Sázení lesů jako nejúčinnější řešení ochrany klimatu

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 994 poděkování
Dostal poděkování: 760 poděkování

Re: Sázení lesů jako nejúčinnější řešení ochrany klimatu

Příspěvek od Dan.Lestina » 16 črc 2019, 22:02

1) ještě k tomu článku:
Adam Vesely píše:
16 črc 2019, 13:12
Zde jeden zajímavý rozhovor k tématu: https://www.obnovitelne.cz/cz/clanek/82 ... spodareni/
Moc díky! Něco z toho bych zkusil zakomponovat do článku k našim návrhům k lesnímu zákonu. Hodně z toho nám nahrálo do karet.

Pro pořádek, když se to veme do důsledku a bez kontextu, nesouhlasím s tímto:
Využití dřeva je vždy pozitivní tam, kde nahrazujeme energeticky náročnější nebo ekologicky nevhodnou surovinu. Na rozdíl od plastů, kterým se teprve v posledních letech začíná věnovat pozornost, představují dřevo a výrobky ze dřeva přírodní produkt, který je v našich podmínkách v podstatě bez negativních dopadů na životní prostředí.
To je pohled pouze z hlediska té uhlíkové bilance a pomíjí vlivy na biodiverzitu, které ve zkratce popsali třeba Lukáš Čížek s Jirkou Řehounkem v článku linkovaném výše a který tu zmiňoval Adam.

2)
HOI21MiloslavDorda píše:
16 črc 2019, 17:44
Dan.Lestina píše:
16 črc 2019, 16:02
Ale notak, nebudeme si tu vytrhávat věty z kontextu, že ne?
Pevne doufam, ze vetsina Piratu vysadbu stromu podporuje ...
Nejlepe, jak vyse zmineno, v podobe lesu prosvetlenych se spodnim patrem keru.
(uvadi se tu a tam ve Svycarsku na tabulich u lesa).

PS: zapominat bychom nemeli ani na obnovu tresnovych a jablonovych aleji,
jakoz i svestkovych sadu - v sousednich Dobraticich vysadili druh odolny vuci Sarce!
Hele, tohle je nějaká nová akce typu "Mažňáka, nebo Losnu"?
"Stromy buď chceš, nebo nechceš" :)

Mimochodem, měl jsem strach i z toho slavného milionu stromů pro Prahu, ale musim říct, že většinu mých obav (ne úplně všechny) rozptýlil pohled na podrobnější rozpisy sázení. Taky jsem to veřejně pochválil:
https://www.facebook.com/dan.lestina/po ... 7174124184
I ty ovocné sady tam jsou, docela dost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvky (celkem 2):
Milan.Dadourek, Adam Vesely
OFFTOPICObrázek(Kemel)

HOI21MiloslavDorda
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: student demokracie a meditace
Dal poděkování: 102 poděkování
Dostal poděkování: 113 poděkování

Příspěvek od HOI21MiloslavDorda » 17 črc 2019, 01:38

To je zajimave, jak se tu placame ode zdi ke zdi, od planovane ekonomiky k volnemu trhu bez privlastku,
a skoro nikoho nenapadne, ze muze existovat i neco mezi tim, a navic s mnohem lepsimi vysledky (viz napr. svycarska zemedelska politika).

Projevuje se to nejen v tom, ze si neumime predstavit nic mezi solitarnim stromem a hustym lesem.
Od jara do podzimu tady mame stado masnych krav na pastve bez pristresku, a opodal dojnice cely zivot zavrene v kravine bez vybehu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi HOI21MiloslavDorda za příspěvky (celkem 2):
Josef.Kadlecek, Karel666
Clovek by nemel placenim dani prispivat na zivobyti tem, ____ "Nadeje na zvrat globalniho oteplovani je ve zmene celeho systemu,
kteri se povazuji za moudrejsi nez cely narod dohromady. ____ na takovy, co funguje lepe, jsme v nem zdravejsi, produktivnejsi,
Patrim do Svycarska - system s vysledky pro budoucnost. ____ a ten system je levnejsi a mirumilovnejsi." Paul Hawken

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1408 poděkování
Dostal poděkování: 1295 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 25 črc 2019, 20:31

Doufám, že se tady neopakuju s těmito linky, které se přiklánějí na stranu výsadby stromů více, než jen k pouhému (= IMHO drahému a pro určité skupiny tedy možná až přespříliš výnosnému) omezování emisí:
https://www.lidovky.cz/domov/biolog-pok ... _domov_vag
a před nedávnem vyšlo i :
https://www.lidovky.cz/relax/veda/svyca ... n_veda_ele
Dává mi to smysl i v kontextu toho, co už tu bylo řečeno.
...............
A když jsme si včera s mladými povídali o zaměstnávání vězňů (známe ty mladické radikální názory, že :) ), vygůglil jsem si, že pro ně vlastně téměř není práce. Nebyla by to dobrá cesta?
Akorát ty sazenice stromů chtějí, alespoň ze začátku zalít (podzim)/zalévat (zjara)... Nebo se mýlím?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
HOI21MiloslavDorda
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Ales.Sura
Člen KS Praha
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Dal poděkování: 1823 poděkování
Dostal poděkování: 2844 poděkování

Příspěvek od Ales.Sura » 25 črc 2019, 21:40

Jsem jednoznačné PRO ochranu a výsadbu stromů. Inspirací je mi (nejen) v tomto směru přístup Bhútánu. Bhútán je země se zaměřením na Hrubé Národní Štěstí, nikoliv na zisk. Bhútán má v ústavě, že 60% země musí být pokryto lesy (v současnosti 72%). Vláda minimalizuje spotřebu papíru. Finančně podporují LED svítidla a elektrické stroje. Sázejí stromy a zvětšují velikost chráněných krajinných oblastí a parků. Uspořádali dobrovolnou sbírku od individuálních dárců, společností a institucí na minimalizaci emisí CO2. Tohle je skvělý příklad pozitivní motivace. S ochranou přírody, využitím obnovitelných zdrojů a minimalizací spotřeby totiž nemá problém zpravidla nikdo (ať už s klimatickými změnami souhlasí nebo ne). Nesouhlasit budou pouze ti, co vykořisťují životní prostředí za účelem osobní obohacení.
Ochrana a vysazování stromů a lesů je podle mě ve zmíněném výčtu zdaleka to nejdůležitější a také nejjednodušší řešení. Vždyť kdo jiný by nám mohl pomoci s CO2 než stromy? Už samotná přítomnost stromů snižuje okolní teplotu. Stromy vrací půdě schopnost zadržovat vodu. Vrací zvířatům jejich domov. Ale hlavně, přítomnost stromů nám umožní být opět blíže přírodě, tj. naší podstatě. Přítomnost stromů tak i urychlí nárůst vědomí.
Jsme odpojení. Z nemalé části bydlíme v betonových kostkách, do práce a do školy chodíme/jezdíme po asfaltových cestách a celý den pak strávíme v další betonové kostce. Často dokonce bez slunečního světla a navzdory tomu, že bychom často vnitřně chtěli dělat něco zcela jiného.
Blízkost stromů (a přírody obecně) nám umožní návrat k podstatě a zprostředkovaně tak bude adresovat i další bolístky současné společnosti - ale nenásilně. Uvědomíme si znovu, že jsme součástí přírody. Že jsme jedno. S tímto vědomím bude o hodně těžší ubližovat ostatním lidem, zvířatům a matce Zemi obecně. Nejlepší by bylo pokud bychom si stromy mohli i sázet sami. Kontakt s hlínou a vědomí, že jsme dali možnost vzniknout dalšímu životu, místo nevědomí, kdy žijeme na úkor životního prostředí, to by bylo něco vskutku nádherného!
https://www.ted.com/talks/tshering_tobg ... anguage=cs
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 3):
HOI21MiloslavDorda, Josef.Kadlecek, Antonino
Aleš Sůra - můj pirátský Jabber je momentálně Obrázek, PGPID: 9C1B3043
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 469 poděkování
Dostal poděkování: 646 poděkování

Příspěvek od Antonino » 01 srp 2019, 05:58

Etiopané vysázeli za den rekordních 353 milionů stromů. Během sta let přišli skoro o všechny lesy
Etiopie zřejmě drží rekord v počtu vysázených stromů za jeden den. Obyvatelé východoafrického státu jich vysadili víc než 353 milionů. Akce je součástí vládního programu, který podporují mezinárodní agentury OSN a ekologické organizace. Vládní zaměstnanci dostali kvůli sázení stromů volno. Zemi v posledních letech trápí sucha.
https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/2882 ... ILTHzKQqNU

[EDIT, nedal jsem to sem proto, že by se měly dělat jakékoliv rekordy pro rekordy, ale proto, že dotyční i podporující subjekty evidentně vědí, co činí v ochraně krajiny atd.]
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 3):
Vit.Jurasek, Lukas.Dolezal, Pavel.Moravec

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 05 srp 2019, 08:45

Kamarádčin přítel poskytl rozhovor novinám na Náchodsku, z něhož si vybavuje podstatné:
Předchozí model, kdy se nákladně sází les (školky, vysazování monokultury) a levně kácí, se díky současnému stavu ("kalamitnímu") bude muset (IMHO konečně) nahradit - levně (samo - náletem) vysadit, draze kácet; žádné harvestery, ale koně a pěkně ruční práce.
A tomu se bude muset systém ekonomicky přizpůsobit, což bude jistou skupinu pěkně bolet.

