Zálohy na PET lahve

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22694 poděkování
Dostal poděkování: 19267 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zálohy na PET lahve

Příspěvek od Petr.Vileta » 01 črc 2019, 22:33

Frantisek.Nepil píše:
01 črc 2019, 22:24
Robert.Magni píše:
01 črc 2019, 15:24
Ne,věrohodné statistiky neexistují. Jde o kšeft provozovaný soukromými firmami a jelikož ty okrádají všechny - stát i své zákazníky i zaměstnance,tak není z čeho vycházet.
Statistiky neexistují, ale závěry se činí. Jak pirrrrrátské :lol:
Robert Magni pracoval pár let jako popelář, takže má poznatky z praxe, což je nad všechny statistiky. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Michal.Lupecka
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: webař
Dal poděkování: 388 poděkování
Dostal poděkování: 208 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michal.Lupecka » 02 črc 2019, 08:57

Frantisek.Nepil píše:
01 črc 2019, 22:24
Ne,věrohodné statistiky neexistují. Jde o kšeft provozovaný soukromými firmami a jelikož ty okrádají všechny - stát i své zákazníky i zaměstnance,tak není z čeho vycházet.
Statistiky neexistují, ale závěry se činí. Jak pirrrrrátské :lol:
[/quote]

Není to dobré, o tom žádná.
Ale pokud by tohle téma bylo pro stranu významné, asi by mělo smysl si ty statistiky vytvořit i za cenu … no balíku peněz. Jenom nevím jestli zrovna recyklace natolik významná je.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Lupecka za příspěvek:
Dan.Lestina
@iiic
PGP Key IDs: 0x760CC8FBFF5A6EA7 | 0x8BC4688A2B9556EF

Co znamená mediální vyváženost? "Dnes vám zprostředkujeme rozhovor s předním odborníkem na dané téma a v rámci vyváženosti i s někým kdo nemá ani ponětí o čem mluví, ale cokoliv si vymyslí"

Martin.Semrad
Návštěvník – není člen Pirátů

Příspěvek od Martin.Semrad » 02 črc 2019, 10:44

Michal.Lupecka píše:
02 črc 2019, 08:57
Ale pokud by tohle téma bylo pro stranu významné, asi by mělo smysl si ty statistiky vytvořit i za cenu … no balíku peněz. Jenom nevím jestli zrovna recyklace natolik významná je.
A co tomu zpracování statistik brání? V Praze mají Piráti post primátora. V Mariánských Lázní starostuje rovněž Pirát.Ono stačí se začít reálně pracovat s tím, nač je možné dosáhnout. Zrovna Praha bude velmi reprezentativním statistickým vzorkem, a ani ty Mariánské Lázně datově k zahození nebudou. Stačí nežvanit a chtít bez výmluv skutečně něco udělat.

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1436 poděkování
Dostal poděkování: 1319 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 02 črc 2019, 11:01

Když už statistika, tak by mě fakt zajímalo, kolik % PET lahví je od vody. Od té úplně obyčejné, čisté vody, té, co běžně teče z kohoutku. Kohoutkové vody. Probůh, co jsme to za zdivočelé bezmozky, že kupujeme 1000x dražší a jen o něco méně než 1000x horší, nekvalitnější vodu, namísto abychom se napili z kohoutku (normy na vodovodní vodu a vodu balenou se liší, o zhoršování kvality skladováním nemluvě). Jestli si někdo myslí, že si v PETce kupuje něco jiného, neřku-li lepšího než kohoutkovou vodu, je blázen. Jediná přidaná hodnota je reklama, a tím se dostáváme k problému, že jsme takto zhovadili jen a díky téhle historicky první reklamě na Dobrou vodu: https://www.youtube.com/watch?v=rbda7Spf7Qg

Tahle reklama a naše tupost může za ty hory PET (to abychom nezapomněli, jak bylo toto vlákno nazváno). Takže pokud jí dělal pan Renč anebo kdokoli jiný, tak bych to přičetl jeho svědomíOFFTOPICjako že zrova tenhle pán IMHO žádné ani mít nemůže - s Ovarem a Burešem si může podat ruku - www.psychopatie.cz .
Opět podotýkám - řešením je kohoutková voda. A když si odpustíme Coca, Pepsi a podobné jedy, uděláme si sirupík z květů bezu, bude líp. Dám recepis. Pokud chceme bublinky, je tu sodastream.

A když vidím, jak obludně NORMÁLNÍ je pro mé děti - když mají žížu - jít do stánku a za dvacku (!!!) si koupit půllitrovku obyčejné vody, napít se a zbytek hodit na podlahu u auta, aby se tam měsíc válela a pak se vyhodila, namísto, aby buď počkaly do cíle cesty a tam se napily z kohoutku - anebo si pití připravily předem a vzaly s sebou na cestu, tak je mi na zvracení.
OFFTOPICAle na druhou stranu je fakt, že jsem upustil od kupování sudu piva; trvalo dlouho, než se mi vychladil a taky posledních deset půllitrů stálo tak akorát za vylití - takže kupuju holt PETpivo. Ale pivo z uličního řadu neteče ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Robert.Magni, Tereza.Hubackova
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 561 poděkování
Dostal poděkování: 718 poděkování

Příspěvek od Antonino » 02 črc 2019, 11:27

Josef.Kadlecek píše:
02 črc 2019, 11:01
Ačkoliv mohu s lečím souhlasit, smyslem tohoto vlákna asi nebylo moralizovat a filozoficky rozmítat o konzumu, reklamě apod., ale hledat řešení reálné situace, kdy prostě takový odpad vzniká. Že mohou paralelně vznikat osvětové projekty apod. s tím nijak nekoliduje.

Lukas.Dolezal
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Politolog
Dal poděkování: 500 poděkování
Dostal poděkování: 370 poděkování

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 02 črc 2019, 12:28

Josef.Kadlecek píše:
Když už statistika, tak by mě fakt zajímalo, kolik % PET lahví je od vody. Od té úplně obyčejné, čisté vody, té, co běžně teče z kohoutku. Kohoutkové vody. Probůh, co jsme to za zdivočelé bezmozky, že kupujeme 1000x dražší a jen o něco méně než 1000x horší, nekvalitnější vodu, namísto abychom se napili z kohoutku (normy na vodovodní vodu a vodu balenou se liší, o zhoršování kvality skladováním nemluvě). Jestli si někdo myslí, že si v PETce kupuje něco jiného, neřku-li lepšího než kohoutkovou vodu, je blázen. Jediná přidaná hodnota je reklama, a tím se dostáváme k problému, že jsme takto zhovadili jen a díky téhle historicky první reklamě na Dobrou vodu: https://www.youtube.com/watch?v=rbda7Spf7Qg

Tahle reklama a naše tupost může za ty hory PET (to abychom nezapomněli, jak bylo toto vlákno nazváno). Takže pokud jí dělal pan Renč anebo kdokoli jiný, tak bych to přičetl jeho svědomíOFFTOPICjako že zrova tenhle pán IMHO žádné ani mít nemůže - s Ovarem a Burešem si může podat ruku - www.psychopatie.cz .
Opět podotýkám - řešením je kohoutková voda. A když si odpustíme Coca, Pepsi a podobné jedy, uděláme si sirupík z květů bezu, bude líp. Dám recepis. Pokud chceme bublinky, je tu sodastream.

A když vidím, jak obludně NORMÁLNÍ je pro mé děti - když mají žížu - jít do stánku a za dvacku (!!!) si koupit půllitrovku obyčejné vody, napít se a zbytek hodit na podlahu u auta, aby se tam měsíc válela a pak se vyhodila, namísto, aby buď počkaly do cíle cesty a tam se napily z kohoutku - anebo si pití připravily předem a vzaly s sebou na cestu, tak je mi na zvracení.
OFFTOPICAle na druhou stranu je fakt, že jsem upustil od kupování sudu piva; trvalo dlouho, než se mi vychladil a taky posledních deset půllitrů stálo tak akorát za vylití - takže kupuju holt PETpivo. Ale pivo z uličního řadu neteče ;)
Rozdíl je v minerálních látkách - např. v obsahu hořčíku, vápníku a dalších prvků - https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C ... 3%ADch_vod. To co vidíme v ČR, je prostě "jenom" nechuť měnit staré pořádky... PET pivo? Není tedy řešením kupovat lahváče, který jsou zálohovaný :)? Ale chápu, že někam do přírody je pivo v lahvi nepraktický.

