Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha, PMS Praha 4

Po jakou dobu by mělo zastupitelstvo zveřejňovat záznamy z jednání?

1 rok
4
13%
2 roky
2
6%
3 roky
2
6%
4 roky (volebni obdobi)
5
16%
5 let
4
13%
6 let
3
10%
7 let
3
10%
8 let (dve volebni obdobi)
8
26%
 
Celkem hlasujících: 13 - Celkem hlasů: 31

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2240 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Viktor.Derka »

Ladislav.Dvorak píše: 15 dub 2019, 12:40
Viktor.Derka píše: 14 dub 2019, 20:14
Ladislav.Dvorak píše: 12 dub 2019, 00:01 1) Pokud si budu chtít zjistit ze záznamu průběh zastupitelstva z doby před pěti lety, je pro mě příjemnější si přeskákat videozáznam než se probírat jednotvárným textem ve kterém po chvíli ztrácím pozornost.
2) Autentičnost videozáznamu je nezpochybnitelná, narozdíl od přepisu, kdy může drobnou chybou diakritiky či interpunkce dojít k úplně jinému významu obsahu věty. Nehledě na prvky nadsázky, ironie a sarkasmu.
3) Snažíme se dělat věci transparentně tak nechápu snahu dávat věci za uzavíratelná vrátka - "je to volně k dispozici, ale musíte si to vyžádat"
4) Pokud si chceme brát inspiraci z ostatních MČ nemusíme chodit daleko. Na webu MČ P11 jsou běžně přístupné záznamy z jednání zastupitelstva od roku 2008! https://is.gd/UiFKeV
Bod č. 1 je irelevantní z hlediska práva.
Bod č. 2 souhlasím, ale to už taky nepotřebuješ pořád.
Bod č. 3 co máme dělat, když zákon dává limity.
Bod č. 4 - já tam ten záznam v roce 2008 nějak nevidím.
ad 1 - ano, to je možné, ale může to být relevantní z hlediska občana, který tě volil.
ad 2 - nemyslím si, ba právě naopak. Čím větší časový úsek proběhne od dané události je větší pravděpodobnost že se na nepřesnost v zápisu nepřijde/zapomene a tudíž je videozáznam důležitější
ad 3 - jestli jsem to četl správně ten limit není pevně stanoven, proto se tu vede ta diskuze. Je to pouze o výkladu a přijde mi, že to právě vykládáš raději přísněji než volněji.
ad 4 - viz obrázek

Obrázek

Ad 1 - jako ten právní problém bych nevykládal aspektem pohodlnosti.
Ad 2 - z jakého důvodu? Že bude někdo následně dělat zásahy do textu? Vždyť to je absurdní. Jako naše veřejná správa není nic moc, ale tohle nedělá ani ona.
Ad 3 - Přísnější výklad je bezpečnější z hlediska soudního řízení. Jako nemám problém s odvážnějším, ale to riziko tam je.
Ad 4 - když na to kliknu, tak mi to nic ve Firefoxu nespouští, a v tabulce se u všech píše "záznam ne".

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2240 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Viktor.Derka »

Tak podařilo se mi to spustit v Microsoft Edge, ovšem ten skeč má jen asi minutu a půl, čili to záznam moc není.....

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Viktor.Derka píše: 15 dub 2019, 21:12 Tak podařilo se mi to spustit v Microsoft Edge, ovšem ten skeč má jen asi minutu a půl, čili to záznam moc není.....
To se dalo tušit; navíc pod Linuxem to asi nespustím vůbec, byť je to bez hodnoty. Vivat Micro$oft a proprietární sw! :twisted:
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Ladislav.Dvorak
Místní předsednictvo
Příspěvky: 457
Registrován: 08 led 2018, 11:07
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 1079 poděkování
Dostal poděkování: 979 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Ladislav.Dvorak »

Ten "skeč" má 1 hodinu a 24 minut - takže to JE plnohodnotný záznam té schůze. OFFTOPICPro spuštění musíš mít bohužel zapnutý flash plugin (funguje mi to pod Edge, Opera, Chrome - víc jsem nezkoušel)
Tato debata byla o době zpřístupňování videozáznamů z jednání zastupitelstva, ne o jeho technické podobě. OFFTOPICVěřím, že na tom by samozřejmě IT odbor zapracoval tak, aby vyhověl většině lidí, kteří si chtějí záznam prohlédnout. Přeci jenom tenhle konkrétní příklad je 11 let starý a ta technologie byla v té době někde jinde. To že to tak mají dodnes je věc druhá :(
MS P4 | ladislav.dvorak@pirati.cz | mobil: 72I 72I 2O2
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

Ale jo, klid. Zpřístupňování nezpochybňuju, dal jsem už dávno maximální dobu.
Nicméně co se technické podoby týká, tak v těch divokých dobách určili naši bodří zastupitelé co nejexotičtější formát, aby bylo co možná nejsložitější to vidět. Následky těchto nesystémových excesů neseme dodnes; jen kolik IT pijavic je vinou toho přisáto ke státnímu vemínku! Kolik energie se promrhá na to, aby úředníkům běhal nějakej na míru šitej exotickej sw, kterej je už dvacet let přežitej.
A 90% spoluobčanů, a co hůř i politiků, to vůbec nevnímá jako problém, byť dnes IT sektor požírá čím dál víc ze státního rozpočtu a naprosto zbytečně (Agendio od Marbesu, bych vystřík jak meruňkovej knedlik :evil: ). OFFTOPICIT= služební noťas, v něm widle. Slunečnice a viry. A antiviry a comp zašvihanej nánosem aplikací, ovladačů a co já vím jakýho sajrajtu na jedno použití - viz to zaprášené video, které tu probíráme. A když už ten noťas je tak zasviněnej vším tím balastem, že přestává fungovat, tak se zahodí na skládku a koupí nový (papa data, však je potřeba se jich zbavit, ještě by mě na tom někdo uvařil). Vemte si zrcadlo, o svobodném softwaru (Linuxu, opensource, říkejme tomu jak libo) víte ale naprostý, úplný kulový, hoši. Je to na hony vzdálená, byť paralelní realita, jen s detailem, že je to v pirátském programu! :evil:
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2240 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Viktor.Derka »

Jo pardon, tak jsem se na to koukal blbě. Jsem nečekal, že někde mají zastupitelstva jen na hodinu a půl. :)

Každopádně musím přiznat, že jsem se mýlil, takže se omlouvám za dřívější rezervovanost. Co jsem si prošel, jak to v různých obcích je, a na základě sdělení od ÚOOÚ je patrně relevantní závěr, že zveřejňování okolo 4 let (tj. v rozsahu jednoho volebního období) je zcela v pohodě, u těch delších je to na zvážení.

Na klubu jsme nakonec se usnesli, že předložíme protinávrh na 4 roky, který jsem včera taktéž předložil. A tento návrh nakonec bohužel o dva hlasy neprošel. Z nové koalice pro něj hlasoval jen radní Míth z ODS, z opozice pro něj hlasovali všichni až na 3 lidi od Zelených.

Věci se tedy budeme věnovat dál - po projednávání tohoto bodu se místostarosta Kovářík (ODS) za námi stavil, že to není uzavřená věc, a co bychom řekli na zveřejňování do konce funkčního období.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Adam.Jaros
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 928
Registrován: 30 dub 2012, 17:26
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 2233 poděkování
Dostal poděkování: 2361 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Adam.Jaros »

Viktor.Derka píše: 25 dub 2019, 09:58 Věci se tedy budeme věnovat dál - po projednávání tohoto bodu se místostarosta Kovářík (ODS) za námi stavil, že to není uzavřená věc, a co bychom řekli na zveřejňování do konce funkčního období.
Zbytečně komplikované. Paušální 4 roky by byly obecnější a lepší.
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

No a co pak takové ty výmluvy, "to jsme zdědili z minulých období, kdy tu vládli xxx"? To by nebylo lepší, aby ty záznamy byly přístupné déle, pro důkazy, kdo, proč a jak argumentoval/hlasoval/bylo mu to fuk/...?
Někdy si říkám, že vyhledávání dávných výroků politiků musí být docela fuška a kam na to ti novináři chodí.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Člen KS Praha
Příspěvky: 1389
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 853 poděkování
Dostal poděkování: 2240 poděkování

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Viktor.Derka »

Josef.Kadlecek píše: 26 dub 2019, 09:45 No a co pak takové ty výmluvy, "to jsme zdědili z minulých období, kdy tu vládli xxx"? To by nebylo lepší, aby ty záznamy byly přístupné déle, pro důkazy, kdo, proč a jak argumentoval/hlasoval/bylo mu to fuk/...?
Někdy si říkám, že vyhledávání dávných výroků politiků musí být docela fuška a kam na to ti novináři chodí.
Jako zápisy ze zastupitelstva (které jsou víceméně i stenozáznam) jsou na internetu za nějaký snad 3 volební období nazpět, takže dohledat výroky není problém.

Zde je ten problém, že zveřejnění podoby člověka dle občanského zákoníku má jako mantinel přiměřenost, tudíž vždy bude muset figurovat nějaká omezená doba.

Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Profil na lide.pirati.cz
Vrchní ministerský rada na Ministerstvu spravedlnosti

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3072
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4844 poděkování
Dostal poděkování: 6419 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zveřejňování záznamů zastupitelstva

Příspěvek od Jan.Hora »

Přiměřenost je umělý konstrukt odvíjející se od celospolečenské dohody. Pokud budeme razit myšlenku, že pro záznamy z jednání volených orgánů je přiměřené zveřejnění a zpřístupnění navždy, tak to tak může být, pokud tento názor podpoří společnost jako celek.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Odpovědět

Zpět na „Praha 4“