Soudní spor?

Moderátoři: Komunální zastupitelé, Krajští zastupitelé, Zastupitele - HMP

Uživatelský avatar
Jiri.Pek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 334
Registrován: 15 čer 2018, 10:40
Profese: Předseda výboru pro zadávání VZ
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Soudní spor?

Příspěvek od Jiri.Pek »

Ahojte,

mám dotaz, jak nejlépe vyřešit následující případ.

Krajský úřad nařídil obci poskytnout informace, protože jednala protiústavně. Obec přesto nic neposkytla. Nabízí se možnost to dát ke krajskému soudu a vydat tiskové prohlášení do novin a medializovat. Otázka je, jestli se mám zastupovat sám nebo zkusit kontaktovat nějakou neziskovku, jako je například oziveni.cz či transparency international. Podle mě to bude mít přes neziskovky větší váhu v případné medializaci a v případném zasahování do sporu. Nevýhoda, že budou chtít nějakou nějakou finanční odměnu. Máte ještě nějaký nápad nebo poznámku. Víc hlav víc ví ;)

Jiří Pek :idea:
Předseda výboru pro zadávání veřejných zakázek PK
jiri.pek@pirati.cz
tel: 735 890 661

Uživatelský avatar
Roman.Sedlacek
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 54
Registrován: 06 čer 2017, 21:13
Profese: grafik
Bydliště: Plzeň
Dal poděkování: 249 poděkování
Dostal poděkování: 120 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Soudní spor?

Příspěvek od Roman.Sedlacek »

Já bych se zeptal Franka, Frank ví. www.frankbold.org
Uživatelský avatar
Pavel.Bosak
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 210
Registrován: 08 bře 2018, 10:30
Profese: grafik
Dal poděkování: 166 poděkování
Dostal poděkování: 569 poděkování

Re: Soudní spor?

Příspěvek od Pavel.Bosak »

Jirko, tohle je podle mě otázka tzv. aktivní legitimace. Obecní úřad neuposlechl nařízení správního orgánu (KÚ), takže oni by o tom měli být uvědomění a mají povinnost se domáhat se nápravy. Pouze když nebudou konat, máš i ty aktivní legitimaci podle §79 zákona č. 150/2002 Sb. domáhat se soudně na správním orgánu (KÚ) aby konal. Otázkou je, zda to, co jsi obdržel od KÚ, bylo závazné rozhodnutí. V takovém případě bych informoval úřad, že v dané lhůtě povinný subjekt (OÚ) neuposlechl a zárověň bych zahrnul i žádost o informaci, zda KÚ podnikl kroky k zajištění nápravy.
Rubinecka
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 38
Registrován: 28 led 2019, 22:23
Profese: učitelka
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Soudní spor?

Příspěvek od Rubinecka »

Někdy se stává, že obce tvrdí, že se na ně nevztahuje povinnost poskytovat informace podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím. Podle § 2 odst. 1 tohoto zákona mají povinnost poskytovat informace všechny státní orgány, územní samosprávné celky (tedy obce a kraje) a jejich orgány a veřejné instituce.

Na obce i kraje se vztahují všechny povinnosti podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Musí poskytovat všechny informace, které mají k dispozici, předem zveřejňovat stanovené informace, dodržovat zákonné lhůty (kupř. obecnou lhůtu 15 dnů od obdržení žádosti pro poskytnutí informace) nebo odmítat poskytnutí informací jen ze zákonem dovolených důvodů.

Typicky se stává, že obce odmítají poskytovat např. kopie ze zápisů rady obce s tím, že sama jednání rady jsou neveřejná, a proto je také zápis neveřejnou listinou. Nejvyšší správní soud však potvrdil, že žádost o poskytnutí kopií těchto zápisů je jednoznačně žádostí o poskytnutí informací v nich obsažených a že taková žádost je v souladu se zákonem o svobodném přístupu k informacím.

Občané obce nebo vlastníci nemovitostí na území obce navíc mají ještě výraznější přístup k informacím z jednání orgánů a ze života obce. Mají totiž možnost nahlížet přímo do usnesení rady obce (samozřejmě do úplných originálů). Nejvyšší správní soudu totiž konstatoval, že je třeba odlišit právo na takový přímý přístup k informacím, včetně všech údajů, které jsou jinak zákonem o svobodném přístupu k informacím nebo třeba zákonem č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, chráněny, a právo na informace, které přísluší všem (podrobně rozsudek NSS ze dne 25. srpna 2005, č.j. 6 As 40/2004-62).

Takže doporučuji se podívat a přečíst si tento rozsudek, a tím také argumentovat zpět ke KÚ.

S pozdravem
Rubáková Věra
Uživatelský avatar
Jiri.Pek
Krajský zastupitel
Příspěvky: 334
Registrován: 15 čer 2018, 10:40
Profese: Předseda výboru pro zadávání VZ
Dal poděkování: 483 poděkování
Dostal poděkování: 484 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Soudní spor?

Příspěvek od Jiri.Pek »

Díky za informace. Já jsem se rozhodl, že si půjdu na rozhodnutí vyznačit právní moc a pak zajdu rovnou na exekutorský úřad a požádám je o uplatnění donucovacích pokut.

Jiří Pek :idea:
Předseda výboru pro zadávání veřejných zakázek PK
jiri.pek@pirati.cz
tel: 735 890 661

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Vejprnice“