Piráti a energetika

Moderátor: Resortni tym PrumyslObchod

Odpovědět
Vit.Jurasek
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4296 poděkování
Dostal poděkování: 1238 poděkování

Re: Piráti a energetika

Příspěvek od Vit.Jurasek » 04 úno 2019, 18:35

Antonino píše:
04 úno 2019, 18:06
Vit.Jurasek píše:
04 úno 2019, 17:53
Antonino píše:
04 úno 2019, 17:18
A co přebytky dávat do vodíku a jezdit na vodík? Dvě mouchy jednou ranou...
Potíž je, že transformace elektřina-vodík-elektřina má 70% ztráty. (teda jestli jsem to spočítal správně)
Což pořád není až tak hrozné pokud by šlo o řešení výkyvů v síti (jiná alternativa je to prohnat přes velký odpor a teplo poslat do atmosféry => 0% efektivita) ale tlačit na to jako primární cestu energie do motorů aut je blbé.
Ano, jsou tam ztráty, ale řeším tím dva problémy - přebytky výkyvů ve výrobě a dopravu. Sázka na elektromobily zvyšuje nároky na výrobu (a distribuci) a neřeší výkyvy. Já nejsem odborník na dopravu a energie, vnímám to tak nějak IMHO a celostně... :)
Jenže 70 % je hrozně moc, nemluvě o tom, že by to potřebovalo vlastní novou infrastrukturu a logistiku. To mi přijde dost hrozné, pokud by vedle toho neexistoval jiný zajímavě výhodný způsob jak získávat vodík a nevyrobil sám motivaci vedlejší infrastrukturu vyrobit.

Jinak co se týče elektromobility - nastíním potenciální scénář:
- vznikne síť rychlonabíječek, které rozkolísají síť
- ČEZ začne účtovat kromě objemu proudu i proudové skoky (imho drobná úprava elektroměru)
- rychlonabíječky si pořídí vyrovnávací baterie, aby snížily cenu odebrané elektřiny
- ČEZ přes "chytré sítě" (nepamatuju si jak se to jmenuje ofiko) bude prodávat špičkový proud za pakatel (variabilní verze nočního proudu)
- rychlonabíječky budou (dobrovolně) využívat levnějšího proudu na doplňování vyrovnávacích baterií a decentralizovaně tím stabilizují síť
- decentralizovaně stabilizovaná síť snese větší zapojení chaoticky obnovitelných zdrojů

"Chytré sítě" už existují - odpojují se jimi solární elektrárny od sítě při přebytku proudu. Jen nevím jak problematické je je táhnout k lidem, jestli by to šlo i ke koncovým zákazníkům. Každopádně k nabíječkám by to šlo určitě.
Elektroměry s měřením skoků by nebyl problém sestrojit.
Jediný problém, který vidím, je jestli by legislativně prošlo, kdyby se ty proudové skoky začaly účtovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 183 poděkování
Dostal poděkování: 319 poděkování

Příspěvek od Antonino » 04 úno 2019, 18:51

Já zopakuji, že nejsem elektrotechnik. Intuitivně mám pocit, že se najednou tomu dala absolutní zelená a chybí kritický nadhled. Také jsem zaznamenal, že by se mohla zvýšit technologická a surovinová závislost na Číně. IMHO by se zde nemělo argumentovat pro elektromobily nebo proti nim, ale měly by se kriticky analyzovat všechny možnosti, co existují nebo budou existovat.
Antonino Milicia

Osobní svoboda a zodpovědnost | Efektivní stát | Udržitelná ekonomika | Udržitelné životní prostředí | Rozvoj společnosti | Osobní rozvoj

Karel666
Příznivec Pirátů – Zlínský kraj
Profese: Mám
Dal poděkování: 122 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování

Příspěvek od Karel666 » 05 úno 2019, 08:59

Tak nakonec v Idnes, vyšel článek, že když klesla teplota pod určitou mez, technologie selhala.
Co mě na tom článku vadí jak novinář (podled mě tím ukázal absolutní tupost a měl by dostat padáka) zase dělal vlny, že by se měl obnovitelné zdroj vykašlat azačít stavět pouze to co se chtělo zakázat.

Ale krásně článek ukazuje problém diskuse nad výrobou a distribucí, kdy jsou buď slyšet doslova ekoteroristi co nezapojí ani vypínač, ale ví jak koncipovat energetiku naa dalších 50 let a když něco selže, tak díky masírce ekoteroristů jde kyvydlo zase na druhou stranu, vykašlat se na obnovitelné zdroje...
Smutné je, že příklad německa ukazuje, že nikdo nechce mix zdrojů, asi jako jaderná nevytlačila nikdy uhelnou, uhelné vodní, ale výsledkem byl mix, který v dané době dělal maximum,a by byl optimalní...

A to je myslím, co by měl být postoj pirátů, přiznat potřebu obnovitelných, ale zároven tvrdě potírat extrémní postoj německa. A takto se stavět i k ostatním částem energetiky, přenosu a distribuce.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
Vit.Jurasek

vparchansky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: IT
Dal poděkování: 30 poděkování
Dostal poděkování: 77 poděkování

Příspěvek od vparchansky » 10 úno 2019, 20:35

Zajímavý Wagnerův článek - polemika na téma výsledků Energiewende a článku Milana Smrže v deníku Referendum
https://oenergetice.cz/nazory/meni-vyvo ... aktivistu/

Citace:
Pokud přináší emise skleníkových plynů opravdu takové změny klimatu a rizika, jak se deklaruje, bylo by dobré, kdyby zelené organizace zvážily, jestli se opět nemýlí a neměly by změnit názor i k výstavbě nových jaderných zdrojů. Zda pan Smrž a jemu podobní svým nastavením hlavní priority na boj proti jaderné energetice nezpůsobili, že emise oxidu uhličitého z elektroenergetiky jsou v Německu mnohonásobně až řádově vyšší než ve Francii. A nejsou tak hlavní příčinou, že emise v Německu, Evropě i na světě nejsou stejně nízké jako ve Francii.
Ve zkratce tam autor popisuje, že i v energetice platí pravidlo, že nelze mít všechno - na příkladu Německa - buď máme jádro anebo emise CO2 ze spalování v nejlepším případě plynu. Schválně si porovnejte úroveň argumentů v jednotlivých článcích.

Smržův článek:
http://denikreferendum.cz/clanek/29052- ... energetiky

Ren123
Profese: Stvebnictví
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 15 poděkování

Příspěvek od Ren123 » 23 úno 2019, 14:04

Karel666 píše:
01 úno 2019, 06:59
Ren123 píše:
31 led 2019, 16:02
Tak já jsem myslel že se bavíme o technologii ne o tom, že jedinej kdo dodržuje termíny je koreec?
Uvedl jsem jen jeden náhodný článek proboha.
Bavíme se tu o tom, kdo je reálně schopen něco postavit a to rozhodně není rus. Reaktory 4 generace pro komerční využití ještě nikdo nemá, rus to ohlásil na 2025, ale rus toho ohlašuje spousty, mě zajíma realita a ne ruská propaganda.
Reaktor 4 generace se nás netýká, my tento problém potřebujeme rozlousknout mnohem dříve než bude 4 generace použitelná, takže nás zajíma 3+

Ren123

Příspěvek od Ren123 » 23 úno 2019, 14:20

My musíme hlavně podporovat vědu a výzkum.
Využití prakticky všech obnovitelných zdrojů vazne na možnosti ukládat energii, tedy na bateriích, tedy věda a výzkum.
Cílem EU by mělo být maximálně snížit potřebu ropy, do čehož zapadají elektromobili, vodík a podobné věci o kterých je tu řeč. Opět věda a výzkum.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 23 úno 2019, 18:42

Ren123 píše:
23 úno 2019, 14:20
Využití prakticky všech obnovitelných zdrojů vazne na možnosti ukládat energii, tedy na bateriích, tedy věda a výzkum.
Cílem EU by mělo být maximálně snížit potřebu ropy, do čehož zapadají elektromobili, vodík a podobné věci o kterých je tu řeč. Opět věda a výzkum.
A z ceho budes ten elektromobil nabijet? Z vetru kdyz nefouka? Ze svetla co nestíví v noci? Nebo z plynu jako nemci, ten lae mas z ruska... (viz prispevcek kde jsi mi odpovedel a malem ti ze slova rus praskla zilka v mozku) :D Muzes napsat nejaky stabilni zdroj, ne reseni nemecka, kltere je nakupovat ve francii, polsku a cr z jádra :D

Nebo si myslís, že ted investujem a za 20 let urcite neco bude, az budem odstavovat? Chapes, ze 20 let musi byt hotovej postavenej zdroj ne "mozna" ukonceny vyvoj?

O cem je rec je rozvoj energetiky, ale fungující, kdy např. postavis nejaky klasicky zdroj co sice ekologove nechteji, ale budes mit elektriku dokud neco nevynaleznes. Nelze psat pohadky, "investujeme a za 20 let budeme stastni", musis zacit stavet neco co mas ne chimeru co by mohla byt...
Tedy rec nei pouze o vyskumu, ale o vyzkumu klasiky + vyzkumu do novych zdroju + staveni klasiky dokud nebude neco lepsiho. Spolehnout se na mozna, jestli?

Ren123

Příspěvek od Ren123 » 24 úno 2019, 15:44

Karel666 píše:
23 úno 2019, 18:42
Ren123 píše:
23 úno 2019, 14:20
A z ceho budes ten elektromobil nabijet? Z vetru kdyz nefouka? Ze svetla co nestíví v noci? Nebo z plynu jako nemci, ten lae mas z ruska... (viz prispevcek kde jsi mi odpovedel a malem ti ze slova rus praskla zilka v mozku) :D Muzes napsat nejaky stabilni zdroj, ne reseni nemecka, kltere je nakupovat ve francii, polsku a cr z jádra :D

Nebo si myslís, že ted investujem a za 20 let urcite neco bude, az budem odstavovat? Chapes, ze 20 let musi byt hotovej postavenej zdroj ne "mozna" ukonceny vyvoj?

O cem je rec je rozvoj energetiky, ale fungující, kdy např. postavis nejaky klasicky zdroj co sice ekologove nechteji, ale budes mit elektriku dokud neco nevynaleznes. Nelze psat pohadky, "investujeme a za 20 let budeme stastni", musis zacit stavet neco co mas ne chimeru co by mohla byt...
Tedy rec nei pouze o vyskumu, ale o vyzkumu klasiky + vyzkumu do novych zdroju + staveni klasiky dokud nebude neco lepsiho. Spolehnout se na mozna, jestli?
:D :D :D
Tys vytahoval generaci 4 a teď tady píšeš něco o rozvoji fungující energetiky. Měl by sis v hlavě udělat trochu pořádek.
Pokud bys sledoval debatu, tak je prozatím pro ČR jediná cesta a to je jádro, aspoň u prvních dvou bloků jádro generace 3+
Pokud mi dokážeš vysvětlit, proč by měla ČR preferovat rusko, které má technické, finanční a časové problémy u každé elektrárny, oproti firmám, které tyto problémy nemají budu rád.
Vysvětlovat ti proč je důležité pracovat na soběstačnosti, asi nemá cenu.

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 25 úno 2019, 09:54

Ren123 píše:
24 úno 2019, 15:44
:D :D :D
Tys vytahoval generaci 4 a teď tady píšeš něco o rozvoji fungující energetiky. Měl by sis v hlavě udělat trochu pořádek.
Pokud bys sledoval debatu, tak je prozatím pro ČR jediná cesta a to je jádro, aspoň u prvních dvou bloků jádro generace 3+
Pokud mi dokážeš vysvětlit, proč by měla ČR preferovat rusko, které má technické, finanční a časové problémy u každé elektrárny, oproti firmám, které tyto problémy nemají budu rád.
Vysvětlovat ti proč je důležité pracovat na soběstačnosti, asi nemá cenu.
Joo? Nikdo předemnou se nebyvil o nejnovější generaci a to není 3+ jak dokola opakuješ a dáváš rovnítko TY ;) :D
Pořádek by si měl udělat v hlavě u sebe ;)

Pokud bys děla v energetice, tak bys věděl, že cesta je určit rozvoj na 30-40 let, a teprve pak psát 3,3+,3++, 4 (a jiná čísla co kdo používá...) to bohužel pro tebe není bez oné nalinkované cesty možnmé, ta elektrárna se nestaví 5 let ;)

Za další, kde jsem napsal preferovat Rusko, zde mi znovu podsouváš slovo Rusko, protože ti aasi praskají ony cévky, já psal pouze o tom kdo má technologii 4, což je trochu, rozdíl a opět to dává na stůl otázku fakt čteš všechno nebo, po slově rusko se ti zatemní a další text máš v mlze=nepochopení ve výsledku textu jako celek...

Kdybys měl nějakou reálnou představu o energetice , tak bys musel prvně psát, že se musí určit, kde vzít stabilní zdroje než výzkum obnovitelných zdorjů pokročí tak, že se sami stanou stabilními ;) A jena cesta je je jádro, druhá třeba plyn(=sází němci, proto prdí na USA a poláky s dvojkou nortstream). Když si vybereš jádro, pak si musíš dát otázku, jaký rozvoj máš na víc jak "pouze" roky, ale desetiletí a na základě toho určit, kterou generaci a s tím jde i to uložiště ano/ne, být připraven, kdyby nevyšlo ne tvoje "optimistické" vzkum dopadne dobře...

Soběstačnosti? A víš co to je, nebo jsi jenom četl populárně naučné články od novinářů, kteří ví mín jak ty? Myslíš sobestačnost německa, které je závislé ted, na okolních státech, protože přenosovka jim nestíhá, na okolních sáttech, protože nemají elektřinu, když nefouká? Nebo na rusku, protože odstavují jaderné a uhelné a musí jet na plyn :D

Já myslím, že německá víra v technologie co zde názorově presentuješ ty je všechno jenom ne soběstačnost...

Karel666

Příspěvek od Karel666 » 26 úno 2019, 17:15

A přidávám "vývoj/směr", který může nastat a razí ho ostroiv za kanálem:

https://www.euro.cz/byznys/poradni-orga ... -internetu#

Jinak řečeno u nás se odstavují uhelné, ale na ostrovech bude zakazan u novostaveb i plyn..., když se podobný extrem dostane i k elektrarnam... Tomu sice nevěřím, protože průmysl, ALE ukazuje kecy co budou muset politici slyšet od "rádobyzelených" ;)

Odpovědět

Zpět na „Energetika“