Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
V tomto fóru se zjišťují pomocí anket názory členů na nějakou oblast (např. pokud přijde dotaz zvenku). Odpovídat na otázky zde mohou pouze členové strany.
Chcete-li vyvolat jednání nebo hlasování celostátního fóra, použijte Členské podněty.
Odpovědět

Měli by se Piráti hlásit k feminismu?

Ano, a aktivně to slovo používat v prohlášeních a programem
11
13%
Ano, ale ne to slovo proaktivně používat
18
21%
Ne, ale nechat volně na členech a kandidátech
45
52%
Ne, a stavit se proti jeho používání na popis pirátského programu
9
10%
Je mi to jedno/Nemám silný názor/Zdržuji se.
4
5%
 
Celkem hlasujících: 87 - Celkem hlasů: 87

Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 411
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1363 poděkování

Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Čau, doufám, že ten titulek není moc clickbait.

Každopádně, tohle určitě nemá být anketa o potenciání změně dlouhodobého programu nebo obecně změně pirátského kurzu.

Rovnoprávnost a boj proti diskriminaci na základě pohlaví je součástí dlouhohobého programu a skoro jistě není v plánu ho drasticky měnit. Nicméně otázka určitě je a měla by být, jak se staví piráti k slovíčku feminismus a jako moc ho chceme používat v popisu strany nebo prohlášeních.

Diskurzem v nedávné době se to slovíčko stává více a více pejorativní a méně a méně subjektů se otevřeně prohlašuje za feministické, nebo se od toho slova distancují. Možná nemá úplně smysl řešit, kdo za to může, jestli radikální marxistické feministky některými nesmyslnými návrhy nebo jestli to je pokus a tlak oponentů na rozdrolení feministického hnutí. Prostě se to děje, a rád bych otevřel diskusi jak na to reagovat.

Nějaké rychlé celkem biased shrnutí:
PRO
  • Nenecháme si vyprazňovat a převracet pojmy druhou stranou.
  • Možná máme kapitál a možnost tento trend v českém diskurzu zvrátit a prezentovat feminismus racionálně a bez ideologieOFFTOPIC, což skoro jistě potřebuje.
  • Pravděpodobně dobrý krok k dokončení vysávání mladých liberálních levicových voličů od ČSSD a Zelených
  • Rovnoprávnost je esence liberalismu.
PROTI
  • Feminismus je považován za levicový směr a Piráti už teď pilně vzdorují zařazovaní nalevo.
  • Je to jen název. Můžeme se bít za stejné věci i bez nutného vázání na ten pojem a dělá to snadnější distanc od feministických radikálů.
  • Řádně odsáváme pravicové liberály z TOPky a podobných a toto může být zbytečně škodlivé.
  • Témata moderního feminismu už možná nespadají mezi hlavní pirátské priority a nevyplatí se nám používat na to prostředky a mediální prostor.
Naposledy upravil(a) Tomas.Guth.Jarkovsky dne 15 kvě 2019, 12:14, celkem upraveno 1 x.

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2190
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 943 poděkování
Dostal poděkování: 7361 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od David.Wagner »

Co komu udělalo slovo "ideologie"? Protoze "feminismus bez ideologie" je už docela hodne zvláštní obrat...

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 411
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1363 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

David.Wagner píše: 15 kvě 2019, 12:09 Co komu udělalo slovo "ideologie"? Protoze "feminismus bez ideologie" je už docela hodne zvláštní obrat...
Fér, spíš to byl callback k tomu jak jsme asi podobně celkem hezky zracionalizovali boj za ŽP.

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 484 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Já osobně nejsem přesvědčen, že bychom se jako strana měli k feminismu nějak významněji klonit, i když nemám žádný problém s tím, aby se k němu klonili jednotliví členové či členky.

Důvodem je, že mi osobně přijde, že se feminismus vyvinul v něco, co se mi nelíbí, co řeší blbosti, které nemají s rovností nic společného (třeba genderová správnost oslovení mi přijde jako vymyšlený problém) a naopak ignoruje fakta, ve kterých je dosažení rovnosti nemožné (tím myslím zejména thinking x feeling rozdíl)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 5):
Ivan.Muzik, Petr.Vileta, Tomas.Hrabeta, Jan.Zavadil, Josef.Kadlecek
Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3756 poděkování
Dostal poděkování: 5995 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Janka.Michailidu »

Hm.. Tohle je velmi komplexní téma a já doufám, že k němu vznikne dlouhá a podnětná diskuze.

Za sebe opravdu stručně, jen moje osobní zkušenost - necítím se být feministkou, ale spíše humanistkou. Nepříjde mi, že by další segregace (tady přímo názvoslovná) pomohla vyřešit, o co ve skutečnosti jde.. imho jsou všechny tyhle do extrémní polohy dohnané zájmové grupy (ať už se jedná o militantní feministky či třeba antifu) ve výsledku akorát o tom vyhnout se stereotypizaci na základě pohlaví/genderu/barvy kůže/vzrůstu/dosaďsicokolivdalšího.. Proto se mi humanismus (a to jsme stále v antropocentrickém rozměru) jeví jako to, s čím by se Piráti obecně ztotožnit mohli :)

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Příspěvky: 644
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Úředník
Dal poděkování: 904 poděkování
Dostal poděkování: 1385 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Jiri.Hoskovec »

David.Wagner píše: 15 kvě 2019, 12:09 Co komu udělalo slovo "ideologie"? Protoze "feminismus bez ideologie" je už docela hodne zvláštní obrat...
Ekologie bez ideologie, feminismus bez ideologie, nejlepší slogany musí být "bez ideologie"-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hoskovec za příspěvky (celkem 3):
David.Wagner, Tomas.Guth.Jarkovsky, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Martin.Stanek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 641
Registrován: 07 bře 2018, 11:05
Profese: geolog
Dal poděkování: 2930 poděkování
Dostal poděkování: 1084 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Martin.Stanek »

Jenom rychlá technická k autorovi vzhledem ke složité formulací otázky s negací: je pravda, že když odpovím "ano,...", hlásím se k tomu, že "Piráti nejsou feministky", a když odpovím "ne,...", hlásím se k tomu, že "Piráti jsou feministky"? :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Stanek za příspěvek:
Josef.Kadlecek
Uživatelský avatar
Tomas.Guth.Jarkovsky
Republikový výbor
Příspěvky: 411
Registrován: 01 pro 2017, 11:10
Profese: dělník lidských práv
Dal poděkování: 303 poděkování
Dostal poděkování: 1363 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Tomas.Guth.Jarkovsky »

Martin.Stanek píše: 15 kvě 2019, 14:26 Jenom rychlá technická k autorovi vzhledem ke složité formulací otázky s negací: je pravda, že když odpovím "ano,...", hlásím se k tomu, že "Piráti nejsou feministky", a když odpovím "ne,...", hlásím se k tomu, že "Piráti jsou feministky"? :D
Ideálně reagovat na otázku ke které se váže anketa, tedy: "Měli by se Piráti hlásit k feminismu?".
Ovšem uznávám, že rozdílá otázka v nadpisu a otázka ankety není úplně ideální. :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Guth.Jarkovsky za příspěvky (celkem 2):
Martin.Stanek, Vojtech.Pikal

+420 728 jednajednatři 966

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2190
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 943 poděkování
Dostal poděkování: 7361 poděkování

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od David.Wagner »

Janka.Michailidu píše: 15 kvě 2019, 14:03 Hm.. Tohle je velmi komplexní téma a já doufám, že k němu vznikne dlouhá a podnětná diskuze.

Za sebe opravdu stručně, jen moje osobní zkušenost - necítím se být feministkou, ale spíše humanistkou. Nepříjde mi, že by další segregace (tady přímo názvoslovná) pomohla vyřešit, o co ve skutečnosti jde.. imho jsou všechny tyhle do extrémní polohy dohnané zájmové grupy (ať už se jedná o militantní feministky či třeba antifu) ve výsledku akorát o tom vyhnout se stereotypizaci na základě pohlaví/genderu/barvy kůže/vzrůstu/dosaďsicokolivdalšího.. Proto se mi humanismus (a to jsme stále v antropocentrickém rozměru) jeví jako to, s čím by se Piráti obecně ztotožnit mohli :)
Není to ale prázdný? Nehlásí se k humanismu úplně všichni? Proklamaci "máme rádi lidi" ti potvrdí úplně každá politická strana, co se liší je pak to, jak chtějí toho dobra pro ně dosáhnout. Zdá se mi to pak jako takovej alibismus trochu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Dalibor.Zahora

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Janka.Michailidu
Republikový výbor
Příspěvky: 2914
Registrován: 21 dub 2012, 19:19
Profese: Akademička na VŠCHT (biotechnologie)
Dal poděkování: 3756 poděkování
Dostal poděkování: 5995 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Piráti nejsou feministky, nebo jo?

Příspěvek od Janka.Michailidu »

David.Wagner píše: 15 kvě 2019, 14:35
Janka.Michailidu píše: 15 kvě 2019, 14:03 Hm.. Tohle je velmi komplexní téma a já doufám, že k němu vznikne dlouhá a podnětná diskuze.

Za sebe opravdu stručně, jen moje osobní zkušenost - necítím se být feministkou, ale spíše humanistkou. Nepříjde mi, že by další segregace (tady přímo názvoslovná) pomohla vyřešit, o co ve skutečnosti jde.. imho jsou všechny tyhle do extrémní polohy dohnané zájmové grupy (ať už se jedná o militantní feministky či třeba antifu) ve výsledku akorát o tom vyhnout se stereotypizaci na základě pohlaví/genderu/barvy kůže/vzrůstu/dosaďsicokolivdalšího.. Proto se mi humanismus (a to jsme stále v antropocentrickém rozměru) jeví jako to, s čím by se Piráti obecně ztotožnit mohli :)
Není to ale prázdný? Nehlásí se k humanismu úplně všichni? Proklamaci "máme rádi lidi" ti potvrdí úplně každá politická strana, co se liší je pak to, jak chtějí toho dobra pro ně dosáhnout. Zdá se mi to pak jako takovej alibismus trochu.
"prázdnost" pojmu měříš na to, jestli se k němu hlásí všichni? S tím bych zaprvé úplně nesouhlasila.. Ale i kdybych na tuhle definici "prázdnosti pojmu" přistoupila, od dob existence Humanistické strany, která byla vlastně první, kterou jsem kdy volila, jsem třeba já v českém prostoru moc k humanismu se veřejně hlásících uskupení nesledovala..

Nicméně za mě, i kdyby se k humanismu hlasily všechny strany na světě, tak ten výraz můžeš stejně naplnit jen tak, že ho _naplníš_ (i činy a ne jen slovy), což se zase Pirátské straně imho prozatím daří docela hezky
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janka.Michailidu za příspěvky (celkem 4):
Vit.Fux, Antonino.Milicia, Ondrej.Profant, Jaroslav.Kamen

  • vedoucí meziresortního týmu Návykové chování
  • zástupkyně vedoucího pracovní skupiny Duševní zdraví
  • členka republikového výboru
  • členka správní rady π

zulip: Janka Michailidu | mastodon: malajanka | matrix: malajanka | tel: 7▼7▼6 8▼6▼6 3▼1▼6
Podporuji myšlenky Renesance Pirátů.

Odpovědět

Zpět na „Zjišťování názorů členů“