NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym EZO

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Evropská unie, zahraničí, obrana. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Odpovědět
RomanRous
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 116
Registrován: 02 čer 2018, 20:11
Profese: IT
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování

NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od RomanRous »

Po poslední kauze s bezpečnostní hrozbou Huawei to celkem vře ;-)
Rád bych zahájil diskuzi na téma začlenění úřadů, které souvisejí s kybernetickou bezpečností do struktur Armády ČR. NBÚ / NUKIB, možnáí BIS ...

Kybernetický prostor je bojiště stejně jako Vzduch, Země a Voda (v blízké budoucnosi i vesmír). Dle mého názoru by tedy dávalo smysl, aby související státní organizace byly součástí armády. Tím by se i snížil politický tlak ...

PS: Nenašel jsem samostatné téma o obraně, proto dávám do tématu "Zahraničí".
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3077
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6427 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od Jan.Hora »

Myslím, že činnost NBÚ a BIS jde daleko za rámec činnosti armády, která má navíc vlastní rozvědku. Ostatně i NUKIB má širší gesci než jen to, co se dá považovat za gesci armády.

Rozhodně bych to nedělal jen proto, že kybernetické útoky jsou dnes součástí vojenské strategie většiny států. Jakožto téma vnitřní bezpečnosti státu mi to dává smysl pod vnitrem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Vit.Fux, Ondrej.Profant, Michael.Polak

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Michael.Polak
Zahraniční odbor
Příspěvky: 4106
Registrován: 21 dub 2009, 17:19
Profese: programátor, poskytovatel Internetu
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2897 poděkování
Dostal poděkování: 6677 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od Michael.Polak »

Určitě jsme ale strana, od které se čeká, že bude mít nějaký jasný názor na to, kde třeba končí kompetence NBÚ a začínají případné kompetence nějaké budoucí složky AČR pro vedení kybernetické války...

(já jen abych věděl, od koho mám očekávat, že mi jako providerovi zrekvíruje router, aby z něj v případě války mohl spustit nějaký státem koordinovaný DDoS :-) protože zatímco úkolem jedné složky je takovým věcem předcházet, tak jiná složka je může naopak chtít použít jako zbraň...)

@xChaos@f.cz | @xChaos@mastodon.pirati.cz | nyx.cz XCHAOS | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
zakládající člen | člen MS P6 | pozorovatel TO a KETů doprava/energetika | maloburžoazní centrista | zdání kompetence se vytváří absencí viditelné nekompetence

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3077
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4852 poděkování
Dostal poděkování: 6427 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od Jan.Hora »

A to zas jo - vymezit jasně pravomoce a odpovědnosti v nových tématech, jako je kyberbezpečnost (resp. nových pro státních správu), to by mi smysl dávalo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvek:
Vit.Fux

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Ivor.Kollar
Člen KS Praha
Příspěvky: 967
Registrován: 05 bře 2017, 11:57
Profese: IT konzultant
Dal poděkování: 2211 poděkování
Dostal poděkování: 2518 poděkování

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od Ivor.Kollar »

RomanRous píše: 25 úno 2019, 09:55 Po poslední kauze s bezpečnostní hrozbou Huawei to celkem vře ;-)
Rád bych zahájil diskuzi na téma začlenění úřadů, které souvisejí s kybernetickou bezpečností do struktur Armády ČR. NBÚ / NUKIB, možnáí BIS ...

Kybernetický prostor je bojiště stejně jako Vzduch, Země a Voda (v blízké budoucnosi i vesmír). Dle mého názoru by tedy dávalo smysl, aby související státní organizace byly součástí armády. Tím by se i snížil politický tlak ...

PS: Nenašel jsem samostatné téma o obraně, proto dávám do tématu "Zahraničí".
Ahoj,

mozem sa spytat ako si prisiel na napad zaclenit vsetko pod armadu? Inspiroval si sa nejakou inou krajinou, kde to takto funguje? Jednas na zaklade osobnych skusenosti, a mas pocit ze prave vojaci su v CR tou IT najkompetentnejsou organizaciou? Koho politicky tlak by sa znizil?

NBU svoje IT aktivity preniesol afaik prave na NUKIB, nie je mi uplne jasne co z neho by si zaclenil pod armadu. Zaclenit pod armadu civilnu kontrarozviedku je napad... kreativny, nebojim sa povedat ze mozno az svetovy unikat.

Inak k samotnemu napadu, u ACR je problem, ze tak nejak volne prechadza medzi utocnymi/obrannymi funkciami, v kontraste NUKIB ma pomerne striktne definovane obranne ciele. Myslim ze samotni vojaci sa k tomu vyjadrovali v style "kyberneticka obrana" vs. "kyberneticka bezpecnost", aj ked zmysluplnu definiciu tychto dvoch terminov sa mi dohladat nepodarilo. Z hlavy ma napada kopa dalsich problemov, napr. v NUKIBe su civilni zamestnanci, a neviem ako by v praxi prebehlo ich "konvertovanie" na vojakov.

Takze moj osobny nazor je na takto polozeny namet jednoznacne odmietavy, keby si ale odpovedal na otazky z uvodu, mozem sa ho pokusit prehodnotit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ivor.Kollar za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Profant, Vit.Fux, Janka.Michailidu, Marek.Necada
Jan.Lipavsky
Republikový výbor
Příspěvky: 1267
Registrován: 21 srp 2013, 13:33
Profese: Analytik
Dal poděkování: 1631 poděkování
Dostal poděkování: 2327 poděkování

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od Jan.Lipavsky »

Urcite tyto instituce maji zustat nezavisle. Nedava smysl, aby byly soucasti ACR.

Honza
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Lipavsky za příspěvek:
Ondrej.Profant
RomanRous
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 116
Registrován: 02 čer 2018, 20:11
Profese: IT
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 93 poděkování

Re: NUKIB / NBU: má být součástí Armády ČR?

Příspěvek od RomanRous »

Min.vnitra mi taky dává smysl. Obecně otázka rozpoznání vnitřního a vnějšího nepřítele je v 21.stol. dost komplikovaná. Globalizovaná je nejen ekonomika, ale i násilí (terorismus, mafie ... cyber zločinci). Rivalita a přesah pravomocí, myslím, způsobuje třeba v USA (CIA/FBI/NSA) dost problémů ...
Nezávislost mi smysl nedává. Vyměnit "nepohodlného" šéfa malého úřadu mi přijde pro politickou stranu s většinou v parlamentu až moc snadné a v důsledku nebezpečné.
Cyber security je o bezpečnosti. Věcně nejsou dnešní generálové (Policie nebo Armády) schopni KYBEZ uchopit, což vnímám jako bezpečnostní slabinu, nikoli cíl. Zločinci jsou už dnes schopni používat kybernetický prostor společně s normálním prostorem k "integrovaným" útokům. V koordinaci, komunikaci, financování jim pomáhá Internet, přes TOR navazují nové vztahy s hackery, hackeři následně prostřednictvím Internetu poskytují svoje "služby". Tato integrace se bude dále prohlubovat.
Odpovědět

Zpět na „Evropská unie, zahraničí, obrana“