KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu (rozprava)

Fórum pro diskusi členů a registrovaných příznivců. Zde lze vyhlašovat závazná hlasování členů krajského sdružení.

Moderátoři: Koordinatori, PKS Praha

Odpovědět
Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Profese: ústavní právník
Dal poděkování: 193 poděkování
Dostal poděkování: 388 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: KF Pha 49/2018 Nominace KS Praha pro volby do Europarlamentu

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 04 pro 2018, 12:24

Zdravím!

Jsem Lev a rád bych se za nás rval na půdě Evropského parlamentu. Možná jste o mě neslyšeli, tak vás chci poprosit o čtyři minuty vašeho času. Děkuji!

Proč právě já?
Jsem právník. Ústavní právník. Není to úplně nejčastější právnické zaměření, pravda. Zajímají mě psaná a nepsaná pravidla, která mnohdy zůstávají nepovšimnuta, ale která ovlivňují celou naši společnost od jejích základů. Detailně jsem zkoumal náš zákonodárný sbor a fungování poslaneckých klubů. Nejdříve jsem se tomuto věnoval jako čistě akademickému problému, ale pak jsem uspěl ve výběrovém řízení a stal se asistentem Jakuba Michálka. Od té doby pomáhám poslaneckému klubu a mohu tak sledovat fungování Parlamentu pěkně zblízka. I na základě těchto zkušeností nakonec vznikla má kniha věnující se právě úloze a fungování poslaneckých klubů z pohledu ústavního práva. V posledních měsících také úzce spolupracuji se zahraničním odborem, mimo jiné na přípravě společného evropského programu.

Vedle ústavního práva je mou specializací rovněž mezinárodní právo a mezinárodní vztahy. S Honzou Lipavským spolupracuji právě na mezinárodně-bezpečnostních tématech, jako jsou např. projekty mnohonárodní vojenské spolupráce v Evropě. I skrze tato témata jsem získal, a dále získávám, cenné mezinárodní zkušenosti a kontakty - příkladem může být účast na Berlínské bezpečnostní konferenci, spolupráce se zahraničními Piráty nebo podílení se na tvorbě jednotného pirátského programu do Eurovoleb 2019.

Jsem z Jablonce nad Nisou, což není zrovna pupek světa, přiznávám. Ale právě díky Jablonci jsem se naučil, jak je důležité se neuzavřít ve své lokální či národní bublině. Věděl jsem, že za právnickým vzděláním musím vyjet z Jablonce ven, a tak jsem se dostal do Prahy. Ale i tam jsem věděl, že by byla chyba se uzavřít do bubliny jedné univerzity, což mě dovedlo až do Dublinu na jednu z nejlepších právnických fakult na světě. Tam jsem na vlastní kůži zažil, jak člověka posune kupředu, pokud se otevře a začne spolupracovat s lidmi z dalších zemí, a jak fantastické myšlenky a projekty z takové spolupráce mohou vzniknout.
Rád bych se v kampani rval z čela kandidátky. Jsem mladý. Pořád je mi pod třicet. Nepřipadá mi to ale jako nevýhoda. Mluvím plynně anglicky, rozumím německy a učím se italsky a, ano, velšsky. Myslím, že mladších europoslanců je potřeba jako soli. Nic proti zkušenostem osmdesátníků, ale pamatujete si, když se naposledy psala evropská ústava? Výsledkem bylo několik set stran textu sepsaných za zavřenými dveřmi bez otevřeného dialogu s občany a následně obrovský neúspěch a zamrznutí integrace na několik dalších let. Nevím, jak by to s evropskou ústavou dopadlo, kdyby ji psali mladší, ale určitě by nebyla tak dlouhá.

Jaká jsou má témata?
Unie srozumitelná občanovi. Zasadil bych se o to, aby měla Evropská unie jednodušší a srozumitelnější pravidla. Politická vůle k velkým změnám v Evropě pomalu roste. Chce to tedy jen odvahu a chuť proklestit se stovkami stran zakládajících smluv a dát Evropské unii Ústavu, jakou už dávno měla mít. Stručnou a srozumitelnou.

Unie demokratická. Prosazoval bych posílení Evropského parlamentu. Evropský parlament je jediná instituce EU, kterou volí přímo občané. Naopak moc zákulisního vyjednávání v Evropské radě, kde sedí představitelé jednotlivých vlád, musí být omezena. Stejně tak by měla být posílena odpovědnost Evropské komise vůči Evropskému parlamentu. Předsedu Komise by měl vybírat pouze Evropský parlament a neměla by to být jen hra velkých států o moc.

Unie svobodná. Chtěl bych, aby Evropská unie byla prostorem skutečné svobody. Nemluvím jen o svobodě pohybu. Pokud cestujeme po Evropě, nebo dokonce v jiné evropské zemi pracujeme, nemusíme již sice čekat na hranicích, ale přesto se musíme prokousávat neskutečnou byrokracií, která hranice mezi státy stále vytváří. Proč si nemůžeme zřídit bankovní účet třeba ve Francii nebo v Německu bez potvrzování trvalého pobytu, nebo dokonce příjmu? Proč si nemůžeme vybírat na skutečně jednotném evropském trhu mobilních operátorů a musíme za mobilní služby platit mnohonásobně víc než v jiných zemích? Ne, není to pro naši ochranu, ale je to výhodné pro banky a mobilní operátory. A jen pro ně.

Unie silná a bezpečná. Usiloval bych o to, aby Evropská unie byla jednotná a dostatečně silná a dokázala prosazovat své zájmy a lidská práva doma i ve světě. Měli bychom podporovat a prohlubovat spolupráce evropských ozbrojených složek, abychom dokázali čelit vnějším hrozbám. Měli bychom být jednotní a mluvit silným a rozhodným hlasem, když přijde na prosazování našich zájmů či lidských práv ve světě. EU musí být rozhodná a akceschopná v boji proti organizovanému zločinu nebo mezinárodnímu terorismu. Musí být jednotná, když vyjednává s velmocemi, jakými je Rusko, Čína nebo Spojené státy. Ať už se jedná o situaci na Ukrajině, čínské investice v EU nebo obchodní dohodu s USA.

Unie otevřenosti a rovnosti. Chtěl bych, aby Evropská unie byla prostorem rovnosti. Ano, rovnosti. Vadí mi, že my ze střední a východní Evropy dostáváme zboží, služby a mzdy druhé jakosti. Nejen nadnárodní korporace jsou zdrojem nerovností a problémů. Státní byrokracie si také zuřivě hájí své písečky, a tak máme problémy s platbami sociálního a zdravotního pojištění, když pracujeme v zahraničí. Máme jen minimální nárok na ošetření, když jsme mimo hranice svého státu. Proč si stále musíme zřizovat komerční cestovní pojištění, když cestujeme přes hranice?

Unie skutečně evropská. Prosazoval bych, abychom v Evropské unii spolupracovali na skutečně evropských projektech, které positivně ovlivní život občanů a které každému občanovi ukáží, že Evropská unie má smysl. Jedná se například o vybudování evropské vysokorychlostní železnice, zavedení jednotné dálniční známky, rozšíření programu Erasmus+ ad. Unie musí podporovat projekty, které ji vrátí zpátky k občanovi a které reálně zlepší jeho život.

Jak bych chtěl svůj mandát vykonávat?
Při výkonu svého mandátu bych se chtěl držet především tří hlavních zásad, kterými jsou: blízkost k voliči, spolupráce se stranou a ctění pirátských hodnot.

Blízkost k voliči je pro mě zcela prvořadá. Europoslanec je zde pro občany. Považuji za špatné, že o většině europoslanců po jejich zvolení dalších 5 let v ČR není slyšet, pokud se jich netýká nějaká velká kauza nebo si nevezmou nějakou bokovku na Ministerstvu zahraničí. Europoslanec by měl pravidelně představovat a vysvětlovat evropskou politiku občanům doma. Měl by vysvětlovat, proč zde EU vlastně je a proč je pro nás důležitá. Je to zásadní mimo jiné i proto, že to umožní europoslanci, aby si udržel vazbu se svými občany a neodtrhl se od reality.

Spolupráce se stranou považuji za zásadní jak pro práci europoslance, tak pro rozvoj pirátského hnutí. A když mluvím o straně, nemyslím tím pouze spolupráci s Českou pirátskou stranou, avšak i s dalšími pirátskými stranami v Evropě a ve světě. Tato spolupráce by byla obousměrná. Jako europoslanec bych tak mohl získávat informace od místních sdružení o dopadech evropské politiky na občany a také využívat odborné znalosti pirátů. Na druhou stranu bych měl příležitost pomáhat politikům na lokální, krajské i národní úrovni a spojovat je s odborníky z jiných zemí, pomáhat jim i svou osobní účastí na akcích pro veřejnost.

Ctění pirátských hodnot je sice pro piráty, pevně věřím, samozřejmostí, avšak i tak, či právě proto, považuji za nutné to zde zmínit. Transparentní vynakládání financí, nezaměstnávání rodinných příslušníků nebo upřednostňování veřejného zájmu před osobním považujeme již za naši přirozenost, ale i tak se ke ctění těchto i dalších pirátských hodnot chci zde veřejně před vámi zavázat.

Rádi byste věděli trochu více o tom, co dělám, kdo jsem nebo co mohu pirátům a ČR v Evropském parlamentu nabídnout?
Více informací o mně, mé činnosti v Pirátské straně, kompletní CV a aktuality lze nalézt na https://www.piratcervinkado.eu.

Pokud byste měli jakýkoli dotaz, můžete mi napsat na mail lukas.lev.cervinka@pirati.cz nebo třeba tady na fóru.

Pokud jste dočetli až sem, patří vám můj velký dík. Za případnou podporu budu rád!

Lev
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvky (celkem 5):
Jan.Hora, Karel.Nejedlik, Michael.xChaos.Polak, Tereza.Vovesova, Anna.Filinova
Lukáš Lev Červinka
právně-politický konsultant poslaneckého klubu Pirátů
Web: https://www.piratcervinkado.eu
Email: lukas.lev.cervinka@pirati.cz
tel.: 739 639 021

„Lev s pirátskou duší. Pirát se lví silou.“

Jakub.Michalek
Republikové předsednictvo
Profese: poslanec
Dal poděkování: 4974 poděkování
Dostal poděkování: 17382 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jakub.Michalek » 04 pro 2018, 18:51

Nejdříve jsem se tomuto věnoval jako čistě akademickému problému, ale pak jsem uspěl ve výběrovém řízení a stal se asistentem Jakuba Michálka. Od té doby pomáhám poslaneckému klubu a mohu tak sledovat fungování Parlamentu pěkně zblízka.
Aby bylo jasno, Lukáš již pro mě od cca srpna 2018 nepracuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jakub.Michalek za příspěvky (celkem 2):
Lukas.Lev.Cervinka, Tereza.Vovesova
Jakub Michálek, předseda poslaneckého klubu Pirátů a místopředseda strany

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 04 pro 2018, 19:36

Jakub.Michalek píše:
04 pro 2018, 18:51
Nejdříve jsem se tomuto věnoval jako čistě akademickému problému, ale pak jsem uspěl ve výběrovém řízení a stal se asistentem Jakuba Michálka. Od té doby pomáhám poslaneckému klubu a mohu tak sledovat fungování Parlamentu pěkně zblízka.
Aby bylo jasno, Lukáš již pro mě od cca srpna 2018 nepracuje.
To mohu potvrdit, ke konci srpna jsem se rozhodl od Kuby odejít. Omlouvám se za možnou desinterpretaci, měl jsem napsat, že spolupracuji s několika členy klubu či že pomáhám poslaneckému klubu, ale ne Kubovi. Konkrétní měsíce jsem nepovažoval za nutné uvádět, když je lze nalézt v CV, které je k nalezení na stránkách, které jsem uvedl. (A samozřejmě v pirátském registru smluv, kde jsou všechny smlouvy, včetně dat, uloženy.)

Ještě jednou se nicméně omlouvám, pokud jsem někoho uvedl v omyl.
Lukáš Lev Červinka

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2248 poděkování
Dostal poděkování: 5349 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 05 pro 2018, 11:56

Lukas.Lev.Cervinka píše:
04 pro 2018, 12:24
Jsem právník. Ústavní právník.
Tohle je skutečně zajímavé. Jak vidíš budoucnost EU, coby útvaru, který si nedokázal formulovat a schválit vlastní Ústavu? (současný stav, kdy je EU definována Lisabonskou smlouvu, vnímám spíš jako určité provizorium).

Jak si představuješ budoucí Evropskou Ústavu? Jaký rozsah by takový dokument podle tebe měl mít? Jaký by byl jeho vztah k Ústavám jednotlivých členských států - jak by mohly jednotlivé Ústavy právně koexistovat? (tedy, jaká Ústava by byla nadřazená které - viz též debaty o "ústavou zaručeném právu na držení zbraní", apod.)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Lukas.Lev.Cervinka
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Giuseppe.Maiello
Garant programového bodu
Profese: Vysokoškolský učitel
Dal poděkování: 865 poděkování
Dostal poděkování: 448 poděkování

Příspěvek od Giuseppe.Maiello » 05 pro 2018, 12:27

Pirátky a Piráti,

dovoluji se obrátit na vás se žádostí o podporu mé kandidatury do primární volby pirátských kandidátů do Evropského parlamentu.

Jsem členem MS Zlín a chtěl bych prezentovat sebe a důvody, které mě vedou k tomu, abych se účastnil těchto voleb jako kandidát.

Piráti se mají dost dobře, a věřím, že náš pozitivní kurz se udrží i během příštích voleb.

Evropská unie a Česká republika se však v poslední době v podobně dobré kondici nenacházejí. V České republice řádí Andrej Babiš, a to především díky přízni nemalé části českého voličstva, ale i díky nestoudné podpoře prezidenta Zemana, díky podpoře komunistů, díky věčně váhají ČSSD a díky mocenské ambici Tomia Okamury.

Pokud budeme schopni atakovat i tu část občanů s voličskou preferencí ANO, můžeme tento neblahý trend začít měnit a vytvořit podmínky, aby Piráti a další demokratické strany České republiky získali konečně většinu v naší zemi.

Díky mému věku a vzdělání mohu reprezentovat jistou volbu pro ty voliče ANO, kteří jsou otevřenější k liberálním principům a rádi by našli solidní alternativu k předsedovi ANO.

Byl bych velmi rád, kdyby se naší straně podařilo dosáhnout takovéhoto úspěchu: sebrat voliče přímo Andreje Babiše. Je to bohužel jediná možná demokratická cesta, v situaci, kde i policii a justici jsou kladeny klacky pod nohy, a to jak premiérem, tak i prezidentem.

Ani Evropská unie není v dobré kondici. Po Brexitu a dalších odstředných událostech, zdá se, že bude nově zvoleno mnoho nových europoslanců z řad populistických a krajně pravicových stran, kterým je třeba razantně čelit. Bohužel koalice lidovců a sociálních demokratů, jak se ukázalo, je často neakceschopná. Proto je nutno, aby noví poslanci, zvolení z demokratických a liberálních seskupení, převzali iniciativu a vytvořili podmínky, aby se znovu posílila důvěra v evropské instituce.

Něco o mně. Je mi padesát šest let. Vysokou školu oboru politologii jsem vystudoval v Itálii. V Itálii mám také doktorát v mezinárodních studiích. V ČR mám další doktorát ve slovanské filologie (Karlova univerzita) a docenturu v oboru Evropská etnologie (Masarykova univerzita).
Jsem vysokoškolský učitel v oborech Sociologie, Antropologie a Etika marketingu.

Byl jsem od roku 2005 aktivní v záchraně klánovického lesa. Ačkoliv proti nám razantně vystoupily špičky ODS v čele s tehdy mocným primátorem Pavlem Bémem, podařilo se nám, po osmi letech politického boje, les zachránit.

V roce 2014, jsem jako člen Liberálně ekologické strany usiloval, aby tato strana podporovala Českou pirátskou stranu do komunálních voleb v Praze. Piráti uspěli s 5,31%. Strana LES byla malá strana, ale plná osobností, které veřejně Piráty podpořily. Nemohu tvrdit, že to rozhodující 0,31% jsme byli zrovna my, ale hodně jsme pomohli.

Na konci roku 2016 Republikový výbor České pirátské strany, jeden z našich nejdůležitějších orgánů, byl v hluboké krizi. Na společné schůzi předsednictva a republikového výboru v Mariánských Lázní v prosinci 2016 jsem byl jediný člen RV, který byl na schůzi přítomen. Stal jsem se proto jednatelem RV a našel jsem cestu, jak znovu aktivizovat tento orgán, který dnes běžně funguje.

V roce 2017 jsem kandidoval jako lídr Pirátů do Zlínského kraje. Mým tehdejším cílem bylo, aby nejslabší Piráti v republice neskončili s ostudou, jako v předchozích krajských volbách. Strana zde dosáhla 8,43% a už konečně nejsme nejslabší kraj v republice.

Co tímto chci říci? Že i když moje postoje vypadají svérázně, mám mimořádné schopnosti dosáhnout složitých cílů. Mým cílem teď je, aby ANO ztratilo alespoň 3% hlasů v náš prospěch. Tak se posílí demokratické strany v celku a obzvlášť Piráti.

Používám aktivně angličtinu, italštinu a češtinu. Mohu vést konverzaci v němčině, ve španělštině a ve slověnštině. Rozumím a čtu francouzsky a chorvatsky.

Pracoval jsem 11 let na italském velvyslanectví a znám dokonale evropské diplomatické prostředí. Diplomatický protokol jsem dokonce v roce 2012 v jedné soukromé škole v Praze učil.

V případě zvolení, jsem mimo běžné politické agendy, připraven být aktivní v oblasti evropské vysokoškolské integrace, nebo-li v kontrole, zlepšení a eventuální revizi tzv. Boloňského procesu.

Nastal tedy čas, abych se pustil do jedné ze svých posledních bitev, a proto se hlásím o nominaci. Prosím členy vašeho kraje, aby mou nominaci podpořili.

Nebudu usilovat o lídrovství na kandidátce. Jsem učitelem špičkových marketérů, a vím, že hlavní představitel naší strany musí stále reprezentovat mládí a dynamičnost. Možná i ten druhý na kandidátce. Ale pokud bude celé čelo kandidátky obsazeno podobným typem kandidátů, moc se nepohneme, proto je třeba dát i osobnost jako jsem já.

Mám ale ještě něco důležitějšího na srdci. Na rozdíl od většiny ostatních Pirátů jsem se v Evropské Unii (jmenovala se trošku jinak, ale je to nejstarší jádro současné EU) přímo narodil. A to před 56 lety, tedy jsem nejstarší Pirát, ohledně let strávených v EU. V EU chci také zemřít, a proto prosím:
"Pusťte mě na ně!"
Tito uživatelé poděkovali autorovi Giuseppe.Maiello za příspěvky (celkem 5):
Jiri.Hoskovec, Petr.Tkadlec, Ivo.Vasicek, Pavel.Nazarsky, Ladislav.Koubek

Lukas.Lev.Cervinka
Asistent poslance
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Lukas.Lev.Cervinka » 05 pro 2018, 21:40

Michael.xChaos.Polak píše:
05 pro 2018, 11:56
Lukas.Lev.Cervinka píše:
Jsem právník. Ústavní právník.
Tohle je skutečně zajímavé. Jak vidíš budoucnost EU, coby útvaru, který si nedokázal formulovat a schválit vlastní Ústavu? (současný stav, kdy je EU definována Lisabonskou smlouvu, vnímám spíš jako určité provizorium).

Jak si představuješ budoucí Evropskou Ústavu? Jaký rozsah by takový dokument podle tebe měl mít? Jaký by byl jeho vztah k Ústavám jednotlivých členských států - jak by mohly jednotlivé Ústavy právně koexistovat? (tedy, jaká Ústava by byla nadřazená které - viz též debaty o "ústavou zaručeném právu na držení zbraní", apod.)
Ústavní vývoj EU je hodně zajímavé téma, takže díky, že si ho zde vypíchl. Je to zároveň dost téma složité a opravdu celistvá odpověď by zabrala hned několik stran - pokusím se to zde tedy shrnout a trochu zjednodušit. Pokud bys nicméně chtěl, tak se určitě nebráním nějaké detailnější debatě - můžeš napsat na mail, můžeme se sejít atp.

Lisabonská smlouva je z formálního hlediska v pořádku a může fungovat další desítky let. Její problém je v tom, jak vznikla. Vzal se totiž text Ústavy pro Evropu a odstranilo se vše, co by mohlo státům výrazněji vadit, odstranilo se vše symbolické, s čím by se občané mohli jakkoli ztotožnit a především se odstranil ideový základ budoucí integrace a sbližování. Vznikl tak čistě technokratický text. Nedokáži říct, kolik článků by měla mít nová Ústava EU (na to se, hádám, ani neptáš), její rozsah by měl být omezen na skutečně základní pravidla existence a fungování EU - hodnotový základ (v preambuli a úvodních článcích), vymezení institucí, jejich pravomocí a složení, základní rozložení pravomocí mezi EU a členskými státy. Cílem tedy nemá být obsáhnout všechny politiky, to by mělo být až v návazných předpisech.

Pokud jde o samotnou ústavní budoucnost EU: jako Evropská unie se musíme rozhodnout, zdali chceme budovat dlouhodobé státotvorné společenství nebo jestli chceme spolupracovat na ekonomické rovině. Nelze si ale namlouvat, že můžeme balancovat někde mezi. Já zastávám názor, že musíme znovunastartovat integrační proces, což znamená především:
  • konečně vytvořit plnohodnotný dvoukomorový Evropský parlament, jehož jednou komorou by byli zástupci občanů (současný EP) a druhou pak zástupci států (současná Rada EU),
  • zrušit Evropskou radu, která narušuje fungování EU především tím, že se každý předseda vlády snaží prosadit zájmy nikoli své země, ale své vlády a udržet sebe sama v úřadu,
  • provázat Evropskou komisi institutem důvěry se vším všudy - výběr předsedy Komise by neměl podléhat politikaření vlád členských zemí, ale vycházet jen a pouze z výsledků voleb do EP.
Pokud jde o vztah ústav členských zemí a Ústavy EU. V tom jsem za jedno s názorem německého ústavního soudu a českého ústavního soudu. V oblastech, kde státy předají svou pravomoc EU je nadřazená Ústava EU. Zároveň však každá ústava každého státu a tedy i jejich ústavní (nejvyšší) soudy jsou strážci základních hodnot a principů, na kterých jsou demokratické státy v Evropě založeny - demokracie, vláda práva, respektování lidských práv atd. A pokud by se tedy EU začala od těchto hodnot a principů odchylovat, bylo by možno uplatnit primus národních ústav.

Jak jsem napsal výše, pokud bys chtěl o tomto tématu, které ji mi blízké, vést podrobnější diskusi, tak budu moc rád. ;) V každém případě budu o tématech souvisejících s mým programem (tj. i s ústavním vývojem EU) postupně publikovat podrobnější texty a články na svých webovkách, tak se pak můžeš podívat i tam.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lukas.Lev.Cervinka za příspěvek:
SvobodaTom
Lukáš Lev Červinka

Kamil.Kubica
Republikový výbor
Profese: Student práv
Dal poděkování: 112 poděkování
Dostal poděkování: 203 poděkování

Příspěvek od Kamil.Kubica » 06 pro 2018, 10:05

Vážené krajské fórum,

chtěl bych se představit navaší krajské schůzi a případně požádat o nominaci do primárních voleb do Evropského parlamentu. Je mi 20 let, pocházím z Hradce Králové, kde jsem vystudoval Gymnázium J. K. Tyla a momentálně studuji Právnickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci.

V rámci Pirátů jsem kromě předsednictva krajského sdružení Královéhradecký kraj také člen Republikového výboru a nově členem volebního výboru. Vyhrát tyto volby pomůžu ať už dostanu vaší podporu nebo ne. Pokud bych ale vaší podporu dostal, hodlám věnovat veškerý svůj volný čas k dosažení co nejlepšího volebního výsledku.

Co se týká mé jazykové výbavy, mluvím plynně anglicky na velmi dobré úrovni a 8 let jsem se učil německy.

Nejmladší MEP
Evropská unie je často vnímána jako odkladiště vysloužilých politiků. A rozhodně na tom něco bude. Věkový průměr poslanců Evropského parlamentu je 55 let (zdroj ). Oproti tomu Piráti jsou strana plná mladých a progresivních lidí a proto si myslím, že to bychom skvěle reflektovali nejmladším poslancem Evropského parlamentu v dějinách této instituce. Nejmladšímu poslanci totiž bylo 21 a půl roku (zdroj), kdežto mně by bylo 21 a 12 dní! Kromě zaručené mediální pozornosti by nám to také pomohlo oslovit prvovoliče a mladé lidi obecně. Podle listopadového průzkumu pro ČT od společnosti Kantar mají Piráti podporu 40% u voličů ve věku 18-29 let (zdroj). Teď jen zbývá poslední otázka, máme odvahu postavit do čela kandidátky takto mladého člověka? Já doufám že ano!

Reforma EU
S tím samozřejmě souvisí i reforma Evropské unie. Pokud tam budou stále ti samí lidé, lidé, kteří vlastně nejednají o vlastní budoucnosti ale o budoucnosti milionů mladých lidí, nic se nezmění. Pokusím se vnést do Evropského parlamentu nový, mladý přístup. Je důležité změnit politickou kulturu a obecné vnímání evropské politiky. Je důležité, aby byla evropská politika brána jako velmi důležitá. S tím souvisí můj další bod, a to:

Propagace EU
To, co jde EU velmi špatně je její propagace. Její úspěchy si kradou politici jednotlivých států, a naopak jejich vlastní neúspěchy připisují unii. Je důležité, aby EU dokázala „prodat“ to co dělá dobře, ale také si přiznat co se nepovedlo a jak to zlepšit. Zároveň by se měla snažit dostat se do povědomí lidí, vysvětlit jim, jak funguje a k čemu je dobrá. V případě zvolení bych jezdil po republice a vysvětloval důležitost a fungování EU na besedách s občany. Díky mému věku bych chtěl zároveň působit i na mladé lidi a ukazovat jim výhody členství v Evropské unii.

Tvrdé jádro EU
Jednoznačně odmítám „dvourychlostní Evropu“. Je důležité, aby všechny státy byli členy se stejnými právy a povinnostmi. Pokud by se ale něco jako „dvourychlostní Evropa“ začalo dít, bylo by jednoznačně nutné přihlásit se k tvrdému jádru EU.

Erasmus
Studium v zahraničí je velmi důležité. Studenti se díky němu zdokonalí v jiném jazyce, získají nové zkušenosti ve svých oborech, k tomu si ještě najdou brigádu v zahraničí a celkově bych řekl, že „dospějí“. To samé ale platí i při výjezdech do zahraničí u středoškolských studentů. Bohužel, aby student střední školy mohl strávit část svého studiu mimo území ČR stojí hodně peněz a není to tak jednoduché jako pro studenty vysokých škol. Proto jsem pro rozšíření Erasmu i pro střední školy a větší podporu tohoto projektu jako celku.

Globální oteplování
Co mě jako člověka velmi trápí je globální oteplování. Bohužel velmi neoblíbené a mnohdy přehlížené téma. Evropská unie by se měla co nejvíce snažit globální oteplování zastavit, nebo minimálně udržet současný stav. Tady je nutno dodat, že se již začíná probouzet a něco s tím dělat. Je ale velmi nutné toto téma popularizovat a vysvětlit lidem o co se jedná a pomoci tak nějaké veřejné debatě na toto téma.

Boj se suchem
Je velmi důležité se začít na evropské úrovni bavit o nedostatku vody. Lidé to zatím moc neřeší, protože běžný člověk má vodu v kohoutku a ta teče, tak co řešit. Je potřeba lidi vzdělávat, aby šetřili vodu a začít pracovat na nějakém komplexním řešením.

EURO
Nyní přejdu k poněkud kontroverzní (bohužel) věci, a to je přijetí eura. Já jsem pro přijetí. Neříkám ale, že to musí být hned. Jako mladý člověk vidím ve společné evropské měně spoustu výhod. Tou nejzásadnější je asi to, že nemusím měnit peníze pokaždé kdy vyjedu za hranice. Zároveň je velmi běžné kupování na internetu v zahraničních obchodem, přijetí eura pomůže ke snadnějšímu porovnání cen. Ale to, co by se teď mělo stát, je otevření veřejné debaty o tom, zda euro ano nebo ne. Pokud se o tom začne diskutovat, veřejně bych euro podpořil.

Boj proti dezinformacím – vzdělaná společnost

Velký problém současnosti jsou také dezinformace a zahraniční propaganda. Často nalezneme na internetu spoustu úmyslně napsaných lží, polopravd či překrucování informací ve prospěch nějakého subjektu či státu (velmi silně takto jednají proruské weby). Otázkou je, jak tento problém řešit. Dle mého názoru není řešením cenzura – ta je špatná a akorát utvrdí čtenáře „alternativních médií“ v tom, že to je pravda, a proto to někdo smazal. Řešení vidím v osvětě a vzdělávání společnosti. Pokud budeme učit lidi kritickému myšlení, naučí se ověřovat si informace a nevěřit všemu, co je napsáno na internetu. Zároveň je velmi důležité chránit veřejnoprávní média a investigativní novináře.

Společná ochrana hranic

Velmi důležitá je také ochrana hranic Schengenského prostoru. Je nutné, aby na této ochraně podílely všechny státy Evropské unie. Tomu by pomohla společná evropská armáda (která by zároveň pomohla integraci v rámci EU) a větší spolupráce tajných služeb členských států. Zároveň by měla Evropská unie představit nějaký plán na zvládnutí další potenciální „migrační krize“, například z důvodu nedostatku vody, který jsem zde již uvedl.

Těším se na dnešní setkání a případně dotazy :)

Ondrej.Chrast
Člen KS Praha
Profese: projektový manažer
Dal poděkování: 293 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování

Příspěvek od Ondrej.Chrast » 06 pro 2018, 13:35

Rád bych ponoukl k napsání nominační řeči pro kandidaturu do Evropského parlamentu dva zástupce Prahy 6 – Jiřího Hoskovce a Miloše Vlacha. Měl jsem je možnost je důkladně poznat v komunální kampani Prahy 6 i MHMP - oba jsou nesmírně pracovití, kosmopolitně uvažující Piráti. EU potřebuje lidi jako jsou oni, progresivní, neuvěřitelně pracovité, poctivé a s jasnými názory na svět i EU jako celek, které umí jasně formulovat. Oba mají, dle našich diskuzí, jasnou vizi svého případného působení, věřím, že vhozenou rukavici nenechají v ringu a představí svou vizi. S kandidaturou oba stále trochu váhají, se slovy, jestli by neměli kandidovat zkušenější Piráti, kteří mají ve straně více „odpracováno“. Myslím, že oni dva však mohou s klidným srdcem říci, že díky své efektivitě a neuvěřitelnému nasazení mají odpracováno za poslední rok/dva opravdu hodně. Ostatně, myslím že je stejně znáte sami dobře... Kluci neváhejte.
A samozřejmě, přihřeji vlastní polívčičku Prahy 6 - Praha 6 jako nejmezinárodnější čtvrť republiky by měla mít své zástupce na kandidátce. My tu máme letiště, ze kterého se všichni do EU parlamentu budete dostávat, takže cítíme určitou odpovědnost za celou kandidátku… :-)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Ondrej.Chrast za příspěvky (celkem 2):
Tereza.Hubackova, Magdalena.Valdmanova
mail: ondrej.chrast@pirati.cz; tel: 606 914 916
Předseda Zastupitelského klubu Piráti Praha 6
Lídr kandidátky pro komunální volby 2018 na Praze 6

Simon.Barczi
Člen KS Karlovarský kraj
Profese: Manažer v Automotive
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 115 poděkování

Příspěvek od Simon.Barczi » 06 pro 2018, 17:54

Pro ty co nechtějí moc číst

- Jsem kandidát za Karlovarský kraj - krajská rozprava zde /viewtopic.php?f=412&t=44666
- Mám již reálné pracovní zkušenosti z EU (komise)
- Mám reálné výsledky a kompetence v pirátských tématech načerpané u globálních lídrů
- Jsem plně jazykově vybaven
- Budu rá za podporu v rámci všech regionů
- Budu rád za vaší důvěru a nezklamu ji
- Nerad píšu :D

Pro ty co se zajímají

Piráti z matky měst. Zde píší své krátké intro a rád odpovím na Vaše případně dotazy či komentáře ať zde na fóru či osobně na Karláku. Samotnou kandidátskou řeč představím během víkendu, nyní bych se chtěl krátce představit ať mne můžete lépe poznat.

Co se mně a mého pirátství týče, tak aktivní jsem začal být v roce 2014, kdy se také povedlo obsadit první radnici v ČR a to zrovna v mých domovských Mariánských Lázních. Od té doby poměrně aktivně spolupracuji s našimi zástupci jak na radnici, tak na hejtmanství, tak v poslanecké sněmovně a poslední evropská instituce co nám v Mariánkách chybí je Evropský parlament :D

V rámci svých aktivit v rámci EP bych se chtěl primárně věnovat tématům, která jsou blízká především okrajovým regionům jak v ČR, tak v EU, a která by mohla významně pomoci k tomu, abychom ve všech statistikách nehledali české pohraničí na spodku tabulek. Vidím velký prostor ke zlepšení především v přeshraniční mobilitě, bilingválním školství v hraničních regionech a celkovém pozvednutí periferních regionů více do středu dění. Tato témata se týkají především Plzeňska, Karlovarska, Ústecka, Liberecka a Moravskoslezského kraje. Chci být alternativou ke kandidátům, kteří se zaměřují především na velká sídla a nejsou schopni dosáhnout na více než 3 miliony voličů na periferii. Věřím, že vhodně navolená kandidátka, která bude reflektovat jak velká sídla tak ty nejmenší vesnice je tou správnou cestou k historickému úseku. Obhájení radnice v Mariánských Lázních a úspěch námi podporovaných senátorů v Sokolově a Mostě jasně ukazuje, že pokud se mají místní s kým identifikovat, dokáží volit stejně jako centrum republiky a pomoci tak k zacelení ran rozdělené země.

Moje zkušenosti a výsledky ukazuji, že jsem schopen s těmito lidmi mluvit a přesvědčit je.

Věřím, že EU a větší integrace okrajových regionu do její struktur povede k rychlejšímu rozvoji a změně neutěšených poměrů. To, že i často rigidní EU a její orgány dokáže věci měnit, jsem měl možnost přesvědčit se během svého půlročního pracovního pobytu ve strukturách Evropské komise, kde jsem pomáhal implementovat novou datovou technologii pro sledování měsíčních cen energii v rámci EU-28. Navíc mám silné praktické kompetence v předmětech jako digitalizace, inovace a celkově v tématech ekonomiky 4.0. Mé zkušenosti z oddělení interního consultingu ve Škoda Auto, kde jsem se zabýval především novými technologiemi, či praxe vedoucí role českého zastoupení společnosti TAXIFY, nejhodnotnější dopravní aplikace z EU, bude jistě možné použít i v přípravě programu, samotné kampani či vlastní práci poslance.

Podílel jsem se na implementaci a vývoji produktů, které běžně naráželi na důležitá témata jako kybernetická bezpečnost, mobilita, ochrana soukromí či digitální byznys modely. Tedy témata, která rezonují s pirátským programem a v následujícím funkčním období budou důležitým leitmotivem politik EU.

Hovořím plynně anglicky, obstojně se domluvím německy a maďarsky. Mám několikaletou zkušenost s pobyty v zahraničí a dokáži se bez problému adaptovat na náročnější životní tempo.

Je mi ctí se vám dnes představit

Pro ty co chtějí vědět víc

Pro ty kdo mne úplně neznají, tak do těla příspěvku přikládám své CV. S radostí zodpovím jakékoliv otázky a věřím v plodnou rozpravu.
CVIntroCZ.pdf
CV
(49.46 KiB) Staženo 16 x
Tito uživatelé poděkovali autorovi Simon.Barczi za příspěvky (celkem 3):
Vaclav.Fortik, Marek.Paris, Ladislav.Koubek
Šimon Barczi
725 O86 O13

aloxe
Příznivec Pirátů – Praha
Profese: webmaster
Dal poděkování: 3 poděkování
Dostal poděkování: 18 poděkování

Příspěvek od aloxe » 08 pro 2018, 00:54

Lukas.Lev.Cervinka píše:
Nic proti zkušenostem osmdesátníků, ale pamatujete si, když se naposledy psala evropská ústava? Výsledkem bylo několik set stran textu sepsaných za zavřenými dveřmi bez otevřeného dialogu s občany a následně obrovský neúspěch a zamrznutí integrace na několik dalších let. Nevím, jak by to s evropskou ústavou dopadlo, kdyby ji psali mladší, ale určitě by nebyla tak dlouhá.
Ano pamatuju protože sledoval jsem to. Smluva o ustavě pro Euvropu byl neotejvřeni process že jsem viděl. Valery Giscard d'Estaing založil skupinu s euvropskimi poslancí z každe země ktery diskutovali doma a potom spolu. Navrh bylo publikovano a potom vlady začinali změnit detaily. Vysledek byl tak dlouhy komplikovani text ale dialog byl. Potom pro Lizbonkou smlouvu dveře se zavirali. Bohužel.

Odpovědět

Zpět na „Krajské fórum Praha“