Zastavení podpory cestovního ruchu z veřejných peněz

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (pro 870 členů je to 30 hlasů)
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 870 členů je to 59 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Jsem pro zastavení podpory cestovního ruchu z veřejných peněz

PRO
9
19%
PROTI
34
71%
zdržuji se hlasování
5
10%

Celkem hlasujících: 48 - Celkem hlasů: 48

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Dal poděkování: 2142 poděkování
Dostal poděkování: 932 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zastavení podpory cestovního ruchu z veřejných peněz

Příspěvek od Jiri.Snizek » 17 bře 2019, 19:10

Stepan.Drtina píše:
17 bře 2019, 18:42
Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 12:25
Vážené celostátní fórum,

v návaznosti na protesty studentů proti změně klimatu a na jejich souvislost s podporou cestovního ruchu z veřejných peněz, bychom se podle mě měli rozhodnout, zda chceme planetu z veřejných peněz dál zároveň ničit i zachraňovat, nebo pouze zachraňovat a tedy nepodporovat cestovní ruch z veřejných peněz.

Pokud mě někdo přesvědčí, že to, co děláme (tedy, že životní prostředí z veřejných peněz zároveň ničíme i zachraňujeme), není v logickém rozporu, svůj podnět stáhnu.

JS
Osobně si myslím, že by se nejdřív mělo začít u největších znečišťovatelů např. z řad průmyslových podniků, omezení emisí, mezinárodní spolupráce, hledání alternativních zdrojů energií, vyvíjení technologií, které budou šetrnější k životnímu prostředí, zastavení kácení deštných pralesů atd atd. Omezovat cestovní ruch je akorát další regulace osobních životů lidí - imho si cestovní ruch podporu zaslouží. Zajímavé by ale bylo srovnání jak se moc jednotlivé složky podílí na devastaci životního prostředí.
Tím, že upozorníš na větší problém, ten menší neodstraníš. Možná bychom si mohli srovnat pojmy, protože sebrání dotace podle mě není regulace. Cestovní ruch je podle mě odvětví, které není třeba dotovat. Jako příklad uvedu největší absurdnost, na kterou jsem si vzpomněl a tou je rozhledna v Cerhenicích postavená z veřejných peněz.
721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, https://www.facebook.com/snizekjiri, https://wiki.pirati.cz/lide/jiri_snizek, předseda KS SčK

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2157 poděkování
Dostal poděkování: 17330 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 17 bře 2019, 19:26

Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 18:28
Martin.Kucera píše:
17 bře 2019, 16:22
Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 13:24
Třeba prostřednictvím příspěvkové organizace CzechTourism.
Mohl bys nám neznalým poskytnout aspoň stručný nástin (a tím ušetřit člověkohodiny, jež by jinak X případných diskutujících muselo strávit samostudiem)?

Každopádně jak už tu zaznělo, jsou místa, která "z turistického ruchu žijí". Tam by pak omezení turistického ruchu mělo dopad sociální.
Já jsem taky neznalý.
Hele, "prostřednictvím příspěvkové organizace" je odpověď na otázku, "jakou cestou plynou dotace", ale mě samozřejmě zajímá, jak ty dotace vypadají, kam plynou. Pak teprve se můžeme bavit o tom, zda a jak zrovna tento dotovaný cestovní ruch přispívá k ničení planety.
Asi to není zcela zřejmé, ale já chci vyzdvihnout zejména to, že si myslím, že je lidstvo v této otázce pokrytecké a poděkuju tomu, kdo mě přesvědčí, že není.
Zatím se nemám od čeho odpíchnout.

Každopádně turismus jako takový těžko utlumíš - když už má člověk dovolenou (a ta je důležitá a potřebná, to doufám nejsme ve sporu), tak nejspíš nebude sedět doma na prdeli, ale bude se chtít podívat někam, kde ještě nebyl (anebo si zopakovat pobyt někde, kde už byla a líbilo se mu tam). Čili jde spíš o to, aby za případné negativní dopady nesli odpovědnost ti, kteří je způsobují.
Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 19:10
Cestovní ruch je podle mě odvětví, které není třeba dotovat. Jako příklad uvedu největší absurdnost, na kterou jsem si vzpomněl a tou je rozhledna v Cerhenicích postavená z veřejných peněz.
Záleží jak ty dotace vypadají.
Dotovat rozhlednu je absurdní.
Dotovat veřejnou dopravu v turisticky zajímavé lokalitě, pokud to povede k omezení automobilové dopravy (a tím snížení dopadu na životní prostředí) smysl dávat může.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 17 bře 2019, 19:40

Cestovní ruch přispívá k ničení planety tehdy, když se při cestování pálí fosilní paliva.

Nikde nepíšu, že chci tlumit (regulovat) turismus. Nevím, jak a na základě čeho tak ty a Štěpán usuzujete.

Podpora veřejné dopravy má z hlediska ochrany životního prostředí smysl, ale to, myslím, můžeme od otázky cestovního ruchu oddělit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvek:
Josef.Kadlecek
721 356 719, jiri.snizek@pirati.cz, https://www.facebook.com/snizekjiri, https://wiki.pirati.cz/lide/jiri_snizek, předseda KS SčK

Cílem politiky Pirátů je svobodná, vzdělaná a digitálně propojená společnost. Protože jedině ta vede k moderní, udržitelné a prosperující ekonomice, která umožní vysokou kvalitu života v budoucnosti.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 17 bře 2019, 19:50

Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 19:40
Nikde nepíšu, že chci tlumit (regulovat) turismus. Nevím, jak a na základě čeho tak ty a Štěpán usuzujete.
Doháje, já nic takového neusuzuju. Jde mi o to, že prostě turismus je a bude a případné podpory můžou ovlivnit nanejvýš to, kam budou ti turisté jezdit (eventuálně čím budou jezdit).

A mohl bys konečně odpovědět na tu podstatnou otázku, jak vypadá podpora turistického ruchu z veřejných peněz? (Krom podpory stavby rozhleden, kde se shodujeme, že je to nesmysl. Ostatně docela by mě zajímala nějaká statistika, zda vůbec přítomnost rozhledny má dostatečně výrazný vliv zvyšující návštěvnost lokality turisty.)
Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 19:40
Cestovní ruch přispívá k ničení planety tehdy, když se při cestování pálí fosilní paliva.
Hm, a když cestuju vlakem taženým elektrickou lokomotivou, přispívá to k ničení planety? (Protože co když tu elektřinu vyrobila uhelná elektrárna?)
A když cestuje 40 lidí naplněným motoráčkem, přispívá to k ničení planety? (Kdyby ten motoráček nejel, cestovali by místo toho auty, jichž by bylo tak 7-10.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Snizek, Petr.Vileta, Vit.Jurasek

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 17 bře 2019, 20:11

Třeba tak, že natočíš za veřejné peníze klip, kterým lákáš lidi z cizích zemí, aby k nám jezdili.

K těm posledním otázkám. Nejsem vůbec ekolog a biolog, ale mám za to, že vždy, když vytvoříme skleníkové plyny, oteplíme planetu a ekosystémy se tomu musí přizpůsobit, což předpokládám, že nechceme.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvek:
Josef.Kadlecek

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 17 bře 2019, 20:43

Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 20:11
Třeba tak, že natočíš za veřejné peníze klip, kterým lákáš lidi z cizích zemí, aby k nám jezdili.
Když nebudou jezdit k nám, budou stejně někam jezdit (doma na prdeli sedět nebudou), takže tím, že budou jezdit k nám, mohou planetě škodit víc, ale taky míň (záleží kam by jezdili kdyby ne k nám).
Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 20:11
Nejsem vůbec ekolog a biolog, ale mám za to, že vždy, když vytvoříme skleníkové plyny, oteplíme planetu a ekosystémy se tomu musí přizpůsobit, což předpokládám, že nechceme.
Skleníkové plyny budou vznikat tak jako tak, protože lidi nedonutíš (a ani to ostatně nemáš v úmyslu) přestat cestovat, čili můžeme se nanejvýš snažit, aby jich při tom cestování vznikalo co nejméně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 2):
Michal.Lupecka, Vit.Jurasek

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 183 poděkování
Dostal poděkování: 319 poděkování

Příspěvek od Antonino » 17 bře 2019, 20:46

Předně, já mám životní prostření na hodně vysoké příčce, takže asi chápu tvoji motivaci, nicméně mám pár poznámek.

1. Turismus je jeden "průmyslů". Je to business, který živý mnoho lidí. Tímto přísným způsobem by ses mohl/měl dívat i na jiné aktivity. Souhlasím s některými předchozími příspěvky, že jsou s ohledem na životní prostředí silnější a naléhavější témata (a politicky vhodnější) než toto.

2. Mluvíš o zamezení dotací. Dotace jsou problém sám o sobě. Často nemají smysl a je to jedno z pirátských témat. Nicméně pokud zrušíš ony hypotetické podpory/dotace (stále jsi je nespecifikoval), tak tím ten turistický business nezastavíš, jen možná trochu přibrzdíš. Tvůj návrh má tak spíše smysl symbolický (což není nutně chybně) než nějaký podstatný reálný.

3. Téma, které ti mohu nabídnout, jsou "externality". To se netýká podpory, ale naopak sankcionování – zdanění těch forem dopravy a aktivit obecně, které mají ekonomicky nepokryté dopady na veřejný prostor. Např.: zaoceánská loď má emise jako miliony aut. To je univerzální recept na spoustu problémů, kdy je business v konfliktu s životním prostředím. A je jasné, že externality by se neměly podporovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 2):
Vit.Jurasek, Josef.Kadlecek
Antonino Milicia

Osobní svoboda a zodpovědnost | Efektivní stát | Udržitelná ekonomika | Udržitelné životní prostředí | Rozvoj společnosti | Osobní rozvoj

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 17 bře 2019, 21:31

Antonino píše:
17 bře 2019, 20:46
Předně, já mám životní prostření na hodně vysoké příčce, takže asi chápu tvoji motivaci, nicméně mám pár poznámek.

1. Turismus je jeden "průmyslů". Je to business, který živý mnoho lidí. Tímto přísným způsobem by ses mohl/měl dívat i na jiné aktivity. Souhlasím s některými předchozími příspěvky, že jsou s ohledem na životní prostředí silnější a naléhavější témata (a politicky vhodnější) než toto.

2. Mluvíš o zamezení dotací. Dotace jsou problém sám o sobě. Často nemají smysl a je to jedno z pirátských témat. Nicméně pokud zrušíš ony hypotetické podpory/dotace (stále jsi je nespecifikoval), tak tím ten turistický business nezastavíš, jen možná trochu přibrzdíš. Tvůj návrh má tak spíše smysl symbolický (což není nutně chybně) než nějaký podstatný reálný.

3. Téma, které ti mohu nabídnout, jsou "externality". To se netýká podpory, ale naopak sankcionování – zdanění těch forem dopravy a aktivit obecně, které mají ekonomicky nepokryté dopady na veřejný prostor. Např.: zaoceánská loď má emise jako miliony aut. To je univerzální recept na spoustu problémů, kdy je business v konfliktu s životním prostředím. A je jasné, že externality by se neměly podporovat.
k bodu 2 - Já to ani nechci specifikovat. Vadí mi obecně, že naše civilizace z veřejných peněz přímo podporuje ničení planety tím, že investuje do podpory cestovního ruchu, odvětví, které přežije samo a je po něm poptávka. Pokud bych měl uvádět příklady, tak jsou to prostředky investované do veřejných škol cestovního ruchu, reklamy ve vlacích na cestování po vlasti (dělají je kraje i jednotlivá města), čas a prostředky investované do politiků a úředníků, kteří přerozdělování peněz plynoucích do cestovního ruchu řeší. Obecně tedy každá koruna, kterou někdo vydělá, dá státu a ten ji vloží do průmyslového odvětví cestovní ruch.

Body jedna a tři nejsou přímo k tématu, ale díky za ně, poučily mě.

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 17 bře 2019, 21:57

Jiri.Snizek píše:
17 bře 2019, 21:31
Vadí mi obecně, že naše civilizace z veřejných peněz přímo podporuje ničení planety tím, že investuje do podpory cestovního ruchu, odvětví, které přežije samo a je po něm poptávka.
Jak už jsem psal, IMHO neovlivníš zo, jestli budou lidi cestovat, ale nanejvýš kam a čím budou cestovat. A můžeš vhodnou podporou dokonce i omezit ničení planety, viz dále.
Jiri.Snizek píše:
reklamy ve vlacích na cestování po vlasti (dělají je kraje i jednotlivá města)
Když budou lidé víc cestovat vlakem po vlasti a míň autem (či dokonce letadlem) do zahraničí, bude to pro planetu plus, ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Petr.Vileta, Jiri.Snizek, Vit.Jurasek, Josef.Kadlecek

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 183 poděkování
Dostal poděkování: 319 poděkování

Příspěvek od Antonino » 17 bře 2019, 22:14

Jiri.Snizek píše:
Antonino píše:
17 bře 2019, 20:46
...
...
k bodu 2 - Já to ani nechci specifikovat. Vadí mi obecně, že naše civilizace z veřejných peněz přímo podporuje ničení planety tím, že investuje do podpory cestovního ruchu, odvětví, které přežije samo a je po něm poptávka. Pokud bych měl uvádět příklady, tak jsou to prostředky investované do veřejných škol cestovního ruchu, reklamy ve vlacích na cestování po vlasti (dělají je kraje i jednotlivá města), čas a prostředky investované do politiků a úředníků, kteří přerozdělování peněz plynoucích do cestovního ruchu řeší. Obecně tedy každá koruna, kterou někdo vydělá, dá státu a ten ji vloží do průmyslového odvětví cestovní ruch.

Body jedna a tři nejsou přímo k tématu, ale díky za ně, poučily mě.
Jak jsem napsal, chápu Tvé motivy, v obecné formě je i sdílím, ale v nějaké prioritizační matici přínos/náročnost je takový nápad v kvadrantu nízký dopad / vysoké (politické) náklady. Rozhodně žádné "quick win".Nevím, jak to vysvětlit, ale asi se na to hodí slovo "asymetrie". Ten požadavek je strategicky asymetrický (vůči jiným problémům, prioritám apod.). Jestli ti vadí ničení planety z veřejných peněz, tak to tisíckrát více naplňují tlaky na energetické využití palmy, dotace na chov zvířat živených jihoamerickou sójou apod.

Právě že bez té specifikace není zřejmé, jestli je to podstatný či marginální problém. A je opravdu potřeba být věcný. Civilizace dělá spoustu špatných věcí a dojede na to. Civilizace ale nic nedotuje/nepodporuje. To dotuje národní a v našich končinách i evropská vláda. Pokud česká vláda dotuje rozhlednu v Horní Dolní, tak třeba s vizí, aby lidé místo letu do Řecka strávili léto u rybníka v Horní Dolní. Cestovní ruch ("domácí cestovní ruch") je součástí ekonomiky. Martin ti vysvětlil, že dovolená je potřeba, a spát někde pod stanem je také cestování.

Stát by neměl podporovat školy cestovního ruchu a měl by podporovat školy zemědělské, stavební, strojírenské, chemické atd., kteréžto odvětví mají ještě horší vliv na životní prostředí...?
Antonino Milicia

Osobní svoboda a zodpovědnost | Efektivní stát | Udržitelná ekonomika | Udržitelné životní prostředí | Rozvoj společnosti | Osobní rozvoj

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“