KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Předsedající, Krajsti predsedajici, PKS Ústecký kraj

Zamčeno
Jana.Hladova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 240
Registrován: 10 led 2018, 20:39
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 705 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Jana.Hladova »

Vojtech.Pikal píše: 05 bře 2019, 12:36 Ještě bych se chtěl vyjádřit, jako člen RV, asi, k tématu přijímání členů MS.

MS (resp. PMS) mají pravomoc přijímat členy ze stanov. Pokud si to nějak omezí vlastními rozhodnutími, je to jejich věc.
PKS může tuto pravomoc omezit nebo převzít, jako nadřízený orgán v rámci dohledu - viz. (§ 6 (4) OŘ)
Jen si chci upřesnit. Znamená to, že nadřízený tým, v tomto případě PKS, přebírá toto právo podřízenému týmu až v případě, kdy nestačí pouhý dohled nad jeho uplatňováním. Nebo-li takové právo má podřízený tým (MS) dle organizačního řádu dané a pouze pokud při procesech přijímání nových členů nepostupuje v souladu s předpisy a nezohledňuje názor nadřízeného týmu (PKS) může mu být odňato. Chápu to správně?
Děkuji
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 3):
Miloslava.Karfilatova, Vojtech.Pikal, Frantisek.Kindl

Předseda MS Kadaň, člen několika expertních týmů (Energetika, ŽP)
"Nejmocnější je ten člověk, který vládne sám sobě"

Jan.Kunc
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 144
Registrován: 26 úno 2018, 21:06
Profese: Operátor výroby/seřizovač
Dal poděkování: 211 poděkování
Dostal poděkování: 154 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Jan.Kunc »

Navrhuji kompromis mezi těmito dvěma návrhy, tedy aby se hlasoval od soboty 9.3 12:00 do úterý 12.3 12:00.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Kunc za příspěvky (celkem 7):
Jana.Hladova, Adam.Komenda, Miloslava.Karfilatova, Daniel.Komenda, Vladimir.Vlach, Lukas.Rysavy, Jan.Kranda
“Yesterday is history, tomorrow is a mystery, today is a gift of God, which is why we call it the present.”
Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Administrativní odbor
Příspěvky: 1529
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik, student práv
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 3100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Tomas.Pastircak »

@Jana.Hladova Ano, tak nějak. Právo přijímat členy má PMS dané Stanovami, PKS může toto právo omezit v případě, že dochází k nějakým nekalostem nebo porušování předpisů (velrybaření apod.). Takové rozhodnutí ale určitě nemůže fungovat nějak dlouhodobě - dlouhodobým řešením je buď znovu povolit přijímání členů, pokud problém pominul, nebo odhlasovat v KS zrušení MS, pokud jsou předpisy nadále porušovány.

(Můj názor na výklad předpisů, hádám, že to nemusí být úplně přesné, ale měl bych být celkem blízko ;) )
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvky (celkem 7):
Miloslava.Karfilatova, Vladimir.Vlach, Adam.Komenda, Frantisek.Navrkal, Vojtech.Pikal, Jana.Hladova, Frantisek.Kindl
Uživatelský avatar
Vladimir.Vlach
Předseda/předsedkyně krajského sdružení
Příspěvky: 463
Registrován: 12 bře 2018, 12:31
Profese: IT technik
Bydliště: Žatec
Dal poděkování: 942 poděkování
Dostal poděkování: 596 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Vladimir.Vlach »

Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16 To jsem psal já, ale nejde o delegaci, nýbrž o dobrovolné neužívání pravomoci přijímat členy místních předsednictev. Kdykoli by tuto neformální dohodu mohlo kterékoli místní předsednictvo porušit. Vzhledem k tomu, že jde o neformální dohodu, protože na cokoli jiného by byla nutná změna stanov, neexistují nějaká delegační usnesení.
Snažil jsem se získat informaci o formě dohody i od bývalého předsedy MS Žatec - Kadaň Radka Holodňáka a z diskuse s ním jsem rozhodně nenabyl dojmu, že to ve své době bylo přijímáno kladně a dobrovolně.

Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16
Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 09:13 Pokud vím, tak v jiných krajích taková praxe nefunguje a taková pravomoc tedy jistě nemůže vycházet jen z uvedeného doporučení.
A není pravda, že podobná praxe jinde neexistuje. Jak třeba v Praze nebo Středočeském kraji funguje podobná praxe, kterou tu popsal Dalibor.
Dalibor.Zahora píše: 05 bře 2019, 09:38 ...jak jsme to řešili ve Středočeském kraji. Původně (2018) přijímalo po dohodě také jen PKS, pak došlo k úpravě, že přijímá rovnou MS (jednoduší proces pro AO) ale PKS dává doporučující stanovisko k přijetí...
Nemám informace, jaká je (nebo historicky byla) praxe ve _všech_ krajích , jen vím o některých, kde je praxe aktuálně odlišná. Ale jak je vidět, tak například v uváděném Středočeském kraji už od té naší praxe upustili. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vladimir.Vlach za příspěvky (celkem 4):
Miloslava.Karfilatova, Adam.Komenda, Frantisek.Kindl, Kamil.Pikal
Vladimír Vlach
724 429 696
Předseda krajského sdružení Ústeckého kraje
Předseda místního sdružení Žatec - Louny
Zastupitel Ústeckého kraje
Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 15:12
Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16 To jsem psal já, ale nejde o delegaci, nýbrž o dobrovolné neužívání pravomoci přijímat členy místních předsednictev. Kdykoli by tuto neformální dohodu mohlo kterékoli místní předsednictvo porušit. Vzhledem k tomu, že jde o neformální dohodu, protože na cokoli jiného by byla nutná změna stanov, neexistují nějaká delegační usnesení.
Snažil jsem se získat informaci o formě dohody i od bývalého předsedy MS Žatec - Kadaň Radka Holodňáka a z diskuse s ním jsem rozhodně nenabyl dojmu, že to ve své době bylo přijímáno kladně a dobrovolně.
Jestli si dobře vzpomínám, tak v příslušný moment už Radek nebyl ani v místním předsednictvu. A vůbec relevantní je dle mého hlavně vůle krajského fóra. Asi bychom se jako krajské fórum mohli na nějaké jasné praxi pro přijímání členů čistě deklarativně usnést.
Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 15:12
Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16
Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 09:13 Pokud vím, tak v jiných krajích taková praxe nefunguje a taková pravomoc tedy jistě nemůže vycházet jen z uvedeného doporučení.
A není pravda, že podobná praxe jinde neexistuje. Jak třeba v Praze nebo Středočeském kraji funguje podobná praxe, kterou tu popsal Dalibor.
Dalibor.Zahora píše: 05 bře 2019, 09:38 ...jak jsme to řešili ve Středočeském kraji. Původně (2018) přijímalo po dohodě také jen PKS, pak došlo k úpravě, že přijímá rovnou MS (jednoduší proces pro AO) ale PKS dává doporučující stanovisko k přijetí...
Nemám informace, jaká je (nebo historicky byla) praxe ve _všech_ krajích , jen vím o některých, kde je praxe aktuálně odlišná. Ale jak je vidět, tak například v uváděném Středočeském kraji už od té naší praxe upustili. ;)
Tak ta praxe v SčK a Praze je skutečně mírně odlišná. Tam se nejdřív k zájemcům vyjádří čistě deklarativně krajské předsednictvo a pak je konstitutivně v případě souhlasného stanoviska krajského předsednictva příjme případně předsednictvo místní. Je to vlastně pouze formální rozdíl oproti naší praxi. Pointa je, že tak jako tak je nutný souhlas obou příslušných oblastních předsednictev.

Nota bene, pokud by prošel můj návrh, aby místo MS Kadaň vzniklo MS Chomutovsko, měli bychom celé území kraje pokryté místními sdruženími a mohli bychom obecně zavést praxi stejnou jako v SčK nebo Praze.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Vojtech.Pikal

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26141
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36865 poděkování
Dostal poděkování: 30024 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Nejdřív rychlá reakce zde;
Jana.Hladova píše: 05 bře 2019, 14:37
Vojtech.Pikal píše: 05 bře 2019, 12:36 Ještě bych se chtěl vyjádřit, jako člen RV, asi, k tématu přijímání členů MS.

