Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporujete nominaci Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu?

Pro
109
73%
Proti
31
21%
Zdržuji se
9
6%
 
Celkem hlasujících: 149 - Celkem hlasů: 149

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Ahoj Pirátky, Piráti a Pirátčata,

chtěl bych Vás tímto oficiálně požádat o nominaci do primárních voleb do Evropského parlamentu. Jak jsem říkal řadě z vás při různých offline příležitostech, je to pro mne důležité. Do strany mě v roce 2013 přivedla vize jiné evropské politiky, než bývalo zvykem. Od té doby jsem vystřídal řadu funkcí, mimo jiné vedoucího zahraničního odboru, místopředsedy strany zodpovědného za zahraniční odbor, místopředsedy Evropské pirátské strany, garanta programového bodu Mezinárodní vztahy a v poslední době i Pirátského místopředsedy sněmovního Výboru pro evropské záležitosti. V podstatě všechno, co dělám, dělám proto, že považuji evropskou politiku za klíčovou.

Vždycky pro mě byla důležitá dělba moci. V Evropě, kde by všechnu moc držel Brusel, by nebylo možno svobodně dýchat. V Evropě izolovaných národních států vyhrává ten stát, který má největší armádu, počet obyvatel nebo HDP. Protože jsem se v takovém nenarodil a protože jsem měl možnost několik let žít v Německu a pochopit jeho historickou zkušenost, věřím na zlatou střední cestu - silnou a fungující Unii, která zároveň nechává členské státy rozhodovat o všem, co není nutně třeba řešit evropskými zákony.

Z životopisného hlediska - je mi 32 let, bydlím v Litoměřicích v Ústeckém kraji. Kromě češtiny mluvím anglicky a německy. Vedle znalosti jazyka jsem si z Německa přinesl ještě členské číslo 43 734 v Piratenpartei Deutschland. V tuto chvíli vykonávám mandát poslance parlamentu ČR, nicméně podle § 22 Ústavy a zákona 62/2003 Sb. § 53 (2) c) kumulace funkcí nemůže nastat, neboť funkce poslance a europoslance jsou vzájemně neslučitelné a tudíž by funkce poslance automaticky zanikla.

Původně jsem vystudoval biofyziku na Matfyzu, ale kontakt s vědeckým prostředím mě vyhnal do IT. V politice na to sice není tolik času, ale pořád mě baví si naskriptovat statistickou analýzu, přečíst si něco o kvantových počítačích, zkoušet zabezpečení serverů a podobné věci. A vnitřně věřím tomu, že chce-li politik regulovat oblasti jako společný digitální trh, odstraňování teroristického on-line obsahu a podobně, měl by vědět, jak ty věci fungují v praxi.

Volební kampaň bych rád jel naplno. Moje výhoda je, že poslance je v povahy věci vidět v médiích, takže práce samotná je de facto kampaň. Asi je pravda, že nejspíš nebudu schopen zpravodajovat ve výborech a dělat poslaneckou administrativu jako doposud. Zároveň věřím, že mám vyřešený zástup, aby to nebyl problém.

Pokud bych byl zvolen, chci v první řadě využít všechnu svou zkušenost z působení v parlamentu a mezinárodním Pirátském hnutí, abychom uspěli, byli co nejsilnější a prosadili co nejvíc z Pirátského programu.

Ze zkušenosti vím, že poslanec si většinou nemůže úplně svobodně vybrat, čím se chce zabývat. Pokud bych tu možnost měl, chtěl bych se věnovat regulaci umělé inteligence. AI je obor zažívající obrovský boom, ať už jde v dobrém smyslu o samořízení aut a internetové vyhledávače nebo ve špatném o cenzorní filtry na Internetu a plošné šmírování pomocí kamer. Nechci, aby Evropa šla čínskou cestou - představa umělou inteligencí stabilizované společnosti, která své příznivce nechává získat hypotéku nebo jezdit rychlovlakem a své odpůrce rozebírá na orgány, mě děsí.

Díky, že to zvážíte.
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 34599
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: Celkem Spokojený Důchodce
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 31560 poděkování
Dostal poděkování: 25689 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Petr.Vileta »

Kdo tě nahradí ve Sněmovně? ;)

Řadový člen, stínový ministr švihlých nápadů a fórista

Fide, sed cui fidas, vide.
Věř, ale komu věříš měř.

(Perchta z Pernštejna - Bílá paní)

Uživatelský avatar
Josef.Spak
Člen KS Jihočeský kraj
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 zář 2017, 23:50
Profese: Programátor
Bydliště: České Budějovice
Dal poděkování: 1833 poděkování
Dostal poděkování: 1111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Josef.Spak »

Petr.Vileta píše: 05 pro 2018, 00:51 Kdo tě nahradí ve Sněmovně? ;)
https://volby.cz/pls/ps2017nss/ps111?xj ... &xv=3&xt=3
Tito uživatelé poděkovali autorovi Josef.Spak za příspěvky (celkem 5):
Frantisek.Navrkal, Michaela.Schwarzova, Mikulas.Peksa, Michaela.Nepejchalova, Pavel.Moravec
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Petr.Vileta píše: 05 pro 2018, 00:51 Kdo tě nahradí ve Sněmovně? ;)
Takto - už v rámci primárek do PSP jsem na krajské schůzi veřejně říkal, že chci kandidovat do EP a že čelní kandidáti na to mají být připravení. Ústecký kraj je navíc relativně velký, takže jsme trošku tušili, že se nás může (v případě úspěchu) dostat víc (což bohužel nedopadlo). Faktem je, že s variantou "může se to stát a změní mi to život" museli žít první tři. A pořád je to tak, že nevím, jestli mě za hodinu náhodně nesrazí auto na přechodu nebo mi nějaká holá lebka nepíchne na meetingu nůž do břicha za řeči, co občas vedu o "spasiteli Evropy" panu Orbánovi (WM mě zmiňuje jako neomarxistického intelektuála v kontextu "Piráti se nevolí, Piráti se věší", takže co by se mohlo pokazit, že? :D).

Každý náhradník za poslance by měl být připraven, že se to může kdykoli stát. V našem případě jsme věděli rok dopředu, že sem tuhle řeč chci napsat a ta příprava probíhala průběžně. Zároveň je jasné, že pokud dostanu možnost být na volitelném místě do EP, celé to šílené kolečko legislativních, mediálních a dalších školení, které první vlna poslanců absolvovala tak nějak za pochodu, proběhne u náhradníka individuálně ještě jednou v plném rozsahu v období od ledna do května. S předsedou klubu je to předdohodnuté, ostatní poslanci o tomto scénáři také vědí. Zorganizovat předání agend, rošády na výborech, výběrka na asistenty, předání kanceláři, přepsání smluv atp. umíme rutinně v rámci současného nastavení procesů.

Daleko zajímavější otázka by vlastně bylo, co bychom dělali, kdyby byly volby, půlka stávajících poslanců už nechtěla kandidovat a splnilo se těch 19 % od TNS Kantar. Nezávidím člověku, který by v takové chvíli byl vedoucím PO, dost by se z toho zapotil :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 9):
Karel.Nejedlik, Vaclav.Zidek, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Jiri.Ulip, Lenka.Kozlova, Jiri.Snizek, Ivo.Vlasaty, Martin.Hradela
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3069
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4840 poděkování
Dostal poděkování: 6415 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora »

Většinu toho, na co jsem se právě tebe chtěl ptát už jsi zodpověděl v kandidátské řeči, takže zbývá jen má oblíbená otázka, kterou nemilosrdně terorizuju všechny kandidáty - jaký máš názor na slavnou "protizbraňovou" směrnici?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Jan.Lukasek

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Honza.Hora píše: 05 pro 2018, 09:48 Většinu toho, na co jsem se právě tebe chtěl ptát už jsi zodpověděl v kandidátské řeči, takže zbývá jen má oblíbená otázka, kterou nemilosrdně terorizuju všechny kandidáty - jaký máš názor na slavnou "protizbraňovou" směrnici?
Myslím, že kontrola legálních zbraní, tak jak byla v Česku nastavena, byla nastavena rozumně. Základní inženýrská zásada je "nerozebírat věci, které fungují", takže bych ten zákon neměnil. Problém je, že v některých státech EU vypukla panika kvůli nelegálním zbraním, a politici si potřebovali "udělat čárku", že se to jakože řeší. Takže bohužel, svezlo se to spolu. Ona směrnice prošla evropským legislativním procesem, je hotova a na členských státech je teď ji implementovat (EP už to nespasí).

Evropský parlament bohužel nemá zákonodárnou iniciativu, takže musíme čekat, až ten zákon Komise znova otevře. Pak bychom IMO měli přes pozměňováky zkoušet tu směrnici změkčit, abychom se vrátili k právnímu stavu, který existoval v ČR doposud. Z mého pohledu by bylo ideální, kdyby tato "česká" pravidla platila po celé EU, protože pak může český držitel zbraně bez obav přejet hranici a se svou zbraní fungovat v jiném státě, jak je zvyklý v rámci ČR. Pokud to nejde, chceme IMO spíše větší flexibilitu, aby si to český parlament mohl upravit po svém.

Úplně obecně - mám obavu, že každá restrikce držení zbraní může principielně vést ke snaze regulovat 3D-tisk (protože co kdyby si někdo vytisknul zbraň, že?). A na to jako Pirát nejsem zvědavý.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 9):
Jan.Hora, Vojtech.Pikal, Milan.Dadourek, Petr.Vileta, Jiri.Ulip, Jiri.Koudelka, Lenka.Kozlova, Ivo.Vlasaty, Pavel.Franc
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3069
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4840 poděkování
Dostal poděkování: 6415 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora »

Díky za odpověď :) Česká pravidla v celé Evropě, to by se mi líbilo velice (jsem si samozřejmě vědom, že to není v dohledné době reálné, ale líbilo by se mi to).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Vit.Fux

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Honza.Hora píše: 05 pro 2018, 10:39 Díky za odpověď :) Česká pravidla v celé Evropě, to by se mi líbilo velice (jsem si samozřejmě vědom, že to není v dohledné době reálné, ale líbilo by se mi to).
IMO lze dělat malé dílčí kroky a tím se blížit k nějakému ideálu. Dílčí kroky mají ty výhodu, že bývají pro ostatní stakeholdery přijatelnější, než jeden velký skok. I konstruktivní opozice dokáže takto prosadit hodně věcí, stačí jednat a hledat podporu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Lenka.Kozlova
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Uživatelský avatar
Filip.Krska
Člen KS Vysočina
Příspěvky: 2881
Registrován: 03 črc 2009, 13:10
Profese: Ing-principál produktových zážitků FLOSS
Bydliště: Třebíč, Kubišova 1169/3
Dal poděkování: 22584 poděkování
Dostal poděkování: 3334 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Filip.Krska »

Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
* kultury
* vynálezů
* vědy a vzdělávání
* soukromí občanů

? Dík
Tito uživatelé poděkovali autorovi Filip.Krska za příspěvky (celkem 2):
Mikulas.Peksa, Pavel.Moravec
Evangelista Festivalu svobodných filmů

Jabber status: Obrázek :: Git :: libre.fm :: ♡ Copyheart
Uživatelský avatar
Mikulas.Peksa
Poslanec/poslankyně Evropského parlamentu
Příspěvky: 4625
Registrován: 29 lis 2012, 08:33
Profese: europoslanec, ajťák, fyzik
Dal poděkování: 7811 poděkování
Dostal poděkování: 11918 poděkování

Re: Nominace Mikuláše Peksy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Mikulas.Peksa »

Filip.Krska píše: 05 pro 2018, 10:49 Jaké jsou tvé postoje/vize ohledně

* software
Jsem praktikující a přesvědčený Linuxák. Pracoval jsem vývojář software resp. správce systémů s proprietárními alternativami (Windows, Mac OS) a považuju je za podřadné. Myslím si, že by EU - podobně jako Indie - měla nabízet svým členským státům vlastní distribuci Linuxu pro potřeby státní správy (kdo ji chce, ať ji nasadí, kdo ji nechce, nemusí). Považuju to za důležité z hlediska bezpečnosti, efektivity i nezávislosti Evropy.

Zároveň by měly existovat programy na podporu rozvoje open-source a zákony by měly by tvořeny s ohledem na to, že držitel licencí může chtít povolit svobodné šíření.
Filip.Krska píše: 05 pro 2018, 10:49 * kultury
Nemyslím si, že EU je tu od toho, aby svým členským státům diktovala, jakou mají mít kulturu. Dávají mi smysl nějaké programy na ochranu celoevropsky významných kulturních památek. Nad rámec toho je to spíše o nastavení nějakého společného rámce pro sdílení kultury mezi jednotlivými zeměmi. K tomu bych řekl - odmítám geoblocking, odmítám omezování svobody panoramatu, odmítám snahy omezovat sdílení. Vždy bychom měli mít na paměti svobodu uživatele. Pokud je něco možno sdílet v jedné evropské zemi, mělo by to být možno sdílet ve všech a evropské zákony by tuto svobodu měly garantovat.
Filip.Krska píše: 05 pro 2018, 10:49 * vynálezů
Mám nějakou zkušenost z vědy a myslím si, že nikdo nemůže uspět, aniž by stavěl na výsledcích ostatních. Důležité je tedy sdílení výsledků. Hodně tomu brání patenty a omezený přístup k obsahu vědeckých časopisů. Myslím si, že všechny vědecké výsledky vytvořené z veřejných peněz by povinně měly být zveřejňovány v režimu open access.

Obecně bych byl rád, kdyby EU financovala ze svých zdrojů vývoj v oblastech, které nelze efektivně financovat z rozpočtu členských zemí nebo komerčních zdrojů (typicky vesmírný výzkum nebo vývoj léků).
Filip.Krska píše: 05 pro 2018, 10:49 * vědy a vzdělávání
Myslím, že vzdělávání je primárně doména členských států a EU by jim příliš neměla nařizovat, jak to mají dělat. Inspirující mi připadá rozdělení kompetencí v Německu, naprostá většina této agendy se řeší na úrovni jednotlivých zemí (Sasko, Bavorsko,...), Spolek má velice omezenou roli.

Z pohledu EU mi připadá rozumné mít společný rámec usnadňující mobilitu - typicky uznávání diplomů, popř. programy na podporu studentské a akademické mobility. Líbí se mi program Erasmus.
Filip.Krska píše: 05 pro 2018, 10:49 * soukromí občanů
Myslím, že ochrana soukromí a osobních údajů jsou pilíře svobody v 21. století. S tím, jak rostou schopnosti a význam automatizovaného zpracování dat, je informační autonomie důležitější a důležitější, protože jinak se člověk stane pouze malým kolečkem ve velkém soukolí systému. Myslím si, že současná Čína je ukázkou toho, jak to vypadat nemá. EU se potácí a tápe, protože politici tradičních stran nechápou, o co to v této debatě jde. Ale pořád si myslím, že můžeme té digitální dystopii zabránit a ukázat, že existuje pozitivní alternativa zachovávající svobodu jednotlivce.

Z konkrétních věcí - pokusy zakazovat šifrování, kryptoměny, VPN a podobné technologie ve mě vyvolávají velice negativní emoce. Jak praví klasik "ani Bůh Tě nemůže soudit, když jsou Tvá data šifrována".

Nemám rád montování backdoorů kamkoli, a je mi úplně jedno, jestli to dělají tajné služby čínské, ruské, americké nebo jakékoli jiné. Prostě to není slušné.


Mám to rozepsat více, nebo stačí takto?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Mikulas.Peksa za příspěvky (celkem 9):
Vit.Fux, Karel.Nejedlik, Milan.Dadourek, Filip.Krska, Vojtech.Pikal, Petr.Vileta, Jiri.Ulip, Ivo.Vlasaty, Jan.Licka
Mám blog, jsem na Facebooku, Twitteru, Instagramu a Mastodonu.

Chcete se zapojit do evropské politiky? Náš konzultační tým na Mattermostu evropských Pirátů najdete zde!
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“