Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátoři: Administrativní odbor, Předsedající

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět

Vyhodnocovat účast členů na hlasování?

ANO
31
48%
NE
31
48%
Zdržuji se
3
5%
 
Celkem hlasujících: 65 - Celkem hlasů: 65

Uživatelský avatar
Ales.Sura
Člen KS Praha
Příspěvky: 2112
Registrován: 05 kvě 2009, 12:04
Profese: aplikační inženýr, vývoj IC
Bydliště: Praha 7, Bubeneč
Dal poděkování: 1963 poděkování
Dostal poděkování: 3119 poděkování

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Ales.Sura »

Máme právo volit i nevolit. Je to součást svobody. Je velmi nebezpečné dělat z práva povinnost (a tím to zavání). Nedokážu si představit, že by to mohlo jakkoliv zkvalitnit diskuzi.
Za mě tedy "NE".
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ales.Sura za příspěvky (celkem 3):
Michal.Hazlinsky, Jakub.Nepejchal, Lydie.Bartosova
"Prosíme ty, kteří tvrdí, že něco nejde, aby nezdržovali ty, kteří už to dělají!"
Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Josef.Spak »

Dalibor.Zahora píše: 08 bře 2019, 12:26 Obecně se v budoucnu obávám toho, že zvětšující se množství nehlasujících členů stranu začne paralyzovat - nebude šance získat podporu pro podnět, někoho zvolit, etc. Ty signály se objevují už dnes. Tak je asi na místě se nad tím zamyslet. Ale jestli má někdo další řešení, sem s ním.
Tak jsem se nad tím zamyslel.

Pro svolání jednání k novému podnětu potřebný počet hlasů CF nyní roste pouze s druhou odmocninou, poměr k počtu členů klesá od 20% (20 ze 100 členů) k 1% (400 ze 40 000 členů)
U zařazení návrhu na běžící jednání je to polovina, tedy klesá to od 10% (10 ze 100 členů) až na 0.5% (200 ze 40 000 členů)
Argument ohledně volby samotné nechápu. Řádně oznámená hlasování se počítají z počtu přítomných (=hlasujících pokud je to přes internet).

Doufám že "vyhodnocovat" a "hodnotit" nejsou synonyma, ale je to nebezpečně blízko. Nejsem proti statistice, ale hodnocení jednotlivých členů či jakákoli forma nátlaku už je zcela nepřípustná a navíc kontraproduktivní. Nucení hlasovat lidi co znají demokratické minimum naopak přispívá k neprosazení návrhů.

Protože z anketní otázky není zcela jasné, o co jde, musím se zdržet. Ale jedno mi to není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 7):
Dalibor.Zahora, Michal.Hazlinsky, Michal.Lupecka, Martin.Kakona, Josef.Soumar, Rostislav.Reha, Vojtech.Pikal
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Tak se ještě zpřesním - určitě mi nikdy nešlo o to, někoho nutit do hlasování - ve smyslu aby musel hlasovat pro jednu ze dvou možností. Proto, jak už zaznělo v diskuzi, by měla být vždy možnost se zdržet.

Také si nemyslím, že by kdokoli přehnaně kriticky hodnotil neúčast na hlasování dejme tomu v rozmezí 30%.
Zajímat nás spíš bude nebo kriticky pohlížet na ty, jejichž účast bude pod 50%, varující je 100% neúčast.

Údaj o účasti na hlasování bude určitě zajímavé kritérium u kandidátů do funkcí.

A poslední věc - ty data jsou už nějakou dobu stejně k dispozici - je lepší, když budou dostupná všem, než jen někomu.
Pokud budou nadále zveřejňovaná u každého hlasování v Heliosu nelze zabŕánit tomu, aby s nimi kdokoli dál pracoval (což už tu také zaznělo). A jestli se nepletu tohle byl i důvod proč jsou v Heliosu zveřejňovaná - vždy k nim bude mít přístup omezený okruh osob, zveřejnění je předcházení rizika, ve smyslu toho, aby měl kdokoli z nich pokušení s nimi nemorálně nakládat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Josef.Spak, Michal.Lupecka, Vit.Fux

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kakona
Krajský zastupitel
Příspěvky: 246
Registrován: 12 čer 2014, 18:54
Profese: Konstruktér počítačů a výzkumník
Bydliště: Soběslav
Dal poděkování: 137 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Martin.Kakona »

Nejak mi uniklo tohle hlasovani a uz se tu neda hlasovat proti.
Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 2135
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: revizní technik elektro, energetik
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1916 poděkování
Dostal poděkování: 1776 poděkování

