Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Moderátoři: Rada resortních týmů - členové, Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Lenka.Kozlova píše: 08 pro 2018, 19:58 Ještě se bavíme o zákazu mobilů o přestávce?
Ano. Za předpokladu, že je to v rozporu s právními předpisy. Jinak ať si škola dá do ŠŘ, co chce, to souhlasím, pokud na to ale má oprávnění.

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Příznivec Pirátů – Jihočeský kraj
Příspěvky: 3167
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 9057 poděkování
Dostal poděkování: 3408 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Lenka.Kozlova »

To jsou otázky na právníka. Nevím o tom, že by někdo žaloval školu za zákaz mobilů.
Každopádně řešit všechno přes právníky nemusí mít nakonec vůbec kýžený efekt.
Škola má být pohodová a k tomu rozhodně nepřispěje bušení na dveře soudů atp. s každou záležitostí.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvky (celkem 2):
Dalibor.Zahora, Pavel.Moravec

Podporuji myšlenky Renesance Pirátů. web | forum | zulip

Uživatelský avatar
Pavel.Moravec
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2764
Registrován: 27 dub 2011, 17:25
Profese: IT
Bydliště: Brno Bystrc
Dal poděkování: 12424 poděkování
Dostal poděkování: 5915 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Pavel.Moravec »

ondrej.kalis píše: 08 pro 2018, 20:31
Lenka.Kozlova píše: 08 pro 2018, 19:58 Ještě se bavíme o zákazu mobilů o přestávce?
Ano. Za předpokladu, že je to v rozporu s právními předpisy. Jinak ať si škola dá do ŠŘ, co chce, to souhlasím, pokud na to ale má oprávnění.
A jaký zákon je porušen povolením či zákazem mobilů o přestávce? Případně jaký je důvod pro takový zákon? :? (nevidím důvod, proč takovouto věc nějak svazovat zákonnými normami..)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvek:
Lenka.Kozlova
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.
Uživatelský avatar
Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 1690
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 3142 poděkování
Dostal poděkování: 1913 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis »

Pavel.Moravec píše: 09 pro 2018, 09:37 A jaký zákon je porušen povolením či zákazem mobilů o přestávce? Případně jaký je důvod pro takový zákon? :? (nevidím důvod, proč takovouto věc nějak svazovat zákonnými normami..)
Lenka.Kozlova píše: 08 pro 2018, 20:57 To jsou otázky na právníka. Nevím o tom, že by někdo žaloval školu za zákaz mobilů.
Každopádně řešit všechno přes právníky nemusí mít nakonec vůbec kýžený efekt.
Škola má být pohodová a k tomu rozhodně nepřispěje bušení na dveře soudů atp. s každou záležitostí.
Myslím si, že v současnosti je takový zákaz v rozporu s platnou legislativou - viz odkaz v úvodním příspěvku. Nemluvím o tom, aby se někdo kvůli takové věci soudil se školou, ale aby zřizovatel vyzval k tomu, aby jeho podřízené instutuce respektovaly zákony. To by podle mě bylo žádoucí. ;) Jinak osobně nejsem právník, takže to také můžu posoudit jen z laického pohledu.

Škola má být pohodová... A k tomu přispějou takovéto zákazy?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Kalis za příspěvek:
Pavel.Moravec

Vedoucí KET doprava Středočeský kraj. Místopředseda KET doprava Praha.

Uživatelský avatar
David.Marhold
Koordinátor/ka krajského sdružení
Příspěvky: 500
Registrován: 04 zář 2018, 19:04
Profese: student práv, historik
Bydliště: Brno (Svitavy)
Dal poděkování: 257 poděkování
Dostal poděkování: 536 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od David.Marhold »

Má to dvě roviny:
1) Jak je uvedeno v prvním příspěvku je to v rozporu s platnou legislativou. Škola, popř. zřizovatel by měli být vyzváni k nápravě. Určitě to není o soudech a právních tahanicích.

2) Je to společenské téma (a pedagogické). Odkazuji se na své předchozí komentáře. Přestávka je volný čas dětí. Měli by mít možnost jej využít dle libosti (více svobody, méně buzerace!). Školství by si mělo uvědomit, že telefon je fenomén doby a skutečně nic nevyřeší jeho zákazem (naopak je třeba o tom diskutovat, kdy je vhodné telefon mít a kdy ne,...). Pokud chce školství, aby děti trávili méně času na mobilech, ať vymyslí na přestávky něco, co děti zaujme (my si chodili v létě občas zakopat na dvůr, ale myslím, že by to většina škol kvůli bezpečnosti zakázala :), děti hrají různé oblíbené stolní a karetní hry,...). Kde je vůle, je i cesta.
Tito uživatelé poděkovali autorovi David.Marhold za příspěvky (celkem 3):
Pavel.Moravec, Ondrej.Kalis, Lenka.Kozlova

David Marhold
tajemník KS PaK

email: david.marhold@pirati.cz
tel.: +420 778 439 560

Karel666
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 1017
Registrován: 02 říj 2017, 20:16
Profese: Mám
Dal poděkování: 187 poděkování
Dostal poděkování: 311 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Karel666 »

Nechápu to, zaměstnavatel může omezit "v pracovní době i o přestávce", žák ve škole tráví "svoji pracovní dobu včetně přestávky".

Rovinu to má pouze jednu, jsou žáci ve škole protože se učí nebo telefonují/píšou si na messengeru? Šak před vstupem si nypíší co chtějí a pak můžou po vyjití ze školní budovy opět dělat co chcou. Nějaké pohádky o právu telefonovat, protože by mohli volat, že zemřel dědeček a musí domů, protože jediný mu zachrání život je...

Jak napsal Marhold, může se udělat prostor, kde to bude povoleno, nějaká msíto, který sloužila na některých školách třeba na deskové hry, a v ostastních prostorách prostý, ale úplný zákaz. Kdo bude fakt potřebovat si odběhne a vyřídí ty "fakt neodkladné věci co zachrání svět" a je klid...

Problém ale bude, že je situace kdy jedna strana tlačí "mám práva a nesmí mě omezit" a tlačí druhou strabu do situace "tak zakážem všechno", problém je , že ta jedna strana dopředu nechce koncensus nebo kompromis a che všechno nebo nic...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Karel666 za příspěvek:
Jiri.Janecka
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Janek.Wagner »

Vaclav.Fortik píše: 06 pro 2018, 09:36 Na mobily ve škole mám celkem dost jasně vyargumentovaný názor a bude-li zájem ve školách kam chodí mé děti se o tom bavit, přednesu ho tam. Zde ani na jiné půdě můj názor není relevantní. Tato otázka (spolu téměř se vším nepedagogickým) by měla být na ZŠ v rozhodovací kompetenci na školní radě, na SŠ na školní radě a studentské radě.
Principiálně souhlasím. Ale vzhledem ke stavu a úrovni práce mnoha školských rad je podobná delegace rozhodování riskantní. Kloním se aktuálně spíše ke stanovisku České školní inspekce, přestože soudím, že musí být zrušena ;-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Ondrej.Kalis
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Janek.Wagner »

Dovolím si citaci kolegy Jana Čápka ze břeclavské ZŠ z uzavřené diskusní skupiny na FB (berte ji i jako výzvu pro Piráty!):
Dnes ráno jsem se rozhodl napsat na ministerstvo a taky jsem rozeslal podobně znějící maily co nejblíž vedení telefonní společnosti, tak uvidíme. Já, když mě něco napadne tak jsem nekriticky splašený, tak jestli na to máte nějaký názor, budu rád....
Dobrý den, na začátek bych se Vám chtěl představit. Jmenuji se Jan Čápek a jsem učitel. Učím děti na prvním stupni a toto povolání mě baví a naplňuje. Zajímám se o problémy, novinky, smysly i nesmysly v našem školství již spoustu let. Někdy si jich zase moc nevšímám, abych měl klid.
A teď k věci. V poslední době probíhá medii a sociálními sítěmi kauza zákazu či používání mobilních telefonů ve vyučování, o přestávkách a ve škole vůbec. Myslím si, že mobilní telefony a jejich užívání dětmi je takový fenomén a rozšířená věc, že jejich zákaz ve školách je jen dalším odtržením škol od reality každodenního života. Místo toho, aby školy této situace využily
a problematiku mobilů, jejich správné používání, možnosti práce, etiku, zdravotní rizika, jejich klady i zápory využily při svém výchovně vzdělávacím působení, opět strčí hlavu do písku a budou dělat, že tento problém zmizí, když ho necháme za zdmi škol.
Proto navrhuji projekt, využití mobilních telefonů ve školách...Mobily do škol.... Mám v hlavě promyšlen plán, náplně výuky od nejmenších základů zapnutí, vypnutí, práce s textem, obrázky, aplikace, sms zprávy, nástroje, nastavení, ukládání....atd. Byl by vytvořen speciální předmět nebo by se tento předmět stal součástí informatiky....Možné by bylo propojení s nějakým operátorem, který by se do tohoto projektu mohl zapojit, za rozumnou cenu by poskytl materiál (mobilní telefony...) a hlavně tarify, které by mohla školám poskytnout za zvýhodněné ceny..., pokud by to samozřejmě nepojímala nejen jako byznys, ale i pomoc našim dětem, PR a pomoc vzdělávání svých budoucích zákazníků.(oslovil jsem s tímto nápadem zatím generální ředitelství Vodafone a budu psát i na ostatní operátory)...
Nevím, jak se s tímto problémem vyrovnávají ve světě, ale možná by byl ojedinělým postupem proti davu....
Pokud by Váš úřad tento můj nápad zajímal a chtěl by se jím zabývat, napište mi. Napište mi i jakoukoliv jinou zprávu...Děkuji za zpětnou vazbu
A ještě připojím moji reakci z následné diskuse, kde další kolegyně tvrdila, že mobil je ve výuce nanic:
Na mobilech se dá učit skoro všechno! Je to universální zařízení pro vyhledávání a zpracování informací (navíc součástí je i fotoaparát a kamera), pro kolaborativní učení (viz třeba aplikace https://www.toglic.com/cs/), pro měření fyzikálních veličin (http://ondrej.neumajer.cz/mobil-diky-se ... -pomuckou/)...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
David.Marhold
Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Člen KS Zlínský kraj
Příspěvky: 4732
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Štípa
Dal poděkování: 4338 poděkování
Dostal poděkování: 3683 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Petr.Tkadlec »

Karel píše, že to má pouze jednu rovinu, ale to je omyl...

No já mít mobil, tak si o přestávce ověřuji některé historické data třeba po dějepisu.

Učitelé používají stejné výmluvy pro zákaz mobilů, jako před lety, kdy nám zakazovali o přestávkách karty.

Jaká je spojitost mezi používáním mesengeru v hodině a mezi používáním mobilu o přestávce? Jde podle mě pouze o to, že se učitelé chcou dětem mstít a dostat si je pěkně do latě, aby byly pod kontrolou. Jestli někdo opakovaně používá mobil ve vyučování k mesengrování, tak mu má být zabaven, poznámky, poškole atd.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Ondrej.Kalis
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete
Janek.Wagner
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 3215
Registrován: 26 úno 2012, 19:46
Profese: ICT konsultant, novinář
Dal poděkování: 3870 poděkování
Dostal poděkování: 4291 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Janek.Wagner »

Karel666 píše: 10 pro 2018, 12:04 Rovinu to má pouze jednu, jsou žáci ve škole protože se učí nebo telefonují/píšou si na messengeru? Šak před vstupem si nypíší co chtějí a pak můžou po vyjití ze školní budovy opět dělat co chcou. Nějaké pohádky o právu telefonovat, protože by mohli volat, že zemřel dědeček a musí domů, protože jediný mu zachrání život je...
Vzhledem k tomu, že dnešní chytrý telefon je universální nástroj s výkonem počítače před deseti lety a slušnou konektivitou, je zcela způsobilý pro použití ve výuce napříč všemi předměty (stejně jako ho používáme v životě od zábavy po práci).
Čili to je především o kompetencích učitele, jak bude mobily žáků využívat pro své výukové cíle. Ano, někdo to nedokáže nebo zvládne udělat skvělou zajímavou hodinu i bez nich, a naopak někdo je bude využívat jen samoúčelně. Plošné zákazy ve státě nebo jen v jedné konkrétní škole jsou nejen zásahem do práv žáků, ale také do autonomie práce učitele.
My jsme před padesáti lety četli pod lavicí nebo hráli piškvorky nebo lodičky v hodinách, které především za moc nestály.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Janek.Wagner za příspěvek:
Ondrej.Kalis
Odpovědět

Zpět na „Školství“