Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporujete nominaci Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
54
59%
Proti
28
30%
Zdržuji se
10
11%
 
Celkem hlasujících: 92 - Celkem hlasů: 92

Uživatelský avatar
Pavel.Hajek
Člen KS Praha
Příspěvky: 372
Registrován: 29 čer 2014, 13:07
Profese: učitel
Dal poděkování: 408 poděkování
Dostal poděkování: 797 poděkování

Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Pavel.Hajek »

Ahoj Pirátstvo,
dovolím si navrhnout nominaci našeho komunálního zastupitele Ladislava Koubka do europrimárek a více už jeho řeč
viewtopic.php?p=594013#p594021
Naposledy upravil(a) Pavel.Hajek dne 08 pro 2018, 22:54, celkem upraveno 1 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Hajek za příspěvky (celkem 4):
Petr.Benes, Ondrej.Vojta, Giuseppe.Maiello, Marie.Machalkova

Uživatelský avatar
Lukas.Lev.Cervinka
Příznivec Pirátů – Praha
Příspěvky: 388
Registrován: 22 pro 2017, 16:03
Profese: ústavní právník
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 286 poděkování
Dostal poděkování: 672 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka »

Ačkoli příspěvek není přímo od Ládi, tak budu směřovat dotaz na něho, jelikož je známo, že se o nominaci uchází, jen to doposud sám nehodil sem do fóra CF.

Celkem často se objevují dotazy na to, jak člověk vysvětlí voličům, že kandidoval do komunálu a teď z něho po pár měsíců odchází za "lepším". Mně ale spíše zaujalo, když píšeš, že bys resignoval na funkci člena předsednictva PPI. Vzhledem k tomu, že valná hromada PPI byla v listopadu, tak bych se chtěl zeptat, proč si se o tuto pozici ucházel, když si věděl, že svou vizi o dlouhodobém rozvoji PPI nebudeš moci naplnit, pokud by si uspěl v kandidatuře do EP, která bude mít přednost. Nebo proč si alespoň všechny delegáty na toto neupozornil.
Lukáš Lev Červinka
analytik Výzkumného centra Asociace pro mezinárodní otázky
doktorand na katedře ústavního práva Právnické fakulty UK a na Fakultě ekonomie University Ca' Foscari v Benátkách

Twitter: @CervinkaLev / Facebook: Lukas.L.Cervinka

Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Člen KS Praha
Příspěvky: 111
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 122 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Ahoj, děkuju Pavlovi za nečekané navržení :)
Ke kandidatuře do čela kandidátky se přihlašuji a zároveň zde uvádím svou kandidátskou řeč:

Ahoj Pirátky, Piráti a Piráčata!

Rozhodl jsem se kandidovat na čelo pirátské kandidátky do Evropského parlamentu (EP), a proto se v rámci primárek ucházím o nominaci skupinou členů Celostátního fóra. Nejprve mi dovolte se představit a následně uvést, jakým způsobem chci hájit zájmy Pirátů a České republiky v EP.

Jmenuji se Láďa Koubek, je mi 39 let. Jsem Pirát aktivní v místním sdružení Praha 10 (a nově i neuvolněný zastupitel). Účastním se aktivit Zahraničního odboru a podílím na činnosti poslaneckého resortního týmu "Evropa, Zahraničí, Obrana". Jsem členem předsednictva Pirate Parties International. Posledních 10 let jsem hájil zájmy ČR v zahraničí, spolupracoval jsem s Evropskou komisí a jako expert OSN na rozvojovou a humanitární pomoc jsem pracoval ve východní Evropě, Asii, Pacifiku a na Blízkém východě. V současnosti pracuji v poslaneckém klubu Pirátů jako expert na e-government. Více o mne naleznete na mém Pirate-wiki profilu a plnou profesní historii najdete na mém Linkedin účtu.

Rád bych v několika blocích vypíchl zkušenosti relevantní v kontextu mé kandidatury do EP.

ZKUŠENOSTI S ORGÁNY EU A MEZINÁRODNÍM VYJEDNÁVÁNÍ:
• Zúčastnil jsem se vyjednávání podmínek s Evropskou komisí (Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvoj, DG DEVCO), za kterých byla následně České republice (MZV ČR) udělena dotace pro propagaci role rozvojové a humanitární pomoci EU a ČR v rozvojovém světě (tzv. „Evropský rok pro rozvoj 2015“).
• Jako ředitel Oddělení mezinárodní spolupráce Národního ústavu pro vzdělávání (MŠMT ČR) jsem vedl Národní centrum Europass, které skrze dokumenty Europassu (CV, atd.) zajišťuje mobilitu občanů v rámci EU. Často jsem jezdil do Generálního ředitelství Evropské komise pro vzdělávání (DG EAC) a účastnil se vyjednávání o budoucí podobě Europassu. Součástí toho byly i návštěvy specializované EU agentury CEDEFOP v Řecku, se kterou jsme jako členské státy EU na vývoji nástrojů Europassu spolupracovali. Součástí mé role bylo i řízení agendy zavádění Evropského kvalifikačního rámce (EQF) v ČR, který zajišťuje vzájemnou porovnatelnost kvalifikace občanů napříč státy EU.
• V konsorciu s londýnskou centrálou British Council a dánskou školou Aarhus Tech jsem pro Národní ústav pro vzdělávání vyhrál tendr Evropské komise na 6,5 mil. EUR projekt transformace systému odborného vzdělávání v Libyi.
• Při výkonu svých zaměstnání v oblasti managementu rozvojových projektů jsem spolupracoval s Delegacemi EU v zahraničí (tzn. „EU ambasádami“ v zemích mimo EU) a mám tedy praktickou znalost práce diplomacie EU, která tvoří součást Společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU (SZBP, angl. CSFP).
• Rovněž se velmi dobře orientuji v tom, jak působí polní mise EU v zahraničí (např. EULEX Kosovo, EUPOL COPPS Palestina, EUMM Gruzie, EUAM Ukrajina), které jsou součástí Společné bezpečnostní a obranné politiky EU (SBOP, angl. CSDP).
• V oblasti odborného vzdělávání jsem zastupoval ČR na mezinárodních jednáních specializované OSN agentury UNESCO-UNEVOC.
• Jako člen delegace ČR jsem se zúčastnil Česko-mongolské smíšené komise (společné zasedání vlád ČR a Mongolska) v Ulánbátaru.
• ČR jsem reprezentoval ve dvou volebních pozorovatelských misích Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), a to v Makedonii a v Moldavsku, kde jsem jménem mezinárodního společenství sledoval férovost příprav a průběhu tamních voleb.
• V Afghánistánu jsem se podílel na řízení Humanitárního fondu OSN (700 mil. Kč), a mj. spolupracoval s ambasádami donorských zemí.

SOFTSKILLS PRO EP:
• Praxí jsem získal schopnost mezikulturní komunikace (jak v Evropě, tak v Asii, Pacifiku a na Blízkém východě). To se bude hodit hlavně při práci ve výborech EP, o které mám primárně zájem (DEVE a AFET, viz dále), kde dochází k časté interakci se zástupci zemí tzv. Globálního jihu.
• Naučil jsem se efektivně navazovat a rozvíjet vztahy s partnery, ať už to byli vládní úředníci, diplomaté, neziskový pracovníci či zaměstnanci dodavatelů ze soukromého sektoru. Tuto zkušenost využiji při vyjednávání pozic v EP jak při práci na plénu, tak při práci ve výboru (popř. v delegaci EP, pokud bych byl nějaké členem).
• Znám diplomatický protokol a zvyklosti při konání velkých mezinárodních akcí. To může potvrdit Zdeněk Hřib na základě naší účasti na konferenci Digitální Česko minulý týden (Zdeněk mě požádal o to, abych ho představil estonskému premiérovi, který byl v davu a kterého jsem ani já v ten moment neznal – za pár minut byl Zdeněk mnou estonskému premiérovi představen). Na výkon funkce europoslance jsem podle mého názoru připraven nejen profesně, ale i „lidsky“.

MANAŽERSKÉ ZKUŠENOSTI:
Mám dostatek zkušeností zorganizovat práci vlastního poslaneckého týmu:
• Vedl jsem projekt podpory národnímu usmíření mezi znesvářenými etniky na Šalamounových ostrovech – řídil jsem tým 3 lidí přímo, 100 lidí nepřímo – hlavní donor: Evropská unie – rozpočet 75 mil. Kč. Z této i dalších zkušeností důkladně znám finanční pravidla EU, za kterých probíhá hospodaření s prostředky občanů EU.
• V rámci Mimořádné pomoci Palestině ze strany MZV ČR v roce 2008 (60 mil. Kč) jsem působil jako hlavní vyjednavač s Palestinskou autonomní samosprávou (Západní břeh) a řídil jsem dodávku několika projektů (školící středisko pro automechaniky, protikorupční školení soudců, budování kapacit v oblasti zahraničního obchodu, výzkum využití solární energie, management vodního hospodářství).
• Ve Fondu dalšího vzdělávání (MPSV ČR) jsem koordinoval vznik projektového portfolia s rozpočtem 1,1 mld. Kč z prostředků Evropského sociálního fondu (Operační program Zaměstnanost) napříč třemi divizemi organizace s celkem 100 zaměstnanci.
• Pro MZV ČR jsem řídil realizaci grantu EU (DG DEVCO) s týmem 3 lidí, který skrze PR aktivity propagoval roli ČR a EU v zahraničí, a mj. jsem pod patronací premiéra ČR a za účasti ministra zahraničních věcí zorganizoval informačně-kulturní festival na Kampě pro 4000 lidí.
• V rámci svých zaměstnání, které byly často multidisciplinární povahy, jsem byl ve styku s předními experty na mnoho oblastí. Součástí mé role bylo vždy takové experty nejprve vyhledat, následně je pro spolupráci zasmluvnit a organizovat využijí jejich know-how.

PIRÁTĚNÍ:
• Vzhledem k mezinárodnímu působení jsem byl dlouho pouze pasivní podporovatel Pirátů. Skrze vazbu na Olču Richterovou na Praze 10 jsem se po návratu z mise v Afghánistánu v létě 2017 hecnul a jako dobrovolník jsem se 2 měsíce intenzivně účastnil parlamentní kampaně v Praze, aby se Piráti dostali do sněmovny (měl jsem k ruce pomocníky). Povedlo se a já pro Olču a Mikiho Ferjenčíka 3 měsíce pracoval jako dočasný asistent (následně jsem odešel do manažerské pozice na Úřadě vlády v Agentuře pro sociální začleňování).
• Pomáhal jsem Olče rozjíždět Strategický (alias upgrade) tým.
• Účastnil jsem se komunální kampaně 2018, což byla fakt super zábava!
• Podílel jsem se na přípravě společného pirátského evropského programu pro volby do EP 2019 (CEEP).
• Před měsícem jsem na sjezdu členských zemí Pirate Parties International v Mnichově získal podporu mnoha států a stal jsem se členem předsednictva PPI. Nově se tak v sedmičlenném týmu spolupodílím na řízení této organizace, kde mám na starosti agendu OSN. PPI se dostalo velké cti a stalo se „consultative member“ Hospodářské a sociální rady OSN (ECOSOC), tj.jednoho ze základních těles OSN. V únoru 2019 budu Piráty zastupovat na jednání ECOSOC v OSN centrále v New Yorku.

ZNALOSTI POLITIKY:
• Celostátní politika: Být v nově vzniklém poslaneckém klubu Pirátů ve sněmovně byla loni obrovská zkušenost. Jednak bylo velmi zajímavé být přímo u vyjednávání povolebního uspořádání, a za druhé jsem mohl pomoct stavět klub na zelené louce. Dalo mi to hodně a tato zkušenost by se mi hodila při zakládání europoslaneckého klubu.
Do poslaneckého klubu jsem se přitom na profesionální úrovni vrátil v září 2018, abych koordinoval e-government problematiku mezi několika poslanci. Tudíž i nadále mám možnost být v centru dění a učit se od Ivana, Klapušky, Jakuba a celého poslaneckého týmu.
• Komunální politika: Poslední rok jsem se intenzivně zabýval komunální politikou, neboť jsme s kolegy v místním sdružení Praha 10 chystali kampaň na „převzetí radnice“. Kandidoval jsem v komunálních volbách ze zadních pozic, protože moji přidanou hodnotu pro Piráty jsem vnímal a vnímám v mezinárodním působení. Nicméně to vyšlo a politické zkušenosti tak nově sbírám jako (neuvolněný) zastupitel MČ Praha 10.
• Mezistátní politika: Pirate Parties International je vskutku unikátní politická platforma, která jednak prezentuje pirátské myšlenky navenek, ale dovnitř je to změť mezistátních a osobních vazeb tvořících delikátní „vnitropolitické“ klima. Tyto zkušenosti z PPI by se mi hodily při vyjednávání v rámci naší frakce v EP, kde se destiluje názor i na základě národnosti.

JAZYKY:
Hovořím anglicky na úrovni rodilého mluvčího (studium střední školy v USA, léta práce pro OSN). Domluvím se německy a španělsky, pasivně ovládám ruštinu, a mám základy francouzštiny a arabštiny. Hlavně s tou francouzštinou bych chtěl určitě něco dělat, pokud bych se dostal na čelo kandidátky. Úspěch v mezinárodním prostředí ale není jen o jazycích – je i o znalosti různých kultur. Já mám osobní zkušenost s kulturou křesťanskou, židovskou, islámskou, budhistickou, šamanistickou a animistickou.

PROČ CHCI KANDIDOVAT DO EP:
1. Chci posílit roli EU jako globálního sebevědomého aktéra. Jak? Chci být férovým, ale tvrdým vyjednavačem při rozvoji mezinárodních politických a ekonomických vztahů EU. Chci propagovat lidská práva, což neznamená, že nemůžeme efektivně působit v oblasti ekonomické diplomacie.
2. Chci pomoci v EU nastavit takovou rozvojovou a humanitární politiku, která rozvojovým regionům, a především Africe, pomůže nastartovat ekonomický růst. Z takovéhoto partnerství budou profitovat obě strany, a k nám do EU má silná Afrika přesah jak ekonomický, tak i bezpečnostní skrze migraci. Jsem zastáncem ženevských konvencí pro ochranu válečných uprchlíků, ale k ekonomické migraci musíme přistupovat realisticky (viz světové populační trendy: Afrika bude mít v roce 2050 již 2,4 miliardy obyvatel – tedy dvojnásobek oproti dnešku).
3. Chci při výkonu mandátu europoslance použít své znalosti z oblasti diplomacie, geopolitické analýzy a prevence ozbrojených konfliktů tak, abych zvýšil bezpečnost občanů Evropy.
4. Chci adresovat „demokratický deficit EU“ a posílit zákonodárnou iniciativu EP: vadí mi, že jediný demokraticky zvolený orgán EU, Evropský parlament, nemá přímou legislativní iniciativu.
5. Mám zkušenost s využíváním dotací EU (jak v zahraničí, tak na národní úrovni z Evropského sociálního fondu). Oblast poskytování dotací nutně potřebuje změny a chci o tom jednat napříč frakcemi EP.
6. Chci tlačit na používání otevřených standardů v poskytování elektronických služeb občanům národních států. Přitom ale budu klást důraz na propojenost a vzájemnou kompatibilitu mezi národními standardy a systémy tak, abychom mohli využívat výdobytků digitální společnosti napříč státy EU (příklad: mám e-recept z ČR, zapomenu si vzít léky na dovolenou, ve Francii na pláži si budu moci zajít do lékárny pro ekvivalent mého léku).
7. Chci ovlivnit kohezní politiku EU tak, aby z ní ČR maximálně profitovala v dalším cyklu 2021-2027. Ta tvoří cca 30% příjmů ČR z EU, a po roce 2027 s ní z důvodu ekonomické vyspělosti již nemůžeme zcela počítat. Nutno poznamenat, že tento cíl půjde ovlivnit pouze v době přípravy nového Víceletého finančního rámce, která bude vrcholit již příští rok.
8. Svou aktivní rolí v EP chci napomoci hladkému průběhu předsednictví ČR v Radě EU v roce 2022 (kdy budou Piráti doufám již vládní stranou 8-)

PROFIL PRO EP:
Silné stránky, kde můžu nejvíce přispět:
• Společná zahraniční a bezpečnostní politika (CSFP): EU je největším poskytovatelem rozvojové a humanitární pomoci na světě. Navržený rozpočet pro tuto oblast na období 2021-2027 činí obrovských 90 mld. EUR (7% celkového rozpočtu EU). Dlouhodobě sleduji jednání Výboru EP pro rozvojovou spolupráci (DEVE) a Výboru EP pro zahraniční věci (AFET). Můj primární zájem je členství v DEVE s tím, že jsem praxí i teoreticky vybaven natolik, že bych v případě umožnění ze strany EP frakce, do které vstoupíme, mohl kandidovat do vedení výboru DEVE (místopředseda či předseda). Stejně tak bych mohl působit v AFETu, který je „laičtější“ obdobou DEVE, resp. má malinko jiný záběr. Nutno poznamenat, že v souvislosti s dalším funkčním období EP se diskutuje možnost oba výbory sloučit, neboť rozvojovka a humanitárka je integrálním nástrojem zahraniční politiky, a proto se činnost výborů DEVE a AFET musela vždy úzce koordinovat.
• Udržitelný rozvoj: Velice mne zajímá koncept udržitelného rozvoje, který integruje rovnoměrný socio-ekonomický rozvoj v mnoha dimenzích současně (ekonomický, sociální, životní prostředí, zdravotnictví, vzdělávání). Ve světě, a nyní již i ČR, se tomu věnují Cíle udržitelného rozvoje OSN (SDGs), které jsem pomáhal “zavádět” po Úřadem vlády ve strategii “Česká republika 2030”. V této souvislosti je důležitá tzv. policy coherence, tj. že (legislativní) rozvoj jedné dimenze se neděje na úkor jiné dimenze (viz karenční doba v ČR, která má nepochybně kladný dopad na ekonomiku, ale negativní dopad na zdraví obyvatel).
• Vzdělávání: Z působení v přímo řízených organizacích MŠMT a MPSV mám o problematice vzdělávání poměrně dobrý přehled, doplněný znalostí nástrojů evropské mobility jako zmíněný Europass, Evropský kvalifikační rámec, přenos kreditů odborného vzdělávání ECVET nebo překlad dovedností a kvalifikací mezi členskými státy EU (DISCO).
• E-government: Díky současnému působení v poslaneckém klubu ve sněmovně mám vhled do problematiky digitalizace české státní správy a i do agendy řešené na úrovni EU.
• Světový obchod: Dobře znám problematiku vyjednávání podmínek ve Světové obchodní organizaci za účelem liberalizace mezinárodního obchodu (viz nikdy nedoběhlá WTO Doha Round). Podporuji liberalizaci obchodu, avšak jsem toho názoru, že ze strany WTO došlo k tlaku na zrušení ochranných bariér u rozvojových zemí příliš brzo (z čehož dodnes masivně profitují rozvinuté země).
Slabé stránky:
• Ryze pirátská témata jako autorské právo, patenty, net neutrality, atp. šla mimo mě. Předpokládám, že se do čelních pozic kandidátky dostane i někdo, kdo má více všeobecný profil a touto cestou se bude chtít v EP profilovat.
• Určitá “úzká” profilace kolem oblasti zahraniční politiky. Myslím si však, že mezi 750 europoslanci jsou experti na jednotlivé oblasti potřeba, a vysoký počet poslanců prostě k úzké profilaci (za účelem mediálního zásahu) vybízí.
• Uhlíková stopa z mého působení v EP (Praha-Brusel-Štrasburk). Přemýšlím, že bych v Čechách koupil pozemek a postupně ho během mandátu celý osázel stromy (takový vlastní carbon off-set program, jako nabízejí za příplatek aerolinky ;)

