Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Moderátor: PKS Plzeňský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Republikový výbor
Příspěvky: 1918
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Učitel, vědec.
Bydliště: Mirošov (okr. Rokycany)
Dal poděkování: 759 poděkování
Dostal poděkování: 2235 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Lukas.Barton »

Petr.Vileta píše: 07 črc 2019, 23:45 Předsedo Lukas.Barton, mohl bys z titulu své funkce obeslat ostatní krajské předsedy, jestli mají nebo plánují mít podobný kodex? Zjistil jsem, že nejméně jeden kraj to vůbec neplánuje. Zatím nechci jmenovat, nemám souhlas.

Zdá se, že horko těžko dáme dohromady plnou kandidátku. Začínám váhat, zda se vůbec hlásit. Lukas.Barton


@Petr.Vileta To že je potřeba dát dohromady nějaké nároky na naše kandidáty a zastupitele jsem přednesl na předsednictvu a dali jsme to i do harmonogramu s tím, že v červenci připravím první výkop a s termínem, že bychom to do září pořádně prodiskutovali a schválili. Nároky jsem zamýšlel nejen etický kodex, ale i říci si dopředu pravidla hry. Tedy to, co očekáváme od kandidáta na kandidátce, ale i co očekáváme od našeho budoucího zastupitele a s tím i spojené nastíněné fungování zastupitele v rámci zastupitelského klubu a jeho odpovědnosti vůči krajskému fóru. I odpovědnost KF vůči zastupitelskému klubu a krytí finančních nároků na chod.
Jakákoliv pravidla, která si navrhneme musí být psána v dobré víře vůči našim budoucím zastupitelům, pokud někomu nevěříme, tak si ho raději vůbec nedávejme na kandidátku. Pravidla by měla být jednoduchá tak, aby byla snadno pochopitelná a obecná natolik, aby si je zastupitelský klub mohl dále upravit. Pravidla pro kandidaturu by měla být vstřícná i vůči potenciálním kandidátům z řady příznivců, chceme aby za nás kandidovali schopní lidé a ne je odradit sebemrskačskými omezeními hned na začátku. Více než tvrdá pravidla bych uplatňoval formu povinného informování, ať si lidé v primárkách sami zvolí, co je pro ně důležité a zda takového kandidáta za takových podmínek chtějí na kandidátce. Pravidla by měla být pro zastupitele především návodem postupu a pak i okrajově pojistkou pro případ, že nám zastupitel "ulítne".
Jako základ bych raději vycházel z pravidel, které byly před volbami do poslanecké sněmovny a které dali základ fungování poslaneckému klubu.
(https://www.pirati.cz/program/psp2017/kodex-poslance/)
Mimochodem tenhle kodex jsem dával dohromady s Jakubem a ještě bych ho na základě zkušeností trochu poupravil. Části tohoto kodexu jsou i právně vymahatelné.
Nechápu Pepu Kubáta, proč nerespektuje dohodu z předsednictva a jede si vlastní sólo akci. V jeho návrhu je pár použitelných odstavců, ale raději dám dohromady draft návrhu v předsednictvu, svolám pracovní schůzku se všemi co o to budou mít zájem, zejména s těmi, kdo mají ambice být čelními kandidáty a poté se to předloží ještě do diskuse celému fóru a zejména probere na zářijové schůzi kraje.

I kdybychom to schválili třeba až v říjnu, tak je to stále 12 měsíců před volbami, není kam chvátat. Raději kvalitní přípravu, která bude přijata drtivou většinou a která nám v budoucnu může ušetřit mnoho problémů, než mít sebemrskačská rychlopravidla, která nám budou akorát tak na obtíž.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Petr.Vileta »

Děkuji ti předsedo. ;) Kodex poslance jsem už zapomněl, ale po jeho opětovném přečtení navrhuji přijmout rovnou ten, po patřičných změnách poslanec --> zastupitel.

Založil jsem k tomu anketu viewtopic.php?f=89&t=47865

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Jsem maximálně pro 3 jakékoli funkce současně: uvolněná + neuvolněná + vnitrostranická/jmenovaná (dozorčí rady apod.). Nemá žádný přínos syslit funkce. Kvalita práce bude na prd.
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Lukas.Barton píše: 09 črc 2019, 16:03
Nechápu Pepu Kubáta, proč nerespektuje dohodu z předsednictva a jede si vlastní sólo akci. V jeho návrhu je pár použitelných odstavců, ale raději dám dohromady draft návrhu v předsednictvu, svolám pracovní schůzku se všemi co o to budou mít zájem, zejména s těmi, kdo mají ambice být čelními kandidáty a poté se to předloží ještě do diskuse celému fóru a zejména probere na zářijové schůzi kraje.
Má úkol v zápisu z krajské schůze, asi proto.
Sólo akce asi sotva, protože se věc diskutuje veřejně a transparentně na fóru.
Jinak aktivní přístup bychom spíš měli umět ocenit.
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Petr.Vileta »

Milus.Kotisova píše: 09 črc 2019, 22:39 Jsem maximálně pro 3 jakékoli funkce současně: uvolněná + neuvolněná + vnitrostranická/jmenovaná (dozorčí rady apod.). Nemá žádný přínos syslit funkce. Kvalita práce bude na prd.
@Milus.Kotisova jen nezapomeň, že pokud se dostaneme do krajského zastupitelstva, budeme asi hledat lidi i do všech těchto komisí.
http://www.plzensky-kraj.cz/cs/kategorie/komise-rpk-0

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Miroslav.Masek
Příznivec Pirátů – Plzeňský kraj
Příspěvky: 561
Registrován: 08 bře 2018, 09:05
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 172 poděkování
Dostal poděkování: 252 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Miroslav.Masek »

Na základě domluvy s Pepou Kubátem bude vlákno přesunuto na fórum Plzeňského kraje z důvodu možnosti přispívání k debatě i regp. a také z důvodu lepší dohledatelnosti. Po změně administrativních pravidel u ověřování regp. bude vlákno přesunuto zpět.
Uživatelský avatar
Josef.Kubat
Člen KS Praha
Příspěvky: 154
Registrován: 30 srp 2017, 20:33
Profese: student, asistent radní
Bydliště: Klatovy
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 133 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Josef.Kubat »

Lukas.Barton píše: 09 črc 2019, 16:03

Nechápu Pepu Kubáta, proč nerespektuje dohodu z předsednictva a jede si vlastní sólo akci. V jeho návrhu je pár použitelných odstavců, ale raději dám dohromady draft návrhu v předsednictvu,
Ahoj, původně jsem to dělat nechtěl (reagoval jsem až na jmenovitou výzvu a čekal jestli se nabídne někdo jiný - ale chápu, že jsi na schůzi být nemohl, takže to nevíš), ale na krajský schůzi to vzešlo jako absolutní nutnost do 10 dnů (viz zápis) a někdo to udělat musel. Tento zápis byl veřejný - mohl si mi zavolat. Já ti naopak před zveřejněním volal, ale zrovna si neměl čas, což respektuji, ale ze zápisu to vzešlo jako urgentní nutnost (čím dřív, tím líp) a tedy nebylo na co čekat.
prac. mob.: 777 365 381

"Kolem mě se děje hodně věcí, ale listí nepadá..." Já - někdy mezi lety 2012 a 2016.
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Josef.Kubat píše: 08 črc 2019, 15:19
Jiri.Pek píše: 08 črc 2019, 14:30
EDIT 5. 7. 0:32 - technické zpřesnění na základě příspěvku Františka Hagary: a zároveň kdy mým náhradníkem na kandidátce do obecního zastupitelstva, které opouštím, bude člen České pirátské strany a naopak se zavazuji vzdát mandátu zastupitele Plzeňského kraje, pokud se stanu zastupitelem obce, senátorem, nebo poslancem a dám přednost funkci v zastupitelstvu obce, senátu nebo poslanecké sněmovně,
To je trošku problematické v případech, kde lidé kandidovali v koalici... musíme dodržovat zákon - tudíž při opuštění pozice zastupitele automaticky nastupuje ten pod ním. Nelze zaručit, že to bude zrovna Pirát :idea:
Kvůli tomu je to takhle napsané - v případě, kdy je za tebou v kandidátce nestraník, nebo člen jiné strany (v případě koalice), tak nejsi tímto kodexem nucen k tomu tuto funkci uvolnit. Je to opatření pro rozvoj naší strany a ne jiné, nikoliv však šikanózní opatření. Tím pádem je to i motivační opatření pro nestraníky, kteří jsou náhradníky a ví, že pokud je před nimi krajský zastupitel tak v případě, že vstoupí do strany jim tento zastupitel bude muset uvolnit místo.

Pokud jde o to co si tam napíšeme, tak to si tam napíšeme. Já v tomhle nevidím problém ve sporu se zákonem.
Já tohle rozhodně nepodpořím. Buď je těch více funkcí problém, a pak má být rezignace na jednu nebo druhou daná bez ohledu, kdo je "další v pořadí", nebo (což je názor, ke kterému se jednoznačně přikláním) to problém není a pak není důvod to jakkoliv vynucovat. Kočkopes "vynucovat pouze pokud nepustíme k moci nepiráta" je čistá politická vypočítavost a jánabráchismus, proti kterému osobně docela bojuju a myslím, že bychom proti němu měli bojovat i jako Piráti.

Každej se musí sám rozhodnout, jestli práci zastupitele zvládá a stíhá i s ohledem na své jiné závazky; v hypotetickém příkladu, tři zastupitelstva k půlúvazku budou pravděpodobně mnohem lépe "zvládnutelná", než jedno zastupitelstvo k plnému úvazku s přesčasama. Na takhle malém počtu funkcí se to do nějakého "psaného pravidla" v podmínkách PlK rozumně sešněrovat nedá.
Uživatelský avatar
Jiri.Rezek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 5231
Registrován: 23 čer 2009, 19:35
Profese: výzkumný pracovník
Bydliště: Sokolovská, Plzeň
Dal poděkování: 2002 poděkování
Dostal poděkování: 3083 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Jiri.Rezek »

Pepa to nemyslel špatně, prostě udělal výkop. Ale schválit to v této formě=zničení celého kraje.
  1. místopředseda KS Plzeňský kraj tel.: 72tri 175 03devet
    místostarosta Plzeň 1
Uživatelský avatar
Josef.Kubat
Člen KS Praha
Příspěvky: 154
Registrován: 30 srp 2017, 20:33
Profese: student, asistent radní
Bydliště: Klatovy
Dal poděkování: 186 poděkování
Dostal poděkování: 133 poděkování

Re: Krajské volby 2020: Kodex kandidáta do krajského zastupitelstva

Příspěvek od Josef.Kubat »

Jiri.Rezek píše: 11 črc 2019, 15:33 Pepa to nemyslel špatně, prostě udělal výkop. Ale schválit to v této formě=zničení celého kraje.
Děkuju.

Už jsem to psal hodněkrát a radši to zopakuju. Tohle není schvalovací proces, ale pouze diskuze - schválně jsou parametry toho návrhu nastaveny tak, aby vyvolali co?... Diskuzi.
prac. mob.: 777 365 381

"Kolem mě se děje hodně věcí, ale listí nepadá..." Já - někdy mezi lety 2012 a 2016.
Odpovědět

Zpět na „Plzeňský kraj“