Komise bytové politiky - Praha 6

Moderátoři: Zastupitele - krajsti, Zastupitele - komunalni

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 136
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 285 poděkování
Dostal poděkování: 188 poděkování

Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 01 úno 2019, 15:01

V tomto vlákně budeme transparentně informovat o dění v Komisi bytové politiky Prahy 6, kde máme ve volebním období 2018-2022 jako Pirátská strana Prahy 6 své nominanty.

Ty poprosím, aby zde pravidelně dávali odkazy na veřejné zápisy, případně aby zde informovali o všem důležitém, co se ve výboru děje, o svých námětech pro činnost apod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
mail: ondrej.chrast@pirati.cz; tel: 606 914 916
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Lídr kandidátky pro komunální volby 2018 na Praze 6

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 49
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: Apple specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 92 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 01 úno 2019, 16:50

První zasedání bytové komise (15. ledna)

Místopředsedou byl zvolen p. Žežula (TOP09), žádný protikandidát nebyl navrhnut. Nahrávání jednání nebylo z důvodů probírání osobních údajů žadatelů schváleno.
Jako hlavní cíl na další zasedání byl stanoven záměr navrhnout aktualizaci "Zásad a podmínek pro nakládání s byty". Dle názoru většiny nereflektuje vývoj na trhu s nájemním bydlením. Z toho důvodu bylo také doporučeno Radě MČ požadované žádosti o prodloužení nájmů s nízkou cenou za metr čtvereční prodloužit pouze o 1 rok, aby mohly být následně projednávány již na základě nových "zásad a podmínek".
Byla vyhodnocena výběrová řízení a doporučen záměr vypsat výběrové řízení na pronájem garsonky ve Skleňáku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Chrast, Tereza.Hubackova, Michael.xChaos.Polak

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 49
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: Apple specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 92 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 04 bře 2019, 10:06

Druhé zasedání bytové komise (26. února)

Komise pověřila Odbor Správy Majetku (OSM) zpracovat a předat členům anonymizovaný seznam všech bytů v majetku MČ vč. informací jaké byty jsou pronajaté, za kolik a do kdy. I na základě těchto informací můžeme navrhnout efektivní změnu "Zásad a podmínek pro nakládání s byty". Zároveň v budoucích programech jednání již nebude používáno označení "dům určený k prodeji" - toto označení je zavádějící, protože se jedná o již prodané domy jednotlivým SVJ, kde MČ zůstaly pouze jednotky bytů, které již do prodeje nepůjdou (ne pod cenou). Obecně dle OSM se již žádný prodej domů/bytů nechystá, resp. pokud nějaký bude, tak jedině právě "zbytkových" jednotek v již rozprodaných domech. Údajně je pro MČ nevýhodné takové byty udržovat. S tím nemohu souhlasit, ale případný prodej projednává komise majetková a nikoli bytová. Můžeme doufat, že přijde brzy Magistrát s podporou pro MČ, které nebudou své byty prodávat, v takové formě, aby se podařilo ty "vybydlené" na území Prahy 6 opravit z poskytnuté "dotace" od města a zařadit je zpět do bytového fondu.

Na programu komise nebyly žádné případy pronájmů vhodné k vyzdvihnutí. Proběhla nekoncepční debata k tomu, jak by se s bytovým fondem mělo zacházet. Navrhli jsme posečkat s úpravou vlastních zásad na to, jak zásady aktualizuje Magistrát. Dle koaličních členů komise to není potřeba, protože si rozhoduje MČ o svých zásadách sama a nemá jí kdo co rozkazovat. Jelikož ale víme, že těmito zásadami se zaobírají na Magistrátu intenzivně již několik měsíců, tak nám jejich (i právní) poznatky v této problematice mohou výrazně pomoci.

Na konci zasedání byly otevřeny obálky k výběrovým řízením na pronájem bytů. Většina neplatných nabídek byla z důvodu nedodání potvrzení z katastru, že soutěžící nevlastní žádný majetek určený k bydlení. Toto je potřeba tedy do budoucna zkusit ještě výrazněji na formuláři pro nabídky komunikovat. Obálková metoda je ale celkově dle mého názoru u těchto pronájmů nevhodná. Zkušenost říká, že lidé přehodí druhého v pořadí klidně o 100% a po roce v nájmu vymýšlejí různé důvody, proč se jim má nájemné snížit. Zároveň když se draží byty za několikanásobek tržní nájemní ceny, tak se MČ nepřímo podílí na zhoršování dostupnosti bydlení. Rád bych tedy navrhl změnu výběrových řízení pronájmu bytů (nikoli ale bytů pronajímaných ze sociálních důvodů, kde se jedná často o seniory, kteří třeba nemají počítač a osobní vyřízení si žádosti na úřadě je pro ně tou jedinou možností) na online dražbu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvky (celkem 2):
Michael.xChaos.Polak, Tereza.Hubackova

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 49
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: Apple specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 92 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 02 dub 2019, 10:17

Třetí zasedání bytové komise (26. března)

Velkou část zasedání probíhal ideologický spor o to, zda změnit přístup k prodlužování smluv s nízkým nájemným na metr čtvereční o rok - jak jsme nastavili na prvním (a potvrdili na druhém) jednání, nebo prodlužovat o dva (jako u jiných nájmů). Toto téma je odpůrci jednoho roku znovu otvíráno na každém zasedání a předpokládám, že se k němu dostaneme příště, protože nyní sice dvouleté prodloužení bylo schváleno, ale toto téma tím uzavřeno nebylo. Nejednotný je i postoj mezi námi - zástupci pirátů. Shodneme se ale na tom, že chceme lidem, kteří řádně platí nájem, smlouvy samozřejmě prodlužovat - nechceme lidi "vyhazovat na ulici". IMHO třetí otevření tohoto tématu, který byl 2x schválen výraznou většinou, je mrhání časem všech zúčastněných a bude mít za následek ještě další debaty - jakmile se k podobnému bodu opět dostaneme. Takováto ideová debata by měla spíš probíhat nad novými zásadami, když k nim nemáme stále dost informací, abychom je mohli přímo formulovat.

Magistrát upravil své Zásady pro nakládání s byty - mj. tak, aby nebyly v rozporu se zákonem, tedy dle připomínek Ministerstva vnitra. Tyto zásady budou rozeslány členům komise pro doplnění rozhledu. Osobně sbírám i zásady - ať už upravené, či stávající - z jiných MČ. Pomalu se mi z toho začíná utvářet představa, jakou cestou bychom při aktualizaci zásad P6 mohli jít. Samotný dokument bude jistě vznikat ještě několik měsíců. Poměrně zajímavou možností (kterou MČ Praha 6 v zásadách nemá), jak upravovat ceny bydlení, mi připadá využití normativních nákladů na bydlení. Zde se již těším na spolupráci s @Tereza.Hubackova. Druhou věcí pak je nutnost stanovit rozumnou cenu nájmu, kterou chce MČ držet. Tu schvaluje Rada MČ.

To je tedy další zásadní bod, který je potřeba zmínit. Podklady od Odboru Správy Majetku (OSM) o aktuální bytové situaci jsme dostali asi týden před zasedáním a obsahuje různé údaje, které nejsou úplně jasné. Po dohodě s OSM tedy příští zasedání začne o hodinu dříve, abychom měli čas nechat si tabulky popsat a nechat si zodpovědět doplňující otázky. Jednou ze zajímavých informací je, že několik luxusních bytů má v nájmu SNEO, které půdní vestavby realizovalo a za to mu tyto byty na několik desetiletí náleží za symbolické nájemné. Na to upozorňuji @Vladimir.Sraier. Druhou vecí je, že hodně obecních bytů je v tuto chvíli v pronájmu na dobu neurčitou. Napadá mě, zda bychom v nových zásadách nezvládli upravit bod ohledně výměně bytu tak, aby byl pro jednotlivce bydlící ve větších bytech, lákavý. Vím, že OSM tuto situaci samozřejmě řeší, nové zásady by jim mohly víc rozvázat ruce.

Otevřeli jsme obálky a opět musím konstatovat, že množství lidí neodevzdá výpis z katastru, resp. si nenechá ověřit podpis. Zlepšení při vypisování dalších výběrových řízeních nastal na popud @Jana.Kabelova zatím alespoň v tom, že na vypsaném výběrku jsou uvedeny časy termínů prohlídek, které jsou navíc dokonce tři.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvek:
Tereza.Hubackova

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 27
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: pěstounka na přechodnou dobu
Dal poděkování: 174 poděkování
Dostal poděkování: 71 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Tereza.Hubackova » 03 dub 2019, 17:11

Děkuju za zprávy, @Antonin.Stogr !
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 49
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: Apple specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 92 poděkování
Dostal poděkování: 98 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 04 dub 2019, 10:21

Tereza.Hubackova píše:
03 dub 2019, 17:11
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(
Máme nějaké seznamy bytů, ale ještě k nim budeme mít před příštím zasedáním debatu. To by bylo dobré sejít se my všichni "bytaři" a společně to probrat.
Co se týče přidělování profesních bytů, tak podle stávajících zásad je to na libovůli komise, jak se k tomu postaví. Dle § 59 Zásad...: "2) Pokud příslušná komise Rady městské části Praha 6 pronájem bytu doporučí, navrhne rovněţ konkrétní podmínky pronájmu bytu."

Uživatelský avatar
Jana.Kabelova
Člen KS Praha
Příspěvky: 23
Registrován: 31 led 2018, 15:25
Profese: stavař
Dal poděkování: 109 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Jana.Kabelova » 04 dub 2019, 13:02

Tereza.Hubackova píše:
03 dub 2019, 17:11
Děkuju za zprávy, @Antonin.Stogr !
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(

Tohle je jen na rozhodnutí radnice, není racionální důvod pro to, dávat profesím nevyhovující byty
Jana Kabelová
telefon: 724 749 175
mail: janakab1@seznam.cz

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Praha 6“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů