Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Podporujete nominaci Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského Parlamentu ?

Pro
53
68%
Proti
12
15%
Zdržuji se
13
17%
 
Celkem hlasujících: 78 - Celkem hlasů: 78

Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Ahoj všem pirátům a pirátkám,
rád bych rovněž požádal o nominaci pomocí skupiny členů do stranických primárek pro volby do Evropského parlamentu.

Nejprve se představím. Jmenuji se Jiří Jansa, narodil jsem se v roce 1984 (nyní mi bude 34 let) v Hradci Králové, odmala jsem vyrůstal v Chrudimi. Po absolvování Sportovního
gymnázia v Pardubicích jsem vystudoval teoretickou ekonomii (nejprve bakaláře, poté magistra) na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. V roce 2008 jsem byl v rámci
Erasmus programu rok ve Švédsku ve městě Umeå (s obory Ekonomická historie a Business Administration).
Po škole jsem nejprve 3 roky pracoval jako makroanalytik měnových kurzů ve společnosti OGResearch, což je firma, která nabízí projekce měnových kurzů na x let dopředu a
současně s tím poradenství centrálním bankám s inflačním cílováním. Sám jsem hlavně pracoval na ekonomikách Egypta (těsně po arabském jaru, kdy byla země na pokraji
bankrotu, západ s Izraelem se snažil naklonit si nově zvoleného prezidenta Mursiho, aby byl pak - jak už bývá osudem egyptských panovníků - uklizen do vězení) a dále
Mozambiku, Tanzánie, Rwandy (s prozápadním diktátorem Kagamem v čele) Keni či Guatemaly (to byla ve své době myslím jediná rozvojová země světa s posilující
měnou).
Nyní jsem 3 roky v ČSOB Pojišťovně v sekci pojistné matematiky, kde dělám různé statistické analýzy, matematické modelování a projekce. Po cca 9ti letech v Praze jsem se přestěhoval do Pardubic, kde nyní bydlím 1,5 roku.

Co se týká Pirátské strany a jejího programu, tak tu jsem objevil na Erasmus programu ve Švédsku, kde se v té době vedly bitvy o server The Pirate Bay a svobodu internetu
obecně, což vyústilo v zisk 2 pirátských mandátů do europarlamentu v roce 2009. Bohužel pak Švédsko jako země trochu zapomnělo na svůj étos svobody, demokracie a
solidarity (https://beebulletin.com/hilarious-pirat ... responses/), který si země nesla od doby Olofa Palmeho, a stala se americkým vazalem, což vyústilo v
odsouzení zakladatelů TPB a vykonstruovaným procesem s Julianem Assangem. Osobně jsem čekal, že se pirátského programu ujmou progresivní levicové strany celé
Evropy, ale nějak se tak nestalo, takže jsem od roku 2012 registrovaný příznivec pirátské strany, kdy jsem i v krajských volbách poprvé za stranu kandidoval. Po úspěšných
volbách v roce 2017 jsem od ledna 2018 člen strany, od března do října 2018 jsem byl krajským předsedou v Pardubickém kraji.
Jinak jsem se podílel na otevření pirátského centra v Chrudimi (což bylo tuším 3. centrum po Praze a Brně), spoluotevřel svého času nejvýchodněji v Evropě položenou veřejnou ledničku (denik.cz) a vzhledem k mé zálibě v knížkách jsem správcem veřejné knihovny společenských věd. Nyní spolupořádám Večer Otevřených Technologií.

Sám se nejvíce zajímám o makroekonomické věci, tak zmiňuji pár konkrétních celospolečenských problémů, kterými bych se rád zabýval:
1) daňové ráje
Osobně mi jako největší problém společnosti, světové ekonomiky a i Evropské unie přijdou daňové ráje. Odhad ročních ztrát Evropské unie z daňových rájů je odhadován na
0.5 - 1 bilionů (anglický trillion) EUR, tzn. několik ročních rozpočtů EU či 1/4 celkového dluhu Itálie. Přičemž díky paktu růstu a stability (SGP) a společné měně Euro pro země s výrazně odlišnými produktivitami je část evropských zemí odsouzena k dlouhodobé politice rozpočtové přísnosti (Itálie, Řecko) s dalekosáhlými sociálními důsledky pro společnost. Místo toho,
aby byly řešeny úniky v příjmové části rozpočtu, škrtají se pod kuratelou trojky EC, ECB, MMF nutné investice do ekonomik. To s sebou přináší negativní efekt na celý projekt
evropské integrace, kdy části lidí životní úroveň již jen stagnuje či dokonce klesá, a lidé pak utíkají k extrémistickým stranám a názorům pro ochranu.

2) robotizace
Pokračující robotizace zanedlouho zasáhne ekonomiky celého světa. Vyjma dle mě víceméně nutného základního příjmu bude další cestou, jak zabránit zborcení společnosti,
přechod směrem k otevřeným systémům. Evropská unie by tak dle mě měla výrazně podporovat open-source software, otevřený hardware, otevřené a DIY výrobky a cokoli, co
potencionálně snižuje závislost na systému. Podporou myslím financování top vědy, a hlavně vzdělávání na základních/středních školách.

3) nemovitostní bublina
Nemovitostní bublina (snad nejde o nové ekvilibrium ?) je celoevropským problémem. Evropa se rozděluje na ty, co nemovitosti vlastní a na zbytek, který teprve na vstup na
nemovitostní trh čeká, případně již platí rentu. Tato renta pak chybí ve spotřebě obyvatelstva. Jedním z řešení by mohla být masivní podpora pro nové technologie výstavby -
3D tisk bytových a rodinných domů - a další opatření (návrat života na venkov ?).

Můj názor je, že se politika, právo a ekonomie z velké části odtrhly od potřeb reálné ekonomiky a toho, abychom se všichni měli díky rostoucí produktivitě lépe. Jinak by teze
ekonoma Johna Maynarda Keynese z roku 1930 o 15ti hodinovém pracovním týdnu už dávno nastala. V rámci práce Evropského parlamentu bych tak rád podporoval takové zákony a politiky, které drží kurz efektivní ekonomiky a snižování délky pracovní doby bez negativního efektu na životní úroveň lidí.

Jazyková vybavenost:
anglicky mluvím dobře (jak magisterské studium, tak první práce měli hlavní jazyk angličtinu), mimo to umím švédsky (nyní už používám hlavně pasivně) a ještě jsem
se v životě učil německy a krátce rusky a francouzsky.

Líbilo se mi, jak Michael Polák zmínil i nevýhody své kandidatury, takže:
- nemám žádné politické zkušenosti ze zvolené funkce
- trochu preferuji psané texty, nad kterými se člověk může zamyslet a doplnit/porovnat si fakta, než obecné veřejné debaty
- úplně jsem se neztotožnil se současným politickým marketingem a byl bych rád, kdyby Pirátská strana dlouhodobě odstoupila od placení facebooku/googlu za reklamu (zde
jsem i spolupodával podnět na RV). Ale pro Eurovolby tuto reklamu omlouvám jako nutnou obranu před ruskou hybridní válkou vůči EU.

Rád se zapojím do diskuze.
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora »

Ahoj, předložím ti svůj oblíbený dotaz na zdánlivě marginální (alespoň z hlediska pirátstva) téma - jak se stavíš ke "zbraňové" směrnici. Jak bys s ní naložil (za předpokladu, že bys mohl zcela prosadit svou představu).

A mám ještě druhý dotaz, protože mě zaujal tvůj přístup k facebookové reklamě (idealismus kombinovaný s racionálním přístupem mě vždycky pozitivně zaujme): Jistě si jsi vědom toho, jak velký je efekt facebookových kampaní na naši viditelnost na scéně (velká část našich voličů jsou lidé do 40 let, které skrze facebookové kampaně úspěšně oslovujeme a informujeme)m sám píšeš, že ji akceptuješ jako nutný nástroj pro Eurovolby. Zajímalo by mě, jaké řešení bys preferoval v ideální situaci (tj. pokud bychom měli dostatek času, lidí a financí, abychom mohli facebook vyměnit za něco jiného)? Neboli jinými slovy, co a jak udělat a změnit, abychom jej nepotřebovali a přitom dokázali oslovit naše potenciální voliče ve stejném rozsahu?

Díky :)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 2):
Karel.Nejedlik, Vit.Fux

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Hana.Hajnova
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 1086
Registrován: 16 led 2013, 14:38
Profese: projektová manažerka
Bydliště: Telč
Dal poděkování: 1777 poděkování
Dostal poděkování: 1845 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Hana.Hajnova »

Ahoj,

ráda bych se zeptala, jak se díváš na budoucnost evropské kohezní politiky pro roce 2020 a její dopady pro ČR?

Díky

místopředsedkyně pirátské posádky
náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina
https://vysocina.pirati.cz

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Rozhodčí komise
Příspěvky: 1736
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Ochrana přírody, trochuprávník, bača
Bydliště: Počítky 3, 591 01
Dal poděkování: 4566 poděkování
Dostal poděkování: 4384 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Milan.Dadourek »

Ahoj,
přiznám, že Tvoje úvodní slovo mě zaujalo. I proto, že se zjevně zabýváš věcmi, kterým příliš nerozumím a zdá se mi, že jsi svoje názory podal srozumitelně. Takže jsem ti dal pro. Jen krátce se zeptám: docela velkou část výdajů EU tovří CAP. Co si myslíš o její budoucnosti?

Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo. Vlasta Burian -- Profil -- Neužívám FB

Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Honza.Hora píše: 27 lis 2018, 10:17 Ahoj, předložím ti svůj oblíbený dotaz na zdánlivě marginální (alespoň z hlediska pirátstva) téma - jak se stavíš ke "zbraňové" směrnici. Jak bys s ní naložil (za předpokladu, že bys mohl zcela prosadit svou představu).
ahoj, osobně jsem pacifista a přenechávám nošení zbraní ozbrojeným složkám. Statisticky to vychází, že majitel střelné zbraně, který ji má pro svoji sebeobranu, je nebezpečný hlavně sobě (v USA 2/3 ze střelných incidentů končících smrtí je použití zbraně proti sobě samému) a svému nejbližšímu okolí (rodině, přátelům, kolegům v práci) než že by majitel zbraně za život někoho ochránil. I když zbrojařská lobby se samozřejmě snaží přebít data, lidem zahrát na city a vyvolat v nich opak - viz. třeba puška tatínkovi.
Směrnici EU chápu jako odpověď na sérii teroristických útoků v hlavních evropských městech, s tím, že pro země jako ČR, kde nějaké výrazné problémy nejsou, to je jakási daň za účast v Schengenském prostoru. Směrnici bych rozporoval v těch největších absurditách (nejsem na tuto problematiku expert, ale v médiích jsem zaznamenal problémy historických spolků, myslivců apod.)
V ideálním světě by se mi líbil systém dobrovolného výkupu zbraní od obyvatelstva a postupné zpřísňování podmínek držení pro nové držitele.
Honza.Hora píše: 27 lis 2018, 10:17 A mám ještě druhý dotaz, protože mě zaujal tvůj přístup k facebookové reklamě (idealismus kombinovaný s racionálním přístupem mě vždycky pozitivně zaujme): Jistě si jsi vědom toho, jak velký je efekt facebookových kampaní na naši viditelnost na scéně (velká část našich voličů jsou lidé do 40 let, které skrze facebookové kampaně úspěšně oslovujeme a informujeme)m sám píšeš, že ji akceptuješ jako nutný nástroj pro Eurovolby. Zajímalo by mě, jaké řešení bys preferoval v ideální situaci (tj. pokud bychom měli dostatek času, lidí a financí, abychom mohli facebook vyměnit za něco jiného)? Neboli jinými slovy, co a jak udělat a změnit, abychom jej nepotřebovali a přitom dokázali oslovit naše potenciální voliče ve stejném rozsahu?
Spolupodnětem na RV jsem chtěl poukázat na paradox, že Pirátská strana, která má soukromí občanů jako jeden ze stěžejních bodů programu, těm největším narušovatelům za jejich shromažďování dat o občanech platí (a to ještě od nich získanými penězi). Díky cenzúře PS ze strany tradičních médií to byl jediný informační kanál, kde se dalo mediálním světem efektivně prorazit, což nyní již neplatí. Navíc by se odstoupení od fb reklamy i samo o sobě dobře prodávalo, pokud by stěžejním (či jedním z) tématem eurovoleb bylo pokračující narůstání monitorování obyvatelstva. To ale asi tak nebude, bude to bezpečnost/budoucnost integrace plus, že se východní země EU budou rozhodovat, zda patří pod Rusko než pod Západ. Takže tento podle mě silný argument je passé.
Ideálem je mít tak kvalitní obsah, který se bude šířit sám od sebe :-) A dlouhodobě lidi od facebooku nějakým způsobem osvobodit, asi nabízením více anonymních platforem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Jansa za příspěvek:
Ivor.Kollar
Uživatelský avatar
Jan.Hora
Kontrolní komise
Příspěvky: 3070
Registrován: 19 led 2016, 15:51
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 4841 poděkování
Dostal poděkování: 6417 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora »

Děkuju za odpovědi. Nechci ti plevelit nominační vlákno debatou o směrnici, jen si dovolím ukázat, jak náročné téma to je po obsahové stránce - dám to do OT, ať to neotravuje ty, kdož to už četli:
OFFTOPICTy statistiky ve skutečnosti nic takového ukázat nemohou, protože drtivá většina použití zbraně nekončí střelbou a tudíž se policii v drtivé většině nedostane informace o použití zbraně (paradoxně právě tedy o ideálních situacích, kde zbraň zachránila život či zdraví obránci a přitom nedošlo ke střelbě a stačilo zbraň ukázat). Reálně tedy nelze říct víc, než že statistiky monitorují situace, kde o použití zbraně víme. Navíc ani tam to není úplně fér srovnání, protože třeba v ČR je počet zranění sebevražd střelnou zbraní v jednotkách ročně a trend je stabilní, ta čísla nerostou. Naproti tomu počet střelných zbraní v populaci zbraní v populaci je někde přes 800 000 a s každým rokem roste. Není tam tedy korelace, jsou-li dobře nastavena pravidla. Největší absurditou směrnice tedy je už podstata její funkce - narušovat pravidla v rámci členských zemí neodborným zásahem shůry - bez ohledu na kvalitu lokálních pravidel. Naproti tomu EK už má léta uloženo zpracovat jednotná pravidla znehodnocování zbraní, což neprovedla a důsledkem této liknavosti byly zmíněné teroristické útoky (Charlie Hebdo, Ahmed Coulibaly, Bataclan), kterým by ona nová směrnice vůbec nezabránila.

Samozřejmě platí, že poskytnu komukoliv potřebnou nalejvárnu, aby se pak budoucí kandidáti mohli fundovaně vyjadřovat k problematice a mohli prezentovat i pacifistický postoj k problematice bez naběhnutí si na vidle.

Jan Hora
KS Praha
PMS Praha 4
zastupitel MČ Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido

Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Hana.Hajnova píše: 27 lis 2018, 13:28 Ahoj,ráda bych se zeptala, jak se díváš na budoucnost evropské kohezní politiky pro roce 2020 a její dopady pro ČR? Díky
Ahoj, převedu to na celý rozpočet. Na něj se dívám z perspektivy společné měny Euro pro země s velmi odlišnou produktivitou a tím způsobenou nutností finančních transférů + trest zemím Visegrádu za nechuť nést náklady migrační krize. Pokud se podívám na návrh rozpočtu na období 2021 - 2027 (https://twitter.com/alexebarker/status/ ... roposal%2F), tak je vidět přesun prostředků od zemí, co nemají euro (Polsko, Maďarsko, Česko) směrem k eurozemím, co stále ještě nejsou od finanční krize zcela zotavené - hlavně Řecko, Itálie a Španělsko - a ani nebudou. Pokud je nyní v těchto zemích za světové konjunktury dvouciferná nezaměstnanost a stagnace ekonomiky (vyjma Španělska), tak je při další krizi nečeká nic dobrého. Když se podívám na historický vývoj jejich měn vůči německé marce - Itálie (http://fxtop.com/en/historical-exchange ... J=0&MM1Y=0), Španělsko (http://fxtop.com/en/historical-exchange ... J=0&MM1Y=0), Řecko (http://fxtop.com/en/historical-exchange ... J=0&MM1Y=0) , tak si oslabujícím kurzem své měny chránily před Německem své domácí trhy a zaměstnanost. Nyní tuto možnost nemají, interní devalvace (snižování nákladů na práci) je pomalá (jediná země, která ji úspěšně provedla, bylo v rámci eurozóny Lotyšsko) a navíc i dlouhodobě společensky/politicky neúnosná, takže tyto země budou při sebemenších otřesech v ekonomice na transferech.

Nedivím se Dánsku, Švédsku či Nizozemsku, že nechtějí rozpočet EU navyšovat, i proto, že jsou (minimálně) v bývalém východním bloku programy zneužívány dotačními "podnikateli", přičemž společenská užitečnost části projektů je pak diskutabilní. Pro tyto země se primárně hodí investice do reálných statků (infrastruktura, vybavení apod.), kdy za europrostředky aspoň něco "hmatatelného" existuje.
Pro ČR to bude znamenat se postupně připravovat na roli čistého plátce od roku 2028. Do té doby část lidí ještě na eurofondech zbohatne, části to zvedne produktivitu práce, části se zlepší kvalita života a část prostředků zmizí v nesmyslných projektech. Jinak se mi na toto téma líbí tato práce: http://www.europeum.org/en/articles/det ... h-republic

Pokud si celý evropský rozpočet 1.3 bilionu (anglický trillion) EUR na období 2021 - 2027 porovnám s daňovými úniky z EU do daňových rájů (0.5 bilionu - 1 bilion EUR ročně), tak je vidět, že EU rozpočet je relativně malá podmnožina a v rámci něj jsou přehazovány "drobné" z položky do položky. Vezmu-li pak do úvahy potenciální hospodářskou krizi s částečnou nutností sanovat třeba italský stát a jeho bankovní sektor, tak se dostávám k dalším 2-3 bilionům EUR, které se budou muset někde natvořit (minimálně do doby, než je Evropská centrální banka naklikne na počítači :-).
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Jansa za příspěvky (celkem 3):
Petr.Vileta, Isa, Filip.Mezera
Uživatelský avatar
Vit.Fux
Příspěvky: 1319
Registrován: 24 led 2012, 16:41
Profese: Programátor
Bydliště: Brno
Dal poděkování: 9886 poděkování
Dostal poděkování: 2538 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Vit.Fux »

Další dotaz: co si myslíš o reintegraci regionů? (Např. kdyby se po Brexitu trhlo Skotsko a požádalo o vstup do EU, nebo Katalánci etc.)
Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Milan.Dadourek píše: 27 lis 2018, 15:08 Ahoj,
přiznám, že Tvoje úvodní slovo mě zaujalo. I proto, že se zjevně zabýváš věcmi, kterým příliš nerozumím a zdá se mi, že jsi svoje názory podal srozumitelně. Takže jsem ti dal pro. Jen krátce se zeptám: docela velkou část výdajů EU tovří CAP. Co si myslíš o její budoucnosti?
Ahoj,
na CAP systém se dá podívat jako na kompromis mezi více průmyslovými zeměmi (Německo, Benelux) a zeměmi s větším podílem zemědělství (Francie,Španělsko), zkráceně německé zboží volně na francouzský trh výměnou za dotování francouzského zemědělství.
Toto přerozdělení je na pozadí dodnes.
Udělal jsem si jednoduchou analýzu, kdy jsem porovnal příjmy z CAP systému per stát za období 2014-2020 s relativním počtem obyvatel per stát.
Z výsledků je vidět, že jde o prostředky z Německa (cca - 20 miliard EUR), ale i Nizozemska (cca - 7 miliard EUR) a UK hlavně směrem k Francii (+ 11,4 miliardy EUR), Řecku (+ 11,3 miliardy EUR) či Španělsku (+ 9 miliard EUR).

Systém do teď tak mohl působit jako určitý stabilizátor:
1) interně v rámci EU udržovat podobné životní úrovně napříč státy - CAP systém částečně supluje fiskální politiku, když ji Evropská unie nemá společnou. Zaspekuluji, že kdyby všemi vyjma Francie nenáviděný CAP systém neexistoval, tak by už ani neexistovala měna Euro :-)
2) zpomalovat odchod lidí z venkova do měst (s pozitivním efektem na nemovitostní trh)

Postupem času systém hypertrofoval v neefektivní monstrum, pro který by asi byl nejlepší tehdy radikální návrh Švédska z roku 2007 o zrušení dotací na produkci a převedení veškeré podpory na ochranu životního prostředí. Tímto směrem se bude dle mě CAP politika postupně dále vyvíjet.

Sám bych přivítal, kdyby místo národních hádek o porcování zemědělského "medvěda" v rámci Evropy došlo k celoevropské renesanci bydlení na venkově jako obraně proti nemovitostní bublině a proti robotizaci - směrem k menším pomocí moderních technologií co nejvíce soběstačným jednotkám. Tak by měla být nastavena dotační politika, přičemž ten současný návrh pro roky 2021 - 2027 k tomu má blíže než ten pro roky 2014-2020.
Naposledy upravil(a) Jiri.Jansa dne 30 lis 2018, 17:01, celkem upraveno 2 x.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jiri.Jansa za příspěvky (celkem 2):
Isa, Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Jiri.Jansa
Člen KS Pardubický kraj
Příspěvky: 324
Registrován: 13 bře 2012, 20:48
Profese: pojistný matematik
Bydliště: Pardubice
Dal poděkování: 251 poděkování
Dostal poděkování: 338 poděkování

Re: Nominace Jiřího Jansy do primárních voleb do Evropského parlamentu

Příspěvek od Jiri.Jansa »

Honza.Hora píše: 28 lis 2018, 17:45 Děkuju za odpovědi. Nechci ti plevelit nominační vlákno debatou o směrnici, jen si dovolím ukázat, jak náročné téma to je po obsahové stránce - dám to do OT, ať to neotravuje ty, kdož to už četli:
OFFTOPICTy statistiky ve skutečnosti nic takového ukázat nemohou, protože drtivá většina použití zbraně nekončí střelbou a tudíž se policii v drtivé většině nedostane informace o použití zbraně (paradoxně právě tedy o ideálních situacích, kde zbraň zachránila život či zdraví obránci a přitom nedošlo ke střelbě a stačilo zbraň ukázat). Reálně tedy nelze říct víc, než že statistiky monitorují situace, kde o použití zbraně víme. Navíc ani tam to není úplně fér srovnání, protože třeba v ČR je počet zranění sebevražd střelnou zbraní v jednotkách ročně a trend je stabilní, ta čísla nerostou. Naproti tomu počet střelných zbraní v populaci zbraní v populaci je někde přes 800 000 a s každým rokem roste. Není tam tedy korelace, jsou-li dobře nastavena pravidla. Největší absurditou směrnice tedy je už podstata její funkce - narušovat pravidla v rámci členských zemí neodborným zásahem shůry - bez ohledu na kvalitu lokálních pravidel. Naproti tomu EK už má léta uloženo zpracovat jednotná pravidla znehodnocování zbraní, což neprovedla a důsledkem této liknavosti byly zmíněné teroristické útoky (Charlie Hebdo, Ahmed Coulibaly, Bataclan), kterým by ona nová směrnice vůbec nezabránila.

Samozřejmě platí, že poskytnu komukoliv potřebnou nalejvárnu, aby se pak budoucí kandidáti mohli fundovaně vyjadřovat k problematice a mohli prezentovat i pacifistický postoj k problematice bez naběhnutí si na vidle.
Děkuji za komentář. Pokud by jsi měl nějaké studie o ČR k dispozici, chtěl bych poprosit o zaslání na email: jiri.jansa_at_centrum.cz. Sám jsem se o téma zajímal hlavně v cizině.

Krátký komentář k tvé poznámce o kriminalitě, které je díky střelným zbraním zabráněno, případ není nahlášen, a proto jsou zkresleny statistiky:
Pokud by toto platilo, tak by v zemích, kde byl zaveden výkup zbraní, měla - za jinak stejných podmínek - skokově vzrůst nahlášená kriminalita.
V žádné ze studií, které jsem četl (hlavně Austrálie, USA), jsem tento efekt nezaznamenal snad jen vyjma jednoho amerického města, kde v té době probíhala válka drogových gangů a nejde tak o dobrý vzorek porovnání pro klidné evropské země.
Naposledy upravil(a) Jiri.Jansa dne 30 lis 2018, 19:58, celkem upraveno 3 x.
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“