CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Celostátní fórum tvoří všichni členové a je nejvyšším orgánem Pirátské strany.


Moderátor: Předsedající

Pravidla fóra

Na celostátním fóru se vyjadřujte slušně a k věci. Nepřístojnosti budou vykázány do samostatného vlákna.
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.

Zamčeno
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34642
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31595 poděkování
Dostal poděkování: 25704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Petr.Vileta »

Mě se docela líbí takové ta přehledná porovnání některých médii, co bývají před volbami. Musely by se otázky na kandidáty posbírat předem a pak je teprve kandidátům položit. Odpovědi omezit na délku tweetu (pořád je to 160 znaků?)

Příklad:

Jaký je váš vztah k NATO?
A: nevadí mi
B: raději bych evropskou armádu
C: jsem pacifista
D: je to zcela mimo jakékoliv mé zájmy, nepřemýšlím o tom.

Co si myslíte o pirátských vnitřních předpisech?
A: je jich moc.
B: není jich moc, ale jsou složité a někdy vágní.
C: je potřeba některé upřesnit a některé ještě vytvořit.
D: bez odpovědi

No a pak by se to někde zobrazilo všechno najednou. Otázka a odpovědi kandidátů hezky pod sebou. Mě tohle docela pomáhá v rozhodování. I to, že by někomu 160 znaků nestačilo. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Vileta za příspěvky (celkem 5):
Vaclav.Zidek, Vit.Fux, Jan.Prokop, Jana.Schlegelova, Zbynek.Janoska

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1544
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3151 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

Dalibor.Zahora píše: 08 bře 2019, 12:16 Kdybyste četli pozorně, speciálně Lenka, ušetřili byste sobě i nám spoustu zbytečných písmenek. :roll:
Dalibor.Zahora píše: 07 bře 2019, 12:30
  • např. 5x neomluvená neúčast na hlasování za sebou, automatický konec mandátu
omluvená nebo neomluvená, tvůj návrh je úplně stejně zbytečný, protože to kvalitu nijak nevylepší a předpisy nafoukne.
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

aha, takže je lepší mít v RV neaktivního člena místo aktivního? jinak postrádám argumentační složku

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Kontrolní komise
Příspěvky: 18655
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2165 poděkování
Dostal poděkování: 33839 poděkování

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Martin.Kucera »

Tomas.Pastircak píše: 08 bře 2019, 10:40Nevidím výhodu ani v délce členství ve straně ani v procentuální účasti na hlasování v minulosti,
No, když je například někdo členem tři měsíce, na fóru registrován o rok déle a má tam 4 příspěvky, tak prostě není podle čeho si udělat názor.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Zbynek.Janoska, Ivor.Kollar, Vaclav.Fortik

Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zbynek.Janoska
Člen KS Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1036
Registrován: 28 úno 2018, 10:54
Profese: programátor
Bydliště: Vracov [HO]
Dal poděkování: 2798 poděkování
Dostal poděkování: 1488 poděkování

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Zbynek.Janoska »

Petr.Vileta píše: 08 bře 2019, 13:25 Mě se docela líbí takové ta přehledná porovnání některých médii, co bývají před volbami. Musely by se otázky na kandidáty posbírat předem a pak je teprve kandidátům položit. Odpovědi omezit na délku tweetu (pořád je to 160 znaků?)
Navrhuji: Pirátská volební kalkulačka :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zbynek.Janoska za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Dalibor.Zahora
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Zbynek.Janoska píše: 09 bře 2019, 06:53 Navrhuji: Pirátská volební kalkulačka :)
Dobrej název ;) Ovšem i ke kalkulačkám je na místě přistupovat obezřetně, například ti v nich většinou nevyjde ukazatel, nakolik subjekt myslí vážně to, co deklaruje, jestli sliby skutečně splní. Proto mají často větší vypovídací hodnotu skutky již vykonané.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Zbynek.Janoska

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26171
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36936 poděkování
Dostal poděkování: 30070 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

(Tak, kalkulačky se dělají vždy dvě, jedna je soulad minulých hlasování s tvou preferencí a druhá je soulad deklarovaného programu s tvou preferencí.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 3):
Zbynek.Janoska, Dalibor.Zahora, Petr.Vileta

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Ivan.Muzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 150
Registrován: 28 říj 2017, 19:37
Profese: ekonom
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 258 poděkování

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Ivan.Muzik »

Pokusím se shrnout hlavní myšlenky, co zazněly v tomto vláknu.
Panuje opatrná shoda, že stávající volební systém měnit nechceme OFFTOPIC případně pokud ano, tak dost dobře nevíme jak, že jej však neumíme správně používat OFFTOPICOndřej Chrást
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=130#p610007
… spíše bych vsázel na osvětu, než ukvapené změny volebního systému, to se musí důsledně promyslet, protože tento systém JE spravedlivý tak jak je... sám jsem zjistil, že někteří voliči ale systém neznali, resp. nebylo jim zcela jasné, co je první kolo a druhé kolo.
. Kromě osvěty a výchovy členstva, která by měla začínat od nejnižší úrovně ve formě procesně kompletní volby PMS a PKS OFFTOPICJan Bednařík
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=180#p610320
Já myslím že by zásadně pomohlo, kdyby všechna KS a MS začala jednat přiměřeně jednacímu řádu CF. Výchova členů začíná dole. Pokud lidi nejsou zvyklí na dvoukolové hlasování s nominacemi a se vším všudy v rámci fungování MS a KS, není divu, že celostátní hlasování dopadají tak jak dopadají. …
, by snad mohla pomoci přístupová změna, kterou navrhl Milan Daďourek OFFTOPICMilan Daďourek
viewtopic.php?f=75&t=45777#p602874
Přimlouval bych se za přeformulaci otázky v prvním kole, např: "Které kandidáty vylučuješ z volby ve druhém kole?" Tím by totiž volba měla v důsledku deminima dopadat blíže k zamýšlené logice. Ovšem jde to proti dlohodobému zvyku, což bývá nepohodlné...
, tedy že by se v prvním kole nezaškrtávali přijatelní, ale naopak vyškrtávali NEpřijatelní. Spekulaci to nezabrání, ale bylo by zřejmé, co se po nás voličích chce.
Jako zásadní problém se jeví neznalost kandidátů zejména na celostátní úrovni. Z tohoto pohledu je častěji oceňována krajská nominace, protože je od lidí, kteří kandidáta (s jeho klady i zápory) dlouhodobě znají OFFTOPICJana Skopalíková
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=80#p608823
... Píšeš, že podle tebe je celostátní nominace těžší na získání, podle mě to může být spíš naopak. Když si dá člověk členský podnět na poli CF, může získat nominaci od "náhodných kolemjdoucích", kterým se zrovna líbila jeho kandidátská řeč, ale člověka nikdy v životě nemuseli vidět nebo být s ním v delším kontaktu. Tyto dvě věci - osobní zkušenost a delší kontakt (buď osobní nebo přes fórum) jsou podle mě v následné volbě velmi důležité - přece jen všichni volí raději lidi, které nějakou dobu znají a souzní s jejich názory než člověka, jehož kandidátskou řeč a pár dalších příspěvků si zrovna přečetli na fóru, ale jinak o něm nikdy neslyšeli. Proto naopak to získání krajské nominace vidím jako těžší - člověka volí lidé, kteří jsou s ním určitou dobu v kontaktu a mají o něm již nějaké mínění...
OFFTOPICDaniel Galuszka
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=20#p604481
… Plusová výhoda krajského kandidáta je imho i to, že pokud dělá průsery, víte, kam si ho zařadit a kdo zhruba je zodpovědný za to, že je někam zvolený - a to je podle mě docela dobrý reciproční mechanismus, kdy pak můžete v rámci subsidiarity tlačit na KS, aby si vyřešilo problémy s vlastními neposednými členy a nekladete si otázku "Boha jeho, kdo tam toho člověka zase poslal."
.
Asi bude třeba akceptovat přiměřenou formu osobního marketingu kandidátů OFFTOPICDalibor Záhora
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=130#p609999
Respektive - nejsou dostatečně známí. Vzhledem k tomu, že se dostal jen Patrick (mediálně a internetově dostatečně známý), lze usuzovat, že pokud chcete do RV musíte dělat osobní kampaň jako například v proběhlých primárkách do EP. Nebo se angažovat dalšími způsoby, aby vás lidi znali či ste si získali jejich podporu. Je to prostě změna, ale logická, plynoucí z nárůstu členů.
, byť v této věci nepanuje úplná shoda OFFTOPICDaniel Galuszka
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=20#p604481
... Já bych asi nikomu nedoporučoval řídit se nějakými strategickými (až machiavellistickými) metodami, jak získat co nejlepší nominaci a jak zaútočit na co nejlepší šanci se někam dostat. Osobně mám krajskou nominaci, protože názor zdali bych ne/měl kandidovat je pro mě nejzásadnější právě ze strany lidí, kteří mě tak nějak osobně znají. Nominace CF je sice možná za účasti více hlasujících, ale taky se zvrhává v obepisovací akci, kdy si kandidáti (čest výjimkám) shánějí hlasy přes facebookové chaty a lidi jim dávají hlasy jenom proto, že jsou do toho svým způsobem tlačení. Hlavně tady přece nejde o to, abychom do RV zvolili co nejlepší "politiky" ve smyslu lobbingu, ale co nejzásadovější lidi, kteří jsou ztotožnění s pirátskými idejemi. Je to jen můj názor, ale pro mě jsou vždycky takoví ti nejenergičtější objížděči/obepisovači republiky sbírající co nejširší podporu a priori tak trochu podezřelí. …
OFFTOPICVáclav Žídek
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=150#p610085
… máme jistě i kandidáty, kteří primárně nebudují svou osobní popularitu a pracují pro stranu, aniž by se osobně propagovali … Kdy výsledky jejich práce jsou vidět, ale nedělají k tomu promo "tohle jsem udělal já". Fakt chceme zavést marketing mezi členy? Ve stylu "umět se prodat"?
.
Spíše obecně žádoucí je kvalitní představení kandidátů OFFTOPICLydie Bartošová
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=130#p610024
Možná nemusíme nutně měnit volební systém. Třeba by stačilo lépe představit kandidující. Ne každý se probírá profilem každého kandidáta, i když by měl. Evidentně je fakt, že nemáte dost podkladů k rozhodnutí, velká bariéra.
, což se jeví jako obecný problém, zejména pak není úplně snadné dohledat odpovědi kandidátů OFFTOPICJosef Špak
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=160#p610149
Pro mě je nepřehledné když desítky kandidátů odpovídají na dotazy v tom samém vlákně.
a ještě komplikovanější je vzájemně je porovnat OFFTOPICZbyněk Janoška
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=190#p610662
… Ještě než budeme měnit volební systém, zkusil bych před volbou udělat nějaký velký souhrn kandidátů, kde budou odkazy na jejich kandidátské řeči, případně tabulka s odpověďmi na otázky, které dostali všichni apod. …
.
Hojně diskutována byla také otázka zpřísnění nominačního systému, respektive jaký by měl být podíl krajských a celostátních nominací OFFTOPICAndrej Ramaseuski
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=140#p610082
Já si myslím, že volební systém je v pořádku, problém je, že se hlásí příliš mnoho kandidátů, kteří nemají šanci a tím volbu strašně znepřehledňují. ... Osobně bych zpřísnil nominační systém, aby bylo méně lépe představených kandidátů.
OFFTOPICTereza Vovesová
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=160#p610147
… A z navrhovaného bych asi souhlasila s úpravou podmínek pro nominaci. I když musím říct, že osobně mě tahle změna bude mrzet. Máme skvělé členy, kteří jsou známí třeba jen na lokální úrovni a zvednemeli nároky na nominaci, můžeme je od samotné kandidatury odradit hned na začátku. Tak se třeba tihle lidé nikdy nedostanou ani do širšího povědomí CF. :/
. To zůstává otevřené, stejně jako návrh na dvojí volební kvalifikaci; z kraje i od členů OFFTOPICIvan Mužík
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=150#p610108
… Co podmínit vstup do volby získáním obojí nominace. Sice tím pár lidí odstřihneme …, ale budeme mít domovské doporučení i odraz celkového dojmu kandidáta u pirátského společenství…
.
Jako obecně přijatelný názor se jeví požadavek, aby kandidáti měli určitou 'pirátskou stopou', se 'zápočtem', řekněme, alespoň půl roku/rok (?) aktivního pirátění OFFTOPICMartin Kučera
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=170#p610219
Já se klidně přiznám, že jsem u kandidátů přihlížel i k tomu, jak dlouho jsou členy - protože u někoho, kdo je členem méně než rok, mám prostě vážné pochybnosti o tom, zda má dostatečně zažité naše principy, vnitrostranické mechanismy, a nastudované předpisy …
RV je klíčový "zákonodárný" stranický orgán. Ano, nová krev je zapotřebí, ale opravdu bych preferoval, aby kandidáti měli aspoň něco "odžito a odpracováno" třeba na oblastní úrovni v PKS.
.
Asi ne dostatečně si uvědomujeme, jak důležitý Republikový výbor je OFFTOPICDaniel Galuszka
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=140#p610059
… Je mi to dost líto i z důvodu, že naší vizí je digitálně propojená a informovaná společnost + chceme referenda postavená na vzdělané společnosti, a sami tato "referenda" moc neumíme ani vnitrostranicky (nemyslím teď ze systémového hlediska, ale z hlediska zapojení se - domnívám se, že RV je dostatečně důležitý orgán na to, aby vzbudil zájem minimálně poloviny členské základny). Další má domněnka je ta, že možná ne všichni členové vědí, co RV je a co dělá - ostatně na to jsem tak trochu narážel i v kandidátských odpovědích na otázky položené v tomto vlákně. Je docela možné, že spousta členů se zapojila na "pirátském hajpu" bez nějakého basic knowledge o tom, jak co ve straně funguje.
.

K tomu dodávám; Republikový výbor nejen že vnitřními předpisy formuje onu kostru, systémové jádro strany, prostřednictvím ladění programu spoluvytváří image strany navenek, ale snad nejdůležitější je, že je nositelem kontinuity pirátského spiritu, i proto jsou tak důležité 'osoby a obsazení' RVčka. Právě kvůli zachování oné kontinuity je důležité, aby byli přítomni nejen 'otcové zakladatelé', ale aby průběžně přitékala i mladá krev reflektující profil nového členstva.

K potřebě dostatečného představení kandidátů vkládám návrh; možná by bylo řešením, aby si každý kandidát založil vlastní vlákno, kde by měl na začátku nominační řeč sestavenou podle osnovy předem vycizelované v debatě na fóru, následovaly by odpovědi na soubor otázek ‚pro všechny‘ vygenerovaný rovněž na fóru a posléze odpovědi na individuální dotazy z fóra – jednotlivé položky případně omezené délkou (aby to u jednoho nebylo čtení na celý večer) OFFTOPICPetr Vileta
viewtopic.php?f=477&t=45535&start=200#p610736
Mě se docela líbí takové ta přehledná porovnání některých médii, co bývají před volbami. Musely by se otázky na kandidáty posbírat předem a pak je teprve kandidátům položit. Odpovědi omezit na délku tweetu (pořád je to 160 znaků?)
.

K repete doplňující volby Republikového výboru bychom si měli postavit reálný harmonogram;
řekněme do konce dubna na fóru doladit otevřené otázky (kvalifikace pro nominaci, krajské/členské nominace, forma představení kandidáta, změna volební otázky v 1. kole ...), během května by mohla probíhat (inteligentní) kampaň a na konci května zahájit novou volbu.
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13423
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34738 poděkování
Dostal poděkování: 17613 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Díky za shrnutí diskuze - to je taky jedná z věcí, která tu většinou chybí. Hned je vidět, že by si byl dobrý zpravodaj tisku. Palec nahoru. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Petr.Vileta, Vojtech.Pikal

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Ivan.Muzik
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 150
Registrován: 28 říj 2017, 19:37
Profese: ekonom
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 159 poděkování
Dostal poděkování: 258 poděkování

Re: CF 2/2019 Doplňující volba členů republikového výboru

Příspěvek od Ivan.Muzik »

Dalibor.Zahora píše: 09 bře 2019, 10:06 Díky za shrnutí diskuze - to je taky jedná z věcí, která tu většinou chybí.
Díky, Dalibore, vůbec mám pocit, že jak rosteme, nám formát fóra přestává stačit, že se v té už těžko přehledné, paralelní megadiskusi občas ztrácejí perly třeba i převratných podnětů.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivan.Muzik za příspěvek:
Dalibor.Zahora
Zamčeno

Zpět na „Celostátní fórum“