Univerzální kodex veřejného zastupitele

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 21575 poděkování
Dostal poděkování: 10007 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Univerzální kodex veřejného zastupitele

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 úno 2019, 11:03

Já ti to rád zdůvodním: transparence.

Chci předejít situacím, kdy osoba hraje na více frontách, respektive chci aby se to vědělo, a aby v případě, že probíhá nějaká volba měli voliči tuto informaci.

Jinak ano, na členy strany by to byl přísnější metr, ale myslím, že je to tak správně.

Samozřejmě je i možnost, že by to oznamoval zadavatel výběrka. Jinak tvé obavy nesdílím.
kandidát do eRVé - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Profese: ústavní právník
Dal poděkování: 192 poděkování
Dostal poděkování: 385 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 14 úno 2019, 11:24

Dalibor.Zahora píše:
14 úno 2019, 11:03
Já ti to rád zdůvodním: transparence.

Chci předejít situacím, kdy osoba hraje na více frontách, respektive chci aby se to vědělo, a aby v případě, že probíhá nějaká volba měli voliči tuto informaci.

Jinak ano, na členy strany by to byl přísnější metr, ale myslím, že je to tak správně.

Samozřejmě je i možnost, že by to oznamoval zadavatel výběrka. Jinak tvé obavy nesdílím.
Transparentnost není důvod, ale nástroj. Ta má vždy k něčemu vést. Tj. jestliže se poslanec sejde před hlasováním o regulaci naftových motorů se zástupcem Volkswagenu hrozí, že to na něho bude mít nějaký vliv při hlasování. Proto je legitimní požadovat, aby schůzky poslanců s vlivovými osobami byly transparentní a občan věděl, že se daný poslanec setkal třeba nejen s Volkswagenem, ale i s dalšími atp.

Já se ptám, jaký je důvod toho, aby členové strany, nebo reg. příznivci, museli hlásit, o jakou práci se ucházejí. Tj. co je špatného nebo potenciálně závadného na tom, že se o nějakou práci (za Piráty a u Pirátů) hlásí. Sice jsem se do žádného výběrka do městských společností (atp.) nehlásil, ale přesto nerozumím tomu, co by bylo špatného na tom, pokud bych tak učinil.

Jeden z argumentů, proč by neměli být uchazeči výběrek veřejně známí (vyjma jednoho úspěšného), byl ten, že by je skutečnost, že se hlásí do výběrka mohla poškodit v jejich profesním nebo společenském životě. Tj. že se např. pracovník nějaké společnosti bude hlásit do výběrka a jeho šéf mu to kvůli tomu osladí. A to, co říkáš Ty je, že u nepirátů bychom měli uchazeče chránit, ale Pirátům bychom to měli pěkně osladit, že se někam hlásí. A tomu úplně nerozumím. Skoro z toho vyplývá, jako by se měl Pirát, který se hlásí do pirátského výběrka stydět, že se tam hlásí a bát se, nikoli toho, že ve výběrku uspěje/neuspěje, ale že mu to uškodí ve straně. (Pak se ale v budoucnu nemůžeme divit, pokud se nám do těch výběrek budou hlásit jen nepiráti...)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvky (celkem 4):
Vojtech.Pikal, Jiri.Snizek, Jan.Hora, Mikulas.Ferjencik
Lukáš Lev Červinka
právně-politický konsultant poslaneckého klubu Pirátů
Web: https://www.piratcervinkado.eu
Email: lukas.lev.cervinka@pirati.cz
tel.: 739 639 021

„Lev s pirátskou duší. Pirát se lví silou.“

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 úno 2019, 12:05

Ano, chápu to riziko, které popisuješ (šikana od současného zaměstnavatele), ale nerozumím tomu, že na druhou stranu nepřipouštíš to riziko, na které upozorňují já.
kandidát do eRVé - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 14 úno 2019, 12:51

Dalibor.Zahora píše:
14 úno 2019, 12:05
Ano, chápu to riziko, které popisuješ (šikana od současného zaměstnavatele), ale nerozumím tomu, že na druhou stranu nepřipouštíš to riziko, na které upozorňují já.
Já bych ho možná připustil, ale prozatím vážně nevím, o jaké risiko jde. Tj., že "osoba hraje na více frontách" nepovažuji za risiko. Tak se Pirát rozhodne zkusit štěstí ve více výběrových řízeních, nebo si řekne, že je ochoten nabídnout svůj čas v RV a zároveň se ucházet o práci přes výběrko v nějaké městské společnosti. Koneckonců, třeba RV není full-time a už vůbec ne placená práce. Řešil bych případný problém souběhu funkcí/prací až v okamžiku, kdy se ukáže, že vůbec k nějakému souběhu došlo.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvky (celkem 2):
Vojtech.Pikal, Jiri.Snizek
Lukáš Lev Červinka

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 úno 2019, 13:18

V tom se zjevně rozcházíme - já spíš směřuji k tomu, že funkce v RV by se měla fulltime blížit, alespoň pro některé, protože to prostě růst strany bude vyžadovat (pokud ten růst nemás končit entropií ;)).
Ale nejde jen o RV, ale i o další funkce - logicky chci o kandidátech, které volím, znát maximum informací - a informace, že se mimo kandidaturu uchází i o nějakou další funkci považuji za podstatnou - minimálně lze z ní usuzovat, nakolik daný kandidát bere tu kandidaturu vážně.

Ale možná by to šlo vyřešit obráceně, kandidát by se v době kandidatury nesměl o žádné další funkce ucházet. Byla by pro tebe tato varianta přijatelná?

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 25090 poděkování
Dostal poděkování: 18246 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 14 úno 2019, 13:22

Tomu argumentu, že kandidát, který se současně uchází o jinou placenou, možná politickou, funkci nebere kandidaturu vážně já vlastně vůbec nerozumím.

Když budu před kandidaturou zvažovat povýšení nebo změnu práce nebo chystat pořízení potomka nebo manželství nebo pořízení další kočky nebo nainstalování nové hry, mám o také hlásit? Povinně? Ale jen když jsem len strany?

("Doba kandidatury" trvá už skoro půl roku. Jsou i delší. Fakt mám zaseknout profesionální život na rok, protože jsem na 27 pozici z 21 volených?)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 9):
SayMyName, Lukas.Lev.Cervinka, Jiri.Hoskovec, Jiri.Snizek, Jan.Hora, Milan.Dadourek, Lenka.Kozlova, Mikulas.Ferjencik, YjM
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 úno 2019, 13:28

:D a co u lídra, tam si s tím souhlasil? ;)

(jinak ano, jde spíše o čelní pozice, ne o křoví)

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 14 úno 2019, 16:45

Dalibor.Zahora píše:
14 úno 2019, 13:28
:D a co u lídra, tam si s tím souhlasil? ;)

(jinak ano, jde spíše o čelní pozice, ne o křoví)
Trochu se ale, Dalibore, obávám, že pokud jako strana přijmeme za svůj postoj, že člověk, který se uchází o nějakou práci a vedle toho chce za Piráty kandidovat, kandidaturu nebere dost vážně, ergo bychom jej neměli na onu kandidaturu podpořit, tak to bude mít na kvalitu našich kandidátů neblahý vliv. Jak napsal Vojta, znamenalo by to, že každý kandidát už během primárek bude muset stopnout svou profesní kariéru (což lehce znamená třeba půl roku pauzu - a tedy lehce ztrátu oné práce, vidiny růstu, zapojení se do nových projektů atp.) a stopnout jakékoli důležitější rozhodnutí v osobním životě (což dost nelibě ponesou lidé v jeho osobním životě a budou jej tudíž od kandidatury odrazovat). Nakonec to nevyhnutelně povede k tomu, že 90 % kandidátů budou lidé, kteří jako profesi mají politiku, protože tam jim bude kandidatura zapadat do profesního růstu a cyklu, zatímco odborníci z jiných oblastí se od nás budou držet dál a my se tak uzavřeme do své ulity a odstřihneme od společnosti.

