Komise bytové politiky - Praha 6

Moderátoři: Zastupitele - krajsti, Zastupitele - komunalni

Uživatelský avatar
Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Příspěvky: 231
Registrován: 04 led 2018, 17:38
Profese: projektový manažer
Bydliště: Praha 6, Bubeneč
Dal poděkování: 449 poděkování
Dostal poděkování: 330 poděkování

Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 01 úno 2019, 15:01

V tomto vlákně budeme transparentně informovat o dění v Komisi bytové politiky Prahy 6, kde máme ve volebním období 2018-2022 jako Pirátská strana Prahy 6 své nominanty.

Ty poprosím, aby zde pravidelně dávali odkazy na veřejné zápisy, případně aby zde informovali o všem důležitém, co se ve výboru děje, o svých námětech pro činnost apod.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Asistent poslankyně Lenky Kozlové
tel: 606 914 916

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 01 úno 2019, 16:50

První zasedání bytové komise (15. ledna)

Místopředsedou byl zvolen p. Žežula (TOP09), žádný protikandidát nebyl navrhnut. Nahrávání jednání nebylo z důvodů probírání osobních údajů žadatelů schváleno.
Jako hlavní cíl na další zasedání byl stanoven záměr navrhnout aktualizaci "Zásad a podmínek pro nakládání s byty". Dle názoru většiny nereflektuje vývoj na trhu s nájemním bydlením. Z toho důvodu bylo také doporučeno Radě MČ požadované žádosti o prodloužení nájmů s nízkou cenou za metr čtvereční prodloužit pouze o 1 rok, aby mohly být následně projednávány již na základě nových "zásad a podmínek".
Byla vyhodnocena výběrová řízení a doporučen záměr vypsat výběrové řízení na pronájem garsonky ve Skleňáku.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvky (celkem 3):
Ondrej.Chrast, Tereza.Hubackova, Michael.xChaos.Polak

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 04 bře 2019, 10:06

Druhé zasedání bytové komise (26. února)

Komise pověřila Odbor Správy Majetku (OSM) zpracovat a předat členům anonymizovaný seznam všech bytů v majetku MČ vč. informací jaké byty jsou pronajaté, za kolik a do kdy. I na základě těchto informací můžeme navrhnout efektivní změnu "Zásad a podmínek pro nakládání s byty". Zároveň v budoucích programech jednání již nebude používáno označení "dům určený k prodeji" - toto označení je zavádějící, protože se jedná o již prodané domy jednotlivým SVJ, kde MČ zůstaly pouze jednotky bytů, které již do prodeje nepůjdou (ne pod cenou). Obecně dle OSM se již žádný prodej domů/bytů nechystá, resp. pokud nějaký bude, tak jedině právě "zbytkových" jednotek v již rozprodaných domech. Údajně je pro MČ nevýhodné takové byty udržovat. S tím nemohu souhlasit, ale případný prodej projednává komise majetková a nikoli bytová. Můžeme doufat, že přijde brzy Magistrát s podporou pro MČ, které nebudou své byty prodávat, v takové formě, aby se podařilo ty "vybydlené" na území Prahy 6 opravit z poskytnuté "dotace" od města a zařadit je zpět do bytového fondu.

Na programu komise nebyly žádné případy pronájmů vhodné k vyzdvihnutí. Proběhla nekoncepční debata k tomu, jak by se s bytovým fondem mělo zacházet. Navrhli jsme posečkat s úpravou vlastních zásad na to, jak zásady aktualizuje Magistrát. Dle koaličních členů komise to není potřeba, protože si rozhoduje MČ o svých zásadách sama a nemá jí kdo co rozkazovat. Jelikož ale víme, že těmito zásadami se zaobírají na Magistrátu intenzivně již několik měsíců, tak nám jejich (i právní) poznatky v této problematice mohou výrazně pomoci.

Na konci zasedání byly otevřeny obálky k výběrovým řízením na pronájem bytů. Většina neplatných nabídek byla z důvodu nedodání potvrzení z katastru, že soutěžící nevlastní žádný majetek určený k bydlení. Toto je potřeba tedy do budoucna zkusit ještě výrazněji na formuláři pro nabídky komunikovat. Obálková metoda je ale celkově dle mého názoru u těchto pronájmů nevhodná. Zkušenost říká, že lidé přehodí druhého v pořadí klidně o 100% a po roce v nájmu vymýšlejí různé důvody, proč se jim má nájemné snížit. Zároveň když se draží byty za několikanásobek tržní nájemní ceny, tak se MČ nepřímo podílí na zhoršování dostupnosti bydlení. Rád bych tedy navrhl změnu výběrových řízení pronájmu bytů (nikoli ale bytů pronajímaných ze sociálních důvodů, kde se jedná často o seniory, kteří třeba nemají počítač a osobní vyřízení si žádosti na úřadě je pro ně tou jedinou možností) na online dražbu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvky (celkem 2):
Michael.xChaos.Polak, Tereza.Hubackova

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 02 dub 2019, 10:17

Třetí zasedání bytové komise (26. března)

Velkou část zasedání probíhal ideologický spor o to, zda změnit přístup k prodlužování smluv s nízkým nájemným na metr čtvereční o rok - jak jsme nastavili na prvním (a potvrdili na druhém) jednání, nebo prodlužovat o dva (jako u jiných nájmů). Toto téma je odpůrci jednoho roku znovu otvíráno na každém zasedání a předpokládám, že se k němu dostaneme příště, protože nyní sice dvouleté prodloužení bylo schváleno, ale toto téma tím uzavřeno nebylo. Nejednotný je i postoj mezi námi - zástupci pirátů. Shodneme se ale na tom, že chceme lidem, kteří řádně platí nájem, smlouvy samozřejmě prodlužovat - nechceme lidi "vyhazovat na ulici". IMHO třetí otevření tohoto tématu, který byl 2x schválen výraznou většinou, je mrhání časem všech zúčastněných a bude mít za následek ještě další debaty - jakmile se k podobnému bodu opět dostaneme. Takováto ideová debata by měla spíš probíhat nad novými zásadami, když k nim nemáme stále dost informací, abychom je mohli přímo formulovat.

Magistrát upravil své Zásady pro nakládání s byty - mj. tak, aby nebyly v rozporu se zákonem, tedy dle připomínek Ministerstva vnitra. Tyto zásady budou rozeslány členům komise pro doplnění rozhledu. Osobně sbírám i zásady - ať už upravené, či stávající - z jiných MČ. Pomalu se mi z toho začíná utvářet představa, jakou cestou bychom při aktualizaci zásad P6 mohli jít. Samotný dokument bude jistě vznikat ještě několik měsíců. Poměrně zajímavou možností (kterou MČ Praha 6 v zásadách nemá), jak upravovat ceny bydlení, mi připadá využití normativních nákladů na bydlení. Zde se již těším na spolupráci s @Tereza.Hubackova. Druhou věcí pak je nutnost stanovit rozumnou cenu nájmu, kterou chce MČ držet. Tu schvaluje Rada MČ.

To je tedy další zásadní bod, který je potřeba zmínit. Podklady od Odboru Správy Majetku (OSM) o aktuální bytové situaci jsme dostali asi týden před zasedáním a obsahuje různé údaje, které nejsou úplně jasné. Po dohodě s OSM tedy příští zasedání začne o hodinu dříve, abychom měli čas nechat si tabulky popsat a nechat si zodpovědět doplňující otázky. Jednou ze zajímavých informací je, že několik luxusních bytů má v nájmu SNEO, které půdní vestavby realizovalo a za to mu tyto byty na několik desetiletí náleží za symbolické nájemné. Na to upozorňuji @Vladimir.Sraier. Druhou vecí je, že hodně obecních bytů je v tuto chvíli v pronájmu na dobu neurčitou. Napadá mě, zda bychom v nových zásadách nezvládli upravit bod ohledně výměně bytu tak, aby byl pro jednotlivce bydlící ve větších bytech, lákavý. Vím, že OSM tuto situaci samozřejmě řeší, nové zásady by jim mohly víc rozvázat ruce.

Otevřeli jsme obálky a opět musím konstatovat, že množství lidí neodevzdá výpis z katastru, resp. si nenechá ověřit podpis. Zlepšení při vypisování dalších výběrových řízeních nastal na popud @Jana.Kabelova zatím alespoň v tom, že na vypsaném výběrku jsou uvedeny časy termínů prohlídek, které jsou navíc dokonce tři.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvek:
Tereza.Hubackova

Uživatelský avatar
Tereza.Hubackova
Místní předsednictvo
Příspěvky: 72
Registrován: 10 dub 2016, 10:11
Profese: pěstounka na přechodnou dobu
Dal poděkování: 507 poděkování
Dostal poděkování: 144 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Tereza.Hubackova » 03 dub 2019, 17:11

Děkuju za zprávy, @Antonin.Stogr !
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(
Tereza Hubáčková
PMS Praha 6

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 04 dub 2019, 10:21

Tereza.Hubackova píše:
03 dub 2019, 17:11
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(
Máme nějaké seznamy bytů, ale ještě k nim budeme mít před příštím zasedáním debatu. To by bylo dobré sejít se my všichni "bytaři" a společně to probrat.
Co se týče přidělování profesních bytů, tak podle stávajících zásad je to na libovůli komise, jak se k tomu postaví. Dle § 59 Zásad...: "2) Pokud příslušná komise Rady městské části Praha 6 pronájem bytu doporučí, navrhne rovněţ konkrétní podmínky pronájmu bytu."

Uživatelský avatar
Jana.Kabelova
Člen KS Praha
Příspěvky: 48
Registrován: 31 led 2018, 15:25
Profese: stavař
Dal poděkování: 165 poděkování
Dostal poděkování: 116 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Jana.Kabelova » 04 dub 2019, 13:02

Tereza.Hubackova píše:
03 dub 2019, 17:11
Děkuju za zprávy, @Antonin.Stogr !
Dostali jste k dispozici dokument, který shrnuje, kolik bytů ve správě MČ je volných, kolik pronajatých ze sociálních důvodů? Prý nějaký takových seznam existuje, u Zelených ho mají... Druhá otázka - proč můžou být profesní byty přidělované zaměstnancům Pečovatelské služby (které má na starosti naše komise) jenom malometrážní? Jedna středočeská osvědčená pečovatelka sice dostane pronájem, ale vejdou se jí do něj jen dvě děti ze čtyř, další dvě budou muset zůstat s babičkou. Přijde mi to praštěné :(

Tohle je jen na rozhodnutí radnice, není racionální důvod pro to, dávat profesím nevyhovující byty
Jana Kabelová
telefon: 724 749 175
mail: janakab1@seznam.cz

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 09 kvě 2019, 15:09

Čtvrté zasedání bytové komise (23. dubna)

Před oficiální zahájením jsme absolvovali asi hodinovou debatu nad seznamy bytů v majetku MČ, které nám byly Odborem Správy Majetku (OSM) poskytnuty. Debata byla velmi plodná a celkově jsme si ujasnili v jakém stavu bytový fond MČ je. Obecně také panuje shoda, že jelikož má MČ velkou část podnájmů na smlouvu na dobu neurčitou s velmi nízkým nájemným, měl by toto OSM řešit a využít zákonné možnosti majitele zvyšovat u těchto smluv průběžně nájem. U prodlužování vysoutěžených nájmů pak většinou doporučujeme o zvýšení o inflaci.
Pro mě potěšující byl dotaz p. Bendy (ODS), jak je to se startovacími byty - zda nějaké MČ má/nějak tuto potřebu řeší. Otázku startovacích bytů se snažím zahrnout do nových zásad pro nakládání s byty a inspiraci jsem nalézal v různých jiných MČ, nic takového totiž v zásadách Prahy 6 není, jak mu také bylo OSM odpovězeno. Pozitivní stanovisko k této problematice od zástupce koalice mi dává naději, že bychom mohli tuto moji ideu opravdu prosadit. Dokonce došlo ke shodě, že sice nyní nemáme nové zásady hotové, ale pokud se na jednání komise dostane byt, který by splňoval metrážní a dispoziční parametry startovacího bytu, nebudeme ho doporučovat k pronájmu výběrovým řízením a zařadíme ho do seznamu k tomuto účelu určených bytů. Typicky se jedná o byty 2+1 okolo 60 metrů čtverečních.

Krom běžné agendy doporučování prodloužení nájemních smluv, vyhlašování a vyhodnocování výběrovách řízení jsme rámci zlepšování informovanosti vyzvali OSM, aby byty ve výběrovém řízení byly zveřejňovány na Realitním portálu Prahy (stejně jako se to podařilo již s nebytovými prostory).

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 31 kvě 2019, 14:44

Páté zasedání bytové komise (28. května)

Výrazným tématem byla zpráva o smlouvách v obecních bytech na dobu neurčitou - jedná se o další střípek skládačky, jak je stávající bytový fond využíván. Orientačně se totiž jedná asi o skoro 1/2 bytů v majetku MČ. V návaznosti na toto jsme začali projednávat i možnosti úprav stávajících Zásad pro nakládání s byty P6 a např. v rámci podpory sociálně slabých, kteří např. přestanou splňovat nejpřísnější podmínky pro přidělení sociálního bytu, ale pokud by byli vystěhováni z obecního bytu, tak jim hrozí ztráta možnosti bydlení, protože ani s případnou podporou na bydlení na komerční nájem nedosáhnou. Nedošli jsme k žádnému konkrétnímu řešení, pouze zmiňuji jedno z témat, které v diskuzi zazněla. Plánujeme tak pracovní setkání komise zaměřené přímo na vytvoření nových zásad, resp. oblastí, které mají být v zásadách reflektováni. K tomu zpracováváme s @Jana.Kabelova (Bytová komise) a @Tereza.Hubackova (za Komisi pro sociálně bytové otázky) návrh zakládající se na úplně nových zásadách Magistrátu (a Prahy 10), které byly upraveny z důvodu, že Ministerstvo vnitra staré pražské označilo v mnoha bodech za nevyhovující.

Běžná agenda byla tentokrát z části přenechána Radě MČ bez doporučení. Jsem zvědavý, jak si jednotlivými žádostmi RMČ poradí. To se snad dozvíme za měsíc na dalším zasedání.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonin.Stogr za příspěvek:
Tereza.Hubackova

Uživatelský avatar
Antonin.Stogr
Místní předsednictvo
Příspěvky: 163
Registrován: 03 bře 2018, 19:14
Profese: IT specialista
Bydliště: Praha 6 - Bubeneč
Dal poděkování: 268 poděkování
Dostal poděkování: 244 poděkování

Re: Komise bytové politiky - Praha 6

Příspěvek od Antonin.Stogr » 01 črc 2019, 16:48

Šesté zasedání bytové komise (25. června)

Poslední předprázdninové zasedání proběhlo v konstruktivním duchu s krátkým programem. Za zmínku stojí fakt, že některé byty, které jsou označeny za "lepší", vůbec komise neprojednává, zda se mají dát do výběrového řízení, nebo nemají. Výběrko vyhlašuje rada sama bez konzultace. Zatím to byly 3 byty, uvidíme kolik se jich takových ještě objeví na úřední desce. Dále pokračovala debata o dalším postupu u bytů se smlouvou na dobu neurčitou - zde OSM slíbil, že zjistí od Magistrátu jak postupovali při dvou soudních přích, které již při úpravě nájmů proběhly. Další informací by měla být "obvyklá cena nájmu", kterou používá Úřad práce. Na toto se odvolává zpráva Prahy 7, která byla přiložena k upraveným zásadám pro nakládání s byty a dokonce na Praze 7 byla tato částka přímo použita jako "běžný" nájem. Pro orientaci: P7 má 145Kč/m2. Jako zajímavost ještě uvádím, že proběhla i debata nad určováním jednotlivých bytů do dvou kategorií pro různé účely (SPOILER ALERT - což je jedna z myšlenek, které máme v rozpracovaných nových zásadách). Ty bychom chtěli v pracovní verzi předat v červenci ostatním členům komise + OSM (resp. Komise pro sociálně bytové otázky a Sociálním odboru), abychom je mohli hned po prázdninách debatovat a dopracovávat.

Vyhodnocená výběrka mají stále stejný trend. Většina lidí nabídne "rozumnou" částku, která se pohybuje na nižších komerčních cenách. K tomu se ale většinou najde 1-3 nabídky, které jsou za 500+Kč/m2. Stále necháváme za Piráty P6 ke zvážení zastropování nabídek, aby městská část nepřispívala ke zvyšování nájmů, ale IMHO se taková iniciativa spíš nesetká s kladným ohlasem, protože i chápu argument, že některé byty mají sloužit k tomu, aby vydělávaly na údržbu těch které jsou drženy pro zvýhodněné bydlení, resp. ideálně i rozšiřování bytového fondu.

Odpovědět

Zpět na „Zastupitelstvo - Praha 6“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů