vyjádření k "pracovním poradám" ZO Chlum

Moderátoři: PKS Vysocina, Zastupitele - komunalni, Zastupitele - krajsti

Michaela.Vodova
Krajské předsednictvo
Profese: osvč
Dal poděkování: 3967 poděkování
Dostal poděkování: 5063 poděkování
Kontaktovat uživatele:

vyjádření k "pracovním poradám" ZO Chlum

Příspěvek od Michaela.Vodova » 01 dub 2019, 14:42

zaslala jsem zastupitelům emailem:
vyjadreni-pracovni_schuzky.pdf
(100.08 KiB) Staženo 5 x
K pracovním schůzkám ZO Chlum

1.4.2019

- reakce na výzvu starosty obce Chlum smskou, že se mám dostavit přesně hodinu a čtvrt před jednáním ZO na obec na poradu před jednáním ZO
- pracovní schůzky, které mají momentálně za cíl projednání bodů programu neveřejně, s čímž nesouhlasím

1.
Na tak malé vesnici, jako je Chlum, lze vše vyřešit v rámci veřejného jednání ZO. Jaký důvod máme se scházet "neveřejně", tzn. na poradě, která nebyla oznámena veřejnosti, že se sejde zastupitelstvo a v jaké věci? Pouze pokud bychom potřebovali projednat nějaké informace neveřejně jako tajné, např. informace pod právní ochranou, právní postup v soudním sporu, vyjíměčně obchodní tajemství, apod. Osobních informací se toto netýká, to je otázka pouze záznamu z jednání ZO).

2.
Smysl našich pracovních porad, které by byly pravidelné, vidím pro nás konkrétně ještě v "předinformování" se navzájem, jelikož se předem nepřipravují materiály na jednání ZO a pak nelze hlasovat pro nedostatek informací, které je nutné mít předem!

Tzn. Taková pravidelná předzastupitelská schůzka, kde se jako zastupitelé seznámíme s předloženými materiály k jednotlivým bodům programu, řekneme si své názory, které ale pak musí zazním i na jednání ZO i když třeba shrnutím toho důležitého. Zkrátka standartní práce týmu.
Chápu to jako možnost vyjasňovat si názory a uhlazeněji je později prezentovat veřejnosti (učit se). Když je třeba něco projednat a trvá to dlouho, veřejnost to dostane shrnutě bez emocionálního zatěžujícího balastu. Nikoho to neomezí, protože i tak na jednání ZO může říct svůj názor jak uzná za vhodné.

V tomto případě ale je naší povinností pak zajistit na veřejném jednání ZO relevantní informace veřejnosti! Je nutné shrnout to důležité z rozpravy, co zaznělo na pracovní poradě ke každému bodu jednání! A to protože, dle Ministerstva vnitra nelze pracovních porad zneužívat k obcházení smyslu veřejnosti zasedání zastupitelstva obce, tedy k tomu, že bude rozprava členů zastupitelstva obce k jednotlivým bodům programu uskutečňována mimo řádné zasedání zastupitelstva obce (podstata veřejného zasedání zastupitelstva obce totiž nepochybně netkví pouze ve veřejném rozhodování o jednotlivých bodech, ale i v jejich veřejném projednávání).

Pravidla a návrh.
Navrhuji předzastupitelské schůzky vždy v pátek před jednáním ZO Chlum.
Projednáme všechny body programu, pokud pro ně bude materiál k předjednání.
Určíme předem někoho, kdo pak na jednání ZO bude shrnovat důležité informace předjednané na poradě.
Nebudeme řešit kdo jak bude hlasovat, to není předmětem pracovní porady.

Zdroje (čerpala jsem informace z:)
https://www.moderniobec.cz/neverejne-pr ... pitelstva/
https://www.mvcr.cz/clanek/zasada-verej ... blemy.aspx
https://stary.otevrete.cz/downloadfile/ ... ch-organu/
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michaela.Vodova za příspěvek:
Roman.Pasek
Koordinátorka KS Vysočina, předsedkyně KS Vysočina.
tel. 6O2 276 233, michaela.vodova(a)pirati.cz
wiki kraje, web kraje můj profil, web JiPiCe
nejrychlejší způsob jak mne kontaktovat je zavolat
PROVOZNÍ DOBA KoKS VYS: Po-Pá 8-16

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Chlum“