Změna Stanov - oblastní sdružení

Místo pro členské podněty, podporu změn stanov, žádosti o nominaci členstvem a návrhy na mimořádný přezkum.

Moderátor: Predsedajici

Pravidla fóra
Do tohoto fóra vkládají členové strany písemné návrhy, které chtějí předložit celostátnímu fóru k projednání. Celostátní fórum může projednat například návrhy předpisů, programových dokumentů, návrh na odvolání nebo mimořádně přezkoumat rozhodnutí libovolného orgánu do 14 dnů od jeho právní moci. Dále zde lze sbírat podporu pro projednání návrhů změn stanov nebo pro nominaci (návrh kandidáta) členskou základnou. Více informací naleznete v jednacím řádu.
Podrobný návod
  • U každého podnětu založte zvláštní vlákno s textem návrhu, zdůvodněním a dalšími náležitostmi a anketní otázkou s možnostmi "Pro", "Proti" a "zdržuji se". (Anketa se zadává v záložce "Anketa" pod příspěvkem, u ankety neomezujte trvání, nastavte viditelnost výsledků a možnost změny hlasu.)
  • Členský podnět, který získá aspoň stanovený počet hlasů, rozešle na žádost navrhovatele administrativní odbor všem členům strany v e-mailu jako členskou iniciativu s odkazem na dané vlákno, a to nejpozději do jednoho měsíce od žádosti. Stanovený počet hlasů se pro účely tohoto pravidla vypočítá jako odmocnina z počtu členů strany zaokrouhlená nahoru na celé číslo. (pro 870 členů je to 30 hlasů)
  • Celostátní fórum bude svoláno, požádá-li o to nejméně dvě odmocniny počtu členů. (pro 870 členů je to 59 hlasů) Přičemž nesmí být více členů proti svolání, než pro svolání.
  • Do již svolaného jednání budou začleněny další návrhy, které získaly podporu alespoň odmocniny členů. (Platí i pro návrh kandidáta do funkce volené celostátním fórem.)
Seznam členů naleznete zde. Aktuální počet je vpravo dole.
Představitele strany prosíme, aby návrhy na svolání, informace o rezignacích a další úkony k fóru směřovali do podatelny.

Doporučujeme nastavit si Sledování fóra Členských podnětů.
Odpovědět

Jste pro projednání změny Stanov?

Pro projednání
22
31%
Proti projednání
45
63%
Zdržuji se
4
6%
 
Celkem hlasujících: 71 - Celkem hlasů: 71

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 736
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 1038 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Jan.Bednarik » 10 lis 2018, 20:33

Martin.Kucera píše:
10 lis 2018, 16:58
Napadají tě jiná objektivní (protože IMHO fakt nelze rozhodování o míře autonomie MS nechávat na KS) kritéria? Mě krom velikosti MS už jen doba existence MS.
To že je v KS skupina minimálně tří zkušených členů, kteří založí přípravný tým, vykazují dostatečnou aktivitu na to, aby plnily úkoly MS, na takové úrovni, že jim KF schválí založení MS, je podle mě dostatečné kritérium pro to, aby PMS mohlo přijímat členy. Žádná další kritéria navíc nejsou potřeba.

Myslím že tu řešíme problém, co reálně neexistuje. Každý člen může být dříve či později zvolen do nějakého předsednictva, klidně i do předsednictva KS. Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS. A nevyřeší se tím, že se PMS nějak omezí kompetence v přijímání členů. Ostatně každý přijatý člen je členem CF, nejvyššího orgánu strany. Žádné předsednictvo či funkce není víc.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 3):
Tomas.Svoboda, Milan.Dadourek, Jana.Skopalikova
krizový manažer KS OlK (oficiálně předseda) • člen TO • jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Uživatelský avatar
Milan.Dadourek
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 561
Registrován: 11 pro 2017, 18:11
Profese: Farmář, ochrana přírody
Bydliště: Počítky 3
Dal poděkování: 1158 poděkování
Dostal poděkování: 985 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Milan.Dadourek » 11 lis 2018, 11:09

Tomas.Pastircak píše:
10 lis 2018, 17:49
...
Okresní sdružení bych pak definoval jako "organizační jednotka sdružující alespoň tři místní sdružení nebo alespoň 10 členů" (původně jsem tam měl 15, ale to mi přijde jako zbytečně moc). Tu variantu "počtu členů" počítám, že by využili zejména v Praze, kde by jednotlivá MS byla z organizačního hlediska zároveň i OS.

Podle mě to dává větší smysl, než si formovat nějaká uměle zvětšená nesourodá MS s aktivitami napříč velkým územím...
Mi připadá, že si prostě jen pod přídavným jménem "místní" představuješ něco, co ti pak neladí s pojetím MS dle stanov. Ale MS je prostě jen název pro oblastní sdružení podřízené krajskému sdružení.

K tvému příkladu z plzeňska - nezdá se ti vhodné, pokud chápu, aby tam vznikly malé MS, kde by MF de facto splývalo s PMS. V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS... Jen další struktura. Pokud stojí o to mít samosprávu a KF s tím souhlasí, může zřídit "OS", ale nemá celkem smysl zřizovat ta malá MS pod ním. Výsledek je pak stejný, jako když tomu "OS" budeme říkat MS a nebudeme zbytečně sahat do stanov. Až třeba Klatovy narostou tak, že by si chtěli a mohli založit vlastní MS, tak se z původní velké MS vydělí a osamostatní.

Podle mě OS není v principu špatné řešení - ale až dále v budoucnu. Teď ani mnohé kraje, myslím, nemají více než tři aktivní MS, takže vrážet mezi ně a MS další orgán jen ještě ztíží komunikaci a koordinaci a vzdálí to členy od krajského dění.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Milan.Dadourek za příspěvky (celkem 4):
Jana.Skopalikova, Vojtech.Pikal, Jakub.Nepejchal, Jan.Bednarik
"Ještě se nestalo, aby to nějak nedopadlo." Vlasta Burian --- Mocní, vy první! --- Profil --- Na FB mě nenajdete.

Uživatelský avatar
Martin.Kucera
Vedoucí administrativního odboru
Příspěvky: 12858
Registrován: 23 dub 2009, 16:41
Profese: nakladatel
Dal poděkování: 2157 poděkování
Dostal poděkování: 17335 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Martin.Kucera » 11 lis 2018, 12:13

Jan.Bednarik píše:
10 lis 2018, 20:33
Martin.Kucera píše:
10 lis 2018, 16:58
Napadají tě jiná objektivní (protože IMHO fakt nelze rozhodování o míře autonomie MS nechávat na KS) kritéria? Mě krom velikosti MS už jen doba existence MS.
To že je v KS skupina minimálně tří zkušených členů, kteří založí přípravný tým, vykazují dostatečnou aktivitu na to, aby plnily úkoly MS, na takové úrovni, že jim KF schválí založení MS, je podle mě dostatečné kritérium pro to, aby PMS mohlo přijímat členy. Žádná další kritéria navíc nejsou potřeba.
Podle některých jiných diskutujících potřeba jsou.
BTW, před časem se objevil i jiný návrh na "udržitelný růst", založený na tom, že by oblastní sdružení mohlo přijmout jen určitý počet (odvozený od jeho velikosti) nových členů za stanovené časové období.
Myslím že tu řešíme problém, co reálně neexistuje. Každý člen může být dříve či později zvolen do nějakého předsednictva, klidně i do předsednictva KS.
Jen pokud bude kandidovat. Nelze do funkce zvolit někoho proti jeho vůli, bez jeho souhlasu.
Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS.
Promiň, ale tím vlastně říkáš, že pokud někdo nemá schopnosti fungovat jako člen místního předsednictva, neměl by být vůbec přijat za člena strany. Pokud to fakt takhle myslíš, přijde mi to jako docela hnusné a elitářské.
tel.: +420 778 702 711
NEPIŠTE MI NA FACEBOOKU, TÉMĚŘ TAM NECHODÍM.

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 570
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 861 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 11 lis 2018, 13:33

Milan.Dadourek píše:
11 lis 2018, 11:09
K tvému příkladu z plzeňska - nezdá se ti vhodné, pokud chápu, aby tam vznikly malé MS, kde by MF de facto splývalo s PMS. V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS...
Spíš se mi nezdá vhodné, aby mohli rozhodovat o přijetí do strany dva až tři lidi, kteří v tuto chvíli nemají nikoho, kdo by je mohl kontrolovat "zdola", zároveň se situací, že a) nápravné mechanismy "shora" jsou možné v rámci subsidiarity jen v omezené míře, b) kontroly a represe "shora" mi nepřijdou jako příliš vhodný způsob.

Ad "neupravovat stanovy, ať si KS takovou jednotku založí" - bez změny stanov bude MS pořád smět přijímat členy, takže bude o něco horší vůle KS takové MS založit. Tedy taková změna dost dobře není možná.

Ideou myšlenky OS je vytvořit organizační jednotku dostatečně malou na to, aby se lidé v rámci ní zvládli bezpečně poznat, ale zároveň dostatečně velkou na to, aby v ní mohly fungovat Pirátské samoopravné mechanismy. A aby mohla existovat ještě menší jednotka, u které případná nefunkčnost těchto samoopravných mechanismů nebude znamenat kritický problém.
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Uživatelský avatar
Petr.Vileta
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 26718
Registrován: 22 črc 2009, 18:12
Profese: živnostník, programátor
Bydliště: Plzeň 2
Dal poděkování: 21619 poděkování
Dostal poděkování: 18665 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Petr.Vileta » 12 lis 2018, 00:17

Milan.Dadourek píše:
11 lis 2018, 11:09
V čem to ale OS řeší? Ti samí lidé by se +- všichni stali členy jednotlivých PMS a vedle toho by ještě museli obsadit POS...
Jestli jsem Toma správně pochopil, tak by se ti lidé stali členy Oblastního sdružení, ale nemuseli by zakládat ani být členy MS. OS by bylo na půl cesty mezi členstvím pouze v KS a založením MS. I dnes jsou někteří členové pouze členy KS, ale do žádného MS nepatří.

Ale možná se mýlím. ;)
Kumulovaný zastupitel a člen finančních výborů zastupitelstev Města Plzně a Městského obvodu Plzeň 2.
tel: 608 445 655 (odpoledne a večer)
stínový ministr švihlých nápadů
----------------------------------------
Mějme vždy na paměti: Běžný občan je až ten poslední, komu bychom chtěli něco zakazovat.

Uživatelský avatar
Tomas.Pastircak
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 570
Registrován: 02 lis 2017, 07:09
Profese: Informatik
Dal poděkování: 266 poděkování
Dostal poděkování: 861 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Pastircak » 12 lis 2018, 08:13

Pleteš ;)

Právě že by bylo jednodušší založit MS - jelikož by to byl subjekt, který by neměl pravomoc přijímat členy, nebyl by důvod jeho založení ze strany KS nějak bránit. A pokud by chtěli přijímat členy nezávisle na KS, mohou si založit okresní sdružení OFFTOPIC(oblastní by byl asi výstižnější název, ale tento název už je ve stanovách použit jako společný pro MS a KS), až splní podmínky k jeho založení.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Pastircak za příspěvek:
Petr.Vileta
Bojovník za méně argumentů ad hominem

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19362
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25090 poděkování
Dostal poděkování: 18249 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 12 lis 2018, 14:08

Co tomu příkladu z Plzeňska brání, aby se založilo MS Jižní Plzeňsko, přijímalo členy, KS stále vytvářela položky pro jednotlivé místní týmy, pokud je to třeba a až některý z místních týmů bude mít dostatek místně příslušných členů, vyjedná si na MS Plzeňsko a KS PlzeŇský kraj rozdělení na samostatné MS při zachování zbytku MS Jižní Plzeňsko jako samostatného MS.

Příjde mi to daleko lepší, byrokraticky jednodušší a čistší varianta, než zavádět do stanov nový princip MS.

Těch co plánují udělad nadkategorii MS, které ještě nemohou přijímat členy, bych se chtěl zeptat, jak se budou dostávat noví členové do tohoto MS/MF. Bude je tam implementovat KP? A bude moci rozhodovat o své libovůli, které členy přijaté do KF do MS implementuje a které ne?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vojtech.Pikal za příspěvky (celkem 8):
Karel.Nejedlik, Jakub.Nepejchal, Petr.Vileta, Georgia.Hejduk, Milan.Dadourek, Jan.Bednarik, Jan.Hora, Tomas.Svoboda
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 736
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: programátor, konzultant, řemeslník
Dal poděkování: 1038 poděkování
Dostal poděkování: 1365 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Jan.Bednarik » 13 lis 2018, 00:37

Martin.Kucera píše:
11 lis 2018, 12:13
Pokud PKS přijímá nějaké lidi, kteří nejsou schopni vést MS a zodpovědně přijímat další členy, tak to není problém v kompetencích PMS.
Promiň, ale tím vlastně říkáš, že pokud někdo nemá schopnosti fungovat jako člen místního předsednictva, neměl by být vůbec přijat za člena strany. Pokud to fakt takhle myslíš, přijde mi to jako docela hnusné a elitářské.
Práce v předsednictvu není žádná raketová věda, aby to nemohl dělat skoro kdokoliv. Jsou to primárně povinnosti navíc, které nemá běžný člen. Z praktických důvodů si tam volíme lidi, co projeví větší aktivitu a zájem to dělat, ale teoreticky by se předsednictva mohla klidně volit losem. Už to že je někdo přijat jako člen, tedy člen CF - nejvyššího orgánu strany, mu dává mnohem větší zodpovědnost a kompetence.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Jan.Hora, Tomas.Svoboda
krizový manažer KS OlK (oficiálně předseda) • člen TO • jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481

Uživatelský avatar
Tomas.Svoboda
Krajské předsednictvo
Příspěvky: 613
Registrován: 22 lis 2014, 08:03
Profese: osvč
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 771 poděkování
Dostal poděkování: 366 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Tomas.Svoboda » 16 lis 2018, 07:43

Jak píše Honza. Přijímat členy, kteří nejsou dostatečně "kompetentní" k výkonu politické funkce (jsme parlamentní strana) a kteří současně mají právo hlasovat, je zbytečné (alespoň z pohledu mého na xolk) a nebezpečné. Ano, a může se to jevit elitařsky. (I když ten pojem zde úplně nechápu).
Je to úhel pohledu. Holka taky nemusí do postele s každým, jen proto, že je to člověk. S někým může být kamarád (RegP) a později třeba..
Protože tak, jak např. někteří "nekompetentní" (rozuměj nedostatečně informovaní, odpovědní) (nenapadám jistoty Ústavy) voliči to hodí třeba nedemokratické straně a tím legálně zvítězí strana zlodějů, (a pak všichni diví a jsou otrávení, že mají za primátora někoho z jiné planety) tak stejně díky přijímání členů, kteří by neměli "schopnost fungovat jako člen MS" (?) může vzniknout problém v MS tím, že ho obsadí, jak se u nás říká, "totální laty".
A to nechceš. To je můj názor. Na členství ve straně není právní nárok. Je to o určité zralosti člověka, která dovoluje i přes rozdílné názory najít rozumnou shodu na základních věcech. Podle mne je to jasné.
Der Mann ohne Eigenschaften

Tomáš Svoboda
733 252 652

Uživatelský avatar
Vojtech.Pikal
Poslanec Parlamentu ČR
Příspěvky: 19362
Registrován: 19 srp 2010, 23:45
Profese: poslanec, informatik
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 25090 poděkování
Dostal poděkování: 18249 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Vojtech.Pikal » 16 lis 2018, 13:07

Hele, já nemůžu souhlasit s tím, že členové kteří se nehodí pro poslaneckou/zastupitelskou funkci se do strany nepřijímají.

Členy přijímáme podle názoru a občanskosti, ne podle toho, jaké mají zvyky a zlozvyky, jak jim zobák narost, mají vzdělání a jestli umí vystupovat. Fakt ee.
člen RV, AO, ZO, FT a předsedající CF;
místopředseda sněmovny a poslanec za Olomoucký kraj, člen AO OlK
Profil|fb| Tel: 776635258

Odpovědět

Zpět na „Členské podněty“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů