Změna Stanov - oblastní sdružení

Do tohoto fóra se přesouvají uzamčené a zpracované členské podněty.


Moderátor: Předsedající

Zamčeno

Jste pro projednání změny Stanov?

Pro projednání
22
31%
Proti projednání
45
63%
Zdržuji se
4
6%
 
Celkem hlasujících: 71 - Celkem hlasů: 71

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Stanislav.Stipl píše: 05 lis 2018, 11:43 ...
Co je vlastně důvodem, proč by někdo zakládá MS? Vidím tam tyto 3:
1) Možnost přijímat členy. Tam považuji za absurdní, aby 3 lidé, kteří jsou prakticky neodvolatelní (protože není širší členská základna) rozhodovali o budoucnosti celé strany přijímáním nových členů.
2) Možnost konat primární volby do komunálu. Opět - jako mohou 3 lidé volit kandidátku, která má násobně více pozic?
3) Možnost sestavit si rozpočet - existence MS žádné peníze nezaručuje. Pokud KS chce vyčlenit prostředky pro MS, může tak mnohem snáz učinit prostřednictvím rozpočtové položky v krajském rozpočtu, přičemž hospodařením pověří někoho v místě.
Něco dalšího?
Napadá mě ještě jeden důvod vzniku MS, a sice ustanovení nějaké formální struktury v daném místě - to byla přesně situace před komunálními volbami, tam kde MS neexistovalo. Prostě, těžko stavíš v místě kandidátku, když ani nemůžeš říct, že si lokální předseda (místopředseda), když nemáš žádnou formální funkci. Blbě se to komunikuje i mediálně.
Tahle situace ovšem nastane až cca za 3 roky, do evropských ani krajských voleb by to nemělo hrát zásadní roli, tedy je relativně dost času koncept MS předhodnotit.
Jakub.Dedek píše: 05 lis 2018, 12:04 Jsem pro a to z toho důvodu, že pro malé obce nemá MS existovat vůbec. MS má podle mě mít nějaký přesah pro větší celky. OFFTOPICCo jsem zatím vypozoroval, tak pokud MS je město, obec nebo obvod, tak dost často se taková obec uzavírá sama do sebe a nezajíma jí dění v kraji nebo třeba s menšími obcemi za hranicí MSek.

Podle mě má se postupně rozdělovat kraj do menších celků a jestli to někdy dojde až k obcím, tak ok, ale současně tato situace kromě Prahy není vůbec nikde.

Posloupnost je jasná:
Kraj -> okresy (to jde v součanosti bezporblému) -> oblasti pro obec s rozšířenou působnosti (tedy celá ta oblast - to je silně na zvážení pro danou lokalitu a členskou základnu).
U té maximálně obce bych skončil a menší celky nezakládal.
To zní sice logicky, ale důležitou roli hraje schopnost se fyzicky scházet, což je při větší ploše komplikace. Chápal bych spojovaní několika funkčních MS do nějaké nadcelku (oblasti), ale vytvářet "uměle" oblasti mi nepřijde vhodné.
Krom toho ono to reálně funguje již dnes (nevím o případu, že by některé MS odmítlo přijmout člena jen proto, že je ze sousední obce), ale neděje se to, že by takto vznikali oblasti, aspoň o tom tedy nevím.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvky (celkem 3):
Vojtech.Pikal, Daniela.Bila, sery.pavel

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Kamil.Kubica
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 368
Registrován: 25 dub 2016, 22:37
Profese: produkční, učitel, student práv
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 324 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Kamil.Kubica »

Dalibor.Zahora píše: 05 lis 2018, 14:29
Stanislav.Stipl píše: 05 lis 2018, 11:43 ...
Co je vlastně důvodem, proč by někdo zakládá MS? Vidím tam tyto 3:
1) Možnost přijímat členy. Tam považuji za absurdní, aby 3 lidé, kteří jsou prakticky neodvolatelní (protože není širší členská základna) rozhodovali o budoucnosti celé strany přijímáním nových členů.
2) Možnost konat primární volby do komunálu. Opět - jako mohou 3 lidé volit kandidátku, která má násobně více pozic?
3) Možnost sestavit si rozpočet - existence MS žádné peníze nezaručuje. Pokud KS chce vyčlenit prostředky pro MS, může tak mnohem snáz učinit prostřednictvím rozpočtové položky v krajském rozpočtu, přičemž hospodařením pověří někoho v místě.
Něco dalšího?
Napadá mě ještě jeden důvod vzniku MS, a sice ustanovení nějaké formální struktury v daném místě - to byla přesně situace před komunálními volbami, tam kde MS neexistovalo. Prostě, těžko stavíš v místě kandidátku, když ani nemůžeš říct, že si lokální předseda (místopředseda), když nemáš žádnou formální funkci. Blbě se to komunikuje i mediálně.
Tahle situace ovšem nastane až cca za 3 roky, do evropských ani krajských voleb by to nemělo hrát zásadní roli, tedy je relativně dost času koncept MS předhodnotit.
To sice ano, na druhou stranu si myslím, že pověření vyjednáváním (postavením kandidátky) v daném městě by mělo stačit a není nutné mít nějakou vnitrostranickou funkci.
Uživatelský avatar
Robert.Magni
Člen KS Plzeňský kraj
Příspěvky: 5550
Registrován: 18 led 2013, 17:08
Profese: dělník
Bydliště: Břasy 264,okr.Rokycany
Dal poděkování: 22510 poděkování
Dostal poděkování: 4541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Robert.Magni »

Návrh jde už příliš proti myšlence ,,hejna,,

Robert Magni
zabzicek@gmail.com
799796575
Nelíbí se vám moje názory ? Tak vypadněte na bar !
Roger Waters, Praha 2023

Uživatelský avatar
Kamil.Kubica
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 368
Registrován: 25 dub 2016, 22:37
Profese: produkční, učitel, student práv
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 324 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Kamil.Kubica »

Robert.Magni píše: 05 lis 2018, 15:34 Návrh jde už příliš proti myšlence ,,hejna,,
Proč si to myslíš? :)
Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Kamil.Kubica píše: 05 lis 2018, 14:33 To sice ano, na druhou stranu si myslím, že pověření vyjednáváním (postavením kandidátky) v daném městě by mělo stačit a není nutné mít nějakou vnitrostranickou funkci.
Podle mě nestačí, pouhé pověření tě zrovna v takové situaci staví do podřízené role, místo do role autonomní. To nechceš, protože to zeslabuje tvojí pozici.
Ten problém, lze ovšem také uchopit z jiného konce - kvalitní personální prací, kvalitním výběrem lidí. Pokud budeš mít 3 kvalitní lidí, je to lepší varianta než 7 problematických jedinců. ;)
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Jana.Skopalikova

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Kamil.Kubica
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 368
Registrován: 25 dub 2016, 22:37
Profese: produkční, učitel, student práv
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 324 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Kamil.Kubica »

Dalibor.Zahora píše: 05 lis 2018, 18:51
Kamil.Kubica píše: 05 lis 2018, 14:33 To sice ano, na druhou stranu si myslím, že pověření vyjednáváním (postavením kandidátky) v daném městě by mělo stačit a není nutné mít nějakou vnitrostranickou funkci.
Podle mě nestačí, pouhé pověření tě zrovna v takové situaci staví do podřízené role, místo do role autonomní. To nechceš, protože to zeslabuje tvojí pozici.
Ten problém, lze ovšem také uchopit z jiného konce - kvalitní personální prací, kvalitním výběrem lidí. Pokud budeš mít 3 kvalitní lidí, je to lepší varianta než 7 problematických jedinců. ;)
Ano, ale v tu chvíli bych očekával, že ti tři kvalitní lidé by se prosadí jako předsednictvo mezi těmi sedmi pomatenci. Ale pokud bychom se bavili o nějakém místě jen s pomatenými jedinci, tak než se jich sejde sedm tak to trvá déle, a je delší čas odhalit to a nepovolit založení MS.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kamil.Kubica za příspěvek:
Petr.Vileta
Uživatelský avatar
Maria.Vasickova
Návštěvník – nepatří k Pirátům
Příspěvky: 2453
Registrován: 01 úno 2010, 21:56
Bydliště: Jižní Morava
Dal poděkování: 1772 poděkování
Dostal poděkování: 1652 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Maria.Vasickova »

Jakub.Dedek píše: 05 lis 2018, 12:04 Jsem pro a to z toho důvodu, že pro malé obce nemá MS existovat vůbec. MS má podle mě mít nějaký přesah pro větší celky. Co jsem zatím vypozoroval, tak pokud MS je město, obec nebo obvod, tak dost často se taková obec uzavírá sama do sebe a nezajíma jí dění v kraji nebo třeba s menšími obcemi za hranicí MSek.

Podle mě má se postupně rozdělovat kraj do menších celků a jestli to někdy dojde až k obcím, tak ok, ale současně tato situace kromě Prahy není vůbec nikde.

Posloupnost je jasná:
Kraj -> okresy (to jde v součanosti bezporblému) -> oblasti pro obec s rozšířenou působnosti (tedy celá ta oblast - to je silně na zvážení pro danou lokalitu a členskou základnu).
U té maximálně obce bych skončil a menší celky nezakládal.
No, právě by bylo skvělé, kdyby každá obec měla zástupce naší strany, právě v podobě MS. Z jakého důvodu by to nemělo být? I u obcí, které čítají řádově stovky, pokud se tam sejdou tři schopní lidi? Čemu to má překážet?
Nějak nechápu,... a souhlasím s Robertem Magnim, že už to jde proti hejnu. Čím to je, že některé členy strany zachvátil strach, že se bude strana ubírat jiným směrem? ...hm, kterým? Jakým? Ve výsledku, vždyť už se ubírá. ..Důkazem je tento návrh.
Jsme strana, která vznikla svobodně, odspodu. Návrh, který je předložen vlastně říká, "musíme lidi řídit a kontrolovat, protože ....mají špatné úmysly ?...Jak se k nám ti lidé dostali? A co ten návrh vlastně řeší?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Maria.Vasickova za příspěvky (celkem 2):
Jana.Skopalikova, Viktor.Tichak

Štěstí spočívá ve svobodě a svoboda v odvaze.

Periklés
Uživatelský avatar
Jan.Bednarik
Administrativní odbor
Příspěvky: 2788
Registrován: 24 říj 2017, 00:23
Profese: vývojář SW
Bydliště: Olomouc
Dal poděkování: 6106 poděkování
Dostal poděkování: 7195 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Jan.Bednarik »

Doporučoval bych si přečíst Pirátskou strategii na další roky. Je úkolem MS a PMS přijímat členy a zajišťovat růst pirátské strany. A úkolem KS a PKS je usilovat o pokrytí svého území místními sdruženími. Tenhle návrh na změnu stanov jde určitým způsobem proti naší strategii a bude nás zbytečně brzdit v rozvoji.

PKS i PMS má stejný mandát a pravomoci pro přijímání členů a jsou si v otázce přijímání rovny. Bylo by pošetilé domnívat se, že PKS zvládne proces přijímání členů lépe, než PMS. Obecně vzato PKS přijímá členy vyjímečně v odůvodněných případech, když jsou z nějaké oblasti, kde zatím nepůsobí žádné MS (viz. Stanovy čl. 3 ostavec 3). A má to v tomto ohledu náročnější, protože v rámci MS ti lidi spolu jsou v užším kontaktu a nějakou dobu spolu můžou úzce spolupracovat.

To že se dnes někdo přijímá do KS je jen přechodný stav, než vzniknou MS na celém území. Dříve či později budou všichni přijímáni do MS a PKS prakticky nikoho přijímat nebude. Není nutné tlačit na pilu, ale zároveň je třeba, aby si to všichni uvědomili a akceptovala to především KS, která se příliš nerozvíjela, a jsou zvyklá přijímat všechny členy přímo do KS. Je nežádoucí, aby v nějakém kraji rozhodovali o přijímání všech členů třeba jen tři lidi z PKS. Je to zbytečná centralizace moci, která nedělá dobrotu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Jan.Bednarik za příspěvky (celkem 2):
Daniela.Bila, Jana.Skopalikova

„Vidíš-li, že se člověk mýlí, nehněvej se naň. Pomni, že není možné mýlit se schválně.“ Seneca

člen CF • člen a dělník v TO (vývoj a správa systémů) • člen AO • předsedající CF
RV (11/2019–3/2023) • předseda OLK (6/2018–11/2019) • místopředseda MS Olomouc (12/2017–6/2018)
jan.bednarik@pirati.cz • 603 439 481 • pište mi na Zulip

Uživatelský avatar
Dalibor.Zahora
Člen KS Ústecký kraj
Příspěvky: 13421
Registrován: 21 dub 2009, 12:29
Profese: zakládající člen
Bydliště: Praha
Dal poděkování: 34735 poděkování
Dostal poděkování: 17610 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Dalibor.Zahora »

Napsal člen PKS, které muselo nechat na poslední chvíli zrušit RV celou kandidátku, protože si nedostatečně prověřilo lídra kandidátky. A poškodilo tak dobré jméno strany nejen v dané lokalitě.

Já už jsem na toto téma vedl s Honzou polemiku u nás ve Středočeském kraji (jak přijímat/nepřijímat členy).
Nekontrolovaný růst strany přinese přesně podobné a horší problémy než ten, který se stal letos v Hranících a povede k tomu, že Pirátská strana časem dopadne jako subjekty, ke kterým bývá někdy negativně přirovnávána (VV, ANO, Úsvit).

Tedy nějaké přehodnocení řešení vztahů a postavení KS a MS je na místě, nejsem si nyní jist, zda to může být třeba způsobem, který navrhuje Kamil Kubica.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Dalibor.Zahora za příspěvek:
Vit.Fux

zakládající člen, více na profilu lide.pirati.cz, občas píšu na Deník Referendum, preferuji twitter @daliborzz před FB fb.com/dlbrz, najdete mě i na Mastodon witter.cz/@daliborzz
tel. 773 993 465, e-mail: dalibor.zahora(zav)pirati.cz

Uživatelský avatar
Kamil.Kubica
Předseda/předsedkyně místního sdružení
Příspěvky: 368
Registrován: 25 dub 2016, 22:37
Profese: produkční, učitel, student práv
Dal poděkování: 171 poděkování
Dostal poděkování: 324 poděkování

Re: Změna Stanov - oblastní sdružení

Příspěvek od Kamil.Kubica »

Jan.Bednarik píše: 05 lis 2018, 23:26 Doporučoval bych si přečíst Pirátskou strategii na další roky. Je úkolem MS a PMS přijímat členy a zajišťovat růst pirátské strany. A úkolem KS a PKS je usilovat o pokrytí svého území místními sdruženími. Tenhle návrh na změnu stanov jde určitým způsobem proti naší strategii a bude nás zbytečně brzdit v rozvoji.
Ahoj,

tenhle návrh nejde proti té strategii. Nechce zastavit přijmání členů nebo zastavit zakládání MS. Ale to, že se chceme rozrůstat neznamená, že přijmeme každého a každému povolíme MS jen proto, abychom mohli říkat že máme tolik členů a tolik místních sdružení. Sice to zpomalí zakládání MS, ale alespoň budeme mít jistotu, že tam jsou kvalitní lidé, kteří to myslí vážně.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Kamil.Kubica za příspěvky (celkem 2):
Ondra.kl, Vit.Fux
Zamčeno

Zpět na „[Archív] Ukončené členské podněty“