Včera o výhodnosti náletové "výsadby" lesa hovořili ve zprávách ČT.
V SRN jsem zaregistroval dokonce výzkum, že les je násobně vitálnější, zdravější, pokud se sám semení. Semena stromu jsou mezigeneračně modifikována, reagují na místní podmínky, znělo to až tak, že strom cítí vazbu na svůj rod, že vedle pomalu "dožívá babička, támhle je máma s tátou, okolo mám bráchy a ségry, tady jsem mezi svými"
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.

Ales.Jakl
Místní předsednictvo
Profese: řidič kamionu
Dal poděkování: 1887 poděkování
Dostal poděkování: 2119 poděkování

Příspěvek od Ales.Jakl » 10 srp 2019, 09:40

V tropických lesích je perspektivní metodou zalesňování tzv. Polaření (zelenina+dřeviny) nebo sázení ovocných stromů společně s lesními/agrolesnictví, aby mělo obyvatelstvo hmatatelný užitek z toho, že se o les stará….dříví za 50-100 let je dlouho..

Dobrovolnické akce z zalesňování pasek po kůrovci chystá i Vysočina:

http://www.silvarium.cz/zpravy-z-oboru- ... u-denik-cz

Nastane tak dojemná situace, kdy vedle sebe budou sázet dobrovolníci a studenti zadarmo a vedle nich ukrajinští dělníci pod velením svých mafiánů…..

Podle mých informací z terénu se ve velkém zalesňuje opět smrkem, pod heslem „co jiného, listnáče a jedli sežere zvěř….“ 8-)
Člen MS Tachovsko

Mačo pikčur

Co je? Co je? Cojecojecoje!

Nebuď tak netrpělivý, neřekla jsem NE..

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 10 srp 2019, 09:43

Ta Brazílie nám ale dává... https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 070719_ako
Ale ono to není jiné ani v Peru, tam už před deseti lety zmizely monzunové deště. Gretu na ně, na lotry!
Etiopie jde naproti, i když je s podivem, že jim tam ty sazeničky hned neusychají! Což je, jak jsem tušil, problém i u nás:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... 091654_och
Výňatek z článku:
"O výsadbě stromů se poslední dobou mluvilo, ať už v Etiopii, nebo o vysázení bilionu stromů po celé Zemi. Mohlo by přispět ke zpomalení krize?
Matematicky se to dá spočítat, je to realita, bylo by to tak, za předpokladu, že by vyrostly rychle a že by byly kde vysadit. Zeptejte se v obcích, kde chtějí sázet stromy, protože mají problém. Třetí problém souvisí s vodou. Takové množství stromů potřebuje minimálně do začátku velké vodní zdroje. A ty ve střední Evropě začínají chybět. Takže kdybychom je tady vysadili, stejně uschnou."
Než se stromky uchytí, je třeba je zalévat... A to teda někde na Křivoklátsku netuším jak, jedině snad helikoptérou. Takže les je sice velmi dobrý rezervoár vody, ale nejdřív mu jí musíme chvíli poskytovat uměle.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Ales.Jakl

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 12 srp 2019, 09:05

Další facka ochraně přírody:
https://www.lidovky.cz/nazory/malik-ura ... nazory_vlh
Citace: "...Průmyslové zemědělství totiž vytváří sucho a dokonce ho cíleně tvoří a hraboši sucho milují..."

Ale jak slyším ve zpravodajství, aktuálně vláda Stutox právě pozastavila, tak snad nám zemědělci nevyhubí ryby a neotráví vodu.

Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Profese: Farmář, ochrana přírody
Dal poděkování: 1482 poděkování
Dostal poděkování: 1303 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Milan.Dadourek » 12 srp 2019, 09:17

Josef.Kadlecek píše:
12 srp 2019, 09:05
Ale jak slyším ve zpravodajství, aktuálně vláda Stutox právě pozastavila, tak snad nám zemědělci nevyhubí ryby a neotráví vodu.
Přimlouval bych se za výraz agroprůmysl... to není zemědělství obecně, co představuje problém. Zemědělství tu je tisíce let... spoustu farmářů/sedláků by taková blbost, jako rozhazovat si jedy po pozemcích, snad ani nenapadla. To tlačí maníci z agropůmyslu, kteří potřebují plošná a rychlá řešení, aby byl zisk a tedy odměny...
Nejvíc mě zaráží, že to v dnešní době posvětila státní instituce (ÚKZÚZ). To je furt keců o biodiverzitě - a hele.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 3):
Janka.Michailidu, Vit.Jurasek, Josef.Kadlecek
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“