Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Souhlasíte se zrušením povinnosti cyklistů použít souběžnou stezku pro cyklisty?

ano
33
45%
ne
35
48%
je mi to jedno
5
7%
 
Celkem hlasujících: 73 - Celkem hlasů: 73

Petr.Kubik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 531
Registrován: 09 říj 2018, 12:52
Dal poděkování: 167 poděkování
Dostal poděkování: 359 poděkování

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Kubik »

Tomas.Pastircak píše: 16 kvě 2019, 15:41 Hlasoval jsem pro Ne. Jsem pro zrušení substandardních stezek, ne pro udělání nadstandardních stezek ze silnic...
Technická: Cyklisté jsou de iure pořád a stále účastníci silničního provozu, a nejen oni. Auta přednostní právo nemají. Jaký nadstandard?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubik za příspěvky (celkem 2):
Zbynek.Janoska, Josef.Spak
"I am chaos. I am hell. I am on two wheels, and you are on four, and that makes me different, and that makes me an asshole. I am not in a car. I am an enemy."

I Am A Cyclist, And I Am Here To Fuck You Up - Kelly Catchpole, July 27th 2015, link.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr.Kubik píše: 16 kvě 2019, 17:04
Tomas.Pastircak píše: 16 kvě 2019, 15:41 Hlasoval jsem pro Ne. Jsem pro zrušení substandardních stezek, ne pro udělání nadstandardních stezek ze silnic...
Technická: Cyklisté jsou de iure pořád a stále účastníci silničního provozu, a nejen oni. Auta přednostní právo nemají. Jaký nadstandard?
Ehm, v podstatě auta nesmí ohrozit ani omezit cyklisty, ale cyklisté běžně omezují motoristy, například pomalou jízdou do kopce, kde ho prostě podle pravidel předjet nesmíš, protože plná čára, provoz v protisměru, bezpečný boční odstup, serpentiny a špatný výhled, atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr.Kubik píše: 16 kvě 2019, 23:20
Petr.Vileta píše: 16 kvě 2019, 23:08 Ehm, v podstatě auta nesmí ohrozit ani omezit cyklisty, ale cyklisté běžně omezují motoristy, například pomalou jízdou do kopce, kde ho prostě podle pravidel předjet nesmíš, protože plná čára, provoz v protisměru, bezpečný boční odstup, serpentiny a špatný výhled, atd.
Neznám situaci, že by mě někdo nepředjel tebou popisovaným způsobem a to po té silnici na kole jezdím. Řidič začátečník možná nebo pokud neodhaduje vzdálenosti a rychlosti, ale co potom by ten druhý případ měl dělat na silnici...
Tak já přes plnou čáru nikdy nepředjíždím a obzvlášť ne ve městě, kde může číhat policajt s kamerou. Řekni mi, jak tady mám předjet cyklistu a neporušit předpisy. https://goo.gl/maps/WoNbyFtVhJFcyo8u8 Argument o objíždění překážky neobstojí, protože překážka se nesmí pohybovat. Jo a to stoupání je tam fakt velké a všichni cyklisté tam jezdí tak 3 km/h, i ti silniční s drahou výbavou. ;) OFFTOPICKdyž jsem před 45 lety ještě jezdil na Favoritu, přepínal jsem na menší talíř a největší kolečko mého šestikolečka. I tak jsem na pouhých 8 kg vážícím galuskáči měl co dělat to vůbec vyšlapat. Ve stoje, v sedě ani omylem.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Petr.Kubik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 531
Registrován: 09 říj 2018, 12:52
Dal poděkování: 167 poděkování
Dostal poděkování: 359 poděkování

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Kubik »

Petr.Vileta píše: 16 kvě 2019, 23:37
Petr.Kubik píše: 16 kvě 2019, 23:20
Petr.Vileta píše: 16 kvě 2019, 23:08 Ehm, v podstatě auta nesmí ohrozit ani omezit cyklisty, ale cyklisté běžně omezují motoristy, například pomalou jízdou do kopce, kde ho prostě podle pravidel předjet nesmíš, protože plná čára, provoz v protisměru, bezpečný boční odstup, serpentiny a špatný výhled, atd.
Neznám situaci, že by mě někdo nepředjel tebou popisovaným způsobem a to po té silnici na kole jezdím. Řidič začátečník možná nebo pokud neodhaduje vzdálenosti a rychlosti, ale co potom by ten druhý případ měl dělat na silnici...
Tak já přes plnou čáru nikdy nepředjíždím a obzvlášť ne ve městě, kde může číhat policajt s kamerou. Řekni mi, jak tady mám předjet cyklistu a neporušit předpisy. https://goo.gl/maps/WoNbyFtVhJFcyo8u8 Argument o objíždění překážky neobstojí, protože překážka se nesmí pohybovat. Jo a to stoupání je tam fakt velké a všichni cyklisté tam jezdí tak 3 km/h, i ti silniční s drahou výbavou. ;) OFFTOPICKdyž jsem před 45 lety ještě jezdil na Favoritu, přepínal jsem na menší talíř a největší kolečko mého šestikolečka. I tak jsem na pouhých 8 kg vážícím galuskáči měl co dělat to vůbec vyšlapat. Ve stoje, v sedě ani omylem.
3 km/h? To přeháníš. Nedělej z toho Tourmalet...
Je to normální silnice a ty jedeš výmluvy. Může se ti tisíckrát napsat, že to nemáš posuzovat podle sebe a stejně to děláš. Souhlasím s tebou, jsi šnek, překážíš autům a na tu cyklostezku patříš. Stačí?
Tady si najdi jak se jezdí do kopce: https://www.strava.com/segments/search
Nepovinné cyklostezky
Toto opatření bere v potaz různé skupiny cyklistů. Zejména dovoluje rychlejším cyklistům...
...(sportovní jezdci, dojíždějící, e-kola)...
"I am chaos. I am hell. I am on two wheels, and you are on four, and that makes me different, and that makes me an asshole. I am not in a car. I am an enemy."

I Am A Cyclist, And I Am Here To Fuck You Up - Kelly Catchpole, July 27th 2015, link.
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Vileta »

Když mám 3m široký jízdní prh, plnou čáru a půl metru od krajnice mi jede cyklista, tak ho prostě nemohu předjet, aniž bych se dostal částečně přes čáru. Já to v Praze až tak moc neznám, abych ti řekl, kde tam je přibližně stejný krpál.
No a jak se jezdí do kopce se nepodívám, chce to po mě login.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Petr.Kubik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 531
Registrován: 09 říj 2018, 12:52
Dal poděkování: 167 poděkování
Dostal poděkování: 359 poděkování

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Kubik »

Petr.Vileta píše: 17 kvě 2019, 00:46 Když mám 3m široký jízdní prh, plnou čáru a půl metru od krajnice mi jede cyklista, tak ho prostě nemohu předjet, aniž bych se dostal částečně přes čáru. Já to v Praze až tak moc neznám, abych ti řekl, kde tam je přibližně stejný krpál.
No a jak se jezdí do kopce se nepodívám, chce to po mě login.
Jenom ti oznamuji, že tuhle debatu s výmluvami už nebudu pokračovat. Pokud to bude věcné, tak možná. OFFTOPICNajdeme-li alespoň jednoho velmi pomalého cyklistu, narveme je všechny na chodník, to fakt už ne. Dík.

Pokud cyklista jede při pravé straně silnice, tak ho normální řidiči předjedou. A podobné kopce se jezdí na kole rychlostí 13 km/h a víc, sklon není těžké zjistit z map a porovnat. Zdar.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Kubik za příspěvek:
Josef.Spak
"I am chaos. I am hell. I am on two wheels, and you are on four, and that makes me different, and that makes me an asshole. I am not in a car. I am an enemy."

I Am A Cyclist, And I Am Here To Fuck You Up - Kelly Catchpole, July 27th 2015, link.
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Josef.Spak »

Říká se, že obrázek vydá za tisíc slov. Tak abychom si rozuměli. Tohle je obousměrná cyklostezka vedená souběžně se silnicí. GLHF. A vítr fakt není to nejdůležitější.
60158857_2303301149991953_4561756052948779008_n.jpg
zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... ge=1&ifg=1
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Kalis, Petr.Kubik
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

@Josef.Spak jen pro kontrolu - to podporuje ideu OP na zrušení povinnosti využít cyklostezku, nebo mou ideu zrušení substandardních stezek při zachování této povinnosti?
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Tomas.Pastircak píše: 17 kvě 2019, 10:44 @Josef.Spak jen pro kontrolu - to podporuje ideu OP na zrušení povinnosti využít cyklostezku, nebo mou ideu zrušení substandardních stezek při zachování této povinnosti?
Jelikož substandardní stezky (respektive stezky, které nikdy v této podobě neměly být označeny značkou stezky pro chodce a cyklisty) jsou velmi rozšířeným faktem a příštích 10 let to nejspíš moc nezměníme, je to argument pro zrušení povinnosti.

Samozřejmě by správná cesta co se týče takovýchto případů, byla, aby na silničních správních úřadech (které značení stanovují) seděli kvalifikovaní lidé, kteří podobnou hrůzu nikdy značkou stezka pro cyklisty neoznačí - navíc vždy lze použít třeba značení dovolující jízdu po chodníku. Můžeme na to třeba tlačit v obcích, kde budeme mít nějaký vliv (protože reálně to značení může vznikat nebo zanikat na návrh obce), případně můžeme tlačit i na systematické kroky ke zkvalitňování státní správy (myšleno od ministerstev přes krajské úřady až po obecní úřady), jenže to je běh na dlouhou trať.

A pak jsme u bodu B. Že můžu mít celkem dobrou cyklostezku, ale pro část cyklistů se třeba vůbec nehodí. Zde mi pak přijde nesmyslné cokoliv lidem nařizovat - občan jedoucí na kole je svobodné myslící stvoření a dobrou cyklostezku rád použije, pokud ovšem nejede po obci 49 km/h, tedy rychlostí auta. Pak už je jeho pohyb vůči okolí bezpečnější na vozovce než na cyklostezce. Je to případ od případu, proto jsem pro zrušení uvedené povinnosti, i kdyby bylo značení vždy v pořádku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kalis za příspěvky (celkem 2):
Petr.Kubik, Michael.Polak

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení povinnosti cyklistů použít souběžnou cyklostezku

Příspěvek od Petr.Vileta »

Petr.Kubik píše: 17 kvě 2019, 08:33 Pokud cyklista jede při pravé straně silnice, tak ho normální řidiči předjedou. A podobné kopce se jezdí na kole rychlostí 13 km/h a víc, sklon není těžké zjistit z map a porovnat. Zdar.
Tak znovu:
§ 17 Předjíždění
(1) Předjíždí se vlevo. Vpravo se předjíždí vozidlo, které mění směr jízdy vlevo a není-li již pochybnosti o dalším směru jeho jízdy. Při jízdě v připojovacím nebo odbočovacím pruhu se smí vpravo předjíždět též vozidlo jedoucí v průběžném pruhu. Odbočovací pruh je přídatný jízdní pruh určený pro odbočování (vyřazování) vozidel z průběžného jízdního pruhu.

(2) Řidič, který při předjíždění vybočuje ze směru své jízdy, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit řidiče jedoucí za ním. Řidič musí dát znamení o změně směru jízdy při předjíždění cyklisty.

(3) Řidič, který se po předjetí zařazuje před vozidlo, které předjel, musí dávat znamení o změně směru jízdy a nesmí ohrozit ani omezit řidiče vozidla, které předjel.

(4) Řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění.

(5) Řidič nesmí předjíždět
a) nemá-li před sebe rozhled na takovou vzdálenost, která je nutná k bezpečnému předjetí,

b) jestliže by se nemohl bezpečně zařadit před vozidlo nebo vozidla, která hodlá předjet,

c) jestliže by ohrozil nebo omezil protijedoucí řidiče nebo ohrozil jiné účastníky provozu na pozemních komunikacích,

d) na přechodu pro chodce nebo na přejezdu pro cyklisty a bezprostředně před nimi,

e) dává-li řidič vpředu jedoucího vozidla znamení o změně směru jízdy vlevo a není-li možné předjetí vpravo podle odstavce 1 nebo předjetí v dalším volném jízdním pruhu vyznačeném na vozovce v tomtéž směru jízdy,

f) na křižovatce a v těsné blízkosti před ní; tento zákaz neplatí
  • jde-li o předjíždění vpravo podle odstavce 1,
  • jde-li o předjíždění jízdních kol, mopedů a motocyklů bez postranního vozíku,
  • na hlavní pozemní komunikaci,
  • na křižovatce s řízeným provozem.
g) na železničním přejezdu a v těsné blízkosti před ním.
http://zakony.centrum.cz/zakon-o-provoz ... -17?full=1

No a plná čára:
Plná čára/čáry

Plná čára, respektive "vodorovné dopravní značení" ve skutečnosti žádnou značku zákazu předjíždění nepředstavuje.

Jednoduchou plnou čáru řidiči pouze nesmějí přejíždět nebo přesahovat nákladem, pokud to není nutné k objíždění, odbočování mimo pozemní komunikace nebo vjíždění na pozemní komunikace. Dvojitou plnou čáru je pak zakázáno přejíždět nebo přesahovat nákladem s výjimkou objíždění.

Samotné přejetí plné čáry je ale trestáno mnohem mírněji, než "Nedovolené předjíždění". Přejetím plné čáry se totiž dopustíte pouze přestupku kvalifikovaného jako "Jiné porušení povinností", za což vám hrozí bloková pokuta do 2.000 Kč nebo pokuta ve správním řízení v rozmezí 1.500 - 2.500 Kč. Nebude vám však hrozit zákaz činnosti ani žádný bodový postih.

Myslete ale na to, že značka "Zákaz předjíždění" a plná čára/y se často kombinují. A nezapomínejte ani na to, že pokud je plná čára umístěna například před křižovatkou, nepřehlednou zatáčkou, atd. (viz § 17/ 5), jejím přejetím byste se dopustili přestupku "Nedovolené předjíždění" a hrozil by vám vyšší trest.
https://autoroad.cz/zajimavosti/86369-p ... lne-prejet

Jenže pokud cyklista jede, jedná se o předjíždění, nikoliv objíždění. Jinými slovy, pokud se vedle cyklisty nevejdu tak, abych obrysem vozidla nepřesahoval plnou čáru, musím se za ním ploužit.

Pokud jde o ten plzeňský krpál, někdy po volbách se tam postavím se stativem a pár cyklistů ti natočím. Odkrokuji si takových 50 metrů mezi dvěma výraznými body, aby šlo vypočítat i jejich rychlost. Jakou rychlost asi mohou vyvinout, když na jedno otočení (zadního) kola musí třikrát protočit pedály? Zrovna včera jsem se za jedním takovým ploužil, tak jsem si toho všiml.

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“