Dalibor.Zahora píše: ↑22 led 2019, 16:40
Ok, díky za vyjasnění. Zatím se mi to spíš nezamlouvá - asistenti poslanců v RV. Nelíbila se mi už podobná věc u KK (Komenda), ani se mi nelíbí u RK (Sprignfield). A hlavně se mi nelibí, že ústavní právník, zrovna neprokazuje cit pro takovouhle věc. To fakt musíme mít na všechno předpis? (předpis vymezující, do jakých funkcí nesmí asistenti)
Umím se představit nějakou výjimku - někdo s jasnou dlouhodobou specializací, kde to propojení z nějakého důvodu dává smysl.
Ale aby čerství asistenti - rozuměj, které si poslanci vybrali po volbách 2017 - přecházeli do hlavních orgánů strany, to považuji za rizikové. A tohle je přesně ta věc, proč chci být v RV, aby se proti těmto tendencím případně postavil, pokud na tom bude konsensus.
Straně chybí nějaká užší vzájemná vazba s poslaneckým klubem. Ta ale nemůže být navozena tak, že v v klíčových orgánech strany budou asistenti. Když to schválně přeženu pro názornost - nemá to být tak, aby asistenti (poslanecký klub) skrz vnitrostranické pozice funkce kontrolovali stranu, naopak strana má do jisté míry kontrolovat svůj poslanecký klub.
Druhá věc
Abych to vzal při jednom. Kandiduješ i na eurokandidátku na přední pozice. Kdyby si byl zvolen, chceš mít obě funkce? MEP i RV?
Díky za odpověď.
Já na jednu stranu chápu Tvou obavu, ale na druhou je myslím zbytečná. Pokud má RV sloužit ke kontrole volených zástupců (stranických funkcí i veřejných), pak by v RV neměl být žádný poslanec, zastupitel, asistent, pracovník klubu, ani členové krajských či místních předsednictev atp. A nemělo by tedy být ani členům RV dovoleno kandidovat na volené funkce. To se ale neděje. A z dobrého důvodu.
Striktní oddělení strany a veřejných volených funkcí dlouhodobě straně škodí. Nevyhnutelně by se časem vytvořil konflikt mezi stranickými orgány a volenými zástupci, informační bariéra atp. Naopak částečné propojení je přirozené a umožňuje obousměrný přenos zkušeností, informací a usnadnění spolupráce.
Jako ústavní právník v tom problém nevidím. Žádná z demokratických stran nic takového nemá. Rovněž na úrovni státu žádné oddělování jednotlivých složek nefunguje (vyjma soudní soustavy - což ale RV není).
Tvou obavu o ovládnutí strany lidmi s volenými funkcemi nesdílím. Pokud by členem RV byl z titulu (důvodu) své funkce poslanec (tj. protože je poslancem, tak by byl automaticky členem RV), tak bych chápal, že to je nebezpečné.
Jde-li o mou spolupráci s Honzou Lipavským. Spolupracuji s ním n odborné rovině, nyní např na Magnitského zákonu. Tj. nezajišťuji žádnou jeho stranickou činnost.
Zkusme si tu otázku položit opačně: znamená to, že abych se mohl podílet na práci RV, tak nesmím straně poskytovat své odborné znalosti a schopnosti na profesní úrovni?
Pak uvidíš, že pokud odpovíme ano (a budeme se držet Tvé obavy), tak z RV vyloučíš kohokoli, kdo by straně chtěl odborně na profesionální úrovni pomáhat. Tedy z jednoho z nejdůležitějších orgánů strany vyloučíš lidi, kteří jsou aktivní, mají odbornost a spolupracují se stranou i profesně, místo aby šli třeba do korporátu, kde by měli více peněz.
Jde-li o EP, nevidím problém v tom, když se (euro)poslanec podílí na politice strany. Koneckonců je to tak i nyní.