Eurovolby

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10443 poděkování
Dostal poděkování: 16500 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Eurovolby

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 22 bře 2019, 09:25

možná Zdeněk Strnad
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Mikulas.Ferjencik
Vedoucí mediálního odboru
Profese: student
Dal poděkování: 10443 poděkování
Dostal poděkování: 16500 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Mikulas.Ferjencik » 22 bře 2019, 09:25

zeptám se
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Ferjencik za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Pirátský poslanec za Pardubický kraj. mikulas.ferjencik@pirati.cz, 737 943 770

Tomas.Martinek
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: Student doktorského studia, OSVČ
Dal poděkování: 247 poděkování
Dostal poděkování: 593 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas.Martinek » 22 bře 2019, 12:45

Ahoj, jsou už k dispozici nějaké bannery na web standardních rozměrů, které by mohly být použity k propagaci?
Viz http://www.spir.cz/reklamni-formaty-a-html-5
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Martinek za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Ing. Tomáš Martínek, poslanec za Liberecký kraj, místopředseda volebního výboru a člen rozpočtového výboru PSP ČR

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22141 poděkování
Dostal poděkování: 10365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 23 bře 2019, 05:34

23 Mar 2019 Lidove noviny TOMÁŠ TOMÁNEK

Eurovolby jako farma nadějí

Do evropských voleb posílají strany v průměru výrazně mladší kandidáty než do sněmovny nebo na radnice. Nejmladší na kandidátkách
PRAHA Jiří Drahoš, Pavel Fischer a Marek Hilšer jsou důkazem, že i neúspěšné volby mohou „nakopnout“politickou kariéru. Všichni tři kandidáti na Hrad byli sice před rokem poraženi prezidentem Milošem Zemanem, během kampaně na hlavu státu se ale natolik zviditelnili, že později do jednoho uspěli ve volbách do Senátu.

Strany sázejí na obdobný jev v blížících se volbách do Evropského parlamentu. Kromě starších a zkušených politiků mají na poměrně vysokých místech kandidátek i velice mladé lidi. U nich se sice většinou nepředpokládá, že by do Bruselu mohli být skutečně zvoleni, zapojují se ale do kampaně a pomáhají připravovat některé strategie či body volebního programu. Eurovolby, které Čechy obecně příliš nelákají, tak do jisté míry fungují i jako farma pro výchovu politických nadějí.

Poprvé na kandidátce a hned do Evropského parlamentu je mladý lidovec František Talíř, ročník 1993. Je synovcem bývalého ministra kultury Jaromíra Talíře. „V rodině máme politickou tradici a mě samotného politika baví. Pár let jsem se ve straně pohyboval na pozici asistenta poslance. Chytlo mě to, proto jsem do voleb šel,“popisuje student z jižních Čech.

ODS – Štěpán Slovák, 21 let
Piráti – Lukáš Blažej, 23 let
KSČM – Andrej Bóna, 23 let
KDU – František Talíř, 25 let
TOP 09 a STAN (společná kandidátka) – Vojtěch Vais, 26 let
ČSSD – Radek Hlaváček, 28 let
ANO – Ondřej Knotek, 35 let SPD
Jana Pupavová, 35 let

Kamarády jeho kandidatura překvapila, část z nich se ale později zapojila do jeho kampaně. Talíř je na lidovecké kandidátce na šestém místě. Před ním jsou samí političtí matadoři – volebním lídrem je nynější europoslanec Pavel Svoboda. Soudě podle preferencí je už dnes v podstatě jisté, že se začínající politik do Evropského parlamentu nedostane. Zkušenosti ale hodlá využít v další kariéře. „Ať už to dopadne jakkoli, jsem každopádně připravený pro stranu dýchat i nadále,“říká.

