[Rozprava] Koaliční smlouva ZMB 2018 až 2022

Moderátoři: PKS Jihomoravsky kraj, PMS Brno

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo
Profese: Zastupitel města Brna
Dal poděkování: 1140 poděkování
Dostal poděkování: 2755 poděkování

[Rozprava] Koaliční smlouva ZMB 2018 až 2022

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 26 říj 2018, 20:13

Ahoj brněnští Piráti,

svolávám jednání ve věci projednání návrhu koaliční smlouvy pro koalici v rámci Zastupitelstva města Brna ve funkčním období 2018 až 2022.

Návrh usnesení:
Místní fórum Brno

s ch v a l u j e

návrh koaliční smlouvy pro koalici v rámci Zastupitelstva města Brna ve funkčním období 2018 až 2022, který je přílohou č. 1 tohoto usnesení a

s o u h l a s í

s nominací:
  • Tomáše Koláčného do funkce 2. náměstka primátorky pro oblast majetku, kultury, participace veřejnosti, informačních technologií, strategie a analýzy dat,
  • Markéty Gregorové do funkce členky Rady města Brna pro oblast kultury,
  • Róberta Čumy do funkce člena Rady města Brna pro oblast majetku,
  • Ondřeje Kotase do funkce uvolněného člena Zastupitelstva města Brna pro oblast informačních technologií.

Důvodová zpráva:
Za vyjednávací tým předkládám v souladu s povolební strategií místnímu fóru Brno ke schválení návrh koaliční smlouvy pro koalici v rámci Zastupitelstva města Brna ve funkčním období 2018 až 2022. Součástí usnesení je rovněž návrh souhlasu s nominacemi Pirátských zastupitelů do užšího vedení města, který respektuje jak pořadí kandidátů určené primárními volbami, tak i domluvu v rámci zastupitelského klubu Pirátů. Kompletní seznam nominací do užšího vedení města od všech stran vznikající koalice je k dispozici v příloze č. 2.

Předložený návrh koaliční smlouvy je v souladu s povolební strategií (vyjma spodní hranice pro povinnost otevřených výběrových řízení na veřejné zakázky malého rozsahu, kdy povolební strategie stanovovala 100 tis. Kč, volební program 200 tis. Kč a koaliční smlouva se drží volebního programu) a obsahuje naprostou většinu našeho volebního programu.
V kontextu povolební strategie si rovněž dovolím zmínit, že jsme prosadili právo nominovat zástupce do dozorčích rad všech městem 100% vlastněných firem i pro opozici, ať je zajištěná veřejná kontrola a nekontrolují koaliční nominanti sami sebe. A vzhledem ke střetu zájmů některých funkcionářů jsme si vyjednali gesci majetku města, abychom měli nakládání s majetkem pod dohledem.

V příloze č. 3 naleznete zprávu od analytického týmu, který mapoval fakta z pozadí špiček brněnské politiky. Zpráva nepřinesla žádné informace o korupční minulosti lidí, kteří by měli vstupovat do užšího vedení města Brna, ale upozornila na střet zájmů některých osob, který je nutné důkladně sledovat a hlídat, aby nedocházelo k preferování osobních zájmů před zájmy města. V rámci zprávy jsou dále zveřejněny odpovědi Markéty Vaňkové na otázky, které jí analytický tým položil pro objasnění některých skutečností, které nebylo možné objasnit z veřejných zdrojů. Současně jsem dal ODS možnost se ke zprávě vyjádřit formou komentářů.

Rozprava bude probíhat do pondělí, 29. 10. 2018, kdy bude zahájeno hlasování.
Žádám všechny účastníky rozpravy, aby se ve svých vyjádřeních chovali slušně a věcně.

Otevírám rozpravu.
Přílohy
Příloha č. 1 – Koaliční smlouva.pdf
(492.92 KiB) Staženo 107 x
Příloha č. 2 – Úplný seznam nominací do užšího vedení města Brna.pdf
(397.57 KiB) Staženo 126 x
Příloha č. 3 – Zpráva analytického týmu + vyjádření ODS.pdf
(1.53 MiB) Staženo 1476 x
Tomáš Koláčný
Pirátská strana - předseda místního sdružení Brno
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice
tel: +420 736 661 244 e-mail: tomas.kolacny@pirati.cz

Jiri.Ulip
Člen KS Jihomoravský kraj
Profese: Technology Manager
Dal poděkování: 5362 poděkování
Dostal poděkování: 1022 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: [Rozprava] Koaliční smlouva ZMB 2018 až 2022

Příspěvek od Jiri.Ulip » 26 říj 2018, 22:41

Ahoj,
koaličnímu týmu se podařilo vyjednat výbornou koaliční smlouvu, která nám dává obrovský prostor k uskutečňování našeho programu. Plně souhlasím s tím, co o ní Tomáš píše v důvodové zprávě. Nicméně výrazně problematičtější mi přijde interpretace zprávy analytického teamu. Je pravda, že nepoukázala na nezákonné jednání stávajících představitelů ODS a ČSSD, ale je v ní několik momentů, které podle mne činí některé z osob navržených do užšího vedení města nedůvěryhodnými. Níže se pokusím rozvést, proč si myslím, že tomu tak je. Soustředím se jen na zastupitele, kteří mají být v užším vedení Brna, ačkoliv i ostatní kauzy by si jistě zasloužily pozornost.

Markéta Vaňková - spolupráce s Brandson Enterprises Ltd.
Systém exekucí je u nás rozbitý a nemalý díl viny na tom nese ODS. Využití špatně nastaveného systému jiným členem ODS mi přijde amorální. Můžeme se pochopitelně bavit o tom, jestli je samotná amorálnost důvodem k diskvalifikaci pro vedoucí veřejné funkci. Za mne sice ano, ale beru, že ne každý to má nastavené stejně. Co mi ale přijde výrazně problematičtější je celá ekonomika vymáhání pohledávek z perspektivy Markéty Vaňkové - její odměna, jak sama uvedla, byla 700 000 KČ, což při 9,5 tisíci žalob, které podala, znamená příjmy 74 korun za žalobu. Chápu-li to správně, tak po odečtení nákladů se v podstatě jednalo o charitativní činnost. Nic proti charitě, ale provozovat ji pro offshore firmu se skrytou vlastnickou stukturou je poněkud podivné.

Markéta Vaňková & Robert Kerndl - Uzavření reklamních smluv s MČ Brno-střed
Tady bychom podle mne měli dostat od týmu, který analýzu připravoval, doplnění, protože komentář ODS, chápu-li ho správně, mimo jiné zpochybňuje právní analýzy, které jsou tam uvedené.

Markéta Vaňková & Oliver Pospíšil - Jižní Centrum Brno a.s.
Městská akciovka, přes kterou město prodávalo pozemky v jižním centru firmám se skrytou vlastnickou strukturou (minimálně jedna nechybí v Panama Papers). Přestože to byla městská firma, vytrvale odmítala zvežejňování smluv. Celý tento komplex je v protikladu s transparentní politikou, kterou chceme dělat. Nechce se mi tedy úplně věřit, že stejní lidé, kteří tenkrát byli v orgánech firmy, budou podoporovat otevřenost ve vedení města.

Jirka
Naposledy upravil(a) Jiri.Ulip dne 26 říj 2018, 23:13, celkem upraveno 2 x.
propagátor otevřených dat, bývalý zastupitel a radní v Brně

Ever tried. Ever failed. No matter. Try again. Fail again. Fail better.
-- Samuel Beckett

Pavel.Moravec
Profese: IT
Dal poděkování: 9743 poděkování
Dostal poděkování: 4757 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 26 říj 2018, 22:57

Již jsem se ptal v jiných vláknech a dostal odpověď asi jen od jednoho zastupitele (RČ), tak svou otázku trochu poupravím:

Na jednu stranu působí třeba obsah koaliční smlouvy dost pěkně a oceňuji, kolik našeho programu se podařilo do něj dostat. Na stranu druhou osobně moc nevěřím, že by ostatní strany - a zejména někteří jejich politici či lidé ze zákulisí - jednali v souladu s programovým prohlášením v koaliční smlouvě. Moc nevěřím, že nereformovaná brněnská ODS ani ČSSD nebude chtít pokračovat v praktikách z 90. a "nultých" let.

Proto bych se rád našich zastupitelů a zejména výše nominované čtveřice zeptal:
  • Byli byste ochotni položit koalici v případě, že ostatní její členové se chovají hrubě v rozporu s koaliční smlouvou, zejména co se týče transparentnosti, zadávání veřejných zakázek, protežování apod.? I kdyby to pro vás znamenalo opuštění funkcí např. radního a ukončení rozdělané práce (což může dost "bolet")?
  • Každý má onu hranici, za kterou by bylo vhodné/nutné/potřebné/.. odejít z koalice, nastavenou jinde. Můžete prosím uvést příklad nebo dva, které by byly pro vás důvodem ukončení koalice?
Předem díky za odpovědi.
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Pavel.Moravec
Profese: IT
Dal poděkování: 9743 poděkování
Dostal poděkování: 4757 poděkování

Příspěvek od Pavel.Moravec » 27 říj 2018, 09:39

Jiri.Ulip píše:
26 říj 2018, 22:41
Markéta Vaňková - spolupráce s Brandson Enterprises Ltd.
Systém exekucí je u nás rozbitý a nemalý díl viny na tom nese ODS. Využití špatně nastaveného systému jiným členem ODS mi přijde amorální. Můžeme se pochopitelně bavit o tom, jestli je samotná amorálnost důvodem k diskvalifikaci pro vedoucí veřejné funkci. Za mne sice ano, ale beru, že ne každý to má nastavené stejně. Co mi ale přijde výrazně problematičtější je celá ekonomika vymáhání pohledávek z perspektivy Markéty Vaňkové - její odměna, jak sama uvedla, byla 700 000 KČ, což při 9,5 tisíci žalob, které podala, znamená příjmy 74 korun za žalobu. Chápu-li to správně, tak po odečtení nákladů se v podstatě jednalo o charitativní činnost. Nic proti charitě, ale provozovat ji pro offshore firmu se skrytou vlastnickou stukturou je poněkud podivné.
Plně souhlasím. Zatímco Vaňková dle svých slov dělala charitu, všechny peníze musely končit u té offshore firmy. Přidávám vyjádření Yossi-ho:
Screenshot_2018-10-27_09-35-04.png
Nu aspoń bychom se vyrovnali starověkému Římu. Tam byl senátorem kůň, my bychom asi měli za primátorku bílého koně :D :D :D
Tito uživatelé poděkovali autorovi Pavel.Moravec za příspěvky (celkem 4):
Jiri.Ulip, Ivo.Vlasaty, Dalibor.Zahora, Jakub.Dedek
Bývalý správce @PiratiJMK i @PiratePartyCZ, bývalý člen KK.

Jakub.Sobocik
Profese: Právník
Dal poděkování: 92 poděkování
Dostal poděkování: 42 poděkování

Příspěvek od Jakub.Sobocik » 27 říj 2018, 22:08

Budu hlasovat proti.

Proč?

Politiku můžeme brát čistě jako boj o moc, hraje se hra (o trůny?), intrikaří se, pletichaří se, lže se a podaná ruka neplatí. Jakékoliv aliance a spojenectví jsou čistě účelové a platí jen do té doby, než přijde lepší nabídka a spolupráce už nebude výhodná. Účel světí prostředky, jak už psal kdysi Machiavelli.

A přesně do toho Piráti v Brně zabředli. Když už to vypadalo na opozici, tak naběhli na vlnu intrik, která nutně musela pro nepolitického člověka působit dojmem převratu či puče. Z celé té šarády zůstávala na jazyku jakási pachuť, ale … budeme mít náměstka a radní! A je to přece super, každá politická strana by měla usilovat o moc a je to přece primárně o programu… Do koaliční smlouvy jsme si toho prosadili hodně, navíc budeme mít i oblast majetku, kde budeme hrát roli watchdogerů. Ta koaliční smlouva, to je z hlediska prosazování našeho programu čistá krása. Musím říct, že opravdu vypadá dobře a nenašel jsem v ní nic problematického (pokud to půjde ufinancovat).

