Eutanázie ANO x NE

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Eutanázie?

ANO
94
85%
NE
17
15%
 
Celkem hlasujících: 78 - Celkem hlasů: 111

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 3428
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 2592 poděkování
Dostal poděkování: 5014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Eutanázie ANO? ANO!

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski »

klivan píše: 19 čer 2019, 15:16Tady jde i o to, že v případě povolení eutanazie, se část lékařů vzbouří, protože mají obavy z další nechutné povinnosti, do které je bude nutit stát. Lékaře však nelze nutit, aby jednal v rozporu s pravidly svého oboru ani se svým svědomím.
Teoreticky by to slo resit pomoci robotu, kteri nemaji svedomi. Ale vyroba robotu jednajicich v rozporu s zakony robotiky by asi mela byt trestna.

Jinak, jsem jednoznacne pro, a povazuji za nejvice nemoralni to, jak se cloveku odebira pravo rozhodovat o vlastnim zivote, a nuti ho tak v ilegalite pachat ruzne hnusne a nepekne sebevrazdy. Mezi nimiz jsou i takove, co ohrozuji spoustu jinych lidi nebo nedavaji zaruceny vysledek. Rozpor s lekarskou etikou, moralkou a zakony robotiky by slo resit lehkou dostupnosti stroju bez jakekoliv inteligenci primo urcenych k tomuto ucelu. Nejakych realistickych variant sebevrazebnich budek z futuramy. Prece uz mame baby-boxy, tak neco podobne anonymniho a automatizovaneho. Optimalne s automatickou kremaci.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Andrej.Ramaseuski za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Pavel.Moravec, Vojtech.Pikal, Jan.Licka

0x8DE5F4739D2A2F0B | Ceterum censeo Facebook esse delendam

Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO? ANO!

Příspěvek od klivan »

Andrej.Ramaseuski píše: 20 čer 2019, 08:48
klivan píše: 19 čer 2019, 15:16Tady jde i o to, že v případě povolení eutanazie, se část lékařů vzbouří, protože mají obavy z další nechutné povinnosti, do které je bude nutit stát. Lékaře však nelze nutit, aby jednal v rozporu s pravidly svého oboru ani se svým svědomím.
Teoreticky by to slo resit pomoci robotu, kteri nemaji svedomi. Ale vyroba robotu jednajicich v rozporu s zakony robotiky by asi mela byt trestna.

Jinak, jsem jednoznacne pro, a povazuji za nejvice nemoralni to, jak se cloveku odebira pravo rozhodovat o vlastnim zivote, a nuti ho tak v ilegalite pachat ruzne hnusne a nepekne sebevrazdy. Mezi nimiz jsou i takove, co ohrozuji spoustu jinych lidi nebo nedavaji zaruceny vysledek. Rozpor s lekarskou etikou, moralkou a zakony robotiky by slo resit lehkou dostupnosti stroju bez jakekoliv inteligenci primo urcenych k tomuto ucelu. Nejakych realistickych variant sebevrazebnich budek z futuramy. Prece uz mame baby-boxy, tak neco podobne anonymniho a automatizovaneho. Optimalne s automatickou kremaci.
Já jsem slyšel, že na výstavě o pohřebnictví v Holandsku, vloni?, vystavovali rakev s červeným tlačítkem. Po zmáčknutí tlačítka se rakev vyplní jedovatým plynem a usmrtí dotyčného, který chtěl spáchat euthanasii. Mě to přijde morbidní, ale pořád lepší, než nutit lékaře k eutanázii.
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Ondra.kl »

... lékaře nikdo k provádění eutanázie nenutí ... on o své svobodné vůli provozuje svoji praxi nebo uzavírá pracovní smlouvu s nemocnicí. Pokud se mu jeho budoucí pracovní povinnosti nelíbí, nemusí smlouvu podepisovat, ani provozovat svoji praxi.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
klivan
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1228
Registrován: 29 zář 2017, 21:17
Profese: lékař
Bydliště: Litoměřice
Dal poděkování: 472 poděkování
Dostal poděkování: 771 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od klivan »

Ondra.kl píše: 20 čer 2019, 12:01 ... lékaře nikdo k provádění eutanázie nenutí ... on o své svobodné vůli provozuje svoji praxi nebo uzavírá pracovní smlouvu s nemocnicí. Pokud se mu jeho budoucí pracovní povinnosti nelíbí, nemusí smlouvu podepisovat, ani provozovat svoji praxi.
MUDr Vendkula Keclíková píše: "Já se nemohu ubránit dojmu, že dříve nebo později tento zákon projde, tj. zákon, který bude umožnovat úmyslné zabití člověka jiným člověkem, byť na na jeho žádost. Dle mého názoru, pokud se propůjčí lékařský stav k vykonávání eutanázie, ulpí špína na všech. " . A já s ní v jejím názoru souhlasím. " Jak mohu vysvětlovat pacientům, že je v nemocnicích nebude chtít nikdo usmrtit, když reálně lékaři tu možnost budou mít. V Beneluxu lékaři přiznali, že se občas stane eutanázie i bez žádosti pacienta. Legální zabíjení není nutné spojovat s medicínou, i když s tím někteří lékaři nemají problém. Existuje nepřeberné množství způsobů, jak se zbavit života. Na mačkání tlačítka není třeba vzdělání z lékařské fakulty, i jiní to zvládnou." Zemřít si nepřejí jen lidé z oblasti paliativní medicíny, ale často lidé depresivní, nebo i zcela zdraví lidé, kteří ztratili smysl života. Z jakého titulu máme právo my lékaři tyto lidi zabíjet? Cožpak jsme něco více, než ostatní? Zabíjet někoho jenom proto, že si to přeje? Lidské zákony, na rozdíl od těch přírodních, jsou nedokonalé a snadno zneužitelné a lidé zákony velice rádi obchází. " Volání o pomoc" máme řešit tím, že to volání umlčíme navždy? Na to nemusím být lékař! Nejde všechno nacpat do matematických vzorců, zákonů a pravidel na to je lidské psyché, lidský život příliš složitý. Často nejde ani vyjádřit slovy realitu, realita se mnohdy nedá ani poznat ani vyjádřit slovy, proto o věcech, o kterých se nedá mluvit, se má mlčet. ;)
Tímto děkuji MUDr Vendulce Keclíkové za inspirativní článek v Tempus Medicorum " Musí to být lékař, kdo bude zabíjet na žádost pacienta? "6/2019, str. 12.
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvek:
Vojtech.Pikal
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Ondra.kl »

" Jak mohu vysvětlovat pacientům, že je v nemocnicích nebude chtít nikdo usmrtit" úplně jednoduše ... v nemocnici vás může chtít kdokoli zabít úplně stejně jako kdekoli jinde. A pokud se o svoji pověst, tak je třeba říci že ta není ani dneska nějak zářivě čistá - bo se občas stane že doktoři dostanou pacienta při banální operaci do kómatu.

Jinak samozřejmě není problém chtít po lékaři pouze souhlas se stavem pacienta a eutanázii může pak provést někdo jiný někde jinde. Třeba eutanázista ve vedlejší kanceláři, nebo o dům dál.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ale já netvrdím, že to musí musí být lékař. Jako je porodní asistentka, může být i umírací asistentka a bude na to stačit střední škola s maturitou. Mnohdy by člověku, který chce zemřít, stačila jen rada "spolykejte 20 prášků XY a zapijte to dvěma deci vína". Pořád lepší, než když sedne do auta a napálí to do mostního sloupu, nebo se věší střílí, topí. Hledat informace na internetu je v tomhle případě trochu nejisté, protože jak říkal už sám T.G.M. "Nevěřte všemu, co čtete na internetu." :lol:

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Anna.Ungerova
Člen KS Královehradecký kraj
Příspěvky: 146
Registrován: 27 říj 2013, 14:22
Profese: veterinární lékařka
Dal poděkování: 469 poděkování
Dostal poděkování: 377 poděkování

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Anna.Ungerova »

Jako veterinář občas eutanázii provádím, k té práci to patří a nemyslím si, že by o nás primárně klienti soudili, že jim chceme zvíře usmrtit, když ho k nám vedou, ani si nepřipadám nějak pošpiněná. Je to většinou smutné, ačkoliv bych měla držet profesionální odstup a myslím, že mi vychází se tak tvářit, někdy mě to docela zasáhne. Přestože mě kdovíjak netěší ten úkon provádět, jsem ráda, že tu možnost mám a pokud pacientovi nemohu už nijak pomoct, mohu ho aspoň vysvobodit z dalšího utrpení.
U člověka je určitě nutná daleko přísnější legislativa a dohled bránící zneužití, medicína je určitě taky dostupná na mnohem vyšší úrovni, ale biologická podstata je jedna, diagnózy jsou podobné a nakonec umírání stejně přijde. Já si moc přeju, abych, až mě to dožene, měla možnost důstojně odejít. Jistě, že je spousta možností, jak se zabít. Pokud tím své svědomí nechce zatěžovat lékař, bylo by aspoň fajn, kdyby nehrozila sankce blízkému člověku za to, že umírajícímu v sebevraždě nezabrání, nebo k tomu dokonce poskytne nějakou asistenci. Zvířatům umožním, aby je jejich člověk v poslední chvíli držel v náručí, a sama abych se odplížila někam do ústraní v obavě, že kdo tu zůstane, bude jinak popotahovanej, takhle si důstojný odchod fakt nepředstavuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Anna.Ungerova za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Pavel.Moravec, Jakub.Nepejchal
Uživatelský avatar
Hana.Chalusova
Člen KS Praha
Příspěvky: 232
Registrován: 12 bře 2018, 22:56
Profese: psychoterapeutka, lektorka
Dal poděkování: 560 poděkování
Dostal poděkování: 231 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Hana.Chalusova »

Je to pro mě hodně složitá otázka, abych dovedla bez kontextu odpovědět pro nebo proti. Diskuse je důležitá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Hana.Chalusova za příspěvek:
Vojtech.Pikal
Je to co je, a není to co není.
+420 774 414 213
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Petr.Vileta »

Anna.Ungerova píše: 21 čer 2019, 17:12 Já si moc přeju, abych, až mě to dožene, měla možnost důstojně odejít.
Ty máš výhodu, víš jak na to. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Anna.Ungerova

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Martinek
Republikový výbor
Příspěvky: 843
Registrován: 31 kvě 2012, 19:34
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Bydliště: Česká Lípa
Dal poděkování: 601 poděkování
Dostal poděkování: 1136 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eutanázie ANO x NE

Příspěvek od Tomas.Martinek »

Přidávám odkaz na nově zpracovanou studii Parlamentního institutu na téma Srovnání právní úpravy eutanazie a asistované sebevraždy ve vybraných státech
https://www.psp.cz/sqw/text/orig2.sqw?idd=164517
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvky (celkem 6):
Jakub.Dedek, Lucie.Spacilova, Ondrej.Profant, Pavel.Moravec, Anna.Ungerova, MarianB

Ing. Tomáš Martínek, člen poradního týmu k důchodové reformě MPSV, člen resortních týmů Finance a Informatika. Více info zde.

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“