Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 930 členů je to 31 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 930 členů je to 61 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Celostátní fórum ukládá RP, aby vyřešila problém tajných skupin.

pro
69
35%
proti
115
58%
zdržuiji se
14
7%

Celkem hlasujících: 198 - Celkem hlasů: 198

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2306 poděkování
Dostal poděkování: 1954 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 09 led 2019, 15:20

Vojtech.Pikal píše:
09 led 2019, 15:06
Hele já nevím, asi je potřeba si vyjasnit, čeho chceme dosáhnout.

Typ A) Já mám tajnou skupinu co je v ní většina Pirátů (3) a slouží k organizaci hraní deskovek. Nikoliv nějakých Pirátských deskovek, ale soukromých deskovek u mě doma.
Nikde ji nedokazuju, nic politického tam neřeším ani lobing, ani odkazování na hlasování ani nic. A imho by měla zůstat legální a nikomu do toho nic není.
Typ B) Pak existují skupiny jako "Piráti v XY" a "Pirátky na palubě", kde se zájmově řeší politika a vnitropolitika, diskutuje, lobuje, odkazuje. Jejichž existenci nelze reálně zabránit, je přirozená a normální a asi bych se to nějak potlačit nesnažil. Je třeba požadovat, aby to nebyly oficiální organizační platformy stranické, které se budou někde odkazovat ze systémů strany. Co má smysl je nabídnout členům takovou platformu, aby to mohli mít stejně kvalitně na ní a nikoliv na proprietálním korporátu, kterej jim tu poštu čte, nabízí jim podle toho reklamu a předává obsah na servery tajných služeb.
Typ C) Nakonec existují skupiny jako "Kanonýři" kde se provozuje reálná stranická politická práce týmu, jsou odkazovány z oficiálních platforem a to je špatně že existují a tam by vnitrolobging že se pro něco má hlasovat probíhat neměl. Příkladem takové skupiny jsou naše skupiny RV na FB. Ty by vlastně neměli existovat vůbec.

Takže ... Pojďme příkladem?
Tak jedna věc je nechat všechny zrušit, což jsem nechtěl a druhá je to zoficiálnit. Konkrétně z Pirátek na palubě se stala už jakásik platforma, takže by o ni měla být někde ofiko zmíňka, že vůbec existuje a co provádí. Na skupiny plácnu do 5 lidí by se určitě žádné povinnosti vztahovat neměly. Ty větší skupiny, už by měly mít nějaký řád a být více oficiální. Tady v kraji máme taky různá podpalubí, v kterých nejsem, ale to jsem rád, protože pak mám míň starostí. Každopádně se taky jedná o nějakou mocenskou skupinu a úplně partizánsky by fungovat neměli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Robert.Magni
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 09 led 2019, 15:26

Michal.Horak píše:
09 led 2019, 15:14
Tak jsme na naší netransparentní FB skupině netrasparentně lobbisticky dohodli, že budeme hlasovat proti tomuto nesmyslu, ale zatím to nevypadá .... :lol: :lol: :lol: :lol:
Když si kraj nahlásí skupinu do podatelny redmine https://redmine.pirati.cz/projects/ps/wiki/Tymy , jak jsou ty teamy, že tam má jen členy a regp., tak v tom nevidím problém, aby takovýto team používal toto komunikační vlákno. Samozřejmě jednat by měl vždy na fóru a zasedání.

Ondra.kl
Příznivec Pirátů – Moravskoslezský kraj
Profese: IT administrátor
Dal poděkování: 487 poděkování
Dostal poděkování: 2692 poděkování

Příspěvek od Ondra.kl » 09 led 2019, 17:10

To je zase 3,14 ...

Silové a mocenské skupiny vznikají kdykoli se někdo domluví na společném postupu. Toto lze realizovat už od 2 lidí a prakticky kdekoli, např:
1. ve skupině na fb
2. telefonem, smskou
3. v hospodě, na zastávce MHD
4. morseovkou blikáním baterky z kopce na kopec

... takže to nemá smysl řešit, dokud Piráti nebudou chcít aby každý jejich člen měl v mozku implantovaný čip kontrolující jeho chování. A to doufám nikdy nebudou.

Má smysl řešit jen jediné - aby oficiální jednání bylo na oficiálních systémech strany.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondra.kl za příspěvky (celkem 10):
Vojtech.Pikal, Isa, ypsilonx, Jan.Prokop, Petr.Vileta, Robert.Magni, Jakub.Nepejchal, Lenka.Kozlova, Zdenek.Kops, Jindrich.Cermak

Michal.Jokes
Koordinátor krajského sdružení
Profese: organizátor, režisér, herec
Dal poděkování: 163 poděkování
Dostal poděkování: 672 poděkování

Příspěvek od Michal.Jokes » 09 led 2019, 20:09

Dotaz... Jsou nějaké důkazy, že nějaké tajné mocenské skupiny vůbec existují? Protože jestli jediné, co máte jsou Pirátky (o kterých, co si budeme povídat, stejně všichni vědí), tak mi to přijde dost slabé a nehodné námahy, která by se na nějakou regulaci musela vynaložit.

Druhá věc je, že já osobně si nedovedu představit regulaci, která by tyhle potenciální "tajné mocenské skupiny" vymýtila a zároveň nezavedla totalitní stát. Příklad onoho nařízení KK před lety budiž toho důkazem. Vnitřním předpisem můžeš regulovat jen oficiální Pirátské skupiny. Jediné, co tehdy všichni udělali bylo, že si dali do popisu "toto není oficiální skupina"... A co s ní pak? Můžeš se na ní tak možná mračit a neschvalovat a to je celé. A o opravdu dobře zakonspirované skupině se ani nedovíš...

Narážíme tu na paradox, že neexistenci tajné skupiny nelze prokázat... Ale to neznamnená, že existuje...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michal.Jokes za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Martin.Duska
77O 113 642
Krajský koordinátor Praha

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 09 led 2019, 20:25

Už tady bylo výše řečeno, že ty tajné skupiny porušují pravidla tak jako tak, protože nedělají lobby výstupy. Takže jedna věc je vymyslet systém, aby nějakou formou ty lobby výstupy dělat mohli. Jestli někdo chce jednat v rozporu s předpisy strany, tak by za to pak měl být trestán v případě, že se to prokáže. Situace je ale dneska taková, jak jsem již psal, že členové o porušování pravidel ani neví a myslí si, že vše dělají v pořádku. Toto je prostě třeba napravit.
Já bych byl rád, kdyby systém fungoval dobře a byly k tomu nastoleny podmínky, které asi dneska nejsou. Rozhodně nepodporuji nějaký hon na čarodějnice.
Celé je to komplexní problém a proto jsem zvolil způsob, aby to vyřešilo RP.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Giuseppe.Maiello, Jan.Mejsnar

Jan.Hora
Místní předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1409 poděkování
Dostal poděkování: 1630 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 09 led 2019, 20:28

OFFTOPICJe pravda že ty notifikace na fóru jsou výrazně lepší než to bylo v minulé verzi.

Co mi dává smysl, je důsledně vyžadovat, aby ze skupin byly zápisy na fóru a musíme akorát dořešit jak je zveřejnit.

Kupříkladu mám zápis z resortního týmu, který nemůžu dát na fórum zcela veřejně, ale nemůžu ho dát ani do soukromé skupiny jen pro tým, protože tam není kontrolovatelný zbytkem KS nebo aspoň zastupitelského klubu, kteří by měli mít možnost monitorovat činnost takového týmu. Zatím jsem to odkládal, protože to vyžaduje nemalé množství času (zjistit jestli KS má soukromou skupinu, pokud ne nechat zřídit, nechat přidat členy KS, všechny informovat, vyrobit tam vlákno pro resortní tým atd.). Což ovšem neznamená, že bych ten opruz měl právo odignorovat, prostě zatím je prostě nutné ho absolvovat v zájmu dohledatelnosti a kontroly - ale ačkoliv k tomu máme formální pokyn (stanovy), tak jsme zatím neřešili neformální vedení členů k tomu, že tyhle pokyny jsou důležité a neměly by být opomenuty jen kvůli náročnosti, zdlouhavosti či nepřehlednosti (každému vadí na fóru něco jiného a leckomu všechno dohromady).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 4):
Petr.Tkadlec, Giuseppe.Maiello, Milan.Dadourek, Jan.Mejsnar
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Petr.Lysek
Místní předsednictvo
Profese: projektant
Dal poděkování: 777 poděkování
Dostal poděkování: 643 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Lysek » 09 led 2019, 21:11

Hlasuji proti ne z důvodu, že bych byl z tajných skupin odvázaný, ale protože nepovažuji zákaz tohoto typu za řešení. Pokud se někdo rozhodne mít tajnou skupinu, tak ji prostě bude mít. Současně dělám rozdíl mezi uzavřenou a tajnou. A samozřejmě bych uvítal, kdyby se našel konsenzus na nějaké komunikační platformě, která by byla závazná pro členy strany a na které by vznikly ony neoblíbené "uzavřené" skupiny, kde by se daly v rámci strany a jednotlivých skupin a zájmových sekcí řešit problémy, co nás trápí. Momentálně mám nainstalován mumble, relativně nově slack, a celé mi to přijde poněkud absurdní.
Uzavřené skupiny mají jednoznačně smysl v případě řešení různých komunálních problémů, jejichž předčasná veřejná prezentace by byla kontraproduktivní. Současně jsem si vědom, že vytváření takovýchto struktur třeba na fb je rizikem.
Nechám to vše na větších expertech, než jsem já, nicméně osobně se přikláním k tomu, aby se našla rozumná, uživatelsky přívětivá, varianta pro rychlou online komunikaci. Osobně je mi jedno, jestli to bude mumble nebo slack a nebo něco jiného a dokonalého. Ale situace, kdy se jeden na několika platformách mi připadá ulítlá.
Přiznávám se, že jsem neměl čas číst celé toto vlákno, takže netuším, jestli se v něčem neopakuji.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Lysek za příspěvek:
Milan.Dadourek
Předseda MS Prostějov
Email : Petr.Lysek@pirati.cz
Facebook : https://www.facebook.com/IgnaciusReilly
Profil: https://www.pirati.cz/lide/petr_lysek

"Lidé chtějí lži, aby měli podle čeho žít. Volají po nich." (Terry Pratchett:Národ)

ypsilonx
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Profese: cestovatel
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od ypsilonx » 09 led 2019, 21:24

Jak už tu bylo napsáno -> klidně ať to je i někde na FB nějaké diskuze a hlasování, ale kompetentní osoba musí sepsat transparentně i tady!!! Nic jiného jako řešení mi nepřipadá v úvahu. Sám přece člen pirátů by měl být automaticky transparentně uvažovat a pokud se něco dělá uzavřeně na FB tak na to upozornit a za druhé to napsat i sem. Pokud se to týká politických témat opravdu domluvy na karban apod... tu být nemusí. Tím bych to uzavřel.
Tito uživatelé poděkovali autorovi ypsilonx za příspěvek:
Giuseppe.Maiello
Mějme se prostě rádi! :fet:

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj
Profese: ITak
Dal poděkování: 271 poděkování
Dostal poděkování: 491 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 09 led 2019, 22:32

V těch uzavřených skupinách zvlášť v těch místních se dají probírat věci jak huba narostla, protože není čas chodit do hospody, podle mě je dobrý mít i u tý transparence nějaký hranice, jako dávat diskuzi veřejně, kde jsme došli s piratem Jirkou a pirátem Pepo k závažnému objevu, že starosta je arogantni ču**k asi není potřeba.

Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2157 poděkování
Dostal poděkování: 17398 poděkování

Příspěvek od Martin.Kucera » 09 led 2019, 23:25

ypsilonx píše:
09 led 2019, 21:24
klidně ať to je i někde na FB nějaké diskuze a hlasování,
Na FB rozhodně nemůže probíhat hlasování (nanejvýš nějaká průzkumná anketa), protože není zpětně veřejně dohledatelné a zkontrolovatelné.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Kucera za příspěvky (celkem 5):
Vit.Jurasek, Josef.Spak, Jakub.Nepejchal, Zdenek.Kops, Radek.Simkanic
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“