S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Diskuse členů a příznivců o věcech přesahujících působnost orgánů, netýkajících se programu nebo o straně jako celku.

Moderátor: Odbor - administrativni

Pravidla fóra
Než napíšete nový příspěvek, zamyslete se, zda má takovou hodnotu, aby ho musely číst stovky lidí.
  • Aktuální politické kauzy lze řešit v příslušné části veřejné diskuze.
  • Části programu, současné či budoucí, diskutujte na fóru Pirátský program.
  • Podání orgánům a jednoduché návrhy čiňte v příslušné podatelně.
  • Pokud chcete něco rozhodnout(usnést, zvolit, odvolat, přijmout), podejte členský podnět. Ale nejdřív zvažte, jestli by na to nestačil třeba republikový výbor.
  • Povídat o čemkoli si můžete v Podpalubí, což je skrytá část fóra otevřená všem zájemcům. (Je třeba se přidat do skupiny "Zobrazit - Podpalubí".)
Dodržujte prosím pravidla fóra.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Republikový výbor
Příspěvky: 11109
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 28480 poděkování
Dostal poděkování: 13810 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Elliot Abrams, týpek, co pod Reaganem podporoval genocidu v Guatemale a masakry v Salvadoru, bude řídit US politiku vůči Venezuele. Mezitím Guaidó odmítl Madurovu nabídku k dialogu.
https://twitter.com/DanielVesel11/statu ... 4944505856
https://www.aljazeera.com/news/2019/01/ ... 35912.html
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 2):
Ales.Jakl, Marek.Necada
RV za Úsk (hostování Sčk), zakládající člen, více na profilu wiki.pirati.cz, aktuální texty najdete na Deník Referendum, více jsem na twitteru @daliborzz než na FB fb.com/dlbrz t. 773 993 465

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1686
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Jiri.Janecka »

Tak američané se domluvili s Talibánem. Což samozřejmě pro ty, kteří čtou konspirační, proruské a jiné nedoporučené weby není žádná novinka. Jenom mám takový pocit, že až tak úplně k vítězství demokracie nedošlo a chtělo by to ještě trochu dotáhnout. Není čas na samostatnou akci? Co na to Honza Lipavský, už dostal noty?

Uživatelský avatar
pavel_sanda
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 137
Registrován: 19 črc 2018, 13:33
Profese: učitel
Dal poděkování: 88 poděkování
Dostal poděkování: 164 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od pavel_sanda »

Nedalo mi to a přidám pár poznámek k této debatě. Osobně nejsem fanda NATO, ale na druhou stranu si nemyslím, že by to bylo nějaké zásadní téma. Jsem rád, že piráti podporují vytvoření společné evropské obrany, a to nejen, že by to umožnilo vojenské obsazení Monaka a ukončení daňových rájů v Evropě (trochu vtip!), ale také proto, že dlouhodobě USA zřejmě budou směřovat k ústupu ze světové dominance, doufejme řízeným způsobem, který nepovede k velkému válečnému konfliktu.

Primárně je třeba si přiznat, že NATO vzniklo s cílem udržet v Evropě mír. Američané dlouhodobě považují Evropu za kontinent náchylný k válce, a proto se rozhodli garantovat obranu západní Evropy před SSSR skrze NATO, kde ostatní členské země přispívají řádově mnohem méně finančně než USA. (Ostatně Stratfor běžně hovoří o tom, že mír v Evropě byl 40 let jen proto, že půl Evropy ovládaly USA a druhou půlku SSSR, které se chovaly geopoliticky zodpovědněji než tradiční evropské země). Je to model, který vymysleli v USA, aby evropské země zůstaly vojensky slabé a nemohly rozpoutat další světovou válku. Trump zřejmě vůbec netuší původ "nízkého financování společné obrany" v rámci NATO ze strany evropských zemí a tlak vyvíjí v zásadě jen jako nástroj prodeje amerických zbraní. Proto na to země EU nereagují kladně a ani ČR by to neměla s doháněním výdajů na zbrojení přehánět.

Jinak dlouhodobě se pro USA stává významnějším regionem oblast Asie a Tichomoří a lze předpovídat určitý ústup z Evropy, čímž lze odůvodnit budování alternativy v podobě společné evropské obrany před milovníky NATO v Česku.

Co se týče Ruska, tak je vidět rostoucí agresivitu, která započala rozšířením NATO na východ a vojenskou intervencí NATO v Jugoslávii, což považuji za chybu - nikoliv naší, ale chybu americké vlády - a masivně vzrostla po začátku konfliktu na Ukrajině. Tady je asi třeba vidět za vším geografii a demografii Ruska, které mezi západní Evropou a Moskvou nemá geografickou bariéru a vždy usilovalo o nárazníkovou zónu v oblasti východní Evropy, a zároveň prochází těžkou demografickou krizí, razantním úbytkem počtu obyvatel a tudíž i relativní síly a ekonomikou o velikosti nizozemské. Čili na jedné straně je zděšené možnou ztrátou vlivu na Ukrajině a na druhé straně vidí poslední okno příležitosti nahnat nějaké to předpolí. My jsme až za Karpaty, takže z tohoto hlediska nejsme až tak podstatní. Nicméně jsme členy EU a NATO a lze nás použít z hlediska Ruska pro oslabování protivníka. Proto u nás Rusko vyvíjí vliv. Jeho hrozba tedy není vojenská, ale spíš vnitropolitická ve smyslu dezinformačních válek a získávání vlivu na naši vládu. No a takové hrozby je potřeba úplně jiných zbraní, než kterými momentálně disponuje NATO. Největší zbraní je úspěch evropské integrace, zejména ve smyslu ekonomického a sociálního rozvoje všech jeho součástí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi pavel_sanda za příspěvky (celkem 3):
Ales.Jakl, Josef.Kadlecek, Vit.Jurasek

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1516
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1645 poděkování
Dostal poděkování: 1924 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Antonino »

Nedělám si iluze o Američanech. Jednak jejich vývoz válek je asi zjevný a nakonec nejsou ani tou demokracií, za kterou se tak rádi považují. Pro milovníka wiki, třeba zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Spojen%C3 ... Oligarchie OFFTOPICDvě americké univerzity, Northwestern University a Princeton, vypracovaly společnou studii uveřejněnou v roce 2014, ve které zkoumaly 1 779 politických změn či návrhů z let 1981 až 2002. Zaměřily se na otázku shody těchto změn s veřejným míněním lidí, kteří je prosazovali. Touto studií bylo zjištěno, že zatímco míra prosazení legislativních návrhů ve prospěch nejbohatších 10 % Američanů měla lineární závislost na jejich preferenci, prosazení legislativních změn ve prospěch průměrných Američanů bylo nezávislé na tom, jak moc si Američané dané změny přejí nebo je potřebují. Dochází tak k tomu, že není uplatňována „vůle lidu“, ale vůle několika málo elit a dá se tak mluvit o existenci oligarchie a neexistenci demokracie v USA. Ekonomické elity a organizované skupiny, zastupující velké zájmy byznysu, mají podstatný nezávislý dopad na politiku Spojených států, zatímco zájmy mas a průměrných občanů mají [na prosazení politických změn] nepatrný nebo žádný vliv.|Studie Nothwestern University a Princetonu[54][55]
Na začátku roku 2017 byl tzv. index demokracie Spojených států amerických ohodnocen hodnotou pod 8,0, čímž se podle Ekonomické zpravodajské jednotky (Economist Intelligence Unit, EIU), která hodnocení prováděla, země přesunula z kategorie „plná demokracie“ do kategorie „vadná demokracie“ – poprvé ve své historii.[56]


Na druhou stranu bych tu mohl otočit to americké „Je to zkurvysyn, ale náš zkurvysyn.“ (Američané o diktátorech v latinské Americe).
Nemyslím, že nás nějak USA přímo ohrožují a pokud ano, tak že bychom s tím nemohli svobodně něco dělat.
(toto mi léta zní v hlavě: "Když nemůžeš být s tím, koho miluješ, tak miluj toho, s kým jsi." https://www.youtube.com/watch?v=aomSvScTWtE) OFFTOPIC(prosím, s nadsázkou)
Z Američanů se časem stane třeba něco jako bývalý spolužák ze střední. S odstupem času to jeho plácání holek po zadku budeme vnímat méně chlapácky. Tehdy to byla legrace a nerozbili nám díky nim huby kluci z vedlejší třídy...

Oproti tomu tu stojí Rusko, je blízko a vede proti nám válečné operace (hybridní válka je také válka). Agenta má dokonce i na hradě.

Jako nejlepší řešení vidím asertivní pokračování v NATO, budování paralelní obrané aliance v Evropě a budování si Evropy k obrazu svému. Btw, blíží se evropské volby!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvky (celkem 5):
Petr.Vileta, Lukas.Hejduk, Jan.Prokop, Josef.Kadlecek, Vit.Jurasek
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Ren123
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Příspěvky: 31
Registrován: 24 úno 2018, 11:49
Profese: Stvebnictví
Dal poděkování: 15 poděkování
Dostal poděkování: 16 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Ren123 »

Mě se spíš zdá, že je to ze strany zakladatele tohoto tématu snaha o "se sovětským svazem na věčné časy"
Nějaké výkřiky do tmy o Evropské armádě jsou totální nesmysl, protože by na tom všechny Evropské státy zkrachovaly.
Neplníme ani ty ubohé 2% v NATO, natožpak, aby sme byli schopni vybudovat soběstačnou Evropskou armádu.
Ano USA si prosazuje svoje, někdy tím udělá i celkem bordel, ale stále je to zem demokratická a neměli by sme zapomenout na to, že nám už x krát zachránila prdel.
Bez USA nejsme schopni se ubránit Číně, která se naštěstí divá jiným směrem, ale ani rusku, které se bohužel našim směrem dívá.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ren123 za příspěvky (celkem 2):
Yossi, Petr.Vileta

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1686
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 430 poděkování
Dostal poděkování: 2231 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Jiri.Janecka »

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zpra ... &source=hp

A všechny ty, kteří sem umisťují výkřiky typu: "hybridní válka taky válka" bych chtěl požádat, aby vážili slova. Nakonec by se mohli dočkat toho, že kvůli tomu, že jim náhodou vypadne oblíbená stránka na internetu budou považovat za vhodné vymazání nějakého většího města z mapy.

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1516
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1645 poděkování
Dostal poděkování: 1924 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Antonino »

Ren123 píše:
27 led 2019, 15:59
Mě se spíš zdá, že je to ze strany zakladatele tohoto tématu snaha o "se sovětským svazem na věčné časy"
Nějaké výkřiky do tmy o Evropské armádě jsou totální nesmysl, protože by na tom všechny Evropské státy zkrachovaly.
Neplníme ani ty ubohé 2% v NATO, natožpak, aby sme byli schopni vybudovat soběstačnou Evropskou armádu.
Ano USA si prosazuje svoje, někdy tím udělá i celkem bordel, ale stále je to zem demokratická a neměli by sme zapomenout na to, že nám už x krát zachránila prdel.
Bez USA nejsme schopni se ubránit Číně, která se naštěstí divá jiným směrem, ale ani rusku, které se bohužel našim směrem dívá.
Takový pocit já tedy nemám a falešná dilemata jsou jedním z projevů demagogie.
EU má HDP srovnatelné s USA. Je to jen otázka priorit. Evropa je prostě pacifistická a má jinou doktrínu.
Kdy nám co USA zachránili? Jediné, co připadá v úvahu je WW2 a v té nás (bohužel) zachránili Rusové.
Jak nás vojensky ohrožuje Čína?
Ostatně ani to Rusko nepůsobí klasicky vojensky, "jen" rozvrací náš systém. A v tom nám USA nepomohou, když dopadly ještě hůře. Naštěstí u nás toho prezident tolik neřídí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Antonino za příspěvek:
Marek.Necada
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Antonino
Příznivec Pirátů – Jihomoravský kraj
Příspěvky: 1516
Registrován: 04 pro 2018, 19:58
Profese: manažer & lektor
Dal poděkování: 1645 poděkování
Dostal poděkování: 1924 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Antonino »

Jiri.Janecka píše:
27 led 2019, 16:30
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zpra ... &source=hp

A všechny ty, kteří sem umisťují výkřiky typu: "hybridní válka taky válka" bych chtěl požádat, aby vážili slova. Nakonec by se mohli dočkat toho, že kvůli tomu, že jim náhodou vypadne oblíbená stránka na internetu budou považovat za vhodné vymazání nějakého většího města z mapy.
To je nějaká výhrůžka nebo co? Nebo strašák? Nebo sněhová koule?
Jak souvisí sankce proti Venezuele s aktivitami Ruska proti demokratickým zřízením (ovlivňováním voleb), tedy základu, na čem jsou ty demokracie postavené?
Já tedy Rusy na jedné straně obdivuji, protože to dělají účinně a efektivně, ale chovají se nepřátelsky, tak to vidím jako problém.
Antonino Milicia "Když se dva perou, Babiš se směje"

Uživatelský avatar
Josef.Kadlecek
Člen KS Praha
Příspěvky: 1760
Registrován: 01 čer 2010, 21:17
Profese: živnostník, řemeslník; dobrý elektrikář
Bydliště: Bráník, Příkrá x U Háje, dřevěný domeček, P4
Dal poděkování: 1698 poděkování
Dostal poděkování: 1468 poděkování

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Josef.Kadlecek »

No, já bych s tím osvobozováním Rusákama zas tak nešermoval. Víme, že Patton skřípal zubama, že nesměl překročit demarkační linii, protože jinak by Prahu s prstem v nose osvobodil on, Rusáci by utřeli nudli, ČSR by po válce přijala Marshalův plán a my jsme tu neskřípěli zubama dalších čtyřicet let v totalitě a horkotěžko se nevraceli (nebo spíš se znova neučili) k demokracii, páč bychom jí žili kontinuálně.
Samozřejmě se můžeme bavit i o tom, že někteří Amíci před a na začátku války čile kšeftovali s Hitlerem, čímž mu dost zásadně pomohli. Ale mám pocit, že v závěru války naopak Amíci dost výrazně podporovali Rusáky. Nebo se mýlím?
Takže tu prdel nám Amíci tehdy setsakramentsky zachránili.
Teď mají ale přemnoho vojenských základen po celém světě (narozdíl od Rusáků), takže kdo je tady pro svět nebezpečím je k diskusi.
S Rusákem se bavit, a tvrdě obchodovat, protože jinak z něj vyrůstá Laputa.
Jak je jednomu každému doma, když s partnerkou najednou ustane komunikace (o sexu nemluvě) a ona z ničeho nic tráví čtyři večery týdně mimo domov? Tak asi podobně je teď Rusákovi, ale on měl léta své východoevropské varšavskosmluvní satelity.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Kadlecek za příspěvek:
Marek.Necada
Existuje princip: je hrází pro jakékoli informace, odolává všem argumentům a úspěšně drží lidi ve věčné ignoranci: zavrhnout věc ještě před prozkoumáním
Herbert Spencer, 1820-1903 https://cs.wikipedia.org/wiki/Herbert_Spencer
Za sebe - mám vás všecky rád. Akorát před fanatickými "souložníky teoretiky" mě i u Pirátů naučilo se už mít na pozoru.
Neomylné lidi bez váhání devitalizovat!

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 29815
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 26163 poděkování
Dostal poděkování: 21786 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: S USA na věčné časy a nikdy jinak? :)

Příspěvek od Petr.Vileta »

Již Karel Havlíček Borovský, prohlásil: „Dosvědčiti mohu, že Rusové s ostatními Slovany nikoli bratrsky, nýbrž nepoctivě a soběcky smýšlejí. To už jsou mi milejší Maďaři, kteří proti nám bojují otevřeně, než Rusové, přibližující se s jidášským polibkem, aby nás pak strčili do kapsy. Tito pánové počínají všude místo ruský říkati a psáti slovanský, aby pak místo slovanský zas také ruský říci mohli.“ Havlíček byl také zpočátku slavjanofilem, ale po několikaletém pobytu v Rusku změnil názor.
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů a fórista
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Odpovědět

Zpět na „Vnitrostranická diskuse“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Jarmil a 4 hosti