Mladé lidi mají na kandidátkách i další strany. ODS vepsala na 11. až 13. místo Andreu Šilhanovou, Štěpána Slováka a Tomáše Láznu. „Zajímám se, co se kolem mě děje. Spousta věcí mě štve, třeba vzdělávání,“říkal třetí z nich na nedávné ideové konferenci opoziční pravicové partaje.

Babiš chce mladé „doma“Omlazení se projevuje i na klesajícím průměrném věku uchazečů o Evropský parlament. V posledních sněmovních volbách byl 46,4 roku a v komunálních skoro 47 let. Nyní Piráti hlásí průměrný věk své kandidátky okolo 35 let, sociální demokraté 39 let a komunisté 41 a půl roku.

KSČM má navíc nejmladší volební jedničku. Je jí 38letá europoslankyně Kateřina Konečná. Za ní je 23letý Andrej Bóna a třicátník Arťom Korjagin. Konečná se netají tím, že takto mladou kandidátku prosazovala a „juniory“zapojila do přípravy kampaně.

„Doufám, že nenecháme vyprchat potenciál, který díky evropským volbám vznikl,“říká komunistická místopředsedkyně.

Jiný přístup volí ANO. Jeho šéf Andrej Babiš sází v Evropských volbách na zkušenosti. Proto jsou na prvních místech dosavadní europoslankyně Dita Charanzová a Martina Dlabajová. Od mladých Babiš chce, aby nejprve pracovali v domácí politice. Týká se to napříkla d poslance Jaroslava Bžocha, o jehož kandidatuře do Evropy se také uvažovalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
YjM
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25689 poděkování
Dostal poděkování: 18626 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 bře 2019, 12:32

(To je na "nenapsali o nás". Lukáš na volitelném místě a skoro ani čárka.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Petr.Springinsfeld, YjM, Dalibor.Zahora, Lukas.Blazej, Jan.Mares
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Lukas.Dolezal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: Politolog
Dal poděkování: 229 poděkování
Dostal poděkování: 187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 24 bře 2019, 12:11

Ahoj všem,
jedna technická k heslu kampaně: "Evropa potřebuje". Když tohle slovní spojení zadám do Googlu, jako první odkaz mi vykouknou Parlamentní listy :( - https://www.google.com/search?newwindow ... 0fsvG0_8Sc. Odkaz na pirátskou kampaň je až na čtvrtý stránce:

Obrázek

Myslím, že to bude nutný pořešit, pokud chceme oslovit co nejvíce lidí...Díky za přeposlání této zprávy Pirátům, kteří se zabývaj mediema, eventuelně reklamou na Googlu (Google Ads) :), respektive kompetentním lidem :). Lukáš.
Naposledy upravil(a) Lukas.Dolezal dne 24 bře 2019, 14:57, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 2):
Jaromir.Horky, YjM
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 22141 poděkování
Dostal poděkování: 10365 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 24 bře 2019, 12:33

Tip na nové související vlákno -
Proč eurovolby drhnou na lokální úrovni a co s tím lze dělat?
od Patrick.Zandl » 24 bře 2019 11:53
viewtopic.php?p=613109#p613109
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Dolezal, YjM
zástupce KMO Sčk, zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Lukas.Dolezal
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: Politolog
Dal poděkování: 229 poděkování
Dostal poděkování: 187 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Dolezal » 25 bře 2019, 20:54

Ahoj Pirátky a Piráti,
dovolil jsem si sepsat analýzu naší politické konkurence ve Volbách do Evropského parlamentu. Strany jsem seřadil podle toho, jak mají (podle mě) k Pirátům programově blízko. Přišlo mi to jako dobrý nápad, sesumírovat programové body konkurence, které se kryjí s naším programem a vzít je do úvahy při dalším postupu v kampani.

TOP 09 + STAN + Zelení

Tohle na první pohled nesourodé spojení si v Praze nebo Brně (a rovněž v zahraničí) najde svoje voliče - dovolil bych si tvrdit, že se jedná o největší konkurenci Pirátů. Na čele kandidátky jsou současní europoslanci (Jiří Pospíšil, Stanislav Polčák, Luděk Niedermayer), kteří ve velkých městech přitáhnou dost lidí. Na 6. místě kandiduje výrazná postava TOP 09 a politolog Marek Ženíšek.

Za pozornost stojí také předseda Zelených Petr Štěpánek (dost demagogicky se vymezil proti Pirátům - https://zpravy.aktualne.cz/domaci/sef-z ... f6b220ee8/ "Piráti sice říkají, že jsou prozápadní, ale mezitím chodí na ruskou ambasádu a vůbec nemají jasno, kam směřují".) na volitelném 5. místě kandidátky a Kateřina Bursíková Jacques (kromě Zelených je v koalici i Bursíkova strana LES) na nevolitelném 10. místě :D. To nic nemění na tom, že tahle víceméně trojkoalice (+ množství regionálních uskupení) přitáhne dost liberálně orientovaných voličů.

Obrázek

Tahle koalice se profiluje jako jasně pro-EU (kdo pamatuje jejich kampaň nEUhneme?) subjekt. Minulý týden rozjeli kampaň:
„Letošní volby rozhodnou nejen o budoucnosti Evropy, ale také o postavení České republiky v rámci Unie. V Bruselu nechceme hrát druhé housle, proto jdeme do voleb se silnými kandidáty a jasným proevropským programem. V Evropě jsme připraveni hájit české zájmy, prozápadní politiku a liberální a demokratické hodnoty. Společnou kandidátku s tak širokou podporu považuji za velký úspěch, ve volbách očekávám dvouciferný výsledek,“ říká lídr kandidátky Jiří Pospíšil.

Obrázek

"Hlavními tématy kampaně jsou bezpečnost, ekonomika, životní prostředí, efektivní čerpání dotací a evropská kvalita života pro všechny. Velký důraz je kladen i na regiony."

Celá tisková zpráva s úplnou kandidátkou zde:
https://www.top09.cz/co-delame/tiskove- ... 25609.html

Za pozornost stojí taky jejich sloupky s tématikou EU:
https://www.top09.cz/proc-nas-volit/nas ... ?temata=15

ČSSD

Obrázek

Obrázek

Velmi dobrý tah, kdy současné (Pavel Poc, Olga Sehnalová) nebo bývalé (Zuzana Brzobohatá) europoslance doplňuje mladá krev (Radek Hlaváček, Daniela Vašátková, Pavel Kawulok), především z prostředí mladých sociálních demokratů, kteří by se ale spíš vyjímali na kandidátce Zelených (nebo Pirátů :D ?) než u ČSSD. Tito mlaďoši představují sociálně-liberální proud uvnitř ČSSD s důrazem na ekologii, feminismus nebo sociální politiku. Pro ilustraci D. Vašátková na 6. místě kandidátky - https://www.facebook.com/DanielaV2019/ Její příspěvky jsou psány tak jako "cool" stylem, proto si myslím, že nám mohou tito mladí socdemáci do velké míry konkurovat. Nicméně zatím jsem z jejich strany žádnou výraznější kampaň nezaregistroval a celkově ČSSD nemá zrovna dobrý obraz u značné části obyvatel (všech možných skupin). Každopádně je nutný s nimi počítat, protože podle posledního průzkumu (z dneška 25.3.2019) se dotahují na Piráty - https://www.novinky.cz/domaci/500761-vo ... -cssd.html Jejich výsledek v eurovolbách bude záležet na tom jak zvládnou kampaň a jak prodají kroky současné Babišovy vlády.

KDU-ČSL

Tomáš Zdechovský už na začátku března stačil, (dost neurčitě :) ) reagovat na rozjezd pirátské kampaně:

Obrázek

Žlutě a červeně jsem podtrhnul pasáže v programu KDU-ČSL, který se kryjí s pirátským programem:

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Celý program:
https://www.kdu.cz/aktualne/ruzne/progr ... parlamentu

Po přečtení lidoveckého programu je myslím jasné, proč nastalo to Zdechovského vyjádření :). Co se týče dalších kandidátů, tak podobně jako u dalších stran, jsou na čelních místech (kromě T. Zdechovského) současní europoslanci - Pavel Svoboda a Michaela Šojdrová.

Obrázek

Lidovci mají disciplinovanou voličskou základnu (převážně na Moravě), takže je otázka do jaké míry, je program KDU-ČSL vůbec zajímá a stejně lidovcům ten hlas hodí. Každopádně očekávám další vymezování se vůči Pirátům (předpokládám další invektivy Zdechovského, určitě zmíní naši "nezkušenost" nebo klasický útok v podobě konopí - to by na konzervativní voliče mohlo zabrat).

ODS

Po vyloučení Václava Klause ml. ODS určitě přitáhne proevropsky smýšlející, pravicové voliče. Na kandidátce nemají, kromě současných europoslanců, žádnou výraznou osobnost. Překvapením je trojice žen v první šestici, což rovněž se změkčením euroskeptismu, značí přesun k spíše liberálnímu voliči.

Obrázek

Z jejich volebního programu:

Obrázek

Obrázek

V programu mají samozřejmě i další body (např. jsem se dozvěděl, že rozumná ochrana životního prostředí je jejich prioritou :D), ale nechci to tady moc rozvádět. Jejich evropské desatero je ve smyslu toho, že EU by měla fungovat "flexibilně", což v jejich podání znamená více pravomocí členským státům, viz. bod 10 – "další integrace musí být uvážená". Prostě ODS jde na všechno rozumně a vyváženě :D.

Celé Evropské desatero ODS:
https://www.ods.cz/volby2019/program-evropske-desatero

ANO

I když se to nemusí zdát, ANO bude konkurovat svým rádoby liberálním programem. Jejich silnou stránkou je zkušené čelo kandidátky – Dita Charanzová a Martina Dlabajová, které budou i letos obhajovat mandát. Charanzová je zkušená diplomatka, která absolvovala diplomatickou akademii v Madridu a působila i na Stálém zastoupení ČR v Bruselu.

Obrázek

Pod líbivou slupkou se ale samozřejmě skrývá absolutní loajalita k Babišovi a obhajoba jeho zájmů v Bruselu - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ohni ... sovi-62680 Nebezpečnost této dvojice tkví v jisté charismatičnosti, která by mohla přehlušit podřízení Babišovi a Agrofertu, viz. např. postoj D. Charanzové ke střetu zájmů AB - https://www.reflex.cz/clanek/prostor-x/ ... -neni.html U Dlabajové a Charanzové se mísí klasický babišovský styl "my makáme" – https://www.facebook.com/charanzova/pho ... =3&theater se seriózními tématy, jako je třeba starost o naše studenty :) https://www.info.cz/evropska-unie/nazor ... 40934.html Byl jsem na diskuzi v Brně, kde byla Dlabajová, Zdechovský a Kohlíček (KSČM) a u Dlabajové mně utkvělo v paměti, že "na tu unii musíme jít tím zdravým, selským rozumem :D", načež jsem vyprsknul smíchy, když to řekla :D. Prostě obě jsou líbivé tváře a skvěle se hodí do marketingu ANO. Přiznám se že další kandidáty v pořadí moc neznám a taky jsem nenašel program ANO pro letošní eurovolby. Na internetu je jenom jejich program z roku 2014 - https://www.anobudelip.cz/cs/o-nas/euro ... ny-program.

Co se týká dalších uskupení (Štětinova "Evropa společně" nebo Teličkův "Hlas"), nemyslím si, že mají reálnou šanci překročit 5%. Jinak doporučuju sledovat stránku https://eu2019.programydovoleb.cz/, která průběžně uveřejňuje volební průzkumy, kandidátky, informace o volbách atd.

Dovedu si představit, že se bude podobná skupina voličů rozhodovat mezi Piráty a výše zmíněnými stranami. Takže proto musíme být čitelní. Bohužel ze svého okolí (liberální voliči) vidím, že mnoho lidí akcentuje převážně kontroverzní témata – konopí, legalizace prostituce. Nebo to, že "jsme strana jednoho tématu". Viz. legendární video "Kokot Kalousek versus Piráti" https://www.youtube.com/watch?v=xmc8dMI6Zpo&t=88, kde Kalousek říká, že: "si chceme přisvojit majetek někoho jiného". Mirek je sice mimo a video je 8 let staré, ale mám dojem, že velká část (nerozhodnuté) veřejnosti takhle Piráty vnímá. Takže je nutný v kampani vyvrátit stereotypy a vypořádat se s útoky konkurence, a s vykrádáním programu.

Neříkám, že pro kampaň zvolené body (Evropa potřebuje svobodu, upgrade, bohatství, udržitelnost a spravedlnost) jsou špatné, ale jde o to, jak je lidi konkrétně vnímají - co pro ně znamenají. Říkat lidem, co dělá Evropská unie, je sice fajn, ale stejně dopodrobna to nikoho nezajímá. Kandidáti musí vysvětlit, jaký upgrade lidem konkrétně zlepší životy. Obecně jsou programový body super, ale myslím, že teď nastala doba, na to jít více do hloubky - na to jak konkrétně, je samozřejmě na další diskuzi. Tento příspěvek jsem napsal i z důvodu, že i v jiném vláknu se řeší, proč drhnou eurovolby na lokální úrovni - viewtopic.php?f=75&t=46680.

Budu rád za doplnění nebo navázání na tento příspěvek :). Díky všem, co to dočetli až sem. Lukáš.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Dolezal za příspěvky (celkem 8):
Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora, YjM, Ivor.Kollar, B_Pat, Marketa.Gregorova, Vit.Jurasek, Antonino
"In this there is no teacher, no pupil; there is no leader; there is no guru; there is no Master, no Saviour. You yourself are the teacher and the pupil; you are the Master; you are the guru; you are the leader; you are everything. And to understand is to transform what is.” - Jiddu Krishnamurti

YjM
Příznivec Pirátů – Karlovarský kraj
Profese: geomatik
Dal poděkování: 1229 poděkování
Dostal poděkování: 129 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YjM » 25 bře 2019, 21:50

Lukas.Dolezal píše:
25 bře 2019, 20:54
Přiznám se že další kandidáty v pořadí moc neznám a taky jsem nenašel program ANO pro letošní eurovolby.
Na pátém, tj. reálně zvolitelném, místě je Ondra Knotek. Pamětníci zavzpomínají, nepamětníci projedou zdejší fórum nebo kandidátní listiny a noviny z r. 2014.
Předpokládám, že v průběhu kampaně se na to někdo (novinářskej) někoho (kandidátskýho) zeptá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi YjM za příspěvek:
Lukas.Dolezal
Hlídací pes Pirátů.
Tůten: https://www.linkedin.com/in/jmacura/

YjM
Příznivec Pirátů – Karlovarský kraj
Profese: geomatik
Dal poděkování: 1229 poděkování
Dostal poděkování: 129 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od YjM » 25 bře 2019, 21:55

Lukas.Dolezal píše:
25 bře 2019, 20:54
dovolil jsem si sepsat analýzu naší politické konkurence ve Volbách do Evropského parlamentu.
Analýza pěkná, ale spíš bych se zamyslel jestli nám může reálně nějak uškodit Moravská a Slezská Pirátská strana. Protože na ni se taky určitě někdo někdy zeptá. ;)
Hlídací pes Pirátů.
Tůten: https://www.linkedin.com/in/jmacura/

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“