Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Moderátor: PKS Plzeňský kraj

Pravidla fóra
  • Toto je veřejné fórum. Stanoviska nevyjadřují názor Pirátů, pokud nebyla schválena příslušnými orgány. Stanoviska se publikují na krajském webu.

  • V anketách mohou hlasovat i návštěvníci bez přihlášení. Ankety proto nelze v žádném případě považovat za závazná hlasování.

  • Moderátorem tohoto fóra je krajské předsednictvo.

  • Toto fórum je viditelné pro návštěvníky bez přihlášení. Kdokoliv do něj může psát nebo hlasovat v anketách.

  • Registrovaní uživatelé (včetně členů a RegP) si mohou fórum zneviditelnit, viz návod.

Uživatelský avatar
Pavel.Sramek
Místní předsednictvo
Příspěvky: 1425
Registrován: 11 srp 2016, 11:51
Profese: místostarosta MO Plzeň 3, architekt v IT
Bydliště: Plzeň 3
Dal poděkování: 1391 poděkování
Dostal poděkování: 1236 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Pavel.Sramek »

YjM píše: 24 lis 2018, 23:14
Jiri.Rezek píše: 24 lis 2018, 13:10 V EP volbách je jen jedna kandidátka za celou ČR, obsahuje 23 lidí.
......
OFFTOPICPokud chceme, aby pirátskou kandidátku volili i jiní voliči, než tvrdé jádro (=ti, kteří by volili Piráty nezávisle na jménech na kandidátce), pak ten efekt někoho aspoň trochu "místního" je strašně důležitý. Kdyby na prvních 10 místech byli samí pražáci, ve spoustě voličů by to jen posílilo ten dojem eurovoleb, resp. EP, resp. EU jako něčeho vzáleného, co se jich netýká. Proto: Podíl kandidátů z mimopražských krajů by měl být neúměrně nadsazen oproti tomu, kolik by odpovídalo dle populace kraje.
S tím Tvým off topic názorem plně souhlasím. Podle mě by nevadilo, kdyby lidé z prahy, jakožto nejakčnější buňky, byli na prvních 8 místech. Ale chtěl bych, aby na kandidátce každý volič v ČR našel svého ,,krajana”.
Daniel.Kus píše: 24 lis 2018, 08:44 Pavle máš moji plnou podporu. Bude to těžké, ale pokud tě kraj podrží, mohlo by to vyjít. Kandidát jsi rozhodně vhodný. Otázek k programu mám několik. Ale tohle asi není místo na grilování:)
Dane, děkuji moc za vyjádření podpory. Otázky mi klidně pokládej v tomto vlákně, nebo v členském podnětu CF, o tom níže.
Martin.Holzman píše: 24 lis 2018, 14:19 Pavle, mile rád tě podpořím. Je super, když se bude dost Pirátů hlásit do EP. Vzhledem k tvé zapálenosti k Pirátům jsi ideální nominant. ;)
Děkuji za podporu Martine. ;-)
Tomas.Pastircak píše: 23 lis 2018, 09:43 ...
- Jsi ochoten požádat o nominaci i celostátní fórum, příp. jiné krajské fórum? Domnívám se, že nominace od CF i od KF by ti zajistila poměrně silnou pozici na volitelné místo.
...
Měním svou dřívější odpověd na tuto otázklu od Tomáše. Dělal jsem si zběžné propočty jak mohou vypadat nominace do primárek a samotné primárky.
Pokud vezmu v potaz, že by pro mě hlasoval v prním kole(kde se neurčuje pořadí, ale pouze to, jestli se jedinec dostane na kandidátku) celý kraj a pak všichni, s kterými jsem se v Pirátech seznámil, stačí to na postup, ale představa, že se všichni ti lidé zúčastní volby a pak mi i dají hlas je moc velké sci-fi. Vzhledem k tomuto důvodu, si podám žádost o nominaci i do členských podnétů CF.
Je to jediná šance, jak se dostat jako nominant z jednoho z nejméně početných (co do členů) krajů na kandidátku.

Pokud mě chcete podpořit i na úrovni CF, zde je anketa s mou nominací: viewtopic.php?f=350&t=44782

Pirátský zastupitel města Plzně
Tel: 777 300 508
Email: pavel.sramek@pirati.cz
FB: https://www.facebook.com/Pavel.Sram3k
TW/X: @PiratSramek
Promluvme si: https://calendly.com/pavelsramek

Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 113
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 123 poděkování
Dostal poděkování: 238 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Ahoj Pirátky, Piráti a Piráčata celého Plzeňského kraje!

Rozhodl jsem se kandidovat na čelo pirátské kandidátky do Evropského parlamentu (EP).
Nechci působit jako „ten Pražák“ a chci zde deklarovat, že roli europoslance bych vykonával v zájmu všech Pirátů nezávisle na tom, odkud pocházím (mimochodem 20 let svého života jsem prožil v Mladé Boleslavi). Proto se v rámci primárek ucházím i o nominaci ze strany plzeňského KS.

Nejprve mi dovolte se představit a následně pak uvést, jakým způsobem chci hájit zájmy Pirátů a České republiky v EP.

Jmenuji se Láďa Koubek, je mi 39 let. Jsem Pirát aktivní v místním sdružení Praha 10 (a nově i neuvolněný zastupitel). Účastním se aktivit Zahraničního odboru a podílím na činnosti poslaneckého resortního týmu "Evropa, Zahraničí, Obrana". Jsem členem předsednictva Pirate Parties International. Posledních 10 let jsem hájil zájmy ČR v zahraničí, spolupracoval jsem s Evropskou komisí a jako expert OSN na rozvojovou a humanitární pomoc jsem pracoval ve východní Evropě, Asii, Pacifiku a na Blízkém východě. V současnosti pracuji v poslaneckém klubu Pirátů jako expert na e-government. Více o mne naleznete na mém Pirate-wiki profilu a plnou profesní historii najdete na mém Linkedin účtu.

Rád bych v několika blocích vypíchl zkušenosti relevantní v kontextu mé kandidatury do EP.

ZKUŠENOSTI S ORGÁNY EU A MEZINÁRODNÍM VYJEDNÁVÁNÍ:
• Zúčastnil jsem se vyjednávání podmínek s Evropskou komisí (Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvoj, DG DEVCO), za kterých byla následně České republice (MZV ČR) udělena dotace pro propagaci role rozvojové a humanitární pomoci EU a ČR v rozvojovém světě (tzv. „Evropský rok pro rozvoj 2015“).
• Jako ředitel Oddělení mezinárodní spolupráce Národního ústavu pro vzdělávání (MŠMT ČR) jsem vedl Národní centrum Europass, které skrze dokumenty Europassu (CV, atd.) zajišťuje mobilitu občanů v rámci EU. Často jsem jezdil do Generálního ředitelství Evropské komise pro vzdělávání (DG EAC) a účastnil se vyjednávání o budoucí podobě Europassu. Součástí toho bylo i návštěvy specializované EU agentury CEDEFOP v Řecku, se kterou jsme jako členské státy EU na vývoji nástrojů Europassu spolupracovali. Součástí mé role v NÚV bylo i řízení agendy zavádění Evropského kvalifikačního rámce (EQF) v ČR, který zajišťuje vzájemnou porovnatelnost kvalifikace občanů napříč státy EU.
• V konsorciu s londýnskou centrálou British Council a dánskou školou Aarhus Tech jsem pro NÚV vyhrál tendr Evropské komise na 6,5 mil. EUR projekt transformace systému odborného vzdělávání v Libyi.
• Při výkonu svých zaměstnání v oblasti managementu rozvojových projektů jsem spolupracoval s Delegacemi EU v zahraničí (tzn. „EU ambasádami“ v zemích mimo EU) a mám tedy praktickou znalost práce diplomacie EU, což je součást Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU (SZBP, angl. CSFP).
• Rovněž se velmi dobře orientuji v tom, jak působí polní mise EU v zahraničí (např. EULEX Kosovo, EUPOL COPPS Palestina, EUMM Gruzie, EUAM Ukrajina), které jsou součástí Společné bezpečnostní a obranná politika (SBOP, angl. CSDP).
• V oblasti odborného vzdělávání jsem zastupoval ČR na jednáních specializované OSN agentury UNESCO-UNEVOC.
• Jako člen delegace ČR jsem se zúčastnil Česko-mongolské smíšené komise (společné zasedání vlád ČR a Mongolska) v Ulánbátaru.
• ČR jsem reprezentoval ve dvou volebních pozorovatelských misích Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a to v Makedonii a v Moldavsku, kde jsem jménem mezinárodního společenství sledoval férovost příprav a průběhu tamních voleb.
• V Afghánistánu jsem se podílel na řízení Humanitárního fondu OSN (700 mil. Kč), a mj. spolupracoval s ambasádami donorských zemí.

SOFTSKILLS PRO EP:
• Praxí jsem získal schopnost mezikulturní komunikace (jak v Evropě, tak v Asii, Pacifiku a na Blízkém východě). To se bude hodit hlavně při práci ve výborech EP, o které mám primárně zájem (DEVE a AFET, viz dále), kde dochází k časté interakci se zástupci zemí tzv. Globálního jihu.
• Naučil jsem se efektivně navazovat a rozvíjet vztahy s partnery, ať už to byli vládní úředníci, diplomaté, neziskový pracovníci či zaměstnanci dodavatelů ze soukromého sektoru. Tuto zkušenost využiji při vyjednávání pozic v EP jak při práci na plénu, tak při práci ve výboru (popř. v delegaci EP, pokud bych byl nějaké členem).
• Znám diplomatický protokol a zvyklosti při konání velkých mezinárodních akcí. To může potvrdit Zdeněk Hřib na základě naší účasti na konferenci Digitální Česko minulý týden (Zdeněk mě požádal o to, abych ho představil estonskému premiérovi, který byl v davu a kterého jsem ani já v ten moment neznal – za pár minut byl Zdeněk mnou estonskému premiérovi představen). Na výkon funkce europoslance jsem podle mého názoru připraven nejen profesně, ale i „lidsky“.

MANAŽERSKÉ ZKUŠENOSTI:
Mám dostatek zkušeností zorganizovat práci vlastního poslaneckého týmu:
• Vedl jsem projekt podpory národnímu usmíření mezi znesvářenými etniky na Šalamounových ostrovech – řídil jsem tým 3 lidí přímo, 100 lidí nepřímo – hlavní donor: Evropská unie – rozpočet 75 mil. Kč. Z této i dalších zkušeností důkladně znám finanční pravidla EU, za kterých probíhá hospodaření s prostředky občanů EU.
• V rámci Mimořádné pomoci Palestině ze strany MZV ČR v roce 2008 (60 mil. Kč) jsem působil jako hlavní vyjednavač s Palestinskou autonomní samosprávou (Západní břeh) a řídil jsem dodávku několika projektů (středisko pro automechaniky, protikorupční školení, budování kapacit v oblasti zahraničního obchodu, výzkum využití solární energie, management vodního hospodářství).
• Ve Fondu dalšího vzdělávání (MPSV ČR) jsem koordinoval vznik projektového portfolia s rozpočtem 1,1 mld. Kč z prostředků Evropského sociálního fondu (Operační program Zaměstnanost) napříč třemi divizemi organizace s celkem 100 zaměstnanci.
• Pro MZV ČR jsem řídil realizaci grantu EU (DG DEVCO) s týmem 3 lidí, který skrze PR aktivity propagoval roli ČR a EU v zahraničí, a mj. jsem pod patronací premiéra ČR a za účasti ministra zahraničních věcí zorganizoval informačně-kulturní festival na Kampě pro 4000 lidí.
• V rámci svých zaměstnání, které byly často multidisciplinární povahy, jsem byl ve styku s předními experty na mnoho oblastí. Součástí mé role bylo vždy takové experty nejprve vyhledat, následně je pro spolupráci zasmluvnit a organizovat využijí jejich know-how.

PIRÁTĚNÍ:
• Vzhledem k mezinárodnímu působení jsem byl dlouho pouze pasivní podporovatel Pirátů. Skrze vazbu na Olču Richterovou na Praze 10 jsem se po návratu z mise v Afghánistánu v létě 2017 hecnul a jako dobrovolník jsem se 2 měsíce intenzivně účastnil parlamentní kampaně v Praze (měl jsem pomocníky), aby se Piráti dostali do sněmovny. Povedlo se a já pro Olču a Mikiho Ferjenčíka 3 měsíce pracoval jako dočasný asistent (následně jsem odešel do manažerské pozice na Úřadě vlády v Agentuře pro sociální začleňování).
• Pomáhal jsem Olče rozjíždět Strategický (alias upgrade) tým.
• Účastnil jsem se komunální kampaně 2018, což byla fakt super zábava!
• Podílel jsem se na přípravě společného pirátského evropského programu pro volby do EP 2019 (CEEP).
• Před měsícem jsem na sjezdu členských zemí Pirate Parties International v Mnichově získal podporu mnoha států a stal jsem se členem předsednictva PPI. Nově se tak v sedmičlenném týmu spolupodílím na řízení této organizace, kde mám na starosti agendu OSN. PPI se dostalo velké cti a stalo se „consultative member“ Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), tj.jednoho ze základních těles OSN. V únoru 2019 budu Piráty zastupovat na jednání ECOSOC v OSN centrále v New Yorku.

ZNALOSTI POLITIKY:
• Celostátní politika: Být v nově vzniklém poslaneckém klubu Pirátů ve sněmovně byla loni obrovská zkušenost. Jednak bylo velmi zajímavé být přímo u vyjednávání povolebního uspořádání, a druhak jsem mohl pomoct stavět klub na zelené louce. Dalo mi to hodně a tato zkušenost by se mi hodila při zakládání europoslaneckého klubu.
Do poslaneckého klubu jsem se přitom na profesionální úrovni vrátil v září 2018, abych koordinoval e-government problematiku mezi několika poslanci. Tudíž i nadále mám možnost být v centru dění a učit se od Ivana, Klapušky, Jakuba a celého poslaneckého týmu.
• Komunální politika: Poslední rok jsem se intenzivně zabýval komunální politikou, neboť jsme s kolegy v místním sdružení Praha 10 chystali kampaň a „převzetí radnice“. Kandidoval jsem ze zadních pozic, protože moji přidanou hodnotu pro Piráty jsem vnímal a vnímám v mezinárodním působení. Nicméně to vyšlo a politické zkušenosti tak nově sbírám jako (neuvolněný) zastupitel MČ Praha 10.
• Mezistátní politika: Pirate Parties International je vskutku unikátní politická platforma, která jednak prezentuje pirátské myšlenky navenek, ale dovnitř je to změť mezistátních a osobních vazeb tvořících delikátní „vnitropolitické“ klima. Tyto zkušenosti z PPI by se mi hodily při vyjednávání v rámci naší frakce v EP, kde se destiluje názor i na základě národnosti.

JAZYKY:
Hovořím anglicky na úrovni rodilého mluvčího (studium střední školy v USA, léta práce pro OSN). Domluvím se německy a španělsky, pasivně ovládám ruštinu, a mám základy francouzštiny a arabštiny. Hlavně s tou francouzštinou bych chtěl určitě něco dělat, pokud bych se dostal na čelo kandidátky. Úspěch v mezinárodním prostředí ale není jen o jazycích – je i o znalosti různých kultur. Já mám osobní zkušenost s kulturou křesťanskou, židovskou, islámskou, budhistickou, šamanistickou a animistickou.

PROČ CHCI KANDIDOVAT DO EP:
1. Chci posílit roli EU jako globálního sebevědomého aktéra. Jak? Chci být férovým, ale tvrdým vyjednavačem při rozvoji mezinárodních politických a ekonomických vztahů EU. Chci propagovat lidská práva, což neznamená, že nemůžeme efektivně působit v oblasti ekonomické diplomacie.
2. Chci pomoci v EU nastavit takovou rozvojovou a humanitární politiku, která rozvojovým regionům, a především Africe, pomůže nastartovat ekonomický růst. Z takovéhoto partnerství budou profitovat obě strany, a k nám do EU má silná Afrika přesah jak ekonomický, tak i bezpečnostní skrze migraci. Jsem zastáncem ženevských konvencí pro ochranu válečných uprchlíků, ale k ekonomické migraci musíme přistupovat realisticky (viz světové populační trendy: Afrika bude mít v roce 2050 již 2,4 miliardy obyvatel – tedy dvojnásobek oproti dnešku).
3. Chci při výkonu mandátu europoslance použít své znalosti z oblasti diplomacie, geopolitické analýzy a prevence ozbrojených konfliktů tak, abych zvýšil bezpečnost občanů Evropy.
4. Chci adresovat „demokratický deficit EU“ a posílit zákonodárnou iniciativu EP: vadí mi, že jediný demokraticky zvolený orgán EU nemá přímou legislativní iniciativu.
5. Mám zkušenost s využíváním dotací EU (jak v zahraničí, tak na národní úrovni z Evropského sociálního fondu). Oblast poskytování dotací nutně potřebuje změny a budu a tom jednat napříč frakcemi EP.
6. Chci tlačit na používání otevřených standardů v poskytování elektronických služeb občanům národních států. Přitom ale budu klást důraz na propojenost a vzájemnou kompatibilitu mezi národními standardy a systémy tak, abychom mohli využívat výdobytků digitální společnosti napříč státy EU (příklad: mám e-recept z ČR, zapomenu si vzít léky na dovolenou, ve Francii na pláži si budu moci zajít do lékárny pro ekvivalent mého léku).
7. Chci ovlivnit kohezní politiku EU tak, aby z ní ČR maximálně profitovala v dalším cyklu 2021-2027. Ta tvoří cca 30% příjmů ČR z EU, a po roce 2027 s ní z důvodu ekonomické vyspělosti již nemůžeme zcela počítat. Nutno poznamenat, že tento cíl půjde ovlivnit pouze v době přípravy nového Víceletého finančního rámce, která bude vrcholit již příští rok.
8. Svou aktivní rolí v EP chci napomoci hladkému průběhu předsednictví ČR v Radě EU v roce 2022 (kdy budou Piráti doufám již vládní stranou 8-)

PROFIL PRO EP:
Silné stránky, kde můžu nejvíce přispět:
• Společná zahraniční a bezpečnostní politika (CSFP): EU je největším poskytovatelem rozvojové a humanitární pomoci na světě. Navržený rozpočet pro tuto oblast na období 2021-2027 činí obrovských 90 mld. EUR (7% celkového rozpočtu EU). Dlouhodobě sleduji jednání Výboru EP pro rozvojovou spolupráci (DEVE) a Výboru EP pro zahraniční věci (AFET). Můj primární zájem je členství v DEVE s tím, že jsem praxí i teoreticky vybaven natolik, že bych v případě umožnění ze strany EP frakce, do které vstoupíme, mohl kandidovat do vedení výboru DEVE (místopředseda či předseda). Stejně tak bych mohl působit v AFETu, který je „laičtější“ obdobou DEVE, resp. má malinko jiný záběr. Nutno poznamenat, že v souvislosti s dalším funkčním období EP se diskutuje možnost oba výbory sloučit, neboť rozvojovka a humanitárka je integrálním nástrojem zahraniční politiky, a proto se činnost výborů DEVE a AFET musela vždy úzce koordinovat.
• Udržitelný rozvoj: Velice mne zajímá koncept udržitelného rozvoje, který integruje rovnoměrný socio-ekonomický rozvoj v mnoha dimenzích současně (ekonomický, sociální, životní prostředí, zdravotnictví, vzdělávání). Ve světě, a nyní již i ČR, se tomu věnují Cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs), které jsem pomáhal “zavádět” po Úřadem vlády ve strategii “Česká republika 2030”. V této souvislosti je důležitá tzv. policy coherence, tj. že (legislativní) rozvoj jedné dimenze se neděje na úkor jiné dimenze (viz karenční doba v ČR, která má nepochybně kladný dopad na ekonomiku, ale negativní dopad na zdraví obyvatel).
• Vzdělávání: Z působení v přímo řízených organizacích MŠMT a MPSV mám o problematice vzdělávání poměrně dobrý přehled, doplněný znalostí nástrojů evropské mobility jako zmíněný Europass, Evropský kvalifikační rámec, přenos kreditů odborného vzdělávání ECVET nebo překlad dovedností a kvalifikací mezi členskými státy EU (DISCO).
• E-government: Díky současnému působení v poslaneckém klubu ve sněmovně mám vhled do problematiky digitalizace české státní správy a i do agendy řešené na úrovni EU.
• Světový obchod: Dobře znám problematiku vyjednávání podmínek ve Světové obchodní organizaci za účelem liberalizace mezinárodního obchodu (viz nikdy nedoběhlá WTO Doha Round). Podporuji liberalizaci obchodu, avšak jsem toho názoru, že ze strany WTO došlo k tlaku na zrušení ochranných bariér u rozvojových zemí příliš brzo (z čehož dodnes masivně profitují rozvinuté země).
Slabé stránky:
• Ryze pirátská témata jako autorské právo, patenty, net neutrality, atp. šla mimo mě. Předpokládám, že se do čelních pozic kandidátky dostane i někdo, kdo má více všeobecný profil a touto cestou se bude chtít v EP profilovat.
• Určitá “úzká” profilace kolem oblasti zahraniční politiky. Myslím si však, že mezi 750 europoslanci jsou experti na jednotlivé oblasti potřeba, a vysoký počet poslanců prostě k úzké profilaci (za účelem mediálního zásahu) vybízí.
• Uhlíková stopa z mého působení v EP (Praha-Brusel-Štrasburk). Přemýšlím, že bych v Čechách koupil pozemek a postupně ho během mandátu celý osázel stromy (takový vlastní carbon off-set program, jako nabízejí za příplatek aerolinky ;)

LOGISTICKÉ ASPEKTY:
• V případě zvolení rezignuji na pozici zastupitele na Praze 10, a s největší pravděpodobností i na funkci člena předsednictva PPI.
• Jsem zvyklý létat v rámci výkonu své práce. Logisticky to tak pro mne nebude působení v EP něco nového.
• Žil jsem několikrát dlouhodobě v zahraničí, takže „expat life“ pro mne nebude překvapením (navíc jsem do Bruselu často jezdil, takže ho dobře znám).
• Hlavní sídlo chci mít v Bruselu, ale chci často jezdit do ČR, abych neztratil kontakt jak se stranou, tak s voliči. Rovněž mám v ČR děti (svěřené v péči bývalé manželky).
• Jsem ochoten použít část svého platu na růst Pirátů v ČR a zahraničí.
• Pokud budu na čele, kampani se chci věnovat na fulltime – domluvím se s vedením PK (o mé kandidatuře vědí).

Pokud si myslíš, že mám potřebnou kvalifikaci a mé zkušenosti se budou v europarlamentu hodit, pak prosím podpoř mou krajskou kandidaturu. Díky moc!

Těším se na možnost vás všechny osobně poznat na krajské schůzi!

Láďa
Matej.Sandor
Člen KS Praha
Příspěvky: 597
Registrován: 12 dub 2018, 10:46
Profese: manažer, právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 989 poděkování
Dostal poděkování: 1101 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Matej.Sandor »

Ahoj Pirátky a Piráti,

i když se ucházím o podporu moji kandidatury v primárkách pirátské strany pro volby do EP pomocí skupiny členů, tak bych byl moc rád, pokud by se mi povedlo získat i podporu od Plzeňského kraje. Osobně se vám přijedu představit na nejbližší krajské schůzi, kterou budete mít příští týden.

Níže uvádím obdobné představení se, jako je uvedeno na vláknu členských podnětů ve vztahu k mé nominaci s tím, že na konci tohoto textu uvádím rovněž i odpovědi na nejčastěji pokládané dotazy. Případné další dotazy zodpovím.

Zároveň budu moc rád, pokud pro podporu moji kandidatury v primárkách budete hlasovat v této anketě: viewtopic.php?f=350&t=44730

Kdo jsem a co nabízím?

1. Je mi 34 let, jsem ženatý, zatím bez dětí. Pocházím ze Zvolena, v letech 2002 až 2007 jsem žil v Brně, během roku 2007 jsem se přesunul do Prahy, kde žiju doposud. Původní profesi jsem právník, pak jsem hodně let působil v různých manažerských profesích. Během doktorandského studia jsem rovněž vyučoval na Fakultě mezinárodních vztahů VŠE a přednášel na českých i mezinárodních konferencích. Momentálně působím jako radní na Praze 4. Sympatizantem pirátské strany jsem se stal po volbách v roce 2017, členem pak v červnu 2018.

2. Orientuji se náležitě jak v institucionálním rámci EU, tak v příslušných mezinárodních normách. Mám vystudované právo (JUDr.), Evropská studia (Bc.) a mezinárodní hospodářské právo (Ph.D.). Jsem zapojen do činnosti Zahraničního odboru Pirátů, včetně zapojení do Pirate Parties International a např. do připomínkování povolební strategie pro volby do EP.

3. Nabízím profesionální realizaci programu České pirátské strany v EP jako proevropské, liberální, demokratické, středové strany s kořeny v mezinárodním pirátském hnutí.

4. Kampaň si odpracuji. Pokládám za důležité, aby lídři kandidátky vedli kontaktní kampaň v rámci všech regionů ČR, a uzpůsobím tomu svůj pracovní program. Budu-li zvolen mezi lídry kandidátky, jsem připraven nabídnout rezignaci na mou veřejnou funkci už během kampaně.

5. Budu prosazovat, abychom se v rámci kampaně a v duchu hesla „ ČR a Evropa společně“ zaměřili na vysvětlování výhod členství v EU a vyvolali tím příslušnou celospolečenskou debatu.

6. V EP budu aktivně vyjednávat o podpoře našich programových bodů. Mám rozsáhle zkušenosti s vyjednáváním jak se státními, tak s komerčními subjekty. Za svou profesní praxi jsem vyjednával podmínky množství smluv v hodnotě desítek miliard Kč. Jsem zvyklý pohybovat se v mezinárodním prostředí. Mluvím anglicky. Dál jsem se 6 let učil francouzsky a 2 roky rusky, nicméně vzhledem k dlouhodobému nepoužívání těchto dvou jazyků bych řekl, že nimi teď zatím nemluvím, spíš jenom pasivně rozumím.


Co budu aktivně prosazovat v EP, aneb mé hlavní programové vize?

1. Ochranu svobodného internetu a boj proti nadměrné ochraně duševního vlastnictví – prosazování síťové neutrality, zákazu geolokace, ochrany proti hoaxům a rozvolnění ochrany duševního vlastnictví (díla se státním příspěvkem musí mít volnou licenci).

2. Změnu dotační politiky – s cílem čerpat více peněz na dotační stavby a sociální projekty a méně např. na projekty v oblasti soft skills. Podpora omezení dotací pro velké zemědělce ve prospěch zemědělců malých a ve prospěch projektů na ochranu životního prostředí včetně projektů omezování plastů.

3. Společnou Evropskou armádu – EU, jako největší zóna svobody na světě, nemůže být jen ekonomická velmoc, ale potřebuje i vojenskou sílu, která bude mimo jiné schopná chránit společné hranice EU. Nejednalo by se o náhradu NATO, ale o subjekt, který by působil vedle NATO.

4. Jednotné evropské železniční a dálniční sítě včetně celoevropské dálniční známky.

5. Rozšiřování EU o země západního Balkánu.


Odpovědi na nejčastější dotazy


1. Nejsem v žádném příbuzenském vztahu s Andorem Šándorem.

2. V případě zvolení do EP se vzdám svého mandátu radního a nebude-li MS Praha 4 požadovat opak i pozice neuvolněného zastupitele. Jinou veřejnou funkci nemám. Budu-li na volitelném místě kandidátky do EP, resp. na prvních třech místech nabídnu pozici radního už během kampaně.

3. To, že chci kandidovat v primárkách do EP jsem opakovaně říkal na setkáních MS P4 od vzniku tohoto sdružení s tím, že domluva s předsednictvím byla, že do doby než to bude aktuální, se budu věnovat aktivitám na P4 – a proto jsem teď radním

Matej
Uživatelský avatar
Milus.Kotisova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 566
Registrován: 22 kvě 2014, 15:52
Profese: překladatelka, lektorka, publicistka
Dal poděkování: 733 poděkování
Dostal poděkování: 838 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Milus.Kotisova »

Martin.Holzman píše: 24 lis 2018, 14:19 Vzhledem k ... zapálenosti k Pirátům ... ideální nominant. ;)
Zapálenost nepovažuji za dostatečnou kvalifikaci.

Poslední dva mimoplzeňští kandidáti mohou být třeba příkladem profilu kandidujícího, který už má výrazné, významné a relevantní zkušenosti k tomu, aby se hlásil na kandidáta do EP.

Pokud Plzeňský kraj nemůže nabídnout někoho alespoň přibližně stejně schopného a zkušeného, možná bychom měli skromně udělat místo jiným. Práce v zastupitelstvu Plzně bude nepochybně dost.
"Jednej, jako by svobodný a plný rozvoj kteréhokoli člověka závisel na tvém jednání." (Agnes Hellerová)

* * *
milus.kotisova@volny.cz, 773 219 196
zakladatelka, ex-1. kurátorka Pirátské putovní univerzity
nových 5 kurátorů viz web PPU
* * *
O PPU: https://otazky.github.io/ (dočasné umístění webu)
Akce PPU: viewtopic.php?f=75&t=48598
FB skupina: https://www.facebook.com/groups/Piratsk ... Univerzita
Uživatelský avatar
anonym39320
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 679 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od anonym39320 »

Zdravím všechny!

Jsem Lev a rád bych se na vás všechny obrátil se svou žádostí o podporu v primárních volbách do Europarlamentu. Nevím, zdali Plzeňský kraj bude mít svého kandidáta, avšak věřím, že by měl mít možnost se vyjádřit i ke kandidátům z jiných krajů, seznámit se s tím, co nabízejí a případně si je i trochu pogrilovat. ;)

Možná jste o mně zatím neslyšeli, tak vás chci poprosit o čtyři minuty vašeho času. Díky!

Proč právě já?

Jsem právník.Ústavní právník. Není to úplně nejčastější právnické zaměření, pravda. Zajímají mě psaná a nepsaná pravidla, která mnohdy zůstávají nepovšimnuta, ale která ovlivňují celou naši společnost od jejích základů. Věnuji se výzkumu parlamentarismu, tj. jak fungují parlamenty a jestli, a jak, by mohly fungovat lépe. Nejdříve jsem se tím zabýval jako čistě akademickou otázkou, ale pak jsem uspěl ve výběrovém řízení a stal se asistentem Jakuba Michálka. Od té doby pomáhám poslaneckému klubu a mohu tak sledovat fungování Parlamentu pěkně zblízka. Již téměř poslední rok a půl se také soudím s Poslaneckou sněmovnu, po které u soudu požaduji, aby zveřejňovala hospodaření všech poslaneckých klubů. I na základě těchto zkušeností nakonec vznikla má kniha věnující se právě úloze a fungování poslaneckých klubů z pohledu ústavního práva.

Vedle ústavního práva je mou specializací rovněž mezinárodní právo a mezinárodní vztahy. S Honzou Lipavským spolupracuji právě na mezinárodně-bezpečnostních tématech, jako jsou např. projekty mnohonárodní vojenské spolupráce v Evropě. I skrze tato témata jsem získal, a dále získávám, cenné mezinárodní zkušenosti a kontakty - příkladem může být účast na Berlínské bezpečnostní konferenci, spolupráce se zahraničními Piráty nebo podílení se na tvorbě jednotného pirátského programu do Eurovoleb 2019.

Jsem z Jablonce nad Nisou, což není zrovna pupek světa, přiznávám. Ale právě díky Jablonci jsem se naučil, jak je důležité se neuzavřít ve své lokální či národní bublině. Věděl jsem, že za právnickým vzděláním musím vyjet z Jablonce ven, a tak jsem se dostal do Prahy. Ale i tam jsem věděl, že by byla chyba se uzavřít do bubliny jedné univerzity, což mě dovedlo až do Dublinu na jednu z nejlepších právnických fakult na světě. Tam jsem na vlastní kůži zažil, jak člověka posune kupředu, pokud se otevře a začne spolupracovat s lidmi z dalších zemí, a jak fantastické myšlenky a projekty z takové spolupráce mohou vzniknout.

Rád bych se v kampani rval z čela kandidátky. Jsem mladý. Pořád je mi pod třicet. Nepřipadá mi to ale jako nevýhoda. Mluvím plynně anglicky, rozumím německy a učím se italsky a, ano, velšsky. Myslím, že mladších europoslanců je potřeba jako soli. Nic proti zkušenostem osmdesátníků, ale pamatujete si, když se naposledy psala evropská ústava? Výsledkem bylo několik set stran textu sepsaných za zavřenými dveřmi bez otevřeného dialogu s občany a následně obrovský neúspěch a zamrznutí integrace na několik dalších let. Nevím, jak by to s evropskou ústavou dopadlo, kdyby ji psali mladší, ale určitě by nebyla tak dlouhá.

V Pirátské straně jsem oproti mnohým jiným krátce - teprve rok. Avšak i za tuto dobu jsem, pevně věřím, prokázal, že jsem členem aktivním, který se nevyhýbá práci ani se nebojí převzít odpovědnost. Vedle spolupráce s poslaneckým klubem a zahraničním odborem jsem např. na jaře 2018 spoluzakládal MS Jablonec nad Nisou nebo nyní pomáhám se zakládáním Pirátského institutu (pirátského think tanku).

Jaká jsou má témata?

Věřím, že europoslanec by měl pokračovat v tom, co dělal než se stal europoslancem. Nepřicházím s tématy, na která bych si "vzpomněl kvůli kandidatuře", ale s těmi, která jsou mi vlastní, kterým se věnuji a ve kterých mohu nabídnout svou přidanou hodnotu. Proto bych se zaměřil především na ústavní témata (posílení Evropského parlamentu, základní vize dalšího vývoje EU apod.), kterým se věnuji v rámci své akademické činnosti a mezinárodně-bezpečnostním otázkám, na kterých spolupracuji s Honzou Lipavským a na kterých bych rád s Honzou spolupracoval i z evropské úrovně, jelikož se domnívám, že takováto témata je třeba řešit současně z národní i evropské roviny. K prosazování těchto témat mám navíc již k disposici kontakty jak mezi pracovníky EU (asistenty europoslanců, pracovníky EP a EK, pracovníky Soudního dvora EU), tak ale např. i mezi lidmi z NATO, včetně velvyslanecké úrovně, mezi představiteli vojenských složek několika členských států EU ad.

Uvědomuji si, že mnohé z níže uvedených bodů mohou leckomu připadat příliš vizionářské, ale já jsem přesvědčen, že právě my, Piráti, máme přicházet s vizí a nikoli jen hledět na průzkumy veřejného mínění jako ostatní strany:

Unie srozumitelná občanovi. Zasadil bych se o to, aby měla Evropská unie jednodušší a srozumitelnější pravidla. Politická vůle k velkým změnám v Evropě pomalu roste. Chce to tedy jen odvahu a chuť proklestit se stovkami stran zakládajících smluv a dát Evropské unii Ústavu, jakou už dávno měla mít. Stručnou a srozumitelnou.

Unie demokratická. Prosazoval bych posílení Evropského parlamentu. Evropský parlament je jediná instituce EU, kterou volí přímo občané. Naopak moc zákulisního vyjednávání v Evropské radě, kde sedí představitelé jednotlivých vlád, musí být omezena. Stejně tak by měla být posílena odpovědnost Evropské komise vůči Evropskému parlamentu. Předsedu Komise by měl vybírat pouze Evropský parlament a neměla by to být jen hra velkých států o moc.

Unie svobodná. Chtěl bych, aby Evropská unie byla prostorem skutečné svobody. Nemluvím jen o svobodě pohybu. Pokud cestujeme po Evropě, nebo dokonce v jiné evropské zemi pracujeme, nemusíme již sice čekat na hranicích, ale přesto se musíme prokousávat neskutečnou byrokracií, která hranice mezi státy stále vytváří. Proč si nemůžeme zřídit bankovní účet třeba ve Francii nebo v Německu bez potvrzování trvalého pobytu, nebo dokonce příjmu? Proč si nemůžeme vybírat na skutečně jednotném evropském trhu mobilních operátorů a musíme za mobilní služby platit mnohonásobně víc než v jiných zemích? Ne, není to pro naši ochranu, ale je to výhodné pro banky a mobilní operátory. A jen pro ně.

Unie silná a bezpečná. Usiloval bych o to, aby Evropská unie byla jednotná a dostatečně silná a dokázala prosazovat své zájmy a lidská práva doma i ve světě. Měli bychom podporovat a prohlubovat spolupráce evropských ozbrojených složek, abychom dokázali čelit vnějším hrozbám. Měli bychom být jednotní a mluvit silným a rozhodným hlasem, když přijde na prosazování našich zájmů či lidských práv ve světě. EU musí být rozhodná a akceschopná v boji proti organizovanému zločinu nebo mezinárodnímu terorismu. Musí být jednotná, když vyjednává s velmocemi, jakými je Rusko, Čína nebo Spojené státy. Ať už se jedná o situaci na Ukrajině, čínské investice v EU nebo obchodní dohodu s USA.

Unie otevřenosti a rovnosti. Chtěl bych, aby Evropská unie byla prostorem rovnosti. Ano, rovnosti. Vadí mi, že my ze střední a východní Evropy dostáváme zboží, služby a mzdy druhé jakosti. Nejen nadnárodní korporace jsou zdrojem nerovností a problémů. Státní byrokracie si také zuřivě hájí své písečky, a tak máme problémy s platbami sociálního a zdravotního pojištění, když pracujeme v zahraničí. Máme jen minimální nárok na ošetření, když jsme mimo hranice svého státu. Proč si stále musíme zřizovat komerční cestovní pojištění, když cestujeme přes hranice?

Unie skutečně evropská. Prosazoval bych, abychom v Evropské unii spolupracovali na skutečně evropských projektech, které positivně ovlivní život občanů a které každému občanovi ukáží, že Evropská unie má smysl. Jedná se například o vybudování evropské vysokorychlostní železnice, zavedení jednotné dálniční známky, rozšíření programu Erasmus+ ad. Unie musí podporovat projekty, které ji vrátí zpátky k občanovi a které reálně zlepší jeho život.

Jak bych chtěl svůj mandát vykonávat?

Při výkonu svého mandátu bych se chtěl držet především tří hlavních zásad, kterými jsou: blízkost k voliči, spolupráce se stranou a ctění pirátských hodnot.

Blízkost k voliči je pro mě zcela prvořadá. Europoslanec je zde pro občany. Považuji za špatné, že o většině europoslanců po jejich zvolení dalších 5 let v ČR není slyšet, pokud se jich netýká nějaká velká kauza nebo si nevezmou nějakou bokovku na Ministerstvu zahraničí. Europoslanec by měl pravidelně představovat a vysvětlovat evropskou politiku občanům doma. Měl by vysvětlovat, proč zde EU vlastně je a proč je pro nás důležitá. Je to zásadní mimo jiné i proto, že to umožní europoslanci, aby si udržel vazbu se svými občany a neodtrhl se od reality.

Spolupráce se stranou považuji za zásadní jak pro práci europoslance, tak pro rozvoj pirátského hnutí. A když mluvím o straně, nemyslím tím pouze spolupráci s Českou pirátskou stranou, avšak i s dalšími pirátskými stranami v Evropě a ve světě. Tato spolupráce by byla obousměrná. Jako europoslanec bych tak mohl získávat informace od místních sdružení o dopadech evropské politiky na občany a také využívat odborné znalosti pirátů. Na druhou stranu bych měl příležitost pomáhat politikům na lokální, krajské i národní úrovni a spojovat je s odborníky z jiných zemí, pomáhat jim i svou osobní účastí na akcích pro veřejnost.

Ctění pirátských hodnot je sice pro nás Piráty, pevně věřím, samozřejmostí, avšak i tak, či právě proto, považuji za nutné to zde zmínit. Transparentní vynakládání financí, nezaměstnávání rodinných příslušníků nebo upřednostňování veřejného zájmu před osobním považujeme již za naši přirozenost, ale i tak se ke ctění těchto i dalších pirátských hodnot chci zde veřejně před vámi zavázat.

Rádi byste věděli trochu více o tom, co dělám, kdo jsem nebo co mohu pirátům a ČR v Evropském parlamentu nabídnout?

Více informací o mně a mém programu do Eurovoleb, mé činnosti v Pirátské straně, kompletní CV a další články a aktuality lze nalézt na https://www.piratcervinkado.eu.

Jak je vidět na mých webovkách, nebo Facebooku, nečekal bych během kampaně až za mě jiní udělají mou práci, nenaložil bych všechnu odpovědnost jen na stranu a tým kampaně, ale sám bych se pustil na plno do boje od samotného začátku. Zároveň ale striktně odmítám, aby Piráti na kandidátce dělali kampaň jeden proti druhému, ale chci, aby šli do boje společně jako tým.

Do Eurovoleb musíme jít se sebevědomím a kvalitními kandidáty. Vždyť jsou to první celostátní volby, které můžeme vyhrát! A já věřím, že dokáži voliče zaujmout nejen svým jménem, ale i svými schopnostmi a názory.

Pokud byste měli jakýkoli dotaz, můžete mi napsat na mail lukas.lev.cervinka@pirati.cz nebo třeba tady na fóru.

Pokud jste dočetli až sem, patří vám můj velký dík. Za případnou podporu budu rád!

Lev
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka
Simon.Barczi
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 150
Registrován: 10 kvě 2018, 09:52
Profese: Manažer v Automotive
Dal poděkování: 91 poděkování
Dostal poděkování: 307 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Simon.Barczi »

Ahoj posádko,

Po sérii osobních představení v různých regionech republiky bych se rád ucházel o přízeň Vašeho krajského fóra. Mimo tento elaborát se rád představím na Vaší schůzi 17.12. a budu rád pokud budu mít prostor Vám zodpovědět případné dotazy


Pro ty co nechtěji moc číst.

  • Mám realné profesní zkušenosti s Evropskými institucemi
  • Žil jsem, pracoval a studoval na třech kontinentech a v deseti různých zemích
  • Jsem z Mariánek a Plzeňsko beru za svůj region
  • Umím oslovit přes 3 miliony obyvatel periférních regionu ČR, tedy oblasti kde potřebujeme bodovat
  • Mám reálné výsledky a kompetence v pirátských tématech načerpané u globálních lídrů
  • V EP se budu věnovat celoevropské podpoře digitlání ekonomiky, záchraně programů regionálního rozvoje pro nejchudší regiony a svobodě internetu
  • Jsem plně jazykově vybaven
  • Nezklamu
Detailnější info

Bio

Jmenuji se Šimon Barczi, vyrůstal jsem v Mariánských Lázních, kde jsem také pomáhal v roce 2014 vybojovat historicky první pirátskou výhru v České Republice a od té doby pomáhám pirátkám a pirátům v Karlovarském kraji s tématy jako digitalizace, modrení způsoby dopravy či vzdělávání. Vystudoval jsem VŠE v Praze a KDI School of Public Policy and Managment v jihokorejském Seoulu. Pracoval jsem na projektech pro Evropskou komisi v Luxembourgu a Bruselu. Ve dvou jsme rozjeli českou pobočku TAXIFY, které má nyní valuaci přes 1 Miliardu dolarů. Pracoval jsem na manžerské pozici ve ŠKODA AUTO, kde jsem byl zodpovědný za rozvoj digitálních projektů ve vozech které ještě ani neměli jméno. V současné době se věnuji individuáním konzultacím a úzce spolupracuji s českým startupovým studiem CREATIVE DOCK. Hovořím plynně anglicky a bez potíží se domuvím německy a maďarsky.

Disclaimer

Jak jsem již zmínil, mám reálnou profesni zkušenost z Evropských insitucí. Znám realitu, vím jak insituce (ne)fungují a vím, že následující řádky budou pro nás realisty a pragmatiky znít jako sci-fi. Na druhou stranu jsem měl několik možností se přesvědčit, že velké věci začínají činy moderních, ambiciozních a odvážných lidí. A kdo jiný tu změnu může přinést než Pirátská strana, která je těchto moderních, odvážných a ambiciozních lidí plná.

Parlamentní agenda

Priority své agendy stavím na třech pilířích.

Podpora digitální ekonomiky
Digitální ekonomika roste 7X rychleji než zbytek hospodářství.Ti kdo nyní ustrnou, budou v budoucnosti hořce litovat a těžce se na svoje aktuální pozice vracet.
Jsme nyní na rozcestí a je nutné, aby budoucí europarlement byl v této otázce více než kompetentní. Já jako člověk co se podílel na růstu a rozvoji jednoho z největších evropských startupů musím konstatovat, že náš progress byl spíše dílem štěstiny než silné podpory evropských struktůr. Dnes už je naprosto zřetelné, že EU v tomto oboru ujel vlak a USA či Čína jsou v těchto témat daleko před námi.
Zahraniční startupy nejen, že neodvádí daně na uzemí EU, ale také odsavají samotnou přidanou hodnotu z evropského trhu. Tento neblahý trend vede k úbytku kapitálu na investice a tím pádem omezeným inovacím ve stěžejních oborech průmyslu 4.0
Budu inciovat takové aktivity v rámci EP, které povedou k dynamičtějšímu, transparentnějšímu a efektivnějšímu rozvoji startupů, e-commerce a inovací v rámci EU.

Podpora znevýhodněných regionů (z velké části i toho Plzeňského)

Jelikož pocházím ze Sudet, tedy oblasti ze které kvůli zrůdnosti nacistického režimu byla vykořeněna velká část inteligence, patriotismu a úcta ke krajině. Uvědomuji si obrovské rozdíly, které jsou mezi velkými sídly a periferiemi jak v ČR tak v celé EU. Z volebních výsledků se zdá, že Praha, Plzeň či Brno volí jinak než Sokolov, Most nebo Ostrava. Ze senátorské kampaně senátora Balatky, kterého jsme jako Piráti na Sokolovsku podporovali je, ale jasně patrné, že i regiony volí racionálně pokud mají kandiáta s kterými se umí ztotožnit. Já věřím, že takovým kandidátem jsem i já. Znám strasti a radosti lidí z Chebu, Bíliny, Rumburka či Opavy. Umím s nimi muvit, umím jim ukázat řešení a umím si je získat na svoji stranu. Zároveň jim chci ukázat co pro ně kvalitní EU program může znamenat.

Chci se zasadit o to, aby jsme pohraniční regiony v ráci EU nehledali na spodku statistických tabulek. Vidím velký prostor ke zlepšení především v přeshraniční mobilitě, bilingválním školství a celkovém pozvednutí periferních regionů více do středu dění. Tato témata se překvapivě netýkají pouze České republiky, ale podobně postižených regionů je v rámci EU celá řada.


Svoboda internetu
Jako celoživotní podporovatel pirátských myšlenek je pro mně téma udržení našeho moře důležitým bodem.

Toto funkční období europarlamentu a schválení mnoha směrnic odkrývá smutnou pravdu, že většina eurposlanců nežije v tomto století. Extrémně byrokratické GDPR, které vyřešilo velmi málo, zvýhodnilo velké, omezilo malé a zároveň odkrylo mnoho zadních vrátek pro šedou ekonomiku je dobrým přikladem. Ještě horším je pak směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu, které pro mně osobně znamená cenzuru a popření internetu tak jak ho známe.

V rámci své agendy budu bojovat za zachování co nejvetší svobody internetu, síťovou neutralitu a minimální represi nezávadného chování na síti. Uvědomuji si, že z internetu se stává bojiště nového tisiciletí, ale není možné si brát občany EU jako rukojmí.

Závěrem

Jak jsem již zmínil, věřím, že jsem kompetentní, reprezentativní a vhodný kandidát Pirátů do nadcházejících eurovoleb. Mimo výše uvedené kompetence v digitální ekonomice vidím svoji velkou výhodu v tom, že se umím bavit s lidmi v regionech. Jsem jedním z nich. Znám naši mentalitu a problémy. Vím co nás trapí a vím jaká je situace od Klatov přes Cheb až po Děčín. Když sečeteme české periferie, tedy Plzeňský, Karlovarský, Ústecký, Liberecký a Moravskolezský kraj je to více než 3 miliony obyvatel. 3 miliony je číslo, které mění volby.

Věřím, že každý kraj si zaslouží svého kandidáta a doufám, že mne Plzeňáci vemou mezi sebe. Doma jsem na pomezí regionů a do Plzně a Varů to mám skoro stejně. Na Viktorku jsem vyjel od Madridu po Ukrajinu a v Pivoňce nebo Jazzu jsem nechal nejedno kapesné :)

Věřím, že jsem idealním kandidátem k doplnění čela kanditáky. Úspěchy Pirátů v Karlovarském chudém kraji ukazuji, že máme velkou šanci na periferii se správnými lidmi bodovat. Nebojme se toho.

Doufám, že vás můj profil zaujal. Jelikož jsem si jist, že jsem nezodpověděl všechny otázky naší široké členské základny bude mi ctí je zodpovědět zde ve fóru, na emailu, telefonem či osobně. Budu rád za každý hlas podpory, ale i za každou konstruktivní kritiku.

Pro ty co chtějí více
CVIntro.pdf
(43.28 KiB) Staženo 46 x
Šimon Barczi
725 O86 O13
Uživatelský avatar
Lukas.Blazej
Komunální zastupitel/ka
Příspěvky: 775
Registrován: 24 lis 2010, 18:04
Bydliště: Ústí nad Labem - centrum
Dal poděkování: 888 poděkování
Dostal poděkování: 1369 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Lukas.Blazej »

Osobně se představím na zítřejším grilování, pro nepřítomné vkládám představení i sem.

Stručná verze:
Jsem dlouholetý pirát se zkušenostmi s prací v Evropském parlamentu. Specializuji se na právo životního prostředí a v rámci Evropského parlamentu bych působil v ENVI výboru.
Problém s kandidaturou do Evropského parlamentu je, že málokdo ví, co EU dělá, a prakticky nikdo neví, co je reálnou náplní činnosti europoslance. Pokusím se tedy definovat, co by podle mě měl pirátský europoslanec splňovat, a ke každému bodu napíšu, nakolik ho naplňuji já.

Odbornost
Pirátský europoslanec musí vědět, čemu se chce v Evropském parlamentu věnovat, a musí pro to mít odpovídající znalosti a zkušenosti. Nikdo nemůže vědět všechno, a i proto má europoslanec možnost v kanceláři zaměstnat dva až tři odborné asistenty OFFTOPICCelkem může do kanceláře akreditovat tři asistenty, ale kvůli množství administrativy (zařizování cest, finanční záležitosti, koordinace činnosti kanceláře, hlídání deadlinů, sledování agendy, drobnosti od nového klíče ke dveřím přes nefunkční klávesnici až po vydání hlasovací karty) je potřeba mít jednoho administrativního. Lze to obejít tím, že dalšího asistenta poskytne frakce, tzn. nebude akreditovaným asistentem europoslance, ale zaměstnancem frakce., ti ho ale můžou jen doplňovat. Asistenti mohou vystoupit leda na setkání stínových zpravodajů (OFFTOPICKdyž přijde legislativní návrh z Komise, je přidělen výboru, kde se ho ujme zpravodaj z nějaké frakce, který k němu připraví návrh pozice. V ostatních frakcích se danému legislativnímu návrhu věnují stínoví zpravodajové, a na společných setkáních pak dochází k vyjednávání.), ale všude jinde musí návrhy prosazovat sám europoslanec. Od mediálních vystoupení a setkání s lobbisty přes jednání výboru až po trialogy, europoslanec musí do hloubky rozumět všemu, co se jím prosazovaného textu týká. Pokud by europoslanec potřebné zkušenosti neměl, bude jednak mrhat svým i asistentským časem ve snaze vše dohnat, a především dříve či později tvrdě narazí. Když to bude v televizní debatě, utrpí tím Piráti, když by to bylo třeba v roli zpravodaje během trialogu, mohou tím utrpět všichni občané EU.

Jako europoslanec bych působil v ENVI výboru. Životnímu prostředí se věnuji nejen v oblasti praktické (spolek Ústecké šrouby), ale i v rovině teoretické: prezentuji na konferencích (OFFTOPICv uplynulém roce například Naše příroda a X. ročník mezinárodní konference Právo v podnikání vybraných členských států Evropské Unie), píšu články (OFFTOPICnapř. BLAŽEJ, L.: Střet vlastnického práva a veřejného zájmu na ochraně biodiverzity. In: ANTOŠ, Marek a Jan WINTR, ed. Omezování svobod z důvodu veřejného zájmu. Praha: Univerzita Karlova, Právnická fakulta, 2017. ISBN 978-80-87975-68-8.) a publikuji (OFFTOPICnapříklad právě pro Arniku píšu monografii o kácení dřevin).

Pirát
Polovina europoslanců ANO ze strany vystoupila. Keller z ČSSD vystupuje v rozporu s programem a znovu na kandidátce nebude. Brusel i Štrasburk jsou od ČR daleko a je snadné se názorově rozejít - tím spíše, že Piráti dle aktuálních průzkumů získají několik europoslanců, kteří budou i při snaze o sdílení informací do jisté míry uzavřeni a izolováni ve vlastním klubu. Pirátský europoslanec by tudíž měl být názorově vyprofilovaný a mělo by být jisté, že ve straně po následujících pět let vydrží, a to například i přes skandály, které se v budoucnu mezi stovkami pirátských zastupitelů jistě objeví.

V Pirátech jsem aktivní od roku 2010, přijímalo mě republikové předsednictvo, strávil jsem pár let v republikovém výboru, podílel jsem se na tvorbě společného programu pro krajské volby (ve kterých jsem byl lídr Pirátů na pirátsko-zelené kandidátce v Ústeckém kraji), čtyři roky jsem za Piráty seděl v kontrolním výboru městského zastupitelstva a v současnosti jsem zastupitelem. Před dvěma lety jsem odmítl nabídku trafiky od ČSSD s platem 30 000 Kč měsíčně výměnou za přestup k ČSSD. Za svoji činnost v ústeckém zastupitelstvu jsem získal Cenu za odvahu Nadačního fondu proti korupci. Po tolika letech věnovaných Pirátům a boji o uzavírací klauzuli je nemyslitelné, že bych to všechno zahodil ve chvíli, kdy se konečně začíná dařit prosazovat náš program.

Kontakty
Europoslanec s pár asistenty nezvládne vše. Kontakty jsou potřeba nejen ke spolupráci na tvorbě pozměňovacích návrhů, ale také vytvoření tlaku veřejnosti či získání informací. Sítě kontaktů jsou obtížně přenositelné a bylo by velmi na škodu, pokud by europoslanec strávil první rok svého mandátu zjišťováním, kdo je kdo - v Evropském parlamentu i mimo něj.

Pravidelně se účastním odborných konferencí v ČR i v zahraničí, tudíž v oblasti životního prostředí znám snad na každé téma někoho, komu mohu napsat s prosbou o nestrannou konzultaci. V Česku jsem jako zástupce spolku Ústecké šrouby v organizaci Zelený kruh, která sdružuje všechny ekologické neziskovky. V Bruselu jsem několikrát ročně, jen při předposlední příležitosti jsem se potkal s Klausem Röhrigem a Tomem Boylem z CAN Europe, Alexem Masonem z World Wildlife Fund European Policy Office, Martinem De Groote z Buildings Performance Institute Europe, Ansgarem Kienem z Greenpeace Europe, Raphaelem Hanoteauxem z CEE Bankwatch Network, úředníky z DG Clima a DG Energy a zástupci ekologických organizací působících v členských státech (zejména Laurou Krug z Deutsche Umwelthilfe e.V. a Wojciechem Kukułou z Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi). Z poslední cesty jsem se vrátil před týdnem - byla jí šestitýdenní odborná stáž u místopředsedy ENVI výboru Evropského parlamentu.

Práce s médii
Jen 39 % Čechů si myslí, že členství v EU je dobrá věc. Jsme nejhorší ze všech členských států, větší přesvědčení o přínosu EU má i Polsko nebo dokonce Maďarsko. Svoji vinu na tom z velké části nesou i europoslanci, kteří nejsou schopni svoji činnost dostatečně komunikovat a prosadit do médií. Pokud to máme změnit, musí se naši europoslanci před kamerou cítit jako ryba ve vodě a dobré prohlášení vymyslet i ve dvě ráno (což je bohužel občas realita).

Týdeník Euro mě označil za jednu z nejviditelnějších tváří Pirátů v regionech. 14 vybraných mediálních výstupů naleznete na mém profilu na wiki, kromě nich existuje i řada vystoupení v televizích či rádiu. Piráty jsem dokázal do médií dostat i v době, kdy neměli žádné funkce a preference se pohybovaly pod pěti procenty, tím spíše bych to dělal v pozici europoslance. K obrazu EU v ČR jsem napsal něco víc na svůj FB profil.

Jazyky
Pokud alespoň trochu sledujete dění v Europarlamentu, jste pravděpodobně zvyklí na zasedání tlumočená do všech jazyků členských států. Realita je ovšem zcela jinde a téměř se dá říci, že žádné opravdu důležité věci tlumočené nejsou. Nejde jen o to, že tlumočník s vámi nebude přesvědčovat ostatní europoslance k podepsání pozměňovacího návrhu nebo při vyjednávání o kompromisu, ale tlumočené nejsou ani setkání stínových zpravodajů, pracovní skupiny či většina odborných konferencí. Bez angličtiny si v Bruselu nekoupíte ani oběd. Má to ještě jeden zádrhel - zdejší mluvčí angličtiny nebudou v příštím funkčním období prakticky vůbec rodilí (Brexit). Musíte tedy rozumět španělovi mluvícímu o limitech kadmia v hnojivech i francouzovi popisujícímu nejnovější poznatky o endokrynních disruptorech.

V roce 2012 jsem si udělal FCE certifikát a od roku 2016 jsem překládal a tlumočil pro Koleje a Menzy Univerzity Karlovy. Vzhledem k tomu, že toto tlumočení probíhalo výhradně směrem ke studentům Erasmu, nenarazil jsem zatím v Evropském parlamentu na nikoho, s kým bych nebyl schopen mluvit. Do života v Bruselu by se hodila i Francouzština, kterou neovládám, ale pro politickou činnost je angličtina naprosto dostatečná.

Ochota být dlouhodobě mimo ČR
Jako poslední bod uvádím něco, co si možná neuvědomují ani spolukandidáti. Funkci europoslance lze samozřejmě využívat k budování vnitrostátní pozice nebo jako pětiletou dovolenou. Jsou tu poslanci, na které nemá nikdo ani telefon a jejich kanceláře jsou prázdné. Pokud ale chceme využít příležitost v Evropském parlamentu naplno, znamená to, že se naši europoslanci do ČR podívají maximálně jeden týden v měsíci, reálně ale ještě mnohem méně. To se výrazně podepisuje nejen na rodině (se kterou europoslanec většinu měsíce nebude, ani kdyby se přestěhovala do Bruselu) a kamarádech, ale také na psychice.

Já jsem připraven být dlouhodobě v zahraničí a mám tu výhodu, že moji přátelé žijí přímo v Bruselu a v nedalekém Utrechtu. Vím, co práce v EP obnáší a jsem na to připraven, proto žádám o nominaci na volitelné místo kandidátky. O pozici lídra se ucházet nebudu.


Rovnou zodpovím i pár otázek, které vás možná napadají:
  • Proč žádáš o podporu zrovna náš kraj?
  • Šanci na zvolení zástupce mají tři, možná čtyři kraje. Proto nesouhlasím s rozdělováním kandidátů po krajích. Pokud bych byl zvolen, chci být zástupce všech krajů. Během kamapně také budu trávit čas v Plzeňském kraji, a bylo by škoda k tomu nemít podporu jeho členů.
  • Jak si můžeš být jistý, že Piráti získají člena ENVI výboru?
  • Kromě řádných členů existují ve výborech i náhradníci. Ti mohou vystupovat na jednání, dávat pozměňovací návrhy, dokonce mohou být i zpravodaji - jen nemohou hlasovat, pokud se hlasování účastní všichni řádní členové dané frakce. Působení ve výboru skutečně není o zvedání ruky, proto může náhradník fungovat jako řádný člen. Během vyjednávání o rozdělení pozic je přitom náhradnictví ve výboru v podstatě zadarmo. Pokud by se z nějakého důvodu nedařilo vyjednat řádného člena, fungoval bych z pozice náhradníka.
Tel. 778702712
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11919 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Dobrý večer, vzhledem k probíhajícímu jednání na offline schůzi bych vás rád požádal o nominaci.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Republikový výbor
Příspěvky: 1918
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Učitel, vědec.
Bydliště: Mirošov (okr. Rokycany)
Dal poděkování: 759 poděkování
Dostal poděkování: 2235 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Lukas.Barton »

Bylo spuštěno hlasování:
viewtopic.php?f=415&t=45217
Uživatelský avatar
Lukas.Barton
Republikový výbor
Příspěvky: 1918
Registrován: 29 říj 2012, 15:36
Profese: Učitel, vědec.
Bydliště: Mirošov (okr. Rokycany)
Dal poděkování: 759 poděkování
Dostal poděkování: 2235 poděkování

Re: Volby do evropského parlamentu - krajská nominace

Příspěvek od Lukas.Barton »

Výsledky hlasování:

Pavel Šrámek 20
Ladislav Koubek 15
Matěj Šandor 12
Šimon Barczi 10
Lukáš Blažej 16
Mikuláš Peksa 15
zdržuji se 1

Celkem hlasujících: 30

K získání nadpoloviční většiny bylo potřeba 16 hlasů.

Krajskou nominaci získali:
Pavel Šrámek
Lukáš Blažej

Děkuji všem za účast v hlasování.
Odpovědět

Zpět na „Plzeňský kraj“