KF LBK 09/2019 - Činnost PKS 2018-2019

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Liberecky kraj

B_Pat
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: technik
Dal poděkování: 128 poděkování
Dostal poděkování: 134 poděkování

KF LBK 09/2019 - Činnost PKS 2018-2019

Příspěvek od B_Pat » 13 srp 2019, 08:34

Uctivě zdravím celé krajské fórum.

Už dlouhou dobu přemýšlím o Pirátech jinak, než jak tomu bylo dříve. Dříve jsem je vnímal jako něco „nadpřirozeného“, s jasnými cíli, pevným základem a nekonečným nadšením pro věc. Čím více se o ale o fungování strany zajímám, tím více jsem překvapen, jaký to je zmatek, nesourodost a žabomyší války – to není nic špatného, co by samo o sobě bylo problém. Jen jsem si myslel, že to bude u Pirátů jiné.

Co je ale podle mě problém, který se podle toho, jak to pozoruji, v Libereckém kraji projevuje výrazně více, než v jiných krajích, tak je totální prázdnost činnosti krajského členstva. Nechci hodnotit stav a motivaci členů na fungování a nefungování kraje, ale jak to tak z venku pozoruji, tak je to prázdná schránka s pirátským obalem, který ji zatím drží pohromadě. Ale to nemůže vydržet do nekonečna. Možná nevidím všechnu práci, kterou členstvo odvádí, a pletu se… ale spíš si myslím, že ne (pokud je na FB nebo někde jinde rozjetá aktivita, tak je to fajn – ale to neberu jako pirátský přístup a spíš mě to utvrzuje v tom, že je pirátství u členské základny na sestupu).

No, a abych nezdržoval… prostě mi přijde, že je krajská buňka v totální hibernaci a jestli to takto půjde dál, tak to nemůže dobře dopadnout. Prázdná schránka se pod značku ještě nějakou dobu schová - ale to radši přiznat, že je schránka prázdná a nehrát si na něco, co není. Činnost krajského sdružení by mělo řídit, motivovat, aktivizovat a rozšiřovat krajské předsednictvo – a to se podle mě neděje. Loni na volebním KF jsme slyšeli konkrétní plány a představy směřování KS od kandidátů do PKS. A protože jsem tam osobně byl a slyšel to, tak tady už nemusím tušit, ale můžu tvrdit, že se tak neděje.

Sice je trochu zvláštní, že to sem píšu z pozice nečlena, ale - mě na tom docela záleží a cítím potřebu udělat něco pro to, aby se tento stav hibernace změnil – druhou variantu mám na všechno pirátské zapomenout a nechat to plavat, ale zatím zkouším tu první.

Myslím si, že PKS nefunguje moc dobře a stálo by za to zvážit, jestli to je dlouhodobě udržitelné. To musí samozřejmě posoudit členská základna. Uvědomuji si, že členství v PKS je časově velmi náročné a to obzvláště v případě, že člověk zastává ještě nějakou jinou funkci, ať už v rámci svého města, strany nebo prostě kdekoli jinde. To si musí každý zhodnotit sám předtím, než se odhodlá někam kandidovat. Podzimní KF v Jablonci se bude konat po 300 dnech od loňského prosincového KF. Tak je to možná vhodný čas na sebereflexní zhodnocení fungování PKS po 3x100 dnech hájení...

Abych předešel nějakým budoucím spekulacím, tak sděluji, že o plánu napsat takovýto dopis jsem informoval Helču. Ta mi řekla, že podobnými myšlenkami se zabývá už dlouho a nejlepší bude podělit se o ně i s ostatními a pokusit se společně najít způsob, jak z toho ven. Tak jsem se odhodlal a dělím se.

Zdraví Broňa.
Tito uživatelé poděkovali autorovi B_Pat za příspěvky (celkem 4):
Helena.Vondrakova, Daniela.Weissova, Katerina.Jinova, Jan.Polak

Vaclav.Zidek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 674 poděkování
Dostal poděkování: 1150 poděkování

Re: KF LBK 09/2019 - Činnost PKS 2018-2019

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 13 srp 2019, 13:00

Ahoj,
nechci zcela obhajovat vše co dělá PKS a členská základna (protože nevidím vše co dělají a nedělají), ale ...

Pro drtivou většinu je práce pro Piráty dobovolná a musí být až po práci, u většiny je k tomu rodina, případně pro některé funkce v zastupitelstvu. Nechci nikomu šahat do svědomí, kolik času už dal a chce dál dávat, to musí být v souladu s každým jednotlivým. Když bude práce vynucená, stejně nebude mít řádnou kvalitu. Osobně jsem probíral mediální aktivitu (tedy trochu metaforicky řečeno - prodej toho co děláme veřejnosti) s mediální spojkou kraje. Došli jsme k závěru, že neplacené lidi nemůžeme do ničeho nutit a tedy půjdeme příkladem a začneme pracovat na článcích a dalších aktivitách, třeba příkladem oslovíme ostatní. Zrovna dnes budu na školení mediálních dovedností pořádaným stranou, abychom sílu upnuli správným směrem a nedělali zbytečné chyby.

Vím, že jsi se snažil sejít ohledně dopravního KETu, chtěl jsem uspořádat širší schůzku, ale v létě jsou všichni rozlítaní a nejsou společně někdy ani v jeden čas v ČR, počítám, že jako skupina se sejdeme nejdříve v září a to bych možná počkal na KF - mohli bychom tam část věnovat KETům všeobecně. Pokud stále chceš pomoci, tak se také můžeme ve středu někdy do 14:00 sejít v LBC, JBC nebo Turnově (pak musím pro dítě do školky).

Myslím si, že nejlepší způsob jak věci měnit, je zapojit se a změnit je zevnitř.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Snizek, Daniela.Weissova, Martin.Rejman
Václav Židek

Telefon: 775 198 038, Email: vaclav.zidek@pirati.cz
Facebook: https://www.facebook.com/vaclav.zidek

Helena.Vondrakova
Profese: koordinátorka LiK
Dal poděkování: 274 poděkování
Dostal poděkování: 275 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Helena.Vondrakova » 13 srp 2019, 21:55

Vaclav.Zidek píše:
13 srp 2019, 13:00
Pro drtivou většinu je práce pro Piráty dobovolná a musí být až po práci, u většiny je k tomu rodina, případně pro některé funkce v zastupitelstvu. Nechci nikomu šahat do svědomí, kolik času už dal a chce dál dávat, to musí být v souladu s každým jednotlivým.
Proto by měl každý, kdo kandiduje do předsednictva sdružení, zvážit své reálné časové možnosti. V okamžiku, kdy se změní situace a času už není tolik, jako dřív, měla by přijít jistá míra sebereflexe a to je právě to, co se tady s Broňou snažíme vyvolat.
Mě, jako Pirátce i KoDo, přijde aktivita PKS nedostačující. Pro důvody každého člena PKS mám coby matka i zastupitelka velké pochopení a doufám, že moje a Broňova invence nebude mít žádný vliv na dobré vztahy, které mezi sebou máme.
Přesto mi není jedno, co bude s Piráty v našem kraji, a i když situace je, dejme tomu, "celkem dobrá" myslím, že pokud by bylo PKS aktivnější, mohla by být mnohem lepší.

Pokud si vytáhnu manuál pro předsednictva MS a KS a představuji si, že by naše PKS opravdu dělalo všechno, co je v manuálu, připadám si jako v krásné pirátské pohádce.
Úkoly předsednictva

 svolávání zasedání oblastního fóra. Dobrou praxí je svolávat zasedání jednou za měsíc,
maximálně dva
 svolávání jednání na internetovém fóru
 moderace internetového fóra krajského/místního sdružení
 Interní organizace, rozpravy a volby na vašem příslušném krajském/místním pirátském
fóru. (návod používání fóra), (návod vedení zápisu). Předsednictvo může také pověřit k
předsedání jednání jiného člověka (obecně platí, že předsedat na internetu může kdokoli,
koho k tomu fórum určí. Zasedání by mělo svolávat předsednictvo nebo pověřený člen.)
 Komunikace s členskou základnou
 kontaktní bod pro členy, podpora své oblasti
 organizace neformálních schůzek a akcí
 Hospodaření sdružení
 tvorba rozpočtu (podívej se, jak to dělá třeba jihočeský kraj, můžeš se
inspirovat)
 předsednictvo určuje hospodáře (ze svého středu nebo z řad členů či
příznivců)
 schvalování záměrů
 úkolování krajského koordinátora a jeho hodnocení
 Organizace neoficiálních aktivit sdružení (hospody, letní grilování, sportovní aktivity)
nebo pověření někoho, kdo tyto aktivity bude organizovat (ve spolupráci s
koordinátorem)
 Organizace přípravy a provedení voleb (komunální, krajské, senátní, parlamentní)
 sestavování kandidátních listin a s tím související organizace primárních
voleb (pro tento účel může předsednictvo zřídit volební komisi)
 delegace do OVK (okrskové volební komise)
 příprava předvolební a povolební strategie
 příprava volebního programu (který by mělo schválit příslušné fórum)
 jednání s potenciálními koaličními partnery
 Organizace náboru a začlenění nováčků
 Komunikace s dalšími sdruženími ve svém okolí (jiná PMS a PKS) s centrálními orgány
strany a odbory (AO, PO, TO, MO, ZO, FO), řešení konfliktů
 Komunikace navenek
 Zastupovat vaše krajské/místní sdružení navenek
 komunikovat s medii
 Předsednictvo odpovídá za přijímání členů, za hospodaření s financemi a za rozhodnutí,
která udělá
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena.Vondrakova za příspěvek:
Katerina.Jinova
Mgr. Helena Vondráková, krajská koordinátorka za LBK, volební výbor, zastupitelka v Pulečným

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 13 srp 2019, 22:16

Tak mne napadá v rámci transparentnosti pro všechny. Ať Bróňa uvede své celé jméno, když otevírá tak vážnou diskuzi a není člen strany, tedy nemá zde ani celé jméno.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvek:
Filip.Mastnik
Václav Židek

B_Pat
Příznivec Pirátů – Liberecký kraj
Profese: technik
Dal poděkování: 128 poděkování
Dostal poděkování: 134 poděkování

Příspěvek od B_Pat » 14 srp 2019, 06:34

Co se týče Ketu, tak to je jen drobnost a rozhodně to není důvod, proč jsem se odhodlal k této aktivitě. Nemyslím to nijak zle,ale prostě když něco vidím a vnímám,tak to chci sdělit. Chápu, že si to někdo může vyložit jako nepřátelské chování a já si tak zavírám cestu k dalšímu působení tady, ale toho jsem si vědom.
Bronislav Patočka,Rokytnice nad Jizerou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi B_Pat za příspěvky (celkem 2):
Martin.Rejman, Ida.Chuchlikova

Vaclav.Zidek

Příspěvek od Vaclav.Zidek » 14 srp 2019, 07:04

B_Pat píše:
14 srp 2019, 06:34
Co se týče Ketu, tak to je jen drobnost a rozhodně to není důvod, proč jsem se odhodlal k této aktivitě. Nemyslím to nijak zle,ale prostě když něco vidím a vnímám,tak to chci sdělit. Chápu, že si to někdo může vyložit jako nepřátelské chování a já si tak zavírám cestu k dalšímu působení tady, ale toho jsem si vědom.
Bronislav Patočka,Rokytnice nad Jizerou.
Nemyslím, že si tím zavíráš cestu do strany nebo ke kooperaci :-D

Ale je prostě lepší věci měnit zevnitř, protože vždy se lépe bere kritika od někoho, kdo je zapojený, protože zná náročnost některých činností. Já se taky nechci absolutně zastávat členů nebo PKS. Ale také vím, že se někteři prostě snaží seč to jde. Proto jsem proti kritice kolektivu jako celku. Třeba se právě formuje MO tým a tam vidíme (podle výsledku diskuze) velké rezervy, to že neumíme komunikovat svou práci ven, tam se třeba můžeš zapojit a změnit situaci přímo svou prací.

U PKS bych třeba vytknul hlavně práci s fórem ve smyslu jednání. Člen PKS by měl navrhovat usnesení a vést rozpravu, případně zakládat hlasování apod. (což se dá odkudkoliv a nezabere to moc času). Ale u ostatní agendy chápu, že není možné najít čas na účastnění se akcí, organizaci akcí apod. Což ani nevidím jako náplň politické práce, protože hodně těch bodů vznikalo v době, kdy nebyli koordinátoři a tedy PKS / PMS muselo garantovat všechny funkce místního sdružení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Zidek za příspěvek:
Katerina.Jinova
Václav Židek

Helena.Vondrakova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Helena.Vondrakova » 29 srp 2019, 09:55

Vaclav.Zidek píše:
14 srp 2019, 07:04
Ale je prostě lepší věci měnit zevnitř, protože vždy se lépe bere kritika od někoho, kdo je zapojený, protože zná náročnost některých činností.
Já si myslím, že pokud kritika přichází z venčí, je situace o to více alarmující. Pokud se vyskytne jenom náznak toho, že něco nefunguje, měli bychom to opravit tak, aby si toho nikdo zvenčí ani nevšiml.
A jinak na se musím na tomto místě Broni zastat, protože se aktivně zapojuje a vždy, když jsem po něm požadovala nějakou dobrovolnickou aktivitu, vyšel mi ochotně vstříc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena.Vondrakova za příspěvky (celkem 5):
Lukas.Vondrak, Martin.Rejman, Katerina.Jinova, Jan.Polak, Ida.Chuchlikova
Mgr. Helena Vondráková, krajská koordinátorka za LBK, volební výbor, zastupitelka v Pulečným

Helena.Vondrakova
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Helena.Vondrakova » 29 srp 2019, 09:58

Stále nám chybí názor členů PKS. Co na to @Jan.Tempel ? @Petr.Vyhnal ? @Daniela.Weissova ? @Marek.Forster ?
Od zdroje, který si nepřeje být jmenován, jsem se dověděla, že @Ondrej.Kolek vážně přemýšlí o tom, že nebude předsedou. Mohl by nám k tomu, prosím, něco napsat? Díky!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Helena.Vondrakova za příspěvek:
Lukas.Vondrak

Daniela.Weissova
Republikový výbor
Profese: dramaturg
Dal poděkování: 648 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování

Příspěvek od Daniela.Weissova » 29 srp 2019, 12:29

Zdravím, a rovnou se omlouvám. Až teď jsem si všimla, že tu 14 dní běží debata na téma PKS. A to jsem na fóru skoro každý den kvůli RV. Tohle jsem nějak přehlédla a reaguji na základě dnešní komunikace na mess. Děkuji za pojmenování stavu LBK PKS tak, jak ho vnímáte. Pro mně je to jasná zpráva o tom, že svou práci nedělám dobře. Nebudu se tady schovávat za další aktivity, které dělám a taky se nebudu vymlouvat na to, že bych očekávala větší aktivitu od samotných členů. Zjevně je čas na změnu a já nabízím svou rezignaci. Domluvím se s PKS a navrhnu doplňující volbu, pokud někdo nenavrhne kompletní převolení.
Zdarec Dáda
Daniela Weissová
3.místopředsedkyně PKS
Liberecký kraj
členka RV

Martin.Rejman
Člen KS Liberecký kraj
Profese: magician
Dal poděkování: 335 poděkování
Dostal poděkování: 1051 poděkování

Příspěvek od Martin.Rejman » 31 srp 2019, 17:01

Zdravím všechny :-)

Myslím, že jsme stejně jako v jiných krajích svědky syndromů růstu strany - aktivní lidé se podílejí na politice místo na činnosti strany dovnitř, a jsou "doplňováni" novými silami jen pozvolna. Ti, co něco dělají, to dělají v rámci svých sil na maximum. To, že to možná není maximum globální, může být dáno i vnějšími faktory (dlouhá doba ve spojení s politikou, méně "nepolitických věcí", ... ).

Je dobře se tím zabývat, z mého pohledu by bylo fajn zvládnout nějaké stručné informování o tom, co se děje. Možná nám k tomu chybí i ty správné nástroje, můžeme mít dojem "že to stejně nikdo nečte" a tak. Možná ty věci nejsou jen vidět (což si myslím, že je ten případ asi nejvíce).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Rejman za příspěvky (celkem 5):
Daniela.Weissova, Helena.Vondrakova, Katerina.Jinova, Vaclav.Zidek, Ida.Chuchlikova

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Liberecký kraj“