Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho týdne od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo (pro 1020 členů je to 32 hlasů).
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 1020 členů je to 64 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Celostátní fórum ukládá RP, aby vyřešila problém tajných skupin.

pro
72
35%
proti
118
57%
zdržuiji se
17
8%
 
Celkem hlasujících: 207 - Celkem hlasů: 207

Uživatelský avatar
Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu
Příspěvky: 304
Registrován: 23 čer 2014, 21:52
Profese: Vysokoškolský učitel
Bydliště: Praha-Klánovice
Dal poděkování: 933 poděkování
Dostal poděkování: 470 poděkování

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Giuseppe.Maiello » 08 led 2019, 16:13

Martin.Kucera píše:
08 led 2019, 13:17

Bohužel některé z těch skupin se tváří jako oficiální týmy - viz https://redmine.pirati.cz/projects/ps/wiki/Tymy
A do takových by KK rozhodně mít přístup měla (dle našich předpisů), nemyslíš?

Ahoj Martine, myslím si, že i když se oficiální týmy zabývají „vnitrostranickou politikou“ místo aby se věnovaly tomu, jak má strana fungovat navenek, stále zůstávají transparentní. Jména jejích členů jsou veřejná. Pokud týmy nefungují dobře, alespoň se ví, kdo tam byl a kdo ten tým vedl, což je transparentní. Problém nastává tehdy, jestli jsem dobře pochopil, existují-li ideologické platformy.
Jak správně upozornil Jan Lipavský, je možné, že nějaká skupina, hlavně když je uzamčená, může tvořit „mocenskou základnu“. To je normální, i když to neodpovídá ideálu Pirátů.
Pokud se ten "přirozený network" nedeklaruje a neví se kdo jsou jeho členové a neví se také proč se schovávají, představuje to velký problém. Řešení je tedy velmi jednoduché: pokud existuje „přirozený network“ ať funguje dál. Stejně si najde jiné cesty, aby fungoval. Ovšem za podmínky, že se odhalí! Pokud sleduje nějaký cíl (řekneme ideový), ať se ví kdo s kým jej sleduje. Je to garance hlavně pro ty, kteří nejsou v ničem zapojeni a chtějí ještě věřit, že transparentnost musí začít hlavně od nás.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvky (celkem 5):
Milan.Dadourek, Ondrej.Kliment, Ondrej.Kolek, Jan.Mejsnar, Vladimira.Emingerova

Uživatelský avatar
Roman.Pasek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 430
Registrován: 12 led 2018, 21:12
Profese: programátor analytik
Bydliště: Třebíč
Dal poděkování: 1146 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Roman.Pasek » 08 led 2019, 16:18

Nedávno jsem na facebooku vytvářel uzavřenou skupinu pro členy kontrolních výborů. Dělal jsem to z toho důvodu, že mi vznikla potřeba rychle řešit dotazy mnou směřované na ostatní lidi, kteří už třeba zkušenosti z výboru mají nebo mi dají alespoň zpětnou vazbu na něco, co chci třeba předkládat.

Nemyslím si, že je facebook ta správná platforma pro tenhle druh komunikace, ale myslím si, že je to pro drtivou většinu nejpohodlnější. Na facebooku jsou lidi téměř 24/7 online a upozornění jim vyskakují na mobilu, kdekoli, kdykoli. Celou tu skupinu vnímám jako takový "think tank", ve kterém vidím jen a pouze pozitiva.

Ještě dodám, že dostat na fórum lidi, kteří na internetu používají jen facebook nebo email je opravdu problém. Tím nechci nikoho dehonestovat, ale ne všichni Piráti jsou prostě technicky zdatní.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Roman.Pasek za příspěvky (celkem 7):
Ondrej.Tuma, Milan.Dadourek, Pavel.Knezik, Viktor.Derka, Ondrej.Kliment, Adam.Jaros, Zdenek.Kops

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 791
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3
Dal poděkování: 1736 poděkování
Dostal poděkování: 1530 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Milan.Dadourek » 08 led 2019, 16:26

Jan.Lipavsky píše:
08 led 2019, 13:12
Problém tedy považuji za neřešitelný. A hlavně bez nutnosti řešení.
"Mocenské" skupiny, o kterých píše Petr, ale i ty zdánlivě odborné, kde se ovšem modeluje politika strany, by IMHO měly podléhat obdobným pravidlům, jako lobbying. Kvůli transparentnosti by měly být tyto skupiny minimálně přiznány. Jinak nevím, na co máme "evidenci schůzek", pokud budeme jednat skrytě jinak. Taková skupina imho JE lobby (chodba, kde se neformálně a skrytě řeší politika).

Za sebe vidím problém i v možnosti zapojení. Když se dozvím, že z Vysočiny mám skvělou možnost podílet se na práci expertního týmu k místnímu rozvoji buď fyzickou účastí na schůzkách v PSP, a nebo přes FakeBook, tak mi to připadá nepirátské. A nehodlám tomu podléhat. Ať se lidi domlouvají, kde a jak chtějí, ale pokud to ovlivňuje politické jednání volených zástupců, musí to být veřejně dohledatelné a výstupy mají být na fóru.

A zmíním také imho zásadní a trvalý problém nezveřejňování zápisů z jednání poslaneckého klubu. Poslanci, kteří mají značnou moc, široký aparát, významné finance, a jsou nejvíce na očích, zdá se nejméně podléhají transparentnosti. Vysvětlení, která jsem k tomu zatím zaznamenal, to imho nemohou trvale zdůvodnit. Leaders first!
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocné omezujte první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1290
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1966 poděkování
Dostal poděkování: 2430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Jan.Hora » 08 led 2019, 16:41

Radši bych řešil příčinu stavu, než důsledek - a příčinou je, že pro běžnou operativu, kde si nevystačí jeden pirát sám a potřebuje se sdružovat a potřebuje aby práce odsýpala, je forum nepohodlné a jeho kombinování s ostatními stranickými nástroji také (byť ty nástroje samy o sobě mohou být a jsou dobré). Pokud budu chtít uzavřenou skupinu k řešení konkrétního problému, během pár minut ji mám vytvořenou, naplněnou potřebnými priráty a můžeme pracovat. Totéž na fóru je věcí náhody, jestli budu mít kliku a někdo z AO/TO zrovna bude mít čas řešit podružné požadavky (protože zřízení neveřejné sekce na fóru rozhodně není něco, co bych považoval za jeden z jejich hlavních úkolů).

Nesmírně mě irituje, že půlku členů lovím na FB a půlku na fóru - ale dokud nebude forum stejně přívětivé jako FB, nemůžeme do toho pirátstvo tlačit. To by vedlo akorát k tomu, že by členové nakonec začali tajit, že nějaké skupiny existují, jak se jmenují apod. To radši současný stav, kdy není těžké dohledat pirátské skupiny, protože jsou docela přehledně pojmenované.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 7):
David.Wagner, Roman.Pasek, Viktor.Derka, Lucia.Sirinova, Karel.Nejedlik, Tereza.Hubackova, Zdenek.Kops
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Viktor.Derka
Rozhodčí komise
Příspěvky: 384
Registrován: 04 kvě 2017, 17:49
Profese: Právník, doktorand veřejného práva
Bydliště: Praha 4
Dal poděkování: 380 poděkování
Dostal poděkování: 565 poděkování

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Viktor.Derka » 08 led 2019, 16:52

Když už jsme u toho, neplánuje se vytvoření nějaké vhodnější platformy pro operativní komunikaci? FB je taky pro dost věcí nevhodný, a už vůbec nemluvím o messengeru, kde po pěti minutách věc bezpečně zapadne, že ji člověk musí stále opakovaně postovat.
Viktor Derka
MS Praha 4
Doktorand na Universität Bayreuth
Doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK
Zastupitel MČ Praha 4
viktor.derka@pirati.cz
Profil na lide.pirati.cz

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Příspěvky: 3905
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3275 poděkování
Dostal poděkování: 2874 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 08 led 2019, 16:58

Honza.Hora píše:
08 led 2019, 16:41
Radši bych řešil příčinu stavu, než důsledek - a příčinou je, že pro běžnou operativu, kde si nevystačí jeden pirát sám a potřebuje se sdružovat a potřebuje aby práce odsýpala, je forum nepohodlné a jeho kombinování s ostatními stranickými nástroji také (byť ty nástroje samy o sobě mohou být a jsou dobré). Pokud budu chtít uzavřenou skupinu k řešení konkrétního problému, během pár minut ji mám vytvořenou, naplněnou potřebnými priráty a můžeme pracovat. Totéž na fóru je věcí náhody, jestli budu mít kliku a někdo z AO/TO zrovna bude mít čas řešit podružné požadavky (protože zřízení neveřejné sekce na fóru rozhodně není něco, co bych považoval za jeden z jejich hlavních úkolů).

Nesmírně mě irituje, že půlku členů lovím na FB a půlku na fóru - ale dokud nebude forum stejně přívětivé jako FB, nemůžeme do toho pirátstvo tlačit. To by vedlo akorát k tomu, že by členové nakonec začali tajit, že nějaké skupiny existují, jak se jmenují apod. To radši současný stav, kdy není těžké dohledat pirátské skupiny, protože jsou docela přehledně pojmenované.
No podle mě je problém ten, že už členové tají, že nějaké skupinky existují. Takže by měl být někde jasný návod, jak mít legální skupinku a někde by se měli evidovat. A jestli se někdo vystaví riziku a přesto bude dělat tajné skupinky za účelem třeba prosazování něčích zájmů, tak to je jeho problém.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 4):
Milan.Dadourek, Giuseppe.Maiello, Jan.Mejsnar, Libor.Adamek
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 1999
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 1466 poděkování
Dostal poděkování: 2226 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 08 led 2019, 17:00

Roman.Pasek píše:
08 led 2019, 16:18
Ještě dodám, že dostat na fórum lidi, kteří na internetu používají jen facebook nebo email je opravdu problém. Tím nechci nikoho dehonestovat, ale ne všichni Piráti jsou prostě technicky zdatní.
Jakou technickou zdatnost, prosim, vyzaduje forum?

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1290
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 1966 poděkování
Dostal poděkování: 2430 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Jan.Hora » 08 led 2019, 17:03

Petr.Tkadlec píše:
08 led 2019, 16:58
No podle mě je problém ten, že už členové tají, že nějaké skupinky existují. Takže by měl být někde jasný návod, jak mít legální skupinku a někde by se měli evidovat. A jestli se někdo vystaví riziku a přesto bude dělat tajné skupinky za účelem třeba prosazování něčích zájmů, tak to je jeho problém.
Fakt existuje skupina kterou někdo cíleně tají? Měl jsem dojem že akorát máme bordel v tom, že už nějaké skupiny existují, takže se to občas duplikuje.
Andrej.Ramaseuski píše:
08 led 2019, 17:00
Jakou technickou zdatnost, prosim, vyzaduje forum?
Větší než facebook. A to je taky důvod, proč facebook vyhrává u drobné operativy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Roman.Pasek, Lucia.Sirinova
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Příspěvky: 3905
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3275 poděkování
Dostal poděkování: 2874 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 08 led 2019, 17:07

Fórum díky těm upozorněním už taky není tak strašné. Ten chat tu ale chybí.
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Uživatelský avatar
Andrej.Ramaseuski
Republikový výbor
Příspěvky: 1999
Registrován: 28 srp 2016, 20:49
Profese: programátor
Bydliště: Sedlíšťka (Radhošť)
Dal poděkování: 1466 poděkování
Dostal poděkování: 2226 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zrušení/zoficiálnění skupin na komunikačních sítích

Příspěvek od Andrej.Ramaseuski » 08 led 2019, 17:08

Viktor.Derka píše:
08 led 2019, 16:52
Když už jsme u toho, neplánuje se vytvoření nějaké vhodnější platformy pro operativní komunikaci? FB je taky pro dost věcí nevhodný, a už vůbec nemluvím o messengeru, kde po pěti minutách věc bezpečně zapadne, že ji člověk musí stále opakovaně postovat.
ano, planuje se. v soucasne dobe aktivne testujeme https://chat.pirati.cz a https://zulip.pirati.cz - tam se dostanes s piratskou identitou nebo jen s piratskym mailem. tento tyden bylo zahajene testovani https://matrix.pirati.cz - ten zatim neni napojeny na piratske systemy a musis pozadat v pristup v TO. Testy nebudou probihat na pokusnych potkanech, ale na zivych clenech strany - ze systemu ktery dokaze propojit nejvice clenu strany udelame oficialni komunikacni nastroj.

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host