RV 04/2019 Navýšení limitů záměrů / diskuze

Republikovému výboru je svěřena moc zákonodárná. Republikový výbor schvaluje stranické předpisy, programové dokumenty a kandidátní listiny.

Moderátoři: Republikovy vybor, Jednatele

Pravidla fóra
Do fóra mohou psát členové skupin Republikový výbor, Vedoucí orgánů, Garanti a Účastníci. Do skupiny Účastníci se přidává na základě oprávněné žádosti v podatelně RV nebo jednateli, eventuálně předsedajícímu. Jednáním předsedají Jednatelé eventuálně Předsedající.
Do fóra hlasování píšou jen členové republikového výboru a předsedající.
Zamčeno
Petra.Smutna
Místní předsednictvo
Profese: ekonomka
Dal poděkování: 527 poděkování
Dostal poděkování: 734 poděkování

RV 4/2019 Navýšení limitů záměrů

Příspěvek od Petra.Smutna » 22 led 2019, 20:27

Vážení členové Republikového výboru,
na žádost Republikového předsednictva zahajuji jednání ve věci změny pravidel hospodaření, přičemž diskuze s možností podávat alternativní návrhy potrvá nejméně do 29. ledna 2019 do 20:30 hod.

Návrh usnesení (hlasovací možnost A):
"Republikový výbor schvaluje změnu pravidel hospodaření v navrhovaném znění."

Znění navrhovaných změn:
V Pravidlech hospodaření § 11 odst. 2:
v písm. a) se částka 10 000 Kč mění na částku 20 000 Kč
v písm. b) se částka 100 000 Kč mění na částku 200 000 Kč

Odůvodnění:
Na zasedání Republikového výboru dne 12. 1. 2019 byla diskutována mimo jiné otázka poněkud nízkých limitů pro schvalování záměrů, které nadbytečně zaměstnává Republikové předsednictvo a Republikový výbor. Návrh reaguje na vysoké příjmy související s úspěchem ve volbách do Poslanecké sněmovny, s úspěšnou kampaní na pražském magistrátu a s očekávanou účastí ve volbách do Evropského parlamentu.
Navrhované změny podle Republikového předsednictva lépe reflektují cca osminásobné navýšení příjmů rozpočtu. Pokud by se nová hodnota limitů zdála v konkrétním případě (např. krajského fóra) příliš vysoká, má každý orgán možnost tyto limity v jednotlivém případě nebo ve více případech snížit.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petra.Smutna za příspěvky (celkem 4):
Ondrej.Tuma, Marek.Necada, Vojtech.Pikal, Frantisek.Kopriva

Jiri.Rezek
Republikový výbor
Profese: výzkumný pracovník
Dal poděkování: 1019 poděkování
Dostal poděkování: 1767 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: RV 4/2019 Navýšení limitů záměrů

Příspěvek od Jiri.Rezek » 22 led 2019, 20:34

jednoznačně podporuji.
člen RV, tel.: 72tri 175 03devet

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2624 poděkování
Dostal poděkování: 2269 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 22 led 2019, 22:40

Já jsem teda jednoznačně proti a důvodů mám hodně. Třeba na městě, kde prakticky toto pravidlo platí, tak rozdělovali zakázky po balících po 200.000,- aby se mohli napřímo domluvit s jedním dodavatelem a prakticky si šli úředníci pro úplatky, což prostě v mé praxi se dělo! V minulém komunálním programu jsme tady prosazovali, aby prahová hodnota pro "výběrové řízení", že se to alespoň někde nějakou zjednodušenou formou zadá byla 50.000,-. Chápu navrhovatele, že si s tím zjednoduší práci, ale raději bych zvolil cestu, jak by to mohlo být jednoduché a zároveň transparentní.

Původně byl náš limit poloviční a když padl tento návrh, tak jsme naštěstí schválili můj pozměňovací návrh na tento aktuální stav.

Za mě by byl ideální stav, kdyby se tato hodnota vrátila zase na původní polovinu.

Toto byl právě jeden z hlavních důvodů, proč jsem vůbec vstupoval k Pirátům, páč mým profesním oborem jsou výběrová řízení.

Jestli existují případy, kde kupovat věci nad 100.000,- jsou problémem, tak bych je prosím rád věděl a zároveň budu nápomocen k naleznutí jednoduchého řešení. Některé státní instituce dokonce tendrují věci v řádů stovek korun.

Poprosil bych tedy navrhovatele, aby nám zde uvedl příklady, kde v minulosti museli řešit prahovou hodnotu 100.000,- a kde jim způsobila potíže. Věřím, že najdeme způsob vyřešení těchto problémů.

Takže jestli máme toto téma opět na stole, tak se bavme spíš o způsobu, jak vrátit tuto hodnotu zpátky na polovinu a jak bychom mohli zjednodušit PraH ve věci těch výběrových řízení.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 22 led 2019, 22:49

Na republikovém výboru maximálně zaznělo to, že někdo musel rozdělit nějakou zakázku na dvě, protože byla za 110.000,-, což je pro mě opravdu úlet a dělal jsem raději, že to neslyším. Že se ještě na toto někdo odkáže, že to zaznělo na zasedání a bylo to diskutováno jsem opravdu nečekal. Na zasedání jsem byl a kdyby proběhla diskuze, tak bych k tomu své určitě řekl. Žádná diskuze kromě tohoto sdělení, ale neproběhla.

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 22 led 2019, 22:53

Jinak rozhodně žádám, aby se v hlasování přidala možnost c) předložení rozhodnutí celostátnímu fóru k projednání, nebo požádání celostátního fóra o projednání projednávaného rozhodnutí v referendu, pokud o to kdokoliv do ukončení rozpravy požádá,
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Jitka.Novotna

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 23 led 2019, 09:05

Jeden z argumentů je, že schvalování záměrů zbytečně zaměstnává RP. To jsme ale přece vyřešili poslední novelou, že si můžou na to někoho pověřit. § 11 Schvalování záměru (6) Příslušné předsednictvo může usnesením pověřit za sebe jiný tým udělováním souhlasů se záměry se souhlasem schvalujícího orgánu; Souhlas není potřeba, pokud je pověření zakotveno předpisem.12) V usnesení je třeba vyznačit limit, věcný a časový rozsah pověření. Věcná a časová působnost pověřeného týmu nemůže být pověřením překročena.

či že to zbytečně zaměstnává nás RV. Mohl bych vidět prosím alespoň jeden případ schválení záměru, který měl hodnotu mezi 100 a 200 tisíci?

Že toto reflektuje osminásobné příjmy je jeden úhel pohledu. Naše město s půlmiliardovým obratem má nastavenou tu prahovou hodnotu na 200.000,- , takže dle této logiky bychom to my měli mít zase nastaveno ne na 200.000,- ale na 12.000,-. Takže jak vidíte už nyní máme tyto limity nastaveny velmi volně.

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 26312 poděkování
Dostal poděkování: 19233 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 led 2019, 09:16

Já bych předně chtěl poděkovat Petře, že se jednatelství ujala s takovou vervou, všechna čest!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Michaela.Vodova, Jitka.Novotna, Lydie.Bartosova
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Vojtech.Pikal
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 26312 poděkování
Dostal poděkování: 19233 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 23 led 2019, 09:27

Co se věci týče, jsem s tím na hraně.
Rád bych zdůraznil, že všem orgánům zůstává možnost si tyto limity ve své působnosti snížit a omezeně pro nějakou oblast či orgán.
Dále bych chtěl podotknout, že schvalovatelé, resp. předsednictvo mají možnost tuto pravomoc ve vymezené oblasti přenést na jiný orgán či tým. Republikovému předsednictvu bych navrhoval, aby zřídilo "tým vedoucích (kanceláře a odborů)" a požádalo o přenesení této této pravomoci na něj. IMHO by se tím zlepšila vzájemná informovanost a spolupráce mezi odbory i co se snížení externího nákupu služeb třeba týče.

Nakonec si dovolím zdůraznit, že limit pro povinnost konat výběrová řízení při překročení rozsahu zakázky ve výši 100 000,- se nemění, neměnil a zůstává v platnosti.

Na zasedání se toto téma diskutovalo v rámci kruhové diskuze nad účelem a fungováním místních sdružení. Já to nepodporoval, ale jinak byla podpora silná.

Nakonec bych chtěl Petra Tkadlece požádat, aby specifikoval, jestli žádá o zařazení možnosti (i) předložení celostátnímu fóru k projednání (ii)předložení celostátnímu fóru v referendu nebo obou (i) + (ii) nebo něčeho jiného.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 2):
Frantisek.Kopriva, Lucie.Spacilova
člen RV, AO, PO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 23 led 2019, 09:46

Žádám o možnost (i) předložení celostátnímu fóru k projednání

Jaký je teda skutečný důvod naýšení limitů, když RP to může přenést na tým a RV s tím podle mě nemá vůbec žádnou práci?
Jestliže se zvedne limit na záměry a nezvedne se limit pro výběrová řízení, tak je otázkou času, kdy to vybuchne. Už posledně se kvůli průseru s panelem musel pokoutně zvyšovat limit pro výběrové řízení a byl schválen pouze 6 členy RV! viewtopic.php?f=578&t=36840

Co se týče výběrových řízení, tak stát tou menších zakázek řeší tak, že se musí dodržet zásady transparentnosti a přiměřenosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. My nic podobné podle mě v předpisech nemáme, což je chyba. Podle mě je to naše velká ostuda, že ty výběrka neumíme dělat pořádně a místo toho tady jsou pouze snahy o zvýšení limitů.

EDIT: Aby si každý kraj nastavoval svoje limity je největší paráda. Už dneska předpisům skoro nikdo nerozumí, takže se bude stávat pouze to, že jeden kraj bude od druhého kopírovat jednání, při čemž budou mít jiné pravidla. To samé se děje s různýma lhůtama a vytváříto absolutní chaoz. Takže prosím touto cestou ne! Jestli RP opravdu toto cítí jako problém, tak to pojďme vyřešit, ale určitě ne zvednutím těch limitů.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2158 poděkování
Dostal poděkování: 18375 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 23 led 2019, 10:27

Mně u toho odůvodnění přijde prohlášení "schvalování záměrů RP i RV zdržuje" jako dosti vágní, navrhoval bych dožádat si od předkladatele, kolik muselo v roce 2018 RP schvalovat záměrů mezi 10 000 a 20 000 a kolik musel RV schvalovat záměrů mezi 100 000 a 200 000. Protože pokud to byly jednotky, není co řešit.
A dále si dovolím zopakovat to, co už jsem říkal několikrát - přece to, že máme osminásobně vyšší příjmy, neznamená, že budeme rezignovat na péči řádného hospodáře. Výdaje se přece realizují proto, že jsou zapotřebí, ne proto, že na ně máme. A nehodláme snad kupovat předražené věci jen proto, že máme víc peněz v rozpočtu. (Pravda, občas mi připadá, že někteří hodlají.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 6):
Ondrej.Tuma, Petr.Tkadlec, Frantisek.Kopriva, Lucie.Spacilova, Rostislav.Reha, Lenka.Kozlova
tel.: +420 778 702 711; (NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM)
Jak jednoduchý by byl svět, kdybychom četli a dělali věci hned správně. :) -- Lucie Spáčilová

Zamčeno

Zpět na „Republikový výbor“