Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Moderátor: Resortni tym Skolstvi

Pravidla fóra
Vítejte ve fóru resortního týmu Školství. Kalendář akcí a další informace najdete na internetové stránce týmu.
Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2795
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 7536 poděkování
Dostal poděkování: 2780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 06 pro 2018, 08:21

Není to potom didaktický problém? Tedy - učitel by měl prvních 10 minut nastavit tak, aby se žák dostal myšlenkami k tématu dané hodiny.
Ano, přesně tak.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvek:
David.Marhold

Uživatelský avatar
Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Příspěvky: 3934
Registrován: 30 říj 2013, 07:37
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Bydliště: Vsetín
Dal poděkování: 3306 poděkování
Dostal poděkování: 2893 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 06 pro 2018, 08:51

Nesouhlasím s těmito plošnými zákazy. Jestli si dítě kvůli mobilu nensí svačinu a pak ji třeba dojídá během hodiny, tak má být normálně napomenuto, když to udělá podruhé, tak třeba poznámka do žákovské ať si to řeší rodiče a třeba i tím, že mu zakážou mobil do školy úplně na nějakou dobu.

Já o přestávkách na základce hrával karty - normální, pokémon, magic, různé kvarteta s technickými parametry. Taktéž byly snahy nás v této činnosti omezovat a posílat nás ven, což akorát vedlo k tomu, že hodně děcek už na základce začlo kouřit cigarety.

Chápu, že si to učitelé různě racionalizují, jak je to fajn tyto zákazy, ale já nevidím důvod, proč by moje dítě mělo mít o přestávce zakázaný mobil, když je úplně v pohodě. Moje dítě je taky závislé na kdejaké technice a když zlobí, tak ji zabavuji, ale taky nezvolím to nejjednodušší řešení, že bych ji tu techniku zakázal úplně či dovolil jen určitý čas denně, když je hodná.

___

Na jednu stranu dítěti zabaví mobil, protože ten nemají pod kontrolou a na druhou stranu by jej hned čipovali. Nedávno mi přišla výzva, že na naši základce zavádí čipy, které budou odemykat vstupní dveře. V pořádku, zároveň ale umí to, že si každý rodič může zkontrolovat v kolik hodin jeho dítě přišlo a odešlo ze školy... Nevím jak dlouho se takovéto údaje pak archivují, ale už jen z principu jsem nechtěl, aby bylo moje dítě takto pod kontrolou.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvky (celkem 4):
David.Marhold, Ondrej.Kalis, Jarmil, Janek.Wagner
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Vaclav.Fortik
Člen KS Praha
Příspěvky: 2023
Registrován: 02 črc 2009, 22:39
Profese: manager
Dal poděkování: 3262 poděkování
Dostal poděkování: 3467 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Vaclav.Fortik » 06 pro 2018, 09:36

Na mobily ve škole mám celkem dost jasně vyargumentovaný názor a bude-li zájem ve školách kam chodí mé děti se o tom bavit, přednesu ho tam. Zde ani na jiné půdě můj názor není relevantní. Tato otázka (spolu téměř se vším nepedagogickým) by měla být na ZŠ v rozhodovací kompetenci na školní radě, na SŠ na školní radě a studentské radě.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vaclav.Fortik za příspěvky (celkem 2):
Martin.Shanil, David.Wagner

Uživatelský avatar
Martin.Shanil
Příznivec Pirátů – Středočeský kraj
Příspěvky: 7009
Registrován: 07 dub 2012, 21:03
Profese: eshop + prodejna
Bydliště: Karoliny Světlé 486, Sadská 28912
Dal poděkování: 9137 poděkování
Dostal poděkování: 9173 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Martin.Shanil » 06 pro 2018, 14:28

Vaclav.Fortik píše:
06 pro 2018, 09:36
Na mobily ve škole mám celkem dost jasně vyargumentovaný názor a bude-li zájem ve školách kam chodí mé děti se o tom bavit, přednesu ho tam. Zde ani na jiné půdě můj názor není relevantní. Tato otázka (spolu téměř se vším nepedagogickým) by měla být na ZŠ v rozhodovací kompetenci na školní radě, na SŠ na školní radě a studentské radě.
a imho dělat z každého prdu politické téma asi taky moc užitku nepřinese.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Martin.Shanil za příspěvek:
Vaclav.Fortik

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 708
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 714 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 07 pro 2018, 14:52

Děkuji za vaše názory k tématu, které jste zatím napsali. Budu rád, když se dozvím stanoviska dalších zástupců zřizovatelů, zejména pochopitelně Prahy, kde žiju. Asi není nutně potřeba, aby někdo zkoumal jeden ŠŘ po druhém, ani na to nikdo nemá čas, ale v takové Praze, která zřizuje řadu škol, by si stačilo vzít třeba 5 příkladů těch, kde používání MT zakázali, posoudit soulad s právními předpisy a následně vydat nějaký vhodný pokyn ve smyslu ,,toto jsme zjistili, a z důvodů těch a těch jsme shledali, že tato omezení jsou právně nepřípustná, žádáme, aby školy zřizované Hlavním městem Prahou provedly takové a takové úpravy".
Martin.Shanil píše:
06 pro 2018, 14:28
a imho dělat z každého prdu politické téma asi taky moc užitku nepřinese.
A na jakém základě usuzuješ, že je tohle prd, jak říkáš? Pro nás, kterých se to osobně netýká, to může jako prkotina působit, ale ptal ses na to těch žáků a studentů, kterých se takový zákaz týká osobně? Pochybuji, že to většině z nich nevadí. Pokud bys v tomto případě nechal hlasovat zletilou veřejnost nebo rodiče, zřejmě dostaneš jednoznačný souhlas se zákazem, pokud bys ale udělal referendum mezi studenty (bez ohledu na věk), což je asi jediný relevantní podklad, na kterém zde demokraticky rozhodnout, lze očekávat poněkud hodně jiné výsledky. Ono se totiž snadno něco zakazuje ostatním, když víš, že Tebe se to nikdy nedotkne. Ale jako Piráti musíme přece bojovat za osobní svobodu každého bez ohledu na jeho věk, orientaci, původ, vyznání atd.

Osobně toto téma považuji za velmi zásadní z hlediska principu, protože na začátku může být společností přijatý zákaz pro lidi, kteří se nemohou bránit a nikdo se jich neptal, ale to postupně zvyšuje toleranci společnosti k zákazům a příkazům, které postupně už nebudou jen pro nezletilé, ale pro všechny z nás. Nebo budou... Lze říci, že tento trend začíná a postupně celou společností prochází. Takové ty zákazy ve smyslu ,,je to pro tvoje dobro, i když si to zatím neuvědomuješ".

A v neposlední řadě mluvíme o nutnosti reformy vzdělávacího systému. Je to pro Piráty významné téma. A nejen předat dětem znalosti, ale pomoci z nich vychovat chytré a samostatně uvažující jedince, s úctou ke svobodě své i ostatních. Jakýkoliv striktní zákaz nebo příkaz, který budeme následně vymáhat, ať je motivovaný čímkoliv, vede vždy k pravému opaku. Zákazy a příkazy mohou vychovat pouze lidi s direktivním způsobem uvažování, kteří si neváží vlastní svobody a přikládají větší váhu formálním autoritám než racionalitě a otevřené kritické diskusi.

OFFTOPICJen na okraj k návrhu, že by toto mohly řešit studentské parlamenty nebo studentské referendum. Jako nouzovou možnost bych to určitě připustil, navíc málokde lze očekávat jako výsledek odhlasovaný zákaz používání MT, ale obecně mi to přijde jako záležitost, která by měla být ponechána vždy pouze na volbě jednotlivce a neměla by být navržena k hlasování. Jde o to, když si představím, že většina, které zákaz nevadí, něco takového schválí, omezí tím práva menšiny, na kterou tento zákaz dopadne nedobrovolně, přitom je nelogické hlasovat o tom, že sám sobě něco takového zakážu, neboť nechci-li, nemusím danou věc používat a nepotřebuji k tomu zákaz. Současně lze s jistotou tvrdit, že používání MT o přestávkách nemá vliv na ostatní žáky, nebo je tento vliv zcela zanedbatelný. Činnosti, které ovlivňují téměř výhradně toho, kdo je dělá, by podle mě neměly být žádnými předpisy regulovány. Zde je třeba si uvědomit, že zákaz skutečně dopadá nejvíce na menší procento žáků a studentů, kteří jsou z nějakého důvodu hůře začlenitelní do kolektivu, a ač je často argumentováno opačně, ve skutečnosti právě zákaz MT může výrazně zvýšit riziko klasické šikany. A opravdu nemohu akceptovat argumenty typu, že šikanu dokážeme řešit. To může říct podle mě pouze člověk, který nic takového nezažil a není schopen se vžít do situace oběti. A řekněme narovinu, že v tématu šikany je ve společnosti vždy více agresorů (byť nepřímých) než obětí, takže bohužel si dovedu představit důvod poměrně silné tolerance většiny k mírnějším formám šikany, které jsou velmi často bagatelizovány.

S tou většinou a menšinou lze použít pro představu příklad, kdyby v ne moc tolerantní společnosti bylo vyhlášeno referendum o možnosti adopce homosexuálními páry. Asi lze očekávat, že návrh by nebyl přijat, protože drtivé většiny společnosti se to osobně netýká. Obecně hlavní úskalí referenda vnímám v situacích, kdy lidé rozhodují o něčem, co se jich osobně nedotkne, používání MT ve školách mimo výuku je jeden z příkladů.

