Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Kultura

Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Petr.Vileta »

David.Wagner píše: 17 čer 2019, 18:55 Jakože sv. Vít a Karlštejn nejsou symboly?:)) To je divoký koncept
A jsou? :o Já, bezvěrec, to chápu jako hezké baráky, kulturní památky a důkaz umění a schopností našich předků. Symbol je pro mě třeba rudá hvězda, hákový kříž, kříž s tím přibitým člověkem ;) a tak podobně.
Jan.Krupka píše: 17 čer 2019, 20:18 Nesmysly, které vykládají minulou dobu ústy revolučních dnů roku 1918 a komunistické výmysly jsou nekomentovatelné. Toto nejsou validní argumenty. Přitom "jiráskovský" přístup ke studiu českých dějin a masarykovskou mytizaci jako metodu již historická věda vyvrátila (tohle nemá valný smysl vykládat politikům a laikům).
Já myslím, že to už kdysi velice dobře vystihl Jan Werich. ;)
https://youtu.be/iPI0DA3M9Ac?t=300
Naposledy upravil(a) Petr.Vileta dne 17 čer 2019, 22:54, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Jan.Krupka, Ivan.Sirko

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2177
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7320 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od David.Wagner »

Petr.Vileta píše: 17 čer 2019, 22:49
David.Wagner píše: 17 čer 2019, 18:55 Jakože sv. Vít a Karlštejn nejsou symboly?:)) To je divoký koncept
A jsou? :o Já, bezvěrec, to chápu jako hezké baráky, kulturní památky a důkaz umění a schopností našich předků. Symbol je pro mě třeba rudá hvězda, hákový kříž, kříž s tím přibitým člověkem ;) a tak podobně.
Karlštejn je jeden z nejčastějších symbolů české státnosti a kontinuity, u Víta je to ještě propojené s náboženstvím a dostavbou za první republiky no. Však vzpomeň, jaké byly a jsou tahanice o to komu vlastně patří:)

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Petr.Vileta »

David.Wagner píše: 17 čer 2019, 22:52 Karlštejn je jeden z nejčastějších symbolů české státnosti a kontinuity, u Víta je to ještě propojené s náboženstvím a dostavbou za první republiky no. Však vzpomeň, jaké byly a jsou tahanice o to komu vlastně patří:)
Vzpomínám, že po Vítu prahnula katolická církev a teprve na silný nátlak veřejnosti souhlasila, že to tedy jako nechce pro sebe, ale pro celý český národ ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jan.Krupka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 188
Registrován: 26 kvě 2014, 21:22
Profese: referent státní správy
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 125 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Jan.Krupka »

Ondrej.Chrast píše: 17 čer 2019, 22:21
Jan.Krupka píše: 17 čer 2019, 20:18 ......
Přitom "jiráskovský" přístup ke studiu českých dějin a masarykovskou mytizaci jako metodu již historická věda vyvrátila (tohle nemá valný smysl vykládat politikům a laikům)...
Tohle přeci nemůžete myslet vážně "je to vše lež", ale nemá to "valný smysl" nikomu vysvětlovat - tedy ve vašem pojetí to nemá smysl vysvětlovat politikům a laikům (to je asi každý ne?). Tato arogantní sdělení tohoto typu jsou jednou z příčin, že se diskuze nadále rozmělňuje a nebere konce a už vůbec nesměřuje k nějakému smíření. Komu jinému by se mělo argumentovat, z obou stran sporu, než politikům a laikům, chcete-li občanům? Tato arogantní vysvětlení "je to tak" a nemá cenu vám to vysvětlovat opravdu do diskuze nepatří.
Díky.
Historiografie je doménou odborníků, což neznamená, že se nemohu stát alespoň poučeným laikem, který shromažďuje relevantní fakta (studium dějin o ničem jiném není) a já nemohu za to, že na středních školách se dodnes indoktrinují studenti nesmysly dobou o tři sta letech temna, zlých Habsburcích a pod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Krupka za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Ivan.Sirko
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.
Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 224
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: součást sociálního pivovaru
Bydliště: Praha 6 - Břevnov
Dal poděkování: 367 poděkování
Dostal poděkování: 342 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Antonin.Stogr »

Mě by hlavně zajímalo, jak si naši aktuální zástupci na magistrátu udělali svuj názor - a na základě tedy jakých relevantních informací. Sám nejsem přesvědčen, zda by se měl sloup na místě stát - sic se lehce přiklánim k jeho obnově (nikoli ale nutně na Staromáku). Hodně mi ale vadí naše veřejná vyjádření. Třeba komentář na Pirátský listech má vyjadřovat ofiko stanovisko Pirátů?! Co si o znovuobnovení symbolu temných let habsburské nadvlády na Staroměstském náměstí v Praze myslíte vy? Osobně se za takový žblept stydím, přijde mi krajně nevhodný a rozhodně nepřispívá k uklidnění situace. Reflektuje jen jeden ze dvou názorů, kdy ani jeden ale není 100% a neotřesně správný. :( :?

Proč se stavíme na jednu stranu místo toho, abychom moderovali dialog a hlavně přinášeli relevantní údaje o tom, co kdo chce, co kdo dělá?
Proč necháváme média aby o události informovala bez toho, abychom dokázali dodat náš vyargumentovaný komentář?
Proč se nevyjádříme k tomu, jak Váňa tvrdí, že má podle práva nárok na stavbu?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvky (celkem 2):
Anna.Ungerova, Ivan.Sirko
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Petr.Vileta »

Antonin.Stogr píše: 18 čer 2019, 12:36 Třeba komentář na Pirátský listech má vyjadřovat ofiko stanovisko Pirátů?! Co si o znovuobnovení symbolu temných let habsburské nadvlády na Staroměstském náměstí v Praze myslíte vy?
To snad psal Mára Prchal na osobní Andrejovo zadání. :twisted:
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Jan.Krupka, Anna.Ungerova, Ivan.Sirko

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Jan.Krupka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 188
Registrován: 26 kvě 2014, 21:22
Profese: referent státní správy
Bydliště: Praha 2 - Vinohrady
Dal poděkování: 141 poděkování
Dostal poděkování: 125 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Jan.Krupka »

Antonin.Stogr píše: 18 čer 2019, 12:36 Mě by hlavně zajímalo, jak si naši aktuální zástupci na magistrátu udělali svuj názor - a na základě tedy jakých relevantních informací. Sám nejsem přesvědčen, zda by se měl sloup na místě stát - sic se lehce přiklánim k jeho obnově (nikoli ale nutně na Staromáku). Hodně mi ale vadí naše veřejná vyjádření. Třeba komentář na Pirátský listech má vyjadřovat ofiko stanovisko Pirátů?! Co si o znovuobnovení symbolu temných let habsburské nadvlády na Staroměstském náměstí v Praze myslíte vy? Osobně se za takový žblept stydím, přijde mi krajně nevhodný a rozhodně nepřispívá k uklidnění situace. Reflektuje jen jeden ze dvou názorů, kdy ani jeden ale není 100% a neotřesně správný. :( :?

Proč se stavíme na jednu stranu místo toho, abychom moderovali dialog a hlavně přinášeli relevantní údaje o tom, co kdo chce, co kdo dělá?
Proč necháváme média aby o události informovala bez toho, abychom dokázali dodat náš vyargumentovaný komentář?
Proč se nevyjádříme k tomu, jak Váňa tvrdí, že má podle práva nárok na stavbu?
Tohle by mě zrovna taky zajímalo, na základě čeho ti "nejchytřejší z nás" rozhodují. Možná by stačilo, aby věčný medik Hřib a pan právník přestali vykládat bludy, a začali oba studovat relevantní historické prameny. Na úvod bych mu snad doporučil počíst si něco snažšího: např. od prof. Pekaře. A hodně by se dozvěděli. Implicitně oslavovat Švédy, kteří z Čech udělali své hlavní válčiště a neměli zde co pohledávat, je slušně řečeno hodně přes čáru. V roce 1648 byly staré české rody vladycké i zemanské již vymřelé či těsně před vymřením. Ti, co se nazývali českou šlechtou byli zpravidla protestanté, a tedy buďto čistí Němci nebo čeští protestanté, kteří již hovořili v podstatě výhradně německy a své potomky posílali studovat na protestantské univerzity do Němec či Nizozemí. Pro případ, že byly země koruny české protestanty dobyty, žádné národní obrození jazyka a Čechů by se vůbec nekonalo, ale iluze žije svým životem od dob romantika Jiráska, kterého dokonale zneužili jak tzv. prvorepublikový prezentismus tak komunisté.
Jsem anarchista - ovšem ne proto, že pohrdám autoritou, ale proto, že ji potřebuji. Stejně tak nejsem nevěřící, ale muž, který vyžaduje něco, za co stojí uvěřit... Beru své povinnosti tak vážně, neboť v celkovém kontextu průměrnost odmítám.
Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 965
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2204 poděkování
Dostal poděkování: 2515 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Ivor.Kollar »

Tohle by mě zrovna taky zajímalo, na základě čeho ti "nejchytřejší z nás" rozhodují. Možná by stačilo, aby věčný medik Hřib a pan právník přestali vykládat bludy, a začali oba studovat relevantní historické prameny. Na úvod bych mu snad doporučil počíst si něco snažšího: např. od prof. Pekaře. A hodně by se dozvěděli. Implicitně oslavovat Švédy, kteří z Čech udělali své hlavní válčiště a neměli zde co pohledávat, je slušně řečeno hodně přes čáru. V roce 1648 byly staré české rody vladycké i zemanské již vymřelé či těsně před vymřením. Ti, co se nazývali českou šlechtou byli zpravidla protestanté, a tedy buďto čistí Němci nebo čeští protestanté, kteří již hovořili v podstatě výhradně německy a své potomky posílali studovat na protestantské univerzity do Němec či Nizozemí. Pro případ, že byly země koruny české protestanty dobyty, žádné národní obrození jazyka a Čechů by se vůbec nekonalo, ale iluze žije svým životem od dob romantika Jiráska, kterého dokonale zneužili jak tzv. prvorepublikový prezentismus tak komunisté.
Mna osobne bude asi tazko niekto podozrievat z prehnaneho ceskeho nacionalizmu:) Pre mna ten pametnik symbolizuje 2 veci, nabozenstvo (katolicke), a monarchiu.

Nakolko stat by podla mna mal byt sekularny, a monarchia tiez nie je nieco k comu by sa pirati (potazmo akakolvek demokraticka strana) mali hrdo hlasit, tak na (znovu)postavenie takehoto symbolu dovod nevidim. Keby uz stal, tak by sa mi ho uz len s ohladom na historicku hodnotu burat nechcelo, ale znova ho stavat? Preco?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvky (celkem 7):
Marek.Necada, Dalibor.Zahora, Karel666, Ales.Jakl, Pavel.Moravec, Milan.Dadourek, Michaela.Nepejchalova
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34601
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ivor.Kollar píše: 18 čer 2019, 17:08 Mna osobne bude asi tazko niekto podozrievat z prehnaneho ceskeho nacionalizmu:) Pre mna ten pametnik symbolizuje 2 veci, nabozenstvo (katolicke), a monarchiu.
:) Tak opačně. Můžeš jmenovat nějakou alespoň 300 let starou stavbu, která pro tebe nesymbolizuje katolické náboženství a monarchii? OFFTOPICsnad nějaká synagoga? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 2):
Jan.Krupka, Ivan.Sirko

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4107
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 794 poděkování
Dostal poděkování: 4097 poděkování

Re: Kauza mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze

Příspěvek od Ondra.kl »

Ivor.Kollar píše: 18 čer 2019, 17:08Keby uz stal, tak by sa mi ho uz len s ohladom na historicku hodnotu burat nechcelo, ale znova ho stavat? Preco?
Přesně! Zastánci obnovy prostě zatím nedodali dostatečné důvody pro obnovu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vit.Fux
Odpovědět

Zpět na „Svobodná kultura“