LOGISTICKÉ ASPEKTY:
• V případě zvolení rezignuji na pozici zastupitele na Praze 10, a s největší pravděpodobností i na funkci člena předsednictva PPI.
• Jsem zvyklý létat v rámci výkonu své práce. Logisticky to tak pro mne nebude působení v EP něco nového.
• Žil jsem několikrát dlouhodobě v zahraničí, takže „expat life“ pro mne nebude překvapením (navíc jsem do Bruselu často jezdil, takže ho dobře znám).
• Hlavní sídlo chci mít v Bruselu, ale chci často jezdit do ČR, abych neztratil kontakt jak se stranou, tak s voliči. Rovněž mám v ČR děti (svěřené v péči bývalé manželky).
• Jsem ochoten použít část svého platu na růst Pirátů v ČR a zahraničí.
• Pokud budu na čele kandidátky, kampani se chci věnovat na fulltime: domluvím se s vedením poslaneckého klubu (o mé kandidatuře vědí).

Já si myslím si, že výkon funkce europoslance je náročná činnost v mezinárodním prostředí. Pokud Ty si myslíš, že moje zkušenosti mě pro výkon role europoslance kvalifikují, pak prosím podpoř mou kandidaturu. Díky moc!

Těším se na viděnou na CF 😊

Láďa

Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Člen KS Praha
Příspěvky: 111
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 122 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Lukas.Lev.Cervinka píše:
08 pro 2018, 22:06
..
Celkem často se objevují dotazy na to, jak člověk vysvětlí voličům, že kandidoval do komunálu a teď z něho po pár měsíců odchází za "lepším". Mně ale spíše zaujalo, když píšeš, že bys resignoval na funkci člena předsednictva PPI. Vzhledem k tomu, že valná hromada PPI byla v listopadu, tak bych se chtěl zeptat, proč si se o tuto pozici ucházel, když si věděl, že svou vizi o dlouhodobém rozvoji PPI nebudeš moci naplnit, pokud by si uspěl v kandidatuře do EP, která bude mít přednost. Nebo proč si alespoň všechny delegáty na toto neupozornil.

Ahoj Lukáši, děkuju za dotaz.

a) Co se komunálu týče, kandidoval jsem na Praze 10 z rozhraní nevolitelné pozice (původně 9.místo), abych podpořil místní sdružení, kterého jsem aktivní a pevnou součástí. K našemu překvapení se dostalo do zastupitelstva dokonce 10 lidí, což byl výsledek tvrdé práce celého širšího týmu. Já případný odchod do EP rozhodně nevnímám jako cestu "za lepším". Je to cesta tam, kde budou beze zbytku využity moje schopnosti a dovednosti získané v náročných podmínkách rozvojových zemí, tj. kde mám pro Piráty nejvyšší přidanou hodnotu. Můj případný odchod ze zastupitelstva tak lze velice jednoduše vysvětlit a nedovedu si představit, že to komukoliv z kolegů nebo voličů vadí. Schopných lidí máme na naší kandidátce dost :)

b) A moje motivace pro kandidaturu do PPI pramení přímo z toho, co píšu v předchozím odstavci: využití mezinárodních zkušeností, které nelze na komunální úrovni uplatnit. Jestli budu zvolen do EP, tak v tom vidím pro PPI výhodu, protože PPI pokrývá celý svět a já bych měl svou účastí ve výborech europarlamentu DEVE (rozvojová spolupráce) či AFET (zahraniční vztahy) kromě zaměření dovnitř EU také "celosvětové" pole působnosti. Takže pro šíření Pirátských ideálů za účelem rozšíření počtu Pirátských stran ve světě by souběh role europoslance a člena předsednictva PPI (byť časově omezeného funkcemi v EP) mohl být velkým pozitivem.
Každopádně ve své kandidátské řeči uvádím, že "rezignuji.. s největší pravděpodobností i na funkci člena předsednictva PPI". To jsem myslel tak, že pokud bych se europoslancem stal, pak bych svou pozici nabídl předsednictvu k dispozici, protože nechci blokovat roli, které by se mohl někdo z navolené skupiny "záložních" členů předsednictva (Alternate Board Member) aktivněji zhostit. A zeptal bych se předsednictva, jak vnímají výše uvedenou přidanou hodnotu souběhu obou rolí.
O aspektu, že v žádných volbách člověk nemá jistotu, že mu kandidatura dopadne, myslím není třeba hovořit.

edit: Vypadl mi jeden logistický aspekt ohledně toho "neinformování" delegátů. V Mnichově jsi byl, takže víš, že vzhledem ke zpoždění pořadu schůze měl každý kandidát do předsednictva PPI na své představení pouhou jednu minutu. Za tu dobu o sobě a svých plánech nelze říct téměř nic, natož začít vysvětlovat výše uvedené důvody.
A propos v identické situaci jsou i další tři kandidáti v primárkách (Markéta s Mikulášem a Michal Gill), kterých ses předpokládám již ptal. Jdu si přečíst, jak ti odpověděli oni.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Koubek za příspěvky (celkem 5):
Petr.Benes, Vojtech.Pikal, Antonin.Schejbal, Ivan.Mikolas, Ondrej.Kliment

Uživatelský avatar
Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 2844
Registrován: 03 črc 2009, 13:10
Profese: Starší inženýr údržby svobodného SW
Bydliště: Třebíč, Mládežnická 983/2
Dal poděkování: 22360 poděkování
Dostal poděkování: 3156 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Filip.Krska »

Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvek:
Ondrej.Profant
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart

Uživatelský avatar
Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Příspěvky: 830
Registrován: 15 dub 2012, 21:18
Profese: europoslankyňa
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 945 poděkování
Dostal poděkování: 2783 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Marketa.Gregorova »

Ahoj Ladislave,

já tomu nerozumím. O tvém případném opuštění místa v PPI slyším poprvé a ráda bych se tě zeptala, proč jsi mi o tom neřekl ve chvíli, kdy jsi žádal o nominaci od PPCZ, jelikož tehdy jsi již věděl, jak je mi známo z našich konverzací, že kandidovat budeš. Děkuji. Zároveň k tomu, čemu moc nerozumím - říkáš, že pro PPI by bylo výhodou, kdybys byl zvolen do EP, ale zároveň chceš nabízet místo alternate memberovi. Proč?

Jinak jsem sice v identické situaci, ale přistupuji k ní naprosto opačně - být předsedkyní PPEU a působit v Europarlamentu jsou skvěle spojené nádoby a budeme moci díky tomu PPEU posunout na úplně jinou úroveň a ještě více ostatní evropským Pirátům pomáhat, tedy na pozici rozhodně hodlám setrvat a využít případnou pozici MEPa pro benefit všech Pirátů v Evropě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marketa.Gregorova za příspěvky (celkem 7):
Vojtech.Pikal, Daniela.Bila, Jiri.Ulip, Jan.Hora, Mikulas.Peksa, Michal.Zachar, Lenka.Kozlova
Europoslankyňa.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Uživatelský avatar
Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 1891
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 2927 poděkování
Dostal poděkování: 3704 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora »

Ahoj, mé otázce jsi na grilování unikl, ale tady už jí neunikneš :D Jak se stavíš ke slavné "protizbraňové" směrnici?

PS: Zvaž prosím to PPI. Myslím že souběh této funkce s mandátem europoslance bude ku prospěchu Pirátů, a to přesto, že budeš v EP hodně vytížený a na PPI budeš mít času méně než doposud. Největší přidanou hodnotou, kterou můžeme přinést ostatním pirátským stranám, je sdílení naší reputace a sdílení našeho receptu na úspěch.
PKS Praha
MS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Člen KS Praha
Příspěvky: 111
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 122 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Filip.Krska píše:
09 pro 2018, 14:59
Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Ahoj Filipe, vezmu to postupně:

a) Software:
Obecně mi vadí dominantní postavení dodavatele na jakémkoliv trhu. U trhu se SW je to však daleko více vidět. To, jak Microsoft zválcoval celý svět, je průšvih, ze kterého spousta lidí unikla do open source světa. Odstrašující příklad je Google, který nejprve poskytl alternativu k hůře fungujícím vyhledávacím portálům, ale podívejme se na Google teď: je to stejný hegemon jako Microsoft, který zneužívá dominantní postavení, používající nekalé praktiky a zcela minimalizuje své příspěvky do společnosti skrze daňe. Ale zpět k software. V poslaneckému klubu teď pracuji na akčním plánu, který bude používání open source technologií propagovat u celé veřejné správy. Kromě toho, že využívání otevřených SW a HW technologií má řadu výhod, tak v případě většího rozšíření ve veřejné správě bude mít i značný úsporný finanční efekt. Výsledek chceme v lednu představit v rámci Rady vlády pro informační společnost (RVIS).

b) Kultura:
Na kulturu máme ve straně experty, ale krátce popíšu svůj laický pohled. Za mě je nejlepší kultura ta, co je postavená odspodu – konkrétními lidmi pro konkrétní lidi, klidně s minimálním rozpočtem (viz např. Pirátské divadlo založené Nunou a spol.). Sám jsem dospíval jako součást freetekno subkultury, takže vím, o čem mluvím. Nicméně, že nejdou velké kulturní akce provozovat svépomocí je fakt. Vzhledem k nákladům je proto nutné kulturu dotovat a, ač obecně dotace narušují tržní prostředí, nemám s tím nejmenší problém. Samozřejmě že podpora kultury by měla být vyvážená mezi svými jednotlivými druhy i formami.

d) Vynálezy:
Na oblast duševního vlastnictví nejsem expert, což jsem ve své úvodní řeči uvedl. I ve vyjednávání ve Světové obchodní organizaci (WTO), které jsem dříve sledoval (hlavně v pilíři Technical Barriers to Trade/TBT a v pilíři Sanitary and Phytosanitary Measures/SPS), šel pilíř TRIPS (Trade-Related Aspects of Intellectual Property Rights) mimo mě.
Myslím, že se jednoduše shodneme, že výsledky výzkumů financovaných z veřejných zdrojů by měli, a musí být, dostupné všem bez dodatečného zpoplatnění. Stejně tak se shodneme, že pokud se autor hudebního či jiného díla rozhodne, že se své dílo poskytne zdarma všem, nemůže si žádný zastupitelský svaz nárokovat, že ho bude zastupovat a my budeme tomuto svazu stejně za použití daného díla platit.
Pokud jde o oblast soukromého sektoru, tak já to vnímám tak, že když někdo na něco přijde, zaregistruje si to, a pak si chce nechat platit za používání tohoto vynálezu skrze ochrannou známku nebo patent, je to legitimní. Pak vnímám určitou hranici, kdy platby za patenty přerůstají vzhledem ke globalizaci světové ekonomiky smysluplnou mez. Ale neznám jak funguje oblast generik atp., třeba je to nějak řešeno. Rád si od tebe, popř. kohokoliv jiného, poslechnu odborný názor z této oblasti.

e) Věda a vzdělávání:
Jediná cesta z pozice montovny Evropy, ve které se ČR nachází, je skrze podporu vědy a vzdělávání. Myslím si, že podmínky v oboru vědy nejsou díky EU fondům ve špatném stavu – ba naopak. Otázka ovšem je, co se stane, až v dalším programovacím období EU (2021-2027) o výraznou část těchto financí ČR přijde. Ať jsem si myslel o panu Bělobrádkovi cokoliv, role místopředsedy vlády pro vědu, výzkum a inovace podle mě ve struktuře vládního aparátu dávala smysl.
Vzdělávání je bolístka české společnosti. Do Národního ústavu pro vzdělávání (NÚV), kde jsem pracoval, jezdili vládní delegace ze Střední Asie se ptát, jak to zázračné české školství vzniká. Bohužel měli několik desítek let staré informace. Mediální prostor sice nárazově ovládá téma platů ve vzdělávání, a je pravda, že bez dobře zaplacených učitelů ty nejkvalitnější lidi nepřitáhneme. Ovšem hlavní problém českého školství je jeho povaha založená na memorování dat a textů. Znalostní struktura se v digitální společnosti 21.století bude stále rychleji proměňovat, avšak české školství jakoby předstíralo, že se tak vůbec neděje. Místo, aby se děti učili se učit nové věci, učili se udělat si vlastní názor a ten obhájit, učí se informace, které jsou zastaralé již v momentě, kdy jsou vytištěny do učebnice.
Říká se, že změna vzdělávacího systému trvá dle expertů cca 15 let, takže začít loni bylo pozdě. Mně ale přijde, že změnit vzdělávací systém vůči výše uvedenému by neměl být zase takový problém. Hlavní výzva samozřejmě bude upravit myšlení kantorů, kteří si toto musí uvědomovat. Studenti pedagogiky jsou však svými fakultami stále vedeni k rigidnímu pojetí vzdělávání. Začít by se asi tak mělo na vysokých školách. A před pár lety inovovaná reorganizace nastavení školského systému (tzv. RVP = rámcové vzdělávací plány, definující pro všechny školy společné povinné minimum vs. ŠVP = školské vzdělávací plány, které mohou obsahovat inovativní vzdělávací programy) myslím poskytuje dobrý základ k tomu, aby se změny povedly.

f) Soukromí občanů
Vadí mi šmírování občanů bez jejich vědomí. Každý má právo na soukromí, a toto právo by mělo být náležitě chráněno. Odposlechy Policie ČR a zpravodajských služeb by měli být pod co nejdůkladnější kontrolou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Koubek za příspěvek:
Filip.Krska

Uživatelský avatar
Michal.Ketner
Místní předsednictvo
Příspěvky: 2702
Registrován: 09 pro 2012, 13:16
Profese: Panda všeho druhu
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 2941 poděkování

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Michal.Ketner »

Co si myslis o Omluve OSN o omamnych latkach?
Má mít EU nějakou společnou politiku psychotropních látek?
Jak se má EU stavět k úmluvě?
Zapojíš se v této tématice?