No jo, ale to budeme fakt ignorovat dokument analytického týmu Pirátů „Základní prověření důvěryhodnosti vybraných zastupitelů Brna“? Tomáš Koláčný říká, že z toho plyne pouze střed zájmů a že se o tom budeme bavit a ošetříme to. Ale pro mě z toho vyplývá, že osoby napojené na zákulisní hráče z ODS a ČSSD jsou nedůvěryhodné a mají problematickou minulost. Cituji „Pokud v jiných regionech proběhla nějaká obroda ODS a odchod kmotrů, v Brně se nic takového nestalo. Stranu stále ovládají lidé, kteří z města posledních 20 let vyváděli veřejné peníze.“. Dále Vaňková buď tajila příjmy anebo nechala vydělat skrytého vlastníka. Takže v podstatě tam budeme sedět s lidmi, kteří v minulosti vysávali veřejné prostředky ať už kumulováním funkcí, zadáváním veřejných zakázek známým, čachrováním s pozemky apod. Sice z toho nebylo žádné trestní obvinění a nejde to zcela dokázat, anebo to snad ani nebylo protiprávní „jen“ vysoce amorální a problematické, nicméně je tam spousta otazníků. U vysoce postavených politiků by spíš měla platit presumpce viny, zvlášť když se podezření kumulují. Trošku mi tu chybí ten důraz na to, že chceme město řídit s čistým štítem, který mají Piráti v Praze. Ta koalice bude špinavá a ta špína ulpí i na nás. Je to asi stejně morální jako obchodovat se Saudy, kteří rozřezávají novináře na kousíčky. A že je to jen obchod? Že vražda je mnohem horší, než krádež? A že to nebyly ani krádeže, ale jen podezřelá jednání? V našem případě je pomáhání těmto lidem k návratu k moci minimálně nemorální. Podej čertovi prst a ukousne ti celou ruku. Nemají právě Piráti přinášet určitý vyšší standard v politice? Kvůli tomu jsem k Pirátům vstupoval.

V době projednávání povolební strategie jsem tohle všechno ještě nevěděl, resp. nedůvěryhodnost dotčených předčila moje očekávání. Jsem zkrátka mladý a nezkušený.

Idea, že Piráti vše ohlídají, je podle mě nebezpečná. Demokratické strany po roce 1945 si taky mysleli, že ohlídají komunisty, ale neohlídali. Von Papen si myslel, že politicky nezkušeného Hitlera jako vícekancléř ovládne že ten se brzy znemožní tak, že padne. Bohužel padl až na konci rozpoutané světové války. V tomto případě si asi myslíme my, že koaliční partnery uhlídáme, ale politicky zkušení jsou tady ti šíbři z ODS a ČSSD a ne my. My jsme relativní nováčci. Už tu byly případy, kdy Tomáš Koláčný hlasoval pro něco, co se později ukázalo jako krok s otazníky – směna pozemků, kde má stát atletická hala, se sponzorem hnutí ANO, hlasování pro určitou fázi kauzy Kozí Hora (v prověření důvěryhodnosti zmíněna pod jménem Kratochvíl Petr). Těch materiálů bude zkrátka na každé Radě halda a něco tam schovat nebude problém. Bez širokého týmu odborníků a lidí znalých situace bude dodržování Demokratického minima a hlasování na základě dostatku informací problematické. Máme je? Připomínám, že Pirátů v Brně je 22 a většina jsou mladší lidé a ajťáci, někteří jsou méně aktivní atd. Široká paleta odborníků z různých oborů chybí. A samotné nastavení mechanismů transparentnosti nestačí (i když to hodně pomůže), protože ustanovení předpisů se dají ohýbat či obcházet a na konci je to stejně vždycky o lidech.

