KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.


Moderátoři: KoKS Praha, Pražští předsedající, PKS Praha

Zamčeno
Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od anonym39320 »

aloxe píše: 08 pro 2018, 00:54
Lukas.Lev.Cervinka píše: 04 pro 2018, 12:24 Nic proti zkušenostem osmdesátníků, ale pamatujete si, když se naposledy psala evropská ústava? Výsledkem bylo několik set stran textu sepsaných za zavřenými dveřmi bez otevřeného dialogu s občany a následně obrovský neúspěch a zamrznutí integrace na několik dalších let. Nevím, jak by to s evropskou ústavou dopadlo, kdyby ji psali mladší, ale určitě by nebyla tak dlouhá.
Ano pamatuju protože sledoval jsem to. Smluva o ustavě pro Euvropu byl neotejvřeni process že jsem viděl. Valery Giscard d'Estaing založil skupinu s euvropskimi poslancí z každe země ktery diskutovali doma a potom spolu. Navrh bylo publikovano a potom vlady začinali změnit detaily. Vysledek byl tak dlouhy komplikovani text ale dialog byl. Potom pro Lizbonkou smlouvu dveře se zavirali. Bohužel.
Lisabonská smlouva byla, pokud jde o proces, naprostá tragédie, v tom s Tebou mohu jen souhlasit To se ukázalo dost zřetelně na opakovaném referendu v Irsku nebo na schvalování Lisabonské smlouvy v maďarsku, kde byla smlouva schválena ještě před jejím přeložením do maďarštiny a tedy nelze ani teoreticky předpokládat, že by jí všichni členové parlamentu četli.

Problém přípravy Ústavy pro Evropu byl v tom, že ony diskuse probíhaly v úzkém okruhu a po krátký čas a že se nakonec nepromítly ve stručný a srozumitelný dokument, kterému by dokázali občané alespoň v základních obrysech porozumět. Zcela evidentně to nebyl dokument, který by byl občanům představen a vysvětlen - to se koneckonců ukázalo na odmítnutí referendem ve Francii a Nizozemsku a i v Lucembursku, které je ve středu evropské politiky, hlasovalo pro Ústavu EU jen cca 56 % obyvatel.
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
aloxe
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 9
Registrován: 16 led 2013, 21:35
Profese: webmaster
Dal poděkování: 4 poděkování
Dostal poděkování: 18 poděkování

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od aloxe »

Lukas.Lev.Cervinka píše: 08 pro 2018, 10:35
Lisabonská smlouva byla, pokud jde o proces, naprostá tragédie, v tom s Tebou mohu jen souhlasit To se ukázalo dost zřetelně na opakovaném referendu v Irsku nebo na schvalování Lisabonské smlouvy v maďarsku, kde byla smlouva schválena ještě před jejím přeložením do maďarštiny a tedy nelze ani teoreticky předpokládat, že by jí všichni členové parlamentu četli.
Souhlasim bylo tragedie ale to nebylo poprve že Irsko děla dva refereda aby ziskali ano. Důvod je maly země vi že Europa muže pokračovat bez ni…
Lukas.Lev.Cervinka píše: 08 pro 2018, 10:35 Problém přípravy Ústavy pro Evropu byl v tom, že ony diskuse probíhaly v úzkém okruhu a po krátký čas a že se nakonec nepromítly ve stručný a srozumitelný dokument, kterému by dokázali občané alespoň v základních obrysech porozumět. Zcela evidentně to nebyl dokument, který by byl občanům představen a vysvětlen - to se koneckonců ukázalo na odmítnutí referendem ve Francii a Nizozemsku a i v Lucembursku, které je ve středu evropské politiky, hlasovalo pro Ústavu EU jen cca 56 % obyvatel.
Přípravku ústavy pro Evropu trvalo tři roky mezi 2001 a 2004. Nebylo tak kratky. Souhlasim že smlouva o ústavě byl komplikovani ale mám pocit že francouzy a holandsky nehlasovali "non" a "nee" protože nebylo konsultace nebo bylo komplikovany text (bydlel jsem tam a tam během referend). Ale to je historie a mislim že tady tema je nominace kandidatů. Možna mužeme prokačovat diskuse na pivo nebo na mp.
Tito uživatelé poděkovali autorovi aloxe za příspěvek:
anonym39320
Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od anonym39320 »

aloxe píše: 08 pro 2018, 22:50 Ale to je historie a mislim že tady tema je nominace kandidatů. Možna mužeme prokačovat diskuse na pivo nebo na mp.
To máš pravdu. V každém případě díky za zájem o toto téma. ;)
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Uživatelský avatar
Jana.Kolarikova
Personální odbor
Příspěvky: 1846
Registrován: 03 srp 2012, 13:52
Profese: OSVČ
Dal poděkování: 1798 poděkování
Dostal poděkování: 2748 poděkování

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Jana.Kolarikova »

Ahoj Pirátky a Piráti,

Tímto vás chci požádat o podporu v primárních volbách do evropského parlamentu. Tento krok jsem dlouho zvažovala, nicméně si myslím, že člověk by si měl jít za svými sny, a proto jsem se rozhodla ho učinit. Není to první krok tímto směrem, kandidovala jsem do evropského parlamentu již v roce 2014.
.
Něco o mě:
https://wiki.pirati.cz/lide/jana_kolarikova

OFFTOPICNarodila jsem se v Šumperku, vystudovala SPgŠ v Prachaticích a poté si vyzkoušela spoustu různorodých prací, mimo jiné i v korporátu, který mě naprosto nezaujal. Volný čas jsem si vyplňovala sebevzděláváním, (udělala si kurz právního minima, photoshopu nebo corel draw), ale pořád mi něco chybělo. A protože jsem chtěla dělat něco, co má smysl, zbavila jsem se veškerého majetku, který nešel naskládat do batohu, a vydala se do Anglie. Začala jsem studovat International cooperation and development, kde jsem pak také dostala práci v promotion office. To mi otevřelo dveře k cestování po Evropě, školení lidí, vedení dobrovolníků a HR managementu. Dále mé kroky vedly do afrického Malawi, konkrétně k DAPP (development aid from people to people). Tam jsem vykonávala dobrovolnickou práci jako „education sector leader“. Měla jsem na starosti African library project (vzdělávání knihovníků, zavádění dobré praxe do knihoven) a vedla jsem hodiny angličtiny na základních školách. Ve volném čase jsem pak vedla youth club, pracovala na tree-planting projektu (předpěstovala a zasadila cca 3000 stromů), dělala fundraising na mateřskou školu a protože razím heslo „lead by example“, pomáhala ji následně i postavit.
Také jsem vydala vzdělávací materiál „The best practices in the library“.
V roce 2012 jsem se vrátila zpět do ČR, potkala muže svých snů a již nikdy neodcestovala.
Přivezla jsem si ale s sebou spoustu zkušeností a zážitků, které už nikdy nevymažu z hlavy.
Pracovala jsem v neziskovce zabývající se drogovou problematikou. A protože to byla práce riziková a v těhotenství jsem ji nemohla vykonávat, tak jsem začala konečně studovat českou vysokou školu, abych se nenudila. V roce 2017 jsem pak začala naplno pracovat pro Piráty jako koordinátor dobrovolníků a plánovala jihočeskou kampaň do PS. V listopadu toho samého roku jsem se stala vedoucí personálního odboru, kde působím dodnes. Vedu síť krajských koordinátorů, mám na starosti výběrová řízení na poslaneckém klubu i pro stranu, vzdělávání ve straně a spoustu dalších věcí, do kterých nebudu zabrušovat (pokud vás to zajímá, více vám poví Redmine PO).
A protože se ráda posouvám dál, udělala jsem si pár dalších kurzů, například v oblastech harm reduction, krizové intervence nebo happiness managementu.


Proč kandiduji?
- Protože evropský parlament je místem, které ovlivňuje naše životy více, než by se mohlo zdát
- Protože mám schopnost postavit dobrý fungující tým lidí, který bude prosazovat Pirátský program v evropském parlamentu
- Protože se domnívám, že jedním z nejdůležitějších faktorů volených kandidátů je charakter

Jak bych úřad vykonávala?
Především svědomitě. Počítám s případným stěhováním, s časovou dotací a náročností.
Práci ale nebudu vykonávat sama. Je velmi důležité najít si dobrý tým, ve kterém si budeme rozumět a budeme podávat kvalitní výkony.