Ještě poslední otázku z jiného soudku, zaznamenal si tlak australské vlády na zákaz šifrování?
Co si o tom myslíš?
Jak bys to řešil, kdyby něco podobného se řešilo na půde EP?
-----BEGIN GEEK CODE BLOCK-----
Version: 3.1
GM/IT/MU/S/CS/P/SS d--- s+:+ a? C++++ U++ P+ L++ E--- W++ N* o-- w--- K+++++ O- M-- V- PS+++ PE-- Y ++ PGP+ t+ 5+ X+ R+++ !tv b+++ DI- D+++ G++++ e h+ r-- z*
------END GEEK CODE BLOCK------

Uživatelský avatar
Ladislav.Koubek
Člen KS Praha
Příspěvky: 111
Registrován: 05 říj 2017, 11:49
Profese: E-government specialista PK Piráti
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 122 poděkování
Dostal poděkování: 229 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Ladislava Koubka do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Ladislav.Koubek »

Marketa.Gregorova píše:
09 pro 2018, 15:46
Ahoj Ladislave,
já tomu nerozumím. O tvém případném opuštění místa v PPI slyším poprvé a ráda bych se tě zeptala, proč jsi mi o tom neřekl ve chvíli, kdy jsi žádal o nominaci od PPCZ, jelikož tehdy jsi již věděl, jak je mi známo z našich konverzací, že kandidovat budeš. Děkuji.
Ahoj Markéto,
předně chci říct, že jsme to spolu neprobírali, tak nevím, jak „ti to mohlo být známo z našich konverzací“. Kandidaturu do EP jsem v době valné hromady PPI samozřejmě zvažoval, nicméně rozhodnutý jsem nebyl. Jedním z mnoha faktorů, proč jsem se finálně rozhodl do primárek jít, byl právě i úspěch ve volbách do předsednictva PPI. Sama víš, jak je takové podobné rozhodování složité, protože jsme s tebou v Mnichově řešili, jestli opustíš pozici radní v Brně, do které si byla zvolena.
Marketa.Gregorova píše:
09 pro 2018, 15:46
..
Zároveň k tomu, čemu moc nerozumím - říkáš, že pro PPI by bylo výhodou, kdybys byl zvolen do EP, ale zároveň chceš nabízet místo alternate memberovi. Proč?
..
Ve své odpovědi Lukášovi Červinkovi výše jsem to myslím poměrně detailně vysvětlil, ale rád to udělám znovu: Pokud předsednictvo PPI uzná to, co si myslím, a to sice že existuje přidaná hodnota mezi tím být europoslancem a být současně v předsednictvu PPI, pak to velice rád budu dělat zároveň. Tvrzení „s největší pravděpodobností odstoupím“ jsem myslel v kontextu nekumulace funkcí, a další aspekt byl, že si reálně dovedu představit „zápřah“ vyplívající z výkonu role europoslance, protože jsem na podobné mezinárodní úrovni již působil.
Marketa.Gregorova píše:
09 pro 2018, 15:46
..
Jinak jsem sice v identické situaci, ale přistupuji k ní naprosto opačně - být předsedkyní PPEU a působit v Europarlamentu jsou skvěle spojené nádoby a budeme moci díky tomu PPEU posunout na úplně jinou úroveň a ještě více ostatní evropským Pirátům pomáhat, tedy na pozici rozhodně hodlám setrvat a využít případnou pozici MEPa pro benefit všech Pirátů v Evropě.
Přemýšlíme odlišně ze dvou důvodů:
1. Jsi nyní placená jako mezinárodní koordinátor a tudíž jsi měla na PPEU čas v rámci „své práce“, což ovšem při europoslanectví bude výrazně jinak. To si podle mne neuvědomuješ.
2. A pak taky PPI a PPEU má trochu jiné zaměření.

Reakci tvoji i Honzy Hory níže beru jako formu zpětné vazby a děkuji za ní. Téma uzavírám opakováním, že budu obě role rád vykonávat, pokud nebude předsednictvo PPI proti.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ladislav.Koubek za příspěvky (celkem 2):
Ivan.Mikolas, Ondrej.Vojta

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů