Hlasování - Krajský příspěvek centrále na eurovolby

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Stredocesky kraj, Predsedajici

Zamčeno

KS SčK přispěje centrále na kampaň do eurovoleb

Anketa končí za 20 pro 2018, 22:17

0 Kč (návrh Jiřího Snížka)
2
7%
50 000 Kč (návrh Dalibora Záhory)
5
19%
100 000 Kč (návrh Dalibora Zábory)
8
30%
200 000 Kč (návrh Štěpána Drtiny)
11
41%
zdržuji se (proti všem možnostem)
1
4%

Celkem hlasujících: 16 - Celkem hlasů: 27

Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 6390 poděkování
Dostal poděkování: 2219 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Hlasování - Krajský příspěvek centrále na eurovolby

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 04 led 2019, 14:17

Jiri.Snizek píše:
04 led 2019, 13:22
A nebo teda schválit proceduru, že nelze hlasovat o příspěvku centrále dříve, než bude schválen rozpočet. Ale Lenka proti tomu vznesla námitku.
Já v tom nevidím logiku, podle mě je logičtější odhlasovat příspěvek a vycházet z toho při navrhování celkové částky na volby v rozpočtu - budeme pak nuceni manévrovat jen v prostoru určeném rozpočtem, to je účel, nebo jak?

Jestli bude známa nejdříve celková částka, jistě se to pak odrazí na hlasování o příspěvku pro centrálu, nebo je účelem ovlivnit tak hlasující? (OK to bude jen v případě, že projde Honzův návrh: dát celkově na volby 1milion, jinak je to nepřímý tlak na lidi, aby umenšili částku pro centrálu.

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 20188 poděkování
Dostal poděkování: 9161 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 04 led 2019, 14:42

Já zas nevidím logiku v tom, odhlasovat nejprve příspěvek.
Protože odhlasovat nějakou pevnou částku, když nevíš kolik bude celková, mi přijde jako nesmyslné.
pověřený vedoucí krajského mediálního odboru - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Profese: školitel software pro veřejnou správu
Dal poděkování: 1398 poděkování
Dostal poděkování: 623 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 04 led 2019, 16:39

Lenko, nehledal bych v tom žádnou konspiraci. Řešíme tyhle věci, jak přichází. Správně bychom měli podle rozpočtových pravidel mít rozpočet schválený do konce roku, což už jsme nestihli.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Snizek za příspěvek:
Jan.Korbel

Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 6390 poděkování
Dostal poděkování: 2219 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 05 led 2019, 01:11

Kluci nechte někdy ty čepice na hlavě a přestaňte mě s nima mlátit, ať navrhnu cokoliv :)
Jirka podsouvá myšlenku, že hledám konspirace, když píšu o logice. Když bude rozpočet o 14 dnů později, nic se nestane.

Dalibore, je to opačně a vysvětlila jsem proč.

Logické je rozmyslet si kolik na co a podle toho dělat rozpočet. Obráceně je to divné.

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 05 led 2019, 01:52

Já narážel na to, že "účel není ovlivnit hlasující", že v tom žádný účel není, že to řešíme, jak to přichází z vnějšku.

Pokud chceš mít v rozpočtu rezervu na jakoukoli variantu příspěvku, můžeš navrhnout rozpočet na eurovolby třeba 1,5M. Je to max. limit, který nemusíme vyčerpat.

Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Profese: poslanec, informatik
Dal poděkování: 24004 poděkování
Dostal poděkování: 17164 poděkování

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 06 led 2019, 00:00

(Dvě skupiny jsem si musel změnit, abych sem mohl napsat. Dvě skupiny!)

Vyjasníme si tedy některé pojmy.

Členové RV, RP a předsednictev vůbec jsou zastupitelé. Zastupitelé hlasují zpravidla veřejně, protože já jako zastupovaný člen mám právo vědět, jak za mě můj či jiný zastupitel rozhoduje. (Existuje jediná výjimka, a to kdy by existovala možnost stíhání člena oránu pro hlasování z důvodu prosazování politiky strany. - Takové to, když se rozhodnete hostovat sdílecí servr.)

Naopak, členové fór (celostátních, krajských, místních) nejsou zastupitelé, a tak hlasují většinnou tajně. Povinně tajně se pak hlasuje v osobnostních hlasováních(volby, odvolání, prmárky, nominace...) a kdykoliv o to nějaký z hlasujících požádá. Tajnost hlasování je zavedena jako ochrana hlasujících před různým nátlakem, nákupem hlasů a podobně.

Tajnost hlasování spočívá především v tom, že nevíme jak kdo hlasoval a jestli hlasoval a podobně.

Co se týče tajnosti průběžného výsledku hlasování, tak jsem obecně pro jeho tajnost (a to i v zastupitelských orgánech) aby hlasující měli při hlasování rovné podmínky (stejnou informaci), tedy aby později hlasující nebyli ve výhodě či neupravovali podvědomě své rozhodnutí(bandwagon effect) na základě zobrazeného průběžného výsledku.
Samozřejmě, toto se mění, pokud chceme, aby volič měl možnost naopak své hlasování optimalizovat, jako se to děje v PaRo, kde nechceme, aby propadali hlasy.

Co se týče možnosti průběžné změny hlasu, to je v zásadě částečně opatření, proti nakupování hlasů ale na druhou stranu to podporuje vyhrocení kampaně o nějaké negativní zvěsti šířené ještě v době hlasování, což narušuje smysl doby na rozmyšlenou tak jak je zavedena. Zatím jsem však uvnitř strany nic takového negativního nevyděl, takže asi netřeba to řešit.

Celkově tedy, tajnost hlasování znamená, že není znát jak kdo hlasoval a jestli hlasoval. Tajnost průběžných výsledků hlasování zaručuje rovné podmínky pro hlasující. Tajnost průběžných výsledků žádný předpis výslovně nepožaduje, ale pravidla PaRo ho musí požadovat a contrario proti tedy zřejmě běžné praxi. KF si asi může schválit postup, že bude zveřejňovat průběžné výsledky u hlasování, ale považoval bych to za velice nevhodné bez rozumného zdůvodnění proč.

Ve věci se dlouhodobě snažím udržovat aktuální tento návod: https://wiki.pirati.cz/ao/navody/hlasovani
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 5):
Stepan.Drtina, Jiri.Snizek, Lenka.Kozlova, Jana.Skopalikova, Dalibor.Zahora
člen RV, AO, ZO, FO a PO a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb|blog Tel: 776635258 Mumble status

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 06 led 2019, 00:18

Díky za příspěvek. Navrhuješ/doporučuješ tedy, abychom o tom, zda průběžné výsledky mají být vidět, hlasovali?

Dalibor.Zahora
Člen KS Středočeský kraj
Profese: zakládající člen
Dal poděkování: 20188 poděkování
Dostal poděkování: 9161 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dalibor.Zahora » 06 led 2019, 04:31

Prosím tě Jirko, Vojta nic takového nenavrhuje, právě naopak, považuje to za nevhodné bez rozumného vysvětlení a takové tu za celou dobu této debaty nepadlo, respektive já ho tedy nezaznamenal.
Pokoušet se nyní zavádět zveřejňování průběžných v KF je zcela nesmyslné i proto, že z vyjádření Martina Kučery by to byla jen věc dočasná, protože povinný přechod na Helios.

Takže tě jako předsedajícího žádám, aby si už nepodněcoval další debatu či dokonce návrhy v tomto směru, je to jen ztráta času, kterého jsme na tom už ztratili dost.

Současně děkuji Vojtovi, za podrobnou odpověď, která víceméně potvrdila můj přístup k této věci. A z lajku Lenky usuzuji, že ani ona už nebude to téma znovu otevírat, za což si dovolím v předstihu poděkovat.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Jana.Skopalikova
pověřený vedoucí krajského mediálního odboru - Piráti Středočeský kraj, t. 773 993 465 twitter @daliborzz FB fb.com/dlbrz https://stredocesky.pirati.cz (zakládající člen, bývalý člen KK, více na profilu wiki.pirati.cz)

Jiri.Snizek
Krajské předsednictvo
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Snizek » 06 led 2019, 09:07

Já to tak jednoznačně nevídím a Lenka ještě svou námitku nestáhla, proto se Vojtěcha ptám.

Jana.Skopalikova
Místní předsednictvo
Profese: doktorand botanik, OSVČ
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 177 poděkování

Příspěvek od Jana.Skopalikova » 06 led 2019, 13:23

Také si vykládám Vojtův příspěvek jako Dalibor - že není vhodné v klasickém rozhodujícím hlasování vidět průběžné výsledky (argument o ovlivňování později hlasujících tím, jak to zatím vypadá, považuji za velmi relevantní).

Jedna Lenčina námitka byla o tom, aby se přidal do možností, o kterých se hlasuje, návrh 350 tisíc. Tu bych brala v potaz.

Druhá je zde:
Lenka.Kozlova píše:
18 pro 2018, 22:55
A ještě by mě zajímalo, proč jde zase o tajné (nelze vidět průběžné výsledky) hlasování a nelze v něm měnit hlas! ???
Tam jsme si vysvětlili, že o tajné hlasování může požádat kdokoliv, a také se tak stalo. A že tajnost průběžných výsledků hlasování zaručuje rovné podmínky pro všechny hlasující. (Takže bych to považovala za uzavřené.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Skopalikova za příspěvky (celkem 2):
Jan.Korbel, Dalibor.Zahora

Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Středočeský kraj“