Střelím se do vlastní nohy a dám příklad ze svého života. :D I když se ucházím o kandidaturu do Evropského parlamentu, doufal jsem v umístění na volitelných místech a nyní se budu (ačkoli předjímám druhé kolo hlasování) někde z 6. - 13. místa podílet na práci na kampani a je tedy teoretická možnost, že budu do EP zvolen, i přesto jsem projednával už od září / října návrh svého doktorského projektu jak tady v ČR, tak v Itálii, jelikož (zejména v Itálii) ten proces trvá dlouho a pokud bych s tím začal až po primárkách, někdy v březnu, tak bych již neměl šanci začít doktorské studium od října 2019, ale až od října 2020. Znamená to, že svou kandidaturu neberu dost vážně? Ne. Jen uvažuji strategicky a jsem schopen se neupnout jen na jednu věc. Vím, že pokud by se zadařilo a já byl zvolen do Evropského parlamentu, tak UNI nebude mít problém se začátkem doktorátu v příštích letech, případně tzv. externě (tj. že bych nemusel na UNI být, navštěvovat semináře atd., ale mohl doktorát dělat, tak jako mnoho dalších, při svém full-time zaměstnání). A pokud by se nezadařilo a já se do EP nedostal, mohl bych začít doktorát a dál se profesně i odborně rozvíjet touto cestou a díky tomu být pro Piráty o něco užitečnější.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvky (celkem 4):
Dalibor.Zahora, Milan.Dadourek, Vojtech.Pikal, YjM
Lukáš Lev Červinka

David.Wagner
Místní předsednictvo
Profese: historik, pedagog
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 1155 poděkování

Příspěvek od David.Wagner » 14 úno 2019, 16:59

Já se teda vážně nechci zastávat Daliborova návrhu nebo postupu, ale vnímám fakt zásadní rozdíl mezi "zakážeme lidem lézt na funkce", "učiníme povinné zveřejnit každý detail" a "patří k dobré slušnosti říct, co ten člověk také chce v rámci strany nebo jiných plánů ještě dělat".

A teda c) se mi zdá úplně v pohodě, dokud z toho není předpis. Nechceš se Dalibore spíš soustředit na to, aby se toto skutečně stalo (případně na tepání dalších nešvarů) než to dávat do právního jazyka? Upřímně věřím, že kultura je řádově důležitější než předpisy...
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Wagner za příspěvky (celkem 9):
Jiri.Snizek, Dalibor.Zahora, Jan.Hora, Milan.Dadourek, Vojtech.Pikal, Marek.Necada, Lenka.Kozlova, Eva.Novakova, YjM

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 14 úno 2019, 18:41

David.Wagner: Jo, existuje jednoduché řešení - ptá se na to během kandidatury, což už sem učinil například při primárkách na Praze 9 a budu se snažit to mít na paměti i v budoucnu

Lukas.Lev.Cervinka: Chápu, že je to složité, ale jde mi primárně jen o to hrát s otevřenými kartami - tzn. když to kandidát uvede, no problem - mě jde o to, jen eliminovat nemilá překvapení.
Jinak pro představu, já jsem začal řešit kandidatury Niny Špitálníkové cca před rokem a myslím si, že to byl ideální čas začít s tím s takovým předstihem. Kratší termíny na přední pozice kandidátky tohoto typu už moc neberu. (EDIT: u nových nebo u Pirátů málo známých lidí)

Ono to celé souvisí ještě s jednou věcí - jak se nastoupilo do Sněmovny, jsme atraktivní i pro jinou sortu lidí, což je v pořádku - a ta má jiné nastavení. V podstatě hledá primárně placené pozice, nebo je chce mít jako zálohu. Já to sice chápu, ale budu k tomu vždycky kritický, protože z paměti nevymažu ty desítky lidí, co tu stranu budovali čistě dobrovolnicky při práci a někteří tomu fakt dali hodně.
Naposledy upravil(a) Dalibor.Zahora dne 15 úno 2019, 17:29, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Snizek, David.Wagner, Marek.Necada

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“