RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Archivní fórum pro ukončená jednání Republikového výboru.


Moderátoři: asistent/ka RV, Předsedající RV, Jednatelé

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Na základě Vojtova návrhu, který získal podporu znovu zahajuji jednání ohledně navýšení limitů záměrů.

Předchozí jednání proběhlo zde viewtopic.php?f=248&t=45863

Návrhem usnesení A:) je, že republikový výbor mění pravidla hospodaření PraH § 11 takto:
§ 11 Schvalování záměru
(1) Ještě před objednávkou, uzavřením smlouvy, veřejným vyhlášením výběrového řízení nebo jiným vznikem závazku musí hospodář
a) odhadnout celkové náklady záměru,
b) ověřit v rozpočtu nebo rozpočtovém výhledu dostatek prostředků nutných pro financování záměru (z výdajů spravovaných jím samotným nebo se souhlasem příslušného hospodáře),
c) zajistit udělení a vyhlášení souhlasů jiných týmů, pokud jsou potřeba.

(2) Záměr rozpočtové jednotky, jehož celkové náklady mají přesáhnout
a) prahovou hodnotu 10 000 Kč, je podmíněn souhlasem příslušného předsednictva,
b) prahovou hodnotu 100 000 Kč, je podmíněn souhlasem příslušného schvalujícího orgánu.11)

(3) Prahovou hodnotu pro svůj souhlas může příslušný tým usnesením snížit, a to jak pro jednotlivé případy, tak obecně.

(4) Souhlas se záměrem vyslovuje příslušný tým usnesením, které obsahuje dostupné informace o záměru a výši jím odsouhlasených nákladů záměru. Do této výše jsou jím odsouhlasena všechna právní jednání.

(5) Dodatečné rozšíření záměru je podmíněno souhlasem příslušného týmu, jen pokud jím neodsouhlasené náklady na tento záměr přesáhnou prahovou hodnotu pro souhlas.

(6) Příslušné předsednictvoPříslušný tým může usnesením pověřit za sebe jiný tým udělováním souhlasů se záměry se souhlasem schvalujícího orgánu; Souhlas není potřeba, pokud je pověření zakotveno předpisem.12) V usnesení je třeba vyznačit limit, věcný a časový rozsah pověření.Věcná a časová působnost pověřeného týmu nemůže být pověřením překročena.
Jednáme na internetu, jiné návrhy lze podávat do 26.3.2019.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

To je pěkné, když člověku zahájí jednání s jeho návrhem, i když o to nepožádal.

Nevím, jestli mám dodávat nějaké úvodní slovo. Tento návrh je jednoduché zjednodušení současných kritérií. Mám trošku problém s tím, že lze pověřovat monokratické týmy, ale to již bylo v minulosti shozeno jako nepodstatné, takže na tom bazírovat nebudu.

Asi bych raději nechal schválit kompletní novelu pravidel hospodaření, jak je připravena zde: https://docs.google.com/document/d/1WTm ... sp=sharing

Nebo rovnou celý balík jak hnije tady; https://redmine.pirati.cz/issues/12171
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Frantisek.Kopriva

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Vojtech.Pikal píše: 19 bře 2019, 20:06 To je pěkné, když člověku zahájí jednání s jeho návrhem, i když o to nepožádal.

Nevím, jestli mám dodávat nějaké úvodní slovo. Tento návrh je jednoduché zjednodušení současných kritérií. Mám trošku problém s tím, že lze pověřovat monokratické týmy, ale to již bylo v minulosti shozeno jako nepodstatné, takže na tom bazírovat nebudu.

Asi bych raději nechal schválit kompletní novelu pravidel hospodaření, jak je připravena zde: https://docs.google.com/document/d/1WTm ... sp=sharing

Nebo rovnou celý balík jak hnije tady; https://redmine.pirati.cz/issues/12171
Tak ono to dostalo podporu, když jsem o ni žádal a já s tím návrhem, jak si ho napsal plně souhlasím, takže bych ho jinak klidně vzal za svůj a poprosil o zahájení jednání. O novelách PraHu zatím nic nevím, takže nemůžu soudit o jak velké změny se jedná a jestli nebude lepší to prve projednat na zasedání. Věc ohledně limitů si myslím, že se už dostatečně projednala.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Petra.Smutna
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1264
Registrován: 19 led 2017, 17:05
Profese: ekonomka
Bydliště: Mladá Boleslav
Dal poděkování: 869 poděkování
Dostal poděkování: 1210 poděkování

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petra.Smutna »

Jestli tomu rozumím, Vojta navrhuje ukončit toto jednání bez usnesení a přejít k jednání o Redmine podání č. 12171? Tento obsahuje i odkazovanou novelu pravidel hospodaření, nebo je třeba nejprve oba texty logicky sloučit? Ano, odkazy jsem dosud nečetla, proto se ptám.
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

No já tomu rozumím tak, že Vojta ještě navrhuje jiné možnosti k této věci, ale kdyby chtěl tento návrh stáhnout, tak budu teda shánět vlastní podporu pro zahájení tohoto jednání.

Jde mi hlavně o to, že jsem byl jeden z hlavních iniciátorů, aby se neschválil větší limit, ale zároveň jsem si vědom toho, že nějaký způsob zvýšení limitu pro jisté situace být musí. Takže nerad bych svou iniciativou nějak podporoval obcházení a porušování předpisů ke kterému dneska může docházet, protože "nebyl čas".

A nevím teda jaké Vojta navrhuje řešení a jestli chce toho schválit víc, tak klidně, ale to nechám na jeho zvážení. Tato věc se už projednala a docela řádně, tak bych byl rád, kdyby se to i někam posunulo.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak konečně trocha času;

1) Tuhle drobnou změnu § 11 nemůžu brát za svou, protože bych ho případně měnil více, jak to mám připravené, což by vyžadovalo i změn RoPr. Prosím abych tedy nebyl brán jako navrhovatel.
2) To znamená, že navrhovatel je Petr Tkadlec a prosím aby předal předsedání.
3) To neznamená, že tuto dílčí změnu nepodporuji. Na mne je ovšem málo ambiciózní.
4) Jdu tedy přepsat to, co jsem v odkazech líní asi přečíst do hlasovatelného a srozumitelného návrhu, večer to bude.
5) Já navrhuji pokračovat v tomto jednání s tím návrhem a jiným předsedajícím a zároveň avizuji, že předložím alternativní návrh.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Ok, já tedy ten návrh, který tak sepsal Vojta, beru za svůj a prosím tedy někoho, aby si převzal toto předsedání.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Alternativní návrh (B)
Návrh B píše:Republikový výbor:
1) mění rozpočtová pravidla takto:
  1. (Rezervováno pro změny harmonogramu)
  2. v § 6 odst. (2) se text "účelovým určením peněz, závazky strany a nadřízeným rozpočtem." nahrazuje textem "účelovým určením peněz a závazky strany,",
  3. v § 6 odst. (3) se doplňuje nová druhá věta, která zní: "Finanční tým může stanovit pravidla, kdy je možné a kdy povinné sestavovat rozpočet pro místní sdružení.",
  4. v § 6 odst. (3) záhlaví tabulky nově zní: "Rozpočtová jednotka | Předkladatel (Navrhující předsednictvo) | Schvalovatel (Schvalující orgán)",
  5. § 8 odst. (1) písm. c) nově zní: "odpovědný hospodařící tým rozpočtové jednotky, který s rozpočtovou položkou hospodaří podle pravidel hospodaření,3) jde-li o výdajovou rozpočtovou položku"
  6. v § 10 odst. (1) se text "které do něj náleží" nahradí textem "členěné nejméně dle zákona"; poznámka (4) se odpovídajícím způsobem upraví,
  7. (rezervováno pro definici dělení výdajů v § 10)
  8. v § 13 odst. (2) se před slovo "předsednictvo" doplňuje slovo "navrhující",
  9. v § 14 odst. (1) se slova "příslušné předsednictvo" nahrazují slovem "navrhovatel" (todle by možná obecně chtělo sjednotit v §§ 13 a 14),
  10. v § 15 odst. (1) písm. b) náprava nedostatků se text "Předsednictvo je zmocněno" nahrazuje textem "Navrhovatel je zmocněn",
  11. v § 15 odst. (1) písm. c) nově zní "c) Zkrácení položky. Určitou výdajovou rozpočtovou položku smí navrhující předsednictvo během rozpočtového období zkrátit v úhrnu nejvýše o jednu pětinu. Takto získanou částku převede do jiné výdajové položky rozpočtu.",
  12. v § 15 odst. (1) písm. d) se text "výdajové rozpočtové položky" nahrazuje textem "výdajové položky rozpočtu",
  13. v § 15 odst .(2) se vypouští text "výdajové rozpočtové položky nadřízeného rozpočtu, ",
  14. v § 16 odst .(2) se slovo "předsednictva" nahrazuje slovem "navrhovatele" a text "obsahující rozpočtovou rezervu" slovem "provizoria", (zde je ke zvážení jestli nevyhodit tu povinnost žádat)
  15. v § 17 odst. (2) se slovo "odboru" nahrazuje slovem "týmu",
2) mění pravidla hospodaření takto:
  1. § 3 odst. (2) nově zní "(2) Odměnu za řádně plněné úkoly při výkonu stranické funkce lze ujednat jen předem, a to v písemné smlouvě. Při uzavření takovéto smlouvy jedná za stranu tým nadřízený týmu, ve kterém je odměňovaný funkcionář.",
  2. (rezervováno pro úpravu hospodáře, podatele a nakupujícího v § 4)
  3. v § 9a se veškeré výskyty slova "orgán" v libovolném tvaru nahrazují slovem "tým" v odpovídajícím tvaru,
  4. (rezervováno pro doplnění definice záměru o hospodáře?, jednorázový/víceletý apod., skladbu)
  5. v § 11 odst. (1) písm. c) nově zní: "c) zajistit udělení a vyhlášení potřebných souhlasů schvalovatelů.",
  6. v § 11 odst. (2) a (3) nově zní:
    (2) Záměr rozpočtové jednotky je podmíněn souhlasem
    • a) hospodáře ověřujícího dostatek prostředků (odst. (1) b)),
    • b) navrhujícího předsednictva, pokud mají celkové náklady přesáhnout prahovou hodnotu 10 000,- Kč, a
    • c) schvalujícího orgánu, pokud mají celkové náklady přesáhnout prahovou hodnotu 100 000,- Kč.11)
    (3) Prahovou hodnotu pro svůj souhlas může schvalující tým(odst. (2)b), c)) usnesením snížit, a to jak pro jednotlivé případy, tak obecně. Vyhláškou může schvalující tým též svou prahovou hodnotu obdobně zvýšit, a to až na dvojnásobek.
  7. v § 11 odst. (4) se slovo "příslušný" nahrazuje slovem "schvalující",
  8. v § 11 odst. (5) se za slovo "příslušného" doplňuje slovo "schvalujícího",
  9. v § 11 odst. (6) nově zní: "(6) Schvalující tým může usnesením pověřit za sebe jiný tým udělováním souhlasů se záměry. V usnesení o souhlasu je třeba vyznačit limit, věcný a časový rozsah pověření. Toto pověření nelze dále delegovat."; Též se vypouští poznámka (12),
  10. v § 16 odst. (3) písm. b) nově zní: "b) zda je výdaj součástí odpovídajícího schváleného záměru a zda je v něm dostatek nevyčerpaných prostředků,",
  11. v § 23 se do písm. a) za slovo "variabilní" doplňují slova " a specifické",
  12. v § 23 se do písm. f) za slovo "zaškolení" doplňuje text "hospodářů, ",
3) mění pravidla pro participativní rozpočtování takto:
  1. v § 6 odst. (1) písm. c) nově zní "c) odpovídá strategii příslušného výkonného orgánu, pokud je zveřejněna,",
  2. v § 10 se na konec první věty doplňuje text ", nejvýše však maximální částka na projekt(§7(2)g))",
  3. v § 11 odst. (2) se text "hospodařící organizační složkou" nahrazuje textem "hospodařícím týmem",
  4. v § 18 písm. c) se text "orgánu strany (§ 14 PraH)" nahrazuje textem "týmu (§ 9 PraH)".
(když jste líní si to jít do těch odkazů přečíst, tak jsem vám to vypsal)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Jitka.Novotna, Frantisek.Kopriva