Jaké jsou priority?
- Za pochodu se naučit všechno, co bude potřeba a spolupracovat s odborníky (určitě nemám patent na rozum)
- Reprezentovat Piráty tak, aby se za své europoslance nemuseli stydět
- Propojit tým europoslanců s různými týmy v ČR a vzájemně spolupracovat

Jaké mám kompetence?
Myslím, že celkem rozumím problematice školství a sociální problematice, na což bych se ráda zaměřila. Lhostejné mi však není ani životní prostředí. Mohu nabídnout zkušenosti z afrických zemí i Evropy. Mám ale takový dojem, že to není nejdůležitější předpoklad pro to stát se europoslankyní. Fakta se dají najít, s odborníky se dá spolupracovat a v různých problematikách se dá leccos dostudovat + si najít tým lidí, kteří tomu skutečně rozumí. Myslím, že mám dobrý odhad na lidi a schopnost poskládat lidi tak, aby společně byli výkonní. Personální odbor jsem během pár měsíců postavila na nohy a udělala z něj odbor fungující (samozřejmě i díky svému skvělému týmu). Věřím, že pokud člověk tvrdě pracuje, pomalu ale jistě dosahuje výsledků a vytyčených cílů.
Pokud má k tomu ještě dobrý tým, jehož členové se vzájemně podporují, je úspěch téměř zaručen (ano, jsem od přírody optimista).

Jako důležité vnímám:
- ochotu prosazovat pirátský program a ztotožnit se s tím
- ochotu tvrdě pracovat
- být člověkem, který se nemusí sám za sebe stydět
- být týmový hráč
- postavit si dobrý tým, dále uplatňovat princip “lead by example”, nastavit systém fungování

Na závěr a jen k zamyšlení bych ráda dodala, že kompetence se dají získat, charakter se však příliš změnit nedá.

Těším se na vaše případné dotazy a ráda je zodpovím. Všem, kteří mne podpoří, předem děkuji, vaší důvěry si nesmírně vážím (a nejsou to jenom slova)!
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jana.Kolarikova za příspěvky (celkem 3):
Michal.Novak, Petr.Daubner, Giuseppe.Maiello

Jana Koláříková
https://www.facebook.com/JaninkaToofree
jana.kolarikova@pirati.cz
To, že nemůžeme změnit svět, neznamená, že bychom se o to neměli alespoň pokusit.

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ahoj,

v návaznosti na své off-line představení na poslední krajské schůzi bych vás chtěl požádat o nominaci. Většinu podstatných skutečností jsem uvedl ve své nominační řeči pro CF a tamtéž byly zodpovězeny některé otázky (včetně oblíbeného Lex Hora). Rád ale zodpovím další dotazy, které by snad mohly padnout.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvek:
Jan.Hora
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Josef.Brecka
Člen KS Praha
Příspěvky: 57
Registrován: 27 bře 2018, 22:58
Profese: správce majetku
Dal poděkování: 1 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Josef.Brecka »

Dobrý den a ahoj Piráti, dovolte abych se vám představil

Kdo jsem

Jsem svobodný, bezdětný nový člen České pirátské strany kam jsem letos v létě přešel z malé politické strany evropani.cz, kde jsem byl místopředsedou.

S evropani.cz jsem se účastnil voleb do Evropského parlamentu 2014 jak kandidát i manažer voleb. V květnu 2017 jsem pomáhal s Českou pirátskou stranou dohodnout naši kandidatury v podzimních parlamentních volbách, kde jsem opět kandidoval a byl i manažer voleb. Zúčastnil jsem se pak kampaně jako dobrovolník. A nakonec jsem přešel do ČPS a zde kandidoval do komunálních voleb 2018 na Praze 10. Opět jsem se účastnil kampaně a následně pomáhal i v senátních volbách. Na Praze 10 jsem byl jako patnáctý na kandidátce, zastupiteli se stalo prvých deset. Nyní jsem nominován do Komise památkové péče při tomto obvodě.

Nyní chronologicky

Od Sametové revoluce 1989 jsem byl členem Občanského fóra Liberec a v květnu 1990 jsem vstoupil do KAN / Klub angažovaných nestraníků /. Za ně kandidoval v Parlamentních volbách 1992, ale nezískali jsme volební kvórum a do parlamentu nepostoupili. Krátce na to jsem přešel do ODA / Občanské demokratické aliance /. Zde jsem byl až do jejího zániku v roce 2007. Za ni jsem několikrát byl manažerem komunálních, krajských i senátních voleb. Mnoho let jsem byl zde členem Dopravní i Zahraniční sekce. Po rozpadu strany jsem začal cestovat doslova po celém světě. Nejdéle jsem pobyl na Novém Zélandě, šestnáct měsíců mezi lety 2009 a 2010. Jako i jinde vzděláním etnolog/etnograf jsem se zabýval projevy evropské kultury a tradic. V tom samém smyslu mezi lety 2010 až 2011 ve Štrasburku, kde jsem strávil více jak pět měsíců se zájmem o Evropskou unii.

Už od r. 1992 jsem začal cestovat po Francii a cestuji tam dodnes. Už v letech 1990 – 1992 jsem byl zvolen do Rady Zeleného kruhu za Liberecko zastávající všechny ekologické iniciativy v republice. Mezi lety 1994 až 2010 jsem v Čechách organizoval a zúčastňoval se workcampů neboli ekologických brigád, ve kterých jsem pokračoval ve světě. V letech 2012 – 2016 jsem se postupně jako dobrovolník účastnil pěti olympijských her včetně olympijských her mladých / YOG – Youth olympic games /. Dodnes jsem v tomto smyslu člen rakouského olympijského výboru dobrovolníků. V neposlední řadě v květnu 2004 jsem byl v Bruselu při vstupu České republiky do Evropské unie jako člen delegace ODA. Za tu dobu jsem se stal podle Zeměpisného sdružení Brno světovým cestovatelem.

Vzdělání

Mezi léty 1996 – 2012 jsem vystudoval bakaláře politických věd, magistra etnologie a doktora filozofických věd při historii. Mám učitelskou státnici v oboru historie. Absolvoval jsem Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy Praha a Filozofickou fakultu Hradec Králové. Tím jsem navázal i na předchozí studia zde na stavební průmyslové škole a předchozí vyučení instalatér – topenář v Praze.

Ale má životní dráha po základní škole byla zasvěcena sportu, později umění, konkrétně divadelnímu.

V tom smyslu jsem i absolvoval Ježkovu konzervatoř a nastoupil do Státního divadla F. X. Šaldy Liberec jako člen baletního sboru v roce 1988 a zde i hrál s amatérským spolkem činohru a později vytvořil vlastní režii pro vlastní soubor. V Liberci jsem pobyl do roku 1995 a za tu dobu po revoluci pořádal v mnoho akcí ve prospěch životního prostředí jako moderátor, scénárista i režisér, např. koncerty ke Dni země , Dni ochrany přírody, režii Máchova Máje apod..

Co bych mohl zastávat?

Myslím, že se nabízí široké uplatnění, viz. mé vzdělání a praxe.

Ale především jsem fanda Evropské unie a přesvědčený liberál. Jsem členem české Unie evropských federalistů, kde se zabýváme především obranou státu. Jsem pro společnou evropskou armádu.

Jako ekolog zastávám princip trvale udržitelného života/rozvoje. Který si myslím, že by měl být vizí nejen České republiky, ale i Evropské unie jako spojující bod mezi sloupy EU – ekonomického, sociálního a environmentálního. Jsem přesvědčen, že Evropa potřebuje společnou vizí. V tom smyslu i jako člen STUŽ / Společnosti pro trvale udržitelný život / od r. 1992 jsem letos na výzvu Evropského hnutí připravoval i jako moderátor na českých, moravských a slezských univerzitách setkání odborníků z různých vědných oborů na téma Budoucnost Evropské unie a České republiky ve smyslu trvalé udržitelnosti. Bylo to i k tématu Průmysl 4 + Ekologie. Ale celá akce se uskutečnila jen velmi částečně. Ale doufám v její pokračování v příštím roce. Téma vzbudilo zájem.

Jako etnolog mohu nabídnout široké teoretické, ale i praktické vzdělání pokud jde o téma Evropa, její tradice a historie. To platí i pro historii a politologii. V ekologii jsem se především zabýval ekologickou výchovou, dopravou a územními plány. Má odbornost v tomto směru pramenila z mého předchozího pomaturitního studia Základy ochrany přírody, které jsem dokončil v roce 1990 při Ústavu památkové péče a ochrany přírody v Praze. K historii pražské městské dopravy je zaměřena i má rigorózní práce.

A současnosti se zabývám několika projekty ve smyslu rozvoje občanské společnosti. Například vybudování cyklotrasy, zrekonstruování památníku Dr. Julia Grégra, pietnímu aktu Bitvy u Šterbohol apod.. vše dobrovolně. V tom smyslu jako aktivista jsem v několika občanských sdruženích se širokou škálou od Matice české Národního muzea přes Hudební společnost B. Martinů po Přátele přírody.

Jazykové znalosti

Domluvím se anglicky, rusky, učím se francouzštině.

Prohlášení na závěr

Ze všeho je patrné, že jsem v politice laik. Chci ovšem dodat, že velice rád organizuji, moderuji, pracuji s lidmi. Jsem altruista. Nemám rád demagogii a teror všeho druhu. Celý život se snažím lidi spojovat ne rozdělovat. Po celém světě jsem vcelku neměl problém se domluvit, ať verbálně či jinak.

A na závěr mi dovolte říci, že počítačová domluva nemůže nahradit v jednání vzájemný lidský kontakt.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Brecka za příspěvky (celkem 4):
Ladislav.Koubek, Pavel.Hajek, Martin.Duska, Nadezda.Jureckova
Uživatelský avatar
Ladislav.Garassy
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 1
Registrován: 08 pro 2018, 20:39
Profese: politický geograf

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Ladislav.Garassy »

Vážené Pirátky a Piráti!

Rád bych Vás tímto požádal o nominaci do primárek do Evropského parlamentu.

Jmenuji se Ladislav Garassy, nebo Laci, jak mi říkají kamarádi. Původem Maďar, občanstvím Slovák, bydlištěm a politickou angažovaností Čech. Jsem politický geograf a expert na etnické konflikty, propagátor silné a samostatné Evropy, manažer v nadnárodní firmě, lektor a bloger. Více detailů o mém profesním životě najdete zde: https://wiki.pirati.cz/lide/ladislav_garassy.


Proč chci kandidovat za Piráty
  • Moje zapojení do veřejného života po roce 1989 bylo také motivováno touhou vyhnout se z objetí totalitního Velkého bratra. Ten byl vyhnán, ale někteří lidé začali kvůli svému kšeftu vytvářet nového, elektronického. Piráti jsou pro mě jediným hnutím, které je v boji proti Velkému bratrovi důvěryhodné a se kterým mohu v tomto boji pokračovat. Mám na mysli shromažďování citlivých údajů, které mohou ovlivnit naše šance na získání zaměstnání, placení férového pojistného nebo svobodnou politickou aktivitu - údajů o zdravotním stavu, návycích na internetu nebo při sledování televize, stravovacích návycích, sociálních kontaktech ve veřejných prostranstvích a po telefonu.
  • Především jsem ale zastáncem silné a sebevědomé Evropské unie, která ochrání naše malé státy před konkurenty a nepřáteli zvenčí. Pirátskou stranu považuji za jedinou významnou proevropskou politickou stranu v současném Česku.

Co nabízím

Ideje. Politiku považuji především za soutěž idejí. Chci prosazovat, aby rozpočet Evropské unie podporoval především naši budoucnost, abychom byli schopni postavit se našim konkurentům v dnešním multipolárním světě dravé konkurence. A abychom si jako občané Evropské unie byli skutečně rovni. Chci se postavit silám, které chtějí Evropskou unii rozložit, ale také zabránit její nadměrné centralizaci.

Zkušenost. Do Evropského parlamentu chci být zvolen proto, abych v něm mohl propojovat zájmy všech zemí středoevropského prostoru, tedy hlavně Česka, Slovenska a Maďarska, které ve své osobě díky původu, profesi, životním a politickým zkušenostem spojuji jako málokdo. Tímto propojením bych chtěl posílit vliv Česka i ostatních středoevropských zemí v Evropské unii a získat politickou váhu pro prosazování evropského programu České pirátské strany.

Odbornost. Celý svůj politický život žiji zahraniční politikou: od mého působení v zahraničních volebních misích, přes mé přednáškové a blogerské aktivity, působení coby koordinátora zahraniční politiky ve dvou organizacích, až po bývalé členství ve Slovenské společnosti pro zahraniční politiku, reprezentaci českých federalistů na evropské úrovni nebo přispěvatelství na prestižním blogu americké Foreign Policy Association, jež je jedním z hlavních opinion makerů v zahraniční politice a ve které působí přední myslitelé jako Joseph Stiglitz, Fareed Zakaria nebo Francis Fukuyama. Tyto své zkušenosti bych rád uplatnil jako poslanec Evropského parlamentu ve Výboru pro zahraniční věci a v Podvýboru pro bezpečnost a obranu nebo v Podvýboru pro lidská práva.

Program. Za nejdůležitější považuji následující věci:
  • Eurofondy pro naši budoucnost
  • Jako Evropané jsme si rovni
  • Evropská obrana
  • Jednotný trh v telekomunikacích
  • Ne superstát, ale silná a jednotná Unie
  • Posílení důvěryhodnosti EU

Eurofondy pro naši budoucnost

Eurofondy přinesly určitě mnoho dobrého. Naše zkušenost poslední půldruhé dekády ale ukázala, že strukturální a kohezní fondy EU jsou také kanálem, který převádí peníze nizozemských, švédských nebo německých daňových poplatníků do kapes vyvolených, lépe připravených. Fondy často rozdělují netransparentní agentury a na projektech se zbytečně přiživují specializované poradenské firmy. Tyto dotace pokřivují hospodářskou soutěž v mnoha oblastech podnikání a často zabíjejí lokální iniciativu. Je hanbou, že dnes si starosta obce nebo ředitel základní školy těžko dokáže představit opravu střechy bez eurofondů.

Peníze z evropského rozpočtu bychom neměli takto projídat v eurofondech. Měly by jít více do strategicky důležitých oblastí, které zlepší naši budoucnost a vyhlídky vůči našim konkurentům ve světě. Především do vědy, výzkumu a vysokého školství, infrastruktury, mobility mladých a do naší obrany.
  • Věda, výzkum a vysoké školy. Špičkové univerzity a vědecká pracoviště by se měly ucházet před nestrannými hodnotícími komisemi o licenci Evropské univerzity nebo Evropského vědeckého pracoviště. Ty by se mohly ucházet o část peněz z rozpočtu EU a mohly by na nich studovat nebo pracovat talenty ze kteréhokoli členského státu EU za stejných podmínek. Univerzity a vědecká pracoviště na světové úrovni by tak přitáhly nejlepší mozky z celého světa a zvýšily naši konkurenceschopnost ve světě.
  • Infrastruktura. EU by měla přímo ze svých prostředků rozvíjet integrovanou síť vysokorychlostní osobní železniční dopravy a nahrazení dálkové kamionové dopravy kontejnerovou železniční dopravou. Formou půjček by měl evropský rozpočet podpořit naši energetickou bezpečnost, zejména integrované sítě energovodů a produktovodů.
  • Erasmus nejen pro elity. V mnoha členských státech EU, kde dnes vítězí protievropské síly, pokládá Evropskou unii mnoho voličů za elitní záležitost. Aby nejen vysokoškoláci, ale i běžní občané měli možnost získat zkušenosti ze zahraničí, aby ze svých sousedů nepociťovali zášť ale naučili se s nimi žít, by se měl Erasmus rozšířit na studenty středních a učňovských škol.
  • Evropská obrana. Evropský rozpočet by měl výrazně podporovat ty ozbrojené složky členských států (včetně tajných služeb a kybernetické bezpečnosti), které jsou integrovány do jednotného systému evropské obrany. Podpora vojenského výzkumu přispěje v budoucnu svými vynálezy i naší konkurenceschopnosti v mnoha civilních odvětvích.

Jako Evropané jsme si rovni

Odstranění diskriminace finančními institucemi. Chci, aby lidé žijící, pracující nebo studující několik měsíců nebo let v jednom členském státě, pak zase v jiném, nebyli diskriminováni bankami a pojišťovnami v možnosti zřídit si bankovní účet, převést si hypotéku, stavební spoření, životní pojištění nebo důchodové spoření.

Odstranění diskriminace mobilními operátory. Chci, aby si občan Evropské unie mohl koupit SIM kartu v některém členském státě EU a používat ji svobodně ve kterémkoli státě bez toho, aby byl operátory popotahován za "zneužití".

Odstranění diskriminace na železnici. Chci, aby si železnice uvnitř EU již neúčtovaly nesmyslné příplatky za přeshraniční přepravu a cena jízdenky byla srovnatelná s jízdenkou ve vnitrostátní přepravě.

Odstranění diskriminace ve zdravotnictví. Chci, aby nás lékaři přestali diskriminovat za to, že máme zdravotní pojištění v jiném členském státě EU, a abychom dostali standardní, a ne jenom "nezbytnou" zdravotní péči. Abychom si již v rámci EU nemuseli platit komerční cestovní připojištění.


Evropská obrana

Po světové hospodářské krizi v letech 2009-10 se mocenské poměry ve světě definitivně změnily v náš neprospěch. Světový řád vzniklý po druhé světové válce a založený na multilateralismu OSN a mezinárodním právu je postupně nahrazováno multipolárním světovým řádem, kdy se každá mocnost snaží ukousnout z koláče tolik, kolik je jí umožněno. Je patrná snaha Ruska a Číny rozložit EU coby svého konkurenta.

Proč potřebujeme evropskou obranu? Protože ve vznikajícím novém mezinárodním řádu nelze prosadit naše ideje a hodnoty, jako jsou lidská důstojnost, svoboda, zdravé životní prostředí a sociální spravedlnost, a také je ochránit doma v Evropě před ohrožením zvenku bez politické a vojenské síly.

Čím nám může být obrana prospěšná? Peníze, které věnujeme do obranných rozpočtů, nesmíme utratit v amerických zbrojovkách. Naopak, měli bychom podpořit náš, evropský vojenský výzkum a vývoj. Zkušenost ukazuje, že výsledky vojenského výzkumu často přinášejí klíčové vynálezy do civilních odvětví.


Jednotný trh v telekomunikacích

Jednou z příčin zaostávání Evropy ve špičkových technologiích je roztříštěnost EU na 28 autonomních telekomunikačních trhů. Když evropský startup vyvine významnou aplikaci, je pro něj mnohem snadnější jej prodat třeba čtyřem operátorům v USA, než je nabízet 100 různým operátorům ve 28 členských státech EU. Abychom posílili naši konkurenceschopnost ve světě, jednotný telekomunikační trh je nutností.


Ne superstát, ale silná a jednotná Unie

V současné EU se objevují centralizační snahy, které ohrožují pověst Unie v očích voličů v mnoha členských státech a podporují rétoriku protievropských sil. Nadměrnou centralizaci prosazuje především Evropská komise.

Komise je dnes hybridem nestranného orgánu dohlížejícího na jednotný trh EU a na dodržování zakládajících smluv EU a současně politické vlády řídící společné politiky EU. Tím je sama v konfliktu zájmů a výsledkem jsou některé ideologicky motivované návrhy směrnic a nařízení, které by v normálně fungujícím národním parlamentu neměly šanci projít.

Kdyby se měla Evropská komise stát skutečnou politickou vládou, musela by ji být odejmuta role nestranného dohledu nad trhem a smlouvami - pro tyto role by měl existovat jiný, apolitický orgán. Pak by již nemělo smysl, aby Evropská komise coby politická vláda byla 28členným molochem.

Druhou možností je zachovat Evropskou komisi jako nestranný orgán na dohled nad trhem a smlouvami, jak byla původně zamýšlena. Politickou roli moci výkonné by tak získali mimo Komise fungující evropský ministr zahraničí a obrany (dnes pod názvem Vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku) a zamýšlený evropský ministr financí (dnes Předseda Euroskupiny), případně další ministři, kteří by byli pod přísnou politickou kontrolou Evropského parlamentu.


Posílení důvěryhodnosti EU

Legitimní a sebevědomá unie je možná jen přes celounijní politickou debatu. Evropské zákony (nařízení a směrnice) ovlivňují naše životy více, než bychom si dokázali představit. Politické strany ale do voleb EP posílají často politické důchodce a tématem kampaní nejsou evropské, ale vnitrostátní otázky. Do Evropského parlamentu tak posíláme "zajíce v pytli" - poslance, u kterých ani neznáme jejich názory na evropská témata. Ani nevíme, jaký zájem Unie jako celek prosazuje a často se s ním nemůžeme ztotožnit. Proto by místo 27 vzájemně izolovaných mediálních debat měla vzniknout v rámci Evropské unie jednotná mediální debata.
  • Evropská unie by měla zřídit veřejnoprávní televizi, kde by se i moje maďarsky mluvící maminka mohla ve svém rodném jazyce konfrontovat s názory lidí v Itálii nebo ve Švédsku a nebyla by odkázána pouze na Orbánovy a Zemanovy názory. Tedy nikoli televizi pro elity v angličtině nebo francouzštině, ale televizi pro běžné občany překládanou do jejich jazyka. Evropská unie má tlumočníků dost - přidat pár do veřejnoprávní televize by ji nepoložilo.
  • Unie by měla vytvořit pobídky pro vznik 2-3 soukromých internetových novinových titulů s celounijní působností a 2-3 celounijní vysílací frekvence pod podmínkou, že ty servery a televize přinesou své zprávy ve všech úředních jazycích EU.
  • Voliči by tak lépe chápali evropská témata a volili by politiky na základě jejich postojů k evropským tématům. Podle nabídky evropských stranických programů a na základě výsledků informované volby voličů by mohla vzniknout legitimní vláda Evropské unie - vláda politická, která by prosazovala politický program na základě mandátu z voleb. Nikoli současný politický trik jménem "Spitzenkandidat" křížený s nikým nevolenými eurokomisaři.

Moje slabiny

Vážené Pirátky a Piráti, protože jste stranou prosazující transparentnost politiky, rád bych zmínil věci, které považuji za své slabiny, abyste se o nich nemuseli dovědět z médií:

1. Přestože jsem propagátorem silné a samostatné Evropské unie a opakovaně upozorňuji, že největšími hrozbami pro nás jsou Rusko, Čína a Saúdská Arábie, objevují se v mém životě věci, na které jsem prostě krátký.
  • Sice pracuji v kanadské firmě, ale jejím sídlem je Denver v USA a mám také švagra Američana.
  • Moje manželka je manažerkou v oblasti showbyznysu a její klientka byla tváří jedné známé čínské firmy, spolupráci ale již ukončily.
  • Mého kolegu a zakladatele nevládky EEECC obdivuji za jeho odvahu založit a vést takovouto jedinečnou vzdělávací instituci. Netají se ale svými proruskými názory a neustále vedeme na toto téma spor.
2. I když jsem se pro svůj obdiv k Francii učil několik let francouzsky a kvůli svým toulkám Íránem, Kurdistánem a Afghánistánem též persky, a také jsem se učil základy indonéštiny a španělštiny, v těchto jazycích se nedomluvím. Maximum, co ze sebe dokážu vydat je, že si přečtu článek ve francouzských novinách. Domluvím se tak pouze v angličtině, ruštině nebo maďarštině.


Pokud jste se dostali až sem, děkuji Vám za to! Případné dotazy a připomínky mi můžete napsat na garassy@volny.cz nebo sem na fórum.
Budu vděčný za Vaši případnou podporu!
Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 113
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 123 poděkování
Dostal poděkování: 238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Michal.Jokes píše: 26 lis 2018, 11:23 Vážené a milé Krajské fórum,
tímto zahajuji rozpravu ve věci krajských nominací do Europarlamentu. Rozpravu k volbe na Celostátním fóru najdete zde.

Prosím kandidát(k)y aby se hlásili/y.
Lhůta pro přihlášení je do 7. 1. 2019

V návaznosti na včerejší informaci Martina Kučery, předsedajícího jednání "CF 24/2018 Kandidátní listina pro volby do EP", o stanovení doby pro navrhování kandidátů na lídra do 8.1.2019, a vzhledem k faktu, že jsem se rozhodl ucházet se o pozici lídra kandidátky do EP, čelo a ostatní pozice, prosím předsednictvo KS Praha, resp. předsedajícího "KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu", o úpravu hlasovací procedury tohoto jednání, a to tak, aby případná krajská nominace na pozici lídra mohla být doručena v souladu s výše uvedenou instrukcí před uvedeným termínem 8.1.2019. Díky..
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Koubek za příspěvek:
Nadezda.Jureckova
SvobodaTom
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 27
Registrován: 20 srp 2018, 09:45
Profese: ICT manažer
Dal poděkování: 16 poděkování
Dostal poděkování: 28 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od SvobodaTom »

Platí avizovaná prezentace kandidátů 3.1. ? Pokud ano, tak se hlásím.
Tomáš "Kyborg" Svoboda
Uživatelský avatar
Michal.Jokes
Člen KS Praha
Příspěvky: 650
Registrován: 02 zář 2016, 21:04
Profese: organizátor, režisér, herec
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 784 poděkování

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Michal.Jokes »

Do úvodního příspěvku byli přidání noví kandidáti a pro přehlednost i informace o členství v krajském sdružení
Byly upraveny termíny hlasování a přihlašování tak aby bylo nominace možno doručit do zahájení volby lídra na CF
77O 113 642
Krajský koordinátor Praha
Zamčeno

Zpět na „Krajské fórum Praha“