Nominace Michaela Poláka do primárních voleb do Evropského Parlamentu

Do tohoto fóra se přesouvají Uzamčené členské podněty

Moderátor: Predsedajici

Podporujete nominaci Michaela Poláka do primárních voleb do Evropského Parlamentu?

Pro
56
65%
Proti
18
21%
Zdržuji se
12
14%

Celkem hlasujících: 86 - Celkem hlasů: 86

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Profese: programátor, podnikatel v oboru telekomu
Dal poděkování: 2269 poděkování
Dostal poděkování: 5397 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nominace Michaela Poláka do primárních voleb do Evropského Parlamentu

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 21 lis 2018, 19:21

Zdravím členky i členy Pirátské strany.

Rád bych požádal o nominaci skupinou členů do primárních voleb na kandidátní listinu Pirátů pro volby do Evropského Parlamentu.

V rámci primárních voleb si troufám ucházet nejvýše o 3. místo na kandidátní listinu, reálně ale přijmu jakékoliv místo, včetně zcela posledního. Mám určitou představu o tom, jaké osobnosti by strana měla umístit na 1. a 2. místo kandidátní listiny a nedomnívám se, že mezi ně patřím - respektive ani nemám v úmyslu změnit specifika svého chování (např. na sociálních sítích) takovým způsobem, abych kandidátní listinu mohl vést. Nicméně současně věřím, že na kandidátní listině do EP bych byl pro Piráty přínosem a pokusím se stručně shrnout proč (a také proč se obracím právě na CF a usiluji o nominaci skupinou členů).

Argumenty pro moji nominaci:

- jsem zakládajícím členem Pirátů již od roku 2009 a reprezentuji tak kontinuitu původní podoby strany z doby, kdy ještě reprezentovala určitou koalicii málo zastoupených alternativních politických idejí
- v Pirátech jsem byl v minulosti zvolen členem Republikového Výboru a to právě jako zástupce CF
- v případě zvolení bych nemusel opouštět žádnou z pozic, které strana obsadila v komunálních či dokonce parlamentních volbách
- nejsem v současné době voleným funkcionářem stranického aparátu, což straně opět usnadňuje situaci a kontinuitu fungování v případě mého zvolení
- jsem spíše celostátně než regionálně známá osobnost, nemám ambice v komunální politice a na základě počtu preferenčních hlasů v domovském obvodě se ani nehodlám v budoucnu ucházet o nominaci do primárních voleb na kandidátní listinu pro volby do Poslanecké sněmovny PČR
- v předchozích volbách do EP v roce 2014 se mi podařilo co do počtu preferenčních hlasů víceméně obhájit pořadí na kandidátní listině (pravda ne zcela)
- nechci být na kandidátní listině do počtu, o zvolení mám skutečný zájem. Největší šance na prosazení témat, kterými se zabývám, vidím do budoucna právě na poli závazných regulací schvalovaných EP. Měly by mít takovou podobu, aby nevedly ke ztrátě identifikace občanů s členstvím ČR v EU
- jsem od začátku členství ČR v EU eurooptimisticky orientovaný, považuji se za občana EU, pokládám integraci v rámci EU za výbornou příležitost pro menší evropské země vystupovat jako relevantní hráči na globální politické scéně
- jsem pro to, aby se regulace EU dotýkaly zejména oblastí, u kterých je uniformita žádoucí (námatkou doprava či pravidla hry pro nadnárodní korporace) a aby naopak zbytečně neomezovaly řadové občany a nezvyšovaly jejich byrokratickou zátěž
- účastnil jsem se občanských politických aktivit překrývajících se s dnešním programem Pirátské strany ještě před jejím vznikem a inspiroval jsem řadu aktivistů z tohoto prostředí směrem k podpoře Pirátů
- v rámci mezinárodního Pirátského hnutí jsem se účastnil několika setkání se zástupci zahraničních Pirátských stran a účastnil jsem se pražského setkání organizace Piráti bez hranic
- nabízím znalost jazyků. Hovořím plynně anglicky a domluvím se rusky, hodlám se ale dále jazykově vzdělávat. V případě nominace do primárních voleb členům představím sebe a svůj program v angličtině, francouzštině, němčině, ruštině a čínštině
- nabízím základní ekonomický rozhled a podnikatelské zkušenosti jakožto původně živnostník a pozdějí společník s.r.o. Může být vhodné, aby alespoň jeden z MEP zvolených za Piráty měl za sebou tento typ praxe a související představivost týkající se dopadu regulací
- nabízím všeobecný rozhled v oblasti vědy a techniky, a to nejen v oblasti IT. V případě zvolení jsem garantem toho, že by Piráti byli k těm materiálům projednávaným v EP, které mají i vědecko-technologický rozměr, byli schopni zaujmout kompetentní stanovisko
- jsem reprezentantem tzv. světle zeleného proudu ekologického a enviromentálního myšlení. Ve všech oblastech podporuji investice do nových technologií, které budou šetrnější k životnímu prostředí (ovšem včetně domýšlení širších souvislostí a důsledků)
- nemám v ČR takový druh rodinných či pracovních závazků, které by mně bránily plně se věnovat kariéře MEP za hranicemi nebo mě nutily neustále dojíždět sem a tam
- jsem kosmopolitně smýšlející vášnivý cestovatel se zájmem o lidskoprávní situaci a každodenní životní styl v zemích, do kterých cestuji. V případě zvolení se vydám na zasedání EP do Bruselu na svém solárním kole. Nebál bych se být zástupcem EP osobně navštěvujícím exponované oblasti ve světě.

Argumenty proti:

- nemám Facebook
- nezískal jsem během svého členství v Pirátech zatím žádnou zkušenost s volenou veřejnou funkcí
- nemám žádné výrazné sociální ani mediální dovednosti mimo online prostředí
- jsem poněkud excentrická osobnost

Životopis:

Narodil jsem se v roce 1973 v Praze, kde žiji celý život. Po maturitě jsem postupně studoval informatiku na několika vysokých školách, ale vzhledem k paralelnímu podnikání v oblasti vývoje software jsem si nenašel čas VŠ studia dokončit. Dosáhl jsem určitého mezinárodně uznaného programátorského úspěchu v éře první Dot Com internetové bubliny koncem 90tých let. Vzhledem k tomu, že ve stejné době ale v ČR ještě vůbec nebylo běžně dostupné vysokorychlostní internetové připojení jsem se později v okamžiku liberalizaci telekomunikačního trhu zapojil do podnikatelských i dobrovolnických aktivit v oblasti sousedských přístupových sítí, což je současně obor, ve kterém pracuji a podnikám dodnes. Z politických aktivit přelomu 90tých let a začátku tisíciletí bych zmínil angažmá v tehdejší podobě samorostlého aktivismu na podporu legalizace konopí pro rekreační i lékařské využití, jehož agendu Piráti dnes v podstatě převzali a dovedli jí do parlamentu (v tomto hnutí se již delší čas neangažuji a svoje priority dnes vidím jinde). Byl jsem v této éře též aktivní v hnutí za zrušení základní vojenské služby (což byl ovšem cíl, kterého bylo dosaženo téměř obratem). V roce 2005 jsem se účastnil protestních aktivit proti rozehnání festivalu Czechtek. Zhruba 15 let jsem byl aktivní jako nezávislý muzikant a s kapelou jsme na vlastní náklady natočili několik alb, které jsme zveřejňovali k volnému stažení na Internetu ještě předtím, než něco podobného bylo běžné. Patřil jsem k prvním propagátorům využití otevřeného software i pro jiné než jen vzdělávací, akademické a výzkumné účely - např. ve firmě, kterou jsem založil, se Linux běžně používal na desktopu a pro každodenní kancelářské činnosti po dobu nejméně 15 let (pokračování tohoto trendu jako menšinový vlastník firmy bohužel už nyní nemám možnost prosazovat, ale pořád fungujeme na bázi účetního systému Abra FlexiBee, nainstalovaného na linuxovém serveru). Na Internetu jsem se ale zdaleka nevěnoval jen alternativním a kontroverzním tématům - v průběhu let jsem postupně například sponzoroval provoz webových stránek kapel nabízejících MP3 k volnému stažení nebo jsem řadu let sponzoroval housing serveru zaměřeného na propagaci kosmonautiky a jsem vášnivým účastníkem debat na jejich stránkách, apod. Od dětství jsem fanouškem science-fiction - a každý, kdo přemýšlí o budoucnosti, přirozeně začne přemýšlet i o tom, jaká z možných budoucností může nastat v důsledku různých politických rozhodnutí.

Zázemí své firmy jsem léta používal pro podporu přítomnosti alternativních českých politických stran na Internetu - na přelomu tisíciletí jsem sponzoroval webhosting tehdejší Straně Zelených (dá se říci výmenou za zakomponování myšlenek blízkých pozdějšímu programu Pirátské strany do jejich tehdejšího volebního programu), v éře po založení Pirátské strany jsem nejprve nějaký čas sponzoroval housing prvního serveru Pirátské strany a později straně poskytoval tento server housing na komerční bázi. Ještě před masovým nástupem sociálních sítí jsem mnoho let provozoval vlastní e-zine a propagoval jsem skrze něj mj. vznikající Pirátskou stranu.

Nepočítám sám sebe mezi komerčně úspěšné podnikatele a v posledních letech sám sebe pokládám spíše za nezávislého mediálně - technologického aktivistu. Podařilo mi ze soukromých prostředků, bez dotací či grantů, realizovat projekt využití odpadního tepla datacentra pro předehřev teplé vody pro cca 15 domácností v činžovním domě, který je skutečně využíván a dává ekonomický smysl. Zajímám se také o alternativní mobilitu - např. o možnost využití nákladních kol v městské logistice, apod. Na rozhraní koníčku a vážně míněného aktivismu se pohybuje můj zájem o vývoj prakticky použitelného solárně-elektrického bicyklu a jeho využití pro cestování po světě po trasách vedoucí i mimo obvykle vyhledávané turistické atrakce. V letech 2013 až 2018 jsem zkonstruoval minimálně 4 různé typy solárních bicyklů, s nimiž jsem se 2x účastnil mezinárodního (převážně frankofoního) závodu solárních kol The Sun Trip - v roce 2015 závod směřoval do Turecka, kde jsem na vlastní oči viděl tábory uprchlíků ze Sýrie a byl i očitým svědkem první velké migrační vlny, která směřovala do Evropy skrze Makedonii. V roce 2018 jsem na solární kole za 4 měsíce absolvoval 12 000 km dlouhou trasu z Francie do Číny, napříč oblastí Xinjiang, osídlenou menšinou Ujgurů a provincií Quinghai, známou též jako "Východní Tibet". Na cestě jsem získal rozsáhlé, nenahraditelné a do jisté míry i těžko sdělitelné zkušenosti týkající se lidskoprávní situace jak menšin, tak i většinové populace a získal osobní zkušenost jak s masivní cenzurou Internetu, tak i s masivním rozšířením sociálních sítí zahrnujících online peněžní transakce. Viděl jsem čínské rychlovlaky zvenčí i zevnitř. Viděl jsem na vlastní oči budoucnost - a to jak její aspekty, proti kterým nemá cenu se vymezovat (rychlovlaky, elektrokola a elektrické mopedy, online platby..) tak i aspekty, proti kterým bych se rozhodně chtěl všemi prostředky vymezit (mříže a ostnaté dráty úplně všude, policejní šikana, všudypřítomná propaganda, cenzura internetu, neexistence soukromí, industriální a dopravní megalomanie, ničení historie, boření vesnic kvůli rozšiřování dálnic, nadměrná urbanizace krajiny, apod.).

Neznám zkrátka svět jen z médií a mám už něco za sebou. Viděl jsem 4 kontinenty, uzavíral jsem zamlada smlouvy se zahraničními subjekty. Chápu, jak spousta mechanismů dnešního světa funguje "uvnitř". Zorientoval jsem se mnohokrát v životě i na místech, kde nejen nikdo nemluvil anglicky, ale kde v řadě případů nebyl široko daleko ani jediný nápis v latince. Reprezentuju takovou Evropu, která se rozhlíží kolem sebe, za svoje hranice a chce pochopit dnešní svět (a to bezprostředně, nejen skrze média) - ale současně si uvědomuje, že je příliš malá, než aby v jejím rámci dávaly smysl hranice a některé zcela uměle vytvořené a zbytečné rozdílnosti. Uvědomuji si, že kvalita života, které jsme v Evropě dosáhli, není úplná samozřejmost, a že většina světa nám jí může v podstatě závidět. Díky nekompetentním krokům můžeme současně mnohé velmi snadno ztratit. V dnešním světě dokáže být tempo změn, pokud se jednou naplno rozjedou, skutečně ohromující a tyto změny mohou být velmi snadno nevratné.

Postavení MEP by mi i do budoucna otevřelo po všech stránkách daleko širší možnosti, než jaké mám coby soukromá osoba. Je jasné, že by mi tím vznikl obrovský osobní závazek vůči všem Pirátům i vůči voličům - ale věřím, že bych takovému závazku dokázal dostát.
Naposledy upravil(a) Michael.xChaos.Polak dne 22 lis 2018, 14:43, celkem upraveno 3 x.
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1500 poděkování
Dostal poděkování: 1717 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Nominace Michaela Poláka do primárních voleb do Evropského Parlamentu

Příspěvek od Jan.Hora » 22 lis 2018, 09:05

Hned na úvod má oblíbená otázka: Tvůj názor na zbraňovou směrnici a další postup ČR na půdě parlamentu v této věci (interní stanovisko pro postup v rámci ČR máme).

A abych se neptal pořád na to samé, tak přidám ještě dotaz na ten "světle zelený přístup", protože mě ten výraz zaujal: Jaký máš názor na získávání energie z jádra? Myslím tím, jak si myslíš, že by se k němu měla stavět (nebo nestavět) EU?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Hora za příspěvky (celkem 3):
Michal.Gill, Jiri.Koudelka, Michael.xChaos.Polak
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 22 lis 2018, 14:33

Tak pochopitelně, dotazy jsou důležité, protože mi mohou pomoci rozhodnout, co přesně vypíchnu v tom slíbeném finálním programu pro primární volby (v tom, u kterého zařídím překlad do 5 světových jazyků, jak jsem slíbil).

1) Dotaz na zbraně

Ačkoliv moje ekonomické názory v mládí nebyly úplně vzdálené "pravicovému" ekonomickému liberalismu a představám minimálního státu až libertariánství, tak jsem současně nikdy nebyl velký fanda bouchaček, musím se přiznat. Nezvyšují můj pocit bezpečí, znám už léta statistiky, dle kterých nejčastějším využitím střelné zbraně v USA je sebevražda jejího majitele, nemyslím si, že nejlepším řešením proti občasným masovým vraždám páchaným šílenými střelci bude, když budeme všichni ozbrojení a připraveni opětovat palbu. (Souvisí s tím částečně i to, že moje mladistvé ekonomické představy tedy rozhodně nezahrnovaly akumulaci majetku nade všechny meze, s tím, že ten majetek by pak měly hlídat nějaké ozbrojené soukromé milice, apod.) V zásadě ale v současnosti jsem od svých mladistvých vizí dost vzdálený a za důležitější než to, aby stát byl "minimální" pokládám to, aby byl demokratický a aby v něm existovaly funkční mechanismy kontroly moci. Přičemž každý držitel zbraně, ať už je zaměstnancem státu či soukromou osobou, je pochopitelně "mocným" člověkem, je bezprostředně nositelem přímé, výkonné moci, ve smyslu jednoho možného doslovného významu slova "exekuce" (tedy: poprava).

V současnosti se plně ztotožňuju s názorem Pirátské strany jako celku, která velmi zhruba nedělá ze zbraní klíčové téma a předpokládá zachování stávající úrovně regulací (pokud si dobře pamatuju naše dosavadní volební programy). V čem se ale tedy liší stávající regulace v ČR od přísnější regulace EU? Je to poměrně dobře rozepsané na webu Ministerstva Vnitra:

https://www.mvcr.cz/clanek/prehled-mozn ... anich.aspx

Osobně si neumím představit, že třeba čeští myslivci potřebují "více než 11 ran". Ostatně - ztráty na životech v jejich vlastních řadách jsou docela značné. Pokud čtu informace o množství držených automatických zbraní, kterých se bude týkat zákaz, tak mě spíš trochu znepokuje představa, kdo všechno v ČR tyto zbraně vlastně drží a proč - než představa, že jejich držitelé budou omezení. Tady je nutné si uvědomit, že pokud by vůbec někdo např. v mém okolí zvažoval pořídit si pro ochranu života a majetku sebe či svých blízkých zbraň, tak to bude v nejlepším případě víceranná pistole. Představa, že v naší zemi např. někdo potřebuje nějaký soukromý objekt chránit na té úrovni, že si najme ochranku vybavenou poloautomatickými útočnými puškami, mě popravdě spíše překvapuje, než abych se cítil být bojovníkem za práva téhle skupiny obyvatelstva.

Jediné, za co jsem ochoten v tomto směru bojovat, jsou např. restrikce dokumentace či jakýchkoliv vzorů pro 3D tisk, včetně možné situace, kdy by někdo vymyslel vzor pro 3D tisk zbraně, kterou by vyhláška EU zakazovala. V takovém případě za chvíli bude nutné evidovat i všechny možné soustruhy, frézy, vrtačky, apod. - tedy, jsem kategoricky proti tomu, aby někdo zneužil přísnější regulace zbraní pro přísnější regulaci, která by potlačila možnosti decentralizované výroby a přeměnu společnosti, ve které je industrializovaná výroba centralizována, ke společnosti decentralizované. Toto bych už skutečně považoval za záminku, za snahu nadměrně kontrolovat obyvatelstvo. Nicméně pokud někdo k výrobě zbraně porušující směrnici přistoupí, tak samozřejmě musí počítat s tím, že porušuje zákon úplně stejně, jako kdyby si zbraň opatřil jakkoliv jinak (např. na černém trhu).

Samozřejmě jsem si vědom i toho, že vyhláška EU černý trh se zbraněmi nezruší. Přesto nejsem příznivcem kontroverzního "ústavou zaručeného práva držet zbraň". Jako nejpravděpodobnější řešení mi přijde, že se držitelé zbraní, které vyhláška nově zakazuje, sdružili v nějaké podobě domobrany, jejich zbraně by existovaly ve státem evidovaných zbrojnicích, podléhajících určitému režimu, a jejich dosavadní majitelé by se ve střelbě z nich mohli cvičit v rámci nějaké formy vojenského cvičení. Toto by řešilo problém těch, kteří jsou v podstatě "fanoušci" zbraní. Neřešilo by to potřeby těch, kdo skutečně cítí potřebu soukromě držet takovou zbraň z důvodu odstrašení či silového odražení útočníka.

Přiznám se, že to pro mě není klíčové téma, proč jsem se přihlásil o nominaci do primárních voleb do EP. Předpokládám, že mých potenciálních voličů se daleko více dotýkají různé formy regulace informačních a telekomunikačních technologií, než regulace držení zbraní... i když samozřejmě existují vyjímky potvrzující pravidlo (ať už jde o voliče nebo nevoliče Pirátů). Každopádně.. pokud CF cítí potřebu vyslat na kandidátku do EP nějakého silně profilovaného bojovníka proti zbraňové směrnici a tím třeba usilovat o hlasy tradičních voličů Svobodných, tak se obávám, že bude muset nominovat jiného. Pro mě to není hlavní téma.

Česká politická scéna je myslím zajímavá tím, že silný odpor vůči směrnici vyjadřoval ministr vnitra za ČSSD. Tato strana se ale tradičně hlásila k demokratické levici, což není zrovna ta mutace levice, která se chystá zakládat Lidové milice a obsazovat továrny. Daleko spíše mělo jít o stranu, která třeba předpokládá právo zaměstnanců na stávku, aniž by třeba do stávkujících nějakou nešťastnou náhodou střílela soukromá ochranka majitele.... Kterým směrem přesně ČSSD navzdory (či díky?) těmto svým postojům poztrácela hlasy, to není úplně zřejmé: v podstatě se dá říct, že původní sociální skupina jejich voličů v rámci vývoje společnosti zanikla a nově vzniklé společenské skupiny se navzdory snahám ministra Chovance s ČSSD nijak nehrnou identifikovat s jejich novou "hybridní" politickou orientací.

2) Dotaz na jadernou energetiku a "světle zelený" světonázor

Tohle je na rozdíl od zbraní téma, kterému se vyhnout nemohu a musím se zcela jednoznačně profilovat, stejně jako podle mě všichni kandidáty, které Piráti do voleb vyšlou. Celá desetiletí jsem byl v internetových diskuzích známý jako skeptik, který pochybuje o tom, zda jaderná energetika je opravdu ta správná cesta. Jsem celkem zvyklý šermovat pojmy jako EROEI (a poměrně nechvalně proslulý tím, že jsem tenhle koeficient ochoten počítat i v jiných ekonomických scénářích, než jen pro primární zdroje energie, což je samo o sobě problematické, protože byl původně odvozen od představy investované do bagrování uhlí či pumpování ropy...). Nicméně, vždy jsem si dával velký pozor, aby nešlo o postoj typu "je nutné blokovat transporty jaderného paliva" - protože pro sociálně-konzervativní kruhy by takový přístup byl pouze záminkou pro argumentaci ve smyslu "potřebujeme více investovat do pořádkové police" a diskuze se dostane okamžitě do roviny "nevzdělaný fanatismus" vs. "potřebujeme více energie a víme jak na to".

Například jsem v 90. letech nevystupoval proti dokončení prvních dvou bloků Temelína, protože byl už rozestavěný a úspory energie se tehdy nezdály reálně dosažitelné v krátkém časovém horizontu (stačí připomenout si, kolik stál v 90tých letech solární panel, úsporná zářivka nahrazující žárovku nebo jakou spotřebu mělo obyčejné stolní PC oproti dnešním smartphonům..). Připouštěl jsem, že jaderná energie má potenciál umožnit okamžité omezení těžby a pálení nízkokvalitního uhlí.

Dnes je situace popravdě někde úplně jinde. Úspory jsou reálně možné, jsou k dispozici i obnovitelné zdroje, jejichž cena stále klesá a posledním nevyřešeným problémem zůstává akumulace. Můj dnešní postoj je daleko bližší postoji Elona Muska, než postoji radikálních protijaderných aktivistů. Ten velmi zhruba říká "možná to ani nebude potřeba" - místo aby říkal "je to za každou cenu špatně". I já se domnívám, že i když se jaderná energie krátkodobě zdá být lepší, než pokračování v pálení uhlí a generování emisicí CO2, tak dlouhodobé otázky, jako je trvalé uložení jaderného odpadu, otázky skutečné životnosti reaktorů, náklady na jejich budoucí demontáž, rizika spojené se závislosti na několika málo velkých centrálních zdrojích, prostě můžou vést k tomu, že odstup od jádra už nebude vnímán jako "ekoterorismus", ale jako naprosto pragmatické řešení (kolik lidí opravdu chce pracovat celý život jako Homer Simpson v jaderné elektrárně? v téhle generaci možná ještě dost, ale v té další? a co budou dělat ti ostatní - není nakonec i zábavnější namontovat si na střechu vlastní solární panely? než vzhlížet k národnímu jadernému velechrámu?). Jsem například odpůrcem garantovaných výkupních cen jaderné energie - a kdyby do tohoto EU zasáhla a prohlásla to za nedovolenou státní podporu, asi bych nemohl nic namítat.

Celkového postoje EU bych se popravdě neobával: Klíčovou mocností, která udává celkové směrování EU je zejména po Brexitu Francie, a Francie je na jaderné energii natolik závislá a současně jako jediná ze zemí, které jadernou energii masově nasadily, nemá za sebou zkušenost žádné opravdu zásadní jaderné havárie, že se opravdu nemusíme "obávat" nějakého celoevropského ústupu od využití jaderné energie. To, že by se podařilo vymyslet takové regulace, aby si členské země byly nuceny objednávat reaktory pouze ve Francii, to podle mě ani není technicky možné. Daleko reálněji hrozí, že po ústupu Německa od jaderné energii EU reálně ztratí vlastní jaderné know-how a že všechny nové elektrárny bude stavět Rusko, Čína (či v případě zemí, kde by to nebylo politicky průchodné, nejspíš ještě tak Jižní Korea). Přikláněl bych se tedy k tomu, aby Evropa spíše pokračovala ve výzkumu nových technologií, včetně jaderných technologií - tam ale musí být vytyčeny reálné, dílčí cíle, který bude muset být dosahováno v realisticky vyhlášených termínech. Za odstrašující případ neustálé zvyšování výdajů bez dosažení jakéhokoliv reálného, alespoň dílčího výsledku, pokládám jadernou fúzi. Bez ohledu na to, že jsem spíše skeptický ohledně toho, že půjde o zdroj buď ekonomicky životaschopný, nebo alespoň čistý (kontaminace reaktorové nádoby...), tak i jen samotné pochopení a ovládnutí téhle technologie by jistě představovalo pro lidstvo významný pokrok. Jenže navzdory vynaloženým prostředkům se to už desítky let neděje - takže prostě nejspíš někdo něco dělá špatně, někdo slíbil něco nesplnitelného předtím, než byla pochopena všechno úskalí - a nebo někdo drží projekt pod kontrolou ve stylu Tondy Blaníka a hlídá si, aby "bez něj to nešlo".

Dotace do OZE je dnes ale už rozhodně nutné začí přesměrovat do dotací na prostředky akumulace energie. Jednou ze zajímavých forem nepřímých dotací akumulace je českými Piráty navrhované zvýšení poplatků za těžbu uhlí - ty mají ale samozřejmě smysl, pouze pokud budou aplikovány plošně v celé EU. Samotné OZE bez akumulace totiž vyžadují pokračování provozu uhelných elektráren coby záložních zdrojů energie a jednotná propojená rozvodná síť i jednotný trh v rámci EU znamená, že pokud by poplatky za prava k těžbě uhlí zvýšila pouze ČR, tak tuzemské nízkokvalitní uhlí okamžitě nahradí uhlí snad ještě nižší kvality, vytěžené v sousední Lužické pánvi v Německu a Polsku. V každém případě tedy regulace musí být stejné v rámci celého jednotného trhu EU. Regulace těžby uhlí v EU by přitom mohla umožnit i financování dostavby jaderných elektráren bez jakýchkoliv dalších záruk, takže je to krok, na kterém by se mohli přízivci a odpůrci výstavby našich lokálních jaderných bloků celkem snadno shodnout.

Z toho, co jsem napsal, současně vyplývá, že jsem odpůrcem prolomení limitů těžby hnědého uhlí v ČR. Bylo by ale nošením dříví (nebo snad uhlí?) do lesa se toto snažit prosadit na české politické scéně, kde nejsnadnější politické body lze vždy získat nějakým "odvážným" antienviromentálním postojem. Proto si myslím, že prosazovat, aby stejné restrikce, které se chystá přijmout ČR, přijaly i okolní země, by mohl být přijatelný kompromis. Omezení těžby uhlí musí být vícestranný krok více zemí.

Na závěr bych se vrátil k pojmu "Světle zelené myšlení". Je to pojem, který údajne vymyslel/poprvé použil cyberpunkový autor Bruce Sterling, a který částečně polarizuje enviromentální scénu - zeména proto, že spousta "světle zelených" je podle mínění tradičních enviromentalistických aktivistů kdykoliv připravena obhajovat právě třeba jadernou energii či genetické modifikace organismů. Skutečnost je ale podle mě daleko složitější. Tak například enviromentální stopa elektrokola bude určitě daleko nižší, než enviromentální stopa elektromobilu. Rychlé nahrazení všech automobilů elektromobily nebude vůbec jednoduché a není ani jasné, jak moc kvůli elektromobilů vzroste poptávka po elektřině. Naproti tomu, režie elektrokol je v podstatě zanedbatelná. Přesto "temně zelený" enviromentalista bude vždy prosazovat spíše kombinaci dojíždění MHD+klasické kolo, protože prostě jízda na elektrokole není ta správná "poctivá těžká práce". Je to tedy příklad řešení, které ačkoliv po technické stránce je nepochybně optimální, tak z jedné strany není tak docela přijímáno, jakožto řešení svého druhu "nesportovní" a "pro lenochy", z druhé strany (tedy lidé nepřipouštějící si nutnost změny většinového životního stylu populace) zase není přijímáno z důvodu nízkého komfortu a rychlosti oproti konvenčním automobilům a samozřejmě také malé použitelnosti coby nositele sociálního statutu (tu druhou věc ale málokdo připustí nahlas).

Jinými slovy: civilizace ve 21.století se může vyvinout mnoha různými směry a v podstatě není potřeba, aby nutně připomínala industriální civilizaci 19. a 20.století (pouze nablýskanější, rychlejší, s vyššími mrakodrapy, apod.). Stejně tak ale není nutné, aby nastal nějaký masivní civilizační kolaps a aby se úroveň technologie vrátila někam cca do 18.století, kdy většina populace přeci jen pracovala v podstatě pouze na svém prostém přežití. Musí existovat nějaká cesta, která povede k udržení a dalším pokrokům v dosažené technologické úrovni - ale současně se nějak vyhne případům, kdy se něco produkuje jen pro produkci samotnou nebo konzumuje pro konzum samotný. "Světle zelený" přístup je chladně realistický, co se týče pozorování lidské společnosti a tendencí nejširších vrstev napodobovat a imitovat statusové symboly elit - nicméně domnívá se, že tyhle instinktivní mechanismy je možné použít i pro záchranu životního prostředí, pokud by prestižní styl, který je následně masově napodobován, byl současně enviromentálně šetrný (příkladem takového přístupu je automobilka Tesla, která se neprve zaměřila na produkci prestižního vozu pro bohatou klientelu, který má od začátku image luxusního zboží).

"Temně zelené" myšlení je připravené ve spotřebě energie spíše jakýsi "prvotní hřích" - lidstvo se dopustilo "hříchu konzumu", ale pokud se bude kát a očistí se, tak se může vrátit k tvrdé práci a šťastnému asketickému životu. Dalším prostředkem, který používaly staré formy ekologického aktivismu, byl "strach z neznámého" - strach z proliferace jaderných zbraní, neviditelné radiace, apod. Je ale pravda, že historicky téměř jakákoliv technologie, označovaná za "zcela bezpečnou", vždy opakovaně selhávala - takže možná ani u temně zelených nejde o strach iracionální, ale o práci s určitou dlouhodobou historickou zkušeností lidstva.

Proti tomu "Světle zelené" myšlení se asi nebude připravené zříkat dosažené míry pohodlí tak rychle, ale bude více přemýšlet: co z naší civilizace je skutečně pohodlím, kterého se vzdávat nechceme, a co je pouze nějakým rituálem, který nás stojí více úsilí, než kolik nám přináší užitku? Opravdu tolik energie POTŘEBUJEME, nebo spousta toho, na co jí spotřebováváme, jsou hlouposti. Jak je vlastně možné, že se někomu vyplatí svítit na billboardy? Potřebujeme jadernou energii, abychom vytěžili více Bitcoinu? Atd. Strach ve hře zůstává také, ale v jiné podobě, než je ten strach iracionální. Jde o velmi racionální strach ze všeho netransparentního a utajovaného - mým oblíbeným příkladem legitimního strachu z politických dopadů závislosti na jaderné energii jsou v tuzemském prostředí historická vyjádření ing.Drábové po havárii ve Fukušimě, kdy minimálně několik dní až týdnů zdůrazňovala, jak není důvod nevěřit oficiálním prohlášením provozovatele - až postupně po měsících vyšlo najevo, že celá havárie byla daleko závažnější, než provozovatel původně připouštěl.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 3):
Jan.Hora, Petr.Lysek, Nadezda.Jureckova
604 282398 | Jabber: x@j.cz | http://twitter.com/MxChaosP | http://twitter.com/PiratiBrevnov | http://www.pirati.cz/lide/michael_polak
@xchaos@mastodon.social | člen MS Praha 6 | A liberal is a man too broadminded to take his own side in a quarrel

Jan.Prokop
Člen KS Středočeský kraj
Profese: ITak
Dal poděkování: 360 poděkování
Dostal poděkování: 586 poděkování

Příspěvek od Jan.Prokop » 22 lis 2018, 15:00

Michael.xChaos.Polak píše:
22 lis 2018, 14:33
Osobně si neumím představit, že třeba čeští myslivci potřebují "více než 11 ran". Ostatně - ztráty na životech v jejich vlastních řadách jsou docela značné. Pokud čtu informace o množství držených automatických zbraní, kterých se bude týkat zákaz, tak mě spíš trochu znepokuje představa, kdo všechno v ČR tyto zbraně vlastně drží a proč - než představa, že jejich držitelé budou omezení. Tady je nutné si uvědomit, že pokud by vůbec někdo např. v mém okolí zvažoval pořídit si pro ochranu života a majetku sebe či svých blízkých zbraň, tak to bude v nejlepším případě víceranná pistole. Představa, že v naší zemi např. někdo potřebuje nějaký soukromý objekt chránit na té úrovni, že si najme ochranku vybavenou poloautomatickými útočnými puškami, mě popravdě spíše překvapuje, než abych se cítil být bojovníkem za práva téhle skupiny obyvatelstva.
Nevím o nikom, kdo by měl vyjímku na kategorii A (plně automatické zbraně). Ty poloautomatický "útočný" pušky má hromada lidí, co má zbrojáky, hlavně na sportovní účely (jít si pro zábavu zastřílet na střelnici), protože předělaný vz58 stojí pakatel, taktéž střelivo do nich a jsou rozšířený fakt masově, ze svý zkušenosti "kosu" má víc než polovina lidí, co znám a má zbroják.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Prokop za příspěvek:
Robert.Magni

Petr.Tkadlec
Republikový výbor
Profese: rozpočtář/přípravář/stavbyvedoucí
Dal poděkování: 2394 poděkování
Dostal poděkování: 2014 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Petr.Tkadlec » 22 lis 2018, 15:12

Jak už sis určitě všiml, že jsem se ptal vedle, tak se zeptám i tebe. Jak to máš s případnými budoucími odvody do strany z platu europoslance + asistentů = 250k + 630k. U asistentů se to samozřejmě má hlavně tak, jestli se jich budeš před přijetím ptát, jestli budou taky ochotni něco přispět...
Tito uživatelé poděkovali autorovi Petr.Tkadlec za příspěvek:
Michael.xChaos.Polak
Petr Tkadlec - 724 879 117
jestli něco chcete, tak víte, kde mě naleznete

Jan.Hora
Krajské předsednictvo
Profese: IT analytik / Software developer (MSSQL)
Dal poděkování: 1500 poděkování
Dostal poděkování: 1717 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jan.Hora » 22 lis 2018, 15:13

Díky za zevrubnou odpověď na obě otázky. OFFTOPICNebudu rozvíjet detailní diskusi, protože jde o grilovací vlákno, takže pouze uvedu, že i když s některými názory a tvrzeními osobně nesouhlasím, tak oceňuju, jak jsi svůj postoj ke směrnici pojal i jak jsi vyargumentoval svůj osobní názor.

Mám ještě jednu doplňující, protože mě zaujala akumulace energie. OFFTOPICUž nemám potřebu tě dále grilovat, prostě jsi popíchl mou zvědavost:
Jak se jako zastánce "světle zeleného" přístupu stavíš k problematice využití lithia a dalších vzácných kovů, které jsou potřeba pro baterie a OZE (a které se navíc těží povětšinou pouze v Číně, což je nepříjemné jak z hlediska strategického, tak z hlediska ochrany životního prostředí).
PMS Praha 4
jan.hora@pirati.cz
Keep calm and practise Iaido
Původní username honza.hora (alias starého mailu ještě funguje, ale zvykejte si prosím na nový)

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 22 lis 2018, 16:26

Petr.Tkadlec píše:
22 lis 2018, 15:12
Jak už sis určitě všiml, že jsem se ptal vedle, tak se zeptám i tebe. Jak to máš s případnými budoucími odvody do strany z platu europoslance + asistentů = 250k + 630k. U asistentů se to samozřejmě má hlavně tak, jestli se jich budeš před přijetím ptát, jestli budou taky ochotni něco přispět...
Myslím, že část odpovědi jsem nastínil v posledním odstavci své přihlášky: ano, pokládám to samozřejmost, ze svého bych prostředky potřebné na kampaň vynaložit nemohl (nebo ne nijak výrazné). Ale zatím jsem nestudoval, zda je tam nějaká stranou doporučená či nařízená výše odvodu. Předpokládám, že bych v tomto asi postupoval ve shodě s ostatními MEP za Piráty a asi bych se nebránil tomu, aby třeba CF vydalo nějaké doporučení, kterým bychom se pak řídili.

Moc si nedovedu představit, že jeden MEP rovnou vyhlásí konkurs na asistenty s tím, že si můžou všechno nechat, a jiný MEP od nich bude požadovat "provize" pro stranu (či dokonce pro sebe!). Rozhodně předpokládám, že se přizpůsobím nějaké kultuře, kterou pirátští europoslanci ustaví. (S tím, že vzhledem k výši platů v ČR je to asi samozřejmě pociťované výrazněji, než jak to vnímali třeba Švédové nebo Němci... takže mám na mysli české europoslance)

Takhle: jakkoliv věřím, že něco by se straně vracet mělo, tak na druhou stranu Piráti budou inkasovat i nemalou částku za samotné hlasy v eurovolbách - ta není tak velká, jako za volby do PS PČR, ale není ani zanedbatelná. Ale mám pocit, že jsme si pro zacházení s veřejnými penězi stanovili přísnější pravidla (ostatně, kdysi jsem byl v RV a těchto diskuzí se účastnil), než pro zacházení s dobrovolnými příspěvky, a odvody z platu europoslanců takovými prostředky budou. Takže celkově určitě půjde o vítanou pomoc, protože pro stranu půjde o méně hlídané prostředky, než jsou veřejné peníze (jestli se teda nepletu). Každopádně... další Pitomium z platu europoslance v Břevnově budovat nechci - už tady máme jedno hned za rohem :-)

Utrácení peněz stranou na druhou stranu nemusí být za všech okolností racionální, a tomu, kdo něco přispěje, tomuto myslím, že pak mi to dá třeba i právo být otevřeněji kritický, než dosud. Například se ke mě už donesly zvěsti o chaotickém utrácení peněz v Praze během rekonstrukce nového PiCe - jsou to sice jen zvěsti a já teda nemám zrovna čisté svědomí, pokud šlo např. o funkčnost internetu ve starém PiCe nebo o přenos z volebního štábu... ale to rozhodně neznamená, že za všech okolností strana vždy utratí peníze efektivněji...

Pokud by tedy opravdu stala natolik nepravděpodobná situace, že v primárních volbách získám volitelné pořadí na kandidátce (tzv. "přeskakování" nevidím jako reálné - znám svoje možnosti z minulých voleb a jasně jsem je zmínil už v přihlášce k nominaci) a tím MEP se opravdu stanu, tak bych např. hrozně rád objížděl volební kampaně všech kandidujících Pirátských stran po celé Evropě (a pokud se naskytne příležitost, tak mimo EU). Účast europoslankyně Amelie ze Švédska v našich kampaních byla v minulosti obrovským povzbuzením. Jedna skupina, která je celoevropsky minimálně stejně silná, jako v ČR, jsou uživatelé svobodného software, ať už se bavíme o komerční nebo akademické sféře. Kdyby se podařilo získat jejich důvěru aspoň do té míry, do jaké si ji evidentně získali Piráti v ČR, tak by to byl obrovský úspěch. Může to být až tak jednoduché, jako pár e-mailů v angličtině s hlavičkou europoslance - ale může to znamenat taky rozsáhlý výzkum ohledně toho, na koho se vlastně vůbec má smysl obracet a v čem...

Možností, jak může europoslanec utrácet peníze, je prostě celá řada, a je možné (nikoliv jisté), že některé z nich mohou celkovému image Pirátských stran v Evropě prospět i více, než jen když se pravidelně objeví na transparentním účtu strany nějaká částka.

Ale na druhou stranu: nebránil bych se ani kombinaci všech přístupů - např. velmi Pirátské by bylo vyhlásit na fóru členské ankety o tom, jaká výše odvodů bude Pirátům připadat férová a rozumná, nebo i vyhlašovat dílčí ankety o svých "soukromých" výdajích (např. zmíněné "spanilé jízdy" po Evropě a po světě, pokud se ukáže, že nechat si proplácet cestovní náhrady za účast v kampaních je problematické - nedávno si tuším naběhla LePenová...). A pozor - nejen o odvodech, ale i o svých asistentech by mohl "pirátsky" smýšlející MEP rozhodnout nechat hlasovat členy strany (minimálně v anketě). Myslím, že osobností s manažerskými schopnostmi je dnes v politice hodně - já pokládám ale za důležitou spíš určitou kreativitu v myšlení, a popravdě - než abych plýtval kreativitou na to, abych se snažil odhadnout "kolik" nebo "kdo", tak se radši zeptám.

Vzhledem ke způsobu nominace, který nyní vyhledávám, tedy skupina členů CF, bych se pak logicky cítil zodpovědný vůči celému CF (což je podle mě u voleb s celorepublikovou kandidátní listinou jediná rozumná možnost).

Ještě bych zmínil, že v případě sice nezvolení, ale jinak částečného úspěchu ve volbách, je docela možné, že by v řadách méně úspěšných kandidátů hledali budoucí zvolení europoslanci svoje asistenty... v tom případě je pak logické, že bych svoje služby třeba nabídl někomu z nich, kdo mi bude názorově nejblíže a bude mít pocit, že mám schopnosti, které by šlo využití. Je to vůbec zapeklitá otázka a myslím, že bych o tom v momentě případného získání nominace musel přemýšlet okamžitě a vydat nějaké stanovisko... jestli tuhle věc kandidátům nezreguluje přímo strana. Já jsem byl jako podnikatel relativně zvyklý manageovat cca 3-4 lidi (s větším množstvím už mám problémy).

(Tady už úplně odbočuju od těch peněz.. nebo ne úplně.. ale na základě mých dosavadních zkušenosti z euro-aktivit (to je právě ten "mezinárodní" závod solárních kol), tak strašně moc dění kolem EP bude frankofoního a Brexit tenhle trend ještě posílí a Francouzi prostě nebudou nadšení z toho, že by se v nějakých kuolárech měli dohadovat s Čechy anglicky jen proto, že jsou to Piráti. Od asistenta s dobrou znalostí francouzštiny bych si tak nejspíš netroufl žádné "povinné" odvody ani požadovat - taková je prostě realita, nic na ní nemění to, že poslanci mají formálně k dispozici tým překladatelů. Současně kdyby se moje nominace začala začala jevit reálně, tak musím do té francouzštiny skočit úplně po hlavě - třeba i s přihlédnutím k tomu, že kosmonautika v rámci EU znamená prostě francouzštinu a jakékoliv sbírání zkušeností ohledně toho, jaký má třeba EP vliv na utrácení peněz, které EU posílá do ESA by bez komunikace ve francouzštině určitě probíhalo strašně těžce (moje zkušenost s Francouzi je taková, že když jim nerozumíte přímo a potřebujete od nich přebásnění do angličtiny, tak se prostě dostanete v nejlepším případě k silně zjednodušenému obrazu skutečnosti :-) ... omlouvám se za odbočku... reálná schopnost vyjednat případnou hlasovací koalici pro pirátská témata i napříč stranami a frakcemi bude ale v Bruselu nejspíš daleko, daleko důležitější, než výše "provize" domovské straně... a já zatím vůbec ani nemám ponětí, co by takový "vnitroparlamentní" lobbying obnášel - velmi schopné asistenty ale zcela určitě)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 3):
sery.pavel, Vit.Jurasek, Nadezda.Jureckova

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 22 lis 2018, 17:39

Honza.Hora píše:
22 lis 2018, 15:13
Mám ještě jednu doplňující, protože mě zaujala akumulace energie. OFFTOPICUž nemám potřebu tě dále grilovat, prostě jsi popíchl mou zvědavost:
Jak se jako zastánce "světle zeleného" přístupu stavíš k problematice využití lithia a dalších vzácných kovů, které jsou potřeba pro baterie a OZE (a které se navíc těží povětšinou pouze v Číně, což je nepříjemné jak z hlediska strategického, tak z hlediska ochrany životního prostředí).
Zvědavost popichuju rád :-) Ale zrovna lithium je téma spíš pro nějakého stínového ministra průmyslu za Piráty, obávám se, než pro kandidáta do EP.

Lithium není agenda pro EP, resp. by někdo požadoval, aby EP reguloval využití nerostných surovin českými státy. Pokud si to dobře pamatuju, tak poplatky za těžbu lithia plynoucí státu jsou nějak stanovené historicky a úplně směšně nízké (?) ale pamatuju si tu kauzu z předvolební kampaně jen velice letmo. Navíc se tehdy nějak smíchaly dvě kauzy dohromady: jedna kauza se týkala těžby lithia, které se nachází na nějakých výsypkách, kde se ocitlo dávno předtím, než začalo být považované za strategickou surovinu, a tam má podle mě bod ten, kdo si toho všiml a dokáže ho využít. Druhá kauza se týká původní těžby rudy obsahující lithium.

Pokud vím, tak největší složkou ceny lithiových baterií dnes není samotná cena suroviny, ale pracnost celého technologického postupu. Není to tak, že by baterie byly drahé proto, že v každé je kousek lithia, tak jako by tam byl třeba kousek zlata nebo platiny a každý, kdo se dokáže zmocnit toho kousku lithia, z toho už snadno vyrobí baterku na běžícím pásu. Není tomu tak: výroba baterií má velkou přidanou hodnotu, a kdyby to tak nebylo, tak se nebude dělat takové mediální show ze slavné Muskovy Gigafactory se solárními panely a grilujícím zhuleným majitelem na obří střeše. Všimněme si, že firma Tesla neinvestovala do nějakého skupování ložisek lithia či opcí na trhu s lithiem (obchoduje se tuším hydroxid, ne jako čistý kov) - ale právě do továrny na výrobu baterií (a plánuje stavět další).

Evropa by snad mohla mít v budoucnu problém v případě nějaké budoucí velmi hypotetické námořní blokády, kdyby byla odkázána na své vlastní domácí zdroje - pokud to někdo vidí takhle, tak by si snad strategické suroviny měla hlídat. Je to ale trochu způsob uvažování jako z éry 1. či 2. světové války (námořní blokáda centrálních mocností a následně nacistů). Pokud to vidíte takhle, tak samozřejmě stát pak ale nebude investovat do těžby, protože to je přece "rodinné stříbro" (ehm "rodinné lithium") a bude (trochu jako Saúdská Arábie?) investovat do masivní armády, která bude všude kolem hlídat hranice, aby někdo nepřišel a nevynutil si přístup k nerostnému bohatství...

V rámci svého kutilského experimentování jsem samozřejmě s lithiovými bateriemi pracoval a spoustu jich zničil a zaujala mi jedna věc: recyklace lithia z baterií je sice teoreticky možná, ale při současné cenové hladině suroviny se zatím nevyplácí. Což je samozřejmě trochu problém - opotřebované či zničené lithiové baterie se dnes pouze skladují, ale dále nepřepracovávají. Takže je otázka, jestli se k tomu stavět jako rozvojová země, které jsou na poplatcích z těžby různých surovin často přímo závislé - nebo jestli se spíš nezaměřit třeba na výzkum té budoucí recyklace (lze to ale i spojit a financovat výzkum recyklace baterií z poplatků za těžbu.. to by asi odpovídalo nějaké učebnicové představě o zdrojích financování výzkumu a ekologických investic ve vyspělých zemích). Opět nevím, jestli je to agenda pro EP.. leda by se celoevropsky uzákonilo financování recyklace druhotných surovin z poplatků za těžbu prvotních surovin (podobně by si tedy např. emisní povolenky musely kupovat přímo uhelné společnosti, které to uhlí vyrvou z té země... což by ale zase zdražilo lidem topení, na druhou stranu zdražit lidem topení levným uhlím je možná něco, co by nás zbavilo všech debat o šmírování topenišť, apod. ale voliči to neuslyší rádi)

Lithium se v bateriích nijak nespotřebovává nebo "neopotřebovává" (opotřebí se baterie, ale nikoliv chemické prvky v ní obsažené). Ano, bude ho potřeba poměrně hodně - ale současně nebude z oběhu nikam mizet a v jistý moment, až bude dosaženo dostatečných úspor z rozsahu, se bude získávat recyklací starých baterií z elektromobilů, elektrokol, a vůbec spotřební elektroniky. Podobně kdysi se na Příbramsku těžilo olovo, ale dnes, přesto (nebo právě proto), že je ho v oběhu obrovské množství v autobateriích, se jeho spotřeba pokud vím plně pokrývá z recyklace vyřazených autobaterií. Množství lithia, které je v oběhu na našem území v bateriích v elektronice, elektrokolech, apod. se den ode dne zvyšuje.

Další věc je, jestli třeba v budoucnu nebude možné využít stejné množství lithia efektivněji - to by sice zvýšilo praktickou použitelnost, současně by ale stejný objem suroviny stačil na větší množství baterií, takže vliv na cenu není úplně jasný:
China starts solid-state battery production, pushing energy density higher
https://electrek.co/2018/11/20/china-pr ... batteries/
https://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_battery
https://en.wikipedia.org/wiki/Thin_film ... on_battery

Abych to shrnul: ČR potřebuje z hlediska ochrany životního prostředí hlavně zvýšit počet elektromobilů na silnicích (a to začíná emisemi CO2 a ostatních fujtajblů a končí obroušeným sajrajtem z brzdových destiček u vozidel, které nepodporují rekuperační brždění). Lithium možná není nějaká finální technologie akumulace energie, v současnosti je ale jedna z nejlepších, kterou reálně máme k dispozici. Chtít, aby množství vytěženého lithia +/- odpovídalo množství lithia v elektrických vozidlech, které budou jezdit v ČR po silnicích, to je naprosto přirozený požadavek či představa. Co je nejlepší způsob, jak toho dosáhnout, to je ovšem velká otázka. Jsou státem vlastněné podniky, které prosperují - ale jsou jiné, které systematicky generují jen a jen ztráty.. nevím jak by dopadlo tohle.

Pokud má v tomhle ohledu stát nějaký zájem, tak podle mě: 1) nevytěžit surovinu všechnu a příliš rychle předtím, než bude jasné, jestli nebude fakt megastrategická (já se domnivávám, že bude prostě jen přiměřeně vzácná, ale že ji bude v oběhu hodně) 2) neumožnit těbu pod cenou, za podmínek příliš odlišných od podmínek jinde 3) podporovat, aby související zpracovatelský průmysl vznikal v ČR, protože v budoucnu se pak může třeba pustit i do té související recyklace.

Další věc je, že stát např. má zájem snížit zátěž vyplývající z kamionové dopravy, ale současně si udržet ekonomickou sílu vyplývající z toho, že po něm kamiony jezdí, poskytují dopravní obslužnost průmyslu, platí mýtné, spotřební daň, apod. Lithiové baterie ale zřejmě stěží kdy umožní plnou náhradu nákladní automobilové dopravy v dnešním rozsahu elektrickými náklaďáky - oproti osobním autům by tam té energie bylo už fakt hodně a do hry vstupuje čas potřebný k nabíjení i hmotnost baterií. Daleko víc se mluví třeba o elektrických náklaďácích využívajících troleje, s tím, že trolejemi dle nějaké jednotné specifikace by bylo nutné opatřit celou evropskou dálniční síť. Zatímco donutit lidi používat elektromobily, když se jim nebude chtít, bude problematické (a někde okolo cca poloviční penetrace elektromobilů bude vývoj fakt zajímavý, protože zpanikaří i provozovatelé čerpacích stanic, finanční úřady vybírající spotřební daň, hybridy budou mít vždy lepší dojezd, než čisté elektromobily, apod.), tak donutit náklaďáky používat troleje by bylo daleko průchodnější, řeší to současně i otázku výběru mýta (protože mýto a spotřební daň za palivo se slučuje do jediného poplatku za využití elektřiny z trolejí). Tohle už vidím na rozdíl od českého lithia jako celoevropské téma...

Samozřejmě, velmi atraktivní pro určitý okruh voličů by jistě byl nějaký koncept typu "stát zajistí občanům základní příjem díky svému monopolu na nakládání s nerostným bohatstvím". Akorát se obávám, že na tohle tu toho lithia není zas tolik. a světová poptávka zatím není tak velká. (A hlavně v českých podmínkách, když to začne těžit stát, tak za chvíli tu těžbu bude ještě dotovat, místo aby na ní cokoliv vydělal...)

Každopádně, aby se lithium vůbec někdy stalo "zlatem vyvažovanou surovinou" a aby ty naše zásoby skutečně získaly nějakou strategickou hodnotu, tak nejdřív musí k boomu elektromobility dojít. A pokud naleziště akorát oplotíme a těžbu necháme na horší časy, tak ovšem tento boom můžeme klidně pomoci oddálit... (protože v případě, že by automobilky skutečně vycítily možnou nedostupnost výchozí suroviny, nezačnou nikdy investovat ani do baterkáren, apod.). A nebo ještě jedno geniální řešení: EU/EP de-facto nařídí přechod na elektromobily (protože skrze emisní normy v podstatě může), ale ČR bude trucovat a těžbu lithia na svém území zcela blokovat :-) (Vlastně je to docela realistická představa... mohli bychom pak založit OLEC, Organisation of Lithium Exporting Countries, a diktovat cenu světovému trhu. vývozci ropy by se určitě hodně nasmáli :-)

Pokud se nikomu nevyplácí vykupovat draze staré battery packy z notebooků, které nové stály jednotky tisíc Kč, tak ta surovina asi zatím není tak strategická, jak má veřejnost pocit. (a jak už jsem psal výše: nepůjde to nikdy srovnávat s ropou, která se kontinuálně spotřebovává... a z podobného důvodu vlastně ani s uranem). Ať už je to jakkoliv, tak s odstupem času bych to neviděl zase jako takové drama, jaké se z toho udělalo v posledních dnech před volbama.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvek:
Nadezda.Jureckova

Michael.xChaos.Polak
Člen KS Praha
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Michael.xChaos.Polak » 22 lis 2018, 18:23

Jan.Prokop píše:
22 lis 2018, 15:00
Nevím o nikom, kdo by měl vyjímku na kategorii A (plně automatické zbraně). Ty poloautomatický "útočný" pušky má hromada lidí, co má zbrojáky, hlavně na sportovní účely (jít si pro zábavu zastřílet na střelnici), protože předělaný vz58 stojí pakatel, taktéž střelivo do nich a jsou rozšířený fakt masově, ze svý zkušenosti "kosu" má víc než polovina lidí, co znám a má zbroják.
Pojem "útočná puška" jsem použil proto, že "samopal" je technicky vzato automatická zbraň, ale na pistolové střelivo, ne? Tohle je technicky vzato pořád puška, má to dostřel, můžeš mířit.. ale mít 10 ran, to znamená, že můžeš i slušně "útočit", podle mě. (Možná na medvěda, co já vím... poslední dobou je jejich tu nějak hodně).

Ta informace že to je mezi lidma populární se ke mě dostala taky, jinou cestou, kupodivu. Lidi, co prošli vojnou, k těm samopalům holt asi mají vztah. Jestli si to někdo z Pirátů chce vzít za svoje téma, tak proč ne. Pro mě to moc téma není, resp. nemám k těm zbraním vztah. Já si dovedu představit, že je spousta oblastí, kde budu vášnivě bojovat za to, aby se do toho stát nemíchal a nic nereguloval a aby každý mohl pokud možno na něčem jezdit, lítat, začít v tom oboru podnikat, co ho napadne. Ale ke zbraním takovýhle vztah nemám. Asi bych to shrnul jako "nemám energii se s váma o to hádat, ale nechtějte po mě, abych se tvářil, že je to cool".

Já věřím, že někdo nějakou vyjímku pro ČR uklohní a stane se za to lidovým legislativním hrdinou. Proč ne, já bych si asi netroufal být proti, protože u nás zatím máme případ "šíleného střelce" pokud vím jeden, tak se to uargumentovat dá. Nějaká jakoby švýcarská podoba trochu domobrany, kde zbraně budou v nějaké obecní "požární zbrojnici" a lidi si z toho párkrát za rok budou moc zastřílet. Pro někoho to třeba bude důležité...

Pokud je to skutečně tak důležité téma, tak by se třeba Piráti měli informovat, jak se k tomu staví jiné evropské země a jestli jsou tam mezi lidmi taky rozšířené poloautomatické zbraně v počtu desítek tisíc kusů, apod. Případná tuzemská právní úprava bude nakonec mít větší šanci ustát případný tlak EU, pokud bude obdobná jako v dalších zemích.

Dokonce i to "ústavní právo" držet zbraň by časem muselo vycházet z nějaké celoevropské Ústavy (kterou EU zatím nemá, což z ní samozřejmě dělá vážné provizorium - evropská legislativa nemá jednoduchou Ústavu, pouze šíleně složitou Lisabonskou smlouvu, a není myslím nijak zvlášť ošetřena situace, že by z evropské legislativy vzešlo něco, co bude třeba v rozporu s Ústavami jednotlivých národních států... to samozřejmě dřív nebo později k nějaké krizi povede...).

Každopádně jsem trochu odpůrce názoru, že do politiky mohou jít jen lidi, co mají silný názor na otázku držení zbraní. Tohle možná platí v USA, ale já se domnívám, že na většinu každodenního života většiny lidí mají dopad jiná témata a ta mají taky právo na zastoupení v politice.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Michael.xChaos.Polak za příspěvky (celkem 2):
Adam.Jaros, Nadezda.Jureckova

Adam.Jaros
Člen KS Praha
Profese: Teoretický alchymista
Dal poděkování: 846 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování

Příspěvek od Adam.Jaros » 22 lis 2018, 18:25

Michael.xChaos.Polak píše:
21 lis 2018, 19:21
- v případě zvolení bych nemusel opouštět žádnou z pozic, které strana obsadila v komunálních či dokonce parlamentních volbách
- nejsem v současné době voleným funkcionářem stranického aparátu, což straně opět usnadňuje situaci a kontinuitu fungování v případě mého zvolení
This.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Adam.Jaros za příspěvky (celkem 3):
Michael.xChaos.Polak, Jan.Hora, Marek.Necada

Zamčeno

Zpět na „[Archív] Uzamčené členské podněty“