Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Moderátoři: PKS Praha, PMS Praha 6

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 231
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 449 poděkování
Dostal poděkování: 331 poděkování

Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 27 úno 2019, 19:54

Omlouvám se, že zapleveluji s možná pro někoho banálním tématem, ale ono už proniklo do celostátních médií a prostě mě zajímá, jaký je názor jednak členů MS Prahy 6 a jednak i celého Pirátského fóra, protože vnímám přesah tématu celorepublikově.
Na Praze 6 se vysoutěžila velká (6m do výšky) a relativně mohutná nová socha Marie Terezie, která má stát u v parku Marie Terezie u Prašného mostu. Soutěž proběhla evidentně v pořádku, na základě hodnocení odborné poroty byla vybrána vítězná varianta.

Ozvali se nám všem zastupitelům MČ Prahy 6 organizátoři petice, kteří sochu velmi důrazně odmítají.

Podrobnosti např. zde:
https://www.echo24.cz/a/SyRSF/chceme-mo ... na-praze-6

A zde:
https://zpravy.aktualne.cz/domaci/nesta ... f6b220ee8/

A další média.

:idea: Základní fakta jsou 3:
1) Nikomu asi nevadí soutěž, prostě nějaká varianta vyhrála, ač se někomu nelíbí, někomu ano, jsme dalece od toho, zpochybňovat veřejné soutěže.
2) IMHO Hlavní problém toho humbuku je právě v osobě Marie Terezie, jestli se jí mají (a obecně Habsburkům) stavět nové sochy. Zastánci připomínají otázku kontinuity národa, velké zásluhy Marie Terezie pro České země, školství atd. Druzí zas argumentují útlakem Habsburků apod.
3) Velký resp. asi největší, jak vnímám názory, problém je, že přes ulici, resp. přes podchod má na asi méně důstojném místě malý pomník Václav Morávek, který byl byl jedním ze skupiny tzv. Tří králů, kteří vzešli z odbojové organizace Obrana národa. Byli pilířem odboje a symbolem a právě na tomto místě generál Morávek zahynul při přestřelce s gestapem 1942. Petentům připadá nedůstojné, že by Marie Terezie měla mít na víceméně stejném místě větší, nový pomník, a naopak..
Podrobnosti o pomníku generála Morávka např. zde.:
https://www.irozhlas.cz/veda-technologi ... _akottova2


Týká se nás to všech zastupitelů Prahy 6 (za Piráty 9), jsme adresáti petice. Zatím se názory u nás různí. Vzhledem k celospolečenskému přesahu mě zajímá ten váš.

Díky moc
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, Antonin.Stogr, Michael.xChaos.Polak
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Asistent poslankyně Lenky Kozlové
tel: 606 914 916

Uživatelský avatar
Georgia.Hejduk
Příspěvky: 167
Registrován: 25 čer 2017, 17:02
Profese: studentka, CEO, analytička
Bydliště: Praha 6
Dal poděkování: 220 poděkování
Dostal poděkování: 405 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Georgia.Hejduk » 27 úno 2019, 21:45

Upřímně když tu máme pomník Koněva, nevidím velký problém v Marii Terezii
Tito uživatelé poděkovali autorovi Georgia.Hejduk za příspěvky (celkem 2):
Michal.Zachar, Jan.Novak
Říkejte mi Jiřko
19 Let - Mluvčí a mediální spojka Prahy 6, Členka Resortního týmu pro lidská práva, Vedoucí LGBTQ+ skupiny
Členka KS Praha a MS Praha 6 České pirátské strany

Vedu: Zastavme šikanu z. s., Duhové pirátstvo
Píši: Jak se stávám ženou, Studenské listy
Dozoruji: Středoškolský sněm hl. m. Prahy, z.s.
Specializace: lidská práva, LGBT tématika, sociální sítě, neziskový sektor

Uživatelský avatar
David.Wagner
Vedoucí zahraničního odboru
Příspěvky: 746
Registrován: 06 lis 2017, 23:35
Profese: Medituji o liniovém řazení
Dal poděkování: 434 poděkování
Dostal poděkování: 2775 poděkování

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od David.Wagner » 28 úno 2019, 00:42

Já vidím naprosto v pořádku postavit novou sochu Marie Terezie. Obzvlášť, když na ní dáte cedulku že nechala vyhnat Židy z českých zemí a ve stejnou chvíli se imho poprvé pokusila nějak systematicky integrovat Romy tak supr, to pak není co zpochybňovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvek:
Jan.Novak

Uživatelský avatar
Michal.Zachar
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 112
Registrován: 27 říj 2017, 10:24
Profese: lektor soft skills
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 373 poděkování
Dostal poděkování: 209 poděkování
Kontaktovat uživatele:

NAVONĚNÁ BÍDA: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Michal.Zachar » 28 úno 2019, 10:53

:o Je dost těžké zaujmout stanovisko, když se vše odehrává neveřejně. Nikdo o přejmenování parku moc nevěděl. Nikdo se nedozvěděl ani o tom, co tam bude za další monument. Socha není marná věc. Oživí a přitáhne do prostoru určitou informaci, která s ním potom půjde. To je otázkou soch. Být připomínkou.

Otázkou tedy není z mého pohledu ani to jestli je Marie Terezie přínosem z historického hlediska či nikoliv. Ale to, jak souzní se současnou situací u nás. Hospodářství země je mírně řečeno jako po válce. Budujeme montovny, které potřebují dělníky a maximálně středně proškolené kádry. Stejně jako se tehdy na území říše budovaly a provozovaly manufaktury. Je zajímavé, že Čechy již tehdy pracovaly na tom stejném principu jako dneska. Východní Čechy - od Hradce až po Náchodsko a stejně tak Slezsko byly manufakturou pro výrobu látek. To byl mimo jiné i důvod, proč tolik usilovala o Slezsko. Bala tam vysoce rozvinutá manufakturní výroba a chudý lid, který pracoval. Látky jejichž zpracování bylo ovšem prováděno už jinde. Finalizace produktu se tomu říká dneska. A ta probíhala v Rakousku, Uhersku, v Itálii, v Německu, prostě jinde v Evropě. Uměle udržovaný stav výroby, díky kterému Marie velmi promyšleně držela ve vzájemné závislosti jednotlivé země své koruny. A žádná z nich se díky tomu nebyla schopná samostatně uživit a díky tomu se i odtrhnout.

8-) Tehdy to byla mocenská hra. V čem je to však jiné dneska? Co vysílá radnice jako vzkaz lidem na Praze 6? Postaví pomník vladařce, která má své zásluhy, ale která hlavně vládne "pevnou rukou" = mantrou Václava Klause ml. a dalších konzervativních politiků z ODS a TOP09? Pomník absolutní moci. To je z hlediska zástupců veřejnosti trochu na hlavičku, ne? Zástupci jsou voleni a to na určité období. Proč se staví pomník těm, kteří byli na vrcholu a nepostaví se tam pomník těm, kteří zasloužili o to, že se o ní a jejich mocenských hrách mluví dneska? Lidem. Proč se tam na místě parku Marie Terezie nepostaví pomník těm, kteří nesli na svých ramenou váhu monarchie? Pomník chudé tkadleny, která se upracovala k smrti, aby uživila sebe a rodinu by asi nepřitáhl tolik jako uhlazená figurka z šachovnice. Proč neudělat obojí? Panovnici ruku v ruce s tkadlenou? No protože to by neodpovídalo mocenským ambicím současného vedení radnice.

:!: Ta se totiž pokouší využívat, netroufnu si říci zneužívat tzv. Veblenova efektu. „Držení majetku přináší slávu; je to individuální odlišení,“ napsal kdysi ve své knize Teorie zahálčivé třídy (The Theory of the Leisure Class) zakladatel amerického institucionalismu Thorstein Veblen. A právě Veblenův efekt pak odkazuje na paradoxní tržní stav, kdy poptávané množství určitého produktu roste přímo úměrně s jeho cenou, a poptávková funkce je tak nikoliv klesající, ale rostoucí. Jinými slovy, čím je zboží dražší, tím více ho lidé chtějí nakupovat. A současná radnice se snaží udržet pohled na Prahu 6 jako na luxusní, ne-li nejluxusnější čtvrť z celé Prahy. Logicky tím pomáhá těm, kteří tu mají zájem hlavně stavět. Byty. Protože pokud je stavíte ve čtvrti, která se společensky pyšní tím, že je nejkrásnější a nejbohatší, tak i jen díky těmto dvěma přívlastkům, cena pozemků, bytů, nájmů atp. prostě poroste.

:?: Řeknete si, že to je přeci v pořádku, že to není nic proti ničemu. Ne není. Většina obyvatel Prahy 6 není bohatá. Není to ani ta tzv. střední třída. Většina obyvatel tak potom díky tomuto sošnému pozlátkování může utrpět škodu díky mechanismum lidské mysli, které si většina z nás ani neuvědomuje.

:idea: Stejně jako ve zvířecí říši, kde najdeme jelena s největšími parohy či páva z nejkrásnějším peřím, řada lidí po světě chodí s luxusními kabelkami, jezdí „vytuněnými“ automobily a ukazuje své drahé hodinky. Jinými slovy, lidé takzvaně signalizují svůj třídní status. Taková signalizace vysokých příjmů a bohatství ovšem přirozeně něco stojí. A pokud ve skutečnosti vaše příjmy či bohatství nejsou tak vysoké, tak potom to, jak se snažíte působit vnějšímu okolí = bydlím přeci na Praze 6; může to mít velmi neblahé důsledky pro váš domácí rozpočet. A i relativně chudší lidé vydávají pak na onu okázalou spotřebu vyšší procento svých příjmů než relativně bohatší lidé. Zajímavé je bohužel pro většinu to zjištění, že s tím, jak v dané lokalitě následně rostou příjmy, ti bohatší mají tendenci redukovat své výdaje na okázalou spotřebu, zatímco chudší lidé je naopak zvyšují. Aby neztratily svůj, tak pracně získaný status.

:arrow: A budování takové „iluze bohatství“, které samo o sobě ostatně není nejlevnější, se pak může pro tyto slabé domácnosti snadno stát zdrojem finančních problémů. A to není jen problém Prahy 6, ale celospolečenská záležitost celé země. Lidé totiž vynakládají prostředky na signalizaci svého společenského statusu tehdy, pokud si potřebují „léčit své psychické rány“. A těch máme po komunismu hodně.

:| Jediné, co může naopak snižovat výdaje na okázalou spotřebu, to je vzdělání. Ideálně univerzitní. Takže i s úctou k Mariině školské reformě, zkusme třeba postavit pomník těm, kteří i v době Marie Terezie vzdělávali a vyučovali.

:geek: Jednu z klíčových kapitol ve vzdělávání v českých zemích sehrála pražská normální škola. Byla otevřena 15. listopadu 1775 a u jejího zrodu stál Ferdinand Kindermann, referent zemské školní komise pro nižší školy. Žáci v ní byli rozděleni do čtyř tříd: v první byli žáci ve věku 5-10 let a učili se základním předmětům, ve druhé byly děti 5-12leté, ve třetí 8-14leté a ve čtvrté žáci ve věku 9-15 let. V 1. - 3. třídě se učilo kolem 30 hodin týdně, ve 4. to bylo kolem 41 hod. a byla zde i obtížnější látka a více předmětů (latina, algebra, geometrie, podrobnější látka z dějepisu, zeměpisu a z němčiny). Zajímavé je, že na normální škole a na vícetřídních hlavních školách nebyl měřítkem pro zařazení žáka věk, ale nadání a prospěch. Talentovaní žáci mohli postupovat rychleji a získat za kratší dobu lepší vědomosti. A právě díky tomuto člověku dneska mluvíme i my českým jazykem. Prosadil do školské reformy tzv. triviální školy, v nichž se vyučovalo v mateřské řeči žáků. Cožpak třeba toto není člověk z doby tereziánské monarchie, který by si nezasloužil takovýto pomník? Pomník vzdělání a otevřenosti vůči novým postupům. A nebo chceme jen další maskovaný ego památníček, který oslavuje vůdce?

:shock: Více o osobnosti Ferdinand Kindermanna zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Ferdinand_Kindermann
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Zachar za příspěvky (celkem 3):
Antonin.Stogr, Helena.Machovcova, Vaclav.Fortik
Michal Zdeněk Zachar
michal.zachar@pirati.cz / 727 835 825
Pirát :arrow: MS Praha 6
Člen MO Pirátů :arrow: vedoucí týmu odpovídačů
Místopředseda KS Praha :arrow: vedoucí MO KS Praha
:fet: Kdo chce, hledá způsob. Kdo nechce, hledá důvod.

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 231
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 449 poděkování
Dostal poděkování: 331 poděkování

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 28 úno 2019, 11:45

David.Wagner píše:
28 úno 2019, 00:42
Já vidím naprosto v pořádku postavit novou sochu Marie Terezie. Obzvlášť, když na ní dáte cedulku že nechala vyhnat Židy z českých zemí a ve stejnou chvíli se imho poprvé pokusila nějak systematicky integrovat Romy tak supr, to pak není co zpochybňovat.
No vidíš, díky, to si mi připomněl... a jen pro uvedení ostatních do kontextu jsem dávám další kontroverzní sochu Prahy 6, tedy maršála Koněva, kolem které je taky docela velké haló vždycky a kterou, jako prý kompromis, opatřili vysvětlujícími deskami...:

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/u-soc ... 1551350315

To haló je tak jednou do roka pravidelně, někdo to poleje barvou atp. Prostě některé sochy ve veřejném prostoru, a jak vidno přitahuje to Praha 6, emoce budí:

https://echo24.cz/a/Sexs2/vyroci-konce- ... vou-barvou
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Michal.Zachar
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Asistent poslankyně Lenky Kozlové
tel: 606 914 916

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 72
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: pěstounka na přechodnou dobu
Dal poděkování: 513 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Tereza.Hubackova » 28 úno 2019, 12:05

Já jsem proti soše - ani ne tak kvůli osobnosti M.-T., ale kvůli tomu, že si myslím, že pojmenování i ozdobení náměstí měla předcházet veřejná diskuse.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tereza.Hubackova za příspěvky (celkem 5):
Helena.Machovcova, Barbora.Hruzova, Michael.xChaos.Polak, Ondrej.Chrast, Michal.Zachar
Tereza Hubáčková
PMS Praha 6

Uživatelský avatar
Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Příspěvky: 3518
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2378 poděkování
Dostal poděkování: 5598 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 28 úno 2019, 14:22

Jako našly by se určité souvislosti... jako třeba že tuším nechala postavit ty hradby, pod kterými se park rozkládá, že. Ty samy o sobě jsou součástí památkové zóny UNESCO, apod. Takže nějak úplně ideologicky bych se proti tomu nevymezoval... ale 6m socha? v dnešní době? Máme to fakt zapotřebí? Chápu, že socha v podživotní velikosti by asi byla trapná, ale nestačila by prostě v životní? (nebo by se tím nevyvedlo dost peněz z rozpočtu městské části? :-)

Nebyly nakonec lepší ty normalizační abstrakce ze sedmdesátek a osmdesátek, které koneckonců už ani nebyly soc-realistické, ale jednoduše v řadě případů neznamenaly prostě nic? :-)

Jinak v zásadě souhlasím s názorem, že by tomu měla předcházet veřejná diskuze. Nevšiml jsem si, že by jakákoliv ze stran kandidujících do komunálních program měla v programu "postavíme v parku obří Sochu Marie Terezie". Ale samozřejmě, pořád ještě můžeme vyhrát volby příště my a věnovat jí Terezínu, nebo pevnosti Josefov, nebo tak něco :-) Každopádně kombinace Koněva a Marie Terezie je docela zvláštní, holt jsme taková zvláštní čtvrť. Přemýšlím, jaká dvojznačná osobnost by se k nám ještě vešla: určitě Franz Josef (Korunovační ulice směřující do Dejvic!), možná Gustav Husák (který v těsné blízkosti Prahy 6 přece prezidentoval hodně dlouho a s Koněvem by se snesl). Šestka je prostě kosmpolitní, jen tak dál :-)

Referenda o pojmenování parků a stavbách nových pomníků a soch by mi mimochodem přišla docela na místě... v podstatě ty názory můžou jít napříč stranami.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Chrast, Georgia.Hejduk, Michal.Zachar, Vaclav.Fortik
604 282398 | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak | člen MS Praha 6
zakládající člen | bývalý člen RV za CF | člen MS Praha 6 | neaktivní člen TO ! maloburžoazní centrista

Uživatelský avatar
Jiri.Hoskovec
Mediální odbor
Příspěvky: 337
Registrován: 15 bře 2017, 12:45
Profese: Forenzní specialista
Dal poděkování: 469 poděkování
Dostal poděkování: 807 poděkování

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Jiri.Hoskovec » 28 úno 2019, 22:22

Já bych na tohle téma opravdu nerad naskakoval. 156 lidí podepsalo petici, ze které je spíše než cokoliv racionálního zřejmé, že z nějakých důvodů nesnáší Marii Terezii. A podsouvají různá falešná dilemata. Realizace sochy prošla příslušným procesem a jsem proti tomu, házet do toho vidle na základě této petice.

Marie Terezie vybudovala hradby, které naší městskou část ohraničují, má tedy k šestce vztah. Byla to významná vládkyně se zásluhami o modernizaci státu, kodifikaci práva a zavedení školní docházky a gramotnosti obyvatelstva. Nevím, jestli se její zacházení s Romy a židy lišilo od intencí tehdejší doby, můžeme kdyžtak jako informaci doplnit, ale nepovažuji to za důvod být proti stavbě.

Co se týče blízkosti pomníku kapitána Morávka, vnímám tento spor jako falešné dilema. Pomník posledního padlého ze tří králů je v jiném, ač nedalekém parku, a nechápu, jak by tyto parky měly bát v rozporu. Park, kde má socha MT stát vznikl nově po vybudování Blanky a je její stavbou zcela oddělen.

Současná Praha 6 má mnoho problémů, vládnoucí garnitura předává za různých podmínek Pentě vše, co není přibité, a přijde mi kontraproduktivní věnovat se tomuto netématu. Se stavbou sochy nemám problém a nevidím důvod se proti ní stavět.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Hoskovec za příspěvky (celkem 5):
Ondrej.Chrast, Antonin.Stogr, Jana.Kabelova, Jan.Novak, Lenka.Kozlova
Zástupce vedoucího a hospodář mediálního odboru, zastupitel MČ Praha 6, jiri.hoskovec@pirati.cz

Marian_Kechlibar
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 66
Registrován: 29 led 2019, 09:39
Profese: Bloger, komentátor, jednomužné komando
Bydliště: Červená skála 331, Husinec-Řež
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Marian_Kechlibar » 01 bře 2019, 09:14

6 m mi přijde trochu mnoho, to už je malinko kult osobnosti.

Ale jinak bych byl pro to, aby se Marie Terezie nějak připomínala. Ty války o habsburské dědictví mohly také dopadnout jinak, třeba přivtělením celého českého království k Prusku, což by nejspíš znamenalo rychlejší poněmčování - stejně jako ve Slezsku, Lužici a Kladsku.

M.T. dokázala v nemožné situaci maximum a nebýt velkých nešťastných náhod (úmrtí ruské carevny přesně v okamžiku, kdy Berlín stál před kolapsem), vydobyla by nakonec zpátky i to Kladsko a Slezsko.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marian_Kechlibar za příspěvek:
Michal.Zachar

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 231
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 449 poděkování
Dostal poděkování: 331 poděkování

Re: Socha Marie Terezie v Praze 6 pro a proti

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 01 bře 2019, 09:31

Jiri.Hoskovec píše:
28 úno 2019, 22:22

Současná Praha 6 má mnoho problémů, vládnoucí garnitura předává za různých podmínek Pentě vše, co není přibité, a přijde mi kontraproduktivní věnovat se tomuto netématu. Se stavbou sochy nemám problém a nevidím důvod se proti ní stavět.
Jako máš recht, problémů je mnoho, tvé přirovnání je trefné :mrgreen: .
Přesto ale máme v programu, se kterými jsme šli do voleb na Praze 6 participaci, doslova:
Zpřístupníme jednání radničních komisí veřejnosti a začleníme veřejnost do diskuse a důležitých rozhodnutí o místech, kde žijí. Názory občanů budeme respektovat.
Prosazujeme tedy, aby se lidi zajímali o své okolí, učili se ho spoluvytvářet, tohle je vlastně takový modelový příklad, kdy participace neproběhla tam, kde proběhnout měla, něco se někde rozhodlo, a je to.
Ono obecně, veřejný prostor, resp. jeho vytváření, je jedna ze zásadních věci, kde lidé participovat mohou. A to ještě pomíjím ten samotný obsah, o který jde především, nelze prostě mávnout rukou, že máme řešit problémy důležité - i toto je důležité, protože MT spoluvytvářela tyto země i toto město, je součástí historie. Jde o to, jak sami sebe vnímáme a k čemu se hlásíme. Není to tedy úplně nepodstatné téma, IMHO...

Za diskuzi zde díky všem, je to zajímavé!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Vaclav.Fortik
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Asistent poslankyně Lenky Kozlové
tel: 606 914 916

Odpovědět

Zpět na „Praha 6“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů