[Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: PKS Jihomoravský kraj, KoKS Jihomoravský kraj, Krajsti predsedajici

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2022
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2690 poděkování
Dostal poděkování: 3187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

[Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Ahoj jihomoravští Piráti,

z pověření předsedy svolávám jednání KF JmK ve věci volby nového krajského zástupce v republikovém výboru.
Důvod svolání
Jednání je svoláno na základě rezignace Moniky Lukášové Spilkové

Volební komise
Není-li nikdo proti, navrhuji volební komisi ve složení Róbert Čuma, Tomáš Koláčný a Ondřej Kotas.
Veřejnost
Není-li nikdo proti, prohlašuji toto jednání za veřejné.
Kandidatura
Kandidovat může libovolný člen krajského sdružení JmK. Přihlásit se můžete příspěvkem v tomto tématu. V příspěvku popište způsob, jakým budete funkci vykonávat, a uveďte, jakou máte k výkonu funkce způsobilost.

Pracovní náplň volené funkce
Pracovní náplň vyplývá z čl. 9 stanov.

Kandidáti se mohou do volby hlásit do pátku 21. 6. 2019. Rozprava bude uzavřena v sobotu 22. 6. 2019. Poté proběhne doba na rozmyšlenou a 1. kolo hlasování bude zahájeno v pondělí 24. 6. 2019.

Tímto otevírám rozpravu.

Děkuji za pozornost.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 3):
Robert.Cuma, Lukas.Dolezal, Jiri.Kaderavek.sen

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Pavel.Nevrkla
Místní předsednictvo
Příspěvky: 476
Registrován: 11 srp 2017, 15:25
Profese: advokát
Dal poděkování: 405 poděkování
Dostal poděkování: 746 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Pavel.Nevrkla »

Vzhledem k okolnostem jsem se rozhodl ke kandidatuře do RV.

V RV chci vystupovat jako hlas JmK a jako hlas rozumu. Chci, aby nám strana věci zjednodušovala, než je činila více složitými; tím narážím na různé pokusy svazovat nás předpisy více než je nutné (viz všeobecná povolební strategie!)

V rámci základních programových a ideových dokumentů budu prosazovat, aby se v našem programu vyskytovalo co nejméně regulací („dobro“ se má dělat motivací).

Co se týče způsobilosti, tak se domnívám, že mám dostatek zkušenost jak z výkonu svého povolání (advokacie), tak ze stranických (člen PKS JmK) i politických funkcí (člen ZMZ, člen MK RMB). Předpokládám, že to budu schopen časově skloubit se svými ostatními aktivitami.

Další důležitou okolností je, že nás čekají důležité krajské volby a RV v nich bude mít důležité slovo při tvorbě zastřešujícího celostátního programu.

Férově uvedu, že pokud budu zvolen, tak svůj mandát budu vnímat jako dočasný, protože očekávám, že po volbě lídra a čela do krajských voleb se povede diskuze o zástupci do RV. Myslím si, že bude nutné, aby krajský zástupce v RV byl zapojený do krajské kampaně, aby vychytal možné střety krajského a zastřešujícího celostátního programu ještě v zárodcích apod.

Závěrem podotknu, že samozřejmě není pozitivní ani kumulace stranických funkcí, na druhou stranu v MS Znojemsko nejsem v předsednictvu, takže ta kumulace ještě není nijak extrémní.
mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975
Uživatelský avatar
Michal.Marciniszyn
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 554
Registrován: 07 dub 2016, 13:48
Profese: Manager, Software Engineering
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 544 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Michal.Marciniszyn »

Drazí Jihomoravští piráti,

Rád bych náš kraj zastupoval v Republikovém výboru strany. Jsem členem od roku 2016 a od podzimu i zastupitelem MČ Brno-střed. Spolu s touto funkcí jsem i předsedou představenstva TSB, a.s., což je i důvodem, proč jsem dříve neusiloval o žádné stranické funkce. Přišlo mi fér věnovat se zastupitelstvu, komisím a představenstvu. V posledních měsících však již mám pocit, že RV časově zvládnu.

Rád bych promluvil o svém potenciálním přínosu pro stranu, dostal-li bych Vaši důvěru. V poslední době, především od voleb v minulém roce je citelný konflikt mezi Brněnskou a potažmo i Jihomoravskou organizací Pirátů a centrálou v Praze. Z mého pohledu je spousta osočování naprosto zbytečná a je způsobena nedostatkem komunikace. Mnoho členů RP je zavaleno svými povinnostmi, ať stranickými, či parlamentními a v důsledku toho vznikají zbytečné střety, které Piráty poškozují nejen vnitřně. Rád bych se věnoval zlepšení komunikace, a to nejen na osobní úrovni mezi centrálními orgány a místním sdružením, nedílnou součástí by měla být i práce na sblížení postoje ohledně programu, kde vidím rozšiřující se propast mezi Brnem a Prahou.