Kdyby byly plechovky a PET láhve zálohovaný a tu PETku nebo lahev bys někde nechal bezprizorně (na odpočívadle, u koše), stejně se najde někdo, kdo půjde okolo a vrátí ji...Teď ji bohužel plno lidí jenom tak vyhodí do lesa a pak během roku je nutný dělat Ukliďme Česko :), což je skvělá akce, ale myslím, že zálohovaný PET flašky a plechovky by nám v tomto ušetřily dost práce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Josef.Kadlecek, Robert.Magni
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Lukas.Dolezal

Zálohový systém ve Švédsku

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 02 črc 2019, 12:59

Ještě pro ilustraci fotky ze Švédska z mého archívu :) - vytřídí se jak plechovky, tak malé a velké PET lahve.

P1260024.JPG
recySWE.jpg

"Donera" je možnost darovat peníze na charitu.

Malá plechovka za 1 SEK
Malá PET lahev za 1 SEK
Velká PET lahev za 2 SEK

Kurz je k dnešnímu dni přibližně 1 SEK - 2,4 CZK, což na švédské poměry není moc. Dost často bohužel lidem nestojí za to, ty plechovky nebo lahve v malém množství vracet....
Naposledy upravil(a) Lukas.Dolezal dne 02 črc 2019, 17:26, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Antonino, Robert.Magni
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1436 poděkování
Dostal poděkování: 1319 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 02 črc 2019, 15:22

Lukas.Dolezal píše:
02 črc 2019, 12:28
Josef.Kadlecek píše:

Rozdíl je v minerálních látkách - např. v obsahu hořčíku, vápníku a dalších prvků - https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_%C ... 3%ADch_vod. To co vidíme v ČR, je prostě "jenom" nechuť měnit staré pořádky... PET pivo? Není tedy řešením kupovat lahváče, který jsou zálohovaný :)? Ale chápu, že někam do přírody je pivo v lahvi nepraktický.

Kdyby byly plechovky a PET láhve zálohovaný a tu PETku nebo lahev bys někde nechal bezprizorně (na odpočívadle, u koše), stejně se najde někdo, kdo půjde okolo a vrátí ji...Teď ji bohužel plno lidí jenom tak vyhodí do lesa a pak během roku je nutný dělat Ukliďme Česko :), což je skvělá akce, ale myslím, že zálohovaný PET flašky a plechovky by nám v tomto ušetřily dost práce.
Minerálky ok, v perexu jsem měl ale úplně obyčejnou vodu. A to, že výrobci lijí do PETek vodu z vodovodu nemám iluze. O to mi šlo. Zavést zálohovaný PET na pivo je u mě jen dobře.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Lukas.Dolezal

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 02 črc 2019, 15:44

Josef.Kadlecek píše:
02 črc 2019, 15:22
Minerálky ok, v perexu jsem měl ale úplně obyčejnou vodu. A to, že výrobci lijí do PETek vodu z vodovodu nemám iluze. O to mi šlo. Zavést zálohovaný PET na pivo je u mě jen dobře.
A máš nějaký zdroje na to, že do PETek lijí obyčejnou vodu :) ? To se mi moc nezdá. Jako asi by stálo za to udělat rozbor u značek, kde máš pochybnost - vždycky na etiketě je, jaké množství látek by v té balené vodě mělo být.

Ještě citace z článku/podcastu, který jsem tu už dával - https://plus.rozhlas.cz/jsme-na-spicce- ... ve-7970282
„Pro nás je to (PET lahve) okrajová záležitost. To, co produkujeme, tak z 80 % dostáváme ke spotřebiteli v použitelných obalech – v tancích, sudech nebo skleněných lahvích. PET lahve tvoří malou část naší produkce, za rok 2018 to bylo 12 %,“ uvádí výkonná ředitelka Českého svazu pivovarů a sladoven Martina Ferencová. Se zavedením záloh podle ní souhlasí jen ty pivovary, které pivo v plastových obalech vůbec nevyrábějí. Ferencová navíc připomíná, že PET lahev na pivo je dvoustěnná, a nejde proto recyklovat.
Takže by se měly připojit i pivovary, který mají pivo v PETkách, což jsou do velký míry europivovary. (Nejenom samozřejmě).

Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: dělník
Dal poděkování: 14729 poděkování
Dostal poděkování: 2708 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert.Magni » 03 črc 2019, 02:47

Pozor ! Že voda ve flaškách je obyčejná pitná voda nerozporují ani jejich výrobci - tady netřeba nic prokazovat.

A mírně zpět ke statistikám - já nepsal,že neexistují,psal jsem,že neexistují věrohodné.
A s tím žádní úředníci nic neudělají,protože ,,od stolu,, se podvody se svozem odpadů odhalit nedají.
Robert Magni
zabzicek@gmail.com
704051696
799796575
Rokycansko

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“