Anketa: souhlasíte se zvýšením spotřební daně?

Toto fórum slouží k orientačním průzkumům mezi členy.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Toto fórum slouží k anketám, kdy je potřeba orientačně zjistit převažující názory na nějakou oblast mezi členstvem (např. pokud přijde dotaz zvenku). Hlasovat zde mohou pouze členové.
Pro členské iniciativy v rámci celostátního fóra slouží Členské podněty.

Souhlasíte s návrhem na zvýšení spotřební daně z lihu a tabáku?

Souhlasím
24
56%
Nesouhlasím
19
44%

Celkem hlasujících: 43 - Celkem hlasů: 43

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Profese: živnostník, programátor
Dal poděkování: 22038 poděkování
Dostal poděkování: 18934 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Anketa: souhlasíte se zvýšením spotřební daně?

Příspěvek od Petr.Vileta » 07 dub 2019, 14:46

Antonino píše:
07 dub 2019, 10:04
Omlouvám se za mírné uhnutí od tématu sazby. Ale daně asi nejsou jen o výši, ale i o tom, jak se s nimi naloží.
Naopak, myslím, že jsi to vystihl dost přesně. Je potřeba dalších peněz do státního rozpočtu, tak se zvýší ty daně, které lze nejsnadněji vymáhat a vynáší hodně. Nějaký záměr, například snížení spotřeby alkoholu a tabáku, bych v tom vůbec nehledal, to jsou jen výmluvy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 3):
Antonino, Vojtech.Pikal, Zbynek.Janoska
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1499 poděkování
Dostal poděkování: 1713 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 08 dub 2019, 10:01

Ondra.kl píše:
07 dub 2019, 00:18
Jan.Hora píše:
06 dub 2019, 21:43
Ano, podle mě je to málo. Odvozuju svůj názor od faktu, že kdykoliv se přesouvám po městě
V tom případě ale prosím danit cigarety, nikoli tabák jako takový.
No, mě třeba nedělá dobře žádný kouř, ale uznávám, že dýmky, doutníky a podobné další kuřácké záležitosti na ulici běžně nepotkávám a do podniků, kde je potkám, mě nikdo nenutí chodit.

Jinak co jsem nepoznamenal a Mikulášův post mě na to upozornil - obecně jsem zastáncem minimálního zdanění práce fyzických osob, inklinuju ke zdanění formou spotřebních daní. Zároveň je považuju za celkem dobrý nástroj k regulaci spotřeby rizikových záležitostí, jako je alkohol a tabák (u těchto dvou skutečně vnímám smysl daně jako regulaci spotřeby, byť se používá spíš k plnění státní kasy).

Samozřejmě si uvědomuju, že zdražit pivo, tuzemák a startky je politická sebevražda, ale jak říkám, jsem v tomhle značně zaujatej.
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Profese: eshop + prodejna
Dal poděkování: 9131 poděkování
Dostal poděkování: 9145 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Martin.Shanil » 08 dub 2019, 14:50

nehlasuju, páč mám ten střet zájmů.

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 08 dub 2019, 22:29

Jan.Hora píše:
08 dub 2019, 10:01
... obecně jsem zastáncem minimálního zdanění práce fyzických osob, inklinuju ke zdanění formou spotřebních daní. Zároveň je považuju za celkem dobrý nástroj k regulaci spotřeby rizikových záležitostí, jako je alkohol a tabák ...
Já také nejsem zastáncem zdanění práce, ale už vůbec ne spotřebních daní. Jsem zastánce zdanění zisků, ať už plynou z práce, dividend, pronájmů, čehokoliv. Máš zisk, daníš, němáš zisk, nedaníš. Samozřejmě si uvědomuji, že to lze poměrně snadno obejít a proto bych úplně nejraději zdaňoval jen spotřebu, ale ne spotřební daní, nýbrž něčím jako DPH. Jen si představ tu nádheru: žádné daně ze zaměstnání ani podnikání, žádné spotřební daně, žádné daně z nemovitostí, žádné silniční daně, jen 3 sazby DPH. 15% na základní potraviny, 30% na ostatní potraviny a běžné zboží a služby (mobily, internet, pračky, nábytek) a 40% na všechno ostatní (energie, paliva, auta, dálniční poplatky jakékoliv formy, bankovní služby).
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1499 poděkování
Dostal poděkování: 1713 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 09 dub 2019, 10:46

DPH je za mě taky OK. Daně z podnikání - tam jsem na vážkách, záleželo by na celkové koncepci daňového systému (abychom nebyli daňovým rájem pro korporace). Ale to už je jiné téma a jsme asi čím dál více off topic.
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Vileta » 09 dub 2019, 15:39

Jan.Hora píše:
09 dub 2019, 10:46
DPH je za mě taky OK. Daně z podnikání - tam jsem na vážkách, záleželo by na celkové koncepci daňového systému (abychom nebyli daňovým rájem pro korporace). Ale to už je jiné téma a jsme asi čím dál více off topic.
Kdyby se platila jen ta jedna daň, tak by například i VW Mladá Boleslav musel stroje nakupovat takto zdaněné a nemohl by si nic odečítat z daňového základu. Byla by to spíše "nákupní" daň. Cokoliv si kdokoliv koupí, z toho odvede část státu. Bylo by to velice jednoduché na správu a téměř by to nešlo obejít.

Takže z5 k tématu: jsem proti zvyšování spotřebních daní a to ze dvou důvodů:
1) dokud nebude výtěžek konkrétní daně směřovat do předem daného odvětví (tabák do zdravotnictví, palivová daň do dopravy)
2) dokud se budou zvyšovat převážně ty daně, kde so spotřebitelé víceméně nemohou bránit (jezdit potřebuješ, kouřit a chlastat nepřestaneš). S regulací "škodlivého" to už dlouho nemá nic společného.

Pavel.Moravec
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: IT
Dal poděkování: 9743 poděkování
Dostal poděkování: 4759 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 13 dub 2019, 18:23

Zvýšit daň a to zvýšení rozpočtově určovat na zdravotnictví.

Nevím, proč já mám platit léčení cirhozy jater nebo rakovinu plic. (jasně, ne vždy za to chlast a cíga můžou, ale v hodně případech ano. Ať si tedy kuřáci a alkoholici předplácí své očekávané léčebné výdaje "příměji")
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Marek.Necada, Vit.Jurasek
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: programátor
Dal poděkování: 1156 poděkování
Dostal poděkování: 709 poděkování

Příspěvek od Zbynek.Janoska » 13 dub 2019, 20:08

Mě by to nevadilo, kdyby to bylo spojené s nějakou reformou (třeba toho zdravotnictví, nebo sociálního systému). Jenže tohle je čistě o tom, že vláda potřebuje peníze na dárky a tabák + líh jsou ty nejsnadnější cíle, protože se ví, že zvýšení daní lidi neodradí od kupování.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvek:
Pavel.Moravec

klivan
Příznivec Pirátů – Ústecký kraj
Profese: lékař
Dal poděkování: 428 poděkování
Dostal poděkování: 535 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od klivan » 07 črc 2019, 07:55

Obarvením krabičky cigaret na hnědo-zelenou - můžeme zachraňovat životy. Australská vláda si to nejprve ověřila na studii a zjistila , že kuřáky skutečně odpuzuje. Zázrak se jmenuje Pantone 448 C. Kuřáci si ji asociovali se špínou, térem, smrtí nebo dětskou stolicí. Těsně porazila limetkově zelenou, béžovou nebo hořčičnou barvu. Tato barva https://twitter.com/Pantone448C zachraňuje životy - fádní tmavě hnědá zachránila už desítky tisíc životů.
https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/sp ... 050705_zlo
https://www.health.gov.au/internet/main ... evaluation
Tito uživatelé poděkovali autorovi klivan za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Pavel.Moravec, David.Novak, Zbynek.Janoska
„Náš problém není v tom, že toho víme málo. Náš problém je, že mnoho z toho, co víme, není pravda.”
Will Rogers

David.Novak
Člen KS Olomoucký kraj
Profese: Analytik
Dal poděkování: 52 poděkování
Dostal poděkování: 103 poděkování

Příspěvek od David.Novak » 07 črc 2019, 18:46

Pavel.Moravec píše:
13 dub 2019, 18:23
Zvýšit daň a to zvýšení rozpočtově určovat na zdravotnictví.

Nevím, proč já mám platit léčení cirhozy jater nebo rakovinu plic. (jasně, ne vždy za to chlast a cíga můžou, ale v hodně případech ano. Ať si tedy kuřáci a alkoholici předplácí své očekávané léčebné výdaje "příměji")
Alkohol i tabák už své nemalé spotřební daně mají.
Proč ovšem to samé neplatí pro konzumenty tučných a přeslazených potravin, kteří mají vyšší výdaje na léčby nemocí z obezity, to fakt netuším. (Nadsázka) :-)
Člen Pirátů od září 2018, člen MS Olomouc, člen odborné komise pro architekturu (etc.) při radě města Olomouce, člen komise městské části Povel.

Odpovědět

Zpět na „Členské ankety“