Takže se ještě jednou zamysleme, jestli nám to za to stojí, jestli na to máme kapacity, jestli tím nepoškodíme pirátskou značku a jestli by nebylo lepší prvně sbírat zkušenosti z opozice a rozšiřovat členskou základnu. Není to určitě jen o nás, ale hlavně o občanech města. Vím, že první rýsující se varianta ANO+ODS+kompars by byla mnohem horší a co se týče koalice s ANO (Vokřálova nabídka po obratu), tak ti mají taky problematické kauzy kolem financování hnutí, Mrázka, přikyvování Babišovi apod. To si uvědomuji.

Rozumem a logickými argumenty bych si mohl odůvodnit i hlasování PRO, ale něco ve mně se bouří a nedovolilo by mi to. V souladu se svým svědomím hlasuji PROTI. Zkrátka jsem asi idealista a nemůžu jinak.

Zároveň pokud bude většina PRO, tak přeji hodně štěstí, držím palce a doufám, že se mýlím, vše bude ohlídáno, a že se Brno bude pod novým vedením utěšeně rozvíjet a prosperovat.

OFFTOPICNakonec bych chtěl apelovat na všechny současné i budoucí pirátské funkcionáře, aby byli pokorní, slušní a trpěliví i při jednáních s někým prostým, nezkušeným či natvrdlým. Pýcha předchází pád a politik by měl být v podstatě služebníkem veřejnosti (asi jako vysoce postavený úředník), a nikoliv vladařem a elitářem, který ví všechno nejlíp a sežral všechnu moudrost světa.
„Jediné co vím je, že nic nevím."
„Kdo chce pohnout světem, ať hne nejdřív sám sebou.“
„Lepší je udělat málo věcí dobře než hodně věcí špatně.“

Sokrates

Tomas Babicky
Uživatel fóra – není člen Pirátů
Dal poděkování: 848 poděkování
Dostal poděkování: 197 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tomas Babicky » 28 říj 2018, 08:46

Jakub.Sobocik píše:
27 říj 2018, 22:08
Nakonec bych chtěl apelovat na všechny současné i budoucí pirátské funkcionáře, aby byli pokorní, slušní a trpěliví i při jednáních s někým prostým, nezkušeným či natvrdlým.
Toto je zřejmě míněno především na exoty, kteří bez jakéhokoliv argumentu sem píší příspěvky bez přidané hodnoty a snižují se především k osobním útokům na druhé. Takovýmto lidem nezbývá nic jiného, než zjistit, že jejich příspěvky jsou všemi ignorovány (mimo tragédů jim podobným). Je jich u Pirátů stále více a tito lidé samozřejmě také projevují zájem (bohužel) o místo na kandidátce...

Marcel.Kolaja
Poslanec Evropského parlamentu
Profese: místopředseda Evropského parlamentu
Dal poděkování: 7218 poděkování
Dostal poděkování: 6622 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Marcel.Kolaja » 28 říj 2018, 10:35

Tomas.Kolacny píše:
26 říj 2018, 20:13
Kompletní seznam nominací do užšího vedení města od všech stran vznikající koalice je k dispozici v příloze č. 2.
Podle jakého klíče se budou obsazovat pozice v představenstvech a dozorčích radách městských firem?
Tomas.Kolacny píše:
26 říj 2018, 20:13
Předložený návrh koaliční smlouvy je v souladu s povolební strategií (vyjma spodní hranice pro povinnost otevřených výběrových řízení na veřejné zakázky malého rozsahu, kdy povolební strategie stanovovala 100 tis. Kč, volební program 200 tis. Kč a koaliční smlouva se drží volebního programu) a obsahuje naprostou většinu našeho volebního programu.
To je krásná demonstrace nesmyslnosti konceptu povolební strategie. Jak si mám tedy tento případný rozpor s povolební strategií vysvětlit? Že jsme povinnost sice požadovali, ale náš požadavek jsme nedokázali prosadit, tudíž jsme vlastně jednali v souladu s povolební strategií?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Marcel.Kolaja za příspěvky (celkem 3):
Dalibor.Zahora, Vit.Jurasek, Pavel.Moravec
Marcel Kolaja
místopředseda Evropského parlamentu