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

- Možnost zdržet se má svou váhu.
- Pokud je appka dostupná komukoli - nic moc. Ale asi mě to tam pustilo, protože jsem přihlášen.OFFTOPIC Nicméně bych se zastával spíš její anonymní varianty, ke jmenné nějaký omezenější druh přístupu a v závažných případech. Ovšem za jakých podmínek, netuším.
- A varianta, že jsou i Piráti, kteří nepoužívají mail ani fórum, ale jsou jen na FB, tak i ti se o probíhajícím hlasování dozvědí? (A to že inkinuji k fóru jako stěžejnímu kanálu!)
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Martin.Kakona píše: 12 bře 2019, 19:33 Nejak mi uniklo tohle hlasovani a uz se tu neda hlasovat proti.
Není to hlasování, jen anketa. Hlasovat proti stále můžeš. :)

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Ludek.Blaha
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1465
Registrován: 23 čer 2014, 00:11
Profese: strategický zkompetentňovatel
Bydliště: Písek
Dal poděkování: 1521 poděkování
Dostal poděkování: 1536 poděkování

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Ludek.Blaha »

Pokud může být veřejná a tedy statisticky zpracovatelná a archivovatelná informace o tom, kdo a kdy hlasoval, pak musí být k dispozici i informace o tom, jak hlasoval.
V ideálním případě proč tak hlasoval.
Tajné hlasování není svobodné, protože v sobě skrývá obavu z možné odplaty za výsledek hlasování. Svědčí o nesvobodě v rámci společenství.
Představa zotročených Pirátů mě naplňuje smutkem a obavami.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ludek.Blaha za příspěvek:
Josef.Soumar

Aby člověk mohl hlásat pravdu z radnice nebo z parlamentu, musí se tam nejdřív prolhat...
Demokracie je výborná věc. Umožňuje občanům, aby si zcela svobodně zvolili... diktaturu!
Umělá inteligence nedosáhne nikdy až takové úrovně, aby dokázala napodobit myšlení pitomce.

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34639
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31594 poděkování
Dostal poděkování: 25703 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Petr.Vileta »

Ales.Sura píše: 12 bře 2019, 14:56 Máme právo volit i nevolit. Je to součást svobody. Je velmi nebezpečné dělat z práva povinnost (a tím to zavání).
Jistě, máš svobodu nevolit, ale pak se sebekriticky necpi do žádné funkce a už vůbec ne do RV, RP nebo do EUlamentu. Čteš, nikam nic nepíšeš, nehlasuješ ... proč bys zrovna ty OFFTOPICmyšleno obecně, ne konkrétně na tebe měl být v nějaké funkci? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvek:
Vit.Fux

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Martin.Kakona
Krajský zastupitel
Příspěvky: 246
Registrován: 12 čer 2014, 18:54
Profese: Konstruktér počítačů a výzkumník
Bydliště: Soběslav
Dal poděkování: 137 poděkování
Dostal poděkování: 253 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Martin.Kakona »

Uz mi to hlasovani funguje. Zrejme nejaky technicky problem.
Kdyby tento technicky problem nastal pri "opravdovem hlasovani", tak bych podle logiky predlozeneho navrhu nemohl kandidovat do zadne funkce.
Priznam se tu, ze obcas nehlasuji, pokud nemohu dodrzet demokraticke minimum. To se tedy asi nikdy nestanu funkcionarem.
Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Příspěvky: 4111
Registrován: 18 čer 2009, 12:09
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 795 poděkování
Dostal poděkování: 4099 poděkování

Re: Vyhodnocování účasti členů na hlasování

Příspěvek od Ondra.kl »

Martin.Kakona píše: 12 bře 2019, 22:41 Uz mi to hlasovani funguje. Zrejme nejaky technicky problem.
Kdyby tento technicky problem nastal pri "opravdovem hlasovani", tak bych podle logiky predlozeneho navrhu nemohl kandidovat do zadne funkce.
Priznam se tu, ze obcas nehlasuji, pokud nemohu dodrzet demokraticke minimum. To se tedy asi nikdy nestanu funkcionarem.
můžu se zeptat z čeho vycházíš? ... nebo snad chceš říci, že předpokládáš, že 100% voličů bude v každé volbě u všech kandidátů požadovat 100% účast na hlasování, jinak pro ně budou nepřijatelní?

Pokud chceš hlasovat a zároveň nemůžeš dodržet dem. min. tak je pro tebe ideální volba "zdržuji se" ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvek:
Vit.Fux
Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“