CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1260
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1626 poděkování
Dostal poděkování: 2311 poděkování

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Ahoj,

možná by bylo dobré zmínit, že se jedná o uvolněnou funkci. Jaká se současná výše odměny?

Děkuji Honza

PS: Ne, neplánuji se hlásit.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Uložení úkolu určitě nemůžeme nechat hlasovat jako procedurální návrh.
I s nějakou žádostí nebo doporučením je to na hraně.
Takže za mě bych prostě prodloužil a požádal předsedajícího, ať dá RP vědět, že je potřeba někoho pověřit vykonáváním mandátu v přechodným období a pak donesl sem CF informaci, koho a jak předsednictvo pověřilo.
Když bude chtít CF na pověření nějak reagovat, má možnost.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30040 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

ad Honza : Od kandidáta bych čekal že v rámci popisu jakto bude vykonávat si taky řekne o míru uvolnění a odměňování pro sebe, kterou si představuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Dalibor.Zahora

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1179
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1224 poděkování
Dostal poděkování: 4283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Já bych k tomuto potřebovala asi otevřít širší rozpravu týkající se celkově budoucnosti zahraničního odboru jako takového. A zároveň souhlasím, že je těžké ji vést, nevíme-li, jaké budeme mít v EP zázemí (tzn. jak počet europoslanců, tak například velikost frakce, do níž vstoupíme apod.).

Nejdřív zkusím stručně popsat, z čeho vycházím. Nuže, funkci jsem vykonávala v součtu cca 3 roky zadarmo, to samé všichni předchozí vedoucí, a to i v době naší počínající profesionalizace. A dalo se to. Placená (od hodiny, já požádala o 200 Kč/hod., abych odpověděla Honzovi) začala být v době před eurovolbami, a to kvůli potřebě připravit důkladnější a obsáhlejší CEEP, než v roce 2014 (protože už jsme jako hnutí prostě jinde) a zkusit pomoci i ostatním stranám, aby dosáhli úspěchu. Asi netřeba vysvětlovat, že čím víc pirátských MEPů budeme mít, tím kvalitnější bude naše vyjednávací pozici a budeme mít vyšší vliv na dění v EP. Tak to v ZO bylo "vždy" (respektive podruhé), že před eurovolbami je nejvíce práce a tlaku a po nich je několikaleté období "klidu" (to neznamená, že není žádná práce, ale je spíš řekněme dlouhodobější, tedy mnohem lépe fázovatelná a připravitelná i člověkem, co dělá full-time někde jinde). Návazná důležitá informace je, že v rozpočtu ZO na placeného člověka peníze byly jen na prvního půl roku, jelikož se předpokládalo, že se množství agendy přesune takzvaně do Bruselu a o to víc se to bude moci vrátit do stavu, jak to bylo před eurovolbami. Zároveň je důležitou částí práce mezinárodní reprezentace, kterou teď v PPEU i PPI dělají celkem čtyři Češi a nespočívá tedy na jednom člověku (i když hlavní "manažer" těchto i případných dalších reprezentantů by měl spíš existovat podle mě).

Varianty, které já vidím, jsou cca:
1) Zahraniční odbor se nijak nemění. Vedoucí bude koordinovat mezinárodní reprezentaci, předávat a sdílet know-how, udržovat vztahy s ostatními PPs a koordinovat překlady.
2) Zahraniční odbor více diverzifikuje tuto práci a rozdělí se o ni s Bruselem - typicky vidím tu část repre na mezinárodní úrovni a komunikaci s ostatními PPs (stáže atp.) na bruselském týmu, překlady a sdílení know-how na úrovni odborů na ZO.
3) Nastane víceméně bod 2, akorát ještě s nižším množstvím agendy na bedrech ZO a ze ZO se stane primárně spojovník mezi stranou a pirátskými europoslanci, aby se neoddálili od členské základny, členové byli dostatečně informováni a proudila vzájemná zpětná vazba. Protože u europoslanců to oddálení přirozeně hrozí ještě víc, než u poslanců a strany.
4) ZO zanikne a veškerá agenda se rozdělí mezi Brusel, kancléře, KoKS atp. (Tohle se mi hodně nelíbí, ale je to varianta, takže ji netajím.)

K tomu dotazu, jestli budu kandidovat - no, ono je právě trochu blbatý, že nevím, jaká je ideální a budoucí podoba ZO. Pokud by to třeba byl bod 3, tak je samozřejmě z principu nemožné, abych to dělala já; u bodu 1 by to nebylo nemožné, ale poměrně náročné; a u bodu 2 bych o to naopak silně stála. A vysvětlím proč: tohle není nějaká administrativní pozice pro náhodného manažera, co umí měřit KPIčka. Tohle nevyžaduje jenom manažerský přístup, ale i notnou dávku empatie a práce s lidmi, pochopení toho, jak fungují Piráti v zahraniční a co je to za lidi (a že to jsou lidi!), že mají třeba i úplně odlišné systémy a postupy řešení věcí a nelze na ně aplikovat naše know-how, ale zároveň se od sebe můžeme mnohé učit, pokud ty vztahy pěstujeme a pečujeme o ně.

Abych tu jen neříkala nějaké obecnosti, ale trochu i svůj názor: Podle mě nejvíc dávají smysl body 2 a 3, s lehkým příklonem k dvojce. Což ale neznamená, že to musím/chci být já. Ráda bych si poslechla nejprve názory ostatních. .) Pokud bych to nicméně dál dělala já, nešlo by o placenou funkci.

Díky moc předem za jakékoli postřehy nazpět!

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

OK, takže shrnutí procedury:
Nebyla žádná námitka proti prodloužení doby pro navrhování.
Souhlasím s Vojtou, že uložení úkolu nelze schválit návrhem postupu. Na druhé straně mám za to, že pouhé doporučení by návrhem postupu bylo možné schválit. V této chvíli ale nemá smysl plýtvat časem na procedurální dohady, takže otázku koho dočasně pověřit vedením ZO necháme na RP.
Andrej.Ramaseuski píše: 28 dub 2019, 09:42Jakym zpusobem RP muze prodlouzit funkcni obdobi nekoho, koho voli CF?
Prodloužit funkční období nemůže.
Může někoho dočasně (do doby zvolení nového vedoucího) pověřit vedením odboru v situaci, kdy je odbor bez řádně zvoleného vedoucího.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 7):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal, Andrej.Ramaseuski, Vaclav.Vislous, Ivo.Vlasaty, Dalibor.Zahora, Michal.Macek

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Karel.Maly
Člen KS Praha
Příspěvky: 52
Registrován: 26 lis 2017, 10:02
Profese: pracovník v cestovním ruchu
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 83 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Karel.Maly »

Pořád není jasné, jestli to bude placená funkce nebo jak? Jak to měla Markéta?
Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Republikové předsednictvo
Příspěvky: 1179
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 1224 poděkování
Dostal poděkování: 4283 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Karel.Maly píše: 12 kvě 2019, 10:16 Pořád není jasné, jestli to bude placená funkce nebo jak? Jak to měla Markéta?
Na to jsem odpověděla výše. Já jsem byla placená dle odpracovaných hodin (200,-/hod.), peníze tam v současnosti na mzdu již nejsou, ale to samozřejmě není neřešitelná situace, pokud by se přihlásil a vyhrál zájemce, který by mzdu požadoval a CF by ho s tím zvolilo; změny rozpočtů jsou možné vždy. To zatím není ten případ, ale lidi by to od přihlášení nemělo podle mě odrazovat. Na každý pád v příspěvku výše vysvětluji i to, proč se to podle mé zkušenosti dá v pohodě zvládnout bez mzdy. Každopádně je to na tom vedoucím, aby si to určil (a RP/RV mu to odsouhlasilo a CF ho s tím zvolilo), jestli tě mate ten fakt, že není pevně stanovená odměna. .)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 2):
David.Wagner, Vojtech.Pikal

Europoslankyňa.
Místopředsedkyňa.
Vedoucí RT EZO.

Pravda bolí.
Politika je pro všechny.
NEklikat.
Píše se to AI.

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2176
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 934 poděkování
Dostal poděkování: 7319 poděkování

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od David.Wagner »

Ahoj,

na základě výzvy z úvodního příspěvku bych se rád představil jako kandidát. Samostatné vlákno s nominací přikládám. v něm se píše myslím vše podstatné. Uvítám tam i tady detailnější dotazy co bych chtěl dělat a kdy, MÁM PLÁN:)!

viewtopic.php?f=350&t=47118&sid=53ba28e ... f0#p618336
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 5):
Jan.Hora, Marketa.Gregorova, Dalibor.Zahora, Jakub.Michalek, Jitka.Novotna

Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18636
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33830 poděkování

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Takže jediným kandidátem navrženým během doby pro navrhování je David Wagner.
Nyní nám běží doba na rozmyšlenou a v pátek dopoledne bude zahájeno hlasování (vzhledem k jedinému kandidátovi bude jen jednokolové).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 9):
Vojtech.Pikal, Josef.Spak, Vaclav.Kubaljak, Jiri.Snizek, Petr.Vileta, Rudolf.Spotak, Jan.Hora, Dalibor.Zahora, Jitka.Novotna

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Uživatelský avatar
Josef.Brecka
Člen KS Praha
Příspěvky: 57
Registrován: 27 bře 2018, 22:58
Profese: správce majetku
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování

Re: CF 4/2019 Volba vedoucího zahraničního odboru

Příspěvek od Josef.Brecka »

Jsem pro Davida Wagnera, jako vedoucího zahraničního odboru.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Brecka za příspěvek:
Jiri.Snizek
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“