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26151
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36906 poděkování
Dostal poděkování: 30041 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Je toho docela dost. V zásadě to lze rozdělit na tři kategorie:
(1) technické změny které vyplývají historicky z přechodu na týmovou strukturu, ze založení kanceláře strany apod.. Často se jedná o nějaká minulá opomenutí. [body 1 a, b, e, f, o; 2 a, c, k; 3 a, b, c, d]. Tyhle bych asi nějak vyčlenil zpracoval do diffu a nechal schválit v referendu (odmávat na zasedání), ale když už se to otevřelo tady.
(2) technické změny pro lepší čitelnost, zavedení některých pojmů. Jedná se o [body 1 d, h až n]; tyto změny jsou nutné pro lepší definici schvalování záměrů i lepší proces tohoto [body 2 e až j].
(3) další změny směřující k nastavení lepších procesů, které však nejsou zcela technické a často by chtěli ještě nějakou diskuzi. [body 1 c, g; 2 b, d, l].

Tedy do tohoto jednání asi, pokud je tu tlak na to, aby proběhlo rychle, připravím podrobně jen kategorii (2). (Ale kdy?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Tkadlec

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4733
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4340 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 18/2019 Navýšení limitů záměrů II

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

V těch limitech.
Vojta píše:(3) Prahovou hodnotu pro svůj souhlas může schvalující tým(odst. (2)b), c)) usnesením snížit, a to jak pro jednotlivé případy, tak obecně. Vyhláškou může schvalující tým též svou prahovou hodnotu obdobně zvýšit, a to až na dvojnásobek.
Je nutné tam mít ten dvojnásobek? Osobně bych to nechal otevřenější a na tom teamu samotném o kolik si nechá prah snížit.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Zamčeno

Zpět na „[Archiv RV]“