Jiri.Janecka
Člen KS Středočeský kraj
Příspěvky: 1655
Registrován: 13 dub 2012, 21:57
Profese: právník
Bydliště: Za Parkem 866, 252 29 Dobřichovice
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 2210 poděkování

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Jiri.Janecka » 07 pro 2018, 19:45

ondrej.kalis píše:
07 pro 2018, 14:52
pokud bys ale udělal referendum mezi studenty (bez ohledu na věk), což je asi jediný relevantní podklad, na kterém zde demokraticky rozhodnout, lze očekávat poněkud hodně jiné výsledky.
A nestálo by za to nechat žáky a studenty bez ohledu na věk nechat hlasovat o povinnosti chodit do školy?

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 708
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 714 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 07 pro 2018, 20:37

Jiri.Janecka píše:
07 pro 2018, 19:45
A nestálo by za to nechat žáky a studenty bez ohledu na věk nechat hlasovat o povinnosti chodit do školy?
To je také velmi kruciální otázka. Na druhou stranu zatímco používání mobilů o v době volna (vč. přestávky) nemá zásadní vliv na úroveň vzdělanosti, zrušení povinné školní docházky by mít vliv mohlo. Problém by mohl paradoxně nastat spíše s rodiči, kteří by třeba nechtěli děti do školy posílat (ani by jim docházku neumožnili) a rozhodně nemyslím ty, kteří by je vzdělávali jinak. Na druhou stranu bych otázku nepovinné školy úplně nezahazoval - alespoň by pak škola měla snahu děti k učení motivovat a nechodily by tam s odporem a z donucení.

Každopádně toto vlákno je o zákazu používání mobilních telefonů mimo samotné období výuky.

A pokud to chceš úplně otevřeně, obecně bych byl pro výrazné rozšíření významu a pravomocí přímo volených studentských rad složených ze všech studentů v otázkách, které se netýkají přímo výuky jako takové. A v případě výuky by měly mít alespoň doporučující hlas. Chceme mít společnost svobodomyslných demokratů nebo poslušných ovcí?

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2795
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 7536 poděkování
Dostal poděkování: 2780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 08 pro 2018, 18:47

Asi není nutně potřeba, aby někdo zkoumal jeden ŠŘ po druhém, ani na to nikdo nemá čas, ale v takové Praze, která zřizuje řadu škol, by si stačilo vzít třeba 5 příkladů těch, kde používání MT zakázali, posoudit soulad s právními předpisy a následně vydat nějaký vhodný pokyn ve smyslu ,,toto jsme zjistili, a z důvodů těch a těch jsme shledali, že tato omezení jsou právně nepřípustná, žádáme, aby školy zřizované Hlavním městem Prahou provedly takové a takové úpravy".
Kdepak, školní řád ať si udělá škola jaký chce a jestli se nelíbí, mohou se angažovat rodiče, nebo studenti, zřizovatel ať zřizuje.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Lenka.Kozlova za příspěvek:
Pavel.Moravec

Ondrej.Kalis
Člen KS Praha
Příspěvky: 708
Registrován: 26 říj 2017, 09:26
Profese: dopravní inženýr
Bydliště: Praha 9
Dal poděkování: 714 poděkování
Dostal poděkování: 520 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Ondrej.Kalis » 08 pro 2018, 19:35

Lenka.Kozlova píše:
08 pro 2018, 18:47
Asi není nutně potřeba, aby někdo zkoumal jeden ŠŘ po druhém, ani na to nikdo nemá čas, ale v takové Praze, která zřizuje řadu škol, by si stačilo vzít třeba 5 příkladů těch, kde používání MT zakázali, posoudit soulad s právními předpisy a následně vydat nějaký vhodný pokyn ve smyslu ,,toto jsme zjistili, a z důvodů těch a těch jsme shledali, že tato omezení jsou právně nepřípustná, žádáme, aby školy zřizované Hlavním městem Prahou provedly takové a takové úpravy".
Kdepak, školní řád ať si udělá škola jaký chce a jestli se nelíbí, mohou se angažovat rodiče, nebo studenti, zřizovatel ať zřizuje.
A pokud by ten školní řád byl v rozporu se zákonem?

Uživatelský avatar
Lenka.Kozlova
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 2795
Registrován: 11 čer 2012, 09:34
Profese: vychovatelka
Dal poděkování: 7536 poděkování
Dostal poděkování: 2780 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zákazy mobilních telefonů mimo vyučovací hodinu

Příspěvek od Lenka.Kozlova » 08 pro 2018, 19:58

Ještě se bavíme o zákazu mobilů o přestávce?

Odpovědět

Zpět na „Školství“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů