Koncesionářské poplatky - zmatek

Fórum pro diskusi a připomínkování připravovaných předpisů a jiných legislativních návrhů.
Pravidla fóra
Fórum slouží pro diskuzi, připomínkování a přípravu předpisů vnějšího světa(zákonů, vyhlášek, evropské legislativy, mezinárodních smluv) - vnitrostranické předpisy diskutujeme zde
  • Do fóra vkládejte návrhy předpisů označené jejich názvem případně návrhy na změnu předpisů.
  • Do prvního příspěvku v tématu vložte odkaz na plný text návrhu.
[iwiki]/zakony/start[/iwiki]
Auguro
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2019, 14:24
Profese: Duchodce
Dostal poděkování: 1 poděkování

Koncesionářské poplatky - zmatek

Příspěvek od Auguro »

Moje penze je v ČR 1.48 existenčního minima. Zákon stanoví, že pokud moje existenční minimum je pod hranicí 2.15, jsem osvobozen od koncesionářských poplatků. Ovšem dilema! Byl jsem nucen emigrovat z Československa a vrátil jsem se v roce 1993. Pochopitelně jsem v Česku neměl opracované roky a také mi byl vypočítán důchod 1.48 existenčního minima. Ale v zahraničí jsem pracoval a dostávám nyní malou penzi, která spolu s Českou penzí přesahuje 2.15 existenčního minima. Musím platit kon. poplatky? Proč potom musím platit "daň" ze zahraničí, když mi nebylo umožněno žít a pracovat v České republice. ČR mi dává penzi a v ČR platím poplatky. Kdybych dostával např. ze zahraničí jen 10 euro, a překročil bych stanovený limit 2.15, prakticky by mi posílali ze zahraničí jen na koncesionářské poplatky? Proto musím platit gen. ředitele se statisícovým příjmem a s milionovými odměnami? Kde je zdravý rozum. Každý má na to jiný názor, ptal jsem se třech právníků a ekonoma. Jeden říká že nemusím, další, že musím, ekonom, že v každém případě musím platit. Tak jak to je. Moc děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncesionářské poplatky - zmatek

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2005-348#p4-2
(2) Od rozhlasového a televizního poplatku je dále osvobozena fyzická osoba,

a) jde-li o jednotlivce, jehož čistý příjem za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima10),

b) žije-li v téže domácnosti s dalšími osobami a součet jejího čistého příjmu a čistých příjmů těchto osob za uplynulé kalendářní čtvrtletí je nižší než 2,15násobek životního minima osob žijících v této domácnosti10).
Jestli se váš "příjem z důchodového pojištění v cizině"(?) považuje za příjme z hlediska úhrnu příjmů - https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-110#p7 - si nedovoluji soudit, ale řekl bych, že ano.

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Auguro
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2019, 14:24
Profese: Duchodce
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Koncesionářské poplatky - zmatek

Příspěvek od Auguro »

Moc děkuji za odpověď. Ještě nerozumím větě o existenčním minimu. Zákon říká.. pokud existenční minimum je 2.15, a v dalším odstavci je, "Existenční minimum nelze použít u nezaopatřeného dítěte, u poživatele starobního důchodu, u osoby invalidní ve třetím stupni a u osoby starší 68 let."
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26150
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36899 poděkování
Dostal poděkování: 30038 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koncesionářské poplatky - zmatek

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Teď nevím kde to čtete (ve kterém zákoně, paragrafu, odstavci)... nemůžu to najít abych se mohl vyjádřit.
Můžete mě přesněji odkázat?

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Auguro
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3
Registrován: 02 dub 2019, 14:24
Profese: Duchodce
Dostal poděkování: 1 poděkování

Re: Koncesionářské poplatky - zmatek

Příspěvek od Auguro »

Asi jsem si to spletl se životním minimem. Ale musím vám říci, že jste mě mile překvapil, okamžitou reakcí. Moc děkuji, jste pašák.
Odpovědět

Zpět na „Připravované předpisy“