[Rozprava] Koaliční smlouva ZMB 2018 až 2022

Moderátoři: PKS Jihomoravsky kraj, PMS Brno

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Profese: Zastupitel města Brna
Dal poděkování: 1137 poděkování
Dostal poděkování: 2732 poděkování

Re: [Rozprava] Koaliční smlouva ZMB 2018 až 2022

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 12:23

Oznámení moderátora:
Registruji proceduralni navrh na prodlouzeni rozpravy o dva dny, je nekdo proti?
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 14:06

Odpověď Markéty Vaňkové na první položenou otázku, ostatní otázky jsem předal.
Jiri.Ulip píše:
28 říj 2018, 19:49
"V odpovědi na dotazy ohledně vašeho zvtahu k Brandson Brandson Enterprises Ltd. jste uvedla, že jste upatňovala cca 9 500 žalob, a že vaše celková odměna byla 700 000 korun. Za jednu žalobu jste tedy měla cca 74 korun. Byla pro vás tato aktivita zisková? Pokud ano, jste ochotná zveřejnit jaké zhruba byly náklady na jednu žalobu? Pokud tato aktivita zisková nebyla, proč jste se takového projektu účastnila?"
"Právní zastoupení pro mě bylo ziskové. Náklady spojené s vymáháním pohledávek hradil klient."

EDIT: Odpověď Olivera Pospíšila
Jiri.Ulip píše:
29 říj 2018, 10:19
"Městská společnost Jižní Centrum Brno a.s. odmítala zveřejňovat smlouvy, ač o to byla požádána podle zákona 106. Zveřejnění smluv ji nakonec musel nařídit soud. Co jste během svého působení ve společnosti udělal proto, aby byly smlouvy zveřejněny a předešlo se soudnímu sporu? Souhlasíte, že společnost měla smlouvy zveřejnit hned, jak o ně byla požádána?"
"Jestli jsem to správně pochopil, tak dotazek je k tomu, proč jsem se nezasadil o poskytnutí smlouvy s AUParkem. Tedy pokud si správně vybavuji data, tak v DR JCB jsem byl max. do začátku roku 2007, pozemky AUParku se prodávaly v roce 2008, v té době ani potom jsem v orgánech JCB nebyl, takže jsem na to neměl vliv. Je to vcelku snadno ověřitelné. V roce 2008 byl spor o to, jestli se zákon 106 vztahuje i na akciové společnosti, byť zcela vlastněné veřejným subjektem. Soud v té věci rozhodl, problematika je dostatečně judikovaná a tím je to pro mě dáno. Z tohoto hlediska lze souhlasit se závěry soudu, tedy že smlouva měla být poskytnuta. Osobně se domnívám, že subjekty vlastněné městem by měly uzavírat kupní smlouvy na nemovitý majetek tak, aby unesly zveřejnění bez ohledu na zákon 106."

EDIT2: Další odpověď od Markéty Vaňkové:
Jiri.Ulip píše:
29 říj 2018, 10:19
"Městská společnost Jižní Centrum Brno a.s. odmítala zveřejňovat smlouvy, ač o to byla požádána podle zákona 106. Zveřejnění smluv ji nakonec musel nařídit soud. Co jste během svého působení ve společnosti udělala proto, aby byly smlouvy zveřejněny a předešlo se soudnímu sporu? Souhlasíte, že společnost měla smlouvy zveřejnit hned, jak o ně byla požádána?"
" Soudem přiznaný přísudek z každé ze žalob byl v řádu tisíců korun. Ne všechny soudem přiznané pohledávky (včetně přísudků) se však podařilo vymoci. Směřuje - li celá otázka k tomu, kolik můj klient při vymáhání pohledávek vydělal, mohu obecně uvést následující. Klient nejprve musel pohledávky koupit a zaplatit za jejich nabytí. Následně měl se všemi uplatněnými žalobami spojené náklady, včetně zaplacení soudního poplatku, bez jistoty, v kolika procentech případů bude s vymáháním úspěšný. Následně docházelo k postupnému vymáhání pohledávek, jak jsem však uvedla výše, rozhodně se nepodařilo vymoci všechny zažalované pohledávky.

Ve společnosti Jižní centrum Brno, a.s. jsem byla členkou dozorčí rady v letech 2007-2010. V té době byla ODS v opozici a neměla své zastoupení v Radě města Brna. Neuvědomuji si, že bychom v té době v dozorčí radě společnosti Jižní centrum Brno, a.s. danou situaci řešili, tedy, že by v té době byla společnost požádána o zveřejnění smluv a tyto zveřejnit odmítla. Pamatuji si pouze, že se ve společnosti řešila otázka zveřejnění platů a odměn, ty zveřejněny byly. K odmítnutí poskytnutí informací ve vztahu ke smlouvám došlo v roce 2011, následně proběhla soudní jednání. V té době jsem nebyla členkou orgánu společnosti ani zastupitelkou města Brna, neměla jsem tedy pravomoc v této věci činit jakékoli kroky.
Za sebe mohu konstatovat, že podporuji zveřejnění informací jak z úrovně města, tak z úrovně městských společností."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Vit.Jurasek, Lukas.Mamula
Tomáš Koláčný
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice

Jiri.Ulip
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Technology Manager
Dal poděkování: 5304 poděkování
Dostal poděkování: 1013 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Ulip » 29 říj 2018, 15:41

Tomas.Kolacny píše:
29 říj 2018, 14:06
Odpověď MV na první položenou otázku, ostatní otazky jsem předal.

"Právní zastoupení pro mě bylo ziskové. Náklady spojené s vymáháním pohledávek hradil klient."

EDIT: Odpověď OP

"Jestli jsem to správně pochopil, tak dotazek je k tomu, proč jsem se nezasadil o poskytnutí smlouvy s AUParkem. Tedy pokud si správně vybavuji data, tak v DR JCB jsem byl max. do začátku roku 2007, pozemky AUParku se prodávaly v roce 2008, v té době ani potom jsem v orgánech JCB nebyl, takže jsem na to neměl vliv. Je to vcelku snadno ověřitelné. V roce 2008 byl spor o to, jestli se zákon 106 vztahuje i na akciové společnosti, byť zcela vlastněné veřejným subjektem. Soud v té věci rozhodl, problematika je dostatečně judikovaná a tím je to pro mě dáno. Z tohoto hlediska lze souhlasit se závěry soudu, tedy že smlouva měla být poskytnuta. Osobně se domnívám, že subjekty vlastněné městem by měly uzavírat kupní smlouvy na nemovitý majetek tak, aby unesly zveřejnění bez ohledu na zákon 106."
Moc dík, Tome! Odpověď Olivera je za mne cajk. Ještě bych ale poprosil Markétu Vaňkovou krom té doplňující otázky ještě o drobné zpřesnění odpovědi: "Jen abych si to špatně neinterpretoval, vaše náklady na zpracování jedné žaloby tedy v průměru byly nižší než 74 korun, je to tak? Zmiňujete, že náklady spojené s vymáháním hradil klient. To se ale předpokládám týká až samotné exekuce a nikoliv žalob, kde bylo jediné plnění 700 000 jak uvádíte v odpovědi v analýze. Je to tak?"
propagátor otevřených dat, bývalý zastupitel a radní v Brně

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
-- Samuel Beckett

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 16:37

Vlozeny i dalsi dve odpovedi od MV, dopresnujici otazka predana.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 3):
Jiri.Ulip, Pavel.Moravec, Hanka Kašpaříková
Tomáš Koláčný

Jiri.Ulip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Ulip » 29 říj 2018, 17:19

Dík, Tome, měl bych ještě jednu dopřesňující otázka k poslední odpovědi Markéty Vaňkové (to co píše k Jižnímu centru mi stačí).

"Děkuji za podrobnosti týkající se výše přísudků. Chápu, že váš klient nesl "podnikatelské riziko", nicméně i tak mne zaráží výrazný nepoměr mezi částkou, kterou jste měla za jednu žalobu (74 korun), a přísudkem, který byl, jak píšete, v řádu tisíců korun. Je tento nepoměr podle vašich zkušeností coby advokátky běžný? Ještě bych měl jeden spíše obecný dotaz pravděpodobně pramenící z toho, že jsem naprostý právní laik - přišlo by mi logické, aby soudem přiznaná odměna advokáta korespondovala s jeho náklady, což ale v tomto případě neplatí, a odměna je o dva řády vyšší než vaše náklady. Je to korektní?"

-- Samuel Beckett

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 20:41

Tady je odpověď Markéty Vaňkové k předposlední dopřesňující otázce od Jirky.
Poslední jsem předal a až bude odpověď, dodám.
Jiri.Ulip píše:
29 říj 2018, 15:41
"Jen abych si to špatně neinterpretoval, vaše náklady na zpracování jedné žaloby tedy v průměru byly nižší než 74 korun, je to tak? Zmiňujete, že náklady spojené s vymáháním hradil klient. To se ale předpokládám týká až samotné exekuce a nikoliv žalob, kde bylo jediné plnění 700 000 jak uvádíte v odpovědi v analýze. Je to tak?"
"Klient hradil náklady jak v rámci nalézacího, tak v rámci exekučního řízení. Částka, kterou jsem obdržela, byla mojí odměnou."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Hanka Kašpaříková
Tomáš Koláčný

Jiri.Ulip
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jiri.Ulip » 29 říj 2018, 21:21

Dík, Tome, těším se na poslední odpověď.

Co se té předposlední odpovědi týče, je to jen můj dojem nebo přijde i někomu dalšímu, že v těchto dvou tvrzeních je rozpor? Myslím, že když mi někdo uhradní náklady, tak se jedná o plnění.
"Klient hradil náklady jak v rámci nalézacího, tak v rámci exekučního řízení. Částka, kterou jsem obdržela, byla mojí odměnou."
Kromě této sjednané odměny jsem v souvislosti s poskytováním těchto služeb neobdržela ani od klienta ani od žádné další osoby jakékoli další finanční či nefinanční plnění.

-- Samuel Beckett

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 22:05

Oznámení moderátora:
Nezaznamenal jsem žádný odpor proti prodloužení rozpravy, prodlužuji tedy rozpravu o 2 dny, tzn. do středy, kdy bude zahájeno hlasování. Současně ovšem oznamují termín uzavření rozpravy pro nové dotazy, který bude zítra (úterý) ve 20:00, aby byl prostor dotazy zodpovědět před koncem rozpravy.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 5):
Marcel.Kolaja, Pavel.Moravec, Petr.Springinsfeld, Jiri.Ulip, Dalibor.Zahora
Tomáš Koláčný

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 29 říj 2018, 23:14

Zde odpověď Markéty Vaňkové na poslední Jirkovu otázku:
Jiri.Ulip píše:
29 říj 2018, 17:19
"Děkuji za podrobnosti týkající se výše přísudků. Chápu, že váš klient nesl "podnikatelské riziko", nicméně i tak mne zaráží výrazný nepoměr mezi částkou, kterou jste měla za jednu žalobu (74 korun), a přísudkem, který byl, jak píšete, v řádu tisíců korun. Je tento nepoměr podle vašich zkušeností coby advokátky běžný? Ještě bych měl jeden spíše obecný dotaz pravděpodobně pramenící z toho, že jsem naprostý právní laik - přišlo by mi logické, aby soudem přiznaná odměna advokáta korespondovala s jeho náklady, což ale v tomto případě neplatí, a odměna je o dva řády vyšší než vaše náklady. Je to korektní?"
"Zkusím odpovědět srozumitelně. Odměna advokáta může být smluvní (tu obecně ve své advokátní praxi preferuji). Pouze v případě, že si s klientem při převzetí právního zastoupení smluvní odměnu nesjednáte, nastupuje odměna mimosmluvní. S klientem jsem si sjednala odměnu smluvní, sjednanou částku jsem považovala (a dosud považuji) za přiměřenou. Odměnu jsem nepřepočítávala na odměnu za jednu žalobu, hodnotila jsem to jako odměnu za soubor všech úkonů. V rámci soudního řízení může každý z účastníků požadovat náhradu nákladů řízení včetně odměny advokáta od protistrany, jejich výše vychází z advokátniho tarifu (dříve z tzv. paušální vyhlášky) a odvíjí se od výše žalované částky. Tyto náklady řízení jsou tzv. přísudkem a ze zákona patří danému účastníku řízení (tedy nikoli advokátovi). Je tedy rozdíl mezi tím, na co má advokát nárok dle dohody s klientem a na co má nárok klient v rámci soudního řízení od protistrany. A zatímco já jako advokátka jsem měla víceméně jistotu, že svoji odměnu od klienta obdržím ve sjednané výši, klient neměl jistotu, kolik se mu podaří fakticky vymoci (byť byl ve sporech úspěšný). Nevím, co myslíte mými "náklady", jak jsem uvedla v jiné odpovědi, náklady spojené s vymáháním pohledávek hradil klient (a to samozřejmě i náklady v těch případech, kdy se mu dlužnou částku nepodařilo vymoci)."
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvek:
Jiri.Ulip
Tomáš Koláčný

Marketa.Gregorova
Zahraniční odbor
Profese: europoslankyňa
Dal poděkování: 746 poděkování
Dostal poděkování: 2215 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marketa.Gregorova » 30 říj 2018, 00:36

Ahoj,

tuším i bez výzvy, že se ode mě očekává nějaké vyjádření, ale bohužel jsem tento víkend měla zcela zabitý, omlouvám se. Nejdříve k otázkám:
Pavel.Moravec píše:
26 říj 2018, 22:57
  • Byli byste ochotni položit koalici v případě, že ostatní její členové se chovají hrubě v rozporu s koaliční smlouvou, zejména co se týče transparentnosti, zadávání veřejných zakázek, protežování apod.? I kdyby to pro vás znamenalo opuštění funkcí např. radního a ukončení rozdělané práce (což může dost "bolet")?
  • Každý má onu hranici, za kterou by bylo vhodné/nutné/potřebné/.. odejít z koalice, nastavenou jinde. Můžete prosím uvést příklad nebo dva, které by byly pro vás důvodem ukončení koalice?
a) Rozhodně.
b) Určitě porušení koaliční smlouvy, kdy obzvláště některá témata jsou citlivější - a to, co ve vyjednávání bylo průchozí a nějak se napsalo, se pak může zazdít s nějakým pseudo-odůvodněním kvůli naší nezkušenosti při psaní (nabyla jsem třeba konkrétní obavy, že ačkoli možnost vzít od městských částí některé byty v tzv. celoměstském zájmu je v koaliční smlouvě, hrozí, že to padne - například na tom, že sociální projekty nebudou vyhodnoceny jako celoměstský zájem; to možná zacházím do přílišného detailu a samozřejmě to netuším, je to jen obava, ale chtěl jsi příklad .)). Při nedodržení jednoho závazku z koaliční smlouvy nemám důvod si myslet, že platí i její zbytek a nic než konec logicky následovat nemůže. A pak takové ty klasiky - odhalení korupčního jednání, nereflektovaný (zdržím se hlasování, nahlásím to atp.) střet zájmů,... Je těžké to říct takhle předem, ale všeobecně mám asi hranice spíš přísnější, jak je tušeno. .)

No, a teď k mému postoji a dotazu Troie. Už nějakou dobu mi v hlavě leží, co sem napíšu. Nemyslím si, že to změní někoho názor (a ani by to nebyl důvod psaní), ostatně jsem se s většinou hlasujících již bavila a své postoje známe. Budu tedy trochu stručnější, než se ode mě asi čeká, ale ráda cokoli doplním.

OFFTOPICÚplně na začátek nicméně řeknu jednu lehce OT věc, která musí ven: V poslední době na mě bylo fakt nepříjemně tlačeno, a to z obou táborů. Nefňukám, vím, že jsem v politice a tlaky budou - ale tak nějak jsem předpokládala, že spíš od politické konkurence, než stranických kolegů a kamarádů. A nejde pouze o Brno, aby tady někdo nepředjímal, co neříkám; divili byste se, kolik lidí má názor na to, jaký bych měla mít názor. .) Do nějaké míry je to v pohodě, ostatně, spousty lidí jsem se na názor ptala a chtěla ho slyšet. Ale součet a hlavně obsah telefonátů, diskuzí, hádek i monologů směrem ke mně na téma "co si mám myslet" je velice neúměrný tomu, že jsem jen - reálně - měla odlišný názor. Prosím tedy do budoucna o větší zamýšlení se nad tím, co je poskytnutí názoru, a co je tlak či vnucování názoru; a že jiný názor není útokem na váš názor. Díky za pochopení.

Jak to tedy stručně (na moje detailní pindy pojďme na pivo) mám?
Mně by v současném nastavení přišla rozumější opozice, a to z páru vzájemně propojených důvodů.
a) [tento se týká Troiovy otázky] Ti, s nimiž do toho jdeme, jsou řádově zkušenější. Myslím si, že není moc reálné něco odhalit, dělo-li by se něco - lidé, co by to dělali, nejsou hloupí. Takže ta kontrola není natolik rozdílná v opozici či koalici (na něco se přijít dá, ale koalice nedává žádnou zázračnou moc odhalovat víc). Samozřejmě jak píše Tom, ty firmy jsou něco jiného a zásadní proměnná, na druhou stranu i opoziční zastupitelé v nich nějaké zastoupení mají (vážně to nechci rozebírat dopodrobna, beru to tak, že většina z vás asi ví, jak to funguje a samozřejmě ano, vím, že bychom byli ve slabší pozici).
b) S tím souvisí i to, že si nemyslím, že by výsledek voleb moc odpovídal naší práci (myslím tím jak čtyři kvalitní roky v zastupku, tak práci na kampani). Ale takový výsledek máme. Zjevně je tedy někde nějaký problém, o němž nevíme a nerada bych, aby nás nepříjemně dohnal za pár let (to, že je výsledek voleb souhrn mnoha faktorů si uvědomuji, mluvím o výseku problému) a přijde mi nebezpečné ten výsledek ignorovat a hnát se do silových pozic. Myslím si, že je proto i s ohledem na společenskou kontroverznost koalice moudřejší jít do opozice, růst tam, učit se to a za čtyři roky přijít s čistým štítem, jasným plánem, lidmi i vyřešenými potenciálními hrozbami. Reflektuji argumenty o idealismu a o tom, že plavat se člověk naučí nejlépe ve vodě, ale taky si myslím, že příliš pragmatismu zaslepuje a že brouzdálko se jako tréninkový nástroj používá častěji, než moře. .)

Tolik k mé preferované variantě, která vykrystalizovala postupně právě z toho, jak to celé dopadlo (tím reaguji na hlasy, které si myslí, že bych opozici preferovala kdykoli; není tomu tak).

Teď od opozice ke koalici samotné. Nelíbil se mi způsob, jakým začala být na stole. Něco to říká o způsobech, na které jsou účastníci zvyklí. Také jsem se mnoho informací, které se mi nezamlouvaly, začínala dozvídat až těsně před volbami či po nich. Nic nelegálního, samozřejmě, ale vypovídajícího o morálním kompasu lidí - a já ho mám prostě dost drasticky jiný. Tudíž jsem se k tomu začala stavět až ad-hoc a leč mě mrzí, že jsem se neozvala dříve, nebylo to prostě možné. Ze všech posbíraných dojmů o koalici, ze zkušeností z vyjednávání, z důvodů výše uvedených a s ohledem na to, že jsem si jistá, že většina bude hlasovat pro, je tedy moje finální rozhodnutí hlasovat proti (nikoli se pouze zdržet). Mnozí mi toto vyčítali a vyčítat budou a proto bych zkusila rovnou reagovat vysvětlením na možné otázky:
a) Hlasuji proti, ale budu v radě. Není to schizofrenní/alibistické? - Původně jsem se postu radní vzdala, když se však vyjednalo další místo v radě a přesunula se tedy i trochu moc v rámci koalice, připadalo již i mně až příliš nekonstruktivní a především jako zrada, kdybych to odmítla. Jedná se i pro mě o nejožehavější rozpor, vnitřně stále nedořešený. Nic to ale nemohlo změnit na mých výhradách, rozhodla jsem se tedy vyjádřit svou pozici v tomto individuálním (každý sám za sebe) hlasování o koaliční smlouvě tak, jak cítím nejsprávněji; a v případě, že MS Brno rozhodne, že chce, abychom takto fungovali, budu respektovat demokratické rozhodnutí týmu a dělat to (za tým). Uvědomuji si, že to někteří nepochopí, ale budu ráda, když to bude respektováno.
b) Jak budu spolupracovat s lidmi, co ví, že jsem s koalicí nesouhlasila? - Oni to ví prakticky od prvního dne (na první schůzce jsem nejen řekla, že se mi to nelíbí, ale navíc i uvedla, jakou koalici preferuji) a byli plně komfortní s mou přítomností na vyjednáváních a spolupracujeme bez jakéhokoli problému. Stabilnost spolupráce zajišťuje to, o čem píšu výše - když MSko rozhodne, nemám problém být konstruktivní.
c) Proč nestačí zdržení se? - To v podstatě souvisí s mým předpokladem, že koaliční smlouva projde. Je v mé povaze vyrovnávat to, co mám pocit, že zrovna chybí - a aktuálně se vše řeší natolik pragmaticky, že postrádám aspoň náznak ideálů a, no... pirátství tak, jak ho vnímám já. Volím tedy hlasitější proklamaci, než pouhé zdržení se či neúčast, protože se domnívám, že by měla být také slyšet.

Omlouvám se, pokud je text místy příliš chaotický, psala jsem to v průběhu dvou dní a naněkolikrát. Pokud je něco nepochopitelné, ráda to dovysvětlím a jsem otevřená i dalším dotazům. Díky za přečtení a respektování mého názoru i OT. Všechno nějak dopadne. .)
Europoslankyně. Vůdce v ZO a Evropské pirátské straně. Místopředsedkyňa JmK.
O morálce: OFFTOPICObrázek

Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Brno“