MS (resp. PMS) mají pravomoc přijímat členy ze stanov. Pokud si to nějak omezí vlastními rozhodnutími, je to jejich věc.
PKS může tuto pravomoc omezit nebo převzít, jako nadřízený orgán v rámci dohledu - viz. (§ 6 (4) OŘ)
Jen si chci upřesnit. Znamená to, že nadřízený tým, v tomto případě PKS, přebírá toto právo podřízenému týmu až v případě, kdy nestačí pouhý dohled nad jeho uplatňováním. Nebo-li takové právo má podřízený tým (MS) dle organizačního řádu dané a pouze pokud při procesech přijímání nových členů nepostupuje v souladu s předpisy a nezohledňuje názor nadřízeného týmu (PKS) může mu být odňato. Chápu to správně?
Děkuji
Znamená to, že nadřízený tým, musí v rámci dohledu nejdříve vést řádně kontrolu (dohlížet plnění pravidel, předpisů, strategií) a případně ukládat úkoly k odstranění nedostatků a sjednocení fungování [tedy např. aby proces přijímání členů v jednotlivých MS probíhal obdobně](§ 6(2) OŘ). Pokud to nefunguje, může PKS jednotlivé rozhodnutí PMS změnit, nebo zrušit, nebo vedením (místního předsednictva samotného) nekoho pověřit (§ 6(3) OŘ). Pokud ani to nefunguje a dochází k problémům, může si činnost PMS (nebo její část) PKS vyhradit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Frantisek.Navrkal, Jana.Hladova, Hana.Vodrazkova, Frantisek.Kindl, Kamil.Pikal

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Jana.Hladova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 240
Registrován: 10 led 2018, 20:39
Profese: Ekolog energetického zařízení
Dal poděkování: 705 poděkování
Dostal poděkování: 581 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Jana.Hladova »

Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 15:59
Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 15:12
Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16 To jsem psal já, ale nejde o delegaci, nýbrž o dobrovolné neužívání pravomoci přijímat členy místních předsednictev. Kdykoli by tuto neformální dohodu mohlo kterékoli místní předsednictvo porušit. Vzhledem k tomu, že jde o neformální dohodu, protože na cokoli jiného by byla nutná změna stanov, neexistují nějaká delegační usnesení.
Snažil jsem se získat informaci o formě dohody i od bývalého předsedy MS Žatec - Kadaň Radka Holodňáka a z diskuse s ním jsem rozhodně nenabyl dojmu, že to ve své době bylo přijímáno kladně a dobrovolně.
Jestli si dobře vzpomínám, tak v příslušný moment už Radek nebyl ani v místním předsednictvu. A vůbec relevantní je dle mého hlavně vůle krajského fóra. Asi bychom se jako krajské fórum mohli na nějaké jasné praxi pro přijímání členů čistě deklarativně usnést.
Vladimir.Vlach píše: 05 bře 2019, 15:12
Frantisek.Navrkal píše: 05 bře 2019, 13:16
A není pravda, že podobná praxe jinde neexistuje. Jak třeba v Praze nebo Středočeském kraji funguje podobná praxe, kterou tu popsal Dalibor.
Nemám informace, jaká je (nebo historicky byla) praxe ve _všech_ krajích , jen vím o některých, kde je praxe aktuálně odlišná. Ale jak je vidět, tak například v uváděném Středočeském kraji už od té naší praxe upustili. ;)
Tak ta praxe v SčK a Praze je skutečně mírně odlišná. Tam se nejdřív k zájemcům vyjádří čistě deklarativně krajské předsednictvo a pak je konstitutivně v případě souhlasného stanoviska krajského předsednictva příjme případně předsednictvo místní. Je to vlastně pouze formální rozdíl oproti naší praxi. Pointa je, že tak jako tak je nutný souhlas obou příslušných oblastních předsednictev.

Nota bene, pokud by prošel můj návrh, aby místo MS Kadaň vzniklo MS Chomutovsko, měli bychom celé území kraje pokryté místními sdruženími a mohli bychom obecně zavést praxi stejnou jako v SčK nebo Praze.
Já to tedy vidím jinak. Dle výše vysvětleného se stalo, že si tuto pravomoc bezezbytku přisvojilo PKS bez jakékoliv džentlmenské nebo jiné dohody. Nebo-li, nebylo umožněno toto právo apriory místním sdružením, která se prostě musela podřídit vůli předsednictva. Neznám historii této praxe v ÚK, ale dle toho co píšeš se tak nestalo poroto, že by se vyskytly problémy nebo porušení předpisů místními skupinami. Pak by tato reakce a převzetí této pravomoce na PKS bylo jistě pochopitelné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Hladova za příspěvky (celkem 4):
Adam.Komenda, Miloslava.Karfilatova, Jan.Kunc, Frantisek.Kindl

Předseda MS Kadaň, člen několika expertních týmů (Energetika, ŽP)
"Nejmocnější je ten člověk, který vládne sám sobě"

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Administrativní odbor
Příspěvky: 26141
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: politik, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 36865 poděkování
Dostal poděkování: 30024 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Vojtech.Pikal »

Tak, a další;
Oznámení moderátora:
1) Registruji tento hlas PROTI návrhu termínu hlasování Lukáše Blažeje.
2) Registruji podporu skupiny členů pro návrh Františka Navrkala. S návrhy se tedy musíme vyrovnat hlasováním.
3) Registruji návrh Jana Kunce na další termín.
(Všechny návrhy mají věřím podporu alespoň skupiny členů.)
4) Zahájil jsem hlasování o termínu rozhodujícího hlasování. Hlasujte prosím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Navrkal, Lukas.Blazej

Profil, Vedoucí AO; KaS, ZO; vedoucí MRT Demokracie v rezignaci
„Nakonec vám budou vládnout ti nejneschopnější z vás. To je trestem za neochotu podílet se na politice.“*
Podporuji myšlenky.

Uživatelský avatar
Frantisek.Navrkal
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4764
Registrován: 11 kvě 2012, 23:42
Profese: datový inženýr
Dal poděkování: 9909 poděkování
Dostal poděkování: 5722 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od Frantisek.Navrkal »

Jana.Hladova píše: 05 bře 2019, 17:19 Já to tedy vidím jinak. Dle výše vysvětleného se stalo, že si tuto pravomoc bezezbytku přisvojilo PKS bez jakékoliv džentlmenské nebo jiné dohody. Nebo-li, nebylo umožněno toto právo apriory místním sdružením, která se prostě musela podřídit vůli předsednictva.
Vidět to tak můžeš, ale není to pravda. Žádnou pravomoc si krajské předsednictvo nepřisvojilo, to jen své pravomoci přijímat zájemce o členství do strany místní sdružení dobrovolně nevyužívala a do místních sdružení přijímala pouze členy strany, které do strany předtím přijalo krajské předsednictvo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Frantisek.Navrkal za příspěvek:
Tomas.Pastircak

Flamewar does not determine who is right - only who is left.
Moje (bývalé) poslancování: poslanecký report, stránka na Facebooku, Twitter profil, podcast Na vrkanou

Uživatelský avatar
David.Wagner
Republikový výbor
Příspěvky: 2175
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: vykonavatel vůle
Dal poděkování: 933 poděkování
Dostal poděkování: 7308 poděkování

Re: KF ÚsK 5/2019 Odvolání krajského předsednictva

Příspěvek od David.Wagner »

Já bych se stále rád doptal @Jan.Kunc na své otázky v viewtopic.php?p=609968#p609968. Myslím, že když už vyvolám tohle, tak je mít čas argumentovat to elementární slušnost: a pokud na to nemám čas, tak nevyvolávám peklo, protože hodně lidí to teď řešit musí.

Když by odpověděla taky @Jana.Hladova, bude to krásný.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 2):
Jakub.Pribyl, Vaclav.Zidek

Podporuji myšlenky.

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Ústecký kraj“