Vit.Jurasek
Profese: Programátor
Dal poděkování: 4526 poděkování
Dostal poděkování: 1296 poděkování

Příspěvek od Vit.Jurasek » 28 říj 2018, 13:36

Mám dotaz na Markétu: ty to vidíš jak? Jsi insider s nejvíce informacemi a zároveň nejhlasitěji se vyjadřující proti. Zvládnete je uhlídat nebo aspoň identifikovat případné nekalosti včas, abyste mohli vycouvat? Nebo je to skok do tmavé vody a doufáte, že to vyjde rozumně?
Tito uživatelé poděkovali autorovi Vit.Jurasek za příspěvky (celkem 6):
Dalibor.Zahora, Jiri.Ulip, Ivo.Vlasaty, Pavel.Moravec, Tomas Babicky, Hanka Kašpaříková

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 28 říj 2018, 14:11

Pavel.Moravec píše:
26 říj 2018, 22:57
Byli byste ochotni položit koalici v případě, že ostatní její členové se chovají hrubě v rozporu s koaliční smlouvou[/b], zejména co se týče transparentnosti, zadávání veřejných zakázek, protežování apod.? I kdyby to pro vás znamenalo opuštění funkcí např. radního a ukončení rozdělané práce (což může dost "bolet")?
Samozřejmě, že ano. V oblasti transparentnosti hospodaření a zadávání veřejných zakázek, kterou považuju za jedno ze svých prioritních volebních témat, to pak platí dvojnásob, nehodlám se podílet na jakýchkoli snahách o rozkrádání městského majetku. Při rozhodování se samozřejmě můžeme dostat do situace, kdy je potřeba pro dosažení cíle do určité míry vyjít vstříc, či ustoupit i jiné straně (výkupy pozemků pro strategické investice, získání územního rozhodnutí, atp.), ale i v takových chvílích je pro mě zcela rozhodující převažující přínos pro město oproti přínosu pro jakékoli soukromé zájmy.

Funkce je jen nástroj pro dosahování cílů = není funkce, nebudou další dosažené cíle, to je zřejmá věc, která se na rozhodnutí o opuštění koalice nepochybně váže. I proto se vždy snažím budovat věci systémově, aby nebyly závislé na mé osobní přítomnosti ve funkci (proto vznikla samostatná a plnohodnotná kancelář participace, oproti původním dvěma místům koordinátorek bez zastupitelnosti, bez právní asistence, bez investičního managementu a bez udržitelného vedení).
Pavel.Moravec píše:
26 říj 2018, 22:57
Každý má onu hranici, za kterou by bylo vhodné/nutné/potřebné/.. odejít z koalice, nastavenou jinde. Můžete prosím uvést příklad nebo dva, které by byly pro vás důvodem ukončení koalice?
Moje jednoznačná hranice je tam, kde se zájmy města podřizují zájmům jednotlivců, či skupin. Faktem ale zůstává, že nic není černobílé a na každé téma se dá nahlížet z více úhlů, díky čemu lidé "uvnitř" mohou ztratit na témata nadhled. Proto budu rád, pokud mi v případě schválení koaliční smlouvy bude dávat MS Brno zpětnou vazbu (a to jak v případě jednotlivých témat, tak i v případě celkového fungování klubu). Schválení koaliční smlouvy vnímám jako mandát od členské základny k naplňování programu, který je v koaliční smlouvě obsažen a pokud v případě schválení v budoucnu členská základna dojde k závěru, že s formou, či obsahem vykonávání mandátu v koalici nesouhlasí, je dle mého názoru zcela legitimní, aby nám mandát rozhodnutím MF Brno odebrala.
Jakub.Sobocik píše:
27 říj 2018, 22:08
...

Jak se někde objeví argumentace Hitlerem, je to pro mě signál, že bych neměl reagovat, ale přecejen si dovolím jednu poznámku.