Rád bych proto požádal o Váš hlas ve volbě do RV, plánuji v tomto orgánu působit dlouhodobě a tuto funkci beru i jako šanci odvděčit se za možnosti, jichž se mi v brněnské místní politice dostalo.

Předseda MS Brno
Zastupitel Brno-střed
Tel: 736 538 973
Email: michal.marciniszyn@pirati.cz

Uživatelský avatar
Adam.Vyplel
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 318
Registrován: 22 lis 2017, 19:28
Profese: vodopohodář
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 589 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Adam.Vyplel »

Ahoj, také se hlásím do volby krajského zástupce v RV.
Chtěl bych zažít tu byrokracii, proti které Piráti tak bojují. Zaměřil bych se na finanční oblasti, jako např. revize rozpočtového určení příjmů a dalších předpisů. Dále bych chtěl zjistit, jak by bylo možné zlepšit finanční toky mezi centrálou a oblastními sdruženími, zjednodušit proplácení a i to zpětné, apod.
Hlavním mým tématem pirátského programu je zejména zemědělství a životní prostředí, studuji vodní hospodářství. Pro JmK bude podle mě sucho/voda v krajině jedno z top témat, proto si myslím, že budu v tomto ohledu pro kraj i RV přínosem.

Děkuji za podporu!
Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2022
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2690 poděkování
Dostal poděkování: 3187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Oznámení moderátora:
Do konce dnešního dne je možné pokládat kandidátům dotazy. Poté proběhne doba na rozmyšlenou, která potrvá do zahájení hlasování v pondělí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Kaderavek.sen, Silvie.Mrkvanova

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Tomas.Kolacny
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 3191
Registrován: 04 kvě 2012, 01:22
Bydliště: Brno - Židenice
Dal poděkování: 1592 poděkování
Dostal poděkování: 3846 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Tomas.Kolacny »

Ahoj, omlouvám se, že píšu až teď, ale byl jsem minulý týden na dovolené a rád bych se kandidátů doptal, a tedy bych chtěl poprosit o prodloužení rozpravy.

Je potřeba si uvědomit, že RV formuje politiku a fungování celé strany, CF dnes už schvaluje jen minimum materiálů a proto je nutné, aby krajský zástupce v RV měl na výkon funkce dostatek času, jelikož bude tvořit spojku mezi krajem a výborem. Neméně podstatná jsou nesená témata -> vnitrostranické předpisy i programové dokumenty se místy nepotkávají s realitou, místy si odporují, místy jsou nejednoznačné a jelikož funkce není full time, nelze předpokládat, že zástupce vyřeší vše a měl by tedy v kandidatuře předložit priority.

Dovolím si tedy následující dotazy:

1) Kolik času jste schopní funkci věnovat (v hodinách týdně)?
2) Jaká témata chete v rámci RV řešit? Které předpisy měnit a jak? Které programové oblasti rozvíjet a jak?
3) Hodláte jezdit na pravidelná kvartální zasedání výboru, či na operativní jednání?
4) Jak hodláte nastavit spolupráci s krajem?

Díky.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 5):
Zbynek.Janoska, Lukas.Dolezal, Petr.Springinsfeld, Jiri.Ulip, Jiri.Kaderavek.sen

Tomáš Koláčný
statutární město Brno - Zastupitel města Brna, člen výboru pro národnostní menšiny a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Springinsfeld
Republikový výbor
Příspěvky: 2022
Registrován: 29 srp 2015, 23:41
Profese: Zastupitel JmK
Bydliště: Brno-střed
Dal poděkování: 2690 poděkování
Dostal poděkování: 3187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Petr.Springinsfeld »

Návrh na prodloužení rozpravy si beru za svůj. 1. kolo hlasování vyhlásím až ve čtvrtek.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Springinsfeld za příspěvek:
Jiri.Kaderavek.sen

Petr Springinsfeld
zastupitel Jihomoravského kraje a městské části Brno-střed
608 366 554, petr.springinsfeld@pirati.cz

Uživatelský avatar
Michal.Marciniszyn
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 554
Registrován: 07 dub 2016, 13:48
Profese: Manager, Software Engineering
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 544 poděkování
Dostal poděkování: 574 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Michal.Marciniszyn »

Tomas.Kolacny píše: 24 čer 2019, 14:40 1) Kolik času jste schopní funkci věnovat (v hodinách týdně)?
2) Jaká témata chete v rámci RV řešit? Které předpisy měnit a jak? Které programové oblasti rozvíjet a jak?
3) Hodláte jezdit na pravidelná kvartální zasedání výboru, či na operativní jednání?
4) Jak hodláte nastavit spolupráci s krajem?
1) Plánuju většinu dnů věnovat 15-60 min čtení fóra a odpovědím na otázky/diskuzím nad otevřenými tématy + nějaký čas týdně na plánovatelnou práci. Celkově plánuju 5-10 h v běžném týdnu, před jednáními samozřejmě více dle potřeby.
2) Co se týče programových priorit, právě skládám krajský expertní team na dopravu, obecně mne zajímají témata okolo rozvoje infrastruktury - dopravní, energetické i IT, délky stavebních prací a pod. Dále bych se rád zaměřil na to, abychom klíčové otázky, které rezonují společností měli jasně zodpovězeny a nestalo se, že náš předseda bude v TV odpovídat, že otázku členství v EU nemáme vnitrostranicky rozkecanou.
Ve vnitrostranických předpisech mi půjde o nastavení rozumné balance mezi centrálou a kraji/místními sdruženími. Jako příklad mohu uvést definici RV, kde jsou současné předpisy hodně benevolentní a umožňují například plně ovládnout RV přes CF, byla-li by vůle několika málo silných krajských sdružení. RV bych nejraději viděl jako senát s jistým poměrem zástupců z CF, například max 1/2 z celkového počtu zástupců krajů (tzn. 14 kraje, 7 CF). V současných předpisech je počet členů z CF 10-30 což mi přijde u tak důležitého orgánu jako velmi zvláštní. Dalším příkladem je vyjasnění jakým způsobem a kdy vytváříme rámcové volební programy aby se nestalo to, co před volbami do místní samosprávy, kdy program byl schválen dávno po odevzdání kandidátek, což nejen dle mého názoru nebylo fair především k již kandidujícím lidem. Také to vedlo k velkým sporům uvnitř strany, které vůbec nemusely nastat.
3) Ano, rád bych se zůčastňoval všech, již nebudu cestovat tolik, jako v minulých letech. Především více času na politiku mě vede k této kandidatuře.
4) Spolupráce s krajem a jeho orgány musí být intenzivní, rád bych u významějších změn inicioval diskuzi jak osobní se členy krajských a místních orgánů + kohokoli z členů kraje tak i prostřednictvím fóra tam, kde to bude dávat smysl. Očekávám, že bych měl fungovat jako jistá spojka mezi krajem a RV. Samozřejmě, že na spoustu otázek mám svůj názor, ale i tak si myslím, že spolupráce s místními experty a expertními teamy je naprosto klíčová. Myslím, že ideální by byl pravidelný workshop na předem oznámené téma, cca 1-2x měsíčně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Marciniszyn za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Zbynek.Janoska, Jiri.Kaderavek.sen

Předseda MS Brno
Zastupitel Brno-střed
Tel: 736 538 973
Email: michal.marciniszyn@pirati.cz

Uživatelský avatar
Pavel.Nevrkla
Místní předsednictvo
Příspěvky: 476
Registrován: 11 srp 2017, 15:25
Profese: advokát
Dal poděkování: 405 poděkování
Dostal poděkování: 746 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Pavel.Nevrkla »

Tomas.Kolacny píše: 24 čer 2019, 14:40 Ahoj, omlouvám se, že píšu až teď, ale byl jsem minulý týden na dovolené a rád bych se kandidátů doptal, a tedy bych chtěl poprosit o prodloužení rozpravy.

Je potřeba si uvědomit, že RV formuje politiku a fungování celé strany, CF dnes už schvaluje jen minimum materiálů a proto je nutné, aby krajský zástupce v RV měl na výkon funkce dostatek času, jelikož bude tvořit spojku mezi krajem a výborem. Neméně podstatná jsou nesená témata -> vnitrostranické předpisy i programové dokumenty se místy nepotkávají s realitou, místy si odporují, místy jsou nejednoznačné a jelikož funkce není full time, nelze předpokládat, že zástupce vyřeší vše a měl by tedy v kandidatuře předložit priority.

Dovolím si tedy následující dotazy:

1) Kolik času jste schopní funkci věnovat (v hodinách týdně)?
2) Jaká témata chete v rámci RV řešit? Které předpisy měnit a jak? Které programové oblasti rozvíjet a jak?
3) Hodláte jezdit na pravidelná kvartální zasedání výboru, či na operativní jednání?
4) Jak hodláte nastavit spolupráci s krajem?

Díky.
1) Minimálně 2 hodiny týdně, maximum se určuje špatně, ale v průměru nechci, aby mi to zabralo víc než 5 hodin týdně. Člen RV není placená funkce a jeho úkolem je rozhodovat o politice strany, ale na vytváření materiálů tu musí být stranický aparát. U mě už je to tak, že když se pustím do nějaké nové činnosti, tak omezím nějakou jinou, aktuálně jsem skončil např. v Disciplinární komisi OFS Znojmo.
2) Moje povolání mě odsuzuje k tomu, abych se věnoval justici a vnitru. Moje specializace v právu je místní samospráva. Takže za sebe bych rád, aby se začala vést vážná diskuze o celkové změně územní samosprávy v ČR. Zjednodušeně: chci, aby systém "velkých" a "malých" radnic funogval v celém ČR, ne jen ve velkých městech. Velké radnice by zastřešovaly aktuální trojkové obce a malé radnice aktuální obce.
Dál jsem osobně jsem schopen tvorby a analýzy právních předpisů, pár vyhlášek už jsem pro obce tvořil, takže se rád budu podílet na vnitrostranické normotvorbě.
Konkrétně ve vnitrostranických předpisech bych chtěl zahájit rozumnou dizkuzi o změně volby do RV. Můj názor je ten, že RV by mělo být z větší části voleno krajem a jen menší mírou volenou CF. Jde o to, aby nějaké silné regionární sdružení "nepřevzalo" stranu. Velikost RV by za mě měla být tak 40 lidí (30 kraje, max 10 CF). Jde o to, aby RV vždycky bylo dost silné jen z krajských zástupců a když nedojde ke zvolení zástupců.
Co se programou týče, tak se, pravda neskromě, domnívám, že mám velký všeobecný přehled (to včetně slušné znalosti dějin) a jsem schopen se účastnit debaty na široký okruh témat.
3) Kvartální zasedání jsem časově schopen zvládnout. Operativní jednání - záleží jak moc dopředu o nich vím.
4) Už z mého kandidátského postu je jasné, že člen RV musí být aktivní na kraji. V tomto směru by bylo vhodné, aby linka kraj - člen RV fungovala oboustranně, tedy zástupce RV informuje o činnosti RV na krajské schůzi, ale od KS bych naopak přivítal větší aktivitu ohledně doporučení, co mám prosazovat. Zástupce KS v RV nezastupuje jen sebe, ale i kraj. Jak jsem psal v úvodním postu: člen RV za kraj bude muset být na čele (neříkám lídrem) v krajských volbách, aby se podílel na tvorbě krajského a celostátního programu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Nevrkla za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Zbynek.Janoska, Jiri.Kaderavek.sen
mail: pavel.nevrkla@gmail.com
tel. 724 905 975
Uživatelský avatar
Adam.Vyplel
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 318
Registrován: 22 lis 2017, 19:28
Profese: vodopohodář
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 589 poděkování

Re: [Rozprava] KF JmK 9/2019 - Volba krajského zástupce v RV

Příspěvek od Adam.Vyplel »

Tomas.Kolacny píše: 24 čer 2019, 14:40 1) Kolik času jste schopní funkci věnovat (v hodinách týdně)?
2) Jaká témata chete v rámci RV řešit? Které předpisy měnit a jak? Které programové oblasti rozvíjet a jak?
3) Hodláte jezdit na pravidelná kvartální zasedání výboru, či na operativní jednání?
4) Jak hodláte nastavit spolupráci s krajem?
1) 10 hodin.
2) Například plánování rozpočtu by zasloužilo revizi. Na fóru se stále propírají výdaje na celostátní volby, hlídá se každá koruna, s posedlostí řádného hospodáře se to odhlasuje, byl bych přitom rád, aby se více pracovalo s finanční rezervou na centrální úrovni. Podívat se tedy na rozpočtové určení příjmů a prodebatovat, zda by nebylo vhodnější navýšit podíl pro kraje. V souvislosti s NDA bych také chtěl poskytnout výklad Důvěrných informací, jak to vyplývá z Organizačního řádu, protože mám dojem, že ten výklad není jednoznačný. Obávám se, že nevíme, koho se to týká, chtěl bych předejít snahám, že tu vzniknou 1, 2 nebo 3 verze NDA...
Jinak moje alma mater je Fakulta stavební, obor vodní hospodářství a vodní stavby. Programově bych chtěl rozvíjet a konkretizovat novely stavebního a vodního zákona (např. rozšířením povinností podniků povodí), územní plánování a také adaptaci na změny v klimatu. JmK trpí suchem asi nejvíce, každý to ví. Náš kraj by mohl být centrem pro realizaci právních norem, které by se daly aplikovat do celostátního programu. Dále to bude vedle dopravy silné téma do krajských voleb.
3) Ano. Pokud nebudu stíhat, tak se řádně dopředu omluvím.
4) Koordinací s PKS a celým KF. Účast na schůzích KS a prezentování a upozorňování na to, co se zrovna v RV řeší, třeba samostatným bodem programu, a tím předejít nedorozuměním včasnou reakcí KF. Stěžejní místo pro mou práci bude Brno a PSB, kde bych se přirozeně vyskytoval.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Vyplel za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Viktor.Derka, Zbynek.Janoska, Jiri.Kaderavek.sen
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Jihomoravský kraj“