Co s doly/lomy/pískovnami/... po těžbě z hlediska ŽP?

Moderátor: Resortni tym ZivotniProstredi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Životní prostředí. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Dan.Lestina
Republikový výbor
Profese: aspirující přírodovědec
Dal poděkování: 791 poděkování
Dostal poděkování: 556 poděkování

Re: Rekultivace postindustriálních stanovišť

Příspěvek od Dan.Lestina » 26 bře 2019, 15:17

Adam Vesely píše:
26 bře 2019, 14:18
Inspirací pro tvorbu legislativy vedoucí k vyšší přírodní hodnotě rekultivovaných ploch může být metodika vzniklá na základě grantu MŽP. Případně můžete zkusit oslovit přímo T. Gremlicu. http://metodiky.agrobiologie.cz/PDF/KZR ... UROVIN.pdf
Díky, p. Gremlicu už mám v merku.
Zatím stále řešíme organizaci práce, snažím se mj. právě zjistit, koho jsme už kontaktovali a koho kontaktovat máme v plánu.

A díky za odkaz, btw.,@Jan.Nezhyba , nemyslels v emailech tuhle metodiku...?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dan.Lestina za příspěvek:
Jan.Nezhyba
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Adam Vesely
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Pracovník ve vědě a výzkumu, VÚMOP
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 62 poděkování

Příspěvek od Adam Vesely » 26 bře 2019, 20:44

Kapacitou v oboru je prof. Frouz, působící mimo jiné i na Jihočeské Univerzitě. Bývá zavalený prací, ale třeba by si na Tebe našel chvilku, když jste ze stejné školy...

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1345 poděkování
Dostal poděkování: 1254 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 26 bře 2019, 21:55

Teď se vám, přátelé, omlouvám, že do toho já, ta dredatá gerontí pakáž, jiné dredaté pakáži & Co., (milý Dane, kdo tohle může říct, že :lol: ) zase hází ty svý widle;
Pokyn x nařízení, to je, ehm, fuk ;) OFFTOPICObčas taky zvažuju, zda zkládat vlákno, ale když už, tak důvod si, alespoň pro sebe, obhájím i bez konsultace ;)
A teď už pozice zvědavého invalidy Jirky Karáska:
Z názvu vlákna jsem si spíš vybavil, že jde primárně o zpětné znormálnění místa, kde byla nějaká prosakující myčka aut, obrobna kovů, kde stříkala chladicí emulse po zemi a vsakovala se, stará komunistická zamaštěná fabrika, autoservis náklaďáků a tak, no a po odstranění kontaminované sutě/zeminy, atd., je dobré vymyslet třeba zahradnictví - permakulturní, rybník pro užovky a žáby, postavit earship s biozahradnictvím, ...
Co to ale je důlní těleso, když to, co se dolovalo vlastně zmizelo, to mi jasný není. To těleso je ten vzduch, ta díra v zemi (co se nedá vzít)? Nebyl by nějaký vysvětlující obrázek?
Já vím, že vás štvu, navíc při vědomí, že člověk nemůže vědět všecko, je ale IMHO lépe se v místech (fórum), kde se vyskytuje "takovej materiál" (typicky dredatá gerontí pakáž) by se tady slušelo užívat jazyka, pro nás, pro blbý, jemuž lze rozumět. A nejlépe českého, a nechci užít přímo termín "hospodského", ale prostě takového, kterému může přispět svým názorem i ne úplný odborník. OFFTOPICTo tu pak máme babylon - doktorština, právničtina (ti dva navíc užívají i latinu, aby nás úplně zblbli!), autoopravárenština, instalatérština, ajťáčtina, úředničtina, a jeden aby se z toho oběsil. A přitom jde obvykle jen o to oškubat po psychopatsku toho druhého = vyrobit kořist! Jináč hrozí taková kapánek segregace, a to se mi ježej chlupy
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 26 bře 2019, 22:08

Josef.Kadlecek píše:
26 bře 2019, 21:55
ale IMHO lépe se v místech (fórum), kde se vyskytuje "takovej materiál" (typicky dredatá gerontí pakáž) by se tady slušelo užívat jazyka, pro nás, pro blbý, jemuž lze rozumět. A nejlépe českého, a nechci užít přímo termín "hospodského", ale prostě takového, kterému může přispět svým názorem i ne úplný odborník. OFFTOPICTo tu pak máme babylon - doktorština, právničtina (ti dva navíc užívají i latinu, aby nás úplně zblbli!), autoopravárenština, instalatérština, ajťáčtina, úředničtina, a jeden aby se z toho oběsil. A přitom jde obvykle jen o to oškubat po psychopatsku toho druhého = vyrobit kořist! Jináč hrozí taková kapánek segregace, a to se mi ježej chlupy
Jestli tvému jazyku dobře rozumím, nelíbí se ti především název tématu... Máš pravdu, asi není nejlidovější, omlouvám se. Holt píšu, jak mi zobák narost a jak mi ho desetiletí akademické výchovy zkřivilo... Nahlásím to moderátorům, čili těmto: memberlist.php?mode=group&g=206, ti jsou jediní, kteří s tím teď můžou něco dělat...
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Adam Vesely
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: Pracovník ve vědě a výzkumu, VÚMOP
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 62 poděkování

Příspěvek od Adam Vesely » 26 bře 2019, 22:11

Zrovna teď byla řeč o potěžebních lokalitách, což jsou opuštěné lomy, pískovny, povrchové doly, odkaliště apod. Může se jednat jak o díry v zemi (těžební jámy), tak i o kopečky (výsypky hlušiny, skrývky, atd...) Ve výše odkazované publikaci najdeš dobré zasvěcení do problematiky :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam Vesely za příspěvky (celkem 3):
Dan.Lestina, Zbynek.Janoska, Vojtech.Pikal

Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1345 poděkování
Dostal poděkování: 1254 poděkování

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 26 bře 2019, 23:48

Dan.Lestina píše:
26 bře 2019, 22:08
...Holt píšu, jak mi zobák narost a jak mi ho desetiletí akademické výchovy zkřivilo...
Díky, díky. Vemme si třeba pana Radkina Honzáka nebo Václava Cílka či Cyrila Höschla - myslím, že jsou parťáci k pivu - věc umí vysvětlit lidštinou ;)
Teprve potom může volič zaujmout informované stanovisko. Neporozumí-li, nikoli.
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 902 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 27 bře 2019, 06:33

Dan.Lestina píše:
26 bře 2019, 15:17
Adam Vesely píše:
26 bře 2019, 14:18
Inspirací pro tvorbu legislativy vedoucí k vyšší přírodní hodnotě rekultivovaných ploch může být metodika vzniklá na základě grantu MŽP. Případně můžete zkusit oslovit přímo T. Gremlicu. http://metodiky.agrobiologie.cz/PDF/KZR ... UROVIN.pdf
Díky, p. Gremlicu už mám v merku.
Zatím stále řešíme organizaci práce, snažím se mj. právě zjistit, koho jsme už kontaktovali a koho kontaktovat máme v plánu.

A díky za odkaz, btw.,@Jan.Nezhyba , nemyslels v emailech tuhle metodiku...?
Ahoj Dane prosím psal jsem o nějakem postupu jak pokračovat - ktery ti zdarně asi uniká respektive nehodláš se do toho vpasovat aniu minimem
ja jsem bodužel jen jeden k aktuální práci - už mám tedy jen dva sněmovní tisky - píšu dvě přednášky - chodím do práce abych měl co papat kamarade
bodem jedna je -
1) Projít navrhovanou novelu, Okomentovat změny, udělat si sumarizaci toho co z toho vyplývá. !.!
2) V průběhu sesumirovat možne persony ke spolupráci vytvořit tedy tým
3) V rámci klubu vyjednat věci týkající se dalšího postupu možného rozsahu práce a zajištění zdrojů pro práci na tomto tématu (gesčně - to má L.Černohorský /a/ Petr Třešňák
Bez tedy bodu 3) minimálně nemá cenu dělat jake koli vlny kolem sebe mimo inicializace lidí se zájmem se zapojit

Nevím jak vypadal tvůj den kamarade ja včera vypadl ve 6:15 a domu kamarade sem přišel ve 22:45 a to jsem se nevrátil z hospody ale s jednání klubu a asi 2.5h jednání ohledně docela obrovského problému tady u nás v Havíř-OFF s občany

Čili pokud nemáš čas a chuť se učastnit bodu 1) jak si už napsal na to ted nemám čas
a pracuješ vehementně na bodu 2) dejme dohromady seznam lidí ke spolupráci zatím ale nemáme co slibovat je to jen okruh možných spolupracovníků dokud pro to nevyjednám prostor viz bod 3) nemáme reálný mantinel a ty tady veřejně rozjíždíš tažení jako by to vše bylo jasne dane a my startovali práce na možných úpravách.

Děkuji za link? opravdu budeme takhle spolu jednat - ? - mám docela co napráci aktuálně toho dost a ty mi budeš posílat dotazníkové šetření mailem ;)
Prostě nemám jinou možnost než věcem co řeším dávat priority jednak co do tematu, ale take časového horizontu - který mi chtě nechtě určuje na čem aktuálně mám pracovat. Já si tedy jaksi nevybírám podle toho cobych teď jako rád jako, že dělal. V Prvé řadě pls respektuj postup v práci na tématu stejně jako stěžejní mety v rámci práce - a snad lehce ty i jiní pochopí že nomuhu tady plně zveřejnit " jaký si strategický plán práce" včetně kontktů zapojených osob pokud od nich nemám vyjednán ani rozsah ani mandát doposud spolupráci zveřejnit je to cele v jednání a velkohubou prezentací všech co dotoho mohu namočit si opravdu ted neprospěju ani v nejmenším.
'Apropo za chvilenku až vytasím kartáček z pusy - du na vyběrovou komisi co mam cele dopoledne a pak jdu tedy do práce č2.

Nemám čas umím to lépe asi není nejlepší přístup... Díky a budme prosím dobří

Asi bych měl tedy i nastínit tento fakt který docela často je předmětem hrubého omylu -
Nejsem placeným zaměstnacem strany funkce garanta je funkcí nehonorovanou, čili krom Garanta mám i své svou práci(výškovky) kde jsem sice svým pánem, ale o to větší nároky na mě tedy i klade. K tomu tedy mohu přidat i projektovou činnost a konzultační a take občsne zastupování v rámci řízení atd. atd.
Čili pokud je zde dojem že čerpám výhod placeného Straníka a vyhýbám se svým povinnostem tak to je opravdu hrubej omyl - stejně jako že potřebuji tedy vyplnit a zorganizovat volnej čas, protože ten už žádnej nemám.
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Jan.Nezhyba
Garant programového bodu
Profese: Výškové práce a n.n.o. Ekologie
Dal poděkování: 902 poděkování
Dostal poděkování: 727 poděkování

Příspěvek od Jan.Nezhyba » 27 bře 2019, 06:47

No jinak Název je zavadějící a to v celku jelikož to co je zmíněno je jen pouhou jedinou z disciplín obsažených v tom HZ Horním Zákoně - pokud trvate na změně mohu přejmenovat dle vůle ale připada mi to zbytečne - mužeme to pojmenovat i třebas jak na fialky v odvalech
„Kdo nezná přístav, do kterého se chce plavit, tomu není žádný vítr příznivý.“
Seneca

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 27 bře 2019, 09:45

Jan.Nezhyba píše:
27 bře 2019, 06:33
Ahoj Dane prosím psal jsem o nějakem postupu jak pokračovat - ktery ti zdarně asi uniká respektive nehodláš se do toho vpasovat aniu minimem
ja jsem bodužel jen jeden k aktuální práci - už mám tedy jen dva sněmovní tisky - píšu dvě přednášky - chodím do práce abych měl co papat kamarade
bodem jedna je -
1) Projít navrhovanou novelu, Okomentovat změny, udělat si sumarizaci toho co z toho vyplývá. !.!
2) V průběhu sesumirovat možne persony ke spolupráci vytvořit tedy tým
3) V rámci klubu vyjednat věci týkající se dalšího postupu možného rozsahu práce a zajištění zdrojů pro práci na tomto tématu (gesčně - to má L.Černohorský /a/ Petr Třešňák
Bez tedy bodu 3) minimálně nemá cenu dělat jake koli vlny kolem sebe mimo inicializace lidí se zájmem se zapojit
OFFTOPICTo přece není pravda, že se nedržím tebou navrhovaného postupu.
Jediný, co jsem udělal, je, že jsem poděkoval Adamovi za doporučení s tím, že o p. Gremlicovi vím, a že ho zatím kontaktovat nebudu, protože stále řešíme organizaci práce, a že ani nevím, jestli ho už někdo nekontaktoval. "Mám v merku" pro mě znamená "vím o něm", nic víc, nic míň.
Mimochodem, ta zpráva, kterou jsem dostal tichou poštou, právě říkala, že p. Gremlicu už někdo od Pirátů oslovil. To se právě snažím od tebe zjistit, jak to teda je, když jsi mi dal za úkol posléze kontaktovat odborníky z téhle oblasti. To jsem neříkal tady veřejně, ani jsem neříkal, že ještě ani nemáme projitý ten návrh novely a vyjasněné financování. Hlavně proto, že to sem nepatří. Tady se bavíme o rekultivacích.

Nevím jak vypadal tvůj den kamarade ja včera vypadl ve 6:15 a domu kamarade sem přišel ve 22:45 a to jsem se nevrátil z hospody ale s jednání klubu a asi 2.5h jednání ohledně docela obrovského problému tady u nás v Havíř-OFF s občany
OFFTOPICVčera jsem přišel z práce okolo půl třetí ranní, budík mi začal zvonit po šestý, vstal jsem v sedm. Taky jedu nadoraz :roll:
Čili pokud nemáš čas a chuť se učastnit bodu 1) jak si už napsal na to ted nemám čas
a pracuješ vehementně na bodu 2) dejme dohromady seznam lidí ke spolupráci zatím ale nemáme co slibovat je to jen okruh možných spolupracovníků dokud pro to nevyjednám prostor viz bod 3) nemáme reálný mantinel a ty tady veřejně rozjíždíš tažení jako by to vše bylo jasne dane a my startovali práce na možných úpravách.
OFFTOPICJá tu nic nerozjíždím a vehementně na ničem nepracuju. Psal jsem ti už několikrát, že já k bodu 1) nejsem odborně způsobilý, neumím teď vysypat z rukávu během pár týdnů, jaké dopady by měla nějaká změna v horním zákoně. Ptal jsem se, jestli mám zkusit najít někoho, kdo by nám pomohl i s bodem 1). Je tedy odpověď "ne"?

Děkuji za link? opravdu budeme takhle spolu jednat - ? -
OFFTOPICMyslím, že to jen špatně chápeš, za odkaz děkuji Adamovi, protože jsem za něj fakt vděčný. "btw." znamená "mimochodem". Celou větou by to mělo znít: "Adame, děkuji za odkaz. Mimochodem, Honzo, tuhle metodiku jsi zmiňoval v emailech, nebo nějakou jinou?" Omlouvám se, jestli jsem se vyjádřil nejasně.
Je to tedy ona, ta metodika?
mám docela co napráci aktuálně toho dost a ty mi budeš posílat dotazníkové šetření mailem
OFFTOPICPsal jsem přece:
"Aby to nezapadlo, zkusím pro přehlednost zopakovat, jaké informace bych teď potřeboval. Na odpovědi netlačím časově, napište prostě až budete chtít, aby se to pohlo z místa, sám na to teď stejně nemám kapacitu.
1) Jaký máte názor na umožnění méně nákladných a ohroženým druhům bližších způsobů závěrečné fáze rekultivace? A na to, že bychom se tyto postupy snažili podpořit pozměňovacím návrhem k téhle novele?
2) S jakými odborníky jsme již v kontaktu kromě (cenzura)?
3) Kterou metodiku průzkumu narušených míst, Honzo, myslíš? Prosím o odkaz, citaci...
4) Jaké návrhy na novelizaci jsi, Honzo, už před 7 lety podával?
5) Mám kontaktovat (cenzura) s prosbou o jejich stanovisko, příp. doporučení na někoho, kdo by mohl navrhovanou novelu zhodnotit z našeho pohledu, příp. později sepsat pozměňovák?
6) Rozveď, Honzo, prosím, jak to myslíš s (cenzura)
7) Jaký máte názor na (cenzura), příp. v jaké fázi?"
Tak já nevím, jak mám tlačit ještě míň, než když napíšu "na odpovědi netlačím časově, napište prostě až budete chtít, aby se to pohlo z místa, sám na to teď stejně nemám kapacitu."

a snad lehce ty i jiní pochopí že nomuhu tady plně zveřejnit " jaký si strategický plán práce" včetně kontktů zapojených osob pokud od nich nemám vyjednán ani rozsah ani mandát doposud spolupráci zveřejnit je to cele v jednání a velkohubou prezentací všech co dotoho mohu namočit si opravdu ted neprospěju ani v nejmenším.
OFFTOPICVšak přesně proto jsme doteď tyhle věci řešili po mailu a neplevelili s tím tady diskusi o rekultivacích.
Asi bych měl tedy i nastínit tento fakt který docela často je předmětem hrubého omylu -
Nejsem placeným zaměstnacem strany funkce garanta je funkcí nehonorovanou, čili krom Garanta mám i své svou práci(výškovky) kde jsem sice svým pánem, ale o to větší nároky na mě tedy i klade. K tomu tedy mohu přidat i projektovou činnost a konzultační a take občsne zastupování v rámci řízení atd. atd.
Čili pokud je zde dojem že čerpám výhod placeného Straníka a vyhýbám se svým povinnostem tak to je opravdu hrubej omyl - stejně jako že potřebuji tedy vyplnit a zorganizovat volnej čas, protože ten už žádnej nemám.
OFFTOPICTohle už je fakt hodně off topic, ale je to podle mě zásadní problém. Věř mi, že tě chápu, a že bych fakt tvojí roli nechtěl. Budu se snažit to nějak řešit v rámci svých skromných možností, jak jsem už řikal. Myslím, že @Olga.Richterova zmiňovala, že něco málo dostáváte...? Nevím, možná už si to nepamatuju přesně. Každopádně nemáte dostávat málo, ale hodně, mají-li takovýhle procesy fungovat. Otázka je, kde na to vzít, že... Další věc potom je, že můžete víc úkolovat další lidi. No nic, to je na jinou debatu, která bude.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Dan.Lestina
Republikový výbor

Příspěvek od Dan.Lestina » 27 bře 2019, 09:59

Adam Vesely píše:
26 bře 2019, 20:44
Kapacitou v oboru je prof. Frouz, působící mimo jiné i na Jihočeské Univerzitě. Bývá zavalený prací, ale třeba by si na Tebe našel chvilku, když jste ze stejné školy...
Díky za doporučení, prof. Frouze od vidění znám, mám ho v seznamu lidí k oslovení, až k tomu dostanu pokyn.
OFFTOPICObrázek(Kemel)

Odpovědět

Zpět na „Životní prostředí“