Pokud mají být Piráti v Brně legitimní politickou sílou, tak nutně potřebují nabrat zkušenosti a poslední 4 roky ukázaly, že o nabírání zkušeností mimo funkce není zájem (prakticky nikdo krom mě a Jirky (a určitých snah Marcela v IT) se na tvorbě brněnské politiky nepodílel). V Praze je situace úplně jiná, zastupitelé dostávají automaticky příspěvek na mandát, ze kterého byli placení i v opozici + i jako opoziční klub měli nárok na tajemníka, tzn. měli 5 full time zaplacených lidí na práci, což v Brně v opozici nikdy mít nebudeme. Proto je podle mě situace Brna a Prahy zcela nesrovnatelná.
Marcel.Kolaja píše:
28 říj 2018, 10:35
Podle jakého klíče se budou obsazovat pozice v představenstvech a dozorčích radách městských firem?
Klíč v rámci koalice odpovídá poměrnému zastoupení jednotlivých subjektů v koalici, přičemž platí, že ve všech velkých firmách musí být zastoupení v maximální možné míře rozložené tak, aby byla zajištěna kontrola hospodaření a aby nedocházelo k centralizaci vlivu do rukou nominantů jedné strany (to platí zejména u těch velkých firem, které mají obrat řádově srovnatelný s obratem města). V případě pirátských nominantů pak předpokládám obsazování formou otevřených výběrových řízení (s důrazem na kompetence), kdy rozhodující výběr bude provádět zastupitelský klub Pirátů.
Marcel.Kolaja píše:
28 říj 2018, 10:35
To je krásná demonstrace nesmyslnosti konceptu povolební strategie. Jak si mám tedy tento případný rozpor s povolební strategií vysvětlit? Že jsme povinnost sice požadovali, ale náš požadavek jsme nedokázali prosadit, tudíž jsme vlastně jednali v souladu s povolební strategií?
Interpretovat si to budeš muset sám, já jsem za sebe před volbama deklaroval, že povinnost otevřených výběrek je pro mě nepřekročitelná, ale spodní hranice je k diskusi. My bychom asi dokázali prosadit i těch 100k, ale tam už narážíme na to, že při prvním problému s plněním zakázky může být vzhledem k vícenákladům na otevřené řízení tento postup zpochybňován jako celek a proto jsme prosazení hranice 200k (v souladu s volebním programem) nebrali ani tak jako ústupek, jako spíš snahu o nalezení hranice, která neparalizuje úřad a nebude tak snadno zpochybnitelná, jelikož náklady na samotné řízení nebudou v celkové hodnotě tak významnou položkou. Budu rád, když se k tomu vyjádří i někdo další z vyjednávacího týmu.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 6):
Jiri.Ulip, Ivo.Vlasaty, Pavel.Moravec, Vit.Jurasek, Jaroslav.Kamen, Lukas.Mamula
Tomáš Koláčný
statutární město Brno - náměstek primátorky města Brna a zastupitel městské části Brno-Židenice

Tomas.Kolacny
Místní předsednictvo

Příspěvek od Tomas.Kolacny » 28 říj 2018, 14:25

Ještě poznámka k tomu, co psal Vít Jurásek (nechci odpovídat za Markétku, jen dodám svůj pohled). Na úrovni města imho nebude až takový problém s uhlídáním -> všechny kontroverzní kroky podléhají veřejnému projednání zastupitelstva, jsou mediálně sledované a ututlat se tam nic moc nedá -> to skutečné riziko není na městě, ale ve firmách, zejména v BKOMu, BVV a Teplárnách. Tydle firmy vlastní majetek v hodnotě desítek miliard, mají obrovský obrat, vlastní hromadu pozemků (zejména v rozvojových lokalitách) a i historicky se ukázalo, že je to mnohem méně průhledné a mnohem hůře kontrolovatelné místo. To ale platí v případě jakékoli koalice (viz komentář k působení Mrázka v BKOMu v té zprávě anal. týmu). Naprosto zásadní tedy v jakékoli koalici pro nás bude vybrat kompetentní a důvěryhodné nominanty právě do firem.
Tito uživatelé poděkovali autorovi Tomas.Kolacny za příspěvky (celkem 2):
Jiri.Ulip, Jaroslav.Kamen
Tomáš Koláčný

Zamčeno

Zpět na „Místní fórum Brno“