KF 32/2018 Krajská nominace do primárek pro volby do EP /rozprava/

Moderátoři: Republikove predsednictvo, PKS Zlinsky kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.
  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.
  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.
  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Přihlášeným uživatelům se zobrazuje pouze tehdy, pokud jsou členy krajského sdružení nebo jeho registrovanými příznivci. Fóra místních sdružení se zobrazují pouze jejich členům a jejich registrovaným příznivcům.
  • Mezi registrované příznivce se můžete sami zařadit přidáním do příslušné skupiny v nabídce Obrázek Nastavit zobrazovaná fóra.
Lukas.Blazej
Republikový výbor
Profese: Student
Dal poděkování: 424 poděkování
Dostal poděkování: 623 poděkování

Re: KF 32/2018 Krajská nominace do primárek pro volby do EP /rozprava/

Příspěvek od Lukas.Blazej » 14 pro 2018, 00:30

Chtěl jsem se představit nejprve osobně, ale vzhledem k rozhodnutí KF se představím alespoň zde.

Stručná verze:
Jsem dlouholetý pirát se zkušenostmi s prací v Evropském parlamentu. Specializuji se na právo životního prostředí a v rámci Evropského parlamentu bych působil v ENVI výboru.
Problém s kandidaturou do Evropského parlamentu je, že málokdo ví, co EU dělá, a prakticky nikdo neví, co je reálnou náplní činnosti europoslance. Pokusím se tedy definovat, co by podle mě měl pirátský europoslanec splňovat, a ke každému bodu napíšu, nakolik ho naplňuji já.

Odbornost
Pirátský europoslanec musí vědět, čemu se chce v Evropském parlamentu věnovat, a musí pro to mít odpovídající znalosti a zkušenosti. Nikdo nemůže vědět všechno, a i proto má europoslanec možnost v kanceláři zaměstnat dva až tři odborné asistenty OFFTOPICCelkem může do kanceláře akreditovat tři asistenty, ale kvůli množství administrativy (zařizování cest, finanční záležitosti, koordinace činnosti kanceláře, hlídání deadlinů, sledování agendy, drobnosti od nového klíče ke dveřím přes nefunkční klávesnici až po vydání hlasovací karty) je potřeba mít jednoho administrativního. Lze to obejít tím, že dalšího asistenta poskytne frakce, tzn. nebude akreditovaným asistentem europoslance, ale zaměstnancem frakce., ti ho ale můžou jen doplňovat. Asistenti mohou vystoupit leda na setkání stínových zpravodajů (OFFTOPICKdyž přijde legislativní návrh z Komise, je přidělen výboru, kde se ho ujme zpravodaj z nějaké frakce, který k němu připraví návrh pozice. V ostatních frakcích se danému legislativnímu návrhu věnují stínoví zpravodajové, a na společných setkáních pak dochází k vyjednávání.), ale všude jinde musí návrhy prosazovat sám europoslanec. Od mediálních vystoupení a setkání s lobbisty přes jednání výboru až po trialogy, europoslanec musí do hloubky rozumět všemu, co se jím prosazovaného textu týká. Pokud by europoslanec potřebné zkušenosti neměl, bude jednak mrhat svým i asistentským časem ve snaze vše dohnat, a především dříve či později tvrdě narazí. Když to bude v televizní debatě, utrpí tím Piráti, když by to bylo třeba v roli zpravodaje během trialogu, mohou tím utrpět všichni občané EU.

Jako europoslanec bych působil v ENVI výboru. Životnímu prostředí se věnuji nejen v oblasti praktické (spolek Ústecké šrouby), ale i v rovině teoretické: prezentuji na konferencích (OFFTOPICv uplynulém roce například Naše příroda a X. ročník mezinárodní konference Právo v podnikání vybraných členských států Evropské Unie), píšu články (OFFTOPICnapř. BLAŽEJ, L.: Střet vlastnického práva a veřejného zájmu na ochraně biodiverzity. In: ANTOŠ, Marek a Jan WINTR, ed. Omezování svobod z důvodu veřejného zájmu. Praha: Univerzita Karlova, Právnická fakulta, 2017. ISBN 978-80-87975-68-8.) a publikuji (OFFTOPICnapříklad právě pro Arniku píšu monografii o kácení dřevin).

Pirát
Polovina europoslanců ANO ze strany vystoupila. Keller z ČSSD vystupuje v rozporu s programem a znovu na kandidátce nebude. Brusel i Štrasburk jsou od ČR daleko a je snadné se názorově rozejít - tím spíše, že Piráti dle aktuálních průzkumů získají několik europoslanců, kteří budou i při snaze o sdílení informací do jisté míry uzavřeni a izolováni ve vlastním klubu. Pirátský europoslanec by tudíž měl být názorově vyprofilovaný a mělo by být jisté, že ve straně po následujících pět let vydrží, a to například i přes skandály, které se v budoucnu mezi stovkami pirátských zastupitelů jistě objeví.

V Pirátech jsem aktivní od roku 2010, přijímalo mě republikové předsednictvo, strávil jsem pár let v republikovém výboru, podílel jsem se na tvorbě společného programu pro krajské volby (ve kterých jsem byl lídr Pirátů na pirátsko-zelené kandidátce v Ústeckém kraji), čtyři roky jsem za Piráty seděl v kontrolním výboru městského zastupitelstva a v současnosti jsem zastupitelem. Před dvěma lety jsem odmítl nabídku trafiky od ČSSD s platem 30 000 Kč měsíčně výměnou za přestup k ČSSD. Za svoji činnost v ústeckém zastupitelstvu jsem získal Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci. Po tolika letech věnovaných Pirátům a boji o uzavírací klauzuli je nemyslitelné, že bych to všechno zahodil ve chvíli, kdy se konečně začíná dařit prosazovat náš program.

Kontakty
Europoslanec s pár asistenty nezvládne vše. Kontakty jsou potřeba nejen ke spolupráci na tvorbě pozměňovacích návrhů, ale také vytvoření tlaku veřejnosti či získání informací. Sítě kontaktů jsou obtížně přenositelné a bylo by velmi na škodu, pokud by europoslanec strávil první rok svého mandátu zjišťováním, kdo je kdo - v Evropském parlamentu i mimo něj.

Pravidelně se účastním odborných konferencí v ČR i v zahraničí, tudíž v oblasti životního prostředí znám snad na každé téma někoho, komu mohu napsat s prosbou o nestrannou konzultaci. V Česku jsem jako zástupce spolku Ústecké šrouby v organizaci Zelený kruh, která sdružuje všechny ekologické neziskovky. V Bruselu jsem několikrát ročně, jen při předposlední příležitosti jsem se potkal s Klausem Röhrigem a Tomem Boylem z CAN Europe, Alexem Masonem z World Wildlife Fund European Policy Office, Martinem De Groote z Buildings Performance Institute Europe, Ansgarem Kienem z Greenpeace Europe, Raphaelem Hanoteauxem z CEE Bankwatch Network, úředníky z DG Clima a DG Energy a zástupci ekologických organizací působících v členských státech (zejména Laurou Krug z Deutsche Umwelthilfe e.V. a Wojciechem Kukułou z Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi). Z poslední cesty jsem se vrátil před pár dny - byla jí šestitýdenní odborná stáž u místopředsedy ENVI výboru Evropského parlamentu.

Práce s médii
Jen 39 % Čechů si myslí, že členství v EU je dobrá věc. Jsme nejhorší ze všech členských států, větší přesvědčení o přínosu EU má i Polsko nebo dokonce Maďarsko. Svoji vinu na tom z velké části nesou i europoslanci, kteří nejsou schopni svoji činnost dostatečně komunikovat a prosadit do médií. Pokud to máme změnit, musí se naši europoslanci před kamerou cítit jako ryba ve vodě a dobré prohlášení vymyslet i ve dvě ráno (což je bohužel občas realita).

Týdeník Euro mě označil za jednu z nejviditelnějších tváří Pirátů v regionech. 14 vybraných mediálních výstupů naleznete na mém profilu na wiki, kromě nich existuje i řada vystoupení v televizích či rádiu. Piráty jsem dokázal do médií dostat i v době, kdy neměli žádné funkce a preference se pohybovaly pod pěti procenty, tím spíše bych to dělal v pozici europoslance.

Jazyky
Pokud alespoň trochu sledujete dění v Europarlamentu, jste pravděpodobně zvyklí na zasedání tlumočená do všech jazyků členských států. Realita je ovšem zcela jinde a téměř se dá říci, že žádné opravdu důležité věci tlumočené nejsou. Nejde jen o to, že tlumočník s vámi nebude přesvědčovat ostatní europoslance k podepsání pozměňovacího návrhu nebo při vyjednávání o kompromisu, ale tlumočené nejsou ani setkání stínových zpravodajů, pracovní skupiny či většina odborných konferencí. Bez angličtiny si v Bruselu nekoupíte ani oběd. Má to ještě jeden zádrhel - zdejší mluvčí angličtiny nebudou v příštím funkčním období prakticky vůbec rodilí (Brexit). Musíte tedy rozumět španělovi mluvícímu o limitech kadmia v hnojivech i francouzovi popisujícímu nejnovější poznatky o endokrynních disruptorech.

V roce 2012 jsem si udělal FCE certifikát a od roku 2016 jsem překládal a tlumočil pro Koleje a Menzy Univerzity Karlovy. Vzhledem k tomu, že toto tlumočení probíhalo výhradně směrem ke studentům Erasmu, nenarazil jsem zatím v Evropském parlamentu na nikoho, s kým bych nebyl schopen mluvit. Do života v Bruselu by se hodila i Francouzština, kterou neovládám, ale pro politickou činnost je angličtina naprosto dostatečná.

Ochota být dlouhodobě mimo ČR
Jako poslední bod uvádím něco, co si možná neuvědomují ani spolukandidáti. Funkci europoslance lze samozřejmě využívat k budování vnitrostátní pozice nebo jako pětiletou dovolenou. Jsou tu poslanci, na které nemá nikdo ani telefon a jejich kanceláře jsou prázdné. Pokud ale chceme využít příležitost v Evropském parlamentu naplno, znamená to, že se naši europoslanci do ČR podívají maximálně jeden týden v měsíci, reálně ale ještě mnohem méně. To se výrazně podepisuje nejen na rodině (se kterou europoslanec většinu měsíce nebude, ani kdyby se přestěhovala do Bruselu) a kamarádech, ale také na psychice.

Já jsem připraven být dlouhodobě v zahraničí a mám tu výhodu, že moji přátelé žijí přímo v Bruselu a v nedalekém Utrechtu. Vím, co práce v EP obnáší a jsem na to připraven, proto žádám o nominaci na volitelné místo kandidátky. O pozici lídra se ucházet nebudu.

Rovnou zodpovím i několik otázek, které vás možná napadají:
  • Proč žádáš o podporu zrovna náš kraj?
  • Šanci na zvolení zástupce mají tři, možná čtyři kraje. Proto nesouhlasím s rozdělováním kandidátů po krajích. Pokud bych byl zvolen, chci být zástupce všech krajů. Během kamapně také budu trávit čas ve Zlínském kraji, a bylo by škoda k tomu nemít podporu jeho členů.
  • Jak si můžeš být jistý, že Piráti získají člena ENVI výboru?
  • Kromě řádných členů existují ve výborech i náhradníci. Ti mohou vystupovat na jednání, dávat pozměňovací návrhy, dokonce mohou být i zpravodaji - jen nemohou hlasovat, pokud se hlasování účastní všichni řádní členové dané frakce. Působení ve výboru skutečně není o zvedání ruky, proto může náhradník fungovat jako řádný člen. Během vyjednávání o rozdělení pozic je přitom náhradnictví ve výboru v podstatě zadarmo. Pokud by se z nějakého důvodu nedařilo vyjednat řádného člena, fungoval bych z pozice náhradníka.
  • Měl bys v ČR kancelář? Pokud ano, kde?
  • Zatím nejsem zcela rozhodnut. První otázkou pro mě je, k čemu by měla kancelář sloužit. Plně pracující europoslanec bude v ČR trávit minimum času, kancelář tedy kontaktním místem nebude - a dle zkušeností poslanců, které jsem měl zatím možnost slyšet, tak nefungují ani kanceláře, kde mají pravidelné návštěvní hodiny. Občasné individuální schůzky europoslanců lze organizovat v pirátských centrech. Účelem kanceláře by tak bylo vytvoření zázemí pro lokální asistenty, a v tomto ohledu je pro mě důležitější kvalita zaměstnanců než jejich bydliště - pokud bych měl jednoho asistenta z Karlových Varů a druhého z Ostravy, nedávalo by smysl mít jen jednu kancelář.
  • Jsi ochoten přispívat z platu do stranické kasy? Pokud ano, kolik?
  • Principielně nejsem proti, ale souvisí to také s předchozí otázkou. 10 % svého platu bych rád dával na veřejně prospěšné účely, nerad bych se tedy nyní zavázal například k dalším 10 % pro Piráty, jen abych pak zjistil, že musím doplácet na druhou kancelář a nemám z čeho. Měsíční plat europoslance po evropské dani je 6.710 eur, což možná zní jako vysoká částka, ale při zohlednění vyšších životních nákladů v Bruselu a nutnosti doplácet náklady nad rámec general expenditure allowance to zase takové terno není.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Blazej za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Hana.Ancincova
Tel. 778702712

Linda.Matuskova
Člen KS Zlínský kraj
Profese: fotografka, máma
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 58 poděkování

Příspěvek od Linda.Matuskova » 14 pro 2018, 00:50

Petře, abych odpověděla na tvé otázky:
Ochotná z případného platu bych samozřejmě byla. Nejsem úplně zastáncem toho, předhánět se, kdo dá kolik, v jakém rozmezí (na což se ptáš), trochu to nahrává laciné podbízivosti. Spíš bych viděla cestu v plošném zavedení jednotného procenta pro všechny úspěšné kandidáty. Mimo to bych ráda cíleně podporovala případné kroměřížské PiCe, pokud by se ho podařilo vybudovat - to je zatím jen pěkná představa...
Kancelář bych jistě zřídila, vidím v ní poměrně velký potenciál. Městem by jí zůstala Kroměříž.

Stačí to tak? :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Linda.Matuskova za příspěvky (celkem 2):
Petr.Tkadlec, Lubomir.Dolezal

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2287 poděkování
Dostal poděkování: 1923 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 14 pro 2018, 08:43

Přebírám tedy předsedání a končím rozpravu pro přihlašování kandidátů. Ptát se jich samozřejmě můžete i nadále. Zítra během dopoledne zahájím hlasování, které potrvá 3 dny, když bude přes víkend.

Kandidáti:
Jiří Lehejček, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky
Giuseppe Maiello, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Lukáš Lev Červinka; příhlášení, čelo, zbytek kandidátky
Matěj Šandor, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Linda Matušková, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Markéta Gregorová, nominace, lídryně
Jaromír Slezák, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky
Lukáš Blažej, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky

Poprosím kandidáty, jestli chtějí usilovat o jiné pozice než jsem jim tady napsal, aby mi napsali soukromě, případně zrovna tady do vlákna.
Naposledy upravil(a) Petr.Tkadlec dne 14 pro 2018, 09:58, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Lev.Cervinka, Matej.Sandor
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Profese: ústavní právník
Dal poděkování: 192 poděkování
Dostal poděkování: 385 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 14 pro 2018, 09:55

Petr.Tkadlec píše:
14 pro 2018, 08:43
Přebírám tedy předsedání a končím rozpravu pro přihlašování kandidátů. Ptát se jich samozřejmě můžete i nadále. Zítra během dopoledne zahájím hlasování, které potrvá 3 dny, když bude přes víkend.

Kandidáti:
Jiří Lehejček, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky
Giuseppe Maiello, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Lukáš Lev Červinka; příhlášení, čelo, zbytek kandidátky; NEMÁ DOPLNĚN PROFIL NA www.pirati.cz/lide
Matěj Šandor, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Linda Matušková, přihlášení, čelo zbytek kandidátky
Markéta Gregorová, nominace, lídryně
Jaromír Slezák, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky
Lukáš Blažej, přihlášení, čelo, zbytek kandidátky

Poprosím kandidáty, jestli chtějí usilovat o jiné pozice než jsem jim tady napsal, aby mi napsali soukromě, případně zrovna tady do vlákna.
Profil mám na pirátské wiki, jak se požaduje v předpisech. Zkusím ale poprosit někoho, jestli by to nešlo vložit i na web - tam se totiž ke změnám nedostanu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvek:
Petr.Tkadlec
Lukáš Lev Červinka
právně-politický konsultant poslaneckého klubu Pirátů
Web: https://www.piratcervinkado.eu
Email: lukas.lev.cervinka@pirati.cz
tel.: 739 639 021

„Lev s pirátskou duší. Pirát se lví silou.“

Marek.Jurca
Místní předsednictvo
Profese: student
Dal poděkování: 12 poděkování
Dostal poděkování: 21 poděkování

Příspěvek od Marek.Jurca » 15 pro 2018, 11:52

Matej.Sandor píše:
11 pro 2018, 09:05
Ahoj Pirátky a Piráti,

Proč podpora od Zlínského kraje?

I když teď žiju v Praze, tak mezi lety 2002 – 2007 jsem bydlel a studoval v Brně. Moje manželka je z dědiny, která se nachází mezi Prostějovem a Kroměřížem, takže do této oblasti jezdím pravidelně doposud včetně realizace množství výletů po okolí. Myslím si proto, že Moravu znám docela dobře a mám k ní blízký vztah. Navíc jsem pravidelně pracovně jezdíval mnoho let do Brna i do Ostravy. Proto v případě, že bych byl zvolen jako euroslanec, tak bych do těchto oblastí jezdíval nadále pravidelně, a to minimálně kvůli rodinným vazbám.

3. Společnou Evropskou armádu – EU, jako největší zóna svobody na světě, nemůže být jen ekonomická velmoc, ale potřebuje i vojenskou sílu, která bude mimo jiné schopná chránit společné hranice EU. Nejednalo by se o náhradu NATO, ale o subjekt, který by působil vedle NATO.

4. Jednotné evropské železniční a dálniční sítě včetně celoevropské dálniční známky.

5. Rozšiřování EU o země západního Balkánu.

Odpovědi na nejčastější dotazy

1. Nejsem v žádném příbuzenském vztahu s Andorem Šándorem.

2. V případě zvolení do EP se vzdám svého mandátu radního a nebude-li MS Praha 4 požadovat opak i pozice neuvolněného zastupitele. Jinou veřejnou funkci nemám. Budu-li na volitelném místě kandidátky do EP, resp. na prvních třech místech nabídnu pozici radního už během kampaně.

3. To, že chci kandidovat v primárkách do EP jsem opakovaně říkal na setkáních MS P4 od vzniku tohoto sdružení s tím, že domluva s předsednictvím byla, že do doby než to bude aktuální, se budu věnovat aktivitám na P4 – a proto jsem teď radním

Matej
Zdravím, měl bych pár otázek.
Za prvé, proč Zlínský kraj? Z tvého popisu (a odpovědi) to vypadá, že máš nejvíc vazby na Olomoucký kraj, případně Brno - a sice ano, je to stále Morava, ale tady ve Zlínském kraji máme docela jiné problémy než lidé v Brně.

Za druhé, jaké západní Balkánské státy máš konkrétně na mysli? A neměla by ta potřeba začlenění se vycházet spíše z těchto zemí?

Jakými konkrétními kroky chceš přispívat k budování Evropské armády?

A poslední, jak si představuješ tu celo-evropskou dálniční známku? Konkrétně, když jedu třeba do Itálie, tak chápu, že zaplacením dálničního poplatku přispívám na údržbu a rozvoj dálnic a silnic v Itálii, když si koupím celoevropskou, tak ty peníze půjdou kam? Nepovede to tedy ke zvýhodnění okrajových států (Irsko, Portugalsko, Finsko, Estonsko), kde moc lidí po dálnicích nejezdí (tudíž nízké náklady na opravy) na úkor středoevropských států (Německo, Francie, Česko, Itálie, Rakousko...)??
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marek.Jurca za příspěvky (celkem 3):
Petr.Tkadlec, Matej.Sandor, Linda.Matuskova

Matej.Sandor
Člen KS Praha
Profese: Radní na Praze 4, právník
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 416 poděkování

Příspěvek od Matej.Sandor » 15 pro 2018, 19:35

Ahoj Marku,

díky za dotazy a posílám odpovědi (píšu z mobilu, tak se omlouvám za stručnější text)

Za prvé, proč Zlínský kraj? Z tvého popisu (a odpovědi) to vypadá, že máš nejvíc vazby na Olomoucký kraj, případně Brno - a sice ano, je to stále Morava, ale tady ve Zlínském kraji máme docela jiné problémy než lidé v Brně.

O podporu se ucházím jak v Olomouckém kraji tak u Vás. Velká část mé rodiny žije v dědince Pivín mezi Prostějovem a Kroměřížem a v obou těchto městech se vyskytuju zhruba stejně často. Na Moravu jsem poprvé přijel ze Slovenska v roce 2002, žil jsem tam do roku 2007 a jezdím tam doposud,( třeba moji posvatební oslavu jsem měl minulý rok na Velehradě u Starého města), tedy už celkově 16 let. Myslím tedy že Vaši oblast znám docela dobře (námatkou jenom několik míst z vašeho kraje které znám: Karolinka, Velké Karlovice, ValMez, Hostýnsko, Rožnov, Kroměříž, Zlín, Brod, Hradiště, Staré Město...)

Za druhé, jaké západní Balkánské státy máš konkrétně na mysli? A neměla by ta potřeba začlenění se vycházet spíše z těchto zemí?

Ta potřeba ale vychází z těchto zemí. Srbsko, Černá Hora, Makedonie i Albánsko o vstup do EU požádaly a mají oficiální status kandidátských zemí. Bosna a Kosovo tento status zatím namají, ale to je asi jen otázka času. Pro mne osobně jsou priorita Černá Hora a Srbsko jako nejlíp připravené země a nám kulturně nejbližší. Odhad je že by mohly vstoupit kolem roku 2025.

Jakými konkrétními kroky chceš přispívat k budování Evropské armády?

Rád bych byl členem buď zahraničního výboru, nebo podvýboru pro bezpečnost a obranu a realizoval tam politiku, která bude směrovat k možnosti vytvoření tohoto obranného zoskupení. Kromě práce v EP to bude určitě i o přesvĕdčování jednotlivých zástupců v EU i na národní úrovni.

A poslední, jak si představuješ tu celo-evropskou dálniční známku? Konkrétně, když jedu třeba do Itálie, tak chápu, že zaplacením dálničního poplatku přispívám na údržbu a rozvoj dálnic a silnic v Itálii, když si koupím celoevropskou, tak ty peníze půjdou kam? Nepovede to tedy ke zvýhodnění okrajových států (Irsko, Portugalsko, Finsko, Estonsko), kde moc lidí po dálnicích nejezdí (tudíž nízké náklady na opravy) na úkor středoevropských států (Německo, Francie, Česko, Itálie, Rakousko...)??

Předpokládám že by fungovala na sateletním systému ( je dobře že i ČR jde tímto směrem) s možnosti koupit si tuto známku pro určitý stát, nebo i více států či na celé území EU (rozdíl v ceně s klíčem pro rozdělování příjmů pro jednotlivé státy dle vytíženosti jednotlivých úseků) nebo alternativně i dle počtu ujetých km ( osobnĕ preferuji první variantu). Co je ale důležitější je, aby to byl jeden systém pro všechny státy s jednotným HW a webovým rozhraním a společnými pravidly.

Matej

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2287 poděkování
Dostal poděkování: 1923 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 15 pro 2018, 19:51

Volba jinak byla zahájena. viewtopic.php?f=417&t=45163
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete