Otázka ohledně zaměstnání manželky

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Pardubicky kraj

Andrea.Linhartova
Krajské předsednictvo
Profese: odborná referentka
Dal poděkování: 50 poděkování
Dostal poděkování: 32 poděkování

Otázka ohledně zaměstnání manželky

Příspěvek od Andrea.Linhartova » 01 bře 2019, 21:51

Jedná se mi o věc, kterou považuji za nutnou probrat zde.
Hypoteticky - fyzická osoba - OSVČ chce zaměstnat svoji ženu na DPP. Na Pardubicku řešíme konkrétní případ, ale nechci jej tu zatím detailně rozebírat. Uvádím to zde, kdyby k podobným nápadům docházelo i jinde. Snad bude stačit trochu zakonných informací. Vznik jakéhokoliv pracovněprávního vztahu mezi manželi a registrovanými partnery, tedy pracovních poměrů a vztahů zakládaných dohodami o pracích konaných mimo pracovní poměr (tj. dohodou o provedení práce a dohodou o pracovní činnosti), zákoník práce v § 318 výslovně zakazuje.
Prosím o zvážení podaného návrhu, kvůli kterému je zde tato informace.
Udělat věc, které se bojíme, je první krok k úspěchu. — Mahátma Gándhí

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1722 poděkování
Dostal poděkování: 1566 poděkování

Re: Otázka ohledně zaměstnání manželky

Příspěvek od Maria.Vasickova » 02 bře 2019, 07:54

Manželé přece mohou pracovat společně. Pokud má manžel OSVČ, pak manželka je spolupracující osoba a při zpracování daní to má vliv. Platí za ni zdr. a soc. Není důvod aby manžel manželku zaměstnával na jakýkoliv prac. poměr... ?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Profese: programátor
Dal poděkování: 1028 poděkování
Dostal poděkování: 1436 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 02 bře 2019, 08:27

Maria.Vasickova píše:
02 bře 2019, 07:54
Manželé přece mohou pracovat společně. Pokud má manžel OSVČ, pak manželka je spolupracující osoba a při zpracování daní to má vliv. Platí za ni zdr. a soc. Není důvod aby manžel manželku zaměstnával na jakýkoliv prac. poměr... ?
to zavisi na druhu prace. pokud manzelku nachytaji v manzelove hospode jak toci pivo - ten v klidu muze obvineny ze zamestnavani nacerno. v nasem konkretnim chrudimskem pripade, si myslim, neni duvod to osetrovat smluvne. koho zajima ze polovinu administrativy dela manzelka?
two beers or not two beers?

Daniel.Lebduska
Krajské předsednictvo
Profese: Marketing Manager
Dal poděkování: 58 poděkování
Dostal poděkování: 115 poděkování

Příspěvek od Daniel.Lebduska » 02 bře 2019, 12:12

Tak já k tomu mám takový rozporuplný názor.

Chápu Andrejův názor a tak na 40% s k němu kloním. Na zbylých 60% nejsem úplně OK s tím pojmem "manželka=asistentka" a to ze dvou důvodů.

1) Kritizujeme např. Jermanovou z ANO, že její manžel používá služební auto k soukr. účelům. A potom si začneme zaměstnávat rodinné příslušníky. Chápu, že budete namítat, že to je něco jiného, ale není - ten princip tam je stejný. Prostě tímhle bychom napodobovali to, co kritizujeme a s tím bych teda měl velký problém.
2) Koordinátor je sice zaměstnancem PO, ale pokud se tím někdo chce ohánět, že na něj PKS nemá žádnou páku, tak se plete. Máme dost velkou. V tomto konkrétním případě například můžeme začít jednat s vedoucí PO o tom, že Pavlův přístup není takový jak si ho představujeme, nemůže se (zcela logicky) věnovat té práci na plný úvazek (ačkoliv je za něj placený) atp., a že chceme kvůli tomu udělat nové výběrové řízení (do kterého se samosebou může znovu přihlásit, aby svou pozici obhájil).

Proto bych nyní navrhoval jednoduchý postup:

Úprava smlouvy s Pavlem na 1/2 úvazku (ruku na srdce - i to je dost) a na tu druhou polovinu vyhlásil výběrko, do kterého se může přihlásit (i) Nikča. Poté dojde k jasně danému rozdělení agendy a pak jsem s tím naprosto v pohodě.

@Pavel.Stepanek neber to jako nezřízenou kritiku - myslím si, že tu práci děláš dobře, ale nemáš na ni čas (logicky) - zamysli se tedy, zda by nestálo za to snížit úvazek a čát předat někomu jinému (třeba i Nikče). Byl jsem ve stejné situaci v roce 2017 (práce na full-time+KoKS) a mohlo mi z toho jebnout - nakonec se mi moc ulevilo, že jsi to po mě vzal.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Daniel.Lebduska za příspěvky (celkem 2):
Ondrej.Karas, Filip.Varecha
V naléhavých případech mne zastihnete na: +420 775 544 666

Andrea.Linhartova
Krajské předsednictvo

Příspěvek od Andrea.Linhartova » 02 bře 2019, 12:19

Maria.Vasickova píše:
Manželka může být jako osoba spolupracující na jednom živnosťáku, ale tady je situace trochu jiná a šlo o DPP.

Andrea.Linhartova
Krajské předsednictvo

Příspěvek od Andrea.Linhartova » 02 bře 2019, 12:28

Daniel.Lebduska píše:
02 bře 2019, 12:12
Tak já k tomu mám takový rozporuplný názor.

Chápu Andrejův názor a tak na 40% s k němu kloním. Na zbylých 60% nejsem úplně OK s tím pojmem "manželka=asistentka" a to ze dvou důvodů.

1) Kritizujeme např. Jermanovou z ANO, že její manžel používá služební auto k soukr. účelům. A potom si začneme zaměstnávat rodinné příslušníky. Chápu, že budete namítat, že to je něco jiného, ale není - ten princip tam je stejný. Prostě tímhle bychom napodobovali to, co kritizujeme a s tím bych teda měl velký problém.
2) Koordinátor je sice zaměstnancem PO, ale pokud se tím někdo chce ohánět, že na něj PKS nemá žádnou páku, tak se plete. Máme dost velkou. V tomto konkrétním případě například můžeme začít jednat s vedoucí PO o tom, že Pavlův přístup není takový jak si ho představujeme, nemůže se (zcela logicky) věnovat té práci na plný úvazek (ačkoliv je za něj placený) atp., a že chceme kvůli tomu udělat nové výběrové řízení (do kterého se samosebou může znovu přihlásit, aby svou pozici obhájil).

Proto bych nyní navrhoval jednoduchý postup:

Úprava smlouvy s Pavlem na 1/2 úvazku (ruku na srdce - i to je dost) a na tu druhou polovinu vyhlásil výběrko, do kterého se může přihlásit (i) Nikča. Poté dojde k jasně danému rozdělení agendy a pak jsem s tím naprosto v pohodě.

@Pavel.Stepanek neber to jako nezřízenou kritiku - myslím si, že tu práci děláš dobře, ale nemáš na ni čas (logicky) - zamysli se tedy, zda by nestálo za to snížit úvazek a čát předat někomu jinému (třeba i Nikče). Byl jsem ve stejné situaci v roce 2017 (práce na full-time+KoKS) a mohlo mi z toho jebnout - nakonec se mi moc ulevilo, že jsi to po mě vzal.
Dane, díky za shrnutí. Přesně to jsem včera navrhovala, aby šli na 1/2 úvazek.
Jen mi přišlo to probrat v klidu a s ohledem na všechny okolnosti.

Pavel.Stepanek
Koordinátor krajského sdružení
Profese: živnostník
Dal poděkování: 494 poděkování
Dostal poděkování: 559 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pavel.Stepanek » 02 bře 2019, 12:31

Newsletter - 1x měsíčně, noví členové - 0-3x měsíčně, práce s naloděním - checking 1x týdně. To není půl úvazku. Nesouhlasím s dělením úvazku a nemyslím, že je to potřeba. Chci jen vypomoc po čas voleb, kterou si nakonec zajistím dobrovolníky.
Pořád mi přijde, že tu michate 2 věci dohromady. Je rozdíl zaměstnat rodinného příslušníka z veřejných peněz a z vlastních peněz.
Doposud jsem nezaznamenal žádné (natož konkrétní) připomínky či výtky k mé práci. Bývá zvykem před rozvázáním poměru na případné nedostatky oficiálně upozornit.
Koordinátor krajského sdružení Pardubického kraje, vedoucí krajského mediálního odboru, asistent poslance
pavel.stepanek@pirati.cz
telefon: 770113647
„Kdo v demokracii spí, probudí se v diktatuře." – Johann Wolfgang von Goethe

Zdenek.Kubala
Zástupce vedoucího odboru
Profese: Linux Architect, QA Engineer, UNIX Admin
Dostal poděkování: 329 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Zdenek.Kubala » 02 bře 2019, 13:07

Pro uplnost a zadost PKS kopiruji muj nazor na oznameni zamestnani manzelky na DPP z vnitrokrajske diskuze.
zkubala 1.3.2019 21:18 píše: 1) Vyberove rizeni bylo na pozici koordinatora kraje, ktery bude vykonavat za urcitych podminek cinnost. Vytvorenim pozice asistentky menis podminky pozice na kterou si byl vybran - outsourcujes svou praci - za kterou beres odmenu, protoze nestihas(chapu-li to spravne), coz se da pochopit, mas-li 40h u Piratu a 20-30h na meste. Zde by bylo vhodne prehodnotit stavajici situaci a napr. zkratit uvazek a vyhlasit nove vyberove rizeni na zbyvajici cast uvazku. Take by me zajimalo by me, co Ti na to tento krok reklo PKS (ktere koordinatora vybira a ukoluje) - jaky je jejich nazor.

2) Zamestnavani rodinnych prislusnikum je prinejmensich nevhodne a Pirati proti tomu vystupuji. A medialne to muze Piratum uskodit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Zdenek.Kubala za příspěvek:
Andrej.Ramaseuski
Muj podpis? Ten "ve spravny cas" kazdy pozna. :)
UNIX - Where is a shell, there is a way.
---
soucasti technickeho odboru

Filip.Varecha
Krajské předsednictvo
Profese: dev lead & agile evangelist
Dal poděkování: 129 poděkování
Dostal poděkování: 141 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Filip.Varecha » 02 bře 2019, 18:13

Zcela se ztotožňuji s názorem Dana Lebdušky.

Jinak: neměl bych problém pokud byste se domluvili, že ti prostě Nikča čas od času pomůže. Naprosto v pohodě a není to nutný vůbec řešit. Jenže mi tam nesedí moment, kdy ty ji chceš za tuhle pomoc platit a dělat na to DPP. To zní jak kdyby byl ten úhrn práce větší než právě náhodná výpomoc sem tam. Potom je skutečně na místě to udělat oficiální... a tehdy za mě jediná možnost to pojmout formou výběrového řízení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Varecha za příspěvek:
Ondrej.Karas

Maria.Vasickova
Místní předsednictvo
Profese: terapeut energetické psychologie
Dal poděkování: 1722 poděkování
Dostal poděkování: 1566 poděkování

Příspěvek od Maria.Vasickova » 04 bře 2019, 00:04

Andrea.Linhartova píše:
02 bře 2019, 12:19
Maria.Vasickova píše:
Manželka může být jako osoba spolupracující na jednom živnosťáku, ale tady je situace trochu jiná a šlo o DPP.
Se omlouvám, ale nijak mi z úvodního příspěvku nevyplynul vztah koordinátor versus krajské předsednictvo, a že jde o zcela jiný vztah, který nelze navlékat na manželství ;)
Vztah "strana a koordinátoři" je pro mne dost těžce stravitelná. Buďto jsem zaměstnancem strany a vzdám se členství, a nebo jsem členkou a nebudu dělat koordinátorku. Je to věc osobního přístupu, pokud to přímo neřeší strana, tak je to věc etiky. Ale možná jsem něco nepochopila. Jde to pojmenovat?
Nebo jinak, nelze přirovnávat koordinátora strany k pozici manželky. To jsou prostě dvě zcela odlišné věci. PKS má jistě možnost v případě nespokojenosti s výkonem koordinátora ve spolupráci s PO najít řešení (1) domluvit stávajícímu zaměstnanci a nebo 2) ukončení smlouvy a nahrazení jiným koordinátorem.) Krom toho, každý koordinátor má stanovenou náplň práce od PO nebo PKS. Aspoň jsem ta výběrová řízení tak pochopila. Pokud koordinátorovi někdo z členů dobrovolně pomáhá je vyrovnání pohledávek v rámci jejich vztahu. Z příspěvků mi vyplynulo, že koordinátor si nárokuje odměnu pro svou manželku, jako asistentku. Z mého pohledu zcela nepřípustné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 2):
Andrej.Ramaseuski, Andrea.Linhartova
Předsednictvo MS Slovácko

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Pardubický kraj“