KV2020: Povolební strategie

Moderátoři: PKS Vysočina, Mediální tým - KS Vysočina

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.

  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Milan.Dadourek »

V návrhu Povolební strategie pro kraj Vysočina je prozatím navržen bod:
Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu.
Prosím o konstruktivní připomínky či alternativní návrhy.
EDIT: formát

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Eva.Novakova
Krajský zastupitel
Příspěvky: 968
Registrován: 29 led 2018, 14:38
Profese: Metodička
Bydliště: Jihlava
Dal poděkování: 4177 poděkování
Dostal poděkování: 1686 poděkování

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Eva.Novakova »

Souhlasim s návrhem povolební strategie, který šel dnes e-mailem. Díky moc za super práci.

Jedna maličkost, nad kterou bych se zamyslela: "Vlastní jednání o koaliční spolupráci budou zahájena nejdříve den následující po druhém dni voleb." - Chápu smysl toho bodu, ale mám obavu, abychom se díky němu sami neznevýhodnili a nevyloučili z jednání, která už budou probíhat v den voleb. Rozumím, že se vůči takovým postupům chceme vymezit, ale nejsem si jistá, jestli si to tam dávat jako nepřekročitelnou podmínku.

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů
web | forum | zulip

Ivan.Muzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 150
Registrován: 28 říj 2017, 19:37
Profese: ekonom
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 258 poděkování

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Ivan.Muzik »

Milan.Dadourek píše: 08 črc 2019, 16:57 Ohledně ANO byla živá diskuse na programovém týmu.
Celostátní strategie do PSP, myslím, fakticky počítala s opoziční rolí Pirátů. Je možné se na kraji vydat také touto cestou. Ale nevím, jestli je to správné. Vzhledem k možnému výsledku je třeba zvažovat, že se může stát, že bez Pirátů takřka nebude možné sestavit radu bez podpory extrémistů. A také nevím, zda pro potenciálně druhý nejsilnější subjekt v zastupitelstvu je důstojné předem spět do opozice...
Přiznám: pro mne ANO na krajské úrovni se nerovná Babiš. Ale respektuju, že někteří to vidí ostřeji.
Souhlasím s Milanem, takové všeobjímající vymezení s kým ne a s kým jen za určitých striktně vymezených podmínek implikuje tendenci spokojit se s opoziční rolí, což bude vnímáno jako nedostatek kompetence a odvahy přijmout zodpovědnost.
V tomto kontextu se mi nejeví šťastnou ani formulace:
Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu.
neboť tato konstelace je velmi pravděpodobná.
Místo toho co NE, bychom si měli říci, co ANO a dále, co z toho ANO je pro nás prioritní, co budeme chtít do koaliční smlouvy.
Také lidu vysočinskému bychom měli umět říct PROČ zrovna Piráti (což jsme nedokázali ani ve volbách do EP). Zdejší lid odchovaný drsnou Vysočinou není zvědavý na Mirky Dušíny, chce slyšet, jak a v čem mu zlepšíme podmínky pro život.
Uživatelský avatar
Pavel.Knezik
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 477
Registrován: 08 lis 2018, 06:37
Profese: IT Administrator
Bydliště: Pelhřimov
Dal poděkování: 581 poděkování
Dostal poděkování: 634 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Pavel.Knezik »

Dobry den vsem,

predne bych chtel podekovat vsem kteri se na dokumentu - Povolebni strategie - podileli a to ze si vazim jejich prace.

Presto bych chtel upozornit na par veci, ktere jsou nejasne a meli by byt blizeji vyspecifikovany.

Osobne chapu strategicky dokument jako takovou kucharku podle ktere se pojede az nastane ta "spravna doba".
Nepredpokladam tedy, ze to bude jakysi plan. Protoze plan se muze operativne zmenit, ale strategicky dokument by zmenam podlehat nemel.

Dale bych chtel upozornit ze na zaklade rozhodnuti Republikoveho výboru (RV) došlo k následujícímu usneseni:
A jestli to chapu dobre melo by byt do Povolebni strategie zakomponovano.

Proto bych chtel pozadat o dodatecny cas abych si mohl Povolebni strategii poradne prostudovat a navrhl body na jeji vylepseni.

Kratce par veci ktere tam vidim:
  • Volebni stab - neni rozhodnuto zdali bude a jakou formou se predsednictvo k poradani voleb postavi (predpokladam ale ze se to doresi)
  • Vytvoreni Klubu zastupitelu - neni v sekci ustanoveni klubu a pak nasledujici texty nedavaji smysl (je zde zminovan ale neni ustaven)
  • Zminuje se Volebni tym - podle meho by to mel byt Vyjednavaci tym - volebni tym nebyl nikde definovan
  • Vlastni jednani o koalicni spolupraci budou zahajena nejdrive den nasledujici po druhem dni voleb - tady dojde ke spozdeni, vetsinou bych rekl ze k vlastnim vyjednavanim dochazi uz po vyhlaseni vysledku
  • Volební tým si zvolí předsedu, který je oprávněn k přípravným jednáním ohledně setkání vyjednávacího týmu se zástupci potenciálních koaličních partnerů - a pod timhle nevim co si predstavit proto bych poprosil o objasneni
PK
Uživatelský avatar
Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 879
Registrován: 29 kvě 2018, 21:03
Profese: Radní Kraje Vysočina
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 782 poděkování
Dostal poděkování: 1599 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Ahoj,

přečetl jsem strategii a měl bych pár poznámek:

- (již upozornil Pavel): není stanoveno, kdo je "volební štáb", stejně tak případný rozdíl mezi "volební tým" a "vyjednávací tým" (pokud je),
- nejsem si jistý, zda je nutné rozlišovat "mluvčího" a "předsedu" vyjednávacího týmu,
- neprováděl bych odklad zahájení jednání až na neděli, jelikož reálně nás hned po sečtení výsledků voleb mohou kontaktovat zástupci jednotlivých stran,
- docela nešťastně pojatý mi přijde bod "Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu". Dále zdůvodňuji:

a) první věta mi přijde v pořádku, jelikož popisuje principy,
b) druhá věta mi přijde částečně nesouvisející, resp. nerozumím uvedení hnutí ANO za příklad (můžeme vyjádřit svůj postoj vůči hnutí ANO různě, ale v Kraji Vysočina mi souvislost s předchozí větou přijde irelevantní, resp. bych jako příklad uvedl jiné strany/hnutí, které v krajské politice působí a bude jim to více odpovídat),
c) říkat co je a není preferováno bude možné až na základě konkrétních volebních programů a důvěryhodnosti zvolených zastupitelů, resp. adeptů na členství v krajské radě, dělat teď nějaké "pořadí sympatií" k jednotlivým politickým subjektům mi přijde dost nešťastné a značně subjektivní,
d) není popsáno, co znamená "mít kontrolu" (mít většinu členů rady? pak by se hodilo to zobecnit na všechny subjekty)

vlastní návrh: nemám problém s první větou, ta může zůstat. U druhé věty bych neuváděl žádný konkrétní případ a snažil bych se nanejvýš otevřít diskuzi o tom, jak má podle nás rada fungovat (např. aby jeden subjekt neměl v gesci současně majetek i audity), případně, aby žádný subjekt neměl dominantní většinu v krajské radě (to by bylo ale omezující již třeba při koalici tvořené ze 3 subjektů) apod.
Jan Břížďala
místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií
Profil na wiki.pirati.cz
Pavla.Marusova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 9
Registrován: 12 úno 2018, 12:23
Profese: manažer závodu zpracování elektodpadu
Dostal poděkování: 27 poděkování

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Pavla.Marusova »

Ahoj,

já nad tím taky hodně přemýšlela a nakonec jsem dospěla k názoru, že i když Ivan (který pro mě v tuto chvíli reprezentuje část názorů) výše použil slovní obrat "spokojit se s opozicí", já to v situaci kdy nemáme nikdo žádné zkušenosti s krajskou politikou vidím naopak jako docela rozumný přístup.

Takže protože:
a) cítím a vím, že jsem nešla do politiky protože chci pomáhat držet se u moci někomu kdo není "ve službě zemi a lidem", ale pouze se "drží koryta" nebo se snaží manipulovat věcmi ve svůj propěch
b) protože si myslím, že trpělivost by se nám mohla v tomto případě být k užitku

vyměnila bych Milanovu větu:
"Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu."

za tuto:
"V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici která bude složená z partnerů, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů, budeme pracovat v opozici."

Jinak díky Pavlovi a Honzovi za faktické poznámky.

PM.
Uživatelský avatar
Jan.Brizdala
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 879
Registrován: 29 kvě 2018, 21:03
Profese: Radní Kraje Vysočina
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 782 poděkování
Dostal poděkování: 1599 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Jan.Brizdala »

Pavla.Marusova píše: 02 srp 2019, 16:30 "V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici která bude složená z partnerů, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů, budeme pracovat v opozici."
Moc děkuji Pavli za tento návrh, plně ho podporuji a myslím, že skutečně říká to, jak to cítíme všichni. 🙂
Jan Břížďala
místopředseda KS Vysočina, člen MS Třebíč
Radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií
Profil na wiki.pirati.cz
Uživatelský avatar
Ondrej.Tuma
Mediální odbor
Příspěvky: 948
Registrován: 27 dub 2017, 19:34
Dal poděkování: 1236 poděkování
Dostal poděkování: 907 poděkování

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Ondrej.Tuma »

Pavla.Marusova píše: 02 srp 2019, 16:30

vyměnila bych Milanovu větu:
"Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu."

za tuto:
"V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici která bude složená z partnerů, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů, budeme pracovat v opozici."
Tak nějak jsem si to taky myslel, neboť Milanovo vyjádření je mírně alibistické. Schováváme se za slovíčko "např.", ale to ANO tam stejně musíme napsat, to bychom to tam mohli prsknout na rovinu. Mimo to ale není jenom ANO, může přijít jiný dobrák.

Acta est fabula, plaudite...

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Ondrej.Tuma píše: 02 srp 2019, 18:25
Pavla.Marusova píše: 02 srp 2019, 16:30

vyměnila bych Milanovu větu:
"Ke koaliční spolupráci budeme přednostně hledat partnery, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů. Proto např. spolupráce s ANO není preferována a nebudeme hlasovat pro radu, nad kterou by mělo kontrolu."

za tuto:
"V případě, že okolnosti nedovolí sestavit koalici která bude složená z partnerů, kteří ctí principy transparentnosti, participace občanů, potlačování klientelismu a předcházení konfliktu zájmů, budeme pracovat v opozici."
Tak nějak jsem si to taky myslel, neboť Milanovo vyjádření je mírně alibistické. Schováváme se za slovíčko "např.", ale to ANO tam stejně musíme napsat, to bychom to tam mohli prsknout na rovinu. Mimo to ale není jenom ANO, může přijít jiný dobrák.
Až na to, že v Pavlině návrhu nevidím ANO zmíněno vůbec :) Takže jak?

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KV2020: Povolební strategie

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Vkládám za Ivoše Bártíka:
Ahoj všem, ještě nemám schválenu možnost psát příspěvky,využívám zatím Milana, protože už musím něco říct. Jednak jsem se podílel na Milanove původní formulaci ohledně slušné a netraskave formulace koalicni nespolupráce s Babisovymi pohrobky,snazili jsme se opravdu hodne obrousit hrany. Podle mě je ale prece jen otázka času kdy ANO skonci na smetisti dejin,a myslim ze spis nam v budoucnu muze prospet, kdyz se s nimi nezapleteme vůbec nikdy a v nicem. A taky naprosto souhlasím s Pavlou, že nikdo z nás nemá zkušenosti s politikou a vůbec by nám možná neskodila třeba nejdřív opoziční prace,než být v koalici s hnutím, které je apriori založeno na klientelismu. Takže za mě souhlas naprosto s Pavlou.

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Zamčeno

Zpět na „Vysočina“