PIVOS - zakládací listina Pirátského institutu pro vzdělávání a otevřenou společnost

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Dal poděkování: 1262 poděkování
Dostal poděkování: 1218 poděkování

Re: PIVOS - zakládací listina Pirátského institutu pro vzdělávání a otevřenou společnost

Příspěvek od Josef.Kadlecek » 14 úno 2019, 21:00

+1!
OFFTOPICAle ajaj, začínám tušit, že do PIVOSu mám dveře předem zavřené (přitom tak slibná zkratka!). HHO, Dalyn, MMS/CDS, urinoterapie, atd.
Voda na mlýn vzdělávání a otevřenosti dle skeptiků a zkamenělin :lol:
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2157 poděkování
Dostal poděkování: 17335 poděkování

Re: PIVOS - zakládací listina Pirátského institutu pro vzdělávání a otevřenou společnost

Příspěvek od Martin.Kucera » 14 úno 2019, 21:32

Ohledně obsazení správní rady - vzhledem k účelu a předmětu činnosti institutu by mi tam seděl víc člen RV (coby orgánu majícího v gesci ideové a programové dokumenty) než RP.
A v rámci nekumulace funkcí by to měl být člen RV - neposlanec.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Petr.Vileta, Jiri.Snizek, Antonino, Lukas.Hejduk, Vit.Jurasek, Dominika.Michailidu
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25103 poděkování
Dostal poděkování: 18249 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 15 úno 2019, 10:59

Ten orgán je vícečlený, takže bych ho obsazoval více způsoby. (1RP+2RV?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Petr.Vileta
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 úno 2019, 11:06

Z toho úvodního příspěvku jsem vyvodil, že chtěli jednu pozici pro RP a dvě výběrkem.
Ovšem ideové a programové věci jsou doménou RV, proto by mi přišlo vhodné, aby ten jeden nevýběrkový člověk byl z RV a ne z RP.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Ivan Sirko, Jan.Hora

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25103 poděkování
Dostal poděkování: 18249 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 15 úno 2019, 11:17

Jo, ale to je pro "nastartování", kdy je zároveň řečeno, že bude fungovat co nejvíce dobrovolnicky. Za základních 200 000,- to moc placená výběrová pozice nebude.
Očekával bych, že výběrovým řízením projde hlavně ředitel institutu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvek:
Jan.Hora
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4296 poděkování
Dostal poděkování: 1239 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 15 úno 2019, 11:46

Nějak mi není jasný účel PIVOSu: má být ideově užší nebo širší jak strana?
Resp. má se věnovat podmnožině toho co by ráda dělala strana (např. dlouhodobé cíle, vzdělávání, apod.) nebo se počítá s tím, že z něj vypadnou i věci, u kterých strana prohlásí "to je hezké, ale to zavádět nebudeme, minimálně ne teď, protože politika/mediální obraz/taktika/..."

Přijde mi to jako dost zásadní - budou Pivosáci omezováni tím, aby nedělali straně ostudu? Co když se někdo v PIVOSu rozhodne rozpracovat studii na téma "znárodníme (nuceně koupíme) vodárny"? Nebo legalizaci všech drog? Nebo něco jiného pirátsky extremistického? Chceme aby měla strana cenzorní mechanismy dovnitř PIVOSu?

Osobně by se mi líbila spíš verze "ideově širší než strana" s tím, že strana na některé Pivní nápady dá embargo, že se (teď) do programových materiálů zapracovávat nebudou. Z čehož vyplývá, že bych to pod RP moc nestrkal, ale nechal bych to pod RV.
Varianta "užší než strana" mi přijde, že by skončila se stínovými odbory/KET, které by se věnovaly dlouhodobějším koncepcím, ale kromě vlastního rozpočtu, by to nejspíš nepřineslo nic nového, jen by to reorganizovalo odbory a KET. (Což je konzervativní leč validní přístup)

Nicméně čistě prakticky by se hodilo mít seznam toho co by se ze strany vydělilo ať přemýšlíme nad konkrétnějšími obrysy. Například mě napadá, že pirátská putovní univerzita je ideální adept na oddělení a částečnou autonomii. Máte další nápady?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 6):
David.Wagner, Vojtech.Pikal, Antonino, Petr.Vileta, YjM, Ales.Jakl

David.Wagner
Místní předsednictvo
Profese: historik, pedagog
Dal poděkování: 267 poděkování
Dostal poděkování: 1156 poděkování

Příspěvek od David.Wagner » 15 úno 2019, 12:12

Já bych se chtěl jenom moc přimluvit za to, abychom měli think tank schopný přemýšlet a produkovat věci širší než strana, s dlouhodobějším záběrem a ideálně i s odstupem od strany. Taková instituce totiž může dávat cenný ideologický zakotvení, prozkoumávat nové směry myšlení a podrobovat stranický směřování a konkrétní návrhy kritice: a to si myslím, že je z dlouhodobého hlediska lepší, efektivnější a férovější využití peněz daňových poplatníků, než kdybychom si vyrobili další cestu jak používat státní peníze na odborné analýzy - to už máme na klubu, budeme mít v rámci EP a do určité míry to budou časem čím dál tím víc dělat KETy.

Určitá decentralizace moci a myšlenek by mohla hrozně pomoci tomu, abychom se vyhli tomu "zpáprdovatění", proti kterému se v médiích tak vymezujeme.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 183 poděkování
Dostal poděkování: 323 poděkování

Příspěvek od Antonino » 15 úno 2019, 12:29

Vit.Jurasek píše:
15 úno 2019, 11:46
Nějak mi není jasný účel PIVOSu: má být ideově užší nebo širší jak strana?
Resp. má se věnovat podmnožině toho co by ráda dělala strana (např. dlouhodobé cíle, vzdělávání, apod.) nebo se počítá s tím, že z něj vypadnou i věci, u kterých strana prohlásí "to je hezké, ale to zavádět nebudeme, minimálně ne teď, protože politika/mediální obraz/taktika/..."

Přijde mi to jako dost zásadní - budou Pivosáci omezováni tím, aby nedělali straně ostudu? Co když se někdo v PIVOSu rozhodne rozpracovat studii na téma "znárodníme (nuceně koupíme) vodárny"? Nebo legalizaci všech drog? Nebo něco jiného pirátsky extremistického? Chceme aby měla strana cenzorní mechanismy dovnitř PIVOSu?

Osobně by se mi líbila spíš verze "ideově širší než strana" s tím, že strana na některé Pivní nápady dá embargo, že se (teď) do programových materiálů zapracovávat nebudou. Z čehož vyplývá, že bych to pod RP moc nestrkal, ale nechal bych to pod RV.
Varianta "užší než strana" mi přijde, že by skončila se stínovými odbory/KET, které by se věnovaly dlouhodobějším koncepcím, ale kromě vlastního rozpočtu, by to nejspíš nepřineslo nic nového, jen by to reorganizovalo odbory a KET. (Což je konzervativní leč validní přístup)

Nicméně čistě prakticky by se hodilo mít seznam toho co by se ze strany vydělilo ať přemýšlíme nad konkrétnějšími obrysy. Například mě napadá, že pirátská putovní univerzita je ideální adept na oddělení a částečnou autonomii. Máte další nápady?
A je tam nutné to NEBO???
Nemůže koncepčně rozpracovávat zadaná aktuální témata (užší výklad) a zároveň zkoumat i širší nezadaná témata relevantní k pirátskému kontextu, rozpracovávat je a nabízet je představitelům strany / základně (širší výklad)?
Antonino Milicia

Osobní svoboda a zodpovědnost | Efektivní stát | Udržitelná ekonomika | Udržitelné životní prostředí | Rozvoj společnosti | Osobní rozvoj

Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4296 poděkování
Dostal poděkování: 1239 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 15 úno 2019, 12:48

Antonino píše:
15 úno 2019, 12:29
A je tam nutné to NEBO???
Nemůže koncepčně rozpracovávat zadaná aktuální témata (užší výklad) a zároveň zkoumat i širší nezadaná témata relevantní k pirátskému kontextu, rozpracovávat je a nabízet je představitelům strany / základně (širší výklad)?
Podle mě tam NEBO je zcela implicitně. Bude to pirátský institut, takže se bude v každém případě věnovat tomu čemu se věnuje strana (s tím, že ať se nevymýšlí kolo si asi rozdělí práci s odbory apod), otázka je jestli chceme vyrobit brzdu v rozletu mimo hranice strany nebo ne. Nejde mít brzdu na hranicích strany a zároveň ji nemít. (Resp. brzdu to mít bude v každém případě, otázka je jak daleko bude.)

Martin.Kucera

Příspěvek od Martin.Kucera » 15 úno 2019, 13:00

Vit.Jurasek píše:
15 úno 2019, 11:46
Osobně by se mi líbila spíš verze "ideově širší než strana" s tím, že strana na některé Pivní nápady dá embargo, že se (teď) do programových materiálů zapracovávat nebudou.
Nemusíme to rovnou nazývat "embargo", prostě se RV bude průběžně rozhodovat, co z výstupů institutu kdy zapracuje (a zda vůbec). A samozřejmě CF jako nejvyšší orgán se může rozhodnout, že chce, aby něco bylo zpracováno.
Jinak můj pohled skvěle vystihl David v viewtopic.php?p=606746#p606746 - PIVOS by měl zkrátka hledět i hodně do budoucnosti a zkoumat možnosti třeba i na 10 či 20 let dopředu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 4):
David.Wagner, Vit.Jurasek, Ivan Sirko, Ales.Jakl

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“